Τα παιχνίδια μας στην παιδική ηλικία…

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μικροί πιο ήταν το αγαπημένο σας παιχνίδι? Τι λέτε να περιγράψουμε λίγο πώς παίζαμε με τα άλλα παιδιά?:)

Έχω ψάξει κάτι σχετικό στο internet και έχω βρει φανταστικά παιχνίδια να μάθουμε στα παιδιά μας… αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το εξής: παιδιά σε όλο τον κόσμο έχουν παρόμοια παιχνίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ξεκινάω εγώ…
Είχαμε ένα παιχνίδι που λέγεται «το τηλέφωνο χωρίς καλώδιο». Καθόμασταν στην σειρά και ο πρώτος άρχιζε να πει στο αφτί του επομένου μια λέξη. Ο σκοπός ήταν να μην ακούνε οι υπόλοιποι. ποτέ δεν έφτανε η λέξη η αρχική…άλλη λέξη ξεκινούσε και άλλη έφτανε στον τελευταίο παιδί…
Στην ηλικία των 6-9 χρονών μας φάνηκε πολύ αστείο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • coperta2.jpg
    coperta2.jpg
    26.5 KB · Εμφανίσεις: 344

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ξεκινάω εγώ…
Είχαμε ένα παιχνίδι που λέγεται «το τηλέφωνο χωρίς καλώδιο». Καθόμασταν στην σειρά και ο πρώτος άρχιζε να πει στο αφτί του επομένου μια λέξη. Ο σκοπός ήταν να μην ακούνε οι υπόλοιποι. ποτέ δεν έφτανε η λέξη η αρχική…άλλη λέξη ξεκινούσε και άλλη έφτανε στον τελευταίο παιδί…
Στην ηλικία των 6-9 χρονών μας φάνηκε πολύ αστείο..

Εμείς αυτό εδώ το λέμε "χαλασμένο τηλέφωνο". Και ναι έχει πολύ πλάκα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αυτό το παιχνίδι το παίζατε μικροί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • game_greek_biz.jpg
    game_greek_biz.jpg
    30.8 KB · Εμφανίσεις: 330
Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αυτο αν διακρίνω καλά απ τη φωτό είναι το "μπιζ" ε? :P
Ένας απ τους πολλούς χτυπάει (ελαφρά :P) αυτόν που έχει γυρισμένη την πλάτη κι όταν γινει αυτο, γυρνάει και ψαχνει να ανακαλύψει ποιο χέρι τον ακούμπησε ενώ ΌΛΟΙ οι άλλοι φωνάζουν ΜΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΖΖΖΖΖΖΖΖ κουνοντας το χέρι με παρατεταμένο το ένα δαχτυλο :P

Εμένα μου άρεσε η αμπάριζα αλλά δε θυμάμαι ΚΑΘΟΛΟΥ τους κανονες να το περιγράψω :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Λοιπόν:
1)Ψείρες
2)Μακριά γαϊδούρα
3)Μήλα
4)Το κόκκινο φως-όχι τίποτα πονηρό :P, απλά θυμάμαι που αυτός που τα φύλαγε έλεγε "1,2,3 κόκκινο φως"-
5)Το μαντηλάκι -στη γυμναστική-
και τα κλασικά αγορίστικα μπάλα, μπάσκετ:D

Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα προσθέσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
αγαλματάκια ακούνητα μέρα ή νύχτα, τα έσπαγε πραγματικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
τσιλικι? ποιος ξερει να μας το περιγραφει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
τσιλικι? ποιος ξερει να μας το περιγραφει?

Τσιλίκι δεν ξέρω αλλά Ξυλίκι ναι!:)

Είχαμε από ένα ξύλο (σαν ραβδί) ο καθένας,βάζαμε ένα άλλο ξύλο ακουμπησμένο σε μια πέτρα η τούβλο έτσι ώστε να ακουμπάει το ένα μέρος του στο χώμα και η άλλη άκρη να είναι στον αέρα,χτυπούσαμε με το δικό μας ξύλο την άκρη που ήταν στον αέρα και φυσικά το ξύλο πεταγόταν περιστροφικά προς τα πάνω,αντικειμενικός σκοπός λοιπόν ήταν να χτυπήσουμε το ξύλο στον αέρα(με το δικό μας "ραβδί) και να το στείλουμε όσο πιο μακριά γινόταν!:D
Φυσικά,το ίδιο συνεχιζόταν και από κει που προσγειωνόταν το ξύλο και για 3 φορές,αυτός που έφτανε πιο μακριά κέρδιζε!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
από αγγλικά το μετάφρασα...οκ. Ξυλίκι. μοιάζει με το baseball...:) χωρις μπαλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
από αγγλικά το μετάφρασα...οκ. Ξυλίκι. μοιάζει με το baseball...:) χωρις μπαλα..

Exactlly!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Τα κλασσικά κρυφτό και κυνηγητό, τα μήλα, κάτι παιχνίδια με σχοινάκι, αγαλματάκια ακούνητα αμήλητα αγέλαστα, το αλατοπίπερο (ένα παιχνίδι με μπάλα αλλά δε θυμάμαι πώς παίζεται)....
Αν θυμηθώ κι άλλα θα τα γράψω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Έπαιζε κανείς..."βεζύρη"? (Με το κότσι...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Tι είναι αυτό ρε συνονόματε;
Εγώ μόνο μπάλα έπαιζα.
Δεν ήθελα τίποτα άλλο εκτός από μπάλα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το χαλασμένο τηλέφωνο ήταν το αγαπημένο μου παιχνίδι!! Αλλά δύσκολα έβρισκα παιδάκια που να θέλουν να το παίξουν :( Συνήθως προτιμούσαν άλλα παιχνίδια, πχ μήλα.
Απο "υλικά" παιχνίδια πάντως, είχα κόλλημα με τα Playmobil και τα Pollypocket. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Δωδεκάδα παίζατε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Το χαλασμένο τηλέφωνο ήταν το αγαπημένο μου παιχνίδι!! Αλλά δύσκολα έβρισκα παιδάκια που να θέλουν να το παίξουν :( Συνήθως προτιμούσαν άλλα παιχνίδια, πχ μήλα.
Απο "υλικά" παιχνίδια πάντως, είχα κόλλημα με τα Playmobil και τα Pollypocket. :P

Πάντα έλεγες ότι έχω μανία με το ποδόσφαιρο, ε και με τα playmobil και με τα lego, πάλι ποδόσφαιρο έπαιζα. Και το σπασμένο τηλέφωνο ήταν όλα τα λεφτά

Αλλά εγώ ήμουν πρωταθλητής στο Subuteo για όσους κατέχουν...
:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Ένα παιχνίδι που λέγαμε <<Αγαλματάκια ακούνητα,αμήλιτα,αγέλαστα >> και κρυφτό! Ήταν από τα καλύτερά μου παιχνίδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Το χαλασμένο τηλέφωνο ήταν το αγαπημένο μου παιχνίδι!! Αλλά δύσκολα έβρισκα παιδάκια που να θέλουν να το παίξουν :( Συνήθως προτιμούσαν άλλα παιχνίδια, πχ μήλα.
Απο "υλικά" παιχνίδια πάντως, είχα κόλλημα με τα Playmobil και τα Pollypocket. :P

:|

Μαλλον εισαι η χαμενη διδυμη αδερφη μου.

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εμένα μου άρεσαν πολύ κρυφτό, κυνηγητό, μήλα, χαλασμένο τηλέφωνο και λάστιχο, που τα κορίτσια παίζαμε φανατικά στα διαλείμματα (ή και στο σπίτι με το αδέρφι και μια καρέκλα που στερεώναμε το λάστιχο:upside: ).

Επίσης, έπαιζα φανατικά με τις κούκλες μου (Barbie και άλλων ειδών). Με την αδερφή μου παίζαμε διάφορα αυτοσχέδια παιχνίδια με κούκλες, αλλά από μια ηλικία και μετά η αδερφή μου φρίκαρε και ήθελε πιο μεγαλίστικα παιχνίδια (by the way, εγώ είμαι η μεγαλύτερη:redface: ). Οπότε συνέχισα να παίζω κούκλες μόνη μου ως την 'Β Λυκείου.:redface: :redface: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top