Συζητήσεις και απορίες για το μηχανογραφικό

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους..ξερετε που μπορω να βρω ενα αντιτυπο του φετινου μηχανογραφικου δελτιου,γιατι θα ειμαι υποψηφιος με το 10% και επισης ποτε θα είναι φετος η περιοδος υποβολης των μηχανογραφικων δελτιων?τελος ενα τοπικ που να λεει ποιες σχολες φετος δεν θα δεχονται περαιτερω φοιτητες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Δεν έχουν βγει ακόμα τα φετινά μηχανογραφικά στην σελίδα του υπουργείου ούτε έχει βγει επίσημη ανακοίνωση για το πότε θα καταθέσουμε μηχανογραφικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Oi εισακτεοι στο πρωτο και στο τριτο επιστημονικο πεδιο εχουν μειωθει πολυ και εχουν σταματησει να δεχονται πολλες σχολες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Λογικά μετά που θα βγούν οι βαθμοί των παιδιών,θα μας πούν και για τα μηχανογραφικά.
Δεν έχουν βγει ακόμα τα φετινά μηχανογραφικά στην σελίδα του υπουργείου ούτε έχει βγει επίσημη ανακοίνωση για το πότε θα καταθέσουμε μηχανογραφικό.

Βασικά αφού θα βγεί το μηχανογραφικό στην ιστοσελίδα του υπουργείου,
γιατί απλά να μην το βγάλουμε μια φωτοτυπία or sth και πρέπει να περάσουμε και από το σχολείο? :confused:


Αφού το ίδιο πράγμα είναι στην τελική. :worry: Και αυτοί φωτοτυπία τα βγάζουν. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εγω το ειχα τυπωσει και το ειχα παει συμπληρωμενο στο ΚΕΠ για καταθεση, αλλα μου εδωσαν αλλο που ειχε μονο τα πεδια που δηλωσα και ομορφα και τυπωμενα ολα τα υπολοιπα. :P (ονοματεπωνυμα, τα νουμερακια διπλα στις σχολες κλπ)
Δεν θυμαμαι καν να ειχα παρει μηχανογραφικο δελτιο απο το σχολειο. (γιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Λοιπόν θα πάρετε ένα χαρτί ή θα το συμπηρώσετε online θα συμπληρώσετε τις επιλογές σας ανεξάρτητα από τι βαθμό έχετε πάρει. Αν κάποιος θέλει ιατρική να την βάλει πρώτη επιλογή ακόμα και αν έγραψε 15.000 αντίστοιχα αν κάποιος θέλει ημμυ ή νομική. Επίσης πρέπει να βάζετε σχολες που πραγματικά θέλετε όχι για να συμπληρωθεί (υπάρχουν αρκετα αξιολογες σχολές ακόμα και σε πολύ χαμηλά μόρια). Γεμίστε καμιά 20ρια επιλογές έτσι και τέλος.

(δεν υπάεχει λόγος να βάλετε λίγες επιλογές δε κερδίζετε τίποτα.
Τα δεδομένα που έχουμε φέτος

είναι κατάργηση κάποιων σχολών (τάση ανέβασμα βάσεων)
Προσφορά περισσότερων θέσεων σε πολλά υπάρχοντα (τάση κατέβασμα βάσεων)
Ενδεχόμενες μετεγγραφές (κατέβασμα βάσεων σε επαρχικα αλλά και ανέβασμα βάσεων σε σχολές μέσης βαθμολογίας της Αθηνας και της Θεσσαλονικης)


Όποιος βρει την συνισταμένη αυτή μπορεί να κάνει μια εκτίμηση για τις βάσεις δε παίζει κανένα ρόλο η δυσκολία των θεμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Συνγωμη παιδια αλλα εχω μπερδευτει λιγακι.Ενα παιδι ρωτησε ποιο πανω για το που μπορει να βρει αντιτυπο του μηχανογραφικου δελτιου 2011 καθως και ποτε να το καταθεσει.Του απαντησατε οτι ειναι αγνωστα και τα 2.Και ρωταω εγω :

-Διαβασα σε αλλο ή σ'αυτο το τοπικ οτι πολλοι πηγαν και κατεθεσαν ηδη τα μηχανογραφικα.Τι κατεθεσαν δηλαδη, αφου ειναι αγνωστη ημερομηνια καταθεσης και το μηχανογραφικο του 2011 δεν ειναι διαθεσιμο ακομα ?

- Επισης γινεται να καταθεσεις το μηχανογραφικο και στα ΚΕΠ χωρις να χρειαστει να παω στο γραφειο Β/Θμιας ή στο σχολειο ?Γιατι στο μερος που μενω ειναι ταλαιπωρια να παω στο γραφειο ή στο σχολειο ενω το ΚΕΠ ειναι πολυ κοντα στο σπιτι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εχμ. Μηχανογραφικα αφου βγουν οι βαθμολογιες, δεν ξερω τι φιδεμποριες ειπαν οσοι εκαναν λογο για παιδια που εκαναν ηδη καταθεση,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Παλαιότερης χρονιάς είναι ρε σεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Λοιπόν θα πάρετε ένα χαρτί ή θα το συμπηρώσετε online θα συμπληρώσετε τις επιλογές σας ανεξάρτητα από τι βαθμό έχετε πάρει. Αν κάποιος θέλει ιατρική να την βάλει πρώτη επιλογή ακόμα και αν έγραψε 15.000 αντίστοιχα αν κάποιος θέλει ημμυ ή νομική. Επίσης πρέπει να βάζετε σχολες που πραγματικά θέλετε όχι για να συμπληρωθεί (υπάρχουν αρκετα αξιολογες σχολές ακόμα και σε πολύ χαμηλά μόρια). Γεμίστε καμιά 20ρια επιλογές έτσι και τέλος.

(δεν υπάεχει λόγος να βάλετε λίγες επιλογές δε κερδίζετε τίποτα.
Τα δεδομένα που έχουμε φέτος

είναι κατάργηση κάποιων σχολών (τάση ανέβασμα βάσεων)
Προσφορά περισσότερων θέσεων σε πολλά υπάρχοντα (τάση κατέβασμα βάσεων)
Ενδεχόμενες μετεγγραφές (κατέβασμα βάσεων σε επαρχικα αλλά και ανέβασμα βάσεων σε σχολές μέσης βαθμολογίας της Αθηνας και της Θεσσαλονικης)


Όποιος βρει την συνισταμένη αυτή μπορεί να κάνει μια εκτίμηση για τις βάσεις δε παίζει κανένα ρόλο η δυσκολία των θεμάτων.
Συμφωνω απολυτα στο οτι η συνισταμενη των παραπανω μπορει να σου δωσει μια ιδεα που θα κινηθουν οι βασεις.Αλλα οχι οτι τα θεματα και η δυσκολια τους δεν παιζουν ρολο.
Τα θεματα και το πως εγραψαν τα παιδια εχει μεγαλη βαρυτητα.
Αν γενικα τα παιδια φετος ειναι 1000-1500 μορια κατω σε σχεση με τους περσινους, εννοειται οτι θα επιρρεασει αυτο τις βασεις.Ισως οχι να τις κατεβασει 1000-1500, αλλα θα παιξει αρκετα ρολο.
Φανταζεσαι φετος να ηταν τα πιο ευκολα θεματα απο το 2000?Και με την μειωση τον εισακτεων φετος θα ειχαμε μια εκτοξευση των βασεων.
Τωρα οσο για το μηχανογραφικο , εγω ειχα δηλωσει 45-50 τμηματα αν θυμαμαι καλα, αν και επιασα την 3η μου επιλογη.
Οποτε να συμπληρωνεται οτι τμηματα θελετε ανεξαρτητα τα μορια που εχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
45-50 τμήματα.....;;;;;;
Τα ήθελες όλα...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
45-50 τμήματα.....;;;;;;
Τα ήθελες όλα...;
Κοιτα δεν τα ειχα και μεσα στην καρδια μου,οπως ειχα ας πουμε τα 6-7 πρωτα τμηματα.....αλλα σε ενα ενδεχομενο που ερχοταν η συντελεια του κοσμου και δεν επιανα καμια απο τις πρωτες μου επιλογες ειχα κατσει και ειχα σκεφτει τι θα μου αρεσει απο τα χαμηλοβαθμα τμηματα και ειχα καταληξει σε αυτα. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Ρε παιδιά σήμερα λέω να κλείσω για τις διακοπές 12-16 Ιουλίου!!! Λέτε να δίνουμε μηχανογραφικά τότε;; Πόσες μέρες περίπου έχουμε περιθώριο κατάθεσης μηχανογραφικών;;; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κοιτα δεν τα ειχα και μεσα στην καρδια μου,οπως ειχα ας πουμε τα 6-7 πρωτα τμηματα.....αλλα σε ενα ενδεχομενο που ερχοταν η συντελεια του κοσμου και δεν επιανα καμια απο τις πρωτες μου επιλογες ειχα κατσει και ειχα σκεφτει τι θα μου αρεσει απο τα χαμηλοβαθμα τμηματα και ειχα καταληξει σε αυτα. :redface:

Καταλαβαίνω απολύτως τι λες...Αλλά αν περνούσες στην 46η επιλογή σου, θα ήσουν δηλαδή χαρούμενος...;Ή θα έψαχνες το 10%, την μετεγγραφή, τις πανελλαδικές ξανά;
Τι θέλω να πω; Έχει νόημα να βάλεις 50 σχολές όταν θέλεις 10; Αφού στις περισσότερες περιπτώσεις, αν περάσει κάποιος στην 50η, πάλι με κάποιο τρόπο για τις 10 πρώτες θα πάει...(δεν το λέω για σένα προσωπικά, εννοείται αυτό!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Καταλαβαίνω απολύτως τι λες...Αλλά αν περνούσες στην 46η επιλογή σου, θα ήσουν δηλαδή χαρούμενος...;Ή θα έψαχνες το 10%, την μετεγγραφή, τις πανελλαδικές ξανά;
Τι θέλω να πω; Έχει νόημα να βάλεις 50 σχολές όταν θέλεις 10; Αφού στις περισσότερες περιπτώσεις, αν περάσει κάποιος στην 50η, πάλι με κάποιο τρόπο για τις 10 πρώτες θα πάει...(δεν το λέω για σένα προσωπικά, εννοείται αυτό!)
Κοιτα νοημα δεν εχει, απο την στιγμη που εχεις στο μυαλο σου οτι θα την παρατησεις!!!
Εγω στο μυαλο μου ειχα την εξης λογικη, ακομα και στην 50η επιλογη να περασω, θα μπω,θα παρακολουθησω και αν μου αρεσει θα συνεχισω αλλιως κοιταω τι επιλογες εχω, να δω κατι καλυτερο.
Αλλα δεν μπορεις να ξερεις αν τελικα θα σου αρεσει η οχι η σχολη αν δεν μπεις σε αυτην πρωτα.
Το ιδιο μπορει να ισχυε και για την πρωτη μου επιλογη βεβαια, που μπορει τελικα να μην μου αρεσε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κοιτα νοημα δεν εχει, απο την στιγμη που εχεις στο μυαλο σου οτι θα την παρατησεις!!!
Εγω στο μυαλο μου ειχα την εξης λογικη, ακομα και στην 50η επιλογη να περασω, θα μπω,θα παρακολουθησω και αν μου αρεσει θα συνεχισω αλλιως κοιταω τι επιλογες εχω, να δω κατι καλυτερο.
Αλλα δεν μπορεις να ξερεις αν τελικα θα σου αρεσει η οχι η σχολη αν δεν μπεις σε αυτην πρωτα.
Το ιδιο μπορει να ισχυε και για την πρωτη μου επιλογη βεβαια, που μπορει τελικα να μην μου αρεσε....

Με αυτό το σκεπτικό συμφωνώ!:D
Θυμάμαι σαν τώρα όταν έδινα μηχανογραφικό, που ο προηγούμενος από μένα πρέπει να τις έβαλε όλες!!!!!!!Και πάω εγώ, με τις 5 μου και ο υπεύθυνος εκεί μόνο κερί δεν μου άναψε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Ρε παιδιά σήμερα λέω να κλείσω για τις διακοπές 12-16 Ιουλίου!!! Λέτε να δίνουμε μηχανογραφικά τότε;; Πόσες μέρες περίπου έχουμε περιθώριο κατάθεσης μηχανογραφικών;;; :)
Συνηθως 10-15 μερες ειναι η προθεσμια απο την στιγμη που σας καλουν στα σχολεια να παρετε το μηχανογραφικο (δλδ αμεσως μετα τα αποτελεσματα) και τα σχετικα εγραφα για την εισαγωγη σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
παιδιά εγω που δινω με 10% και ειμαι ορφανος και επισης εχω αδερφο που σπουδαζει στην αθηνα τι πρεπει να κανω και σε τι υπερτερω αν υπερτερω?τι πρεπει να δηλωσω στο μηχανογραφικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos992

Νεοφερμένος

Ο giorgos992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καρλόβασι (Σάμος). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
παιδιά εγω που δινω με 10% και ειμαι ορφανος και επισης εχω αδερφο που σπουδαζει στην αθηνα τι πρεπει να κανω και σε τι υπερτερω αν υπερτερω?τι πρεπει να δηλωσω στο μηχανογραφικό?

αυτο που υπερτερείς ειναι οτι μπορεις να μπεις στον ειδικό αριθμό εισακτέων κάθε σχολής που ανήκουν στη περιφέρειά που ειναι ο τοπος μονιμης κατοικιας σου.

κάτσε και διάβασε έχει πολλά άρθρα στο https://exams.minedu.gov.gr/ που θα καλύψουν όλες σου τις απορίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
τα δικαιολογητικα για τα κοινωνικα κριτηρια τα καταθετουμε οταν παμε να γραφτουμε στην σχολη αμα περασουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top