Γνωριμίες/Φιλίες στο Πανεπιστήμιο

jimpaolo

Νεοφερμένος

Ο jimpaolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια εγω θα σας παω στην αρχη....ειχα ενα ατυχημα με την μηχανη και εσπασα την μεση μου..πριν λιγο καιρο αναρρωσα και δεν εχω ιδεα πως θα ειναι η 1η μερα μου στην σχολη.ειμαι υπερβολικα ανχωμενος γιατι δεν με λες και επικοινωνιακο ατομο.εχω χασει τα εργαστηρια 1ου κ 2ου εξαμηνου κ μου εχουν μεινει μονο θεωρια και απο οσο ξερω εκει πατανε ελαχιστοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unknown_gr

Νεοφερμένος

Ο unknown_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καρλόβασι (Σάμος). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
συνηθως φιλους βρισκεις τους πρωτους μηνες που ολοι ειστε στην ιδια φαση, δηλαδη δεν ξερετε κανεναν, οπως εχω παρατηρησει εγω με την παρεα μου εδω στην σαμο ειναι οτι οι παρεες ¨κλεινουν¨μετα απο καποιο καιρο,δηλαδη πως να το πω γινομαστε ολοι σαν κλικες χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα γνωρισεις νεα ατομα..γιαυτο ειναι καλο τα ατομα που θα γνωρισεις να ειναι πανω κατω τον ιδιο χαρακτηρα με σενα.Επισης ισχυει οτι η παρεα σου απο την σχολη θα παραμεινει για πολυ καιρο,ενω με τους φιλους σου που πηγαινατε μαζι σχολειο σιγα σιγα θα ξεκοψετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
...ενω με τους φιλους σου που πηγαινατε μαζι σχολειο σιγα σιγα θα ξεκοψετε.
καλά, αυτό δεν είναι στάνταρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
καλά, αυτό δεν είναι στάνταρ.
Να προσθέσω ότι ούτε επίσης είναι στάνταρ το ότι η παρέα σου από το Παν/μιο - και ειδικά του 1ου έτους - θα μείνει για "πολύ καιρό".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
εγώ ήμουν από τους πιο αγχωμένους στην αρχή αλλά τελικά δεν είναι και τόσο δύσκολο.Να κάνεις γνωριμίες είναι πανεύκολο το να κάνεις φίλους είναι δύσκολο ειδικά στην αθήνα που όλοι έχουν και παρέες και εκτός σχολής.Παρόλα αυτά νομίζω πως απλά θέλει θετική σκέψη ακόμα και οι πιο ντροπαλοί κάνουν γνωριμίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iakwvina

Νεοφερμένος

Η iakwvina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Γρήγορα (και εύκολα) πέρασε η φάση των γνωριμιών...όντως πρέπει να είσαι ο εαυτός σου και καλύτερα όχι freak...Ωστόσο απ' ότι ακούω-όχι οι γνωριμίες δεν τελειώνουν στους 1-2 μήνες...-Καταλήγεις στο τέλος να κάνεις παρέα με τελείως άλλα άτομα απ'ότι στην αρχή.Κι εγώ ας πούμε την πρώτη μέρα γνώρισα μια κοπέλα που τις 2 πρώτες βδομάδες ήμαστε παρέα, όμως μετά η κάθεμια είχε διαφορετικό πρόγραμμα και ύστερα αποκτήσαμε διαφορετικές παρέες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εγω παλι με το παιδι που γνωρισα πρωτη μερα εγγραφων, κανουμε κολλητη παρεα και μπορω να πω οτι του εχω ανοιχτει πιο πολυ απο οποιοδηποτε αλλο ατομο. :P
Γενικα οι γνωριμιες στο πρωτο ετος ειναι αυτες που θα μεινουν, καταπως φαινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
τα άτομα με τα οποία έκανα παρέα τις πρώτες μέρες δεν έχουν καμία σχέση με την παρέα μου,είναι μέχρι να βρεις άτομα με τα οποία ταιριάζεις.Μέχρι και κολλητή απέκτησα από τη σχολή και πήγαμε και εκδρομές και όλα,και ήμουν ειλικρινά από τους πιο αγχωμένους. Πάντως πιστεύω ότι μόλις τελειώσει το πρώτο έτος δύσκολα κάνει κανείς γνωριμίες γιατί οι παρέες έχουν σχηματιστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
και εφόσον έχουν σχηματιστεί είναι σαν τις Στοές μετά; δεν σε κάνουν εύκολα μέλος (φίλο);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
και εφόσον έχουν σχηματιστεί είναι σαν τις Στοές μετά; δεν σε κάνουν εύκολα μέλος (φίλο);

είναι πιο δύσκολο, γιατί αυτοί ήδη έχουν περάσει πράγματα μαζί και νιώθεις λίγο ξένος, αυτό βέβαια συμβαίνει στην αθήνα στην επαρχία λογικά είναι πιο φυσιολογικά τα πράγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
βασικά γνωρίζω πολλά άτομα που έχουν παρέες ...και αισθάνονται μόνοι τους

οπότε καλό είναι να μην αποτρέπουμε την δημιουργία νέων παρέων...;)
ποτέ δεν είναι αργά
εξάλλου οι φιλίες εξελίσσονται και αλλάζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
βασικά γνωρίζω πολλά άτομα που έχουν παρέες ...και αισθάνονται μόνοι τους

οπότε καλό είναι να μην αποτρέπουμε την δημιουργία νέων παρέων...;)
ποτέ δεν είναι αργά
εξάλλου οι φιλίες εξελίσσονται και αλλάζουν

εννοείται αυτό απλά όπως και να το κάνουμε είναι πολύ πιο εύκολο να κάνεις γνωριμίες στην αρχή της χρονιάς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Ισχύει αυτο που λέι η pennyy αλλά δεν είναι απόλυτο.
Πάντα μπορείς να γνωρίσεις νέα άτομα ειδικά σε ενα περιβάλλον όπως στη σχολή που έχεις κάτι κοινό,
εμένα η παρέα μου είναι άτομα που γνώρισα στις αρχές του έτους χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κάνω παρέα με αυτά και μόνο και τους υπόλοιπους δεν τους γνωρίζω καν, καλό είναι να έχεις μια επαφή και με άλλα άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Εγώ ακόμα και τώρα στο δεύτερο έτος πάνω από 2-3 γνωριμίες δεν έχω καταφέρει να κάνω. Και εννοώ γνωριμίες, γιατί από φιλίες καμία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Εγώ ακόμα και τώρα στο δεύτερο έτος πάνω από 2-3 γνωριμίες δεν έχω καταφέρει να κάνω. Και εννοώ γνωριμίες, γιατί από φιλίες καμία...

πως έγινε κάτι τέτοιο ?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
πως έγινε κάτι τέτοιο ?:hmm:

γίνεται! δεν γίνεται να ταιριάξεις...:)
άργησα να κάνω και εγώ φίλους, δεν με κέντρισε η προσωπικότητα αρκετών
προσωπικά από το 3ο έτος δεν έχω γνωρίσει πάνω από 4 άτομα, ως φίλους μου
γνωστούς έχω πολλούς (και ακόμη γνωρίζω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
είναι πιο δύσκολο, γιατί αυτοί ήδη έχουν περάσει πράγματα μαζί και νιώθεις λίγο ξένος, αυτό βέβαια συμβαίνει στην αθήνα στην επαρχία λογικά είναι πιο φυσιολογικά τα πράγματα

Στην επαρχία είναι χειρότερα, πίστεψε με..Λιγότερα άτομα, περισσότερες κλίκες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
καλά μας δουλεύετε? πώς είναι δυνατόν να μην βρεις έστω παρέα (δεν λέω για φίλους) ανάμεσα σε 250 πρωτοετείς ?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
γίνεται! δεν γίνεται να ταιριάξεις...:)
άργησα να κάνω και εγώ φίλους, δεν με κέντρισε η προσωπικότητα αρκετών
προσωπικά από το 3ο έτος δεν έχω γνωρίσει πάνω από 4 άτομα, ως φίλους μου
γνωστούς έχω πολλούς (και ακόμη γνωρίζω)
Με κάλυψες. Όντως κι εμένα δε με κεντρίζει η προσωπικότητα των περισσότερων συμφοιτητών μου. Εκτός τούτου, μετά από παρατεταμένη απόρριψη που έχω υποστεί στην εφηβεία, αδυνατώ να προσεγγίσω άλλα άτομα και να λειτουργήσω κοινωνικά. Μου έχει αφήσει τραύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spakon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ευκαρπία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Παίδες φοιτητής δεν είμαι ακόμα, αλλά μια συμβουλή: ΜΗ ΜΠΕΙΤΕ ΣΕ ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΝΕΟΛΑΙΕΣ (αναφέρομαι σε όσους δε πρόσκεινται σε κάποια πολιτική παράταξη εξ αρχής, γιατί όσοι είναι ήδη ένθερμοι υποστηρικτές κάποιου κόμματος είναι λογικό να μπουν. ακόμα και αυτό όμως το θεωρώ κατάντια. σήμερα, στην άθλια οικονομικοκοινωνικοπολιτική κατάσταση, είναι θλιβερό να στρατεύονται οι νέοι σε ανάξια κόμματα. δεν είμαι αναρχικός, απλά ρεαλιστής και αν και είμαι αριστερών αντιλήψεων, κανένα κόμμα δεν υποστηρίζω, γιατί πιστεύω πως κανένα δεν αξίζει)
Λοιπόν έιναι αρκετά πιθανό να την πάθετε χωρίς καν να το καταλάβετε (έχω άπειρους γνωστους, ξέρω τι σας λέω).Θα εξελιχθείτε ραγδαία σε κομματόσκυλα χωρίς καν να το καταλάβετε. Το σημαντικό είναι το εξής: Από την ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ της εγγραφής, θα σας προσεγγίσουν άτομα (κατά κανόνα ελκυστικές κοπέλες στα αγόρια, όμορφοι νεαροί στα κορίτσια, επιλογή καθόλου τυχαία) που πιθανότατα θα είναι η πρώτη σας επαφή ως πρωτοετείς και που αρχικά θα προσφερθούν να σας βοηθήσουν στην εγγραφή. Εσείς, αγχωμένοι για να γνωρίσετε πολύ κόσμο, όπως είναι και το λογικό άλλωστε, αμέσως θα δεχτείτε χαρούμενοι και χωρίς να το καταλάβετε, μετά τις συστάσεις και μια σύντομη συζήτηση (από που είσαι,... κτλ) θα σας γνωρίσουν και σε άλλους της παράταξης και θα χετε πλεον γίνει οπαδοί της παράταξης.
Για αυτό ΠΡΟΣΟΧΗ στο ποιοί θα σας προσεγγίσουν από την αρχη. Βέβαια σε καμία περίπτωση να μην είστε ψυχροί, αλλά φιλικοί και ένθερμοι, όπως ακριβώς είπαν όλοι οι φίλοι πιο πάνω. Απλά να ξεδιαλύνετε το θέμα της παράταξης πριν περάσουν πολλές μέρες και είναι πλεον αργά.
Ε τώρα αν αυτή η κοπέλα ή ο νεαρός διαισθανθείτε αστραπιαία ότι είναι ο έρωτας της ζωής σας (ή το καλυτερο κολλητάρι σας), ε τότε τι να πω , πάω πάσο!:P
Πολλοί ίσως σπεύσετε να πείτε ότι κάνω λάθος και ότι δε συμβαίνει ο τρόπος προσέγγισης που ανέφερα. Ισως σε μερικά Πανεπιστήμια συμβαίνει, ίσως σε άλλα όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top