Παραδοσιακή ελληνική μουσική

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Μήλο μου κόκκινο ρόιδο βαμμένο
μήλο μου κόκκινο ρόιδο βαμμένο
γιατί με μάρανες τον πικραμένο
γιατί με μάρανες τον πικραμένο

Παένω κι έρχομαι μα δε σε βρίσκω
παένω κι έρχομαι μα δε σε βρίσκω
βρίσκω την πόρτα σου μανταλωμένη
βρίσκω την πόρτα σου μανταλωμένη

Τα παραθυρούδια σου φεγγοβολούνε
τα παραθυρούδια σου φεγγοβολούνε
ρωτώ την πόρτα σου "πού πάει η κυρά σου;"
ρωτώ την πόρτα σου "πού πάει η κυρά σου;"

Κυρά μ' δεν είνι δω πάεισι στη βρύση
κυρά μ' δεν είνι δω πάεισι στη βρύση
πάεισι να πιει νερό και να γεμίσει
πάεισι να πιει νερό και να γεμίσει





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τυχαία ανακάλυψα κάποιες "ροκ" διασκευές γνωστών παραδοσιακών τραγουδιών που εντάσσονται στον μουσικό πολιτισμό της Αθάνατης Ηπείρου. Πραγματικά έμεινα κάγκελο! Οι ροκ διασκευές έγιναν από την μουσική μπάντα Villagers of Ioannina City.

Το κομμάτι αυτό ερμηνεύεται πολυφωνικά στο μουσικό πνεύμα του Βορειοηπειρώτικου Μοιρολογιού. Τα λόγια είναι περιττά...



και



και η εξίσου καθηλωτική διασκευή ενός τραγουδιού από τον Κωνσταντή Πιστιόλη (σε διφωνική με τον Γ.Χαρούλη)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
και η εξίσου καθηλωτική διασκευή ενός τραγουδιού από τον Κωνσταντή Πιστιόλη (σε διφωνική με τον Γ.Χαρούλη)


Και εδώ σε μια εκδοχή που δεν είναι live. είναι βέβαια από loop station, αλλά ακούγεται πιο καθαρά.


Παρατηρούμε τον καράβλαχο Πιστιόλη σε βουκολικό ντεκόρ. πέτρινους τοίχους, σόμπα στη μέση και κρεβάτια αντικριστά.
Καλά, οι VIC είναι καράβλαχοι και αυτοί (Γιάννενα τι περιμένεις) και τον έχουν στο σχήμα τους, αυτός ο Χαρούλης τι τον παίρνει στις συναυλίες; Αλλά θα μου πεις, οι Κρητικοί δεν είναι καράβλαχοι; Τι; Όχι;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Και εδώ σε μια εκδοχή που δεν είναι live. είναι βέβαια από loop station, αλλά ακούγεται πιο καθαρά.


Παρατηρούμε τον καράβλαχο Πιστιόλη σε βουκολικό ντεκόρ. πέτρινους τοίχους, σόμπα στη μέση και κρεβάτια αντικριστά.
Καλά, οι VIC είναι καράβλαχοι και αυτοί (Γιάννενα τι περιμένεις) και τον έχουν στο σχήμα τους, αυτός ο Χαρούλης τι τον παίρνει στις συναυλίες; Αλλά θα μου πεις, οι Κρητικοί δεν είναι καράβλαχοι; Τι; Όχι;

H ορεινή Κρήτη σε νοοτροπία δεν έχει διαφορά από οποιαδήποτε ορεινή περιοχή της Ευρώπης. Έχεις πάει ποτέ να δεις πόσο διαφέρουν οι ορεινοί Ελβετοί στο τμήμα Άλπεων από τους κανονικούς Ελβετούς των μεγάλων πόλεων; Επίσης το γεγονός της κτηνοτροφίας ως κύριο επάγγελμα διαμόρφωσε σε μεγάλο βαθμό αυτή την βαρβατοπασοκίλα. :cool:
 

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Έχω πάει ορεινή Ιταλία-Αυστρία και έχω δει την διαφορά που λες σε σχέση με τα πεδινά. Επίσης έχω πάει ορεινή Κρήτη, έχω κολλητούς κρητικούς και έχω δει τη διαφορά Ηράκλειο-Ψηλορείτης.
Βασικά ήταν τέρμα ειρωνικό το ποστ, άλλο νόημα ήθελα να περάσω. Αυτοί κατάλαβαν.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Άλλο ένα απ' τα kadinelia. Ξεσηκωτικοί... :clapup:

 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

Τα μέλη αυτού του συγκροτήματος ακολουθούν πιστά την πολυφωνική απόδοση της μουσικής. Μια από τις καλύτερες εκτελέσεις που έχω ακούσει. Χόρευα μόνος μου στο δωμάτιο. :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top