Φυλακή - Καταδίκη ή βοήθεια;

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Σήμερα το πρωί συνέβη το εξής περιστατικό, το οποίο με προβλημάτισε έντονα, και θα ήθελα την άποψή σας :
Η εταιρεία η οποία εργάζομαι, έλαβε μια επιστολή από τις Φυλακές Λάρισας, συγκεκριμένα από έναν κρατούμενο, ο οποίος έγραφε τα παρακάτω :
«Αγαπητοί Κύριοι, καλή σας ημέρα
Ονομάζομαι (τάδε) και ζητώ συγνώμη για την ενόχληση. Δυστυχώς είμαι κρατούμενος στη φυλακή Λάρισας για ένα λάθος που έκανα και ειλικρινά έχω μετανοήσει.
Με σφιγμένη καρδιά, έλαβα το θάρρος να σας απασχολήσω για ένα εκτακτο πρόβλημα.
Έπαθα ένα σοβαρότατο ατύχημα στα κάτω άκρα. Τα δυο μου πόδια είναι κομμένα στον αστράγαλο και χρήζω ειδικών ορθοπεδικών υποδημάτων (τεχνητά μέλη). Σας στέλνω την ιατρική γνωμάτευση για να δείτε το μέγεθος της τραγωδίας μου.
Επειδή είμαι άπορος και δεν έχω κανένα να με βοηθήσει, έλαβα το θάρρος να σας παρακαλέσω να με βοηθήσετε με μια οικονομική βοήθεια (ό,τι έχετε δυνατότητα) για την αγορά των ειδικών υποδημάτων (τεχνητά μέλη).
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση και τη βοήθειά σας.

Περιμένω απάντησή σας

Με εκτίμηση
Ονοματεπώνυμο»

Ο εργοδότης μου θεώρησε χρέος του να βοηθήσουμε σαν εταιρεία και μου ανέθεσε να βρω άκρη με αυτό το θέμα, μιλώντας τηλεφωνικά με τις φυλακές. Συζητώντας το όμως με μια συνάδελφο, διαπίστωσα ότι οι απόψεις διίστανται. Η άποψή της (όπως και αρκετών άλλων) είναι ότι αν αυτός ο άνθρωπος σκότωσε, βίασε ή κάτι άλλο τόσο ακραίο, δεν αξίζει την βοήθεια μας. Εγώ πάλι, δεν ένιωσα έτσι. Θεωρώ, πως ο καθένας μας αξίζει κάτι καλύτερο και ότι η τιμωρία για τέτοιου είδους εγκλήματα έρχεται από τη συνείδηση και όχι από τους γύρω μας.

Ποια είναι η άποψή σας?
Πιστεύετε πως αυτός ο άνθρωπος πρέπει να βοηθηθεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγω νομίζω πως ναι, πρέπει. Καταρχάς το όποιο έγκλημά του δεν του στερεί το δικαίωμα στην προσωπικότητα, το οποίο θίγεται αν συνειδητά κάποιοι τον υποχρεώνουν να ζει σαν 100% ανάπηρος, ενώ θα μπορούσαν εύκολα να του παρέχουν μια καλύτερη ζωή. Επίσης υποτίθεται πως τιμωρείται ήδη για ο,τι έκανε, όντας έγκλειστος σε φυλακή - δεν είναι δίκαιο να τιμωρείται για την ίδια πράξη και με άλλο τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Ετσι οπως διαβαζω την επιστολη, μαλλον κι εγω θα βοηθουσα.
Αν σκεφτω αυτα τα "αν" τα οποια αναφερεις ομως, ας πουμε "αν αυτος ο ανθρωπος εχει σκοτωσει/βιασει/κλπ.." και μπω στην απεναντι θεση, σκεφτομαι αρνητικα. :/:

Δεν ξερω.. Δεν ειμαι σιγουρη για την απαντηση μου.. :/:
Δεν ξερω αν ειναι τροπος να τιμωρησεις καποιον για οτι εκανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Δεν μπορειτε να μαθετε για τι ειδους εγκλημα εχει καταδικαστει;

Και μηπως υπαρχουν κι αλλοι ανθρωποι εκτος φυλακης που εχουν αναγκη απο αντιστοιχη βοηθεια; Ασχετο απλα το σκεφτηκα. Τωρα θα μου πεις, θα βγειτε στη γυρα και θ'αρχισετε να ρωτατε; Τεσπα κι εγω δεν ξερω ακριβως τι να απαντησω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...Απ' όσο ξέρω η θανατική καταδίκη δεν ισχύει στην Ελλάδα.
Αν καταλαβαίνετε τι εννοώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Και εγώ συμφωνώ με την kajira! Ο άνθρωπος αυτός νομίζω οτι τιμωρήθηκε αρκετά για ότι έκανε και ακόμα τιμωρείται, εφόσον βρίσκεται στην φυλακή αλλά και από την ίδια του την συνείδηση! Δεν θεωρώ οτι είμαστε ικανοί να του επιβάλλουμε, σαν κοινωνία, μια τόσο σκληρή τιμωρία!

Συγχαρητήρια στο αφεντικό σου που πήρε αυτή την πρωτοβουλία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ισι, προσωπικά θεωρώ πως η θανατική καταδίκη δεν λύνει τίποτα και καλώς συνεπώς δεν ισχύει στην Ελλάδα. Θεωρώ πως η ισόβια κάθειρξη, αν όντως ήταν ισόβια και χωρίς άδειες, είναι πολύ χειρότερη και γι' αυτό σαφώς αποτελεσματικότερη τιμωρία από τον θάνατο. Τέλος πάντων, δεν είναι αυτό το θέμα μας.

Και το ότι σίγουρα υπάρχουν και άλλοι που να χρειάζονται βοήθεια, είναι ένα αξιοσημείωτο επιχείρημα, αλλά και πάλι μου φαίνεται κάπως άσχετο, γιατί ακριβώς δεν γίνεται να τους βοηθήσεις όλους. Το θέμα είναι αν αυτός ο άνθρωπος αξίζει να βοηθήθει, όχι αν έπρεπε να έχει καταδικαστεί σε θάνατο ή αν υπάρχουν χίλιοι ακόμα που έχουν ανάγκη από τέτοια βοήθεια.. αν καταλαβαίνετε τι εννοώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν κατάλαβες τι εννοώ... :/:

Αυτό που λέω είναι ότι το να αφήνεις έναν άνθρωπο αβοήθητο ισοδυναμεί με θάνατο.

Φυσικά και πολύ καλώς δεν ισχύει η θανατική ποινή στην Ελλάδα!!!
Δε θα ισχυριζόμουν ποτέ το αντίθετο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ισι μου, παρεξήγησα εντελώς, συγνώμη! :redface::redface:
Δεν είμαι καλά σήμερα.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...Σιγά ρε συ, δεν έγινε τίποτα!! Κι εγώ είμαι στη δουλειά και δεν έχω χρόνο για αναλυτικές απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Στη θέση σου θα επικοινωνούσα με τις φυλακές να μάθω περισσότερα για το πρόβλημα του (πώς το έπαθε, σε ποιά κατάσταση είναι κλπ) αλλά και τί έκανε και καταδικάστηκε....
Για μένα και με συγχωρείτε αν ακούγεται σκληρό υπάρχουν διακρίσεις.... Αν ο άλλος βίαζε παιδάκια ή σκότωσε εσκεμένα κλπ για μένα δεν αξίζει από κανέναν βοήθεια, διότι δεν μπορεί να ζητά να σεβαστούμε την ζωή του από την στιγμή που δεν σεβάστηκε κάποτε αυτός τις ζωές κάποιων άλλων! Αν πάλι φυλακίστηκε για οικονομικούς λόγους, για τροχαίο ή για οτιδήποτε άλλο τότε αξίζει την βοήθεια μας γιατί ανοησίες κάνουμε όλοι!
Γνωρίζω το ότι δεν είναι ωραίο να κρίνεις ΑΛΛΑ μέσα μου δεν μπορώ να χωνέψω πως υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν και σκοτώνουν άλλους ανθρώπους προσχεδιασμένα ή βιάζουν ή δίνουν ναρκωτικά σε πιτσιρικάδες και πεθαίνουν! Όχι εκεί είμαι απόλυτη και κάθετη! Καμία βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dracula82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Στη θέση σου θα επικοινωνούσα με τις φυλακές να μάθω περισσότερα για το πρόβλημα του (πώς το έπαθε, σε ποιά κατάσταση είναι κλπ) αλλά και τί έκανε και καταδικάστηκε....
Για μένα και με συγχωρείτε αν ακούγεται σκληρό υπάρχουν διακρίσεις.... Αν ο άλλος βίαζε παιδάκια ή σκότωσε εσκεμένα κλπ για μένα δεν αξίζει από κανέναν βοήθεια, διότι δεν μπορεί να ζητά να σεβαστούμε την ζωή του από την στιγμή που δεν σεβάστηκε κάποτε αυτός τις ζωές κάποιων άλλων! Αν πάλι φυλακίστηκε για οικονομικούς λόγους, για τροχαίο ή για οτιδήποτε άλλο τότε αξίζει την βοήθεια μας γιατί ανοησίες κάνουμε όλοι!
Γνωρίζω το ότι δεν είναι ωραίο να κρίνεις ΑΛΛΑ μέσα μου δεν μπορώ να χωνέψω πως υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν και σκοτώνουν άλλους ανθρώπους προσχεδιασμένα ή βιάζουν ή δίνουν ναρκωτικά σε πιτσιρικάδες και πεθαίνουν! Όχι εκεί είμαι απόλυτη και κάθετη! Καμία βοήθεια.

Το ίδιο ισχύει και για μένα. Εξαρτάται από αυτό που έκανε αν θα πρέπει να τον βοηθήσετε ή όχι. Υπάρχουν εγκλήματα που δεν χωνεύονται με τίποτα. Παρτε στη φυλακή και ρωτήστε γιατί καταδικάστηκε ο άνθρωπος αυτός και μετά ανάλογα προχωράτε ή όχι στη βοήθεια. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Ό,τι και να έκανε αυτός ο άνθρωπος, η κοινωνία τον έκρινε ήδη και τον καταδίκασε. Εξίσου φαίνεται να τον έχει καταδικάσει και η κακή του τύχη, εφόσον είναι ακρωτηριασμένος.

Αλλά πέρα απ' όλα αυτά, υπάρχει άνθρωπος που να μην αξίζει βοήθεια; Το ερώτημα είναι αν κάποιος χρειάζεται τη βοήθειά μας και αν η οποιαδήποτε παρέμβαση εκ μέρους μας είναι όντως ευεγερτική.

Δεν είμαι αφελής. Ξέρω πως αν δώσω μερικά κέρματα σ' έναν ανάπηρο που ζητιανεύει στην Ομόνοια, το μόνο που κάνω είναι να επιβραβεύσω το γεγονός ότι πουλάει την όποια αξιοπρέπεια του έχει απομείνει ή -ακόμα χειρότερα- επιβραβεύω αυτόν που τον εκμεταλλεύεται. Ξέρω, επίσης, πως πολλές φορές προσφέρουμε τη βοήθειά μας εγωιστικά, από οίκτο, για να αισθανθούμε καλύτερα εμείς οι ίδιοι. Αυτό το ξέρουν καλύτερα απ' όλους οι κάθε λογής ζητιάνοι. Στο κάτω κάτω τι ψυχή έχουν μερικά κέρματα, ε?

Δεν λυπάμαι κανέναν. Η λύπηση είναι δείγμα υπεροψίας, όσο κι αν σας ακούγεται αντιφατικό. Πιστεύω πως η καλύτερη βοήθεια είναι αυτή που δίνεται με πλήρη συναισθηματική αποστασιοποίηση, χωρίς προσδοκία οποιουδήποτε είδους ανταπόδωσης.

Το πράγμα είναι απλό, λοιπόν. Φυλακισμένος, άπορος, χωρίς πόδια. Ζητάει οικονομική στήριξη για αγορά τεχνητών μελών μέσω μιας μάλλον ειλικρινούς επιστολής. Απλά εξακριβώνεις το αληθές της υπόθεσης και διεκπεραιώνεις την απόφαση του εργοδότη σου να προσφέρει τη ζητούμενη στήριξη. Στη θέση σου θα μιλούσα με το γιατρό των φυλακών ή και με τον ίδιο τον κρατούμενο, αν υπάρχει η δυνατότητα. Τα περί του διαπραχθέντος εγκλήματος τα βρίσκω περιττά εν προκειμένω, αν και πιθανώς θα ρωτούσα από καθαρή περιέργεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dracula82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Δηλαδή εσύ θα βοηθούσες τον άνθρωπο αυτό ακόμα και αν ήταν βιαστής παιδιών? (Αν ήταν τα δικά σου παιδιά?)

Νομίζω πως πρέπει να υπάρχουν καποια όρια όσον αφορά τη μεγαλοψυχία που δείχνουμε. Υπάρχουν άτομα που δεν αξίζουν τη βοήθειά μας και τη στήριξή μας και είναι άξια της μοίρας τους. Κάποια εγκλήματα είναι ιδιαίτερα ιδεχθή και η κοινωνία μας δεν μπορεί να τα συγχωρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Kαλησπέρα παιδιά.
Το ότι (κατά πάσα πιθανότητα) δεν θα βοηθούσα τον άνθρωπο που βίασε το παιδί μου δεν σημαίνει ότι θα ήταν η σωστή αντιμετώπιση απλά δείχνει το πόσο κακό μπορεί να κάνει μια τέτοια πράξη αφού θα με έκανε σκληρό. Κάπως έτσι το αισθάνομαι... Είναι προφανής η απάντησή μου στο θέμα..
Κάποιος πρακτικότερος τρόπος βοήθειας; Κάποιος τραπεζικός λγρ or something?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Δηλαδή εσύ θα βοηθούσες τον άνθρωπο αυτό ακόμα και αν ήταν βιαστής παιδιών? (Αν ήταν τα δικά σου παιδιά?)

Αν ήταν τα δικά μου παιδιά δε θα προλάβαινε να μπει φυλακή, θα ήμουν εγώ μέσα για φόνο.

Και βιαστής παιδιών να είναι, αν είχε αποταθεί σε εμένα προσωπικά, θα τον βοηθούσα, αρκεί να ξέρω πως η βοήθειά μου δε θα τον διευκολύνει ούτε στο ελάχιστο να επαναλάβει το έγκλημά του. Οι βιαστές παιδιών πρέπει να φυλακίζονται ισόβια χωρίς καμία πιθανότητα αναστολής, αλλά αυτό δε σημαίνει πως πρέπει να σέρνονται ακρωτηριασμένοι για το υπόλοιπο της ζωής τους. Απορώ τον συγκεκριμένο άνθρωπο γιατί δεν τον καλύπτει ιατρικά η πολιτεία, αν το ατύχημα το έπαθε μέσα στη φυλακή (ίσως τα τεχνητά μέλη να θεωρούνται είδος πολυτελείας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dracula82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Αν ήταν τα δικά μου παιδιά δε θα προλάβαινε να μπει φυλακή, θα ήμουν εγώ μέσα για φόνο.

Και βιαστής παιδιών να είναι, αν είχε αποταθεί σε εμένα προσωπικά, θα τον βοηθούσα, αρκεί να ξέρω πως η βοήθειά μου δε θα τον διευκολύνει ούτε στο ελάχιστο να επαναλάβει το έγκλημά του. Οι βιαστές παιδιών πρέπει να φυλακίζονται ισόβια χωρίς καμία πιθανότητα αναστολής, αλλά αυτό δε σημαίνει πως πρέπει να σέρνονται ακρωτηριασμένοι για το υπόλοιπο της ζωής τους. Απορώ τον συγκεκριμένο άνθρωπο γιατί δεν τον καλύπτει ιατρικά η πολιτεία, αν το ατύχημα το έπαθε μέσα στη φυλακή (ίσως τα τεχνητά μέλη να θεωρούνται είδος πολυτελείας).


Αυτά τα δύο είναι όπως καταλαβαίνεις αντιφατικά μεταξύ τους... Απτη μια αν εμπλεκώσουνα εσύ όχι μονο δεν θα τον άφηνες να ζήσει σερνόμενος ακρωτηριασμένος αλλά θα τον σκότωνες, από την άλλη αν το παιδί δεν ήταν δικό σου θα τον... συμπονούσες. :hmm:Αρα η εμπλοκή του εαυτού σου είναι που καθορίζει αν θα τον βοηθούσες τον άνθρωπο αυτό ή όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αυτά τα δύο είναι όπως καταλαβαίνεις αντιφατικά μεταξύ τους... Απτη μια αν εμπλεκώσουνα εσύ όχι μονο δεν θα τον άφηνες να ζήσει σερνόμενος ακρωτηριασμένος αλλά θα τον σκότωνες, από την άλλη αν το παιδί δεν ήταν δικό σου θα τον... συμπονούσες. :hmm:Αρα η εμπλοκή του εαυτού σου είναι που καθορίζει αν θα τον βοηθούσες τον άνθρωπο αυτό ή όχι...


δεν είναι αντιφατικό
απλά όταν αφορά το δικό σου παιδί δεν μπορείς να είσαι αποστασιοποιημένος συναισθηματικά και να πράξεις αυτό που είναι το σωστό ηθικά
Γιατί είναι φυσικά ανήθικο το να διαπράξεις ένα έγκλημα επειδή κάποιος βίασε το παιδί σου, είναι φυσικά παράνομο και κακό... είναι όμως μάλλον το μόνο που γαληνεύει προφανώς την ψυχή ενός γονιού και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι κι εγώ θα εγκληματούσα (Αυτό όμως επαναλαμβάνω, δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό)
Απ την άλλη, όταν είσαι έξω απ τον χορό, ώντας αποστασιοποιημένος, κάνεις αυτό που πρέπει.

Με κάλυψε πάρα πολύ ο Circadian
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
ο καθενας μας εχει και θα εχει για παντα το δικαιωμα να ζητησει βοηθεια, ειτε ειναι στην φυλακη ειτε ειναι ο πιο επιτυχημενος ανθρωπος.

εγω ναι θα τον βοηθουσα, οκ εκανε καποιο εγκλημα, ειναι στην φυλακη, καταδικαστηκε για το εγκλημα του και για ενα διαστημα (μπορει και ισοβια) θα πληρωνει αυτο που εκανε στην κοινωνια, αλλα η κοινωνια οφειλει να τον βοηθησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dracula82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
δεν είναι αντιφατικό
απλά όταν αφορά το δικό σου παιδί δεν μπορείς να είσαι αποστασιοποιημένος συναισθηματικά και να πράξεις αυτό που είναι το σωστό ηθικά
Γιατί είναι φυσικά ανήθικο το να διαπράξεις ένα έγκλημα επειδή κάποιος βίασε το παιδί σου, είναι φυσικά παράνομο και κακό... είναι όμως μάλλον το μόνο που γαληνεύει προφανώς την ψυχή ενός γονιού και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι κι εγώ θα εγκληματούσα (Αυτό όμως επαναλαμβάνω, δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό)
Απ την άλλη, όταν είσαι έξω απ τον χορό, ώντας αποστασιοποιημένος, κάνεις αυτό που πρέπει.

Με κάλυψε πάρα πολύ ο Circadian



και γιατί πρέπει να βοηθήσεις έναν π.χ βιαστή? (Ακόμα και αν είσαι αποστασιοποιημένος) Δεν πρέπει να υπάρχουν και κάποια όρια στη γενναιοδωρία? Δηλαδή εσύ θα βοηθούσες αν καταλαβα καλά τον οποιοδήποτε εγκληματία? (αν ήσουν αποστασιοποιημένη φυσικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top