Έρωτας, αγάπη ή χρήμα;

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Αν δεν τρεφω καποια αισθηματα για τον αλλον, ας ειναι ο πιο πλουσιος του κοσμου δεν το θελω (εκτος αν ειναι και ωραιος απο πανω, αρα υπαρχει περιπτωση να τον συμπαθησω)!! Χωρις πλακα τωρα, ψηφιζω αυτον που θα αγαπησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Έρωτααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααας!!!!!:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

esperanza

Νεοφερμένος

Η esperanza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
΄Οταν αγαπάς κάποιον ή κάτι που κάνεις , νιώθεις στην ψυχή σου μια ικανοποίηση και μια πληρότητα . Τα λεφτά δε φέρνουν την ευτυχία, αυτό πιστεύω πως το βλέπουμε όλοι μας καθημερινά μέσα στη ζωή από διάφορα χαρακτηριστικά παραδείγματα.Εντάξει είναι απαραίτητα για την επιβίωσή μας αλλά όταν γίνονται σκοπός ζωής?.....
Η ψυχή του ανθρώπου θέλει αγάπη και το σώμα του χρειάζεται χρήματα για να επιβιώσει στη σημερινή κοινωνία. Πρέπει να κρατάμε μια ισορροπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αγάπη.
Αλλιώς θα αγόραζα πολύ εκπορνευμένους φίλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Το ερώτημα που απασχόλησε χιλιάδες φιλόσοφους και μέσους ανθρώπους αγάπη η ερωτάς? Χρήμα η αγάπη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Love of course... Θέλει και ρώτημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αγάπη φυσικά! Όταν έχεις την αγάπη (ακόμη κι αν έχεις αυτή μόνο) έχεις τα πάντα, όταν έχεις μόνο λεφτά δεν έχεις τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
το χρήμα είναι ένα μέσο να κάνεις τη ζωή σου απλά πιο εύκολη. Η ποιότητα που θα της δώσεις δεν έρχεται μέσα από τα ακριβά αυτοκίνητα και το πολυτελές σπίτι.:/:
Σήμερα μπορείς να αγοράσεις τη συντροφιά μιας γυναίκας ή ενός άντρα, την αγάπη τους όμως δεν μπορείς να την αγοράσεις!

Και για να απαντήσω στο ερώτημα.. χωρίς λεφτά θα μπορύσα να ζήσω, χωρίς αγάπη θα πέθαινα εκείνη τη στιγμή!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KUKOS

Νεοφερμένος

Ο KUKOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
αυτο που με κανη ποιο ευτηχισμενο.και δεν εινε το χρημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lotta

Νεοφερμένος

Η Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Αν με ρωτούσες πιο μικρή θα σου έλεγα σίγουρα αγάπη.Τώρα αυτή η σιγουριά έχει αλλάξει λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα, για τα λεφτά δε μ' αγαπάς....:whistle:

Εντάξει είναι σε όλους γνωστό ότι τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία, αν όμως υπάρχουν καλοδεχούμενα! Δεν θα επέλεγα όμως κάποιον με κριτήριο την οικονομική του κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Να εχω τα χρηματα μου και καποιον γα να τα τρωω μαζι του..!:devil:
Απλα πραγματα!!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Να εχω τα χρηματα μου και καποιον γα να τα τρωω μαζι του..!:devil:
Απλα πραγματα!!:whistle:

Απλά και ωραία....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
“If you want to feel rich, just count the things you have that money can't buy”.


... αγαπη, χωρις δευτερη σκεψη...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αγάπη φυσικά, η ζωή είναι μικρή και θέλει συνεσθηματικές πολειτέλιες όχι χρηματικές, όταν ήταν να λογοδοστώ με τον άντρα η αφεντικήνα μου μου είπε:

-Εχει λεφτά; αν όχι παράτα τον, εγώ παντρέθρηκα φτωχό επειδή είμουν πλούσια και δυστήχισα
Της είπα ότι δεν με νοιάζει το φράγκο αλλα η αγάπη και ξέρετε τι μου είπε;
-Δεν υπάρχει αγάπη, η ζωή είναι ότι φάμε ότι πιούμε και ότι αρπάξει ο κ**ος μας...

Ε λοιπόν εγώ είμαι ευτυχισμένη, εκίνη τι κάνει στην ζωή της; να τα χε*ω τα λεφτά όταν γυρνάω σε ένα σπίτι που δεν λαμβάνω αγάπη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsosgian

Νεοφερμένος

Ο mitsosgian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Καλα τα γραφουμε στα side για την αγαπη μα στην σημερινη εποχη εχει χαθει.Πρωτα τι εχεις ποιος εισαι κ η αγαπη εχει παει περιπατο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea4790

Νεοφερμένος

Η rea4790 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εντελώς ανόμοια πράγματα, δεν συγκρίνονται. Τα θελω και τα 2. Τα λεφτά θα τα βγάλω με την δουλειά μου, την αγάπη θα την βρω αλλιώς. Τι σχέση έχουν αυτά τα 2; Εκτός πια και αν περιμένω να λύσω το οικονομικό μου πρόβλημα μέσω της σχέσης μου, αλλά δεν έχω φτάσει και ούτε θα φτάσω σε τέτοιο επίπεδο αναξιοπρέπειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anonumos

Νεοφερμένος

Ο anonumos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Με τα χρηματα μπορεις να κανεις πολλα πραγματα να αγορασεις αυτοκινητα πολυτιμα αντικειμενα κτλπ.
Υπαρχει ομως ενα πραγμα το οποιο ειναι σπανιο και δεν αγοραζεται (ουτε με ολα τα λεφτα του κοσμου).
Αυτο το πραγμα μονο να το κερδισεις μπορεις και αυτο το πραγμα ειναι η Αγαπη στη σημερινη εποχη κατι πολυ σπανιο.
Ενθουσιασμο χρηματα και ερωτα μπορεις να βρεις παντου Αγαπη ομως δυσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,049 μηνύματα.
Το ζητημα ειναι ποιο απο τα δύο είναι πολυτέλεια. Χωρίς καθόλου λεφτά δεν μπορείς να ζήσεις καθόλου, θα πεθάνεις, αν δεν σε αγαπάει κανείς όμως, μπορείς να ζήσεις. Ίσως να μην ζήσεις ευχάριστα όμως θα ζήσεις και, αν εχεις οικονομική άνεση, με κάποια άνεση.

Αν υποθέσουμε λοιπόν ότι το ερώτημα τίθεται σε κάποιον αποκλειστικά, δηλαδή ότι η το ένα θα έχει η το άλλο, εξυπακούεται ότι αυτός ποιυ θα διαλέξει την αγάπη θα διαλέξει επισης και την ελεημοσύνη, απο οσους τον αγαπούν, προκειμένου να επιβιώσει, αφού εκείνος δεν θα έχει χρήματα για να συντηρηθεί

Νομίζω ότι αυτά είναι μάλλον πομπώδη ερωτήματα, που απτονται της σοφιστίας αφού τελικά το μέτρο είναι που μας χαρίζει την ευτυχία. Δηλαδή για να είμαστε ευτυχισμένοι χρειαζομαστε κάποια χρήματα, όπως επίσης και κάποιους, έστω και λίγους να μας αγαπούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Νομιζω οτι εννοειται οτι δε μιλαμε για ακραιες καταστασεις. Δε λεμε δλδ οτι αν διαλεξει αγαπη καποιος, θα εχει διαλεξει εναν που κοιμαται στα παγκακια.

Για να ειμαστε πρακτικοι, πρεπει να παρουμε ενα παραδειγμα καποιου που δεν ειναι πλουσιος αλλά δε ζητιανευει κιολας, απλά θελει παραπανω κοπο για να βαζει λιγα λεφτα στην ακρη, σε σχεση με καποιον που εχει ανεση.

Και νομιζω οτι παρα πολλοι ανθρωποι εχει ξεχασει το συναισθημα της πραγματικης αγαπης που οταν ειναι αμοιβαιο, νιωθεις πως οτι και να γινει θα τα βγαλεις περα μαζι με τον/την αγαπημενο/η σου....και το αντιστοιχο κενο, οταν εχεις πολλες ανεσεις, αλλά δεν συνδεεσαι με κανεναν και ουσιαστικά περνας τα χρονια συναισθηματικα μονος/η.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top