Γιατί όλοι πάνε σε σχολές Πληροφορικής;

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

:eek: ξανά στα θρανία λοιπόν; :worry:
έχει δίδακτρα;
αυτοί που είναι ήδη διορισμένοι πρέπει να κάνουν μαθήματα;
Εδώ διδάσκουν πληροφορική άτομα μόνο με σεμινάρια και δε μπορούν να διδάσκουν οι απόφοιτοι πληροφορικής και θέλουν έξτρα μαθήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δε νομίζω πως απευθύνεται σε αποφοίτους, λέει για φοιτητές του 4ου έτους και άνω. Πολλοί συμφοιτητές μου που δεν έχουν πάρει πτυχίο ακόμη το σκέφτονται να μείνουν ακόμη μια χρονιά για να πάρουν την επάρκεια. Πάντως το βλέπω δύσκολο το πρόγραμμα όσων επιλέξουν να τελειώσουν στα 4 χρόνια ικανοποιώντας ταυτόχρονα όλες τις προϋποθέσεις που θέτουν για την επάρκεια. Πολλή δουλειά και αβέβαια αποτελέσματα αν σκεφτεί κανείς πόσο ρευστή είναι η κατάσταση στην Παιδεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Νομίζω ότι όσοι επιλέγουν τις σχολές HMMY και πληροφορικής, χωρίζονται στις παρακάτω κατηγορίες:
Α) Αυτοί που πραγματικά τους ενδιαφέρoυν οι υπολογιστές.
Β) Αυτοί που νομίζουν ότι τους αρέσoυν οι υπολογιστές.
Γ) Αυτοί που πιστεύουν ότι θα έχουν επαγγελματική αποκατάσταση.
Δ) Αυτοί που τις θεωρούν μουράτες σχολές και ακολουθούν τη μόδα.


.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
και καλά πάνε κυρίως όσοι ανήκουν στο Α, δυστυχώς...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Νομίζω ότι όσοι επιλέγουν τις σχολές πληροφορικής, χωρίζονται στις παρακάτω κατηγορίες:
Α) Αυτοί που πραγματικά τους ενδιαφέρει η πληροφορική.
Β) Αυτοί που νομίζουν ότι τους αρέσει η πληροφορική.
Γ) Αυτοί που πιστεύουν ότι θα έχουν επαγγελματική αποκατάσταση.
Δ) Αυτοί που τις θεωρούν μουράτες σχολές και ακολουθούν τη μόδα.

Βασικά παντού έτσι είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Απο ποτε ειναι μουρατη σχολη η πληροφορικη :|
Ο Διας ξεχασε την κατηγορια Ε)Οσοι δεν μπηκαν ΗΜΜΥ. Το μισο μου ετος ειναι σε αυτην την κατηγορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Απο ποτε ειναι μουρατη σχολη η πληροφορικη :|
Ο Διας ξεχασε την κατηγορια Ε)Οσοι δεν μπηκαν ΗΜΜΥ. Το μισο μου ετος ειναι σε αυτην την κατηγορια.
Μήπως έκανα λάθος? Μέσα στο "πληροφορική" εννοώ και το ΗΜΜΥ. Ο.Κ. το διόρθωσα.


.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Βασικά, απ' όσο ξέρω άλλο ΗΜΜΥ άλλο Πληροφορική. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas_GR

Νεοφερμένος

Ο Kostas_GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Μήπως έκανα λάθος? Μέσα στο "πληροφορική" εννοώ και το ΗΜΜΥ.

Μη διαβάσει αυτό το πόστ ο Γιώργος

όσο για την πληροφορική, για τους ίδιους λόγους που επιλέγουν άλλες σχολές, όπως είπε και ο Διας πιο πάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
εγω θα εβαζα και μια ακομη κατηγορια.Οσοι νομιζουν οτι ξερωντας να πεζουν pc games και να κατεβαζουν ταινιες απο το ιντερνετ οτι ειναι και μαστερ του υπολογιστη οποτε επιλεγουν πληηροφορικη.Το ημμυ δεν ειναι πληροφορικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δεν καταλαβαίνω γιατί κάνετε έτσι, φυσιολογικό είναι. Γιατί μήπως είχαμε κανέναν στο σχολείο να μας καθοδηγήσει; πόσοι υποψήφιοι ξέρουν με τι θέλουν να ασχοληθούν από τα 17 τους;. Εγώ μια φορά δεν ξέρω, ακόμη και τη δεδομένη στιγμή που έχω ήδη δώσει μηχανογραφικό. Τζογαρίσματα κάνουμε οι περισσότεροι.

και φυσικά αυτά που αναφέρετε δεν πιάνουν μόνο την πληροφορική. όλοι οι τομείς έχουν τη δική τους αίγλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Ναι ρε δεν κραζουμε απλα σχολιαζουμε!Εγω γιατι ηξερα απο τα 8 μου με τι θελω να ασχοληθω?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Δεν εχω καταλαβει ακομα την ερωτηση "Γιατι πανε ολοι σε σχολες Πληροφορικης;" , που το στηριζετε αυτο ;
Ολες οι σχολες γεμιζουν οπως και η Πληροφορικη. Το οτι υπαρχουν ισως πολλα τμηματα Πληροφορικης ειναι ο λογος που πανε πολλοι Πληροφορικη (και γι'αυτον τον λογο ο αριθμος των αξιολογων αποφοιτων ειναι ελαχιστος). Αλλα οχι με την εννοια οτι υπαρχει κατι που να ξεχωριζει σε αυτο τον τομεα και να ωοθει τον καθε ενα να παει σε ενα τετοιο τμημα. Ο καθενας πηγαινει εκει που γουσταρει, εφοσον μπορει βεβαια. Ολες οι σχολες γεμιζουν, αλλα κανεναν δεν ειδα να ρωταει "Γιατι ολοι οι υποψηφιοι με υψηλες βαθμολογιες πανε Ιατρικη/ΗΜΜΥ ; " κ.τ.λ.

Αμα γουσταρετε το αντικειμενο της Πληροφορικης, μην σας νοιαζει ποσοι το σπουδαζουν, αν εχετε παθος και ορεξη θα καταφερετε πολλα και θα ξεχωρισετε πολυ ευκολα...στην Ελλαδα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Ποιός είπε ότι όλοι επιλέγουν σχολές πληροφορικής;Απο που βγαίνει αυτό το συμπέρασμα;Δεν λέω ενδιαφέρουσες σχολές αλλά θεωρώ ότι υπάρχουν και σημαντικότερα πράγματα να σπουδάσει κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Απο ποτε ειναι μουρατη σχολη η πληροφορικη :|

Έτος 1992, Βάσεις ΑΕΙ 1ης Δέσμης

1 ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ & ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΠΑΤΡΑΣ 5458
2 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ & ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ ΕΜΠ ΑΘΗΝΑΣ 5440
3 ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 5394
4 ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΑΘΗΝΑΣ 5339
5 ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 5197
6 ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 5190
7 ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ & ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΧΑΝΙΩΝ 5152


Πηγή : ΔΕΣΜΕΣ: Συνοπτική παρουσιάση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜαθητήςΕΠΑΛ

Νεοφερμένος

Ο ΜαθητήςΕΠΑΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Ποιός είπε ότι όλοι επιλέγουν σχολές πληροφορικής;Απο που βγαίνει αυτό το συμπέρασμα;Δεν λέω ενδιαφέρουσες σχολές αλλά θεωρώ ότι υπάρχουν και σημαντικότερα πράγματα να σπουδάσει κανείς.

Υπάρχει σήμερα σημαντικότερη επιστήμη από την Πληροφορική;

Πια;

Όλες λιγο πολύ εξαρτώνται από αυτήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Υπάρχει σήμερα σημαντικότερη επιστήμη από την Πληροφορική;

Πια;

Όλες λιγο πολύ εξαρτώνται από αυτήν.

Τα Μαθηματικά?
Αν και δε ξέρω αν μπορούμε να τα ονομάσουμε "επιστήμη":P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Βασικά, απ' όσο ξέρω άλλο ΗΜΜΥ άλλο Πληροφορική. :hmm:
Ο.Κ. Παραδέχομαι το έγκλημα μου. Επανόρθωσα.
Μη διαβάσει αυτό το πόστ ο Γιώργος...
Δεν μπορούμε να τον εμποδίσουμε.
εγω θα εβαζα και μια ακομη κατηγορια.Οσοι νομιζουν οτι ξερωντας να πεζουν pc games και να κατεβαζουν ταινιες απο το ιντερνετ οτι ειναι και μαστερ του υπολογιστη οποτε επιλεγουν πληηροφορικη.
Μα, αυτή είναι η κατηγορία Β.
Το ημμυ δεν ειναι πληροφορικη.
Ο.Κ. το εμπεδώσαμε αυτό.
Γιατί μήπως είχαμε κανέναν στο σχολείο να μας καθοδηγήσει;
Αυτό είναι το ζουμί της υπόθεσης.
Υπάρχει σήμερα σημαντικότερη επιστήμη από την Πληροφορική; Ποια; Όλες λιγο πολύ εξαρτώνται από αυτήν.
Πάμε πάλι στην κότα και το αυγό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top