Σεξ: η πρώτη φορά

Πόσο χρονών ήσασταν την πρώτη φορά που κάνατε σεξ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 319)
  • 13-15

    Ψήφοι: 20 6.3%
  • 15-17

    Ψήφοι: 59 18.5%
  • 17-19

    Ψήφοι: 89 27.9%
  • >19

    Ψήφοι: 18 5.6%
  • δεν έχω κάνει

    Ψήφοι: 133 41.7%

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Όχι.Τρομακτικό είναι να πιστεύουμε ότι υπάρχουν όντως "στρεβλά" μυαλά.Τρομακτικό είναι να θέλουμε να ελέγξουμε το τι θα σκέφτονται οι άλλοι.Τρομακτικό είναι να υπάρχουν "αιρετικοί",που θα πρέπει να υποταχθούν στην "κοινή γνώμη" της κοινωνίας.Καταλαβαίνεις τώρα γιατί θυμήθηκα το συγκεκριμένο excerpt?Γιατί τρομάζω.

Στεκομαι εδω, αν και σε γενικες γραμμες μια χαρα τα λες απλα μου ηρθε κι εμενα μια φλασια με την φραση της στρεβλωσης. Λογικα βγαινω off-topic, αλλα το ιδιο και οι τελευταιες σελιδες. Οντως, ασχημο πραμα η μαζοποιηση σε σκεψεις και αντε πες επιλογη σου να μαζοποιηθεις αλλα αμα ξεφυγεις απο το συνολο εστω και λιγακι ,οσο καλο παιδι κι αν εισαι, ξαφνικα κατι δεν παει καλα. Κακως,αλλα το δεχομαστε.

Με την εννοια την ''στρεβλωσης'' λοιπον πηγε το μυαλο μου σε βιαστες, παιδοφιλους, νεκροφιλους και μη χειροτερα που λεμε. Αυτοι οι ανθρωποι ειναι σαφως διαφορετικοι απο το συνολο. Γιατι ομως θεωρειται αρρωστια το να αρεσουν σε καποιον για παραδειγμα τα παιδακια; Κι εγω συμμεριζομαι αυτη την αποψη, αλλα οταν το καλοσκεφτομαι γιατι; Ευκολα μπορει κανεις να πει γιατι η δικη τους διαφορετικοτητα μπορει να αποβει ειτε να πληγωσει σωματικα/ψυχολογικα καποιον ειτε να τον σκοτωσει ειτε, ειτε, ειτε. Ναι αλλα οπως ενας ανθρωπος συνειδητοποιει καποια στιγμη οτι ειναι ομοφυλοφιλος (που πλεον εθεωρειται φυσιολογικα απο τους περισσοτερους τουλαχιστον) γιατι η παιδοφιλια ή αλλα περιεργα να θεωρουνται αρρωστιες; Φταιει το ατομο που του αρεσουν τα μικρα παιδια; Και στην αρχαια Ελλαδα οι ανδρες συνηθιζαν να πηγαινουν με ανδρες και μαλιστα συχνο φαινομενο ηταν οι δασκαλοι να εχουν σεξουαλικες σχεσεις με τους νεαρους μαθητες τους. Τοτε ομως δεν υπηρχε η εννοια της ''αδερφης'', ''κουνιστουλας'' και λοιπα. Οπως εδω ειναι δεδομενη η κλεψια ετσι εκει ηταν δεδομενα αλλα πραγματα. Και επανερχομαι στο αρχικο μου ερωτημα. Πώς οριζουμε τελικα την στρεβλωση; Ποτε κατι παυει να ναι προτιμηση και ξεκινα να πλησιαζει/αγγιζει την αρρωστια;



Παρεπιπτοντως, για να γινει και μια νιξη και στην συμπεριφορα των συμμετεχοντων σε θεματα καυτα οπως το παρον. Ενταξει ουτε εγω μπορει να συμφωνω με καποιον και πολλες φορες μου ερχεται να μιλησω αποτομα ή με υφος αφ'υψηλου γιατι ειμαι σιγουρη οτι ο αλλος λεει μπουρδες ή γενικα με τροπο διολου ευγενικο. Γιατι το κανεουμε ομως; Ενταξει ειμαστε σε μια ιντερνετικη κοινοτητα, ανωνυμιες και λοιπα. Και; Ειδικα απο την στιγμη που προκειται για ανωνυμους μεταξυ ανωνυμων ενας λογος παραπανω. Το ανεφερε και ο Κραουλης παραπανω. Αποψεις ειναι. Αμα ειμαστε πιο ανοιχτομυαλοι και αρχισουμε να επεξεργαζομαστε καλυτερα και με περισσοτερη σοβαροτητα οτιδηποτε ακουμε/βλεπουμε/διαβαζουμε και οι τονοι θα ναι πιο χαμηλοι και η συζητηση πιο ενδιαφερουσα και λιγοτερες οι παρεξηγησεις μεταξυ μελων. Ας αφησουμε τον συναισθηματικο παραγοντα πισω , ιδιως σε ζητηματα λεπτα και ευαισθητα, οσο το δυνατον περισσοτερο για να αντιμετωπιζουμε καθε αποψη με καθαρο μυαλο και με αντικειμενικα κριτηρια. Ιδιως απο την στιγμη που εκφραζουμε μια αποψη προφανως επιζητουμε την συζητηση. Αλλιως θα την κρατησουμε για τον εαυτο μας. Και επισης οταν εκφραζουμε μια αποψη και επιζητουμε την συζητηση προφανως ( ; ) ειμαστε ετοιμοι να δεχτουμε μια διαφορετικη γνωμη απο εναν διαφορετικο ανθρωπο που ισως μας βοηθησει να αναθεωρησουμε. Αλλιως ποιο το νοημα κιολας; Οταν ξεκινας μια κουβεντα με στοχο μονο να επιβαλλεις μια αποψη δεν πας πουθενα. Και οπως περιμενουμε απο τους αλλους να μιλανε ομορφα σε εμας και τους αλλους ετσι ας ειμαστε κι εμεις ευγενικοι. Δεν χρειαζεται οταν δεν μας αρεσει κατι να λεμε ''Ξεκολλατε'', μολις δουμε οτι εναςπεφτει πανω σε καποιον να τον φαει να γινομαστε μπουγιο και αλλα τετοια ωραια. Ας σκεφτουμε πριν πραξουμε πώς θα νιωθαμε εμεις αν τυχον τυχαινει αυτος ο καποιος που θα τα ακουσει να ηταν ο εαυτος μας.



Ξεχασα να προσθεσω το εξης: Γιατι ενω ολοι ειμαστε τοσοι ανοιχτοι, οταν προκειται να μιλησουμε για σεξ (ειδικα οι γυναικες) αρχιζουμε να νιωθουμε περιεργα; Εφ' οσον το σεξ προκειται για μια φυσιολογικη ανθρωπινη αναγκη γιατι το εχουμε καταντησει σαν κανενα ταμπου; Σιγουρα τα πραγματα ηταν καλυτερα σε σχεση με προηγουμενες δεκαετιες, αλλα και παλι. Και δεν μιλαω απλα για φρασεις τυπου ''Ο Γιαννακης ο μπαγασας την πηδηξε την γκομενιτσα'', ''η Μαρια το 'κανε με τον γκομενο της το τσουλακι '' αλλα ακομα και σε θεματα αυτοικανοποιησης, πρτιμησεων κατα την σεξουαλικη πραξη κλπ. Γιατι να μην συζηταμε ανοιχτα γι'αυτα οπως θα συζητουσαμε για την αγαπημενη σειρα και να ντεπομαστε μηπως μας πουν ετσι ή μηπως μας πουν αλλιως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
είμαι μικρή ακόμα για κάτι τέτοιο..χαχαχαχα :P Όταν στο μέλλον βρεθεί ο κατάλληλος που θα με κάνει να νιώσω άνετα μαζί του και αγάπη προς αυτόν τότε βλέπουμε....Έχουμε χρόνο ακόμα πολύ χρόνο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
:whatever:
όλα αυτά από τον κύριο "κάνω ελεύθερη κι ανεξάρτητη ζωή"

Ad hominem much?Inside joke με την artemaki είναι,gimme a break.

~ Off Topic ~

Ναι οκ Crowley, αλλά πάει μακριά με το παράδειγμα του 1984. Κι εγώ όταν είχα διαβάσει τον Orwell (και άλλοι δηλαδή, φαντάζομαι) έβλεπα παντού 'ενδείξεις' του 1984 γύρω μου και χαιρόμουν μόνος μου...τελικά δεν είναι έτσι. Το να συγκρίνεις μια heated συζήτηση περί σεκς (και την 'προσπάθεια' κάποιων να εντάξουν μια στο ^^σωστό^^ δρόμο) με μια totalitarian regime που βασίζεται στο φόβο, doublethink, αλλάζει εχθρούς με συμμάχους από τη μία στιγμή στην άλλη και σφηνώνει στο κεφάλι πράγματα ενάντια στην κοινή λογική (όπως το 2+2=5


ή ότι δεν υπάρχει βαρύτητα), ε δεν κολλάει ακριβώς.

Δεν είναι η πρώτη φορά που το ischool κάνει gang-up σε ένα μεμονωμένο άτομο *coughdeutschlovercough*, αλλά όσο αυτό το ωραίο angry mob που σχηματίζεται μένει πίσω απ' την οθόνη, είναι πρακτικά ακίνδυνο. Το κακό αρχίζει όταν οι πρακτικές αυτές γίνονται the norm...αλλά ξεφεύγω.

~ /Off Topic ~

Maybe it was a bit too much?Maybe.Πάντως έπιασες το πνεύμα του σχολιασμού μου.Το θέμα μου δεν ήταν το συγκεκριμένο comment που έκανα quote καθ'αυτό,αλλά η συνολική συμπεριφορά της συντριπτικής πλειοψηφίας των μελών εδώ μέσα,που με απολυτότητα και δεσποτισμό κατέφυγαν πολύ γρήγορα σε τελεσίδικες καταδίκες.My personal opinion,έχουμε ξεπεράσει ανεπιστρεπτί τις εποχές των γενικευμένων διώξεων και βασανισμών.Έχουμε όμως ξεπεράσει και τον ρατσισμό προς το διαφορετικό,την περιθωριοποίηση αυτού που "ξεφεύγει",τον στιγματισμό και την αυτόματη αποστροφή απέναντί του?Όχι.


Sure,I know,people can't harm you through a computer screen.Αλλά αντιστοιχούν σε πραγματικά άτομα,στον πραγματικό κόσμο,πίσω απ'τα προφίλ.Αν κάποιος,όσο ελαφρά την καρδία,καταδικάζει την "αιρετική" συμπεριφορά ενός αγνώστου,και βγάζει τόση χολή,σκέψου λίγο πως θα φερόταν π.χ. αν επρόκειτο για κάποιο άτομο κοντινό σε αυτόν.Και σκέψου ότι μιλάμε για νεαρά άτομα,που ακόμα δεν έχουν κάποιον "underneath" them (π.χ. παιδιά,υφισταμένους στη δουλειά κλπ),φαντάσου τι έχει να γίνει στο μέλλον.

Στεκομαι εδω, αν και σε γενικες γραμμες μια χαρα τα λες απλα μου ηρθε κι εμενα μια φλασια με την φραση της στρεβλωσης. Λογικα βγαινω off-topic, αλλα το ιδιο και οι τελευταιες σελιδες. Οντως, ασχημο πραμα η μαζοποιηση σε σκεψεις και αντε πες επιλογη σου να μαζοποιηθεις αλλα αμα ξεφυγεις απο το συνολο εστω και λιγακι ,οσο καλο παιδι κι αν εισαι, ξαφνικα κατι δεν παει καλα. Κακως,αλλα το δεχομαστε.

Με την εννοια την ''στρεβλωσης'' λοιπον πηγε το μυαλο μου σε βιαστες, παιδοφιλους, νεκροφιλους και μη χειροτερα που λεμε. Αυτοι οι ανθρωποι ειναι σαφως διαφορετικοι απο το συνολο. Γιατι ομως θεωρειται αρρωστια το να αρεσουν σε καποιον για παραδειγμα τα παιδακια; Κι εγω συμμεριζομαι αυτη την αποψη, αλλα οταν το καλοσκεφτομαι γιατι; Ευκολα μπορει κανεις να πει γιατι η δικη τους διαφορετικοτητα μπορει να αποβει ειτε να πληγωσει σωματικα/ψυχολογικα καποιον ειτε να τον σκοτωσει ειτε, ειτε, ειτε. Ναι αλλα οπως ενας ανθρωπος συνειδητοποιει καποια στιγμη οτι ειναι ομοφυλοφιλος (που πλεον εθεωρειται φυσιολογικα απο τους περισσοτερους τουλαχιστον) γιατι η παιδοφιλια ή αλλα περιεργα να θεωρουνται αρρωστιες; Φταιει το ατομο που του αρεσουν τα μικρα παιδια; Και στην αρχαια Ελλαδα οι ανδρες συνηθιζαν να πηγαινουν με ανδρες και μαλιστα συχνο φαινομενο ηταν οι δασκαλοι να εχουν σεξουαλικες σχεσεις με τους νεαρους μαθητες τους. Τοτε ομως δεν υπηρχε η εννοια της ''αδερφης'', ''κουνιστουλας'' και λοιπα. Οπως εδω ειναι δεδομενη η κλεψια ετσι εκει ηταν δεδομενα αλλα πραγματα. Και επανερχομαι στο αρχικο μου ερωτημα. Πώς οριζουμε τελικα την στρεβλωση; Ποτε κατι παυει να ναι προτιμηση και ξεκινα να πλησιαζει/αγγιζει την αρρωστια;

Γενικότερα,προσωπικά πιστεύω that the criteria are predominantly social,not biological.Γιατί ορισμένες συμπεριφορές διαταράσσουν τον κοινωνικό ιστό,by definition,γι'αυτό.Το τι κάνεις στο κρεβάτι σου,δεν είναι δουλειά κανενός.Όταν όμως η απόλαυσή σου περνά μέσα απ'την επιβολή στους άλλους,χωρίς τη συναίνεσή τους (βιαστές,παιδόφιλοι,κλπ),τότε δημιουργείς πρόβλημα σε ολόκληρη την κοινωνία,αντικειμενικά.
Anyway,ίσως εδώ να λέει περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν ειναι κανονας ποτε θα ειναι η πρωτη φορα. Οποτε ερθει για τον καθενα. Διαβασα αποριες για πονο και αιματα της πρωτης φορας. Πολλα ειναι υπερβολες. Δεν ειναι πονος ακριβως αλλα κατι σαν μικρο τσουξιμο και σκισιμο που κρατα λιγα δευτερολεπτα. Το αιμα ειναι πολυ λιγο ας πουμε οσο αν ανοιξει λιγακι η μυτη σου. Ισως ομως απο κοριτσι σε κοριτσι να υπαρχουν διαφορες. Εχει και σημασια ποσο εμπειρο ειναι και το αγορι. Την πρωτη φορα σιγουρα υπαρχει καποιο αγχος και δεν το ευχαριστιεσαι αλλα απο την επομενη φορα ολα ειναι ΟΚ. Δεν πιστευω οτι η πρωτη φορα ειναι και τοσο σημαντικη. Στο κατω κατω για ενα αχρηστο πετσακι προκειται. Εχω διαβασει οτι σε καποια φυλη οταν γενιεται το κοριτσι του σπαζουν τον ημενα. Εχουμε δωσει πολυ μεγαλη σημασια σε κατι ασημαντο που ειναι η παρθενια. ;)
Πολύ ενδιαφέρουσα και ρεαλιστική η περιγραφή σου. Συμφωνώ με την άποψη που διατυπώνεις στο τέλος. Διαφωνώ με το ότι δεν είναι σημαντική η πρώτη φορά. Πιστεύω ότι είναι πολύ σημαντική από ψυχολογική άποψη, καθώς βρίσκεσαι για πρώτη φορά τόσο κοντά με ένα άτομο και επίσης σηματοδοτεί το πέρασμα από την παιδικότητα στην ενήλικη σεξουαλική ζωή. Ακόμα, αφού από τα γραφόμενά σου προκύπτει ότι είσαι πιο μπροστά από το μέσο όρο της (αναγραφόμενης) ηλικίας σου, έχεις καταλάβει ότι ποτέ δεν θα πεις "άσε δεν πειράζει" αλλά πάντα θα χρησιμοποιείς . . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Γενικότερα,προσωπικά πιστεύω that the criteria are predominantly social,not biological.Γιατί ορισμένες συμπεριφορές διαταράσσουν τον κοινωνικό ιστό,by definition,γι'αυτό.Το τι κάνεις στο κρεβάτι σου,δεν είναι δουλειά κανενός.Όταν όμως η απόλαυσή σου περνά μέσα απ'την επιβολή στους άλλους,χωρίς τη συναίνεσή τους (βιαστές,παιδόφιλοι,κλπ),τότε δημιουργείς πρόβλημα σε ολόκληρη την κοινωνία,αντικειμενικά.
Anyway,ίσως εδώ να λέει περισσότερα.

Ναι κι εγω καπως ετσι το σκεφτηκα. Οτι ναι μεν επιλογη σου,αλλα απο την στιγμη που ξεκινα να επηρεαζει τους αλλους και μαλιστα αρνητικα αρχιζει να παιρνει και αυτο απο μονο του χροια αρνητικη. Αλλα παραδειγμα τωραπριν λιγο μου λεγε η αδερφη μου για τους ''ματακηδες'', οχι τους γνωστους που τυχαια παιρνουξν ματι αλλα αυτους που το επιδιωκουν και ικανοποιουνται μεσα απο αυτο προσπαθωντας να μην γινουν αντιληπτοι ή φετιχιστες που μπορει να φτιαχνονται με αντικειμενα. Πειραζουν εκεινοι κανεναν; Κι ομως αμα σου πει καποιος ''με φτιαχνει (ναι κυριολεκτικα) το ταδε αντικειμενο θα σου φανει περιεργο. Το ιδιο και με κοπρολαγνειες, ουρολαγνειες, που πραγματικα αηδιαζεις αλλα γιατι μας απωθει κατι τετοιο; Νταξει σιγουρα μας απωθει σεξουαλικα , αλλα αυτοματα θα δυσκολευτει κανεις να κανει παρεα με ενα τετοιο ατομο γνωριζοντας κατι τετοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ναι κι εγω καπως ετσι το σκεφτηκα. Οτι ναι μεν επιλογη σου,αλλα απο την στιγμη που ξεκινα να επηρεαζει τους αλλους και μαλιστα αρνητικα αρχιζει να παιρνει και αυτο απο μονο του χροια αρνητικη. Αλλα παραδειγμα τωραπριν λιγο μου λεγε η αδερφη μου για τους ''ματακηδες'', οχι τους γνωστους που τυχαια παιρνουξν ματι αλλα αυτους που το επιδιωκουν και ικανοποιουνται μεσα απο αυτο προσπαθωντας να μην γινουν αντιληπτοι ή φετιχιστες που μπορει να φτιαχνονται με αντικειμενα. Πειραζουν εκεινοι κανεναν; Κι ομως αμα σου πει καποιος ''με φτιαχνει (ναι κυριολεκτικα) το ταδε αντικειμενο θα σου φανει περιεργο. Το ιδιο και με κοπρολαγνειες, ουρολαγνειες, που πραγματικα αηδιαζεις αλλα γιατι μας απωθει κατι τετοιο; Νταξει σιγουρα μας απωθει σεξουαλικα , αλλα αυτοματα θα δυσκολευτει κανεις να κανει παρεα με ενα τετοιο ατομο γνωριζοντας κατι τετοιο.

Κοίταξε,τις περισσότερες φορές δεν αποτελεί επιλογή,η σεξουαλικότητα κατά κανόνα πρόκειται περί προσανατολισμού (π.χ. δεν επιλέγουμε να είμαστε straight/gay,η φύση μας το επιβάλλει).

Anyway,ένας ματάκιας φυσικά και πειράζει.Καταστρατηγεί το δικαίωμά σου στην ιδιωτικότητα.Θα σ'άρεσε εσένα να είχες μια κάμερα στο δωμάτιό σου,monitoring your every move?Όχι βέβαια.Ε,το ίδιο είναι και ένας ματάκιας.

Όσο για τα υπόλοιπα,δεν πιστεύω ότι θα συμπεριφερόμουν διαφορετικά σε κάποιον,επειδή ο σεξουαλικός του προσανατολισμός είναι απωθητικός για μένα.Τι με νοιάζει αν ο άλλος την παίζει σκεφτόμενος σκιουράκια?Χέστηκα.Τι με νοιάζει αν γουστάρει η γκόμενά του να τον κατουράει?Ας κάνει ό,τι θέλει.I mean,εκτός και αν τίθεται κάποιο αξεπέραστο θέμα of public health,δεν το έχω ψάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Κοίταξε,τις περισσότερες φορές δεν αποτελεί επιλογή,η σεξουαλικότητα κατά κανόνα πρόκειται περί προσανατολισμού (π.χ. δεν επιλέγουμε να είμαστε straight/gay,η φύση μας το επιβάλλει).

Anyway,ένας ματάκιας φυσικά και πειράζει.Καταστρατηγεί το δικαίωμά σου στην ιδιωτικότητα.Θα σ'άρεσε εσένα να είχες μια κάμερα στο δωμάτιό σου,monitoring your every move?Όχι βέβαια.Ε,το ίδιο είναι και ένας ματάκιας.

Όσο για τα υπόλοιπα,δεν πιστεύω ότι θα συμπεριφερόμουν διαφορετικά σε κάποιον,επειδή ο σεξουαλικός του προσανατολισμός είναι απωθητικός για μένα.Τι με νοιάζει αν ο άλλος την παίζει σκεφτόμενος σκιουράκια?Χέστηκα.Τι με νοιάζει αν γουστάρει η γκόμενά του να τον κατουράει?Ας κάνει ό,τι θέλει.I mean,εκτός και αν τίθεται κάποιο αξεπέραστο θέμα of public health,δεν το έχω ψάξει.


Εμ ναι εκει ειναι το θεμα. Εσυ το πιστευω οτι δεν θα χες θεμα, πραγμα θετικο. Πιστευεις ομως οτι ολοι οι υπολοιποι συμμεριζονται την αποψη αυτη και θα την εκαναν πραξη; Κι εγω συφμωνω μαζι σου. Αλλα θελω να πιστευω οτι δεν θα ειχε για μενα καμια διαφορα. Στην αρχη βεβαια και θα χε καθως θα φοβουμουν μηπως προσβαλλω με οποιοδηποτε τροπο τον αλλο, οπως και το εχω φοβηθει για ομοφυλοφιλους. Ακομα δηλαδη και να μην εισαι εναντιον ανθρωπων που εχουν διαφορετικες σεξουαλικες προτιμησεις απο εσενα οντας και μονο το γεγονος οτι ειναι διαφορετικη απο την δικια σου μπορει μεν να σε εξιταρει ως προς το οτι θα θες να μαθεις περισσοτερα γι'αυτο αλλα απο την αλλη ιδιως στην αρχη μπορει να δυσκολευτεις. Φοβασαι μηπως με οποιοδηποτε τροπο προσβαλλεις την προσωπικοτητα του αλλου, πραγμα που ο καθενας μπορει να διαισθανθει. Αυτοματα δεν τον αντιμετωπιζεις οπως ολους τους αλλους. Σαν να αλλαζει η αυρα σου μπροστα τους.


Φυσικα και αυτο δεν ισχυει για ολους. Απλα γενικα με προβληματιζει αυτο το θεμα και ενω δεν εχει τυχει να εχω σχεσεις φιλικες με ατομα τελειως διαφορετικων ή τουλαχιστον περιεργων σεξουαλικων προτιμησεων εχω εναν φοβο ως προς τον τροπο αντιμετωπισης. Θα πει κανεις ''Ε αντιμετωπισε τον/την οπως θα αντιμετωπιζες οποιονδηποτε αλλο''. Αλλα γιατι με το πού θα μαθεις οτι ''Ε ξερεις μ'αρεσουν οι γιδες'' (ή οτιδηποτε τελος παντων) κολλας και ενω προσπαθεις να σαι φυσιολογικος προσπαθεις αφενος να το επεξεργαστεις και αφετερου να κανεις ο,τι περναει απο το χερι σου ωστε να μην κανεις τον αλλο να νιωσει αβολα ή να τον προσβαλλεις. Τοσο που στο τελος το χεις ζορισει υπερβολικα και εχει δημιουργηθει μια quite awkward ατμοσφαιρα και η ολη σου προσπαθεια να ''φανεις'' φυσιολογικος εχει κανει περιπατο.
Αλλα γιατι;;
-Γιατι ειναι καποιος διαφορετικος απο εμας και μαλιστα καποιος ανθρωπος που γνωριζουμε και οχι μια περιπτωση που ειδαμε σε μια ταινια/διαβασαμε στο ιντερνετ/ακουσαμε στην τηλεοραση και θελουμε να το επεξεργαστουμε;
Μαλλον περισσοτερο γι'αυτο.

Στην τελικη πιστευω πως δεν ρωταω κατι, απλα εξωτερικευω την συγχυση μου ως προς το θεμα αυτο. XD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Κοινωνικός κανιβαλισμός και αυτή τη στιγμή αηδιάζω με αυτό που βγήκε από το πληκτρολόγιό μου γιατί είναι πιο γραφική φράση κι από τα σοκάκια της Σίφνου. Αλλά όπως και να χει αυτό συμβαίνει.
Αν η κοπέλα θέλει να κάνει σεξ από τα 14 της και το σώμα της το δέχεται (aka της έχει έρθει περίοδος άρα έχει αρχίσει να φιλάρεται με ορμόνες) και χρησιμοποιεί την σωστή προστασία, ας το κάνει. Δεν έχω ούτε εγώ ούτε κανείς το δικαίωμα να βάλει φραγμούς στο ίδιο της το κορμί και στην ίδια της τη θέληση.

Δεν κατηγορώ το δικαίωμα καθενός να πει την άποψή του αλλά κρίνω το περιεχόμενο αυτής της άποψης. Είναι διαφορετικό.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Σημείωση συντονιστή : Παρακαλώ η συζήτηση να βρίσκεται εντός του θέματος !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Καλά τα λέμε όλα αυτά, ενημερώσεις στο σχολείο και από γονείς, και αδέρφια, και φίλους, αλλά το κουτάκι με τα τρία προφυλακτικά κάνει 3 ευρώ.
ΤΡΙΑ, ΕΥΡΩ.

Ούτε σε μπουρδέλο δεν σε κλέβουν τόσο.
Πάλι καλά έχουμε ένα Μαρινόπουλο (το μόνο σουπερμάρκετ προσβάσιμο από το σπίτι μου με τα πόδια που έχει προφυλακτικά, τα άλλα δεν έχουν) εδώ στη Λαμία που δίνει 7 ευρώ την 12άδα και μας σώζει λίγο.

Άμα ήταν πιο φτηνά δεν θα είχαμε τόσες εκτρώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Διαβάζεις καθόλου;

:confused:

διαβάζει. κοσμοπόλιταν :thumbsup:


υγ. τεσπα.
πολύ σεμνότυφοι και μυξοπαρθενάκηδες είστε εδώ μέσα. αγκού.
άλλη φορά να σας ρωτήσουμε πότε να κάνουμε και αποτρίχωση αν είναι. νοτ.

υγ. αγκεν.
δε συμφωνώ με τη σεξουαλική επαφή σε μικρή ηλικία για τους σχετικά γνωστούς λόγους(κίνδυνοι για την υγεία κλπ). το διάβασμα και τα συναφή είναι βαρετά ακόμα και σαν ατάκες. έλεοζ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Hatemost

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Καλά τα λέμε όλα αυτά, ενημερώσεις στο σχολείο και από γονείς, και αδέρφια, και φίλους, αλλά το κουτάκι με τα τρία προφυλακτικά κάνει 3 ευρώ.
ΤΡΙΑ, ΕΥΡΩ.

Ούτε σε μπουρδέλο δεν σε κλέβουν τόσο.
Πάλι καλά έχουμε ένα Μαρινόπουλο (το μόνο σουπερμάρκετ προσβάσιμο από το σπίτι μου με τα πόδια που έχει προφυλακτικά, τα άλλα δεν έχουν) εδώ στη Λαμία που δίνει 7 ευρώ την 12άδα και μας σώζει λίγο.

Άμα ήταν πιο φτηνά δεν θα είχαμε τόσες εκτρώσεις.

Στο εξωτερικό είναι πιο ακριβά.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Φαινεται οτι εγω ειμαι εκεινη που εβαλε φωτια στο θεμα γιαυτο ας απαντησω σε μερικα που γραψατε.
1. Ειμαι αυτη που γραφω οτι ειμαι και δεν εχω καμια σχεση με κανενα μελος του φορουμ.
2. Αυτα που γραφω ειναι οι αποψεις μου οπως και καθε αλλος γραφει τις δικες του. Αν καποιοι δεν συμφωνουν δεν ειναι δικο μου προβλημα.
3. Το σε ποια ηληκια πρεπει να αρχιζει η σεξουαλικη επαφη το κανονιζει η φυση για τον καθενα. Το οτι καποιοι θεωρουν οτι η φυση ειναι αφυσικη δεν φταιω εγω.
4. Δυστυχως τα κοινωνικα στερεωτυπα κανουν πολλες φορες τα μυαλα να κολανε.
5. Στην αρχαια ελλαδα τα 12 χρονια ηταν για τα κοριτσια ηληκια γαμου.
6. Απαραιτητη ειναι η σεξουαλικη αγωγη απο μικρη ηληκια. Ειδικα απο μικρα τα παιδια πρεπει να ξερουν τα παντα και ειδικα για το προφυλακτικο ωστε να φυλαγονται απο αρωστειες και εγκυμοσυνες.
7. Η σεξουαλικη αγωγη πρεπει να γινεται στο σχολειο. Εγω ειχα την τυχη να με ενημερωνει για ολα η μητερα μου αλλα αυτο δεν νομιζω να ισχυει για ολους.
8. Πολυ μεγαλη βλακεια ειναι αυτο που εγραψε ενας, να γινεται η σεξουαλικη αγωγη στο λυκειο. Τοτε μπορει να ειναι πολυ αργα.
9. Καποιοι γραψανε οτι την σεξουαλικη αγωγη δεν την θελει η εκκλησια. Δεν νομιζω οτι πρεπει να μας ενδιαφερει τι θελουν οι ασεξοι η ανωμαλοι παπαδες.
10. Το πιο ηληθιο γιαγιαδιστικο ψευτοεπιχειρημα που διαβασα ηταν "αν τα κανεις ολα απο τα 14 τι θα κανεις μετα¨. Θα τα κανω ολα καλυτερα και θα τα ευχαριστιεμαι περισσοτερο.
Να αγιάσει το στόμα σου Έλενα. Μην πτοείσαι από τους ψευτο-πουριτανούς του φορουμίου ετούτου. Προφανώς η πλειοψηφία εδώ μέσα θεωρεί ότι μια μέρα ξυπνάμε στα 15-18 μας και ως δια μαγείας καταλαβαίνουμε ότι κάτι μας ενοχλεί ανάμεσα στα πόδια μας. Λοιπόν, τους πληροφορώ ότι κάνουν λάθος και η σεξουαλικότητα του ατόμου ξεκινά να εμφανίζεται ήδη από τα πρώτα 2-3 χρόνια της ζωής του (πχ. με το ακούσιο άγγιγμα των γεννητικών οργάνων), ενώ από τα 8-12 χρόνια αρχίζει η συνειδητή έκφρασή της (αυνανισμός). Γι' αυτό και σύσσωμη η κοινότητα συνιστά να διδάσκεται η σεξουαλική αγωγή από το Δημοτικό.

Φυσικά, σε σοβαρές χώρες (όπως πχ. Σουηδία) αυτό το έχουν καταλάβει εδώ και άπειρα χρόνια (από το 1956 !!! στην περίπτωση της Σουηδίας) και ήδη βλέπουν υπερμέτρως θετικά αποτελέσματα. Σε πλήρη αντίθεση, στην Μπανανία που ζούμε το σεξ θεωρείται ακόμη ταμπού και κάθε προσπάθεια να μπει η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στα σχολεία (έστω και στο Γυμνάσιο) μέχρι στιγμής έχει αποτραπεί από το παπαδαριό. Είναι γνωστό ότι αν δε δώσουν την έγκρισή τους οι "άγιοι πατέρες" που κάνουν κουμάντο σε αυτόν τον τόπο θα γίνει της πουτάνας (όπως έγινε στο παρελθόν με τις ταυτότητες), οπότε δεν κουνιέται φύλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Σημείωση συντονιστή : Το θέμα άνοιξε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena fee

Νεοφερμένος

Η elena fee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Η πρωτη μου φορα ηταν μαγικη!!Πραγματικα ενιωσα τοσο ομορφα οταν εγινε δν θα ξεχασω ποτε αυτη τη μερα!!Ηταν στην γιορτη μου και εγιναν ολα τοσο ομορφα και με το καταλληλο ατομο!!
Παιδια οτι και να πιστευετε ενα σασ λεω ο ερωτασ ειναι κατι μαγικο και κατι που αξιζεισ να κνς με το καταλληλο ατομο γτ δν ειναι απλα μια πραξη ειναι η συνδεση που εχεισ με τον ανθρωπο αυτο ...Ολο το παθος, ολα τα αισθηματα που νιωθεισ...ειναι κατι απιστευτα ωραιο!!!!!!:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
3η γυμνασίου. Και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής θα ήθελα να το κράτησω λίγο ακομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
3η γυμνασίου. Και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής θα ήθελα να το κράτησω λίγο ακομα.
To ιερο σου λουλουδι? Νταξει cool ρε παιδια.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
3η γυμνασίου. Και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής θα ήθελα να το κράτησω λίγο ακομα.

Νταξ δεν έγινε και τίποτα κακό στην αντίθετη περίπτωση... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Το θέμα ειναι φίλε μου, ότι έγινε με κάποια με την οποία καμία συνδεση δεν είχα. Θα ήθελα τωρα, έναν χρόνο μετα να ειναι η πρώτη μου φορα με την πρώτη κοπέλα που ένιωσα όντως πράγματα για αυτήν. Για αυτο λεμε να μην βιαζόμαστε ποτε και να περιμένουμε, ο έρωτας(οχι το σεξ) ειναι η απόλυτη συνδεση με το άτομο που αγαπάς δεν ειναι αυτο που συνήθως σκεφτόμαστε εμείς τα αγόρια όταν αρχίζουμε να την παίζουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Το θέμα ειναι φίλε μου, ότι έγινε με κάποια με την οποία καμία συνδεση δεν είχα. Θα ήθελα τωρα, έναν χρόνο μετα να ειναι η πρώτη μου φορα με την πρώτη κοπέλα που ένιωσα όντως πράγματα για αυτήν. Για αυτο λεμε να μην βιαζόμαστε ποτε και να περιμένουμε, ο έρωτας(οχι το σεξ) ειναι η απόλυτη συνδεση με το άτομο που αγαπάς δεν ειναι αυτο που συνήθως σκεφτόμαστε εμείς τα αγόρια όταν αρχίζουμε να την παίζουμε :P

Μπράβο σου που το συνειδητοποιείς. Δείχνει ωριμότητα.
Ασχέτως βέβαια, οι μάγκες του φόρουμ θα σε πούνε πούσι. Be prepared.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top