Σχολές Πληροφορικής - για προγραμματιστής, όχι δάσκαλος

odieone

Νεοφερμένος

Ο odieone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
όχι απο Πληροφορική ΠΑΠΕΙ δεν βγαίνεις οικονομολόγος. Άντε να χει 2-3 μαθήματα που μπλέκουν οικονομικά μέσα, κι αυτά είναι επιλογής.
Οι περισσότερες σχολές πληροφορικής στην Ελλάδα (και μιλαω για καθαρή πληροφορική), ασχολούνται κυρίως με το software. Έχουν μαθήματα όπως Σχεδίαση Κυκλωμάτων και Αρχιτεκτονική Υπολογιστών, αλλά εστιάζουν κυρίως στο software.
Ίσως να σε ενδιέφερε περισσότερο κάτι σε φάση Εφαρμοσμένη Πληροφορική ΠΑΜΑΚ.
Αν ψάχνεις μόνο για Αττική, και πιάνεις το ΕΚΠΑ, καλύτερα να επιλέξεις αυτό και όχι το ΠΑΠΕΙ. Εκτός κι αν είσαι σίγουρος οτι το πρόγραμμα σπουδών του ΠΑΠΕΙ σε καλύπτει περισσότερο. Διάβασε τα ποστ στις προηγούμενες 3 σελίδες για να πάρεις μια ιδέα για το κάθε τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,119 μηνύματα.
Τα διαβασα odieone..
Δυστυχως παω μονο για Αθηνα..
(Απλα διαβασα στο "ΠΑΜΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ", οτι απο ΟΠΑ και ΠΑΠΕΙ γραφεσαι οικονομικο επιμελητηριο και εχεις τη δυνατοτητα να εργαστεις ως λογιστης ή οικονομολογος.. Απο ΟΠΑ το χα ξανακουσει αλλα απο ΠΑΠΕΙ πρωτα φορα ακουσα κατι τετοιο)..
17225 εβγαλα, αρα εκτος μεγαλης πτωσης δεν πιανω ΕΚΠΑ..
Βασικα απο οτι το κοβω θα μαι ΟΠΑ,ΕΚΠΑ,ΠΑΠΕΙ,ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟ,ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odieone

Νεοφερμένος

Ο odieone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Περι οικονομικού επιμελητηρίου δεν έχω ιδέα. Αυτό που ξέρω είναι οτι απο ΕΚΠΑ, ΟΠΑ, ΠΑΠΕΙ, Χαροκόπειο, παίρνεις "ισάξιο" πτυχίο. (Εντός εισαγωγικών γιατι άλλο κύρος έχει κάθε σχολή).

Πάντως καλύτερα αφού σε ενδιαφέρουν τα οικονομικά να επιλέξεις το ΟΠΑ. Υποθέτω οτι θα υπάρχει ανάλογο μεταπτυχιακό ή ίσως και κατεύθυνση στην Πληροφορική ΟΠΑ. Αυτές τις απορίες θα σου τις λύσει η woochoogirl βέβαια, γιατί εγώ μιλάω καθαρά υποθετικά. Μην βασιστείς στα λόγια μου δηλαδή. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αν θες οικονομικά δηλώνεις 5ο πεδίο, όχι σχολή Πληροφορικής. Υπάρχουν μεν μαθήματα που μπορείς να επιλέξεις, αλλά δε συγκρίνεται με ένα καθαρό χαρτί. Έτσι όπως διαβάζω τα λεγόμενά σου δε με πείθεις πως καίγεσαι για Πληροφορική. Το ΕΚΠΑ έχει τον πιο καθαρό οδηγό σπουδών στον τομέα μας. Δυστυχώς για τα οικονομικά δε μπορώ να σε βοηθήσω, τα απέφυγα όπως ο διάολος το λιβάνι μετά το 1ο έτος :P Στο venus θα υπάρχουν φοιτητές που τα έχουν δηλώσει, ρώτα.
Γενικά ψαχτείτε και ρωτάτε τη γνώμη παλιότερων φοιτητών. Μπορεί να ακούσετε ψευτιές και υπερβολές αλλά και τις μεγαλυτερες αλήθειες για τα τμήματα που σας ενδιαφέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,119 μηνύματα.
Οχι woochogirl, η Πληροφορική με ενδιαφερει.. Και με ενδιαφερει περισσοτερο απο τα Οικονομικα..
Απλα, δεν θα ειχα προβλημα να τα συνδυασω με την Πληροφορικη, και κυριως αρεσκομαι στην ιδεα οτι ισως μπορω να εχω και μια "καβατζα" τα Οικονομικα για αποκατασταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freddie

Νεοφερμένος

Ο Freddie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εψαχνα σε φορουμ και καποιοι θεωρουσαν αρνητικο οτι στο ΟΠΑ ξεκινουν με java και οχι με c. :/: :wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Να πω κι εγω 2-3 πραγματακια που ισως σας φανουν χρησιμα.
Τελειωνω το πρωτο ετος στην πληροφορικη του ΕΚΠΑ.

-Ειναι οργανωμενο τμημα. Το προγραμμα της εξεταστικης βγαινει με το που τελειωσει η προηγουμενη. Οι βαθμοι ΣΥΝΗΘΩΣ βγαινουν στην ωρα τους. Στη γραμματεια δεν ειναι ολες στριμμενες.
-Πολλες καινουριες εγκαταστασεις. Περα απο το τμημα που εχει τα εργαστηρια λογικης σχεδιασης κλπ που ειναι λιγο σαν μπουντρουμι, εχουμε υπερκομπλε αμφιθεατρο, 2 αλλα πιο μικρα αμφιθεατρακια ολα στην τριχα. Επισης απο φετος λειτουργει και το ολοδικο μας αναγνωστηριο, yay.
-Εχουμε τον πιο γαματο καθηγητη εβερ στη C.-
-Αλλα εχουμε και πολλους που κανουν αντικειμενικα κακο μαθημα, που δεν απαντανε σε email οταν καιγεσαι.
-Ειναι δυσκολη σχολη. Πολλες εργασιες και γενικα αρκετο τρεξιμο.
-Αν θελετε "καθαρη" πληροφορικη ασπιλη κι αμολυντη απο σκορπια hardwareαδικα μαθηματα, βαλτε ΟΠΑ.
-Εχουμε 3 ροες. Θεωρητικη πληροφορικη, την προγραμματιστικη ροη και την τηλεπικοινωνιακη. Διαλεγεις και παιρνεις.
-Εχουμε μαθηματα γενικης παιδειας, aka 2-3 ιστοριες και κατι θεσμους της ΕΕ. Δεν μετρανε στον βαθμο πτυχιου, no worries.
-Εχουμε ελευθερα μαθηματα απο αλλα τμηματα, πχ αστροφυσικη απο φυσικο, μικροδιδασκαλια απο παιδαγωγικο. Αυτα τα αγαπαμε γιατι μας ανεβαζουν τον μεσο ορο. :P
-Εχουμε τηλεμεταδοση. Αυτο και μονο ειναι ενας πολυ καλος λογος να ρθει κανεις στο τμημα :P

Οτιδηποτε αλλο για τη σχολη ρωτηστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Για το πληροφορικό των Ιωαννίνων τί έχετε να πείτε; Πρέπει να είναι αρκετά καλά αλλά ας μου πει όποιος ξέρει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Ειμαι σε τεραστιο διλημμα

ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΚΡΗΤΗΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ) VS ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΩΝ & ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΑΓΑΙΟΥ (ΣΑΜΟΣ)

Εχω ακουσει οτι στην Σαμο ειναι πιο φτηνα σαν τροπος ζωης.Εχω ακουσει οτι οι Μηχανικοι βρισκουν πιο ευκολα δουλεια και κυκλοφορουν στην πιατσα παρα του οτι δεν εχουν τιποτα παραπανω απο αυτους που τελιωνουν απλες σχολες πληροφορικης

Εχω ακουσει οτι η σχολη της Κρητης ειναι καλυτερη απο αυτην της Σαμου και γενικα αρκετα καλη

Πραγματικα δεν ξερω τι να διαλεξω.Εγω ισως να προτιμαω Κρητη επειδη ειναι καλυτερη σχολη,αλλα αυτη η ταμπελα του Μηχανικου αλλαζει τα δεδομενα.

Τι προτινετε ή τι εχετε να πειτε εσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δεν πολυακούγεται σαν τμήμα κι αυτό με προβληματίζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Κρήτη εγώ θα λεγα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odieone

Νεοφερμένος

Ο odieone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Η επιστήμη υπολογιστών κρήτης έχει και το ΙΤΕ απο πίσω που είναι κι αυτό ενα συν. Γενικά είναι απο τις καλύτερες σχολές πληροφορικής, και αρκετά δύσκολη απ ότι ξέρω. Πολύ καλύτερη επιλογή απο την Σάμο νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Επιστημης Υπολογιστων με 1000.
Για τον τιτλο του μηχανικου που λες , ψαξε καλυτερα αν θα εχεις τα δικαιωματα μηχανικου και οχι μονο τον τιτλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Τα μειονεκτηματα στην Κρητη ειναι οτι ειναι ακριβα και οτι ειναι πολυ δυσκολη σχολη (καλα θα ξεσκιστω στο διαβασμα,αν τιθετε θεμα δυσκολης παρακολουθησης,αλλα υπαρχει ο φοβος να μην τα καταφερω)

Το πλεονεκτημα οτι αμα τελιωσω την σχολη θα ειμαι αποφοιτος απο την καλυτερη σχολη Πληροφορικης (πολλοι το λενε)

Επισης νομιζω πως η δυσκολια της σχολης θα αντισταθμισει οποια διαφορα δημιουργει η ταμπελα Μηχανικος.Ασε που σιγουρα μετα θα παω και για μεταπτυχιακα κτλ

Μαλλον σε Κρητη κλεινω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TonyMan93

Νεοφερμένος

Ο TonyMan93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παίδες καλησπέρα κι από μένα.. Καλώς με βρήκατε μιας κ γράφω 1η φορά!! :P Φέτος έδινα και ενδιαφέρομαι για πληροφορική.. Είμαι ανάμεσα στο Τμήμα του Οικονομικού Πανεπιστημίου και στο "Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών" του Καποδιστριακού... Εγώ βσκ θα ήθελα να ασχοληθώ με το διαδίκτυο κυρίως,διαχείριση πληροφοριών στο νετ και τέτοια φάση.. Μήπως μπορεί ρε παιδιά να με διευκολύνει κανένας για ποιο τμήμα να διαλέξω??!? ......
Greetings!!! 8) 8) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odieone

Νεοφερμένος

Ο odieone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
διάβασε τα ποστ στις προηγούμενες σελίδες, το έχουμε αναλύσει διεξοδικά το θέμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gkoutrol

Νεοφερμένος

Ο gkoutrol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Να πω κι εγω 2-3 πραγματακια που ισως σας φανουν χρησιμα.
Τελειωνω το πρωτο ετος στην πληροφορικη του ΕΚΠΑ.

-Ειναι οργανωμενο τμημα. Το προγραμμα της εξεταστικης βγαινει με το που τελειωσει η προηγουμενη. Οι βαθμοι ΣΥΝΗΘΩΣ βγαινουν στην ωρα τους. Στη γραμματεια δεν ειναι ολες στριμμενες.
-Πολλες καινουριες εγκαταστασεις. Περα απο το τμημα που εχει τα εργαστηρια λογικης σχεδιασης κλπ που ειναι λιγο σαν μπουντρουμι, εχουμε υπερκομπλε αμφιθεατρο, 2 αλλα πιο μικρα αμφιθεατρακια ολα στην τριχα. Επισης απο φετος λειτουργει και το ολοδικο μας αναγνωστηριο, yay.
-Εχουμε τον πιο γαματο καθηγητη εβερ στη C.-
-Αλλα εχουμε και πολλους που κανουν αντικειμενικα κακο μαθημα, που δεν απαντανε σε email οταν καιγεσαι.
-Ειναι δυσκολη σχολη. Πολλες εργασιες και γενικα αρκετο τρεξιμο.
-Αν θελετε "καθαρη" πληροφορικη ασπιλη κι αμολυντη απο σκορπια hardwareαδικα μαθηματα, βαλτε ΟΠΑ.
-Εχουμε 3 ροες. Θεωρητικη πληροφορικη, την προγραμματιστικη ροη και την τηλεπικοινωνιακη. Διαλεγεις και παιρνεις.
-Εχουμε μαθηματα γενικης παιδειας, aka 2-3 ιστοριες και κατι θεσμους της ΕΕ. Δεν μετρανε στον βαθμο πτυχιου, no worries.
-Εχουμε ελευθερα μαθηματα απο αλλα τμηματα, πχ αστροφυσικη απο φυσικο, μικροδιδασκαλια απο παιδαγωγικο. Αυτα τα αγαπαμε γιατι μας ανεβαζουν τον μεσο ορο. :P
-Εχουμε τηλεμεταδοση. Αυτο και μονο ειναι ενας πολυ καλος λογος να ρθει κανεις στο τμημα :P

Οτιδηποτε αλλο για τη σχολη ρωτηστε!

Μακάρι να περάσω στην σχολή σου φίλε, και όχι μόνο εγώ αλλά και εκείνοι που το θέλουν :)
Από ότι λες, σημαίνει πως δεν είστε φουλ αποκομμένοι από το hardware τελικά ε?


----

Για τον φίλο που βάζει το δίλημμα Κρήτης/Σάμου, θα συμφωνήσω ΚΡΗΤΗ με 1000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theonegandalf

Νεοφερμένος

Ο Σπυράκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Παίδες, μπορεί να μου πει κάποιος που είναι προτιμότερο να πάω? Πληροφορικη Ιωαννίνων ή Κρήτη επιστήμης Υ!? θα ήθελα να ασχοληθώ με software + hardware! Η κρήτη είναι μακρία, αλλά αν είναι πολύ καλύτερη απο ιωάννινα τότε θα δηλώσω εκεί....Γι αυτό κάποιος αν μπορεί, ας με διαφωτίσει! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΑΤΕΡΙΝΑΣ.

Νεοφερμένος

Η ΚΑΤΕΡΙΝΑΣ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ολοι λένε για το τμημα της Κρήτης.Γιατί φεύγεις από Σάμο?Εγω μαλλον εκει περναω..πως ειναι τα πραγματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theonegandalf

Νεοφερμένος

Ο Σπυράκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ολοι λένε για το τμημα της Κρήτης.Γιατί φεύγεις από Σάμο?Εγω μαλλον εκει περναω..πως ειναι τα πραγματα?

Βασικά έδωσα ξανά με την ελπίδα να μπω ceid! ( Μηχανικων Η/Υ και Πληροφορικής πατρα ) αλλά δεν την πιάνω πιθανότατα! Στη σάμο έχω πάει απλά για να γραφτώ στη σχολή, τίποτα άλλο! Διάβασε αυτό το τόπικ αν θες πληροφορίες σχετικά με την σάμο.
https://my.aegean.gr/web/ftopict-890.html

και ιδιαίτερα το ποστ του : mystery_orange.

θα σε βοηθήσει πολύ πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top