Σχέση χωρίς σεξ, γίνεται;

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
μη τσακωνεστε και με στεναχωρείτε!!! λοιπον, για αλλη μια φορα θελω να σας ευχαριστησω για τις συμβουλες σας τις διαβασα ολες με προσοχη κι ας αργισα να απαντησω! αρχικα, να πω πως το τεστακι του "περιμενε δεν ειμαι ετοιμη" με βρισκει συμφωνη, γιατι οπως και να το κανουμε οι αντρες λειτουργουν πολυ λιγοτερο με το συναισθημα και περισσοτερο με το σωμα ενω οι γυναικες το αντιθετο. Αρα, αν καποια θελει σοβαρη σχεση -δηλ. να μην την εχει ο αλλος μονο για το σεξ- του κανει αυτο το τεστ για λιγο καιρο (δεν ειπαμε να περιμενει και μεχρι το γαμο!) κι αφου σιγουρευτει οτι ειναι ενταξει απεναντι της ο τυπος, προχωρα. Νομιζω το οφειλουμε στον εαυτο μας, εκτος αν ειμαστε απο εκεινες τις περιπτωσεις γυναικων που τα κανουν μανταρα για να κλαιγονται στις φιλες!
Δευτερον, το θεοκρατικο προτυπο ειχε μεγαλη επιπτωση στις σχεσεις. Κι αν οχι το θεοκρατικο τοτε σιγουρα το κοινωνικο, που ηθελε (και θελει) τους αντρες με εμπειριες να τους κανει θεους ενω τις γυναικες να τις χαρακτηριζει ξερετε πώς! Ο σεξισμος σε ολο του το μεγαλειο!!! Βεβαια κι αυτο το απελευθερωμενο που γινεται στις μερες μας ειναι το αλλο πραγμα! Δεν αναφερομαι μονο στο σεξ, απλα παρατηρω οτι απο γενια σε γενια ή καλυτερα απο χρονια σε χρονια οι αλλαγες ειναι τεραστιες. πχ μου κανει πολυ ασχημο να βλεπω κοριτσι γυμνασιου με βαμμενο μαλλι και πριν προλαβετε να με πειτε συντηρητικη, το λεω αυτο για τον απλουστατο λογο οτι βιαζομαστε να μεγαλωσουμε κι αφηνουμε ολοκληρες ηλικιακες μοναδες να περασουν ετσι.
Οσον αφορα τους γονεις, εννοειται οτι το βρισκω πολυ δυσκολο να μιλησω για τετοια θεματα. Μονο με υπονοουμενα, πεταω πού και πού σπιθες αλλα ειλικρινα ποιος γονιος μπορει να πει την αντικειμενικη του αποψη απεναντι στο παιδι του, που τον ρωτα για την πρωτη του φορα; Στα ματια των γονιων μας -κι αυτο το λενε οι ψυχολογοι- ειδικα τα κοριτσια μενουμε παντα παρθενες!
Και για να μην μακρυγορω, νομιζω την βρηκα την λυση στο προβλημα μου. Απλα με το παιδι δεν ειχαμε χημεια, οποτε ειχα πειστει πριν φτασουμε στο παρασυνθημα -που δεν φτασαμε ποτε- οτι δεν ηθελα να κανω κατι με αυτον. Ειμαι σιγουρη πως οταν βρεθει ο καταλληλος ολα αυτα τα αγχη θα αποβληθουν (αφου κιολας τα προφυλακτικα ειναι ασφαλη!)

Αυτη η επανειλημμενη επικληση στην αυθεντια σε αυτο το φορουμ θα με τρελανει. Ναι, ειμαι σιγουρη πως ειδες ψυχολογο να λεει πως ο γονιος παντα θα βλεπει την κορη του ως παρθενα ειτε ειναι ειτε οχι αλλα επειδη το ειπε καποιος δε σημαινει ουτε οτι ειναι λογικο ουτε πως ισχυει.

@ Χαρά

Νομίζω πως καθε γυναικα με τη στοιχιωδη λογικη μπορει να καταλαβει αν ενας αντρας τη βλεπει σοβαρα η οχι. Και το "σοβαρα" ειναι ευκολο να το ορισεις. Σοβαρα βλεπει ενας αντρας μια γυναικα μονο οταν ειναι διατεθημενος να την παντρευτει και να κανει παιδια μαζι της, καθως αντρας χανει πολυ περισσοτερα απο τη γυναικα στην περιπτωση ενος κακου γαμου. Τωρα ο πιο απλος τροπος για μια γυναικα να ξεχωρησει αυτους τους αντρες ειναι να μην τους δινει σεξ. Ενας αντρας που ψαχνει για γαμο δεν τον ενδιαφερει να σε πηδηξει γιατι θα το κανει σε ολη του τη ζωη, οποτε δεν εχει θεμα να περιμενει και ενα εξαμηνο αν λαχει. Ο αντρας που θελει μονο σεξ δε προκειτε να σε κυνηγαει κανενα χρονο. Οποτε οταν βλεπω γυναικες να το παιζουν θυματα κακ να λενε οι αντρες θελουν μονο σεξ ενω με οσους βγουν πανω στη βδομαδα το εχουν κανει δεν μπορω να τις λυπηθω συγγνωμη.

Ισως απλα ηθελα να ρωτησω εαν μεταξυ του σε θελω γιατι εχω αναγκη να πηδηξω και σε θελω για να σε παντρευτω δεν υπαρχουν ενδιαμεσες καταστασεις; Τι γινεται με αυτους που δε θελουν πραγματικα να παντρευτουν; Οκ, ισως εκει μπορουμε ευκολα να ανατικαταστησουμε το ''σε θελω να σε παντρευτω'' με σε θελω γιατι μπορω να φανταστω τη ζωη μου με εσενα, γιατι σε υπολογιζω μακροπροθεσμα κλπ.

Χαρά!
Ναι, για όλα φταίνε οι άντρες που είναι κατα τα κλασσικά γουρούνια, αναισθητοι και σεξομανείς:hehe:
Δεν υπάρχει ούτε μια γυναίκα πουτάνα την σήμερον εποχή...Τα ξέκωλα που βάφονται ακόμη και όταν ξυπνάνε για να πάνε στο περίπτερο είναι σενάριο επιστημονικης φαντασίας.....Έχω ακούσει για κορίτσι μικρότερης τάξης που αποφάσισε να κάνει στοματικό στον γκομενο της επειδη έκλεισαν δύο μηνες σχέση, τι μας λες τώρα;;; Όσοι άντρες γουρούνια υπάρχουν άλλες τόσες γυναίκες πουτάνες υπάρχουν, μην δουλευομαστε τώρα....:whistle:

Ειπα εγω τετοιο πραμα; Μονη μου ειπα πως πρωτον σε μια σχεση υπαρχουν δυο και δε δυναται να φταιει 100% μονο ενας και δευτερον πως δεν ειναι παντοτε η γυναικα το θεμα ασυζητητι καθως η ιδια επιλεγει το συντροφο της, δε της βαζει κανεις το μαχαιρι στο λαιμο. Αυτο βεβαια δε σημαινει οτι ειναι θεμιτο ο ανδρας να φερεται οπως να ναι στη γυναικα ουτε η γυναικα να φερεται οπως να ναι στον ανδρα.

Σωστή σε όσα είπες. Δες τι είπα πάνω στο μήνυμα μου: Να αναρωτηθείς αν θες τον τύπο. Έπεσα μέσα.
Καλύτερα να μην κάνεις σχέση από ανάγκη, για να χεις απλά κάποιον. Θα περάσεις άσχημα και θα του φερθείς και άσχημα, αργά η γρήγορα. Να σαι σίγουρη για αυτόν που θέλεις.



πω το κοριτσάκι, αμέσως την ειρωνία.
Κάτι γυναίκες σαν και σένα, έχουν μαγνήτη στα "γουρούνια". Το τραβάει το δούλεμα ο οργανισμός σας.



Μα δεν κατάλαβες. Τύπισες σαν την Χαρά ξέρουν να ξεχωρίζουν τους άντρες.
1. Άμα της πει από το πρώτο ραντεβού "θέλω να σε πηδήξω", τον παρατάει γιατί την θέλει μόνο για σεξ.
2. Άμα κάνει μαζί της σχέση χωρίς σεξ και δεν την πηδήξει, τον χωρίζει γιατί είναι γκέι.
3. Άμα το παίξει μάγκας, της πει μερικά ψεματάκια και υποσχέσεις, του κάτσει και την παρατήσει μετά, θα κλαίει όλη μέρα για το "γουρούνι".
Ξέρει η Χαρά να ξεχωρίζει τους άντρες.

Εαν διαβαζες σοβαρα το μηνυμα και δεν ενεμενες στον ειρωνικο τονο μιας προτασης δε θα ξεφευγες απο τη λογικη. Ειναι ξεκαθαρο πως εδωσες εμφαση σε εκεινο, θυμωσες και αρχισες να απαντας επιθετικα παρα να κατσεις να σκεφτεις τι εγραψα και με τι σκεπτικο.

Νομιζω καμια κοπελα απο εσας εγραψαν τουλαχιστον ειναι φεμινιστρια με την ακραια σημασια της λεξης. Το θεμα αφορα την προσεγγιση μιας κοπελας προς ενα αγορι οσον αφορα το σεξ οποτε επομενο ειναι να δωθει εμφαση στο ανδρικο φυλο. Επειδη δεν αναφερομαστε εξονυχιστικα στα λαθη των γυναικων δε σημαινει οτι δεν υφιστανται απλα οτι δεν ητανε της παρουσης να αναφερθουν αναλυτικα μολονοτι εγινε νυξη σε προηγουμενα ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Μια γυναίκα μπορεί σχετικά να κάνει σεξ σχεδόν οπότε θέλει χωρίς να καταβάλλει ιδιαίτερη προσπάθεια για να το πετύχει . Δεν υπάρχει νόημα να πεις σε μια κοπέλα "Μπράβο που κατάφερες να πας με τόσους μέσα σε ενα μήνα ! "Για τον άντρα δεν είναι το ίδιο. Γι'αυτό υπάρχει και ο τυχόν "θαυμασμός" από τους άλλους για κάποιον που τα καταφέρνει με τις γυναίκες.
οπως το παρουσιασες εχεις ενα point δεν μπορω να πω! Βεβαια, απο την αλλη σε ενα κλαμπ πιο πιθανο ειναι να την πεσει σε μια κοπελα ενας αντρας, παρα το αντιθετο, γιατι απο την φυση σας -χωρις να ειναι κακο- ειστε κυνηγοι. Τι θελω να πω; Οτι το ποσοστο των ανδρων που θα ζητησουν σεξ οπως το περιγραφεις ειναι συγκριτικα μεγαλυτερο απο το ποσοστο των γυναικων που θα κανουν το ιδιο. Ωστοσο, επειδη αισθανομαι πως σας εχουμε αδικησει κι εσας -αν και σε αυτο το φορουμ κυριαρχει ο καθωσπρεπισμος, αρα δεν ξερω ποσα απο αυτα που λεγονται τα πιστευουν και αυτοι που τα γραφουν- οφειλω να πω πως οι αντρες (κι αυτο το εχω ακουσει απο αντρα) δυσκολευονται να προσεγγισουν μια κοπελα γιατι φοβουνται την απορριψη, ενω η κοπελα εχει το δικαιωμα της επιλογης χωρις να ρισκαρει να φαει χυλοπιτα στην περιπτωση που απλα δεχτει μια προταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μη τσακωνεστε και με στεναχωρείτε!!! λοιπον, για αλλη μια φορα θελω να σας ευχαριστησω για τις συμβουλες σας τις διαβασα ολες με προσοχη κι ας αργισα να απαντησω! αρχικα, να πω πως το τεστακι του "περιμενε δεν ειμαι ετοιμη" με βρισκει συμφωνη, γιατι οπως και να το κανουμε οι αντρες λειτουργουν πολυ λιγοτερο με το συναισθημα και περισσοτερο με το σωμα ενω οι γυναικες το αντιθετο. Αρα, αν καποια θελει σοβαρη σχεση -δηλ. να μην την εχει ο αλλος μονο για το σεξ- του κανει αυτο το τεστ για λιγο καιρο (δεν ειπαμε να περιμενει και μεχρι το γαμο!) κι αφου σιγουρευτει οτι ειναι ενταξει απεναντι της ο τυπος, προχωρα. Νομιζω το οφειλουμε στον εαυτο μας, εκτος αν ειμαστε απο εκεινες τις περιπτωσεις γυναικων που τα κανουν μανταρα για να κλαιγονται στις φιλες!
Δευτερον, το θεοκρατικο προτυπο ειχε μεγαλη επιπτωση στις σχεσεις. Κι αν οχι το θεοκρατικο τοτε σιγουρα το κοινωνικο, που ηθελε (και θελει) τους αντρες με εμπειριες να τους κανει θεους ενω τις γυναικες να τις χαρακτηριζει ξερετε πώς! Ο σεξισμος σε ολο του το μεγαλειο!!! Βεβαια κι αυτο το απελευθερωμενο που γινεται στις μερες μας ειναι το αλλο πραγμα! Δεν αναφερομαι μονο στο σεξ, απλα παρατηρω οτι απο γενια σε γενια ή καλυτερα απο χρονια σε χρονια οι αλλαγες ειναι τεραστιες. πχ μου κανει πολυ ασχημο να βλεπω κοριτσι γυμνασιου με βαμμενο μαλλι και πριν προλαβετε να με πειτε συντηρητικη, το λεω αυτο για τον απλουστατο λογο οτι βιαζομαστε να μεγαλωσουμε κι αφηνουμε ολοκληρες ηλικιακες μοναδες να περασουν ετσι.
Οσον αφορα τους γονεις, εννοειται οτι το βρισκω πολυ δυσκολο να μιλησω για τετοια θεματα. Μονο με υπονοουμενα, πεταω πού και πού σπιθες αλλα ειλικρινα ποιος γονιος μπορει να πει την αντικειμενικη του αποψη απεναντι στο παιδι του, που τον ρωτα για την πρωτη του φορα; Στα ματια των γονιων μας -κι αυτο το λενε οι ψυχολογοι- ειδικα τα κοριτσια μενουμε παντα παρθενες!
Και για να μην μακρυγορω, νομιζω την βρηκα την λυση στο προβλημα μου. Απλα με το παιδι δεν ειχαμε χημεια, οποτε ειχα πειστει πριν φτασουμε στο παρασυνθημα -που δεν φτασαμε ποτε- οτι δεν ηθελα να κανω κατι με αυτον. Ειμαι σιγουρη πως οταν βρεθει ο καταλληλος ολα αυτα τα αγχη θα αποβληθουν (αφου κιολας τα προφυλακτικα ειναι ασφαλη!)
Σίγουρα σχέση δεν γίνεται μόνο με ένα φλερτ! Κανένα ραντεβού δεν είχατε βγει να γνωριστείτε καλύτερα? Και μια σχέση δεν καθορίζεται μόνο απ'τη σεξουαλική επαφή, αλλά και απ'την επικοινωνία. Εκτός αν δεν μιλάμε για σχέση αλλά για one night stands (wow!).
Εν ολίγοις, ας κάνει ο καθένας ό,τι θέλει με τη σεξουαλική του ζωή! Δεν είναι και επιστήμη, όλοι μπορούν να το κάνουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,055 μηνύματα.
Έλεος!!!
Δεν ξέρω αν θα έπρεπε κάποιος να γελάσει ή να κλάψει με πολλά από όσα γράφτηκαν παραπάνω.
Σταχυολογώ:

Κοπέλα να ρωτάει πώς μπορεί να έχει σχέση χωρίς σεξ, άλλη (σε άλλο θέμα) πώς θα αποφύγει το πρωκτικό και το στοματικό, ότι όσο πιο λίγους συντρόφους έχει μια γυναίκα τόσο πιο επιτυχημένο γάμο θα κάνει, άντρες που λένε "σ' αγαπώ" για να ρίξουν την κοπέλα στο κρεβάτι και μετά την παρατάνε, οι σχέσεις που ξεκινάνε με βάση τη σωματική έλξη είναι καταδικασμένες, σε κάποια προξενεί αηδία η αλλαγή συντρόφων, για να προχωρήσει ένα κορίτσι στο σεξ πρέπει να ξέρει τον άλλο χρόνια, υπερβολές για το φόβο εγκυμοσύνης ή μετάδοσης νοσημάτων, πολλές ανασφάλειες, ανακατεύτηκαν παπάδες και άλλες μεσαιωνικές αντιλήψεις, συμβουλές σε κοπέλες να λένε ότι θέλουν γάμο, αναφορές για ανθρώπους που ζουν χωρίς σεξ, άλλος που καμάρωνε ότι είναι από τους άντρες χωρίς ηθική που λένε ψέματα μέχρι να βάλουν το πουλί τους και μετά κάνουν την κοπέλα απόρριψη, χαρακτηρισμοί "άντρες γουρούνια" ή "γυναίκες πουτάνες", συζήτηση για το αν ξεχωρίζει ο άντρας playboy, κάποιος το παίζει γκουρού στις σχέσεις, γράφηκε ότι "σοβαρά βλέπει ένας άντρας μια γυναίκα μόνο όταν είναι διατεθειμένος να την παντρευτεί και να κάνει παιδιά μαζί της, είδαμε για "ξέκωλα που βάφονται ακόμη και όταν ξυπνάνε για να πάνε στο περίπτερο", υποτιμητικό χαρακτηρισμό για κορίτσι που αποφάσισε να κάνει στοματικό στον γκόμενο της, άντρες που θεωρούν ότι για όλα φταίνε οι γυναίκες αλλά και το αντίθετο και άλλα πολλά.
Τόσο πίσω είμαστε στις αντιλήψεις μας για τις σχέσεις και το σεξ;
Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δε θα αλλάξει ποτέ...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Έλεος!!!
Δεν ξέρω αν θα έπρεπε κάποιος να γελάσει ή να κλάψει με πολλά από όσα γράφτηκαν παραπάνω.
Σταχυολογώ:

Κοπέλα να ρωτάει πώς μπορεί να έχει σχέση χωρίς σεξ, άλλη (σε άλλο θέμα) πώς θα αποφύγει το πρωκτικό και το στοματικό, ότι όσο πιο λίγους συντρόφους έχει μια γυναίκα τόσο πιο επιτυχημένο γάμο θα κάνει, άντρες που λένε "σ' αγαπώ" για να ρίξουν την κοπέλα στο κρεβάτι και μετά την παρατάνε, οι σχέσεις που ξεκινάνε με βάση τη σωματική έλξη είναι καταδικασμένες, σε κάποια προξενεί αηδία η αλλαγή συντρόφων, για να προχωρήσει ένα κορίτσι στο σεξ πρέπει να ξέρει τον άλλο χρόνια, υπερβολές για το φόβο εγκυμοσύνης ή μετάδοσης νοσημάτων, πολλές ανασφάλειες, ανακατεύτηκαν παπάδες και άλλες μεσαιωνικές αντιλήψεις, συμβουλές σε κοπέλες να λένε ότι θέλουν γάμο, αναφορές για ανθρώπους που ζουν χωρίς σεξ, άλλος που καμάρωνε ότι είναι από τους άντρες χωρίς ηθική που λένε ψέματα μέχρι να βάλουν το πουλί τους και μετά κάνουν την κοπέλα απόρριψη, χαρακτηρισμοί "άντρες γουρούνια" ή "γυναίκες πουτάνες", συζήτηση για το αν ξεχωρίζει ο άντρας playboy, κάποιος το παίζει γκουρού στις σχέσεις, γράφηκε ότι "σοβαρά βλέπει ένας άντρας μια γυναίκα μόνο όταν είναι διατεθειμένος να την παντρευτεί και να κάνει παιδιά μαζί της, είδαμε για "ξέκωλα που βάφονται ακόμη και όταν ξυπνάνε για να πάνε στο περίπτερο", υποτιμητικό χαρακτηρισμό για κορίτσι που αποφάσισε να κάνει στοματικό στον γκόμενο της, άντρες που θεωρούν ότι για όλα φταίνε οι γυναίκες αλλά και το αντίθετο και άλλα πολλά.
Τόσο πίσω είμαστε στις αντιλήψεις μας για τις σχέσεις και το σεξ;
Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δε θα αλλάξει ποτέ...



Μακάρι να μπορούσα να σου βάλω 10 θετικές.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Έλεος!!!
Δεν ξέρω αν θα έπρεπε κάποιος να γελάσει ή να κλάψει με πολλά από όσα γράφτηκαν παραπάνω.
Σταχυολογώ:

Κοπέλα να ρωτάει πώς μπορεί να έχει σχέση χωρίς σεξ, άλλη (σε άλλο θέμα) πώς θα αποφύγει το πρωκτικό και το στοματικό, ότι όσο πιο λίγους συντρόφους έχει μια γυναίκα τόσο πιο επιτυχημένο γάμο θα κάνει, άντρες που λένε "σ' αγαπώ" για να ρίξουν την κοπέλα στο κρεβάτι και μετά την παρατάνε, οι σχέσεις που ξεκινάνε με βάση τη σωματική έλξη είναι καταδικασμένες, σε κάποια προξενεί αηδία η αλλαγή συντρόφων, για να προχωρήσει ένα κορίτσι στο σεξ πρέπει να ξέρει τον άλλο χρόνια, υπερβολές για το φόβο εγκυμοσύνης ή μετάδοσης νοσημάτων, πολλές ανασφάλειες, ανακατεύτηκαν παπάδες και άλλες μεσαιωνικές αντιλήψεις, συμβουλές σε κοπέλες να λένε ότι θέλουν γάμο, αναφορές για ανθρώπους που ζουν χωρίς σεξ, άλλος που καμάρωνε ότι είναι από τους άντρες χωρίς ηθική που λένε ψέματα μέχρι να βάλουν το πουλί τους και μετά κάνουν την κοπέλα απόρριψη, χαρακτηρισμοί "άντρες γουρούνια" ή "γυναίκες πουτάνες", συζήτηση για το αν ξεχωρίζει ο άντρας playboy, κάποιος το παίζει γκουρού στις σχέσεις, γράφηκε ότι "σοβαρά βλέπει ένας άντρας μια γυναίκα μόνο όταν είναι διατεθειμένος να την παντρευτεί και να κάνει παιδιά μαζί της, είδαμε για "ξέκωλα που βάφονται ακόμη και όταν ξυπνάνε για να πάνε στο περίπτερο", υποτιμητικό χαρακτηρισμό για κορίτσι που αποφάσισε να κάνει στοματικό στον γκόμενο της, άντρες που θεωρούν ότι για όλα φταίνε οι γυναίκες αλλά και το αντίθετο και άλλα πολλά.
Τόσο πίσω είμαστε στις αντιλήψεις μας για τις σχέσεις και το σεξ;
Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δε θα αλλάξει ποτέ...



Θα 'γραφα "marry me" μετά από τέτοιο ποστ, αλλά είσαι και δεσμευμένος από κούνια πανάθεμά σε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έλεος!!!
Δεν ξέρω αν θα έπρεπε κάποιος να γελάσει ή να κλάψει με πολλά από όσα γράφτηκαν παραπάνω.
Σταχυολογώ:

Κοπέλα να ρωτάει πώς μπορεί να έχει σχέση χωρίς σεξ, άλλη (σε άλλο θέμα) πώς θα αποφύγει το πρωκτικό και το στοματικό, ότι όσο πιο λίγους συντρόφους έχει μια γυναίκα τόσο πιο επιτυχημένο γάμο θα κάνει, άντρες που λένε "σ' αγαπώ" για να ρίξουν την κοπέλα στο κρεβάτι και μετά την παρατάνε, οι σχέσεις που ξεκινάνε με βάση τη σωματική έλξη είναι καταδικασμένες, σε κάποια προξενεί αηδία η αλλαγή συντρόφων, για να προχωρήσει ένα κορίτσι στο σεξ πρέπει να ξέρει τον άλλο χρόνια, υπερβολές για το φόβο εγκυμοσύνης ή μετάδοσης νοσημάτων, πολλές ανασφάλειες, ανακατεύτηκαν παπάδες και άλλες μεσαιωνικές αντιλήψεις, συμβουλές σε κοπέλες να λένε ότι θέλουν γάμο, αναφορές για ανθρώπους που ζουν χωρίς σεξ, άλλος που καμάρωνε ότι είναι από τους άντρες χωρίς ηθική που λένε ψέματα μέχρι να βάλουν το πουλί τους και μετά κάνουν την κοπέλα απόρριψη, χαρακτηρισμοί "άντρες γουρούνια" ή "γυναίκες πουτάνες", συζήτηση για το αν ξεχωρίζει ο άντρας playboy, κάποιος το παίζει γκουρού στις σχέσεις, γράφηκε ότι "σοβαρά βλέπει ένας άντρας μια γυναίκα μόνο όταν είναι διατεθειμένος να την παντρευτεί και να κάνει παιδιά μαζί της, είδαμε για "ξέκωλα που βάφονται ακόμη και όταν ξυπνάνε για να πάνε στο περίπτερο", υποτιμητικό χαρακτηρισμό για κορίτσι που αποφάσισε να κάνει στοματικό στον γκόμενο της, άντρες που θεωρούν ότι για όλα φταίνε οι γυναίκες αλλά και το αντίθετο και άλλα πολλά.
Τόσο πίσω είμαστε στις αντιλήψεις μας για τις σχέσεις και το σεξ;
Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δε θα αλλάξει ποτέ...


Μπράβο ρε Dias, μάγκα-παντογνώστη του iSchool! Έτσι εσύ δείχνεις πόσο αντι-μεσαιωνικός είσαι, με το να χλευάζεις όσους δεν συμφωνούν μαζί σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
δεν ειπα ακριβως αυτο! λοιπον αφενος ναι, δεν ειμαι της αποψης οτι πρεπει να κανω κατι με καποιον αν δεν νιωσω δυνατα συναισθηματα, αφετερου αν αλλες κοπελες θελουν να πηγαινουν με τον καθενα δικαιωμα τους και δεν τις κρινω. ΟΜΩΣ αυτο που ειπα ειναι πως αυτες τις κοπελες ο κοσμος θα τις πει πουτανες ενω αν μιλουσαμε για αντρες δεν θα υπηρχε κριτικη αλλα θαυμασμος. Αυτο εννοω οταν αναφερομαι στον σεξισμο και μην θιγεστε οι αντρες γιατι ετσι ειναι καλως ή κακως. Η κοινωνια μας ειναι ακομα πατριαρχικη, κι ας εχουν οι γυναικες φαινομενικα ισα δικαιωματα με τους αντρες...σκεφτειτε μονο πως αν μια γυναικα μεινει εγκυος -αν μπει στην διαδικασια να το αποφασισει τετοιους καιρους- μπορει να χασει την δουλεια της, ενω οι αντρες οχι.

To θέμα είναι ότι η γυναίκα, από την ΦΥΣΗ της ζητάει κάτι ποιο σταθερό και όχι απλά κάπου να "βάλει το πουλί της". Οι άντρες, ανέκαθεν ήταν κυνηγοί, και μόλις κατακτούσαν κάτι, αναζητούσαν το επόμενο θύμα. Είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας. Ναι, οκ, υπάρχουν εξαιρέσεις και στα δύο φύλα, αλλά μόνο εξαιρέσεις.

Πω ρε φίλε. Εγώ βαρεθεί αυτη τη συζήτηση πραγματικα.
Οπως εσεις οι αντρες εχετε το δικαίωμα να γουστάρετε το σεξ και να μην θελετε να κανετε σχέσεις, παρα μονο να περνάτε καλα, το ιδιο μπορει να κανει και μια γυναίκα. Αλλα οοοχι, αυτη ειναι πουτανα. Και εννοείται πως αν πεσουμε σε μαλακα; Εμεις φταίμε! Σας πλήγωσε εσας ομως καποια; Οοοχι,και εκει εμεις φταίμε! Γιατι ολες ίδιες ειμαστε! Fuck logic.

Μισό να γράψω και γω κάτι σχετικό με το θέμα.
Δεν θέλω να έχεις μόνο εσύ το μονοπώλιο:


ΠΑΤΑΤΕΣ ΓΙΑΧΝΙ:

Σε μια ευρύχωρη κατσαρόλα τσιγαρίζουμε στο λάδι το κρεμμύδι σε μέτρια φωτιά, μέχρι να ροδίσει λίγο και να γλυκάνει. Ρίχνουμε τις πατάτες και τα σκόρδα και τα γυρνάμε όλα μαζί στην κατσαρόλα για 1 - 2 λεπτά, να τσιγαριστούν λίγο. Προσθέτουμε νερό ίσα που να σκεπάζει τα υλικά και βράζουμε για περίπου 5 - 10 λεπτά. Στη συνέχεια, προσθέτουμε τον πελτέ διαλυμένο σε 1/2 φλιτζάνι νερό, αλάτι και όλα τα μπαχαρικά, σκεπάζουμε και μαγειρεύουμε για περίπου 15 λεπτά. Ξεσκεπάζουμε, μετριάζουμε τη φωτιά και μαγειρεύουμε, σείοντας πότε-πότε την κατσαρόλα, για να μην κολλήσει το φαγητό, για άλλα περίπου 15 λεπτά ή μέχρι να σωθούν τα υγρά, να μελώσουν οι πατάτες και να μείνουν με το λάδι τους. Στο τέλος ρίχνουμε τη ρίγανη. Σερβίρουμε το φαγητό χλιαρό ή σε θερμοκρασία δωματίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Γυναίκα που κάνει στοματικό, πισοκωλλητά(και αρέσκεται κιόλας), αλλάζει γκόμενους συχνότερα και απο σώβρακα και βάφεται με δέκα τόνους μεηκ απ για να βγει απλώς λίγο εξω, ναι μεν της αναγνωρίζω την προσωπικότητα της, ναι μεν της το αναγνωριζω το δικαιωμα της αλλά αμα έμενε ποτέ της έγκυος...εγώ προσωπικά θα ήμουν ο πρωτος που θα της ελεγε να το ριξει....Σόρρυ guys αλλά μην τα θελουμε και όλα....Ή το ένα ή το άλλο...

Πείτε με ό,τι γουσταρετε, μεσαιωνικό, προγονοπληκτο, μισογυνη, σεξιστη κοκ...Ειρωνευτειτε αν θελετε! Θα έχω και κάτι να αγνοώ αύριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μπράβο ρε Dias, μάγκα-παντογνώστη του iSchool! Έτσι εσύ δείχνεις πόσο αντι-μεσαιωνικός είσαι, με το να χλευάζεις όσους δεν συμφωνούν μαζί σου.

δεν μου φάνηκε πως χλεύασε κανέναν. απλά μας έδειξε πόσο γελοίο είναι να τρωγόμαστε για κάτι τόσο απλό όπως το θέμα σεξ/σχέσεις. βγαίνει ο καθένας και λέει το μακρύ του και το κοντό του (μιλάω και τις δύο πλευρές) και δεν σκεφτόμαστε το πιο βασικό: ας αφήσουμε τον καθένα να κάνει ό,τι θέλει χωρίς να τον βάζουμε σε καλούπια ή να τον κριτικάρουμε λες και μας αφορά. εξέφρασα νωρίτερα την άποψή μου και δεν θα το ξανακάνω. απλά καλό είναι πριν ανοίξουμε το στόμα μας να το συνδέσουμε πριν με τον εγκέφαλο! (αυτό δεν πηγαίνει σε σένα προσωπικά :) )

Χαρά!


Ναι, για όλα φταίνε οι άντρες που είναι κατα τα κλασσικά γουρούνια, αναισθητοι και σεξομανείς:hehe:
Δεν υπάρχει ούτε μια γυναίκα πουτάνα την σήμερον εποχή...Τα ξέκωλα που βάφονται ακόμη και όταν ξυπνάνε για να πάνε στο περίπτερο είναι σενάριο επιστημονικης φαντασίας.....Έχω ακούσει για κορίτσι μικρότερης τάξης που αποφάσισε να κάνει στοματικό στον γκομενο της επειδη έκλεισαν δύο μηνες σχέση, τι μας λες τώρα;;; Όσοι άντρες γουρούνια υπάρχουν άλλες τόσες γυναίκες πουτάνες υπάρχουν, μην δουλευομαστε τώρα....:whistle:

εντάξει, εσύ τώρα με προκαλείς :P οκ, υπάρχουν "πουτάνες" αλλά εσύ πως το ορίζεις αυτό?όποια δηλαδή βάφεται 'οσο γουστάρει ή κάνει στοματικό στο σύντροφό της είναι ξετσίπωτη? να τις πάμε και στην πυρά ίσως για να ξεβρωμίσουμε και λίγο, τι λες? διατυμπανίζεις σε όλο το site ότι είσαι άθεος και πως απεχθάνεσαι την εκκλησία αλλά οι απόψεις σου δεν απέχουν και πολύ από τις δικές της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έλεος!!!
Τόσο πίσω είμαστε στις αντιλήψεις μας για τις σχέσεις και το σεξ;
Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δε θα αλλάξει ποτέ...

Γέμισα όλους τους τοίχους του δωματίου μου με γραμμές στην προσπάθεια να απαριθμήσω όλα τα επιχειρήματα σε αυτό το ποστ.
Θετική κι από μένα για να κάνω το χρέος μου, δε μπορώ τα κλάματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
εντάξει, εσύ τώρα με προκαλείς :P οκ, υπάρχουν "πουτάνες" αλλά εσύ πως το ορίζεις αυτό?όποια δηλαδή βάφεται 'οσο γουστάρει ή κάνει στοματικό στο σύντροφό της είναι ξετσίπωτη? να τις πάμε και στην πυρά ίσως για να ξεβρωμίσουμε και λίγο, τι λες? διατυμπανίζεις σε όλο το site ότι είσαι άθεος και πως απεχθάνεσαι την εκκλησία αλλά οι απόψεις σου δεν απέχουν και πολύ από τις δικές της.

Πρέπει ένας συγχρονος "ανοιχτομυαλος" άνθρωπος να αρέσκεται σε όλα όσα προτρέπετε εδώ μέσα(στοματικά, εμπειριες πισω πορτας και πάει λέγοντας)?? Αν δεν του αρέσουν δηλαδή θεωρείται αυτομάτως "θρήσκος"?? Η ηθική ενός ανθρώπου προκύπτει απο τις θρησκευτικές του αντιλήψεις?? nope
Νομίζω υπάρχουν πιο σοβαρά πράγματα που έχουμε να ασχοληθουμε όπως η ομοφυλοφιλια και το πως αντιμετωπιζεται σε αυτην την χωρα ή ότι δήθεν οι προγαμιαίες σχέσεις είναι πορνεία αλλά να καθόμαστε να αναλωνόμαστε στα σεξουαλικά φετιχ του καθενός...ειληκρινά δεν το καταλαβαίνω σε τι αποσκοπεί:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μα αυτό σου λένε, ότι δεν είναι ούτε φετίχ ούτε ταμπού, ούτε είναι ελαφρών ηθών όποιος τα ζητάει/κάνει (είτε άντρας είτε γυναίκα). Είναι πράγματα που σχετίζονται με την χημεία του ζευγαριού και κατά πόσο υπάρχει η θέληση να ικανοποιήσουν τον/την σύντροφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Ή απλά έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας εδώ πέρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Δε σου αρεσει, απλα θες να λες οτι σου αρεσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Δε σου αρεσει, απλα θες να λες οτι σου αρεσει.

Θα μου κοπεί κανας μισθός και το λες με τέτοιο ύφος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Γενικά στις σχέσεις μου είμαι πολύ επιλεκτική. Δεν έχω ιδιαίτερα μεγάλο ιστορικό αλλά ότι έκανα το έκανα με άτομα που πραγματικά νοιαζόμουν κι όχι απλά για να λέω ότι είμαι σε σχέση. Δεν είμαι από τα άτομα που παθαίνουν κρίση ταυτότητας άμα δεν έχουν αγόρι/κορίτσι. Βέβαια, μέχρι τώρα όλες μου οι σχέσεις έφταναν μέχρι ένα ορισμένο σημείο, το φυσιολογικό για την ηλικία. Το θέμα είναι πως αυτή την στιγμή υπάρχει κάτι με ένα αγόρι -απλό φλερτ που πιστεύω θα οδηγήσει σε σχέση- αλλά εγώ έχω ένα μεγάλο πρόβλημα. Δε θέλω να ολοκληρώσω. Κι αν μέχρι πρότινως αυτό το έσωζε η ηλικία, τώρα πια το πράγμα αλλάζει. Ο λόγος που φοβάμαι να ολοκληρώσω δεν είναι για την πράξη αυτή καθ'αυτή αλλά για τις συνέπειές της. Με άλλα λόγια, φοβάμαι πάρα πολύ το ενδεχόμενο μιας εγκυμοσύνης. Ναι, ξέρω για τις προφυλάξεις και όλα αυτά, μάλιστα τις τελευταίες μέρες έχω ψάξει να δω όλους τους τρόπους αντισύλληψης, αλλά κανείς δεν προφυλάσσει 100% και αντισυλληπτικά δεν θέλω να πάρω για να μην καταστρέψω το όλο "σύστημα". Με έχει αγχώσει πολύ αυτή η κατάσταση. Μια εγκυμοσύνη θα κατέστρεφε το μέλλον μου και δεν θέλω ούτε να την σκέφτομαι. Τι θα γίνει όμως την ώρα που κάποιος θα μου ζητήσει να προχωρήσουμε; Αν του πω ότι δεν είμαι έτοιμη για πόσο θα περιμένει; Είναι τόσο σημαντικό το σεξ σε μια σχέση; Δεν μπορούμε να έχουμε όλα τα "κομφόρ" αυτής χωρίς αυτή την "λεπτομέρεια"; Λέτε να φρικάρει ο άλλος αν του πω ότι δεν θέλω γι'αυτό τον λόγο; Και στην τελική μήπως είμαι κι εγώ υπερβολική;

Εδώ κυρίες και κύριοι έχουμε ένα τυπικό αποτέλεσμα της έλλειψης σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης στα σχολεία.
:clapup:
Δεν σε αγχώνει η εγκυμοσύνη. Σε αγχώνει το σεξ ως πράξη γιατί το έχεις στο μυαλό σου ως μια πολύ περίεργη διαδικασία, καταναγκαστική για την τέρψη ΜΟΝΟ του άντρα, που θεωρείς ότι πρέπει να το κάνεις με βαριά καρδιά για να προχωρήσει μια σχέση.
Ο έρωτας με κάποιον για τον οποίο έχεις αισθήματα είναι από τις πιο όμορφες εμπειρίες που μπορείς να ζήσεις. Η πρώτη φορά θα είναι άβολη και όχι ιδιαίτερα ευχάριστη, αλλά μετά θα δεις ότι δεν κατέβηκε ο Αρμαγεδδών, δεν ανοίξανε οι πύλες της κολάσεως και εν γένει, δεν έγινε τίποτα κακό. Και όχι μόνο αυτό, αλλά θα αρχίσει να σου αρέσει και θα νιώθεις όλο και πιο δεμένη με το άτομο που διάλεξες. :D
Αν χρησιμοποιείται προφύλαξη το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης είναι out of the question, αυτά είναι απλά δικαιολογίες που βάζεις μόνη σου στο κεφάλι σου για να δαιμονοποιείς κι άλλο το σεξ.
19 χρονών είσαι, άρα το σώμα σου είναι έτοιμο. Δεν χρειάζεται να βρεις πρίγκηπα σε άσπρο άλογο για την πρώτη σου φορά, μόνο κάποιον με τον οποίο νιώθεις άνετα και ξέρεις ότι θα σου φερθεί σωστά, ήρεμα και με κατανόηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
μετα απο τις αναλύσεις των γκουρού των σχέσεων και του έρωτα του Ischool πιστεύω οτι η ιδανική σύγχρονη γυναίκα του 2016 που σέβεται τον εαυτό της, είναι κάτι ανάμεσα στην samantha απο το sex and the city και την joe απο το nymphomaniac

με την samantha πχ άνετα θα το πήγαινα σοβαρά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
μετα απο τις αναλύσεις των γκουρού των σχέσεων και του έρωτα του Ischool πιστεύω οτι η ιδανική σύγχρονη γυναίκα του 2016 που σέβεται τον εαυτό της, είναι κάτι ανάμεσα στην samantha απο το sex and the city και την joe απο το nymphomaniac

με την samantha πχ άνετα θα το πήγαινα σοβαρά:P

Μη γίνεσαι φαλλοκράτης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"΄Ολα τριγύρω αλλάζουνε
κι όλα τα ίδια μένουν"
Δεν υπάρχει ελπίδα σωτηρίας αδέρφια!!! Αυτές οι σελίδες παρέχουν υλικό διατριβής για τη σχέση μεταξύ φύλου και σεξουαλικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top