Overpriced και underpriced προιόντα

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
(μη με φας io-io, δεν ήξερα πως να το γράψω στα ελληνικά :P)

Ποιά προιόντα θεωρείτε οτι η τιμή τους θα είναι άδικα υψηλή (μπορεί αντικειμενικά να μην είναι, αλλά να είναι για το συγκεκριμένο προιόν και ποσότητα); Ποιά άδικα χαμηλή; Αναφέρομαι κυρίως σε τρόφιμα και ποτά.

Ας πω εγώ:
Overpriced:
-sushi (φοβερό μεν, πανάκριβο δε)
-Red Bull (ωραίο αναψυκτικό αλλά έλεος, διπλή τιμή απο τα άλλα)
-Κρέμα γάλακτος
-Έτοιμα γεύματα που τα βάζεις στο microwave (αμα είναι να μου βγει 5Ε το γεύμα, πάω και έξω)


Underpriced:
-Ψωμί
-Μπισκότα
-Ζυμαρικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική ένα προϊόν είναι άδικα φτηνό...
Κάποια βασική αξιολόγηση, υπάρχει.
Αν ακριβύνει και το ψωμί, τι θα γίνει; Κάποια βασικά είδη ας μείνουν και άδικα φτηνά, δεν πειράζει...!

Δεν το λέω για δικό μου "βόλεμα", αλλά γιατί ε, είπαμε, τι κόστος έχει πια ένα μακαρόνι;;;

Από τα αδίκως ακριβά:
Ο καφές στις καφετέριες

Δε μου έρχεται κάτι άλλο. Όσο για το Σούσι, οκ, θεωρείται τρόφιμο πολυτελείας... Λογικό να είναι ακριβό, μου φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είναι ακριβό επειδή είναι τρόφιμο πολυτελείας ή είναι τρόφιμο πολυτελείας επειδή είναι ακριβό; ;)
Δεν είπα καλέ να φτηνύνουν, ούτε εγώ θα το ήθελα, λολ! Εννούσα για ποιά αν πέρναγε απο το χέρι μας θα τα κοστολογούσαμε υψηλότερα ξέρω γω ή θα ήμασταν διατεθειμένοι να πληρώσουμε παραπάνω. Βασικά δεν μου φαινόταν ωραίο να βάλω μόνο για overpriced, μου φαίνεται λίγο μιζέρια και γκρίνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ο καφες στις καφετεριες και γενικα ολα τα προιοντα καφετεριας!!!!!!!!!!!
ακομα και ενας χυμος πορτοκαλι,και ενα τοστ,ολα πανακριβα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ο καφες στις καφετεριες και γενικα ολα τα προιοντα καφετεριας!!!!!!!!!!!
ακομα και ενας χυμος πορτοκαλι,και ενα τοστ,ολα πανακριβα!!!!
Συμφωνώ, αν και όχι για όλες. Πχ υπάρχουν μερικές που έχουν τον καφέ αρκετά φτηνά και άλλες που το αξίζει να είναι ακριβός (μόνο τα Starbucks βάζω στη 2η κατηγορία :P Εκεί όμως θεωρώ overpriced τα τρόφιμα τους - είναι και απαίσια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ααα οκ!
Ναι, κι εγώ αν μπορούσα να έχω sushi με 5 ευρώ το γεύμα, θα το έκανα τόσο!! Αλλά καταλαβαίνω ότι το εισαγόμενο φύκι (ε, από τον Ωροπό πάντως, δεν είναι ;) ), κλπ κλπ, το κάνουν είδος πολυτελείας. Δε βγήκε στη γυάλα του ο ιάπωνας, να σου φέρει το ψάρι (αν και ποτέ δεν ξέρεις!!)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ο καφες στις καφετεριες και γενικα ολα τα προιοντα καφετεριας!!!!!!!!!!!
ακομα και ενας χυμος πορτοκαλι,και ενα τοστ,ολα πανακριβα!!!!

Κυρίως σε πλοία, αεροδρόμια και εθνικές οδούς :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κρίμα πάντως, το sushi είναι τόσο φοβερό που αν ήταν πιο φτηνό θα μπορούσε να αποτελεί καθημερινό έδεσμα στα τραπέζια πολλών :(

Ααα τώρα που το είπες Γιώργο, θεωρώ ΤΡΟΜΕΡΑ overpriced τα γεύματα που έχουν αυτά τα μαγαζιά στα οποία κάνουν στάση τα ΚΤΕΛ. Εκνευριστικά overpriced :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το νερό σε κάποια σινεμά και κλαμπ! Τι υπερτιμημένο: Πανάκριβο!

Ευχαρίστως θα πλήρωνα πιο πολλά για τη συγκοινωνία. Να 'ναι καλή όμως. Ακριβής και καθαρή. 20 λεπτά το εισητήριο είναι γελόιο. Οκ, 50 για ενήλικες.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το νερό σε κάποια σινεμά και κλαμπ! Τι υπερτιμημένο: Πανάκριβο!

Ευχαρίστως θα πλήρωνα πιο πολλά για τη συγκοινωνία. Να 'ναι καλή όμως. Ακριβής και καθαρή. 20 λεπτά το εισητήριο είναι γελόιο. Οκ, 50 για ενήλικες.

Εγώ το κανονικό εισητήριο το θεωρώ overpriced! Δεν είναι δυνατόν να πληρώνει κάποιος 80λεπτά για 2 στάσεις στο μετρό!

Για το νερό δεν είχε βγει διαταγή να είναι 50Λ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, είναι πανάκριβο για αυτό που είναι. Αλλά αν έρχονταν τα λεωφορεία στην ώρα τους και ήταν άνετα, εγώ θα έδινα και ενάμισι ευρώ, όπως είναι εδώ, έστω για μία στάση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εγω παλι δε θεωρω το εισητηριο του μετρο ακριβο...
και στην τελικη, αν ειναι μονο για δυο στασεις, μπορεις να πας με τα ποδια η να παρεις λεωφορειο και να πληρωσεις λιγο λιγοτερο.
οχι οτι εχει μεγαλη διαφορα δλδ, αλλα μιας και το θεμα θιχτηκε, το παιρνω απο ολες τις αποψεις...
οποως και απο την τελειως αντιθετη πχ, που μπορεις να πας με 80 λεπτα απο περιστερι ηλιουπολη μεσα σε σχεδον μιση ωρα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
(μη με φας io-io, δεν ήξερα πως να το γράψω στα ελληνικά :P)

Lol!!

Υπερτιμημενα και υποτιμημενα

:bleh:

(μου φαινεται τρομαξα ολο το φορουμ:P)

Και στο θεμα μας, να συμφωνησω και εγω με τα υπερτιμημενα προιοντα των τρεντοκαφετερειων και πολλα περιοδικα (ειδικα αγγλικες εκδοσεις που τις εισαγουμε). Αμα σκεφτω και τιποτα αλλο τωρα που θα παω σουπερ μαρκετ θα σας γραψω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Υπερτιμημένα: O καφές έξω οπωσδήποτε (εκτός αν είσαι Ήπειρο! :inlove:), τα cd, τα περισσότερα μαγαζιά της Γλυφάδας, τα τσιγάρα, το οινόπνευμα (ξέρω, ξέρω για άλλους λόγους τα τελευταία δύο, αλλά δεν αλλάζει και πολλά αυτό!), η βενζίνη και άσε να μη συνεχίσω καλύτερα! :D

Yποτιμημένα: Πολλά προϊόντα που πουλάνε διάφορες αποθήκες στην Νίκαια, που είναι μεν του εμπορίου, αλλά για κάποιο λόγο έχουν έως και 5? διαφορά από ότι αν τα αγόραζες σε σούπερ μάρκετ (και φυσικά δεν παίρνεις απόδειξη, αλλά δεν με νοιάζει καθόλου αυτό!) - είναι ένας από τους ελάχιστους λόγους που με κάνουν να χαίρομαι που μένω πια Νίκαια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Yποτιμημένα: Πολλά προϊόντα που πουλάνε διάφορες αποθήκες στην Νίκαια, που είναι μεν του εμπορίου, αλλά για κάποιο λόγο έχουν έως και 5? διαφορά από ότι αν τα αγόραζες σε σούπερ μάρκετ (και φυσικά δεν παίρνεις απόδειξη, αλλά δεν με νοιάζει καθόλου αυτό!) - είναι ένας από τους ελάχιστους λόγους που με κάνουν να χαίρομαι που μένω πια Νίκαια!

δεν ειναι παρανομο αυτο με τις αποδειξεις?
ειναι κατι απο αυτα που λες, τροφιμο?
εγω τπτ τροφιμο παντως απο φτηνιαρικα σουπερ δεν παιρνω..
ειχε γινει σαλος παλιοτερα για αυτο το θεμα..

πολυ ακριβες παιδια θεωρω και τις τσιχλες και μη με φατε... 1.5 ευρω κανουν καποιες!!!! καλα, ειμαστε σοβαροι? και καποιες κανουν και παραπανω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Nαι κάποια είναι τρόφιμα και προφανώς δεν είναι ό,τι πιο νόμιμο. Προσωπικά, δεν αγοράζω τρόφιμα από εκεί (εκτός από καφέ, γιατί είναι nescafe), αλλά γλιτώνω πολύ χρήμα από απορρυπαντικά, χαρτικά, σαμπουάν, αφρόλουτρα και λοιπά είδη καθαρισμού (και make up και πούδρες της maybelline όμως, οπότε οκ). Κι έχει τρελή κίνηση, οπότε δεν ανησυχώ για την ποιότητά τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Σχεδόν όλα στην Ελλάδα με βάση το ατομικό εισόδημα είναι ακριβά.

Τα παρακάτω είναι ακριβά και για ξένα εισοδήματα.
Καφετέριες και γενικά διασκέδαση

Τα παρακάτω είναι ακριβά γιατι δεν υπάρχει αντίκτοιπο.
Διόδια για τους δρόμους που δεν υπάρχουν.
Δημοτικά τέλη και φόροι για υπηρεσίες που δεν υπάρχουν.

Θα επανέλθω όπως μου έρχονται.

Τα έξοδα συγκοινωνιών να ξέρεται ότι στην πραγματικότητα είναι διπλά σε Αθήνα και Θεσσαλονική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Σχεδόν όλα στην Ελλάδα με βάση το ατομικό εισόδημα είναι ακριβά.

Τα παρακάτω είναι ακριβά και για ξένα εισοδήματα.
Καφετέριες και γενικά διασκέδαση

Τα παρακάτω είναι ακριβά γιατι δεν υπάρχει αντίκτοιπο.
Διόδια για τους δρόμους που δεν υπάρχουν.
Δημοτικά τέλη και φόροι για υπηρεσίες που δεν υπάρχουν.

Θα επανέλθω όπως μου έρχονται.

Τα έξοδα συγκοινωνιών να ξέρεται ότι στην πραγματικότητα είναι διπλά σε Αθήνα και Θεσσαλονική.


συμφωνω με διασκεδαση γενικα! ειδικα ποτα! αλλα παλι θα τα χωσω στις καφετεριες κ τα μπαρακια με τα ποτα και τα ποτα-μπομπες τους, οποτε αστο.
αλλα τι λες για Τα έξοδα συγκοινωνιών??? Στην πατρα ειναι διπλασιο, μη σου πω και τριπλασιο το εισητηριο του λεωφορειου για απλη διαδρομη! :/: :/: :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
οτιδήποτε πωλείται σε καφετέρειες, μπαρ, κλαμπ, ΣΕΑ εθνικών οδών, τουριστικά μέρη είναι υπερτιμημένα!!! :mad:


Υποτιμημένοι είναι οι μισθοί, τα πτυχία, η εργασία....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
Υποτιμημένοι είναι οι μισθοί, τα πτυχία, η εργασία....:([/quote]

έγραψες πάλι!:worship: :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top