B2 Goethe Institut

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Είμαι σίγουρος ότι τα πήγα καλά!Τα θέματα ήταν όλα βατά (πέρα από κάποιες παγιδούλες στο Lesen).Νομίζω ότι πήρα πάνω από 85%! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Είμαι σίγουρος ότι τα πήγα καλά!Τα θέματα ήταν όλα βατά (πέρα από κάποιες παγιδούλες στο Lesen).Νομίζω ότι πήρα πάνω από 85%! :D

Μπράβο, μπράβο:clapup:
Τώρα θα συνεχίσεις ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Δε νομίζω.Τώρα σειρά έχει το C2 στα αγγλικά.
Στο πανεπιστήμιο όμως γιατί όχι? ;):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Παιδιά έχει κάνει κάποιος από εσάς μαθήματα στο Ινστιτούτο Goethe σε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Δε νομίζω.Τώρα σειρά έχει το C2 στα αγγλικά.
Στο πανεπιστήμιο όμως γιατί όχι? ;):D
Καλή επιτυχία με τα αγγλικά!!
Παιδιά έχει κάνει κάποιος από εσάς μαθήματα στο Ινστιτούτο Goethe σε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη;;

Εγώ όχι, όμως μια γνωστή μου που έκανε εκεί την προετοιμασία της για να δώσει το C1 μου είπε μέτρια πράγματα. Δουλεύουν πολλά tests σε μορφή των εξετάσεων όμως παραβλέπουν να εξηγήσουν και να ασχοληθούν σε βάθος με γραμματικά και συντακτικά φαινόμενα με αποτέλεσμα να δημιουργούνται κενά ή να μην καλύπτονται τα ήδη υπάρχοντα. Κυρίως ασχολούνται με τα τέστ λοιπόν... Επειδή έχει το όνομα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχει και τη χάρη!
Οπότε θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάποιο άλλο φροντιστήριο ( κατά προτίμηση με λίγες γλώσσες γιατί με τις πολλές δεν τα πολυεμπιστεύομαι εγώ προσωπικά) που μπορεί να σου βγει και πιο οικονομικό και πιο καλό. Αν έχεις την δυνατότητα προτείνω πάντως με τα 1000 ιδιαίτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Ναι η αλήθεια είναι ότι αν δεν εξηγείς αναλυτικά τα γραμματικά και συντακτικά φαινόμενα δεν κάνεις το βασικότερο. Πάντως και αυτά που παρουσιάζει μου φαίνεται λίγο μεγαλεπήβολα πχ στη σελίδα του Goethe λέει ότι με υπερεντατικά μαθήματα μπορείς να καλύψεις το Β2 επίπεδο σε 8 εβδομάδες. Παραείναι αισιόδοξο αυτό νομίζω.
Ξέρεις μήπως τι παίζει με το να κάνεις γερμανικά στη Γερμανία;; Είναι σχολές τύπου Goethe κι εκεί;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ναι η αλήθεια είναι ότι αν δεν εξηγείς αναλυτικά τα γραμματικά και συντακτικά φαινόμενα δεν κάνεις το βασικότερο. Πάντως και αυτά που παρουσιάζει μου φαίνεται λίγο μεγαλεπήβολα πχ στη σελίδα του Goethe λέει ότι με υπερεντατικά μαθήματα μπορείς να καλύψεις το Β2 επίπεδο σε 8 εβδομάδες. Παραείναι αισιόδοξο αυτό νομίζω.
Ξέρεις μήπως τι παίζει με το να κάνεις γερμανικά στη Γερμανία;; Είναι σχολές τύπου Goethe κι εκεί;;

Σε 8 μήνες όσο εντατικά και να είναι, σωστά το Β2 δεν πρόκειται να κατακτήσεις:P . Η γλώσσα δεν είναι παιχνίδι. Πρέπει να ασχολείσαι κάθε μέρα μαζί της, να κοπιάζεις και να κάνεις συχνά επαναλήψεις! Τα φαινόμενα και το λεξιλόγιο πρέπει να τα ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ όχι απλά να λες '' ε μωρέ, τα κάναμε, τα διάβασα μια φορά, πάμε παρακάτω'' θέλει φυλλάδια-φυλλάδια-φυλλάδια-ασκήσεις-εκθέσεις. Εγώ τουλάχιστον έτσι δουλεύω με τα γερμανικά γιατί είναι μια γλώσσα δύσκολη.
Στην Γερμανία έχει Ινστιτούτα Γκέτε σε 14 γερμανικές πόλεις, μπορείς να δεις εδώ σε ποιές.
Τα περισσότερα πανεπιστήμια προσφέρουν μαθήματα γερμανικών. Για ''φροντιστήρια'' ξέρω το did-deutsch-institut και το treffpunkt ( μπορείς να τα γκουγκλάρεις)
Φυσικά υπάρχει και το ÖSD. Και οι καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα βεβαίως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Αυτό λέω κ εγώ, πόσο μάλλον σε 8 εβδομάδες. Τα Ινστιτούτα ου Goethe στη Γερμανία είναι επαρκή άραγε ή είναι όπως στην Ελλάδα;;
Λες να είναι καλύτερα αν πας εκεί να κάνεις σε πανεπιστήμιο Γερμανικά;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αυτό λέω κ εγώ, πόσο μάλλον σε 8 εβδομάδες. Τα Ινστιτούτα ου Goethe στη Γερμανία είναι επαρκή άραγε ή είναι όπως στην Ελλάδα;;
Λες να είναι καλύτερα αν πας εκεί να κάνεις σε πανεπιστήμιο Γερμανικά;;

Έχω έναν καλό γνωστό που διδάσκει γερμανικά στο Goethe του Schwäbisch Hall. Κάνει εξαιρετική δουλειά!
Αναλόγως. Πολλοί το κάνουν. Οπότε γιατί όχι; Ειδικεύεσαι και περισσότερο στο λεξιλόγιο του αντικειμένου σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

learner.11gr

Νεοφερμένος

Ο learner.11gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Απ' ό,τι λένε πάντως τα δίδακτρα για να κάνεις Γερμανικά σε φροντιστήριο στην Γερμανία είναι ακριβότερα από τα αντίστοιχα στην Ελλάδα οπότε καλό είναι να το λάβει κανείς και αυτό υπόψιν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Steftos

Νεοφερμένος

Ο Steftos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Πρέπει να είναι τρελός κάποιος να κάνει μαθήματα στο Goethe Institut στην Γερμανία, φυσικά αυτό γίνεται μέσω άλλων φροντιστηρίων αλλά η ποιότητα στο Volkshochschule είναι άθλια. Σας τα ξανάπα Γερμανικά μαθαίνεις μόνο Γερμανία, οι απαιτήσεις είναι περισσότερες και εδώ μιλάς αναγκαστικά πιο γρήγορα Γερμανικά, με ιδιαίτερα 6 μηνών σε ταχύρυθμη τάξη φτάνεις Β1 μπορεί και Β2 επίπεδο. Σε ένα χρόνο είσαι στο C1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Πρέπει να είναι τρελός κάποιος να κάνει μαθήματα στο Goethe Institut στην Γερμανία, φυσικά αυτό γίνεται μέσω άλλων φροντιστηρίων αλλά η ποιότητα στο Volkshochschule είναι άθλια. Σας τα ξανάπα Γερμανικά μαθαίνεις μόνο Γερμανία, οι απαιτήσεις είναι περισσότερες και εδώ μιλάς αναγκαστικά πιο γρήγορα Γερμανικά, με ιδιαίτερα 6 μηνών σε ταχύρυθμη τάξη φτάνεις Β1 μπορεί και Β2 επίπεδο. Σε ένα χρόνο είσαι στο C1.

Μιλάς με την γλώσσα καθημερινά αλλά αν δεν πας σε κάποιο ινστιτούτο μαθαίνεις τα γερμανικά των φαντάρων:/: και όχι. Δεν μαθαίνεις μόνο γερμανικά στην Γερμανία, πίστεψέ με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Steftos

Νεοφερμένος

Ο Steftos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Μιλάς με την γλώσσα καθημερινά αλλά αν δεν πας σε κάποιο ινστιτούτο μαθαίνεις τα γερμανικά των φαντάρων:/: και όχι. Δεν μαθαίνεις μόνο γερμανικά στην Γερμανία, πίστεψέ με.

Τι να πιστέψω; Αφού Γερμανία είμαι, τον Ιούλιο έχω γραφτεί σε μαθήματα Γερμανικών C1.1. Δεν θα παρακολουθήσω σε Ινστιτούτο αλλά σε Bildungsverein είναι ξακουστό στο Ανόβερο. Πέρυσι πήγα στο Volkshochschule, δεν θέλω να ξαναπάω. Τα μαθήματα διαρκούν 2 μήνες και πλήρωσα 260€ για 3 φορές την εβδομάδα από τις 17 μέχρι στις 20. Από τον Σεπτέμβριο θα γραφτώ για προετοιμασία TestDaF διαρκεί 1 μήνα παραπάνω αλλά καλύτερα κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

learner.11gr

Νεοφερμένος

Ο learner.11gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Κι εγώ το βρίσκω υπερβολικό το να λέμε οτι γερμανικα μαθαίνεις μονο Γερμανια. Ναι, στη γερμανια λόγω εξάσκησης μπορει καποιος να προχωρήσει με υπερεντατικούς ρυθμούς και να εχει τα επιθυμητά αποτελεσματα οσο πιο σύντομα γινεται, αλλα και στην Ελλάδα μπορει καποιος να εμβαθύνει απλα θα παρει παραπανω χρονο. Αν κανει καποιος προετοιμασία με βιβλία για C2 και καθηγητή , και παράλληλα αξιοποιήσει τις δυνατότητες που προσφέρει το διαδίκτυο με ραδιοφωνικές και τηλεοπτικές εκπομπές, αρθρα, ενώ παράλληλα διαβάζει και κανα λογοτεχνικό βιβλιο ανετα φτάνει επιπεδο C2+ . Ειναι θεμα ποσο χρήμα και χρονο θέλει να διαθέσει κανεις οπως και ποιο διπλωμα θέλει και πόσο γρηγορα θέλει να το αποκτήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Σου μιλάω και εγώ από προσωπική εμπειρία. Η Γερμανία βοηθάει αλλά δεν είναι ο Θεός των πάντων! Στην Ελλάδα υπάρχουν εξίσου αξιόλογοι καθηγητές οι οποίοι κάνουν εξίσου καλή δουλειά -αν όχι και καλύτερη- από εκείνους στην Γερμανία.
Η επαφή με την γλώσσα είναι το παν... Αν έχεις γερμανούς φίλους, ακούς γερμανικό ραδιόφωνο, βλέπεις τηλεόραση, διαβάζεις εφημερίδες δεν υστερείς σε τίποτα. Είναι θέμα επιλογών όλα. Και στο λέω εγώ που ότι κατάφερα το κατάφερα εδώ και όχι στην Γερμανία. Είχα κάποιες βάσεις όμως όλα τα έκανα με καθηγήτρια εδώ και με δικές μου θυσίες. Άπειρες ώρες διαβάσματος, πολύ πείσμα, μεγάλη υπομονή, μεγάλη αγάπη και πολλές επαναλήψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Steftos

Νεοφερμένος

Ο Steftos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Σου μιλάω και εγώ από προσωπική εμπειρία. Η Γερμανία βοηθάει αλλά δεν είναι ο Θεός των πάντων! Στην Ελλάδα υπάρχουν εξίσου αξιόλογοι καθηγητές οι οποίοι κάνουν εξίσου καλή δουλειά -αν όχι και καλύτερη- από εκείνους στην Γερμανία.
Η επαφή με την γλώσσα είναι το παν... Αν έχεις γερμανούς φίλους, ακούς γερμανικό ραδιόφωνο, βλέπεις τηλεόραση, διαβάζεις εφημερίδες δεν υστερείς σε τίποτα. Είναι θέμα επιλογών όλα. Και στο λέω εγώ που ότι κατάφερα το κατάφερα εδώ και όχι στην Γερμανία. Είχα κάποιες βάσεις όμως όλα τα έκανα με καθηγήτρια εδώ και με δικές μου θυσίες. Άπειρες ώρες διαβάσματος, πολύ πείσμα, μεγάλη υπομονή, μεγάλη αγάπη και πολλές επαναλήψεις!

Καλά και εγώ Ελλάδα έμαθα, αλλά το πιο σημαντικό δεν μπορούσα να τα μιλήσω, τι να το κάνεις αν τα μαθαίνεις αν δεν μπορείς να τα μιλήσεις; Κάθε μέρα διαβάζω Γερμανικά, μιλώ κλπ. Το κακό με τα Γερμανικά είναι ότι ξεχνάς πολύ εύκολα λέξεις. Μιλάμε για άπειρες ώρες διαβάσματος, τώρα διαβάζω λογοτεχνικά βιβλία, βρίσκω άγνωστες λέξεις και κάνω επαναλήψεις στην Γραμματική όταν κάτι δεν το θυμάμαι.

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι καλό είναι να γράφεις σε γερμανικά φόρουμ να εξασκείς την γλώσσα, τότε όλα σου μένουν και από εκεί και έπειτα βλέπεις και το επίπεδο τον γερμανικών, τα λάθη σου και τα μεταφέρεις. Αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι η Γερμανική δεν είναι και τόσο δύσκολη γλώσσα, όσο τα γαλλικά για παράδειγμα. Τα Γερμανικά είναι δύσκολα τα sich, στην αρχή όταν μαθαίνεις την γλώσσα πρέπει να στραμπουλήξεις την γλώσσα σου για να τα μάθεις τέλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι η Γερμανική δεν είναι και τόσο δύσκολη γλώσσα, όσο τα γαλλικά για παράδειγμα. Τα Γερμανικά είναι δύσκολα τα sich, στην αρχή όταν μαθαίνεις την γλώσσα πρέπει να στραμπουλήξεις την γλώσσα σου για να τα μάθεις τέλεια.

Είναι λίγο οφ,αλλά απάντησέ μου αν μπορείς,γιατί θεωρείς ότι τα γαλλικά είναι πιο δύσκολα από τα γερμανικά? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ίσως φταίει που γαλλικά ξεκίνησα πιο μικρή, αλλά τα γερμανικά μου φάνηκαν αρκετά πιο δύσκολα. Πιο πολλοί κανόνες, στα γαλλικά κάποια πράγματα είναι λίγο πιο χύμα.
Η αυτοπάθεια δε μου φάνηκε δύσκολη πάντως, πιο πολύ οι διαφορετικές προθέσεις που πέρα από αυτές που πάνε αποκλειστικά με dativ ή akkusativ, υπάρχουν αυτές που εξαρτώνται από Bewegung αλλά όταν πχ βηματίζεις μέσα σε ένα δωμάτιο δεν είναι Bewegung κλπ κλπ.
Επίσης στο προφορικό πολλές φορές σε NS ακόμα δεν θυμάμαι να βάλω το ρήμα στο τέλος, στο γραπτό είναι πιο εύκολο. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ίσως φταίει που γαλλικά ξεκίνησα πιο μικρή, αλλά τα γερμανικά μου φάνηκαν αρκετά πιο δύσκολα. Πιο πολλοί κανόνες, στα γαλλικά κάποια πράγματα είναι λίγο πιο χύμα.
Η αυτοπάθεια δε μου φάνηκε δύσκολη πάντως, πιο πολύ οι διαφορετικές προθέσεις που πέρα από αυτές που πάνε αποκλειστικά με dativ ή akkusativ, υπάρχουν αυτές που εξαρτώνται από Bewegung αλλά όταν πχ βηματίζεις μέσα σε ένα δωμάτιο δεν είναι Bewegung κλπ κλπ.
Επίσης στο προφορικό πολλές φορές σε NS ακόμα δεν θυμάμαι να βάλω το ρήμα στο τέλος, στο γραπτό είναι πιο εύκολο. :redface:

Να ξεκινήσω λέγοντας ότι με γαλλικά δεν ασχολήθηκα ποτέ για να μπορώ να κάνω την σύγκριση, αλλά γερμανικά έφτασα στο Β1 μέσα σε ένα χρόνο στο Λύκειο. Νομίζω ότι οι κανόνες που την οριοθετούν σαν γλώσσα, ενώ φαίνονται άπειροι και πιστεύεις ότι θα στραμπουλήξεις την γλώσσα σου, τελικά την κάνουν πιο βατή. Καλά σύγκριση με αγγλικά δεν το συζητάω, εκεί σου πετάνε την προφορά ή την γραφή μιας λέξης και η εξήγηση είναι "γιατί έτσι".

Κάποια στιγμή πρέπει να τα ξαναπιάσω τα σκασμένα, που έμεινα στο Β1 στην Α' Λυκείου:redface: Αλλά το πλάνο ήταν να τελειώσω πρώτα με τα ισπανικά που πήρα το Β2 τον Νοέμβριο και τώρα πιάσαμε και τα Αραβικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Steftos

Νεοφερμένος

Ο Steftos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Είναι λίγο οφ,αλλά απάντησέ μου αν μπορείς,γιατί θεωρείς ότι τα γαλλικά είναι πιο δύσκολα από τα γερμανικά? :hmm:

περισσότερο γραμματική και σε κάθε χρόνο το ρήμα κλίνεται εντελώς διαφορετικά, τονισμοί, περισσότερη προσπάθεια για να μάθεις την προφορά, η γλώσσα είναι undeutlich όπως και τα γερμανικά, αλλά τα γαλλικά λίγο περισσότερο. Βασικά εμείς οι έλληνες την κατέχουμε ήδη μέσα από τις πολυάριθμες λέξεις μέσα στην δική μας γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top