Γενικές φοιτητικές απορίες

dimitroulaaaa

Νεοφερμένος

Η dimitroulaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
δεν νομιζω τα γερμανικα να ειναι υποχρεωτικο μαθημα...οποτε γτ να παρεις απαλλαγη;;

ειναι υποχρεωτικη μια ξενη γλωσσα.κ εγω παρολο που εχω proficiency διαλεξα γερμανικα αντι αγγλικα...μου ειπαν οτι τα αγγλικα ειναι πολυ δυσκολα ενω τα γερμανικα εφοσον εχω κ εκει πτυχιο(επιπεδο lower ομως) 8α μου φανουν πολυ ευκολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
στο πανεπιστημιο οταν πλησιαζει η εξεταστικη περιοδος σου δινουν συγκεκριμενη υλη η πρεπει ας πουμε να διαβασεις ολο το συγγραμμα που εχεις επιλεξει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
στο πανεπιστημιο οταν πλησιαζει η εξεταστικη περιοδος σου δινουν συγκεκριμενη υλη η πρεπει ας πουμε να διαβασεις ολο το συγγραμμα που εχεις επιλεξει?
Άλλοι δίνουν ύλη, άλλοι λένε να διαβάσεις από σημειώσεις, άλλοι λένε να διαβάσεις όλο το βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
ειναι υποχρεωτικη μια ξενη γλωσσα.κ εγω παρολο που εχω proficiency διαλεξα γερμανικα αντι αγγλικα...μου ειπαν οτι τα αγγλικα ειναι πολυ δυσκολα ενω τα γερμανικα εφοσον εχω κ εκει πτυχιο(επιπεδο lower ομως) 8α μου φανουν πολυ ευκολα!
καλα γτ διαλεξες γερμανικα αφου μπορουσες να παρεις απαλλαγη απο τα αγγλικα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sonic_X

Νεοφερμένος

Ο Sonic_X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Καλησπέρα

Έχω περάσει στο τμήμα Πληροφορικης και Τεχνολογιας Υπολογιστών του Τ.Ε.Ι. Λαμίας και έχω μια απορία πάνω στην δήλωση των μαθημάτων. Φέτος(αν είμαι σίγουρος) λειτουργεί η "Ηλεκτρονική Γραμματεία", είναι ένα σύστημα που σου επιτρέπει να βλέπεις τις βαθμολογίες σου στις εξετάσες online όπως και να κάνεις και τη δήλωση των μαθημάτων online. Όταν γράφτηκα στη σχολή μου έδωσαν ένα χαρτί για να δηλώσω τα μαθηματα που θελω και μετα να τα δηλωσω και online. Στο πισω μερος του χαρτιου που μου δωσανε εχει κατι οδηγιες πως να το κανεις. Απλα ηθελα να ρωτησω μην κανω και καμια γκαφα απο μονος μου.

1) Υπαρχουν τα προαιρετικα και τα υποχρεωτικα μαθηματα. Οσα εχουν το συμβολο (Υ = Υποχρεωτικο) τα δηλώνω όλα έτσι; Μαζί μετα εργαστήρια;[Τα εχει μαζι αυτα (θεωρια και εργαστήριο)]
2) Στα προαιρετικα στις οδηγίες μου λέει ότι πρέπει να δηλώσω έως 2 μαθήματα. Δηλαδή μπορώ να δηλώσω και 1;

Διάβασα ότι είναι δυνατόν να πάρει κανείς απαλλαγή από τα Αγγλικά του 1ου εξαμήνου αν διαθέτει Proficiency. Βέβαια, όταν έκανα την εγγραφή, δήλωσα όλα τα μαθήματα του 1ου και 2ου εξαμήνου (τουλάχιστον αυτό κατάλαβα) και ξέχασα να ρωτήσω σχετικά. Συνεπώς δήλωσα και τα Αγγλικά I. Είναι δυνατόν τώρα να 'διαγραφώ'? Τι ακριβώς γίνεται?
Λογικά χρειάζεται και φωτοαντίγραφο του πτυχίου. Αυτό πρέπει να είναι ήδη επικυρωμένο ή μπορεί να το επικυρώσει και η γραμματεία?
Και κάτι άλλο: αν τελικά απαλαχθώ από τα Αγγλικά Ι, θα ξεκινήσω τα Αγγλικά ΙΙ από το 1ο εξάμηνο ή απλώς δε θα κάνω Αγγλικά καθόλου το 1ο εξάμηνο και θα συνεχίσω κανονικά απ'το 2ο?

3) Διάβασα και πιο πανω για τα Αγγλικα οτι ειναι υποχρεωτικα. Έχει εδώ ένα μάθημα που λεγετε "Τεχνικές εκθέσεις στην Αγγλική Γλώσσα". Είναι αυτο υποχρεωτικό; Σε εμένα δεν το λέει σαν υποχρεωτικο πάντως. (Καλα αυτο που λεω μαλλον αφορα άλλη σχολή). Είχα σκοπο να βάλω άλλα προαιρετικα. Προτεινετε επειδη ειναι αρχή να δηλώσω μόνο 1; Μήπως δυσκολευτώ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση και συγνώμη αν σας ζάλισα με τις απορίες μου. Σαν πρωτοετής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitroulaaaa

Νεοφερμένος

Η dimitroulaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
καλα γτ διαλεξες γερμανικα αφου μπορουσες να παρεις απαλλαγη απο τα αγγλικα;;;

γιατι δεν το γνωριζα δυστυχως...τωρα το ακουσα πρωτη φορα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ποτε θα μας δωσουν το ρημαδιασμενο το πασο ρε παιδια; Με τη φοιτητικη ταυτοτητα τρεμω μην με πιασουνε σε κανα μετρο και μου δωσουν προστιμο.:/:
(Παντως με τη φοιτητικη ταυτοτητα εβγαλα μια χαρα φοιτητικο εισιτηριο για το καραβι. Χουχουχουχ. :clapup:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonataArctica

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Χμμμ...εμάς δεν μας έδωσαν φοιτητική ταυτότητα...είναι απαραίτητη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Kαι να σε πιασουν θα πας στο Συνταγμα στα γραφεια τους οταν παρεις με το καλο το πασο και θα σου σβησουν την κληση. Πες τους εκεινη την ωρα πως δεν κρατας το πασο μαζί σου, δεν είναι κακοι άνθρωποι οι ελεγκτες :P

Όχι Αγγελική δεν είναι. Εσωτερικό θέμα του εκάστοτε ιδρύματος είναι, το πάσο από την άλλη είναι πανελλήνιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
εμενα που με επιασαν ειχα πασο και κατεθεσα ενα 30αι ευρω.

εαν δεν εχετε καποιο μεσο-γνωστο κτλ μην ελπιζετε να σας σβησουν την κληση επισης εαν δεν εχετε πασο το προστιμο ειναι 60,οι περισσοτεροι ελεκτες σε κατι τετοια δεν μασανε επειδη εχουν δει τα ματια τους τα παντα ,οποτε καλυτερα βαλτε ολοκληρο να στε ησυχες.


κατι ακουγεται οτι πανε για καταργηση τα πασο ,αλλα μπορει ν ναι και ραδιο αρβυλα ,παντως σε οσες σχολες ξερω παιδια δεν εχουν παρει πασο (περιεργη ελλειψη ειναι η αληθεια!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonataArctica

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Όχι Αγγελική δεν είναι. Εσωτερικό θέμα του εκάστοτε ιδρύματος είναι, το πάσο από την άλλη είναι πανελλήνιο

Ευχαριστώ πολυ! :D:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis!

Νεοφερμένος

Ο akis! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
παιδια ολα αρχιζουν 4 του μηνα?
και τι ωρα?
τι γινεται δηλαδη παμε για μαθημα καρφι η κανουμε αγιασμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
παιδια ολα αρχιζουν 4 του μηνα?
και τι ωρα?
τι γινεται δηλαδη παμε για μαθημα καρφι η κανουμε αγιασμο?
:lol: αγιασμό λέει.
Έξαρτάται από τη σχολή η μέρα και η ώρα.
Δεν έχει αγιασμό. :( :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Eυτυχως στα πανεπιστημια ισχυει η ανεξιθρησκεια. Βεβαια ξεκιναει λιγο αποτομα το εξαμηνο, καλο θα'ταν να χε λιγο τζερτζελο στην αρχη, αλλα δε βαριεσαι. Δεν εχουν χρονο για χασιμο οι αυριανοι επιστημονες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Αγιασμός στο Πανεπιστήμιο; Άσε που κάποιοι καθηγητές λόγω του πολύ μέσα (εσώκλειστοι) έχουν ένα πρόβλημα με το έξω. Γέροι άνθρωποι, βαριούνται να βγουν έξω. Εδώ μέχρι το αμφιθέατρο βαριούνται να έρθουν.

προσκυνούμε μια θρησκεία __________________________________ (συμπληρώστε το κενό, 4 μον) :clapup: :clapup:

μπορεί στα Τμήματα Θεολογίας να πέφτει κανένα λιβάνισμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
μπορεί στα Τμήματα Θεολογίας να πέφτει κανένα λιβάνισμα...

χαχαχα :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
παιδια ολα αρχιζουν 4 του μηνα?
και τι ωρα?
τι γινεται δηλαδη παμε για μαθημα καρφι η κανουμε αγιασμο?

Χριστός Ανέστη!
Σε μια εβδομάδα (το πολύ) ξεκινάς και ακόμη δεν έχεις λύσει αυτές τις απορίες; :knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
εμενα που με επιασαν ειχα πασο και κατεθεσα ενα 30αι ευρω.

εαν δεν εχετε καποιο μεσο-γνωστο κτλ μην ελπιζετε να σας σβησουν την κληση επισης εαν δεν εχετε πασο το προστιμο ειναι 60,οι περισσοτεροι ελεκτες σε κατι τετοια δεν μασανε επειδη εχουν δει τα ματια τους τα παντα ,οποτε καλυτερα βαλτε ολοκληρο να στε ησυχες.

Και σε αυτή την περίπτωση μέσο! Νισάφι πια!
Για ποιο λόγο να μην πληρώσει ο οποιοσδήποτε το αντίτιμο του εισιτηρίου για την χρήση των αστικών συγκοινωνιών; Για ποιο λόγο να μας "σβήσουν" το πρόστιμο;:confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Και σε αυτή την περίπτωση μέσο! Νισάφι πια!
Για ποιο λόγο να μην πληρώσει ο οποιοσδήποτε το αντίτιμο του εισιτηρίου για την χρήση των αστικών συγκοινωνιών; Για ποιο λόγο να μας "σβήσουν" το πρόστιμο;:confused::confused:

Για ποιο λόγο το ημερολογίο να γράφει 27/09 κι εγώ ακόμα να περιμένω το πάσο; Για ποιο λόγο να αναγκάζομαι να κουβαλάω μαζί μου τη βεβαίωση σπουδών που αναφέρει πως είμαι ακαδημαικός πολίτης; Για ποιο λόγο να ανησυχώ αν πράγματι με τη βεβαίωση σπουδών θα καλυφθεί ο εισπράκτορας; Για ποιο λόγο να μη διεκδικήσω το κατ' οχυρωμένο από το νόμο δικαίωμά μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κανένα "Σκύψε ευλογημένη" πέφτει εκεί!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top