• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Έλκος στο στόμα

t1984

Νεοφερμένος

Η t1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερα!!! Εχω βγαλει κατι σαν μικρο τζαμπι απο σταφυλι στο πισω μερος της γλωσσας μου και πηαγα σε οδοντιατρο και σε ωριλα που μου ειπαν οτι ειναι ελκος που εγινε μαλλον επειδη εβγαλα το φρονιμητη μου και δαγκωνα τα μαλακα μορια που εχουμε εκει πισω!!!


Ομως εγω ανησυχω τρομερα μηπως ειναι κατι κακο!! Να σημειωσω εδω οτι πριν απο 3 μηνες πηγα σε ολους τους γιατρους και εκανα ολες τις εξετασεις που μπορουσε να κανει καποιος στην ηλικια μου (23) και ηταν ολα καθαρα!!! Φοβαμαι τραγικα ολες τις αρρωστιες κι εψαχνα απεγνωσμενα καποιον που εχει παθει αυτο που επαθα στη γλωσσα για να με διαβεβαιωσει οτι δεν ειναι τιποτα!!!


Σας παρακαλω αν κανεις γνωριζει ας μου πει!! Τι θα πει ελκος? Ειναι κακο? Ο οδοντιατροσ ειπε οτι θα φυγει μονο του!! Τι να κανω? Φοβαμαι τραγικα καθε βραδυ σχεδον κλαιω και δεν μπορω να κοιμηθω! Δεν θελω να παω σε ψυχολγο γιατι πιστευω στη συζητηση κι οχι στα φαρμακα!! Ευχαριστω εκ των προτερων!! Φοβαμαι πολυ και περιμενω απαντηση!!! Μου εκανε ο ωριλασ καυτηριασμο και μου ειπε θα φυγει μονο του! Το ιδιο και ο οδοντιατροσ μου απαντησε και μου ειπε να κανω πλυσεισ με στοματικο διαλυμμα!! Μου ειπε μαλιστα οτι οι πληγεσ στο στομα αργουν να φυγουν και πωσ θα κρατησει καμια 10 αρια μερεσ! Ρχουν περασει περιπου 6 μερεσ κι εγω το βλεπω ιδιο!! Με ενοχλει οταν καταπινω σα να κρεμεται κατι απο τη γλωσσα!!


Αν μπορει καποιος να μου απαντησει αμεσα θα ημουν ευγνωμων καθως φοβαμαι μηπως ειναι κατι κακοηθες που απλως οι γιατροι δν ειδαν!! Αν και εχω διαβασει οτι σε ηλικιες νεαρες σπανιζον οι περιπτωσεις καρκινου σε γλωσσα η λαιμο εγω τρεμω στην ιδεα!!!!! Ειμαι φοβερα πανικοβλημενη!! Ευχομαι να με καθησυχασει η απαντηση σας!! Η ενοχληση πολλες φορες χτυπαει στο αυτι μου η στο λαιμο απο εκειη τη μερια αλλα εινα αστραπιαια και ελαχιστου πονου οποτε δεν δινω σημασια!! Αν θελει καποιος μορει να μου στειλει και προσωπικο μνμ! Σας παρακαλω χρειαζομαι βοηθεια δεν ειμα τρελη ουτε ψυχασθενησ φοβισμενη εμαι!!! Β ο η θ ε ι α
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Καλησπερα!!! Εχω βγαλει κατι σαν μικρο τζαμπι απο σταφυλι στο πισω μερος της γλωσσας μου και πηαγα σε οδοντιατρο και σε ωριλα που μου ειπαν οτι ειναι ελκος που εγινε μαλλον επειδη εβγαλα το φρονιμητη μου και δαγκωνα τα μαλακα μορια που εχουμε εκει πισω!!!


Ομως εγω ανησυχω τρομερα μηπως ειναι κατι κακο!! Να σημειωσω εδω οτι πριν απο 3 μηνες πηγα σε ολους τους γιατρους και εκανα ολες τις εξετασεις που μπορουσε να κανει καποιος στην ηλικια μου (23) και ηταν ολα καθαρα!!! Φοβαμαι τραγικα ολες τις αρρωστιες κι εψαχνα απεγνωσμενα καποιον που εχει παθει αυτο που επαθα στη γλωσσα για να με διαβεβαιωσει οτι δεν ειναι τιποτα!!!


Σας παρακαλω αν κανεις γνωριζει ας μου πει!! Τι θα πει ελκος? Ειναι κακο? Ο οδοντιατροσ ειπε οτι θα φυγει μονο του!! Τι να κανω? Φοβαμαι τραγικα καθε βραδυ σχεδον κλαιω και δεν μπορω να κοιμηθω! Δεν θελω να παω σε ψυχολγο γιατι πιστευω στη συζητηση κι οχι στα φαρμακα!! Ευχαριστω εκ των προτερων!! Φοβαμαι πολυ και περιμενω απαντηση!!! Μου εκανε ο ωριλασ καυτηριασμο και μου ειπε θα φυγει μονο του! Το ιδιο και ο οδοντιατροσ μου απαντησε και μου ειπε να κανω πλυσεισ με στοματικο διαλυμμα!! Μου ειπε μαλιστα οτι οι πληγεσ στο στομα αργουν να φυγουν και πωσ θα κρατησει καμια 10 αρια μερεσ! Ρχουν περασει περιπου 6 μερεσ κι εγω το βλεπω ιδιο!! Με ενοχλει οταν καταπινω σα να κρεμεται κατι απο τη γλωσσα!!


Αν μπορει καποιος να μου απαντησει αμεσα θα ημουν ευγνωμων καθως φοβαμαι μηπως ειναι κατι κακοηθες που απλως οι γιατροι δν ειδαν!! Αν και εχω διαβασει οτι σε ηλικιες νεαρες σπανιζον οι περιπτωσεις καρκινου σε γλωσσα η λαιμο εγω τρεμω στην ιδεα!!!!! Ειμαι φοβερα πανικοβλημενη!! Ευχομαι να με καθησυχασει η απαντηση σας!! Η ενοχληση πολλες φορες χτυπαει στο αυτι μου η στο λαιμο απο εκειη τη μερια αλλα εινα αστραπιαια και ελαχιστου πονου οποτε δεν δινω σημασια!! Αν θελει καποιος μορει να μου στειλει και προσωπικο μνμ! Σας παρακαλω χρειαζομαι βοηθεια δεν ειμα τρελη ουτε ψυχασθενησ φοβισμενη εμαι!!! Β ο η θ ε ι α:redface:



Καταρχήν ηρέμισε!!! Πιο πολύ είναι ο φόβος σου παρά αυτό που έχεις!!!!! :)
Έλκος = πληγή...
Οι γιατροί σου εξήγησαν ότι αυτή η πληγή οφείλεται : "ΕΛΚΟΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΦΡΟΝΙΜΗΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΑΓΚΩΝΑ ΤΑ ΜΑΛΑΚΑ ΜΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΚΕΙ ΠΙΣΩ!!!"
Οι εξετάσεις σου βγήκαν πεντακάθαρες όπως μας είπες!!! Πήγες σε ΩΡΛ και οδοντίατρο, οι οποίοι σου είπαν ότι δεν είναι τίποτα το ανησυχητικό!!!!
Φαντάζομαι ότι ο ΩΡΛ σου έκανε καυτηριασμό για την επούλωση της πληγής, την αποφυγή μικροβίων και φλεγμονής και για την γρήγορη αποκατάσταση...
Αυτό που θα σου πρότεινα είναι αυτό που έχω μάθει και είναι αποτελεσματικό σε παρόμοιες καταστάσεις...
  1. Συχνές στοματικές πλύσεις! 2 φορές την μέρα αν γίνεται αφού βουρτσίσεις τα δόντια σου, πλύσεις με στοματικό διάλυμα (Listerine είναι ιδανικό!)
  2. Απέφευγε να τρώς σκληρές τροφές που μπορεί να ενοχλήσουν ή να ερεθίσουν την πληγή
  3. Απέφευγε να τρώς πολύ αλάτι και λεμόνι γιατί ερεθίζεις την πληγή
  4. Μη βάζεις την γλώσσα σου συνέχεια στη πληγή για να δείς αν είναι καλύτερα ή βάζεις τα χέρια σου στο στόμα
Αυτά... Δεν μου έρχεται στο μυαλό μου κάτι άλλο!!!!! Περαστικά σου, αν και αν θές την γνώμη μου δεν έχεις τίποτα το σοβαρό!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν θελω να παω σε ψυχολγο γιατι πιστευω στη συζητηση κι οχι στα φαρμακα!!

Μα ο ψυχολόγος δεν δίνει φάρμακα, συζήτηση κάνει. Μάλλον έχεις μπερδέψει τον ψυχολόγο με τον ψυχίατρο.
Πάντως αν κατάλαβα καλά τι περιγράφεις, είναι κάτι που όλοι το παθαίνουν πότε πότε και μου κάνει εντύπωση που το έπαθες πρώτη φορά στα 23 :confused: Ίσως βέβαια και να μην κατάλαβα καλά.
Πάντως η αντίδραση σου μου φαίνεται λίγο (έως πολύ) υπερβολική. Ίσως θα έπρεπε να συζητήσεις με έναν ψυχολόγο γιατί φοβάσαι σε σημείο εμμονής τις ασθένειες και να σε βοηθήσει να το ξεπεράσεις. Νομίζω έχει και συγκεκριμένο όνομα αυτή η πάθηση (η φοβία με τις αρρώστιες), ίσως ο Μοναχός ή κάποιος άλλος ψυχολόγος να μας διαφώτιζε επ'αυτού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t1984

Νεοφερμένος

Η t1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Όλα αυτά τα ξέρω!!! Απλώς επειδή δεν έχει φύγει ακόμη αυτή η πληγή
εξακολουθώ και φοβάμαι!! Τι να πω!! Ευχαριστώ πολύ πάντως φιλιά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Οι ίδιοι οι γιατροί σου είπαν ότι αργεί να κλείσει η πληγή... Μπορεί σε μένα να κάνει 5 μέρες, σε έναν άλλον 10 κ σε σένα 12... Είναι και θέμα οργανισμού... Από την άλλη αμα βάζεις συνέχεια την γλώσσα σου ή το χέρι σου μη περιμένεις να κλείσει και τόσο εύκολα...
Ηρέμισε... Είναι κ γιορτές! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t1984

Νεοφερμένος

Η t1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εχω βγαλει κατι σαν μικρο τζαμπι απο σταφυλι στο πισω μερος της γλωσσας μου ! δεν ειναι σαν πληγη ειναι σαν εξογκοματακι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Εχω βγαλει κατι σαν μικρο τζαμπι απο σταφυλι στο πισω μερος της γλωσσας μου ! δεν ειναι σαν πληγη ειναι σαν εξογκοματακι


Ξέρω τί λές και φαντάζομαι τί είναι.... Τέτοια έχω βγάλει άπειρα μέχρι σήμερα που είμαι 24... Απλά εσύ θα έριξες καμμία γερή δαγκωνιά από αυτές που έριχνα και ρίχνω εγώ...
Η ΡΕ ΜΙ ΣΕ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t1984

Νεοφερμένος

Η t1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
[FONT=Arial, sans-serif]και μπορει να με ενοχλει οαν καταπινω? η να χτυπαει ελαφρα στο αυτι? ποσο μπρει να κρατησει? κανενα μηνα? να μην ξαναπαω σε γιατρο? γιατι δεν φευγει τοσο καιρο? [/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΟΑΝ ΚΑΤΑΠΙΝΩ? Η ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΕΛΑΦΡΑ ΣΤΟ ΑΥΤΙ? ΠΟΣΟ ΜΠΡΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ? ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΑ? ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΩ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ?

Ανάλογα στο σημείο που είναι, ναί μπορεί να σε ενοχλεί όταν καταπίνεις...
Να σε χτυπάει ελαφρά στο αυτί... Δεν ξέρω να σου απαντήσω με σιγουριά ΑΛΛΑ αν έχεις δαγκώσει κ ερεθίσει κ κανένα νευράκι μπορεί... Μπορεί να πονάει αντανακλαστικά!
Πόσο μπορεί να κρατήσει δεν ξέρω... Για να σου είπαν οι γιατροί 10 μέρες σκέψουν οτι κάπου εκεί... Μπορεί να είναι και 12, δεν χάθηκε και ο κόσμος!!!
Να ξαναπάς αμα περάσουν 20 μέρες πχ και είναι το ίδιο χωρίς την παραμικρή βελτίωση....
Μπορεί να μη φεύγει γιατί μπορεί να ήταν βαθειά η πληγή να είχε πιάσει και κανένα μικροβιάκι..
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ηρέμησε. Ελκος είναι μια πληγή που την προκειμένη περίπτωση είναι μικρή και θα συνεχίσει να σε ενοχλεί για λίγες μόνο μέρες.
Διαβάζοντας όμως το ποστ σου διαπιστώνω οτι το πρόβλημά σου δεν είναι το έλκος, αλλά η υπερβολική φοβία σου για τις ασθένειες εν γένει. Δεν χρειάζεται να είσαι τόσο αγχωτικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου.
Ακόμη και σοβαρό να ήταν, που δεν είανι προφανώς, με τέτοια ψυχολογία και τέτοιες αντιδράσεις δε μπορείς να το αντιμετωπίσεις.

Ψυχραιμία!!!
Χειρότερη αρρώστια είναι να φοβάσαι ότι είσαι άρρωστος, παρά πραγματικά να είσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t1984

Νεοφερμένος

Η t1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καλημερα και ευχαριστω πολυ σε ολους! αποφασισα σημερα να μην το δω για τουλαχιστον 3 μερες και να προσπαθησω να ηρεμισω εστω και λιγο! μου ειναι παρα πολυ δυσκολο οταν μπαινει η βλακεια μοτ στο κεφαλι να τη βγαλω αλλα θα το παέψω οσο μπορω!! οσο για την πληγη ευχομαι να φυγει μεχρι την αλλη εβδομαδα και να μην χρειαστει να ξεναπαω σε αλλο γιατρο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top