Ελληνίδες vs Αλλοδαπές

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
- και πόσες αλλοδαπές έχεις γνωρίσει ;
- καμία
- είδες ;
- τι να δω ; τι σχέση έχει αυτό , ούτε ελληνίδες έχω γνωρίσει
Καλος ο διαλογος που σκεφτηκες αλλα δυστηχως για σενα ειναι φανταστικος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Φυσικα και αλλοδαπες

Οταν αποβαλλουν τα κομπλεξ που εχουν οι Ελληνιδες τοτε κατι θα γινει

Βέβαια ίσως θα έπρεπε να μας περάσει από το μυαλό των Ελλήνων, να αποβάλλουν τα δικά τους κόμπλεξ...

Γιατί βλέπω έχουμε μαζευτεί όλοι οι ακομπλεξάριστοι, γαμάτοι, τέλειοι τύποι εδώ μέσα και γκρινιάζουμε για το κάθε τι, λες και φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από μας... Πάντα!!

Εσύ τώρα που το λες αυτό, που ξες ρε ότι σε θέλουν οι αλλοδαπές??? Που ξες ότι δεν λένε "Έλληνες?? Μπα, όταν αποβάλλουν τα κόμπλεξ τους τότε κάτι θα γίνει??"

Το έχουμε χάσει τελείως πια??

Τέσπα, δεν κάνει η καταγωγή τον άνθρωπο... Οπότε, καλή κοπέλα να είναι γενικώς και θα είμαστε μια χαρά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Μα δεν αναφερθηκα στους Ελληνες εγω?Δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο.Εγω εκρινα της γυναικες της Ελλαδας με τις γυναικες του εξωτερικου.Ας θεωρουν οι ξενες οτι θελουν για τους Ελληνες.

Υ.Σ.Και εν μερη συμφωνω,οτι οι αντρες διακατεχονται απο ενα ειδος μαλακιας (δεν ειναι κομπλεξ) και δεν εννοω τις καφριλες (που μπορει να θεωρειτε λιγο μαλακια αλλα οχι στον βαθμο που θεωρειτε σημερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Μα δεν αναφερθηκα στους Ελληνες εγω?Δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο.Εγω εκρινα της γυναικες της Ελλαδας με τις γυναικες του εξωτερικου.Ας θεωρουν οι ξενες οτι θελουν για τους Ελληνες.

Υ.Σ.Και εν μερη συμφωνω,οτι οι αντρες διακατεχονται απο ενα ειδος μαλακιας (δεν ειναι κομπλεξ) και δεν εννοω τις καφριλες (που μπορει να θεωρειτε λιγο μαλακια αλλα οχι στον βαθμο που θεωρειτε σημερα)

Εδώ είναι το τεράστιο λάθος σου... Κρίνεις τις Ελληνίδες ως τι?? Σαν κάτοικος του Άρη?? Ουχί... Σαν Έλληνας το κάνεις... Και δε με λες?? Οι Ελληνίδες που κατακρίνεις ποιον τρώνε στην μάπα κατα κύριο λόγο??? Ναι, καλά κατάλαβες.. Εσένα, εμένα και τους υπόλοιπους Έλληνες... Κι όσο κι αν δεν θες να το παραδεχτείς, διότι δεν μας συμφέρει άλλωστε, η συμπεριφορά τους(δεν θα μπω καν στον κόπο να σχολιάσω ότι πάλι τσουβαλιάζεις κόσμο) είναι άμεση απόρροια του περιβάλλοντος που έχουν να αντιμετωπίσουν... Και μάντεψε ποιος είναι βασικότατος, αν όχι ο βασικότατος, παράγοντας σε αυτό... Και πάλι σωστά κατάλαβες... Εσύ, εγώ και οι υπόλοιποι Έλληνες...

Όσον αφορά το υστερόγραφό σου... Όσο δεν μπορείς να πεις ότι μας διακατέχει ένα είδος μαλακίας, απλά θα εκτίθεσαι...

Πως διαγραφω το ποστ μου?Δεν βρισκω την επιλογη

Δεν μπορείς... Άπαξ και πατήσεις το κουμπάκι που λέει "Καταχώρηση απάντησης", ετελείωσε... Μόνο η ΟΔ μπορεί να το μετακινήσει... Εσύ μόνο να το επεξεργαστείς μπορείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Φυσικα και αλλοδαπες

Οταν αποβαλλουν τα κομπλεξ που εχουν οι Ελληνιδες τοτε κατι θα γινει
Δύο ερωτήσεις:
1) Αλλεπουδές, εντάξει αλλεπουδές.:hehe: Αλλά από ποια αλλεπουδή χώρα εννοείς; Αραβία, Αφρική, Νότια Αμερική, πρώην παραπέτασμα πού-τις-είχαν-τόσα-χρόνια-τις-κουκλάρες-και-μας-τις-έκρυβαν, είσαι μήπως κλασικός του παραδοσιακού Ευρωπαϊκού Βορρά των γκρηκ-καμάκι, μήπως γουστάρεις τις Απωανατολίτισσες, ξένο νά 'ναι κι ό,τι νά' ναι, ποια είναι επιτέλους μάστορα η προτίμησή σου, να μάθουμε κι εμείς;:hmm:

2) Ποια είναι τα κόμπλεξ για τα οποία μιλάς; Μπορείς να απαριθμήσεις πέντε από αυτά, ή έτσι γενικώς κι αορίστως να τσουβαλιάζουμε τον κόσμο; :hmm:

Τέσπα, δεν κάνει η καταγωγή τον άνθρωπο... Οπότε, καλή κοπέλα να είναι γενικώς και θα είμαστε μια χαρά...
Νομίζω πως κάνεις λάθος. Η καταγωγή παίζει κι αυτή τον ρόλο της, αφού κάθε λαός κουβαλάει την παράδοσή του, τα έθιμά του, τη νοοτροπία του κλπ. Έτσι είναι πολύ διαφορετικό το ζήτημα της ανεκτικότητας προς τους ξένους, από το εάν μπορούν "να ταιριάξουν τα χνώτα σου" που λένε με τα χνώτα οποιουδήποτε άλλου λαού. Δεν είναι απαραίτητο ότι η καλή Ινδή γειτόνισα ή η όμορφη μαύρη στο απέναντι παράθυρο, θα γίνουν εύκολα μέρος του δικού σου κόσμου. Σε κάποιους λειτουργούν κάποιοι συνδυασμοί, σε κάποιους άλλους όχι και τότε βγαίνει στον αέρα η παροιμία "παπούτσι απ' τον τόπο σου...". Ας μην ιδεολογικοποιήσουμε ένα θέμα καθαρά προσωπικής κουλτούρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Αλλά από ποια αλλεπουδή χώρα εννοείς; Αραβία, Αφρική, Νότια Αμερική, πρώην παραπέτασμα πού-τις-είχαν-τόσα-χρόνια-τις-κουκλάρες-και-μας-τις-έκρυβαν, είσαι μήπως κλασικός του παραδοσιακού Ευρωπαϊκού Βορρά των γκρηκ-καμάκι, μήπως γουστάρεις τις Απωανατολίτισσες, ξένο νά 'ναι κι ό,τι νά' ναι, ποια είναι επιτέλους μάστορα η προτίμησή σου, να μάθουμε κι εμείς;:hmm:

Γίνεσαι αδιάκριτος........αν είναι ρωσίδα δεν θα την ομολογήσει...:redface:

Νομίζω πως κάνεις λάθος. Η καταγωγή παίζει κι αυτή τον ρόλο της, αφού κάθε λαός κουβαλάει την παράδοσή του, τα έθιμά του, τη νοοτροπία του κλπ. Έτσι είναι πολύ διαφορετικό το ζήτημα της ανεκτικότητας προς τους ξένους, από το εάν μπορούν "να ταιριάξουν τα χνώτα σου" που λένε με τα χνώτα οποιουδήποτε άλλου λαού.

Μόλις ετοιμαζόμουν να γράψω για την διαφορετική νοοτροπία, και πόσο αυτή επηρεάζει τις σχέσεις. Βέβαια με τον γείτονα μπορεί και να επικοινωνήσεις κάπως......αλλά κυρίως ένα ζευγάρι που έχει τελείως διαφορετικά βιώματα....πως μπορεί να γεφυρώσει αυτές τις διαφορές και να συνυπάρξει; Κομματάκι δύσκολο το βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Εχω κανει δυο φορες σχεση με αλλοδαπες. H πρωτη ηταν με Γερμανιδα. Μετα απο λιγο καιρο καταλαβα πως δεν ταιριαζουμε καθολου σαν ανθρωποι και πως ελειπε ενταση απο την σχεση μας σε ολα τα θεματα ("γκουχου") κ επειδη επιασα τον ευατο μου να αρχισω να προσαρμοζομαι σ'αυτο το υποτονικο τροπο ζωης που εκανε απομακρυνθηκα.

Η δευτερη ηταν με Κυπρια. Κρατησε παραπανω (δυο χρονια περιπου). Να μου πεις "τι διαφορα εχουν οι Ελληνιδες απο τις Κυπριες?"... Εχουν... Πολλες...

Γενικα πιστευω πως η Ελληνιδες σαν γυναικες ειναι μοναδικες. Με τα κακα τους και τα καλα τους φυσικα. Αυτο που εχουν ομως οι Ελληνιδες κατα την γνωμη μου και δεν το εχουν οι αλλοδαπες ειναι φιλοτιμο. Αλλες πολυ αλλες λιγο αλλα το εχουν. Εστω και την τελευταια στιγμη θα στο δειξουν. Οι ξενες "γιοκ"!!! Δεν υπαρχει τετοια λεξη στο λεξιλογιο τους με τπτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Γίνεσαι αδιάκριτος........αν είναι ρωσίδα δεν θα την ομολογήσει...:redface:
Γιατί ειδικά εάν είναι Ρωσίδα;:confused:
Δεν γίνομαι αδιάκριτος, αλλά αλλοδαπές είναι και οι Πυγμαίες της Αφρικής, δεν νομίζω ότι είναι κι αυτές καλύτερες από τις Ελληνίδες διάολε...:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...αλλοδαπές είναι και οι Πυγμαίες της Αφρικής, δεν νομίζω ότι είναι κι αυτές καλύτερες από τις Ελληνίδες διάολε...:hehe:
Για τους Πυγμαίους, θα είναι. :yes::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Γιατί ειδικά εάν είναι Ρωσίδα;:confused:
Δεν γίνομαι αδιάκριτος, αλλά αλλοδαπές είναι και οι Πυγμαίες της Αφρικής, δεν νομίζω ότι είναι κι αυτές καλύτερες από τις Ελληνίδες διάολε...:hehe:
Πλάκα κάνω.....Λες τελικά να του αρέσουν οι Πυγμαίες....;;;;:eek: Πάντως μην πας βόρειο πόλο ποτέ!!! Εκεί οι εσκιμώοι σε υποχρεώνουν το πρώτο βράδυ που θα σε φιλοξενήσουν στα ιγκλού να κοιμηθείς με την γυναίκα τους (ΑΥΤΗ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ). Στην δίνουν ως δώρο.....ένα θα σου πω εέε..... γράψω δεν έχουν πλυθεί από την ημέρα που γεννήθηκαν.....και το θεωρούν και μεγάλη προσβολή αν αρνηθείς.....:eek:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πλάκα κάνω.....Λες τελικά να του αρέσουν οι Πυγμαίες....;;;;:eek: Πάντως μην πας βόρειο πόλο ποτέ!!! Εκεί οι εσκιμώοι σε υποχρεώνουν το πρώτο βράδυ που θα σε φιλοξενήσουν στα ιγκλού να κοιμηθείς με την γυναίκα τους (ΑΥΤΗ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ). Στην δίνουν ως δώρο.....ένα θα σου πω εέε..... γράψω δεν έχουν πλυθεί από την ημέρα που γεννήθηκαν.....και το θεωρούν και μεγάλη προσβολή αν αρνηθείς.....:eek:
Παρεμπιπτόντως, εδώ θίγεις μια ενδιαφέρουσα περίπτωση, η οποία ξεφεύγει ελαφρώς από το παρόν θέμα. Θα περιοριστώ να πω ότι τούτο το έθιμο έχει ξεκάθαρο εξελικτικό υπόβαθρο κι αποτελεί μια απόδειξη του ότι η ανάγκη γεννάει την ηθική και όχι το αντίστροφο!! Θα έλεγα ότι ίσως η ανάγκη γεννάει ακόμη και την αισθητική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Φυσικα και αλλοδαπες

Οταν αποβαλλουν τα κομπλεξ που εχουν οι Ελληνιδες τοτε κατι θα γινει

εκ μερους ολων των ελληνιδων, σε ευχαριστουμε θερμα που μας προστατευεις απο το να σε γνωρισουμε!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
εκ μέρους όλων των ελλήνων (καλά , ο μπόρατ εξαιρείται) σου αφιερώνω το ρεφρέν :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Νομίζω πως κάνεις λάθος. Η καταγωγή παίζει κι αυτή τον ρόλο της, αφού κάθε λαός κουβαλάει την παράδοσή του, τα έθιμά του, τη νοοτροπία του κλπ. Έτσι είναι πολύ διαφορετικό το ζήτημα της ανεκτικότητας προς τους ξένους, από το εάν μπορούν "να ταιριάξουν τα χνώτα σου" που λένε με τα χνώτα οποιουδήποτε άλλου λαού. Δεν είναι απαραίτητο ότι η καλή Ινδή γειτόνισα ή η όμορφη μαύρη στο απέναντι παράθυρο, θα γίνουν εύκολα μέρος του δικού σου κόσμου. Σε κάποιους λειτουργούν κάποιοι συνδυασμοί, σε κάποιους άλλους όχι και τότε βγαίνει στον αέρα η παροιμία "παπούτσι απ' τον τόπο σου...". Ας μην ιδεολογικοποιήσουμε ένα θέμα καθαρά προσωπικής κουλτούρας.

Εντάξει κύριε Χάος, έχετε απόλυτο δίκιο και δεν μπορώ να διαφωνήσω...
Το μόνο που έχω να πω, είναι ότι δεν είναι και εντελώς απίθανο να ταιριάξουν 2 άτομα που προέρχονται από διαφορετικές κουλτούρες, αν και είναι όντως αρκετά δύσκολο... Ειδικά αν λάβει κανείς υπ' όψιν την νοοτροπία μας ως Έλληνες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Βέβαια με τον γείτονα μπορεί και να επικοινωνήσεις κάπως......αλλά κυρίως ένα ζευγάρι που έχει τελείως διαφορετικά βιώματα....πως μπορεί να γεφυρώσει αυτές τις διαφορές και να συνυπάρξει; Κομματάκι δύσκολο το βλέπω.
Οι διαφορές κουλτούρας είναι σημαντικές αλλά αν δημιουργηθούν δεσμοί αγάπης (που σημαίνει ότι οι διαφορές κουλτούρας δεν φτάσαν να είναι απαγορευτικές) ύστερα όλα παλεύονται. Άλλωστε κάθε κουλτούρα έχει συν και πλην. Ξέρω αρκετά "μικτά" ζευγάρια που ζουν με αυτές τις διαφορές όπως θα ζούσαν κι αν δεν ήταν "μικτά", με το μείγμα "αυτό το λατρεύω","αυτό το συμπαθώ","αυτό το ανέχομαι","αυτό το σιχαίνομαι" που υπάρχει σε κάθε σχέση δύο ανθρώπων.
Αυτο που εχουν ομως οι Ελληνιδες κατα την γνωμη μου και δεν το εχουν οι αλλοδαπες ειναι φιλοτιμο. Αλλες πολυ αλλες λιγο αλλα το εχουν. Εστω και την τελευταια στιγμη θα στο δειξουν. Οι ξενες "γιοκ"!!! Δεν υπαρχει τετοια λεξη στο λεξιλογιο τους με τπτ
Γιατί δεν έχουν φιλότιμο οι ξένες... και από που ως που έχουν όλες οι Ελληνίδες? (ύστερα από τα τόσα δραματικά που έχω διαβάσει στο θέμα για την φιλία από γυναίκες... το 1/8 να είναι αλήθεια θα υπάρχουν και κάποιες χωρίς φιλότιμο!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Είτε Ελληνίδες, είτε αλλοδαπές...γιατί να πρέπει να είναι διαζευκτικό, ¨ή¨-¨ή¨;
Δεν βάζω ¨απαγορεύεται¨ στην αλλοδαπή, και άλλους συμπαρομαρτούντες συνοδευτικούς χαρακτηρισμούς... (¨πουτάνα, αντροχωρίστρα κτλ...¨) Mε ενοχλούν όταν κοτσάρονται έτσι αβίαστα...
Απ'την άλλη αυτό το αυτολιβάνισμα πια με το φιλότιμο...:hmm:
Ας ρωτήσουμε τους τουρίστες που έρχονται στην Ελλάδα αν ασπάζονται το παροιμιώδες ελληνικό φιλότιμο, και αν εν γένει μας θεωρούν ευγενικό λαό... για να μην βαυκαλιζόμαστε εμείς για εμάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Η δευτερη ηταν με Κυπρια. Κρατησε παραπανω (δυο χρονια περιπου). Να μου πεις "τι διαφορα εχουν οι Ελληνιδες απο τις Κυπριες?"... Εχουν... Πολλες...
Εγώ πάλι διαφωνώ. Όσες φορές έχω κάνει παρέα με Κύπριες δεν έχω αισθανθεί κάποια διαφορά(βέβαια δεν έχω κάνει σχέση μαζί τους:P). Επίσης μου έχει τύχει περίπτωση που είχα ζοριστεί πολύ σε ξένη χώρα στην οποία έκανα μετεκπαίδευση από την συμπεριφορά των Αγγλοσαξώνων που με περιτριγύριζαν και τα μόνα άτομα που με υποστήριξαν συναισθηματικά και πρακτικά ήταν οι Κύπριες συμμετέχουσες, με τις οποίες απλά αισθανόμουν "σαν στο σπίτι μου".

Γενικα πιστευω πως η Ελληνιδες σαν γυναικες ειναι μοναδικες. Με τα κακα τους και τα καλα τους φυσικα. Αυτο που εχουν ομως οι Ελληνιδες κατα την γνωμη μου και δεν το εχουν οι αλλοδαπες ειναι φιλοτιμο. Αλλες πολυ αλλες λιγο αλλα το εχουν. Εστω και την τελευταια στιγμη θα στο δειξουν. Οι ξενες "γιοκ"!!! Δεν υπαρχει τετοια λεξη στο λεξιλογιο τους με τπτ

Απ'την άλλη αυτό το αυτολιβάνισμα πια με το φιλότιμο...:hmm:
Ας ρωτήσουμε τους τουρίστες που έρχονται στην Ελλάδα αν ασπάζονται το παροιμιώδες ελληνικό φιλότιμο, και αν εν γένει μας θεωρούν ευγενικό λαό... για να μην βαυκαλιζόμαστε εμείς για εμάς...

Κι εγώ τρελαίνομαι με όλη την ιστορία για το περίφημο φιλότιμό μας. Ξέρω άτομα από άλλες χώρες (και πολλές φορές χώρες που συχνά σνομπάρει ο μέσος Ελληναράς), οι οποίοι υποστηρίζουν στο απόλυτο την λέξη. Όχι, δεν το έχουμε μονοπώλιο. Και όχι, δεν το έχουμε στον βαθμό που νομίζουμε (ή το περιορίζουμε για επιλεγμένους αποδέκτες. Την συγκεκριμένη περίοδο παίρνω συνεντεύξεις από Πακιστανούς και Μπαγκλαντεσιανούς μετανάστες στα πλαίσια έρευνας που εκπονώ. Αν μιλήσεις στους συγκεκριμένους ανθρώπους για το "ελληνικό φιλότιμο", το 80% δεν θα κάνει κάτι άλλο πέρα από το να γελάσει με στενάχωρο βλέμμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Η δευτερη ηταν με Κυπρια. Κρατησε παραπανω (δυο χρονια περιπου). Να μου πεις "τι διαφορα εχουν οι Ελληνιδες απο τις Κυπριες?"... Εχουν... Πολλες...

Εγώ πάλι διαφωνώ. Όσες φορές έχω κάνει παρέα με Κύπριες δεν έχω αισθανθεί κάποια διαφορά(βέβαια δεν έχω κάνει σχέση μαζί τους:P)

τότε δεν μπορούμε να λάβουμε στα σοβαρά την γνώμη σου
κάνε μια σχέση και ξαναέλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
τα μόνα άτομα που με υποστήριξαν συναισθηματικά και πρακτικά ήταν οι Κύπριες συμμετέχουσες, με τις οποίες απλά αισθανόμουν "σαν στο σπίτι μου".

μπορεις να την λαβεις σοβαρα γιαυτον τον λογο και μονο. οπως και μενα μου συνεβηκε το αντιστοιχο απο ελλαδιτισσες κοπελες.
στις σχεσεις τωρα ο καθε ανθρωπος διαφερει σιγουρα δεν ειναι μονο θεμα νοοτροπιας αλλα σιγουρα παιζει μεγαλο ρολο ο τροπος και ο τοπος που μεγαλωνει καποιος.

δεν μπορουμε να συγκρινουμε μια κοπελα που εχει μεγαλωσει μες τη φτωχεια και την κακουχια, με πολυ σκληρους αντρες γυρω της και αντιστοιχη νοοτροπια, με το ενστικτο της επιβιωσης σε τεραστιο βαθμο και την φυγη της για μια καλυτερη ζωη με μια κοπελα που μεγαλωσε σε μια πιο κλειστη κοινωνια με εντελως αλλα προτυπα. ποια θα ειναι πιο πονηρη, 'αδισταχτη' στην κατακτηση του στοχου της? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αυτο που εχουν ομως οι Ελληνιδες κατα την γνωμη μου και δεν το εχουν οι αλλοδαπες ειναι φιλοτιμο. Αλλες πολυ αλλες λιγο αλλα το εχουν. Εστω και την τελευταια στιγμη θα στο δειξουν. Οι ξενες "γιοκ"!!! Δεν υπαρχει τετοια λεξη στο λεξιλογιο τους με τπτ

φιλότιμο = η αυξημένη ευαισθησία κάποιου σε σχέση με την προσωπική τιμή, την αξιοπρέπειά του και γενικότερα με την εικόνα που σχηματίζουν οι άλλοι γι΄ αυτόν. Επίσης η προθυμία, η ευσυνειδησία, στην εκτέλεση του καθήκοντος, της εργασίας.

:hmm:
δηλαδη, επειδη δεν εχουμε "φιλοτιμο" στο λεξικο δεν εχουμε αξιοπρέπεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top