Θα γίνει επανάσταση στην Ελλάδα φέτος το χειμώνα;

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Ότι και να λέμε για Τουρκους συστήματα ή οτιδήποτε, (για να επιστρέψουμε και στο θέμα του θρεντ), το αίμα άρχισε ήδη να κυλάει με την στιγερή δολοφονία αυτού του δημοσιογράφου προχθές. Τώρα αυτοί, στον οποίων την πλευρά πρόσκειτο ο κ. Γκιόλιας, μπορεί να εκτελέσουν κάποιον απο τους άλλους, . Η κόντρα θα κλιμακωθεί όπως γίνεται στους πολέμους συμμοριών, και όλοι θα προσπαθήσουν να πάρουν το δίκιο με το μέρος τους. Κάπου μέσα σε ολα αυτά, θα αρχίσουν να αποκαλύπτονται και αρκετές αλήθεις που μάλλον ο απλός κόσμος δεν τις ξέρει .... Θα πέσουν αρκετές μάσκες κι αυτό θα είναι πλέον αρχή ευρύτερων επαναστατικών διαδικασιών ... πέρα απο τον πόλεμο δυο μερίδων συμφερόντων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ότι και να λέμε για Τουρκους συστήματα ή οτιδήποτε, (για να επιστρέψουμε και στο θέμα του θρεντ), το αίμα άρχισε ήδη να κυλάει με την στιγερή δολοφονία αυτού του δημοσιογράφου προχθές. Τώρα αυτοί, στον οποίων την πλευρά πρόσκειτο ο κ. Γκιόλιας, μπορεί να εκτελέσουν κάποιον απο τους άλλους, . Η κόντρα θα κλιμακωθεί όπως γίνεται στους πολέμους συμμοριών, και όλοι θα προσπαθήσουν να πάρουν το δίκιο με το μέρος τους. Κάπου μέσα σε ολα αυτά, θα αρχίσουν να αποκαλύπτονται και αρκετές αλήθεις που μάλλον ο απλός κόσμος δεν τις ξέρει .... Θα πέσουν αρκετές μάσκες κι αυτό θα είναι πλέον αρχή ευρύτερων επαναστατικών διαδικασιών ... πέρα απο τον πόλεμο δυο μερίδων συμφερόντων...

Γίνεται όλο και πιο προφανές, ότι υπάρχει μεθοδευμένη στρατηγική τρομοκράτησης της κοινωνίας μας και πρωτίστως των μεσαίων και κάτω "λαϊκών μαζών". Η αντεπανάσταση έχει πολλαπλάσια γνώση, εμπειρία και δυνατότητα, να χαράζει το μέλλον, ακόμη και των όποιων σημερινών αποκλινουσών επαναστατικών διαθέσεων. Τώρα τρομοκρατούνται οι διάφορες "δυναμικές συντεχνίες" που έθρεψε η Μεταπολίτευση, στο "τέλος" μέλλει να ΄ρθει η χαριστική βολή στο σώμα της ελλαδικής κοινωνίας: μία "ασύμμετρη" εξέγερση (πάμπολλες οι αφορμές, κατά τον Χειμώνα!), με μπόλικο αδικοχαμένο αίμα, που μόνο τον Γ.Α.Π. θα ωφελήσει: από Πρωθυμπουργός μία ουσιαστικά ανύπαρκτης(άντε, αμελητέας) χώρας, θα στεφθεί ισόβιος( μάλλον;) "Πρόεδρος της Β' Σοσιαλιστικής Διεθνούς"( τι τον έχουμε τον ΚΑΝ στο ΔΝΤ και τον Ναθαναήλ...απ' το Λονδίνο!)!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
.... μία "ασύμμετρη" εξέγερση (πάμπολλες οι αφορμές, κατά τον Χειμώνα!), με μπόλικο αδικοχαμένο αίμα, που μόνο τον Γ.Α.Π. θα ωφελήσει: από Πρωθυμπουργός μία ουσιαστικά ανύπαρκτης(άντε, αμελητέας) χώρας, θα στεφθεί ισόβιος..


Πολύ παράξενη πρόβλεψη αν σκεφτεί κανείς ότι υπο τις ίδιες καταστάσεις ο πρόεδρος της Αργετινής ίσα που ξέφυγε το λιντσάρισμα κοπανώντας την απο την ταράτσα του εκεί Μαξίμου με ελικόπτερο την τελευταία στιγμή !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Πολύ παράξενη πρόβλεψη αν σκεφτεί κανείς ότι υπο τις ίδιες καταστάσεις ο πρόεδρος της Αργετινής ίσα που ξέφυγε το λιντσάρισμα κοπανώντας την απο την ταράτσα του εκεί Μαξίμου με ελικόπτερο την τελευταία στιγμή !

Θα 'ταν παράξενο να μην το έχουν λάβει υπόψη τους ακριβώς αυτό, όπως και τόσα άλλα στην σύγχρονη ιστορία, οι φίλοι και προστάτες του "δικού" μας...Εξάλλου, "ψυχολογικά", ίσως να παίξει και κάποιο είδος "φροντιστηρίου" η συχνή-πυκνή απουσία του από τη χώρα... Και τι τους είναι, εκείνη την ημέρα, να τον έχουν προσκαλέσει πχ στο Σουρινάμ, για να μιλήσει στους κρεολί, για την "πράσινη οικονομια" και τι "άλογα" τους χρειάζονται γι' αυτήν;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Όλοι εσείς που το παίζετε φιλόσοφοι του καναπέως με κοινωνικά και αντικαπιταληστικά αισθήματα, δεν μας λέτε καμία ιδέα γιατί μεγαλοβιομηχανίες διεθνούς βεληνεκούς δεν έρχονται στην Ελλάδα, για να ιδρύσουν κανένα παράρτημα - βιομηχανική μονάδα ώστε να εργαστούν τόσοι μαστερούχοι του ΕΜΠ και άλλων Πανεπιστημίων. Δεν μας λέτε, γιατί η χώρα μας αποτελεί πηγή απωστικών δυνάμεων στην νεανική ιδιωτική πρωτοβουλία, νεανική επιχειρηματικότητα και επενδύσεων; Η αγορά θα ανασάνει με φιλοσοφικές θεωρίες; Ή με μαζική μετανάστευση αποφοίτων Πανεπιστημίων;

Αρκετά με τον κομματικό λαϊκισμό περί αριστερίζουσας κοινωνικής δικαιοσύνης τόσα χρόνια. Είναι ωραία που είμαστε στο κοινωνικό περιθώριο σε πολλούς τομείς παγκοσμίως; Καμία χώρα δεν μας παίρνει στα σοβαρά, ούτε για επιστήμες, ούτε για υπηρεσίες, ούτε για τεχνολογία ούτε για τίποτα. Όλοι μας θεωρούν γραφικούς και φτωχούς (τω πνεύματι) και φυσικά καταναλωτές με σχιζοφρενικά σύνδρομα. Έχω βαρεθεί την μόνιμη κατήφεια και μιζέρια για "αγώνες" υπό εντολές κομμάτων ή και χωρίς εντολές. Καμία άλλη ιδέα; Η λύση δεν είναι να κάνουμε τα σκατά πιο σκατά με την απόλυτη καταστροφή των πάντων. Η λύση είναι πως θα υποβάλουμε την χώρα μας στην εντατική για ολική θεραπεία των φαινομένων κοινωνικής παθογένειας και να ξαναχτίσουμε υπό άλλη βάση. 300 χρόνια ελευθεριάς και είμαστε στο ίδιο χάλι. Μας φταίνε τα 400 χρόνια σκλαβιάς των Τούρκων; Η σκλαβιά των Ελληνών γιατί δεν φέρνει προκοπή; Πότε η Ελλάδα θα προσφέρει στους "Ευρωπαίους" πολίτες της τόσα δικαιώματα στην πράξη όσα προσφέρει μια ανεπτυγμένη χώρα όπως η Δανία ή η Ελβετία; Στην χώρα μας, όλοι για μάχη δικαιωμάτων μιλάνε, για υπεράσπιση δικαιωμάτων μιλάνε, όλοι στα προεκλογικά και αντιπολιτευτικά λόγια είμαστε θεοί και μανούλες, αλλά δικαιώματα δεν βλέπω. Μια φασιστική κυριαρχία των ΜΜΕ βλέπω σε σύμπραξη με όσους έχουν μισθό των 10.000? τον μήνα (βουλευτές, παρατρεχάμενα σκουλήκια που αγωνίστηκαν ενάντια στην "χούντα",...κ.α. γεωσκώληκες που μιλάνε για τον Πέτρουλα και την Πετρούλα)...

Γιατί ως πτυχιούχος θετικός επιστήμονας να μην μπορώ να βρω εργασία εξειδικευμένου ανώτατου υπαλλήλου σε βιομηχανία τύπου Siemens στην Ελλάδα και να αναγκάζομαι να ανατρέξω στην "δημόσια" εκπαίδευση, δημόσια παραπαιδεία και τα άλλα συναφή; Γιατί θα πρέπει να αναγκαστώ να ζήσω με το κόστος των "κοινωνικών" αγώνων κάποιων που λένε με αριστερίζουσο ύφος ότι παλεύουν για μένα, για σένα...κτλ. Ποιος ξέρει εκτός από μένα προσωπικά, τι θέλω προσωπικά από μια ζωή που μου ανήκει; Γιατί θα πρέπει να έχω κάποιον "ποιμένα" με τον τίτλο κοινωνικού εταίρου που να ρυθμίζει τελείως με υποκειμενικό τρόπο τον εργασιακό χάρτη στην χώρα μου και να με υποχρεώνει ότι εφόσον ζήσω στην Ελλάδα θα πρέπει να αναζητήσω "δουλειές" του πωπού (ότι εξυπηρετεί κάποιους); Τα περισσότερα επαγγέλματα στην Ελλάδα, δεν τα θεωρώ επαγγέλματα, μετά συγχωρήσεως. Ας δούμε επαγγελματικούς χάρτες σε άλλες χώρες π.χ. Γαλλία, Γερμανία,...κτλ με τις εργασιακές προοπτικές και επιλογές για έναν πτυχιούχο. Εδώ το μόνο που μας καίει είναι αν θα έχουμε σύνταξη στα 70 μας...τίποτα άλλο. Δεν μας καίει αν θα έχουμε δουλειά τον επόμενο μήνα, γιατί απλά μάθαμε στην κομματική "βόλεψη" οποιασδήποτε απόχρωσης. Τώρα που θα ξεμάθουμε τι θα κάνουμε;

Βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια. Αγώνες, πάλη εναντίον του κεφαλαίου,...κ.α. αρλούμπες. Αγώνα για δουλειά θέλει κανείς; Αγώνα να γίνουν νέες επενδύσεις (βιομηχανίες, ερευνητικά κέντρα, υπηρεσίες,..) θέλει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
.... Και τι τους είναι, εκείνη την ημέρα, να τον έχουν προσκαλέσει πχ στο Σουρινάμ, για να μιλήσει στους κρεολί, για την "πράσινη οικονομια" και τι "άλογα" τους χρειάζονται γι' αυτήν;:redface:...

Τρέχω να το καταχωρήσω στις καλυτερες ατάκες του στεκιού :D ! Γράψατε φίλτατε, γράψατε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Όλοι εσείς που το παίζετε φιλόσοφοι του καναπέως με κοινωνικά και αντικαπιταληστικά αισθήματα, δεν μας λέτε καμία ιδέα γιατί μεγαλοβιομηχανίες διεθνούς βεληνεκούς δεν έρχονται στην Ελλάδα, για να ιδρύσουν κανένα παράρτημα - βιομηχανική μονάδα ώστε να εργαστούν τόσοι μαστερούχοι του ΕΜΠ και άλλων Πανεπιστημίων. Δεν μας λέτε, γιατί η χώρα μας αποτελεί πηγή απωστικών δυνάμεων στην νεανική ιδιωτική πρωτοβουλία, νεανική επιχειρηματικότητα και επενδύσεων; Η αγορά θα ανασάνει με φιλοσοφικές θεωρίες; Ή με μαζική μετανάστευση αποφοίτων Πανεπιστημίων;

Αρκετά με τον κομματικό λαϊκισμό περί αριστερίζουσας κοινωνικής δικαιοσύνης τόσα χρόνια. Είναι ωραία που είμαστε στο κοινωνικό περιθώριο σε πολλούς τομείς παγκοσμίως; Καμία χώρα δεν μας παίρνει στα σοβαρά, ούτε για επιστήμες, ούτε για υπηρεσίες, ούτε για τεχνολογία ούτε για τίποτα. Όλοι μας θεωρούν γραφικούς και φτωχούς (τω πνεύματι) και φυσικά καταναλωτές με σχιζοφρενικά σύνδρομα. Έχω βαρεθεί την μόνιμη κατήφεια και μιζέρια για "αγώνες" υπό εντολές κομμάτων ή και χωρίς εντολές. Καμία άλλη ιδέα; Η λύση δεν είναι να κάνουμε τα σκατά πιο σκατά με την απόλυτη καταστροφή των πάντων. Η λύση είναι πως θα υποβάλουμε την χώρα μας στην εντατική για ολική θεραπεία των φαινομένων κοινωνικής παθογένειας και να ξαναχτίσουμε υπό άλλη βάση. 300 χρόνια ελευθεριάς και είμαστε στο ίδιο χάλι. Μας φταίνε τα 400 χρόνια σκλαβιάς των Τούρκων; Η σκλαβιά των Ελληνών γιατί δεν φέρνει προκοπή; Πότε η Ελλάδα θα προσφέρει στους "Ευρωπαίους" πολίτες της τόσα δικαιώματα στην πράξη όσα προσφέρει μια ανεπτυγμένη χώρα όπως η Δανία ή η Ελβετία; Στην χώρα μας, όλοι για μάχη δικαιωμάτων μιλάνε, για υπεράσπιση δικαιωμάτων μιλάνε, όλοι στα προεκλογικά και αντιπολιτευτικά λόγια είμαστε θεοί και μανούλες, αλλά δικαιώματα δεν βλέπω. Μια φασιστική κυριαρχία των ΜΜΕ βλέπω σε σύμπραξη με όσους έχουν μισθό των 10.000? τον μήνα (βουλευτές, παρατρεχάμενα σκουλήκια που αγωνίστηκαν ενάντια στην "χούντα",...κ.α. γεωσκώληκες που μιλάνε για τον Πέτρουλα και την Πετρούλα)...

Γιατί ως πτυχιούχος θετικός επιστήμονας να μην μπορώ να βρω εργασία εξειδικευμένου ανώτατου υπαλλήλου σε βιομηχανία τύπου Siemens στην Ελλάδα και να αναγκάζομαι να ανατρέξω στην "δημόσια" εκπαίδευση, δημόσια παραπαιδεία και τα άλλα συναφή; Γιατί θα πρέπει να αναγκαστώ να ζήσω με το κόστος των "κοινωνικών" αγώνων κάποιων που λένε με αριστερίζουσο ύφος ότι παλεύουν για μένα, για σένα...κτλ. Ποιος ξέρει εκτός από μένα προσωπικά, τι θέλω προσωπικά από μια ζωή που μου ανήκει; Γιατί θα πρέπει να έχω κάποιον "ποιμένα" με τον τίτλο κοινωνικού εταίρου που να ρυθμίζει τελείως με υποκειμενικό τρόπο τον εργασιακό χάρτη στην χώρα μου και να με υποχρεώνει ότι εφόσον ζήσω στην Ελλάδα θα πρέπει να αναζητήσω "δουλειές" του πωπού (ότι εξυπηρετεί κάποιους); Τα περισσότερα επαγγέλματα στην Ελλάδα, δεν τα θεωρώ επαγγέλματα, μετά συγχωρήσεως. Ας δούμε επαγγελματικούς χάρτες σε άλλες χώρες π.χ. Γαλλία, Γερμανία,...κτλ με τις εργασιακές προοπτικές και επιλογές για έναν πτυχιούχο. Εδώ το μόνο που μας καίει είναι αν θα έχουμε σύνταξη στα 70 μας...τίποτα άλλο. Δεν μας καίει αν θα έχουμε δουλειά τον επόμενο μήνα, γιατί απλά μάθαμε στην κομματική "βόλεψη" οποιασδήποτε απόχρωσης. Τώρα που θα ξεμάθουμε τι θα κάνουμε;

Βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια. Αγώνες, πάλη εναντίον του κεφαλαίου,...κ.α. αρλούμπες. Αγώνα για δουλειά θέλει κανείς; Αγώνα να γίνουν νέες επενδύσεις (βιομηχανίες, ερευνητικά κέντρα, υπηρεσίες,..) θέλει κανείς;

εχωντας μια εμπειρία απο παλιοτερες συζητησεις, εχω διαμορφωσει την εξης αποψη για σενα.
οσα και αν λες, οσο και αν παρουσιαζεις οτι σε πνηγει το αδικο, δεν θα εισαι ποτε αυτος που θα προσπαθησει να "αλλαξει" το κατεστημενο. μιλησες για Γερμανια, Γαλλια; ο σημερινος εργασιακος χαρτης δεν προμηνυει πολυ καλυτερη τυχη απο τον αναλογο της Ελλαδας. ενας θειος μου, εργοστασιαρχης στη γερμνανια, μας ειπε για υπερβολικη μειωση του τζιρου, για καταργηση του 13ου 14ου μισθου στους εργαζομενους τους (Βλεπετε στη γερμανια ειναι στα χερια του εργοδοτη). ηδη εχουν ανακοινωθει μετρα σε αυτες τις χωρες, αναλογα με τα μετρα που πηρε η ελλαδα. εκεινοι ομως δεν εχουν τη δικαιολογια του "σπαταλου" δημοσιου.

κομματικη βολεψη υπηρχε, δεν ξερω ομως ποσα απο αυτα τα ατομα δεν δουλεψαν. απο εκει και περα, πιστευω οτι αναπαραγεις παρα πολυ ενα στερεοτυπο που τα ΜΜΕ μας αναπαραγουν. ;

Bασικα δεν μοιαζουμε σχεδον καθολου με τους Τουρκους (ευτυχως..)
Εχουμε μια ομοιτητα μονο με τους "Τουρκους" της Μικρας Ασιας που ειναι σαφως πιο πολιτισμενοι απο τους υπολοιπους..
Ηυπολοιπη Τουρκια ειναι ενα στρατιωτικο ισλαμικο κρατος με τους πολιτες του να βρισκονται ακομα με μεσαιωνικες ακραιες αντιληψεις! Δεν νομιζω οτι η Τουρκια προκειται να αλλαξει ποτε... και σιγουρα δεν εχει καμια θεση στην Ευρωπη.

φυσικα και εμεις οι ευρωπαιοι εχουμε την μεσαιωνικη νοοτροπια μας:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Σημείωση : το τόπικ δεν γράφτηκε για σύγκριση κοινωνικών ομάδων αλλά κοινωνικών χαρισμάτων - η αφορμή είναι προσωπική εμπειρία του γράφοντος:)
Εγώ μένω επαρχία. Τα πράγματα ειναι καπως καλύτερα εδώ. Ο κόσμος ωστόσο έχει αρχίσει ήδη απο πέρισυ να φροντίζει το "περιβολάκι" του.

- Εμείς παιδί μου έχουμε τα αυγά μας, το κρέας μας, το γάλα μας, το τυρί και το λάδι μας, και να πάει να ψοφήσει και ο Παπανδρέου και όλη η συμμορία του, μου λέει ενας χωριανός. Οι Αθηναίοι τι θα κάνουνε να δουνε. Αυτοί θα τονε φάνε τον άθλιο, τον κλέφταρο να δείς. Δεν βγάζει αυτό το χειμώνα η Αθήνα, χωρίς να χυθεί αίμα.

Για την ουσία του θέματος , με κάλυψαν πολλά ποστ που διάβασα στο παρόν (πολύ ωραίο και χρήσιμο) τόπικ , αλλά θα ήθελα να σταθώ λίγο σε αυτήν την λεπτομέρεια : το <<εγώ μένω επαρχία>> όχι ως αιτία αλλά σαν αφορμή καθότι δεν γνωρίζω εσένα προσωπικά , ούτε τον τρόπο ζωής σου . Απλά έτυχε να παρευρεθώ προ ολίγων μηνών σε ένα τραπέζι στην επαρχία και άκουσα ακριβώς αυτήν την κουβέντα η οποία , κάτω από τις συνθήκες που εγώ την άκουσα , το τονίζω ξανά , μου φάνηκε πολύ αστεία . Για να ακριβολογώ : ούτε καν αστεία , τραγική . Καθότι παρατήρησα , φέτος πιο πολύ από ποτέ , το εξής φαινόμενο : όλοι φαίνονται να περνάνε ζωή και κότα , και όλο αυτό κρέμεται συγχρόνως από μια κλωστή .

Τους αθηναίους συνδαιτημόνες του τραπεζιού θα τους χαρακτήριζα μεν ως σπάταλους και νεόπλουτους αλλά όλη αυτή η μεγαλομανία είχε κάποια βάση : είχαν και έχουν σταθερά εισοδήματα . Οι δε επαρχιώτες είχαν το ακριβό αμάξι το οποίο αγόρασαν με βεβαίωση τρίτου προσώπου γιατί δεν εμφανίζουν κάποιο σίγουρο μισθό , το μεγάλο σπίτι που τους παραχώρησε ο πεθερός αλλά δεν τους έγραψε κιόλας , τα λεφτά που περιμένουν από τα χωράφια αλλά όλα εξαρτώνται από ένα και μόνο πιθανό χαλάζι γιατί φυσικά σύγχρονες μέθοδοι προστασίας δεν έχουνε προβλεφθεί παρά τα λεφτά από επιχορηγήσεις ή από κέρδη που θα έπρεπε να επενδυθούν

Σε αυτό το ποστ προσπαθώ να δω τα πράγματα ρεαλιστικά και να μην εξετάσω τίποτα με ηθικά κριτήρια , συνεπώς δεν θέλω να καταλήξω ότι οι αθηναίοι είναι εργατικοί άνθρωποι και οι επαρχιώτες τεμπέληδες . Τα σταθερά εισοδήματα που αναφέρω περιλαμβάνουν και τον δημόσιο υπάλληλο που χώθηκε σε έναν δήμο και τα ... όλη μέρα . Όπως επίσης στην σταθερότητα βάζω και τον εργαζόμενο σε μια ιδιωτική εταιρεία χωρίς καμία τυπική μονιμότητα , που όμως έχει ξαναχάσει δουλειές στο παρελθόν και κάθε φορά δεν το έβαζε κάτω . Και στις δύο περιπτώσεις όμως , απέχουν πολύ από τα παιδιά που ξέρω στην επαρχία , που χαλάνε σε βενζίνη για να πάνε από τον ένα καφέ στον άλλο , όσα χρήματα βάζουν στην άκρη για το μέλλον τους οι πρώτοι . Στην επιφάνεια όλα είναι καλά , αν το ψάξεις όμως τα πράγματα είναι τραγικά . Ο τουρισμός πάει κατά διαόλου και όσοι (μιλάω προφανώς με δείγμα του τι άκουσα και είδα εγώ όχι γενικά για την χώρα) , δούλευαν άμεσα ή έμμεσα σε αυτόν τον τομέα , τώρα κάθονται . Από τα χωράφια τους περιμένουν πολύ λίγα . Έτσι , εν έτει 2010 , όσοι από αυτούς τα βλέπουν όλα αυτά , στέλνουν τα παιδιά τους Αθήνα - λες και είμαστε ακόμα στην μεταπολίτευση

(Και) Για την επαρχία όμως έρχεται πολύ μεγάλη πείνα για έναν και μόνο λόγο που εξηγείται αναλυτικώς στον μύθο του μέρμηγκα και του τζίτζικα . Αυτά τα λέω με λύπη μου και γιατί -αν και δεν μου φαίνεται- δεν μου πολυαρέσει ο ρόλος του αθηναίου , αλλά και γιατί αδικώ μια συγκινητική μειοψηφία που ζει με έναν ταπεινό και πολύ φυσικό τρόπο ζωής χωρίς όμως να στερείται ή να ζηλεύει τίποτα .

Αλλά θα σου πω το εξής . Μην το διαχωρίζεις σαν το ο έχων περιβόλι και ο μη έχων . Πολλοί έχουν περιβόλι αλλά ο τρόπος ζωής τους θα κατέρρεε μόλις καταρρεύσει και η πλασματική οικονομία μας και πολλοί δεν έχουν περιβόλι αλλά έχουν μυαλό . Φυσικά δεν συνδέω αυτά τα 2 -μπορεί να έχεις και περιβόλι και μυαλό (π.χ. ρουμάνα) .

Στην γειτονιά μου έχει δύο πιτσαρίες : η μία πουλάει ακόμα την πίτσα σε τιμή αναλόγως του πόσα και τι υλικά έχεις ζητήσει . Η άλλη σου δίνει προσφορά 2 πίτσες σε πολύ συμφέρουσα τιμή διαφημίζοντας και τονίζοντας το : ανεξαρτήτος του τι υλικά θα βάλεις . Όμως αν ζητήσεις π.χ. κοτόπουλο και πιπεριές , όλη και όλη η πίτσα έχει μισό κομμάτάκι πιπεριάς και άλλο μισό κοτόπουλο . Οι Έλληνες αυτό θεωρούν επιχείρηση : κλέβω τον κόσμο μέχρι να με καταλάβει και αν με καταλάβει τουλάχιστον έχω κλέψει από όλους τουλάχιστον μια φορά .

Αλλά κάποια στιγμή θα σε καταλάβουν όλοι και κανείς δεν θα ξαναπαραγγείλει , και το αστείο είναι ότι όταν ψάξεις τα λεφτά που έβγαλες τον καλό καιρό για να ζήσεις και τον άσχημο , διαπιστώνεις ότι τα έχεις φάει όλα . Καταλήγω λοιπόν , ότι δεν πιστεύω ειλικρινά ότι θα διασωθεί κουτσά στραβά όποιος έχει μποστάνι , αλλά όποιος έχει υπομονή και σεβασμό

π.σ.1 σας αφήνω τώρα να πάω να κρύψω κάτι τενεκέδες λάδι και μια χούφτα χρυσές λίρες καλού κακού :worry:

π.σ.2
θα γίνει επανάσταση στην Ελλάδα φέτος το χειμώνα ;
ναι , με βασικό αίτημα να εμφανιστεί η βανδή στα μπουζούκια

π.σ.3 ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Σημείωση : το τόπικ δεν γράφτηκε για σύγκριση κοινωνικών ομάδων αλλά κοινωνικών χαρισμάτων - η αφορμή είναι προσωπική εμπειρία του γράφοντος:)
Για την ουσία του θέματος , με κάλυψαν πολλά ποστ που διάβασα στο παρόν (πολύ ωραίο και χρήσιμο) τόπικ , αλλά θα ήθελα να σταθώ λίγο σε αυτήν την λεπτομέρεια : το <<εγώ μένω επαρχία>> όχι ως αιτία αλλά σαν αφορμή καθότι δεν γνωρίζω εσένα προσωπικά , ούτε τον τρόπο ζωής σου . Απλά έτυχε να παρευρεθώ προ ολίγων μηνών σε ένα τραπέζι στην επαρχία και άκουσα ακριβώς αυτήν την κουβέντα η οποία , κάτω από τις συνθήκες που εγώ την άκουσα , το τονίζω ξανά , μου φάνηκε πολύ αστεία . Για να ακριβολογώ : ούτε καν αστεία , τραγική . Καθότι παρατήρησα , φέτος πιο πολύ από ποτέ , το εξής φαινόμενο : όλοι φαίνονται να περνάνε ζωή και κότα , και όλο αυτό κρέμεται συγχρόνως από μια κλωστή .

Τους αθηναίους συνδαιτημόνες του τραπεζιού θα τους χαρακτήριζα μεν ως σπάταλους και νεόπλουτους αλλά όλη αυτή η μεγαλομανία είχε κάποια βάση : είχαν και έχουν σταθερά εισοδήματα . Οι δε επαρχιώτες είχαν το ακριβό αμάξι το οποίο αγόρασαν με βεβαίωση τρίτου προσώπου γιατί δεν εμφανίζουν κάποιο σίγουρο μισθό , το μεγάλο σπίτι που τους παραχώρησε ο πεθερός αλλά δεν τους έγραψε κιόλας , τα λεφτά που περιμένουν από τα χωράφια αλλά όλα εξαρτώνται από ένα και μόνο πιθανό χαλάζι γιατί φυσικά σύγχρονες μέθοδοι προστασίας δεν έχουνε προβλεφθεί παρά τα λεφτά από επιχορηγήσεις ή από κέρδη που θα έπρεπε να επενδυθούν

Σε αυτό το ποστ προσπαθώ να δω τα πράγματα ρεαλιστικά και να μην εξετάσω τίποτα με ηθικά κριτήρια , συνεπώς δεν θέλω να καταλήξω ότι οι αθηναίοι είναι εργατικοί άνθρωποι και οι επαρχιώτες τεμπέληδες . Τα σταθερά εισοδήματα που αναφέρω περιλαμβάνουν και τον δημόσιο υπάλληλο που χώθηκε σε έναν δήμο και τα ... όλη μέρα . Όπως επίσης στην σταθερότητα βάζω και τον εργαζόμενο σε μια ιδιωτική εταιρεία χωρίς καμία τυπική μονιμότητα , που όμως έχει ξαναχάσει δουλειές στο παρελθόν και κάθε φορά δεν το έβαζε κάτω . Και στις δύο περιπτώσεις όμως , απέχουν πολύ από τα παιδιά που ξέρω στην επαρχία , που χαλάνε σε βενζίνη για να πάνε από τον ένα καφέ στον άλλο , όσα χρήματα βάζουν στην άκρη για το μέλλον τους οι πρώτοι . Στην επιφάνεια όλα είναι καλά , αν το ψάξεις όμως τα πράγματα είναι τραγικά . Ο τουρισμός πάει κατά διαόλου και όσοι (μιλάω προφανώς με δείγμα του τι άκουσα και είδα εγώ όχι γενικά για την χώρα) , δούλευαν άμεσα ή έμμεσα σε αυτόν τον τομέα , τώρα κάθονται . Από τα χωράφια τους περιμένουν πολύ λίγα . Έτσι , εν έτει 2010 , όσοι από αυτούς τα βλέπουν όλα αυτά , στέλνουν τα παιδιά τους Αθήνα - λες και είμαστε ακόμα στην μεταπολίτευση

(Και) Για την επαρχία όμως έρχεται πολύ μεγάλη πείνα για έναν και μόνο λόγο που εξηγείται αναλυτικώς στον μύθο του μέρμηγκα και του τζίτζικα . Αυτά τα λέω με λύπη μου και γιατί -αν και δεν μου φαίνεται- δεν μου πολυαρέσει ο ρόλος του αθηναίου , αλλά και γιατί αδικώ μια συγκινητική μειοψηφία που ζει με έναν ταπεινό και πολύ φυσικό τρόπο ζωής χωρίς όμως να στερείται ή να ζηλεύει τίποτα .

Αλλά θα σου πω το εξής . Μην το διαχωρίζεις σαν το ο έχων περιβόλι και ο μη έχων . Πολλοί έχουν περιβόλι αλλά ο τρόπος ζωής τους θα κατέρρεε μόλις καταρρεύσει και η πλασματική οικονομία μας και πολλοί δεν έχουν περιβόλι αλλά έχουν μυαλό . Φυσικά δεν συνδέω αυτά τα 2 -μπορεί να έχεις και περιβόλι και μυαλό (π.χ. ρουμάνα) .

Στην γειτονιά μου έχει δύο πιτσαρίες : η μία πουλάει ακόμα την πίτσα σε τιμή αναλόγως του πόσα και τι υλικά έχεις ζητήσει . Η άλλη σου δίνει προσφορά 2 πίτσες σε πολύ συμφέρουσα τιμή διαφημίζοντας και τονίζοντας το : ανεξαρτήτος του τι υλικά θα βάλεις . Όμως αν ζητήσεις π.χ. κοτόπουλο και πιπεριές , όλη και όλη η πίτσα έχει μισό κομμάτάκι πιπεριάς και άλλο μισό κοτόπουλο . Οι Έλληνες αυτό θεωρούν επιχείρηση : κλέβω τον κόσμο μέχρι να με καταλάβει και αν με καταλάβει τουλάχιστον έχω κλέψει από όλους τουλάχιστον μια φορά .

Αλλά κάποια στιγμή θα σε καταλάβουν όλοι και κανείς δεν θα ξαναπαραγγείλει , και το αστείο είναι ότι όταν ψάξεις τα λεφτά που έβγαλες τον καλό καιρό για να ζήσεις και τον άσχημο , διαπιστώνεις ότι τα έχεις φάει όλα .
....Καταλήγω λοιπόν , ότι δεν πιστεύω ειλικρινά ότι θα διασωθεί κουτσά στραβά όποιος έχει μποστάνι , αλλά όποιος έχει υπομονή και σεβασμό

Αρα ύστερα από όλα αυτά που έγραψες καταλήγεις ότι δεν θα γίνει επανάσταση στην Ελλάδα.

  • Επειδή οι Αθηναίοι (οι μεγάλες πόλεις) - έτσι όπως τα παρουσιάζεις - είναι απόλυτα ικανοποιημένοι, βολεμένοι, φορτωμένοι με λεφτά και χωρίς κανένα άγχος να χάσουν τις δουλειές τους, (προφανώς επειδή εκεί δεν υπάρχει καμία κρίση).Και επίσης
  • Επειδή, η επαρχία, όπου -παλι κατα τις εκτιμήσεις σου- θα χάσουν και το αυγό απο τις κότες τους, είναι πολύ μακριά για να απειλήσουν τα κέντρα εξουσίας.

Κάτι τέτοιο δεν λές ή το κατάλαβα λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
ναι , κατάλαβες λάθος

είπα ότι δεν έχει σημασία αν έχεις περιβόλι αν ο τρόπος ζωής σου είναι <<αθηναΐκός>>

για να σε χορτάσει το περιβόλι , η προυπόθεση είναι να αρκείσαι και εσύ να χορταίνεις με αυτό , και επειδή η πλειοψηφία των κατοίκων σε όλη την ελλάδα δεν είναι έτσι , όλοι μαζί θα υποφέρουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
ναι , κατάλαβες λάθος
είπα ότι δεν έχει σημασία αν έχεις περιβόλι αν ο τρόπος ζωής σου είναι <<αθηναΐκός>>...

Για στύλ ζωής μιλάει πλέον μόνο ενα ελάχιστο ποσοστό του πληθυσμού, στο οποίο μάλλον ανήκει και η παρέα με την οποία μιλούσες. Ολοι οι άλλοι μιλάνε για επιβίωση. Και σε μια κρίση, όπου όλοι οι κατώτεροι υπάλληλοι, ιδιωτικοί και δημόσιοι, καθώς και οι εργάτες, παίρνουν πανω κάτω τα ίδια, και πλέον είναι θέμα επιβίωσης και όχι στύλ επιβίωσης, το να έχεις τα τρόφιμα σου καταλήγει να είναι μεγάλη ανακούφιση. Είναι κάτι ελάχιστο, 200-500 ευρώ το μηνα, όμως αρκεί για να αποτρέπει από την απόλυτη απελπισία και απόγνωση που οδηγεί σε μια βίαιη και ανεξέλεγκτη εξέγερση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

partblah1990

Νεοφερμένος

Ο partblah1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Αν η Δημοκρατία εξαρτώταν από τη τηλεόραση δεν θα μας δίνανε το τηλεκοντρόλ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Θα ηθελα να σαs ενημερωσω οτι η χωρα μαs απο τα μεσα Νοεμβριου και μετα θα εισεθει σε μια παρα πολυ δυσκολη περιοδο για αυτην και για εμαs που ισωs κρατησει χρονια,καμμια σχεση με οσα εχουν γινει και εχουμε δει μεχρι τωρα,αυτη την φορα θα ειναι πολυ πιο χειροτερα.
Δεν θελω να τρομοκρατησω κανεναν σαs αλλα οι πληροφοριεs που λαμβανω ειναι δυσοιωνεs για αυτο φροντηστε μεχρι τελοs Σεμπτεμβριου να προμηθευτειτε και βαλετε σε καποια μικρη αποθηκη λαδι και αλευρι,την ποσοτητα εσειs θα την κανονισετε.Και μεχρι τα μεσα οκτωβριου να διευθτησετε οποιεs εκρεμοτητεs εχετε.
Το λαδι και το αλευρι που θα αποθηκευσετε δεν θα σαs λυσει το προβλημα αλλα ειναι μονο για την αρχη μεχρι να δει ο καθεναs απο εμαs τι θα κανει.Συνιστω ψυχραιμια και παρτε αυτα τα μετρα εστω και προληπτικα γιατι καλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε.
Ολη αυτη η οικονομικη κριση που υπαρχει σημερα στον κοσμο ειναι τεχιτη και γινετε για να παρουμε καποια στιγμη οικιοθελωs το χαραγμα το οποιο πρεπει να αποφυγουμε να παρουμε ολοι μαs ανεξαρτητα αν πιστευουμε στον Θεο η ειμαστε αθεοι γιατι αυτο θα ειναι η καταδικη μαs και εδω στην γη αλλα και στην επουρανια ζωη.Προσεξτε καλα και μην το παρετε αψηφιστα αυτο.Καλο κουραγιο και καλη Δυναμη σε ολουs μαs και μην φοβαστε η Παναγια η Μεγαλοχαρη με τον Υιο τηs Ιησου Χριστοs μαs θα φροντισει για ολουs εμαs που θα τουs επικαλεστουμε προs βοηθεια τουs και καποια στιγμη θα το ξεπερασουμε και αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν θελω να τρομοκρατησω κανεναν σαs αλλα οι πληροφοριεs που λαμβανω ειναι δυσοιωνεs για αυτο φροντηστε μεχρι τελοs Σεμπτεμβριου να προμηθευτειτε και βαλετε σε καποια μικρη αποθηκη λαδι και αλευρι,την ποσοτητα εσειs θα την κανονισετε.
Από πού τις λαμβάνεις αυτές τις πληροφορίες; Είσαι σίγουρος ότι σου μίλησαν για αλεύρι και λάδι; Άκουσες καλά; Μήπως αναφέρθηκε καμία κιβωτός; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Από πού τις λαμβάνεις αυτές τις πληροφορίες; Είσαι σίγουρος ότι σου μίλησαν για αλεύρι και λάδι; Άκουσες καλά; Μήπως αναφέρθηκε καμία κιβωτός; :hmm:
Εγω σαs δινω την πληροφορια και εσειs καντε οτι καταλαβαινετε.Αν εχειs μικρα παιδια ομωs θα πρεπει να το σκεφτειs δυο φορεs γιατι εκεινα δεν φταινε σε τιποτα να πληρωνουν την δικη μαs απερισκεψια.Και τωρα μπορειs να γελασειs οσο θελειs!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν γελάω καθόλου. Δεν χρειάζεται να έχει κανείς ειδικές ικανότητες για να αντιληφθεί πως ο φετινός χειμώνας θα είναι δύσκολος.
Ωστόσο κάθε πληροφορία πρέπει να συνοδεύεται από πηγή, για να αξιολογηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Θα ηθελα να σαs ενημερωσω οτι η χωρα μαs απο τα μεσα Νοεμβριου και μετα θα εισεθει σε μια παρα πολυ δυσκολη περιοδο για αυτην και για εμαs που ισωs κρατησει χρονια,καμμια σχεση με οσα εχουν γινει και εχουμε δει μεχρι τωρα,αυτη την φορα θα ειναι πολυ πιο χειροτερα.

Με λίγα λόγια αναφέρεσαι στην επταετή διακυβέρνηση του πλανήτη από τον Αντίχρηστο. Να τα λέμε ξεκάθαρα για να καταλαβαινόμαστε...

Δεν θελω να τρομοκρατησω κανεναν σαs αλλα οι πληροφοριεs που λαμβανω ειναι δυσοιωνεs για αυτο φροντηστε μεχρι τελοs Σεμπτεμβριου να προμηθευτειτε και βαλετε σε καποια μικρη αποθηκη λαδι και αλευρι,την ποσοτητα εσειs θα την κανονισετε.Και μεχρι τα μεσα οκτωβριου να διευθτησετε οποιεs εκρεμοτητεs εχετε.
Το λαδι και το αλευρι που θα αποθηκευσετε δεν θα σαs λυσει το προβλημα αλλα ειναι μονο για την αρχη μεχρι να δει ο καθεναs απο εμαs τι θα κανει.Συνιστω ψυχραιμια και παρτε αυτα τα μετρα εστω και προληπτικα γιατι καλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε.

Όσα αποθέματα και αν πάρεις σε βασικά είδη διατροφής δε μπορείς να αποφύγεις τα χρέη σε δάνεια και σε τράπεζες γενικοτερα...κι αν σε εξορίσουνε από το σπίτι σου, που θα πας με όλους τους ντενεκέδες λάδι στην πλάτη σου...? (γι αυτοκίνητο δεν αναφέρομαι για ευνότητους λόγους)

Ολη αυτη η οικονομικη κριση που υπαρχει σημερα στον κοσμο ειναι τεχιτη και γινετε για να παρουμε καποια στιγμη οικιοθελωs το χαραγμα το οποιο πρεπει να αποφυγουμε να παρουμε ολοι μαs ανεξαρτητα αν πιστευουμε στον Θεο η ειμαστε αθεοι γιατι αυτο θα ειναι η καταδικη μαs και εδω στην γη αλλα και στην επουρανια ζωη.Προσεξτε καλα και μην το παρετε αψηφιστα αυτο.Καλο κουραγιο και καλη Δυναμη σε ολουs μαs και μην φοβαστε η Παναγια η Μεγαλοχαρη με τον Υιο τηs Ιησου Χριστοs μαs θα φροντισει για ολουs εμαs που θα τουs επικαλεστουμε προs βοηθεια τουs και καποια στιγμη θα το ξεπερασουμε και αυτο.

Συμφωνώ ότι τελικός στόχος των απανταχού λεφτάδων, και εξουσιαστών είναι να ελέγχουνε τον παγκόσμιο πληθυσμό και να του επιβάλουνε ότι θέλουνε χωρίς τη δυνατότητα αντίδρασης και θα χρησιμοποιήσουνε το χάραγμα μιας και αυτό είναι προφητευμένο.

  • Όμως υπάρχει ένα τελευταίο εμπόδιο ακόμα στη Γη, που δεν αφήνει αυτό να συμβεί ακόμη:


Β' Θεσσαλονικείς 2 κεφάλαιο

ΣΑΣ παρακαλούμε, μάλιστα, αδελφοί, για την παρουσία τού Κυρίου μας Ιησού Χριστού, και την επισύναξή μας σ' αυτόν,
μη σαλευτείτε γρήγορα από το φρόνημά σας ούτε να αναστατώνεστε, ούτε με πνεύμα ούτε με λόγο ούτε με επιστολή, σαν δήθεν να γράφεται από μας, ότι τάχα πλησίασε η ημέρα τού Χριστού.

Ας μη σας εξαπατήσει κάποιος με κανέναν τρόπο· επειδή, δεν θάρθει εκείνη η ημέρα, αν πρώτα δεν έρθει η αποστασία, και αποκαλυφθεί ο άνθρωπος της αμαρτίας, ο γιος τής απώλειας, αυτός που θα αντιτάσσεται και θα υπερυψώνει τον εαυτό του ενάντια σε κάθε έναν που λέγεται θεός ή σέβασμα, ώστε να καθήσει στον ναό τού Θεού ως Θεός, αποδεικνύοντας τον εαυτό του ότι είναι Θεός.

Δεν θυμάστε ότι, ενώ ήμουν ακόμα μαζί σας, σας τα έλεγα αυτά; Και τώρα γνωρίζετε εκείνο που τον εμποδίζει, ώστε να αποκαλυφθεί στον δικό του καιρό.

Επειδή, το μυστήριο της ανομίας ήδη ενεργείται· μονάχα μέχρις ότου βγει από τη μέση αυτός που τώρα εμποδίζει·
και, τότε, ο άνομος θα αποκαλυφθεί, τον οποίο ο Κύριος θα τον απολέσει με το πνεύμα τού στόματός του, και θα τον καταργήσει με την επιφάνεια της παρουσίας του· ο οποίος θάρθει με ενέργεια του σατανά με κάθε δύναμη και σημεία και τέρατα ψεύδους,
και με κάθε απάτη τής αδικίας, ανάμεσα σ' αυτούς που χάνονται· επειδή, δεν δέχθηκαν την αγάπη τής αλήθειας για να σωθούν.

Και γι' αυτό, ο Θεός θα στείλει επάνω τους ενέργεια πλάνης, ώστε να πιστέψουν στο ψέμα·για να κατακριθούν όλοι αυτοί που δεν πίστεψαν στην αλήθεια, αλλά οι οποίοι βρήκαν ευχαρίστηση στην αδικία.

  • O Κύριος Ιησούς Χριστός ΔΕΝ θέλει να περάσουνε οι πιστοί Του μέσα από αυτήν την περίοδο:

Λουκάς 21 κεφάλαιο...

Προσέχετε, μάλιστα, στον εαυτό σας, μήπως και βαρύνουν οι καρδιές σας μέσα σε κραιπάλη και μεθύσι και βιοτικές μέριμνες, και έρθει επάνω σας ξαφνικά εκείνη η ημέρα·
επειδή, θάρθει σαν παγίδα επάνω σε όλους εκείνους που κάθονται επάνω στο πρόσωπο ολόκληρης της γης.
Αγρυπνείτε, λοιπόν, δεόμενοι σε κάθε καιρό, για να καταξιωθείτε να ξεφύγετε όλα τούτα που πρόκειται να γίνουν, και να σταθείτε μπροστά στον Υιό τού ανθρώπου.
Άρα το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να προσέχουμε τη ζωή μας, να μένουμε στο λόγο του Θεού και να περιμένουμε την απολύτρωση μας.

Λουκάς 21 κεφάλαιο...

...Κι όταν αυτά αρχίσουν να γίνονται, ανασηκωθείτε και σηκώστε ψηλά τα κεφάλια σας· επειδή, πλησιάζει η απολύτρωσή σας.

Α' Θεσσαλονικείς 4 κεφάλαιο

ΔΕΝ θέλω, μάλιστα, να αγνοείτε, αδελφοί, για όσους έχουν κοιμηθεί, για να μη λυπάστε, όπως και οι υπόλοιποι, που δεν έχουν ελπίδα.
Επειδή, αν πιστεύουμε ότι ο Ιησούς πέθανε και αναστήθηκε, έτσι και ο Θεός, αυτούς που κοιμήθηκαν με πίστη στον Ιησού, θα τους φέρει μαζί του.
Επειδή, σας λέμε τούτο διαμέσου του λόγου τού Κυρίου, ότι εμείς που ζούμε, όσοι απομένουμε στην παρουσία τού Κυρίου, δεν θα προλάβουμε αυτούς που κοιμήθηκαν·
δεδομένου ότι, ο ίδιος ο Κύριος θα κατέβει από τον ουρανό με πρόσταγμα, με φωνή αρχαγγέλου, και με σάλπιγγα Θεού, κι αυτοί που πέθαναν εν Χριστώ θα αναστηθούν πρώτα·
έπειτα, εμείς που ζούμε, όσοι απομένουμε, θα αρπαχτούμε μαζί τους, ταυτόχρονα, με σύννεφα σε συνάντηση του Κυρίου στον αέρα· και έτσι, θα είμαστε πάντοτε μαζί με τον Κύριο.
Λοιπόν, παρηγορείτε ο ένας τον άλλον μ' αυτά τα λόγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
τι να πρωτοπρολάβει και ο Κύριος....;);)

δηλαδή ή θα ευελπιστούμε σε μια επανάσταση -να τώρα δα- που κυλάνε οι μέρες και οδεύουμε στο χειμώνα
ή στη δευτέρα παρουσία;;;;;;

λέω να ποντάρω στο δεύτερο.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
τι να πρωτοπρολάβει και ο Κύριος....;);)

δηλαδή ή θα ευελπιστούμε σε μια επανάσταση -να τώρα δα- που κυλάνε οι μέρες και οδεύουμε στο χειμώνα
ή στη δευτέρα παρουσία;;;;;;

λέω να ποντάρω στο δεύτερο.....:P

...ξεκίνα διαβάζωντας το Ευαγγέλιο και δεν θα χάσεις ότι κι αν ποντάρεις! ;) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Με λίγα λόγια αναφέρεσαι στην επταετή διακυβέρνηση του πλανήτη από τον Αντίχρηστο. Να τα λέμε ξεκάθαρα για να καταλαβαινόμαστε...



Όσα αποθέματα και αν πάρεις σε βασικά είδη διατροφής δε μπορείς να αποφύγεις τα χρέη σε δάνεια και σε τράπεζες γενικοτερα...κι αν σε εξορίσουνε από το σπίτι σου, που θα πας με όλους τους ντενεκέδες λάδι στην πλάτη σου...? (γι αυτοκίνητο δεν αναφέρομαι για ευνότητους λόγους)



Συμφωνώ ότι τελικός στόχος των απανταχού λεφτάδων, και εξουσιαστών είναι να ελέγχουνε τον παγκόσμιο πληθυσμό και να του επιβάλουνε ότι θέλουνε χωρίς τη δυνατότητα αντίδρασης και θα χρησιμοποιήσουνε το χάραγμα μιας και αυτό είναι προφητευμένο.

  • Όμως υπάρχει ένα τελευταίο εμπόδιο ακόμα στη Γη, που δεν αφήνει αυτό να συμβεί ακόμη:




  • O Κύριος Ιησούς Χριστός ΔΕΝ θέλει να περάσουνε οι πιστοί Του μέσα από αυτήν την περίοδο:


Άρα το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να προσέχουμε τη ζωή μας, να μένουμε στο λόγο του Θεού και να περιμένουμε την απολύτρωση μας.
Η Επταετη κυβερνηση θα ερθει λιγα χρονια αργοτερα δεν ειναι ακομα η ωρα τηs αλλα ζυγωνει δεν ειναι μακρια θα ειναι μεσα σε αυτην την δεκαετια παντωs.

Οταν ερθει εκεινη η ωρα να κανετε το κουμαντο σαs να μπορειτε να μεινετε καπου στην επαρχια γιατι στιs πολειs θα ειναι ασφυκτικη η κατασταση και μιλαω απο Νοεμβριο και μετα. Απο εκει και περα η επιλογη ειναι δικη σαs.Aν τα αφησετε ολα αυτα την τελευταια στιγμη οταν ολοι θα εχουν την ιδια ιδεα με εσαs λογικο ειναι να μην προλαβει να κανει κανειs τιποτα.Τα χρεη και τα δανεια ειτε ειστε στιs πολειs ειστε στα χωρια θα ειναι και παλι προβλημα αλλα για αυτο δεν μπορω να σαs πω τι θα κανετε η τι θα γινει.

Οτι ητανε να πω το ειπα για αυτο το θεμα ο καθεναs τωρα αs πραξει οπωs νομιζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top