Προσωπική μελέτη για GMAT - IELTS

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Ναι, για BA στο εξωτερικό το χρειάζομαι το IELTS. Ωστόσο τίποτα δεν είναι σίγουρο ακόμα, οπότε απλά βελτιώνω τα αγγλικά μου όσο μπορώ για να έχω περισσότερες πιθανότητες να το πάρω με καλό βαθμό στην τρίτη λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Βασικά απ'ότι βλέπω το έχει... ολόκληρο! Ή μήπως κάνω λάθος? :P

Ναι ρε φιλε, το εχει ολο για να μπορεις να "παρεις καλυτερη γνωμη"


Εχει και το cd στο λινκ. Ενδεχεται να μπορεις να βρεις και το manhattan. Απλα θυμησου οτι και με ενα βιβλιο εχεις προσβαση στα ονλαιν τεστ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Τhx a lot! Κάτι τελευταίο: Τα exam papers έχουν και αυτά CD-ROM για το listening huh? Ξέρεις αν υπάρχει κάποιος "ευεργέτης" να το παρέχει κι αυτό?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Δεν το ξερω. Μπορει να το εχει στο λινκ αν ψαξεις. Ο πιο ευκολος τροπος να βρεις ευεργετη ειναι να βαλεις τον τιτλο του βιβλιο + pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Αγαπητέ Dreamweaver καλησπέρα,

έχει περάσει αρκετός καιρός από την τελευταία φορά που μιλήσαμε αλλά ελπίζω να δεις το μήνυμά μου. Έχω προμηθευτεί τον οδηγό Manhattan GMAT και ομολογώ πως επαθα ένα σοκ με τον ογκο. Θα δώσω GMAT λογικά προς τα μέσα Δεκέμβρη, οπότε θα ήθελα αν μπορείς να μου προτείνεις ένα study plan. Aπό ποια βιβλία θα πρότεινες να ξεκινήσω?

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Μην ανυσηχεις και πολυ για τον ογκο, ξερεις ηδη ενα μεγαλο κομματι της υλης απο το σχολειο και τα Αγγλικα που εχεις κανει ηδη. Δεν εχω καποιο study plan να σου προτεινω, εγω ειχα ξακινησει με το ποσοτικο κομματι μιας και ειμαι καλυτερος εκει και μονιζω οτι ακολουθωντας την. σειρα των βιβλιοων θα εισαι οκ Απλα να θυμασαι οτι το gmat ειναι τεστ αντοχης και οχι ευφυιας, οποτε η εξοικοιωση και η εξασκηση is the way to go. Δεν ξερω αν σε καλυψα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ευχαριστώ φιλε μ!! Απλα δεν ξέρω αν είναι καλυτερο να ξεκινησω με τα βιβλία algebra, geometry, fractions and decimals κλπ ή αν είναι καλύτερα να αρχίσω απο το Foundations of GMAT Math. Τι προτείνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Κοιτα, δεν ξερω σε τι επιπεδο ειναι τα μαθηματικα σου. Καλου-κακου ξεφυλισε και το foundations και δεν αν το χρειαζεσαι η οχι, δεν εχεις να χασεις τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ok will do! Επίσης... λένε ότι βγαζουν τα αποτελεσματα σε 20 μερες (μαζι με ΣΚ). Αληθευει ή αν λαβω αυτο υποψιν παιζει να βρεθω χωρις scores στα deadlines?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Δεν θυμαμαι ποσο τους παιρνει να βγαλουν το σκορ, αλλα παιρνεις τα αποτελεσματα ανεπισημα οταν τελειωσεις. Πριν αρχησεις το τεστ (ή μπορει και μετα) επιλεγεις μεχρι 3 πανεπιστημια που θελεις να στειλουν το σκορ σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
χμμμ, απλα σε ρωτησα μωρε διοτι στα Πανεπιστημια θελουν τα επισημα σκορ που βγαινουν μετα. Δε νομιζω να βολευονται με τα ανεπισημα αποτελεσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Ναι, το ανεπισημο ειναι για σενα, στα πανεπιστημια που θελεις θα τα στειλουν οι ιδιοι μολις βγουν τα αποτελεματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Oι 20 μερες που λενε αυτοι θεωρεις οτι ειναι εγγυηση ή να μη το παρω τοσο στα σοβαρα?

EDIT: ΕΠίσης,απο ποιες πηγες μπορω να λαβω τεστς για εξασκηση για το GMAT? Θα αγοράσω ένα βιβλιο για τα online test. Ποσα ειναι αυτα? Φτανουν? Αν οχι, που μπορώ να βρω κι αλλα? Τελος: Το GMAT δν εχει listening, σωστά? :P

EDIT 2: Aν δν προλαβω το Advanced Quant, θα εχω θεμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Δεν θυμαμαι αν ειναι ακριβως 20 μρες, δεν εχει τρομερη σημασια.
Τεστ για GMAT εχεις απο το Manhattan. Δεν νομιζω να εχει listening, αλλα κοιταξε το
Καλο θα ηταν να κανεις και το advanced quant
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Φίλε Dreamweaver καλημέρα! Πώς είσαι? Ελπίζω ολα να βαίνουν καλώς :)

Ήθελα να σε ρωτήσω... Το speaking και το writing για το ΙΕLTS πώς το έκανες μόνος σου χωρίς κάποιο δάσκαλο να σε διορθώνει? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Δεν νομιζω να χρειαζεσαι δασκαλο στο Ielts, ειναι επιπεδου lower
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Φίλε Dreamweaver καλημέρα! Πώς είσαι? Ελπίζω ολα να βαίνουν καλώς :)

Ήθελα να σε ρωτήσω... Το speaking και το writing για το ΙΕLTS πώς το έκανες μόνος σου χωρίς κάποιο δάσκαλο να σε διορθώνει? :)

Το καλύτερο είναι να έχεις κάποιον φίλο bilingual ή κάτι τέτοιο. :P
Στο writing απλά προσπάθησε να κρατάς απλότητα σε αυτά που γράφεις και να μην κάνεις γραμματικά λάθη. Μείνε στο θέμα και διαχειρίσου καλά το χρόνο σου. Το speaking μπορείς να το εξασκήσεις εύκολα αν παίζεις online games :P

BTW, έχω πει και αλλού ότι ΦΥΣΙΚΑ αυτά δεν φτάνουν για ένα καλό band στο IELTS.

Έδωσα κι εγώ, βγήκαν τα αποτελέσματα σήμερα. Έκανα προετοιμασία περίπου 2 βδομάδες, όχι κάτι τρομερό απλά αυτά που μου δώσανε από το british council ως free material δώρο με την εγγραφή μου και κάποια extra reading-listening που βρήκα online.
Δεν το συστήνω σε κάποιον που δεν έχει επαφή με τη γλώσσα. Εγώ βλέπω σταθερά ταινίες χωρίς υπότιτλους κι εδώ και περίπου 2 χρόνια διαβάζω λογοτεχνικά βιβλία μόνο στα αγγλικά (τα βρίσκεις πιο εύκολα *γκουχ*...). Αρκετά παιδιά τριγύρω μου ξεφυσούσαν κατά τη διάρκεια του reading και στο listening οι μισοί ζητούσαν ψιθυριστά απαντήσεις γιατί δεν πρόλαβαν/δεν ήξεραν τη λέξη "apron" πχ.
Είναι αρκετά εύκολη σαν εξέταση σε σχέση με το proficiency του Cambridge που πήρα πριν χρόνια, όσος καιρός και να περάσει δε θα ξεχάσω ποτέ πόσο δυσκολεύτηκα τότε. :P
Γενικά πιστεύω ότι χρειάζεται ένας καθηγητής να σε διορθώνει σε γραπτά+προφορικά, το reading και το listening απλά θέλουν ψυχραιμία και καθαρό μυαλό. Μην υποτιμήσετε την εξέταση γιατί ο χρόνος είναι περιορισμένος και το παραμικρό λάθος σε κατεβάζει μονάδες.
Listening: 9.0
Reading: 9.0
Writing: 8.0
Speaking: 8.5
Overall: 8.5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Παιδιά τι λέτε; Τι bilingual friends, online games και απλότητα στο γράψιμο; Έχετε δώσει IELTS και βοηθηθήκατε από τέτοιες πρακτικές; Μόνο αν θέλεις κανένα σκορ 5.0-6.0 παίζει να πας μπροστά με προσωπική ετοιμασία (και μόνο εφόσον τα αγγλικά σου είναι ήδη σε επίπεδο τουλάχιστον Lower). Αν θες κάτι καλύτερο, ξέχνα το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Παιδιά τι λέτε; Τι bilingual friends, online games και απλότητα στο γράψιμο; Έχετε δώσει IELTS και βοηθηθήκατε από τέτοιες πρακτικές; Μόνο αν θέλεις κανένα σκορ 5.0-6.0 παίζει να πας μπροστά με προσωπική ετοιμασία (και μόνο εφόσον τα αγγλικά σου είναι ήδη σε επίπεδο τουλάχιστον Lower). Αν θες κάτι καλύτερο, ξέχνα το.

Ναι. Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα μου.
Είμαστε σε ένα θρεντ με τίτλο "προσωπική μελέτη", εγώ έκανα προσωπική μελέτη και λέω τι βοήθησε ΕΜΕΝΑ στην προσωπική μου μελέτη. Και αυτό ήταν τα online games και η απλότητα στο γράψιμο, δυστυχώς ή ευτυχώς, έπιασα τον στόχο που μου έθεσε το πανεπιστήμιο και με το παραπάνω. Τώρα αν νομίζεις ότι θα έγραφα τέτοια σε ένα τέτοιο θρεντ χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, τι να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top