Προγραμματισμός σε Python

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αν θες κάτι να σου δώσει καλές βάσεις για ακαδημαϊκά C. Αν θες να το ξεκινήσεις hobby και από εκεί όπου σε βγάλει python.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ξεκίνα με C και ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομιζω πως σε καποιον που δεν εχει δει ουτε βασικες εντολες, το να τον βαλεις σε ολες αυτες τις "ιδιοτροποιες" στην συνταξη της C ειναι σκληρο.

Η C δεν είναι καθόλου δύσκολη σε επίπεδο σύνταξης, ειδικά όταν μιλάμε για τελείως αρχάριους. Τα πράγματα δυσκολεύουν όταν μιλάς για δείκτες και για διαχείρηση μνήμης αλλά και εκεί η σύνταξη είναι πολύ απλή. Ίσως το μόνο δύσκολο κομμάτι σύνταξης είναι οι δείκτες που δείχνουν σε συναρτήσεις αλλά εντάξει αυτό είναι πάρα πολύ advanced topic και δεν πρόκειται να το βρει μπροστά του.

Η δυσκολία της C έγκειται περισσότερο στη λογική παρά στην σύνταξη, αλλά αυτό δεν είναι καθόλου κακό για έναν αρχάριο καθώς έτσι μπαίνει περισσότερο στο πνεύμα του προγραμματισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Btw μιας και το πιάσαμε (νομίζω δεν υπάρχει σχετικό τόπικ, σόρι αν υπάρχει) έχετε να προτείνετε κάποια πηγή για διάβασμα C (για να περάσω το μάθημα σε πρώτη φάση, η ύλη του οποίου ξεκινάει από τα βασικά και καταλήγει σε pointers, δομές και αρχεία); Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Btw μιας και το πιάσαμε (νομίζω δεν υπάρχει σχετικό τόπικ, σόρι αν υπάρχει) έχετε να προτείνετε κάποια πηγή για διάβασμα C (για να περάσω το μάθημα σε πρώτη φάση, η ύλη του οποίου ξεκινάει από τα βασικά και καταλήγει σε pointers, δομές και αρχεία); Ευχαριστώ!

Αυτό το μάθημα σε βασανίζει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Btw μιας και το πιάσαμε (νομίζω δεν υπάρχει σχετικό τόπικ, σόρι αν υπάρχει) έχετε να προτείνετε κάποια πηγή για διάβασμα C (για να περάσω το μάθημα σε πρώτη φάση, η ύλη του οποίου ξεκινάει από τα βασικά και καταλήγει σε pointers, δομές και αρχεία); Ευχαριστώ!

Εγω διαβασα για C απο το βιβλιο των τσελικα, τσελικη "C απο τη θεωρια στην εφαρμογη".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Αυτό το μάθημα σε βασανίζει :P
Αυτό το μάθημα θα μείνει για πάντα ο εφιάλτης μου, του χρόνου θα φτάσω στο πτυχίο με περασμένα άλλα κι άλλα και θα χρωστάω μόνο αυτό....:(:worry:


Εγω διαβασα για C απο το βιβλιο των τσελικα, τσελικη "C απο τη θεωρια στην εφαρμογη".

Ευχαριστώ παιδιά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ξεκινάς και γράφεις μόνη σου προγράμματα, σκαλώνεις (ΔΕΝ απογοητεύεσαι), googlάρεις, συνεχίζεις, ξανασκαλώνεις, ξανά google κλπ.
Έτσι μαθαίνεις C. Και όχι μόνο. :P
Άνοιξε και ένα τόπικ να γράφεις απορίες κλπ να σε βοηθήσουμε όποτε μπορούμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Αχα! Μόλις αρχίσω να ασχολούμαι λίγο πιο σοβαρά θα ανοίξω μάλλον, ty :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Παιδιά σκέφτομαι να αρχίσω να μαθαίνω σιγά-σιγά python. Είμαι άσχετος από προγραμματισμό...άντε κάτι logo Και κάτι χαζοεφαρμογούλες που φτιάχναμε μέσω MIT app Inventor στο σχολείο. Το python σκέφτομαι να το αρχίσω επειδή ακούω ότι είναι καλό για να ξεκινλησει κανείςνα ασχολείται με τον προγραμματισμό. Πάω 1η Λυκείου , οπότε πιστεύω για χόμπι είναι μια χαρά...
Κατέβασα στο κινητό μου αυτό εδώ https://goo.gl/d7NzyY πιστεύοντας ότι θα με βοηθήσει. Βέβαια η εφαρμογή είναι στα Αγγλικά και ορισμένες λέξεις δεν τις καταλαβαίνω. Π.χ τι είναι το Modulo? Υπάρχει καμιά ελληνική κοινότητα ή κάποιο ελληνικό tutorial για να βοηθιέμαι και από κει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Οποιαδήποτε απορία έχεις μπορείς με ένα google-άρισμα να την λύσεις αμέσως.
ΕΔΩ κι ΕΔΩ είναι μια σειρά βίντεο-διαλέξεων και μια ελληνική κοινότητα προγραμματιστών Python αντίστοιχα. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι καλά, αυτό θα το κρίνεις εσύ.
Ένα καλό site όμως -αλλά στα αγγλικά- , είναι αυτό που είπε ο Ξεχασμένος. Προσφέρει άπειρη -μαζεμένη- πληροφορία για οτιδήποτε σχετικά με τον προγραμματισμό. Για Python, το αντίστοιχο link είναι ΑΥΤΟ.

Όσο για το "module", δεν χρειάζεται να σε απασχολεί αυτό αυτή τη στιγμή. Αν βέβαια είσαι πολύ "περίεργος", google-αρε το :P

Καλή αρχή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είτε είναι python είτε C δεν θες να googlαρεις τα πάντα ή να τα ρωτάς. Προτείνω να το κάνεις οταν φτάσεις στο αμήν μόνο. Για python καλές πηγές είναι το MIT OCW και το think in python(διατίθεται δωρεάν). Είναι πιο δύσκολα, αλλά ειναι για καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Όταν λέμε απορία δεν εννοούμε απορία/λύση πάνω σε κάποιο πρόγραμμα αλλά πάνω στην γλώσσα.
Αν εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος ήξερε το συντακτικό, τους κανόνες κλπ της εκάστοτε γλώσσας από την κούνια τότε μπράβο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaeSouvlaki

Νεοφερμένος

Η FaeSouvlaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σας παρακαλω παρα πολυ επειδη εχω μπερδεψει διαφορα θεματα του προγραμματισμου και των γνωσσων προγραμματισμου μπορει καποιος να μου στειλει ενα εγγραφο η ενα site για να τα ξεδιαλυνω μεσα μου; Ευχαριστω παρα πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν μας ελεγες και τι ακριβως σε μπερδευει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Παιδιά βοήθεια! Γνωρίζει κανένας python ώστε να μπορεί να βοηθήσει σε μια εργασία στο blender? Ή αν γνωρίζει το blender αλλά πιο..εξειδικευμένες λεπτομέρειες. Please? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Επειδή θέλω να αρχίσω να το ψάχνω λίγο με τον προγραμματισμό. Όσοι ξέρετε, τι προτείνετε; Matlab ή Python? Ή κάτι άλλο; Γενικά ποιες οι ομοιότητες/διαφορές, κτλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή θέλω να αρχίσω να το ψάχνω λίγο με τον προγραμματισμό. Όσοι ξέρετε, τι προτείνετε; Matlab ή Python? Ή κάτι άλλο; Γενικά ποιες οι ομοιότητες/διαφορές, κτλ..

Σε τι σχολή είσαι και τι θες να κάνεις με τον προγραμματισμό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top