Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.

Το γνωστό "Δέκα μικροί νέγροι" Κατ εμέ,ένα από τα must της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.

Το γνωστό "Δέκα μικροί νέγροι" Κατ εμέ,ένα από τα must της

νομίζω το καλύτερο της agatha christie, με την πιο πρωτότυπη πλοκή σε αυτό το είδος βιβλίων...
δεύτερο για μένα είναι το ''a murder in exress orient :clapup:''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
νομίζω το καλύτερο της agatha christie, με την πιο πρωτότυπη πλοκή σε αυτό το είδος βιβλίων...
δεύτερο για μένα είναι το ''a murder in exress orient :clapup:''
Indeed,άλλωστε έχουν γίνει τόσες ταινίες που αντιγράφουν τη πλοκή ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
επι τη ευκαιρια των Χριστουγέννων έπιασα κάποια διηγήματα Χριστουγεννιάτικα(Κόντογλου,Παπαδιαμαντης π.χ),ενω λεω το βραδυ να διαβασω την Αγια Γραφη.

Καλα Χριστουγεννα να εχετε:hello::santa:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.


Αγγλικά: Sweet Forgiveness
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
επι τη ευκαιρια των Χριστουγέννων έπιασα κάποια διηγήματα Χριστουγεννιάτικα(Κόντογλου,Παπαδιαμαντης π.χ),ενω λεω το βραδυ να διαβασω την Αγια Γραφη.

Καλα Χριστουγεννα να εχετε:hello::santa:

Απο Παπαδιαμαντη προτεινω το γουτου γουπατου και το χριστοψωμο αν δε τα διαβασες ηδη.

Εγω διαβαζω το λαγωνικο των Μπασκερβιλ , Κοναν Ντουλ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Είπα να ξεκινήσω να διαβάσω κάποιο βιβλίο του Γκαρσία Μάρκες... Ξεκίνησα λοιπόν με το: Ο εφιάλτης στα χρόνια την χολέρας... Έχει τόσες λεπτομέρειες στην αρχή... Το πάει πολύ αργά! Ωραία γραφή, ωραία σκέψη, αλλά τόση περιγραφικότητα δεν την μπορώ! Το άφησα λοιπόν στην αρχή και τώρα διαβάζω το: 100 Χρόνια μοναξιά, του ιδίου! Ε αυτό είναι καταπληκτικό! Μου αρέσει πολύ και το συστήνω ανεπιφύλακτα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Σήμερα ξεκίνησα το "οδος Αβυσσου αριθμος μηδέν" του Μενελαου Λουντεμη.
Ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Την κομη της Βερενικης του Γραμματικακη. Λογω πανελληνιων το εχω αφησει στη μεση αλλα θα το λιωσω μετα, its a promise!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Τον ΠΛΟΥΤΟ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ του Α.Σμίθ.Έχοντας διαβάσει το ΚΕΦΑΛΑΙΟ το καλοκαίρι θεώρησα πως έστι ολοκλήρώνεται η συλλογή μου.Μένει μόνο ο Κέυνς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Η κοιλάδα του φόβου-Άρθουρ Κόναν Ντόυλ

Δεν είχα ξαναδιαβάσει Σέρλοκ Χολμς είναι η αλήθεια, μου φαίνεται αρκετά κουραστικό το στυλ γραφής του συγγραφέα .Είμαι συνηθισμένη στα βιβλία της Αγκάθα Κρίστι που είναι αρκετά πυκνογραμμένα και χωρίς τις φιοριτούρες της αγγλικής ευγένειας του 19ου αιώνα.

Λατρεία μου μεγάλη η Κρίστι,ειδικά Μiss Μarple και Ηρακλής Πουαρο

Ξεκίνησα χθες το "A body in the library", της Κρίστι.Ζήτημα να το άφησα για μισή ώρα απ'τα χέρια μου!

Αδέρφια μου! :clapup:
Λατρεύω Agatha Christie, ξεκίνησα πριν κάνα μήνα να διαβάζω και έχω διαβάσει μέχρι στιγμής And then there were none, Murder on the Orient Express, Death on the Nile, the ABC murders και φυσικά το υπέρτατο the murder of Roger Ackroyd. Τώρα διαβάζω το Curtain, την τελευταία υπόθεση του Πουαρό, και μετά μάλλον θα διαβάσω όλα τα υπόλοιπα από την ίδια σειρά (τα ξεκίνησα ανάκατα οπότε...) και λογικά μετά Miss Marple. :D
Ο Doyle με κουράζει πάρα πολύ, είχα συνηθίσει κι εγώ από την Christie να έχω φόνο-στοιχεία-ανακρίσεις-λύση. Όχι φόνο-ο Σέρλοκ είναι ψυχάκι-περιγραφή αγγλικού σοκακίου (sic)-ο Σέρλοκ ξέρει ποιος είναι ο δολοφόνος αλλά δεν μαθαίνουμε-στοιχείο-μια εκτενής περιγραφή του Τάμεση-σοκάκια-στοιχείο-ανάκριση-Τάμεσης-σοκάκια-λύση. :P
Μου αρέσει, δεν λέω ότι δεν μου αρέσει. Αλλά προτιμώ την Christie.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τον ΠΛΟΥΤΟ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ του Α.Σμίθ.Έχοντας διαβάσει το ΚΕΦΑΛΑΙΟ το καλοκαίρι θεώρησα πως έστι ολοκλήρώνεται η συλλογή μου.Μένει μόνο ο Κέυνς :P

Μετά έχεις και το ''Καπιταλισμός και Ελευθερία'' του Friedman.

Σήμερα αγόρασα το Brave New World του Aldous Huxley.Μένει να βρεθεί χρόνος να το ξεκινήσω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

uncensored

Νεοφερμένος

Η uncensored αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Την προηγούμενη εβδομάδα τέλειωσα τον "Κοκκινολαίμη" του Jo Nesbo. Ωραίο βιβλίο, σε κρατά σε αγωνία, έχει σασπένς, πολύ ανατρεπτικό. Μείον; Πολλά ονόματα. :P

Τώρα διαβάζω το "Η εξωφρενική ομολογία του Ραφαήλ Ιγνάτιου Φίνιξ" του Πολ Σάσμαν. Ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.


Μιας και διάβασα θετικές αξιολογήσεις, αποφάσισα να διαβάσω αυτό το βιβλίο. Ένα έχω να πω: Τρομερό βιβλίο. Όσοι βλέπουν σειρές του τύπου The closer, The mentalist και σειρές που περιλαμβάνουν πολλές έρευνες για εγκλήματα θα το λατρέψουν. Περιγράφει αναλυτικότατα την διαδικασία που φτάνει στη λύση ενός μυστηρίου. Το wow είναι που βασίζεται σε αληθινή ιστορία. Κι αν σκεφτείς ότι αυτή είναι η δουλειά της, ότι το κάνει δηλαδή συνέχεια τι να πω. Την θαυμάζω τόσο πολύ γιατί γενικά έχει βοηθήσει σε υποθέσεις που η αστυνομία δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
The Hobbit by J.R.R. Tolkien.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Αυτός ο άνθρωπος είναι επικίνδυνος-Peter Cheney. Ενδιαφέρον είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

σφήκα

Νεοφερμένος

Η σφήκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Το πορτρέτο του Ντόριαν Γκρέη- Όσκαρ Γουάϊλντ, βιβλίο με "μεθυστικό" περιεχόμενο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Το άρωμα του ονείρου για δέυτερη φορά.
Moυ άρεσε η παγανιστική πλευρά του με τον pan και τις νύμφες κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Το δεκαήμερο του Βοκάκιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Γιατί αποτυγχάνουν τα έθνη :inlove: :book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top