Βοήθεια/Απορίες στις ΑΟΘ

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
ευχαριστώ...οσο για την κατωτατητιμη νομιζω δεν εχει πεσει ποτε ε?και αν πεσει κατωτατη δεν μπορει να πεσειανωτατη με το τιποτα ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
ευχαριστώ...οσο για την κατωτατητιμη νομιζω δεν εχει πεσει ποτε ε?και αν πεσει κατωτατη δεν μπορει να πεσειανωτατη με το τιποτα ετσι?
άσκηση με κατώτατη τιμή έπεσε το 2006, θεωρία όχι
Ανώτατη θεωρία έπεσε φέτος στο οεφε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
θα δειξει παντως τα σωστά λαθος τα φοβάμαι πολύ...οι ασκήσεις πανωκατω ειναι προβλεπόμενες/..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Το αν θα "χτυπήσουν" φέτος τις ΑΟΘ, είναι κάτι που δεν μπορούμε να το ξέρουμε, δυστυχώς ή ευτυχώς :) Πάντως, όσο λυσσαλέα και να "χτυπήσουν", από την στιγμή που πρέπει να βάλουν πράγματα από το βιβλία αφενός, και αφετέρου τα γυμνασιακά μαθηματικά που περιορίζουν τις ασκήσεις, τους κάνει να μην μπορούν να σκίσουν τους υποψήφιους.

ΣΟΣ δεν υπάρχουν και το ξέρεις, εγώ προσωπικά αρνούμαι να κάνω οποιαδήποτε πρόβλεψη. Το τι έχει ή δεν έχει πέσει ποτέ, το ξέρουμε όλοι από την μελέτη των παλαιοτέρων θεμάτων :)

Όσον αφορά τα Σ-Λ, με ψυχραιμία κανένα δεν είναι δύσκολο, ειδικά αν δεν διστάσεις να χρησιμοποιήσεις και το πρόχειρο σε κάποια από αυτά.

Αλλά αλήθεια, αύριο δεν δίνεις άλλο μάθημα; Πως και ασχολείσαι από τώρα με τις ΑΟΘ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Η ώρα των ΑΟΘ έχει φτάσει λοιπόν. Θα είμαι στην διάθεση των μελών του forum για οποιαδήποτε απορία. Εννοείται πως μετά την εξέταση θα έχουμε λύσεις, σχολιασμό θεμάτων και συζήτηση. Για να δούμε τι θα βγάλει φέτος η εξέταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
στην θεεωρια αν δεν τα πουμε αυτολεξή πειράζει?(ροαταω γιατιειμαι θεωρητικος καισυνης αν ξεχασω κατι οπως το λεει το βιβλιο αγχωνομαι και μετα ισως να ξεχασω και τα αλλα)
το ψυχολογικο αυτο μου το δημιουργησε η ιστορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GEORGE HBK

Νεοφερμένος

Ο GEORGE HBK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
κυριε sourotiri πως πιστευεται πως θα κυμανθουν οι βασεις στο 5ο πεδιο και ειδικα για το οικονομικο των ιωαννινων:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
στην θεεωρια αν δεν τα πουμε αυτολεξή πειράζει?(ροαταω γιατιειμαι θεωρητικος καισυνης αν ξεχασω κατι οπως το λεει το βιβλιο αγχωνομαι και μετα ισως να ξεχασω και τα αλλα)
το ψυχολογικο αυτο μου το δημιουργησε η ιστορια

Γνώμη μου είναι πως ο μόνος τρόπος για να μην δώσεις δικαίωμα στον διορθωτή σου να σου κόψει ούτε ένα μόριο, είναι, δυστυχώς, να τα γράψεις όπως τα έχει το βιβλίο. Βέβαια, αν τα γράψεις με δικά σου λόγια, θα χάσεις πολύ λιγότερα μόρια από ό,τι θα έχανες π.χ. στις ΑΟΔΕ.

κυριε sourotiri πως πιστευεται πως θα κυμανθουν οι βασεις στο 5ο πεδιο και ειδικα για το οικονομικο των ιωαννινων:hmm:

Αν δεν δούμε τα θέματα των ΑΟΘ, δεν μπορούμε να πούμε τίποτα. Γενικά υπάρχει μια εκτίμηση ότι οι φετινές βάσεις θα είναι χαμηλότερες, κυρίως λόγω της δυσκολίας των θεμάτων στα Μαθηματικά και την Φυσική κατεύθυνσης, αλλά αν σας βάλουν γελοία θέματα στις ΑΟΘ μεθαύριο, για το 5ο πεδίο αυτό θα πάει περίπατο. Περιμένουμε λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
καλα δεν λεω τελειως μ δικαμου λογια αλλα μια προταση ξερω εγω...και κατι αλλο για εξασκηση αυριο στις ασκησεις λεω να ξαναλυσω ολα τα Γ-Δ των πανελληνιων απο 2000-2010 ενταξει θα είμαι?ευχαριστώ πολυ και γιατην βοήθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Michaelgr2009 κοιτα και επαναληπτικων πανελληνιων τα θεματα σε ΑΟΘ!

Εγω ακομα ψαχνω απο που μου εκοψαν παντως περυσι, οποτε εικαζω οτι εφταιγε το γεγονος οτι δεν ηξερα παπαγαλια τη θεωρια (αν και καποια μερη της τα εγραψα αυτολεξει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
καλα δεν λεω τελειως μ δικαμου λογια αλλα μια προταση ξερω εγω...και κατι αλλο για εξασκηση αυριο στις ασκησεις λεω να ξαναλυσω ολα τα Γ-Δ των πανελληνιων απο 2000-2010 ενταξει θα είμαι?ευχαριστώ πολυ και γιατην βοήθεια

Michaelgr2009 κοιτα και επαναληπτικων πανελληνιων τα θεματα σε ΑΟΘ!

Εγω ακομα ψαχνω απο που μου εκοψαν παντως περυσι, οποτε εικαζω οτι εφταιγε το γεγονος οτι δεν ηξερα παπαγαλια τη θεωρια (αν και καποια μερη της τα εγραψα αυτολεξει).

Με πρόλαβε η Ράνια :) Νομίζω ότι με τα θέματα από το 2001 και μετά, συμπεριλαμβανομένων των επαναληπτικών, είσαι καλυμμένος.

Ράνια, σε τι οφείλουμε την τιμή μετά από τόσους μήνες αποχής; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Οκ ευχαιτώ και τους δυο...θα μππορουσατε μήπως να μουδώσετε λινκ για τα απεναληπτικα?με τις απαντήσεις αν γίνεται!ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν απαντήσεις για τις επαναληπτικές (τουλάχιστον έτοιμες, όπως για τις κανονικές εξετάσεις). Την ίδια ακριβώς στιχομυθία την έχουμε κάνει εμείς οι δυο στα μηνύματα 403 και 404 αυτού του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Τώρα εγώ θα πω απορία...προερχόμενη από ταβανοθεραπεία και βαθιά περίσκεψη γύρω από το ΑΟΘ!!

Σύμφωνα με το 4ο κεφάλαιο, το ανερχόμενο τμήμα της καμπύλης του οριακού κόστους από το σημείο που τέμνει το μέσο μεταβλητό κόστος και μετά, αποτελεί τη βραχυχρόνια καμπύλη προσφοράς της επιχείρησης.
Όλοι μας λέμε P=MC, φτιάχνουμε έναν πίνακα προσφοράς και μας ζητάνε μια ελαστικότητα προσφοράς ως προς την τιμή.
ΑΛΛΑ, για να υπολογίσουμε την Es πρέπει να είναι σταθεροί όλοι οι άλλοι παράγοντες που επηρρεάζουν την προσφορά, όπως πχ, το κόστος των μεταβλητών συντελεστών παραγωγής. Έλα όμως που το MC αναφέρεται στη μεταβολή του VC και των συνεπώς μεταβλητών συντελεστών παραγωγής. Άρα μεταβολή στην τιμή ουσιαστικά σημαίνει και μεταβολή σ' έναν προσδιοριστικό παράγοντα της προσφοράς. Εδώ κάτι τρέχει μάλλον, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Από τις πιο εύστοχες απορίες που έχω ακούσει.

Λοιπόν, το πιο συνηθισμένο σε μια τέτοια άσκηση, είναι το VC να προκύπτει από το wL και το cQ. όπου w είναι η τιμή (αμοιβή) της εργασίας και το c η τιμή των πρώτων υλών.

Για να θεωρηθεί ότι αλλάζει η S, πρέπει να αλλάξει η τιμή των παραγωγικών συντελεστών. Πρόσεξε!!! Η τιμή!!! Όχι το πόσα δίνουμε εμείς για να τους αμείψουμε.

Εξάλλου, σε μια S, υπάρχουν διάφοροι συνδυασμοί P-Q. Για μεγαλύτερο Q, αυτό σημαίνει ότι έχουμε χρησιμοποιήσει περισσότερους παραγωγικούς συντελεστές (άρα έχουμε πληρώσει παραπάνω για αυτούς, αλλά η τιμή τους είναι ίδια!!!), αλλά αντίστοιχα παίρνουμε και μεγαλύτερο P από τους καταναλωτές.

Αν αλλάξει το w ή το c, προφανώς και αλλάζει ολόκληρη η καμπύλη VC, άρα και πιθανότατα ολόκληρη η καμπύλη MC, άρα και το σημείο τομής της με την AVC, άρα και η S.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Nαι, καταλάβα τι εννοείτε. Στο βιβλίο όμως μιλάει για "κόστος παραγωγής σε κάθε επίπεδο παραγωγής". Άρα και το να αλλάξει το ποσό που δίνουμε για να τους αγοράσουμε δεν εντάσσεται σ' αυτήν την κατηγορία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Όχι, γιατί αν πληρώνεις 1000€ τον κάθε εργάτη, ναι μεν θα αλλάξει το μεταβλητό κόστος που δίνει για έναν, δύο ή δέκα εργάτες, αλλά τα 1000€ ανά εργάτη θα μείνουν σταθερά. Το βιβλίο αναφέρει ρητά πως προσδιοριστικός παράγοντας της προσφοράς είναι "οι τιμές των παραγωγικών συντελεστών", δηλαδή ακριβώς αυτά τα 1000€ που μένουν σταθερά.

Αν αυξηθούν τα 1000€ του παραδείγματος, φυσικά και θα "αλλάξει το κόστος για κάθε επίπεδο παραγωγής", για 10 μονάδες προιόντος δηλαδή θα δίνεις περισσότερα από ό,τι πριν, για 20 μονάδες το ίδιο, κτλ.

Να στο θέσω αλλιώς, αν εσύ πας να αγοράσεις κοκακόλες, αν η τιμή του λίτρου είναι 2€, εσύ θα πληρώσεις 2€ για ΚΑΘΕ κοκα κολα που παίρνεις. Έτσι και στην παραγωγή, όσο περισσότερο παράγεις, τόσο περισσότερο δίνεις αμοιβή στους εργάτες ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΑ, γιατί χρησιμοποιείς περισσότερους.

Αν η τιμή της κοκα κολας αλλάξει και γίνει 3€, εσύ για τις ίδιες κοκακολες θα δίνεις περισσότερα. Έτσι και στην παραγωγή, αν η τιμή της εργασίας (το w δηλαδή) αλλάξει, εσύ για την ίδια παραγωγή θα πληρώνεις περισσότερα, άρα και θα σε συμφέρει να προσφέρεις λιγότερα αγαθά στην ίδια τιμή, μειώνοντας έτσι την προσφορά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Ok!! Τώρα κατάλαβα! Σας ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Κυριε sourotiri μπορειται να μου εξηγησετε πως βρίυκουμε καπελοοταν δινει αώττη τιμή και οταν δινει p2 και οχι PA
ΚΑΙ αν μπορειται να μου εξηγησετε πως βρισκουμ κατωατη τιμη ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Μια-μια οι περιπτώσεις:

1) Δίνεται Qs, Qd, Ρανωτ, ψάχνουμε καπέλο.

Έστω Qs= 4 + 2P και Qd= 20 - 2P. Προκύπτει ότι η τιμή ισορροπίας είναι P=4 και η ποσότητα ισορροπίας Q=12.
Το κράτος επιβάλλει ανώτατη τιμή P=3.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, οι παραγωγοί να προσφέρουν Qs=10 σε αυτήν την τιμή και οι καταναλωτές να ζητούν Qd=14.
Άρα έχουμε έλλειμμα 4 μονάδων.

Οι παραγωγοί λοιπόν, πάνε και λένε στους καταναλωτές, μάγκες, εμείς τόσα παράγουμε (Qs=10), κι αν σας αρέσει. Σας αναγκάζουμε λοιπόν να ζητήσετε όσα παράγουμε, δηλαδή το Qd να γίνει 10. Πόσα δίνετε;

Αν στην θέση λοιπόν του Qd βάλουμε το 10, η τιμή που είναι διατεθειμένοι οι καταναλωτές να πληρώσουν είναι 5€ (αυτή είναι η Ρ2).
Άρα το καπέλο είναι 5-3=2€.

2) Δίνεται Qs, Qd, Ρ2, ψάχνουμε καπέλο.

Πάλι, έστω Qs= 4 + 2P και Qd= 20 - 2P. Προκύπτει ότι η τιμή ισορροπίας είναι P=4 και η ποσότητα ισορροπίας Q=12.

Ας πούμε τώρα ότι οι καταναλωτές πληρώνουν, μετά τον εκβιασμό από τους παραγωγούς, 5€ ανά μονάδα προϊόντος. Σε ποια ποσότητα γίνεται αυτό; Θα βάλουμε το 5άρι μας στην Qd και βρίσκουμε ότι Qd=10 μονάδες προϊόντος. Στην ποσότητα των 10 μονάδων προϊόντος λοιπόν γίνεται το αλισβερίσι. Στις 10 μονάδες προϊόντος όμως, οι παραγωγοί θα έπρεπε να ζητάνε 10 = 4+2Ρ <=> Ρ=3€ για κάθε προϊόν (που είναι και η ανώτατη τιμή που τους έχει επιβάλλει το κράτος). Άρα το καπέλο είναι 5-3=2€.

3) Δίνεται Qs, Qd, πλεόνασμα, ψάχνουμε κατώτατη τιμή.

Έστω πάλι Qs= 4 + 2P και Qd= 20 - 2P. Προκύπτει ότι η τιμή ισορροπίας είναι P=4 και η ποσότητα ισορροπίας Q=12.
Μας δίνεται πλεόνασμα ίσο με 4 μονάδες προϊόντος.

Τι σημαίνει όμως πλεόνασμα; Είναι η διαφορά Qs-Qd = (4+2P) - (20-2P) = -16 + 4P.
-16+4P = 4
4P=20
P=5.

Η τιμή που παρουσιάζει το πλεόνασμα που μας έδωσε η άσκηση, δηλαδή η τιμή Ρ=5, είναι και η κατώτατη τιμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top