Δεν μου αρέσει η Ελλάδα του ομορφάντρα

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ναι, σήμερα γελάς παριστάνοντας την αντιρρησία αλλά αύριο τον Κουβέλη θα τον ψηφίσεις ΠΑΣΟΚάρα μου! Το μόνο προπύργιο του κρατισμού, των ξύστηδων πρασινοφρουρών που ετοιμάζονται για μια νέα κυβέρνηση με άλλο όνομα.

Μπαστα Βαλντερακο μου, γιατι πηρες φορα και σε πηρε η κατηφορα!

Μασησες δαφνουλες και γνωριζεις μετα βεβαιοτητος τι εγω θα πραξω?! Για κακη σου τυχη δε σου δουλεψε, προσπαθησε το ξανα.
Κατα δευτερον, επειδη και οι δυο χρονια γραφουμε εδω μεσα, θα επρεπε να ειχες προσεξει πως παντα τα ιδια ελεγα με αυτα που λεω και σημερα και να εισαι σιγουρος πως μονο την αντιρρησια δεν παρεστησα ποτε. Αλλωστε εγω ημουν αυτη που μιλουσα για τους επαναστατες του γλυκου νερου. Γιατι δεν ειδα κανεναν να σημειωνει τα στραβα και αναποδα του τοπου μεχρι τη στιγμη εκεινη που θιχτηκε η προσωπικη του τσεπη και βολεψη.

Αφού έχεις τη δύναμη να γελάς σε ένα φόρουμ και να επικαλείσαι τους Θεους μου, βάλε ένα παπούτσι και τράβα στο Σύνταγμα να διαδηλώσεις. Εγώ στο λέω, προσωπικά φοβάμαι να πάω προς το παρόν, μη γίνει καμιά αναταραχή και φάω καμιά αδέσποτη και δεν ξέρω από που να φύγω... Αλλά δε γελάω! Προβληματίζομαι και αναρρωτιέμαι ποιός θα με κυβερνάει αύριο, προδότης ή υπεύθυνος και αν υπάρχει υπεύθυνος που στον π...ο είναι;;

Ναι γελαω
(να με συγχωρεις που δε γνωριζα πως ειναι προσωπικοι σου θεοι αυτοι του Δωδεκαθεου) πλεον με αυτους που πιστευουν πως υπαρχει μια πολιτικη δυναμη στην Ελλαδα ικανη να πραξει το καλυτερο για τον τοπο αυτο. Μεχρι πριν λιγο καιρο προβληματιζομουν. Πλεον ειμαι σιγουρη, γι αυτο που εσυ αναρωτιεσαι και ακομα προβληματιζεσαι. Δεν υπαρχει. ΔΙοτι η νοοτροπια ενος λαου δεν αλλαζει απο τη μια μερα στην αλλη. ΑΥτη ειναι η ριζα ολων των κακων και το εχω πει αμετρητες φορες!

Αλλά ξέρεις κάτι; Έτσι με έμαθαν και με μεγάλωσαν, να είμαι πολίτης-κότα και να φοβάμαι να κατέβω στο Σύνταγμα, ενώ κανονικά έπρεπε να πάρω ότι βρω μπροστά μου και να κατέβω κούτσα κούτσα ως εκεί κάτω και να κάνω σαματά μαζί με χιλιάδες άλλο κόσμο...


Εμενα απο την αλλη δε με εμαθαν να φοβαμαι. Αλλα να κατεβω στο ΣΥνταγμα για ποιον ακριβως το λογο? Για να διαμαρτυρηθω εναντια στα μνημονια εξαθλιωσης? Ωραια και να το κανω. Και ποια ειναι Αγαπητε μου η αντιπροταση? Η χρεοκοπια? Δηλαδη η αυτοκτονια? Πρεπει να επιλεξω αναμεσα στην εξαθλιωση και στην αυτοκτονια. Να χαρω εγω πολιτικους και προτασεις.

Το είδαμε κι αυτό... οι Πασόκοι να το παίζουν επαναστάτες!


Αυτο μου ελειπε τωρα να με χαρακτηρισεις και επαναστατρια, επειδη παρατηρω για αλλη μια φορα αυτα που χρονια τωρα ελεγα.
Λυπαμαι που θα στο χαλασω, αλλα εγω ολους αυτους τους θεωρω επαναστατες του κωλου, διοτι θα επρεπε να εχουν βγει στους δρομους δεκαετιες πριν και σημερα βγαινουν χωρις καμμια ουσιαστικη, βιωσιμη αντιπροταση.
Δυστυχως πλεον δεν εμπιστευομαι τις γενιες που εχουν τη δυνατοτητα να προσφερουν, διοτι τις θεωρω ανικανες, ανευθυνες και ανηθικες.

Και για να τελειωνουμε. Δε με ενδιαφερει ποιον σκατα θα ανεβασετε στις επερχομενες εκλογες. Γνωριζω ηδη τις επιλογες που θα εχουμε ως χωρα και οι δυο ειναι καταστροφικες. Η μια χειροτερη απο την αλλη.

Οπως καταλαβαινεις, την επομενη φορα καλο θα ηταν να φορας τα γυαλακια σου, διοτι δε βλεπεις καθαρα! :rolleyes:

ΕΝιγουεις, ο,τι ειχα να παρατηρησω το εχω κανει και με το παραπανω.
Καλη σας συνεχεια... :)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Εμενα απο την αλλη δε με εμαθαν να φοβαμαι. Αλλα να κατεβω στο ΣΥνταγμα για ποιον ακριβως το λογο? Για να διαμαρτυρηθω εναντια στα μνημονια εξαθλιωσης? Ωραια και να το κανω. Και ποια ειναι Αγαπητε μου η αντιπροταση? Η χρεοκοπια? Δηλαδη η αυτοκτονια? Πρεπει να επιλεξω αναμεσα στην εξαθλιωση και στην αυτοκτονια. Να χαρω εγω πολιτικους και προτασεις.

Οι δύο αυτές επιλογές που νομίζεις ότι υπάρχουν μόνο αυτές είναι εκείνες που λένε ο Παπαδήμιος κι ο Μπένι. Τυχαίο; Δεν νομίζω.

Σήμερα άκουσα για λίγο τον Καρατζαφύρερ. Μέσα στις κωλοτούμπες που έκανε, πρότεινε κάτι πολύ εφικτό με βάση το τι είναι πραγματοποιήσιμο σήμερα. Είπε για περίοδο χάριτος 5 χρόνων και για δανεισμό με επιτόκιο 1% κι όχι 5%, όπως φασιστικά δανείζεται η χώρα, η μόνη χώρα που δανείζεται με τόσο υψηλό επιτόκιο. Να μια πρόταση, αφού θες τόσο να ακούσεις.
Και σου παραθέτω μια πρόταση η οποία συνάδει με τον "καθωσπρεπισμό" της εποχής μας.

Την δική μου (ονειροπόλα) πρόταση που σχετίζεται με Γουδί, επιστροφή στη δραχμή και διεκδίκηση των οφειλομένων προς εμάς από άλλες χώρες (κατοχικές/πολεμικές αποζημιώσεις), ας μην την αναπτύξω, γιατί προϋποθέτει την δημόσια εκτέλεση των εθελόδουλων και πολλοί άνθρωποι ακόμα παραμένουν αρκετά αφελείς και "πολιτισμένοι" για να το υποστηρίξουν, πόσο δε μάλλον να αναγνωρίσουν ότι έχουμε προδότες εκεί πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Οι δύο αυτές επιλογές που νομίζεις ότι υπάρχουν μόνο αυτές είναι εκείνες που λένε ο Παπαδήμιος κι ο Μπένι. Τυχαίο; Δεν νομίζω.

Σήμερα άκουσα για λίγο τον Καρατζαφύρερ. Μέσα στις κωλοτούμπες που έκανε, πρότεινε κάτι πολύ εφικτό με βάση το τι είναι πραγματοποιήσιμο σήμερα. Είπε για περίοδο χάριτος 5 χρόνων και για δανεισμό με επιτόκιο 1% κι όχι 5%, όπως φασιστικά δανείζεται η χώρα, η μόνη χώρα που δανείζεται με τόσο υψηλό επιτόκιο. Να μια πρόταση, αφού θες τόσο να ακούσεις.
Και σου παραθέτω μια πρόταση η οποία συνάδει με τον "καθωσπρεπισμό" της εποχής μας.

Την δική μου (ονειροπόλα) πρόταση που σχετίζεται με Γουδί, επιστροφή στη δραχμή και διεκδίκηση των οφειλομένων προς εμάς από άλλες χώρες (κατοχικές/πολεμικές αποζημιώσεις), ας μην την αναπτύξω, γιατί προϋποθέτει την δημόσια εκτέλεση των εθελόδουλων και πολλοί άνθρωποι ακόμα παραμένουν αρκετά αφελείς και "πολιτισμένοι" για να το υποστηρίξουν, πόσο δε μάλλον να αναγνωρίσουν ότι έχουμε προδότες εκεί πάνω.
νομιζεις...οι περισσοτεροι Ελληνες δεν βλεπουν καμια διαφορα με την επιστροφη στη δραχμη....η παραμονη στο ευρω...θα ειναι ελευθερη πτωση χωρις πατο....ειδικα μετα την χαγη που αθωοσε φονιαδες...πεσαν οι μασκες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Τι είδους ανιστόρητη κι οπορτουνιστική ανάλυση είναι αυτή (με όλο τον σεβασμό); Η μεσαία τάξη πού βρίσκεται σε αυτόν το συλλογισμό; Πες μου κάτι, ο Μαρξ, ο Έγκελς, ο Λένιν, ο Τρότσκι, ο Τσε, ήταν εργατικής ή αστικής τάξης απόγονοι; Εκεί λοιπόν έχει καταλήξει η κομμουνιστική ιδεολογία στις μέρες μας; Σε τούτη την λαϊκιστική υπεραπλούστευση; Ειλικρινά λυπάμαι συντρόφισσα. Δεν είναι τυχαίο ότι το ΚΚΕ θα πάρει μια μούντζα από πολλούς οι οποίοι το έχουμε ψηφίσει στο παρελθόν.
Ποια μεσαία τάξη; Με το χρήμα τους κατατάσσεις;
Σήμερα ανήκει κάποιος στη μεσαία, αύριο χάνει τη δουλειά του, χάνει τα εισοδήματά του και δεν ανήκει.
Ποτέ δε θα πάψει, όμως, να ανήκει στην εργατική τάξη.

Αν κάποιος γεννήθηκε αστός σε μία οικογένεια βιομηχάνων εν προκειμένω, τότε έχει πράγματι άλλα συμφέροντα από τον εργάτη. Το ποιας τάξης συμφέροντα θα επιλέξει να υπερασπιστεί είναι άλλο θέμα.
Άλλωστε τόσοι εργάτες ψήφιζαν ΠΑΣΟΚ/ΝΔ τόσα χρόνια... Άλλα ήταν τα συμφέροντα της τάξης τους, αλλά επέλεξαν -λόγω άγνοιας υποθέτω- να στηρίξουν αστικά κόμματα.

Επίσης δεν μπορείς να πιάνεσαι από τα λεγόμενα ενός ατόμου για να βγάλεις συμπέρασμα για τις απόψεις του ΚΚ.

Σύντροφε -αν έτσι νιώθεις, ας μην λέμε πράγματα απλώς και μόνον για να κάνουμε την αντι-ΚΚΕ προπαγάνδα μας... Λαϊκίστικο, οπορτουνιστικό και ρεφορμιστικό το ΚΚΕ δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σήμερα άκουσα για λίγο τον Καρατζαφύρερ. Μέσα στις κωλοτούμπες που έκανε, πρότεινε κάτι πολύ εφικτό με βάση το τι είναι πραγματοποιήσιμο σήμερα. Είπε για περίοδο χάριτος 5 χρόνων και για δανεισμό με επιτόκιο 1% κι όχι 5%, όπως φασιστικά δανείζεται η χώρα, η μόνη χώρα που δανείζεται με τόσο υψηλό επιτόκιο. Να μια πρόταση, αφού θες τόσο να ακούσεις.
Και σου παραθέτω μια πρόταση η οποία συνάδει με τον "καθωσπρεπισμό" της εποχής μας.

Το αλλο με τη γρια το ξερεις?!

Ειναι ξακαθαρο οτι δε δεχονται οι δανειστες μας τετοιους ορους.
Οταν αναφερομαι σε αντιπροταση, εννοω βιωσιμη, ικανη και ρεαλιστικη λυση της προβληματικης μας καταστασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... εννοω βιωσιμη, ικανη και ρεαλιστικη λυση της προβληματικης μας καταστασης.

:hmm::hmm::hmm:: " Να ρωτήσουμε την Πυθία; Αυτή δε ρωτάνε δύο και κάτι χρόνια οι...Μνημονιακοί;;;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
:hmm::hmm::hmm:: " Να ρωτήσουμε την Πυθία; Αυτή δε ρωτάνε δύο και κάτι χρόνια οι...Μνημονιακοί;;;"

Εχεις εσυ δει Νωευς μου κανεναν να ρωταει?
Διοτι εγω το μονο που βλεπω ειναι να εχουν γινει ολοι Πυθιες μασουλωντας θαυματουργικες δαφνουλες και να συμπεριφερονται ως φωστηρες και σωτηρες! Μηδενος εξαιρουμενου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Λαϊκίστικο, οπορτουνιστικό και ρεφορμιστικό το ΚΚΕ δεν είναι.

:P:P:P:Τα ράσα όμως δεν κάνουν τον παπά!

Εχεις εσυ δει Νωευς μου κανεναν να ρωταει?
...
Καλή μου φίλη, τουλάχιστον όλοι όσοι είναι ικανοποιημένοι από το "ήξεις αφίξεις" των ...σωτήρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Να μια πρόταση, αφού θες τόσο να ακούσεις.

λολ? Να μας χαρησουν 5 χρονια και μερικα δισεκατομμυρια? ΓΙΑΤΙ?!

Εσυ θα το εκανες? ΕΣΥ προσωπικα, τα δικα σου λεφτα θα τα εδινες σε καποιον που επι δεκαετιες σου ελεγε ψεματα, ειχε αγορασει πορσε και οποτε πηγαινες στο μαγαζι του σου χρεωνε το νερο 2ε? Γιατι ΑΥΤΟ εκανε η ελλαδα. Λουσα και κομπινες. Συνεπως ΓΙΑΤΙ να μας χαρισουν λεφτα? Μας χρωστανε απο χτες?

Και οσοι εχετε αυταπατες μεγαλειου:

ΑΕΠ της ελλαδας: 220 δισεκατομμυρια ευρω
ΑΕΠ της ευρωπαικης ενωσης: 16 ΤΡΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ευρω. Ποσο νομιζετε οτι θα τους πειραξει η αγοραστικη ικανοτητα της ελλαδας?

διεκδίκηση των οφειλομένων προς εμάς από άλλες χώρες (κατοχικές/πολεμικές αποζημιώσεις)

Οκ να τις διεκδικισουμε. Ακου να δεις πως θα παει:

σκηνικο: ελλαδα χρεοκοπημενη, δεν εχουμε βενζινη στα βενζιναδικα και φαρμακα στα φαρμακεια.

Ελληνας υπουργος εξωτερικος παει στον γερμανο υπουργο εξωτερικων:

-Μας χρωστατε απο την κατοχη ενα καρο φραγκα. Τα θελουμε πισω!
-Or else what?

Οσο γραφουμε εμεις στα @@ μας τον λιμο στη σομαλια αλλο τοσο θα γραφουν αυτοι στα @@ τους τον λιμο εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
σκηνικο: ελλαδα χρεοκοπημενη, δεν εχουμε βενζινη στα βενζιναδικα και φαρμακα στα φαρμακεια.

Ποσες φορες πρεπει να εξηγισουν οικονομολογοι οτι αυτο δεν προκειτε να συμβει για να αρχισουμε να καταλαβενουμε οτι αυτα που λενε οι πολιτικοι ειναι ψεματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ναι είδαμε πόσο δεν τους νοιάζει μόλις ο ΓΑΠ ψέλλισε ....δημοψήφισμα.

Πόσο μυαλό χρειάζεται κανείς για να καταλάβει ότι ο καλύτερος τρόπος στις μέρες μας για να υποδουλώσεις ένα κράτος είναι μερικά μη εξυπηρετήσιμα δάνεια; Κι ένα μικρό παιδάκι το καταλαβαίνει.
Ναι ναι, ψήστε με πως εμείς λέγαμε ψέμματα ότι είμαστε λεφτάδες και θα ξεπληρώσουμε κι αυτοί μας πίστευαν. Τι καλοί άνθρωποι. :-* Συγκινούμαι :cry_x:


Μπα-χα-χα...γέλασα και σήμερα. :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Πόσο μυαλό χρειάζεται κανείς για να καταλάβει ότι ο καλύτερος τρόπος στις μέρες μας για να υποδουλώσεις ένα κράτος είναι μερικά μη εξυπηρετήσιμα δάνεια; Κι ένα μικρό παιδάκι το καταλαβαίνει.

προφανως ομως ΔΕΝ το καταλαβαινει ο μεσος ενηλικας ελληνας που ΠΗΡΕ τα δανεια...(η ψηφησε τους πολιτικους που πηραν τα δανεια, η τους αφησε στην εξουσια κτλ κτλ).

συνεπως οι ελληνες ειμαστε πιο ηληθιοι απο παιδακια.

διαφωνω.

δεν ειμαστε ηληθιοι. Κουτοπονηροι ειμαστε

Ποσες φορες πρεπει να εξηγισουν οικονομολογοι οτι αυτο δεν προκειτε να συμβει για να αρχισουμε να καταλαβενουμε οτι αυτα που λενε οι πολιτικοι ειναι ψεματα;

λολ? ο μεσος αργεντινος δεν ειχε προσβαση στις τραπεζικες αποταμειευσεις του (που ειχαν χασει και το μεγαλυτερο μερος της αξιας τους) για ενα χρονο.

περιπου 50.000 ανθρωποι μαζευαν χαρτοκουτα απο τους δρομους και ακομα και τωρα 10 χρονια μετα το 10% των αργεντινων κατεχει πανω απο 30 φορες απο οτι το υπολοιπο 90%.

Και η αργεντινη ειναι χωρα σχετικα αυταρκης με πλουσιο φυσικο πλουτο.

Η ρωσσια μετα την χρεοκοπια της το 1998 ειχε 2.000.000 αστεγα παιδια μονο στη μοσχα.

Και αν θες να δεις πως μια χωρα κολωσος σαν την ρωσια με ορισμενες απο τις μεγαλυτερες πετραιολοπαραγωγες περιοχες του κοσμου ανταπεξερχετε στην προ 15ετιας πτωχευση μπορεις καλιστα να πας στo σολτσεβο στη μοσχα.

Και οι οικονομολογοι μπορουν να λενε οτι θελουν, ετσι και αλλιως κατα βαση καθυστερημενοι ειναι, για καθε ενα που λεει ετσι ο αλλος λεει αλλιος, για ενα πολυ απλο λογο: η οικονομια ειναι ενα χαοτικο, τελειως απροβλεπτο συστημα και οι οικονομολογοι δεν ειναι τιποτε περισοτερο απο κακοι στατιστικολογοι (μεσες ακρες οπως οι σεισμολογοι).

Και να μην ξεχασουμε οτι ΠΟΤΕ στην ιστορια δεν εχει ξαναγινει τετοιου ειδους πτωχευση οπως η ελληνικη. Για λογους οικονομικους ΚΑΙ διπλοματικους. Οταν πτωχευσε η αργεντινη δεν παρακαλουσαν οι αμερικανοι να τους ξεφορτωθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
προφανως ομως ΔΕΝ το καταλαβαινει ο μεσος ενηλικας ελληνας που ΠΗΡΕ τα δανεια...(η ψηφησε τους πολιτικους που πηραν τα δανεια, η τους αφησε στην εξουσια κτλ κτλ).
Μόνο που σε αυτήν την κατάσταση δεν βρίσκεται μόνο η Ελλάδα... Δεν μπορεί λοιπόν να φταίει ο μέσος Έλληνας έτσι όπως θέλετε να λέτε. Υπάρχει κάτι πολύ πιο σάπιο στο Ευρώ-βασίλειο της Δανιμαρκίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
λολ? ο μεσος αργεντινος δεν ειχε προσβαση στις τραπεζικες αποταμειευσεις του (που ειχαν χασει και το μεγαλυτερο μερος της αξιας τους) για ενα χρονο.

περιπου 50.000 ανθρωποι μαζευαν χαρτοκουτα απο τους δρομους και ακομα και τωρα 10 χρονια μετα το 10% των αργεντινων κατεχει πανω απο 30 φορες απο οτι το υπολοιπο 90%.

Και η αργεντινη ειναι χωρα σχετικα αυταρκης με πλουσιο φυσικο πλουτο.

Η ρωσσια μετα την χρεοκοπια της το 1998 ειχε 2.000.000 αστεγα παιδια μονο στη μοσχα.

Δεν σου ειπα οτι θα γινουμε ολοι πλουσιοι αν χρεωκοπισουμε. Πετρελαιο θα μπορουμε να αγορασουμε, θα υπαρχει στην Ελληνικη αγορα. Ποσοι και πιοι θα μπορουν να το αγορασουν ειναι αλλο θεμα και εξαρτατε απο πολλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Δεν σου ειπα οτι θα γινουμε ολοι πλουσιοι αν χρεωκοπισουμε. Πετρελαιο θα μπορουμε να αγορασουμε, θα υπαρχει στην Ελληνικη αγορα. Ποσοι και πιοι θα μπορουν να το αγορασουν ειναι αλλο θεμα και εξαρτατε απο πολλα.

σχετικο ειναι αυτο που λες, οντως πετρελαιο μπορεις να βρεις αλλα θες?
Φανταζομαι οτι γνωριζεις οτι η ελλαδα ειναι η μονη ευρωπαικη χωρα που παιρνει πετρελαιο απο το Ιραν
ενω απο τον Ιουνιο εχει βγει αποφαση της Ε.Ε. να σταματησει η εισαγωγη απο το Ιραν λογω εμπαργκο.

Πετρελαιο υπαρχει αλλα πρεπει και να θες να το παρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ποσοι και πιοι θα μπορουν να το αγορασουν ειναι αλλο θεμα και εξαρτατε απο πολλα.

α οκ.

οτι νανε.

Μόνο που σε αυτήν την κατάσταση δεν βρίσκεται μόνο η Ελλάδα... Δεν μπορεί λοιπόν να φταίει ο μέσος Έλληνας έτσι όπως θέλετε να λέτε. Υπάρχει κάτι πολύ πιο σάπιο στο Ευρώ-βασίλειο της Δανιμαρκίας.

Οχι βρισκετε πρακτικα ολος ο δυτικος πολιτισμος που ζουσε αρκετα χρονια με δανεικη αξια. Point is?

Αυτο που λεω βασικα ειναι οτι ειναι ηληθιο και απλουστευτικο το επιχειρημα σου οτι ο καλυτερος τροπος να υποδουλωσεις κτλ.

Κλασικες συνομοσιολογικες παπαριες.

Προφανως υπαρχει ενα σκοτεινο μυστικο δωματιο που τα συζητανε ολα αυτα και αποφασιζουν.

Οτι νανε^2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Οχι βρισκετε πρακτικα ολος ο δυτικος πολιτισμος που ζουσε αρκετα χρονια με δανεικη αξια. Point is?

Αυτο που λεω βασικα ειναι οτι ειναι ηληθιο και απλουστευτικο το επιχειρημα σου οτι ο καλυτερος τροπος να υποδουλωσεις κτλ.

Κλασικες συνομοσιολογικες παπαριες.

Προφανως υπαρχει ενα σκοτεινο μυστικο δωματιο που τα συζητανε ολα αυτα και αποφασιζουν.

Οτι νανε^2

Ό,τι να ναι, δε λες τίποτα. Αντεπιχειρήματα δεν είδα. (Βασικά δεν είδα καν επιχειρήματα αλλά τέσπα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Point is,Αγαπητε epote...
Καλη η κριτικη που μας κανεις...Αλλα εχεις να προτεινεις καμια βιωσιμη λυση??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

смертной пилюле

Νεοφερμένος

Ο смертной пилюле αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
ομορφάντρας, λουκανικούμπα και sos


Η πανίδα των καθρεφτών – Χόρχε Λούις Μπόρχες

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΩΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΩΝ ΟΝΤΩΝ
Mετάφραση: Γ.Βέης
Εκδόσεις LIBRO 1983


Ο πατήρ Φοντέκκιο της Κοινωνίας του Ιησού σχεδίασε σ' έναν απ' τους τόμους
των Lettres edifiantes et curieuses, που κυκλοφόρησε στο Παρίσι
το πρώτο μισό του δέκατου όγδοου αιώνα, μια μελέτη για τις προλήψεις
και τις πλάνες των κοινών ανθρώπων της Καντώνας.

Στο προκαταρτικό σχεδίασμα σημείωσε ότι το ψάρι ήταν ένα πλάσμα
που έλαμπε και κινιόταν γρήγορα και που δεν είχε πιάσει ποτέ του κανείς,
αν και πολλοί έλεγαν ότι το είχαν δει στα βάθη των καθρεφτών.
Ο πατήρ Φοντέκκιο πέθανε το 1736 κι έτσι το έργο που άρχισε έμεινε ατέλειωτο.
Κάπου 150 χρόνια αργότερα, ο Χέρμπερτ Άλλεν Τζιλς ανέλαβε
να τελειώσει το έργο, που είχε μείνει στη μέση.

Σύμφωνα με τον Τζιλς, λοιπόν, η πίστη στο ψάρι αποτελεί μέρος ενός ευρύτερου θρύλου,
που φτάνει μέχρι τους μυθικούς χρόνους του Κίτρινου Αυτοκράτορα.
Τον καιρό εκείνο, ο κόσμος των καθρεφτών κι ο κόσμος των ανθρώπων δεν ήταν όπως σήμερα,
απλώς ξεκομμένοι ο ένας απ' τον άλλο. Ήταν επιπλέον τελείως διαφορετικοί.
Ούτε τα όντα, ούτε τα χρώματα, ούτε τα σχήματα ήταν τα ίδια.
Και τα δυο βασίλεια, των καθρεφτών και των ανθρώπων, ζούσαν αρμονικά.
Μπορούσες να πας και να 'ρθεις μέσα απ' τους καθρέφτες.
Είχαν μεγάλη δύναμη, αλλά στο τέλος ενός αιματηρού πολέμου
υπερίσχυσαν τα μαγικά όπλα του Κίτρινου Αυτοκράτορα.
Απέκρουσε τους εισβολείς, τους φυλάκισε μέσα στους καθρέφτες και τους ανάγκασε
να επαναλαμβάνουν σαν μέσα σε κάποιο όνειρο τις ανθρώπινες πράξεις.
Τους απογύμνωσε απ' τη δύναμή τους κι απ' τη μορφή τους και τους περιόρισε
στην εκτέλεση απλών δουλικών αντανακλάσεων.

Θα 'ρθει, όμως, μια μέρα που θα λύσουν τα μαγικά ξόρκια.
Το πρώτο που θα ξυπνήσει θα είναι το ψάρι.
Θα δούμε βαθιά μέσα στον καθρέφτη μιαν αμυδρή γραμμή που θα έχει
ένα χρώμα εντελώς διαφορετικό από οποιοδήποτε άλλο χρώμα.
Ύστερα θ' αρχίσουν να σαλεύουν κι άλλα σχήματα.
Σιγά σιγά θα διαφέρουν από μας, θα πάψουν να μας μιμούνται.
Θα ορμήσουν μέσα απ' τα φράγματα του γυαλιού και του μετάλλου και δε θα νικηθούν αυτήν την φορά.
Στο πλευρό των πλασμάτων των καθρεφτών θα πολεμήσουν τα πλάσματα του νερού.
Στο Γιουνάν δε μιλούν για το ψάρι, αλλά για την τίγρη του καθρέφτη.
Άλλοι πάλι πιστεύουν ότι λίγο πριν γίνει η επιδρομή,
θ' ακούσουν την κλαγγή των όπλων να 'ρχεται απ' τα βάθη των καθρεφτών.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

τι είναι μυθοπλασία, τι είναι συνομωσία,
τι είναι καθρέφτης,
τι είναι ομορφάντρας,
τι είναι ασχημοχώρα?

τι είναι εποτέ?

τι είναι "τι είναι"?

τι είναι χρεωκοπία?
τι είναι "?" ?


υγ. φρονώ πως είμαστε το περιπλανώμενο ψάρι,
στον επιτοίχιο καθρέφτη του Μπόρχες,
λίγο πριν το είδωλό μας,
μας εγκαταλείψει κι αυτό περίλυπο
με την περιφερόμενη ανοησία
που λογίζεται ως πρώτη μούρη in the crub.


υγ. εποτέ, έχεις μπει στο μυαλό του τζων μάλκοβιτς παπαδήμου,
και νιώθεις τόσο safe from harm με το ευρουλάκι στο τσεπάκι?
Γιατί μονάχα εσύ κι άλλοι 199 πιστεύουν ότι το ευρώ
είναι το νόμισμα των ΙΛΟΥΜΙΝΑΤΙ?
:/:


πότε θα καταλάβεις ότι το ευρώ απέτυχε
(ή εμείς αποτύχαμε στο ευρώ)
σαν φόρμουλα ενοποιητική
μιας ευρώπης παρακμάζουσας και 27 ταχυτήτων?

όταν θα έρθουν έξω από το μαγαζί σου
και θα βγάλουν σε πληστηριασμό
τις μπάρες και τα βαράκια σου?

και θα σου πάρουν και το ποδηλατάκι
και τον διάδρομο που ο κόσμος ρίχνει
κανά κιλό?


πότε εποτέ?


(το παράξενο είναι ότι όλη αυτή η δυσανασχέτηση
ενώ λειτουργεί πάνω στην τρομολότζικ του τι θα συνέβαινε
εαν δεν είχαμε το ευρώ, θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει
στο κομμάτι του ρεαλιστικού τρόμου, του βιωμένου
και τι επίκειται ακόμα μέχρι το χοτ σαμερ που ζυγώνει.

είμαστε ήδη ΗΔΗ Η-Δ-Η σε θέση πολύ χειρότερη της Αργεντινής
αλλά κάποιοι κοιμούνται ήσυχα γιατί έχουν φαί,
σπίτι κι ηλεκτρικό και καταθέσεις στα ΑΤΜ.


αν δε ματώσει ο κώλος μας,
θα συνεχίζουμε να μπαινοβγάζουμε το στυλιάρι.

ΩΣ τότε όμως, θα λέμε πως όσοι
μιλάνε για κάτι αιχμηρό που μας
βιάζει είναι συνομώτες.

Και τότε βουτάμε στην πανίδα του καθρέφτη
εξορίζοντας τον εαυτό μας σε καινούργια
χρώματα απελπισίας και με ένα τόνο
του στυλ "σε παρακαλώ ξέχασέ με από τον κόσμο".


..έτσι που γράφει ο Μπωντλαίρ κάποιοι βάζουν στο είδωλό τους μια θαυμάσια αποκρυστάλλωση,
αλλά καταφέρνουν να μιμηθούν τελικά το θρήνο
της σκέψης τους, αλυσοδεμένοι σε βούρκο
βλακείας.


ΒΛΑΚΕΙΑΣ.



:worry:



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
valder:

το οτι τελειωσες ενα τει δεν σε κανει οικονομολογο.

αν θεωρω τους οικονομολογους βλακες σκεψου τι αποψη εχω για τους τειτζιδες.

πως ακριβως παιρνεις στα σοβαρα ανθρωπους που διαχειριζονται περιουσιες χρησημοποιοντας γκαουσιανες κοπιουλες για να βγαζουν συμπερασματα για παραγωγα πρωιοντα? Αυτες οι παπαριες κανουν τα μαλια ενος μαθηματικου να στεκονται στον αερα. Πολυ δε περισοτερο οταν το πρωιον πανω στο οποιο βασιζεται το παραγωγο ειναι ηδη αυθαιρετα αξιολογημενο! Αυτα ειναι μαγειρεματα.

Αλλα εχεις να προτεινεις καμια βιωσιμη λυση??

Σε αυτη τη φαση το βουλωνουμε συλογικα, κοιταμε να μορφωθουμε οσο γινεται και να γινουμε υποτηποδος παραγωγικοι. Δουλεια θελει, σκληρη σκληρη δουλεια. Και αυτο με την ελπιδα οτι τα ΠΑΙΔΙΑ μας θα εχουν ενα καλυτερο μορφοτικο επιπεδο απο οτι εμεις και ετσι το επιχειρηματικο τους πνευμα θα δωσει μια ανασα σε τουτο το κωλοτοπο.

Και ναι θα πρεπει να δουλευουμε για τη καλη ψυχη της μανας μας. Τοσα χρονια ζουσαμε με δανεικα τωρα πρεπει να φαμε και το αγγουρι λιγο. Αντι καφετερια κοιτα να κολας ετικετες στο ελαιολαδο που θα βγαζεις απο το χωραφι σου. Και μετα εσυ ο ιδιο που κολουσες τις ετικετες ψαξε για ανθρωπους που θα αγορασουν το ελαιολαδο σου στο εξωτερικο, και μετα τα λιγα λεφτα που θα βγαλεις επενδυσε τα.

Δεν μπορουμε να ανταγωνιστουμε τον αγροτικο τομεα της ισπανιας σε ογκο αλλα μπορουμε σε ποιοτητα, βιολογικα πρωιοντα, οικολογικο παπαριες που πουλανε, διαφορετικα ειδη τουρισμου, καλες υπηρεσιες, φτηνες υπηρεσιες. Αν καθε μαλακας που μενει στην αθηνα φροντιζε ο ΙΔΙΟΣ να βαψει την κωλοπολυκατοικια του και καθε γαμημενη γειτονια αποφασιζε να βαλει το ΙΔΙΟ χρωμα τεντες ποσο πιο ωραια θα ηταν η αθηνα? Δεν θα γινομασταν παρισι αλλα απο την ουγκαντα που ειμαστε τωρα?

Αντι ας πουμε να σπαζουμε τα μαγαζια του κοσμακη στο συνταγμα (που ηταν ανασφαλιστα απο το 2008 γιατι κανενας δεν τα ασφαλιζε) δεν κοιταμε λιγακι να κανουμε το κεντρο λιγο πιο ανθρωπινο για εμας και για τουριστες?

Χρειαζεται πουθενα αδεια απο καποιο πολιτικο για να σταματαμε στο δρομο οταν περνανε πεζοι? Για να μην πεταμε σκουπιδια? Για να αντιμετοπιζουμε τους ξενους σαν ανθρωπους και οχι σαν σκουλικια που ηρθανε για να τους παρουμε τα λεφτα? Για να κανουν οι δημοσιοι υπαλληλοι τη δουλεια τους?

Γκρινια γκρινια γκρινια οι ελληναρες, μια ζωη γκρινια. Δεν σου αρεσει η τρυπα που εχει ο δρομος εξω απο το σπιτι σου? ΠΑΡΕ ΤΣΙΜΕΝΤΟ ΚΑΙ ΓΕΜΗΣΤΗ θα σου κοστισει ακριβος 5 ευρω μην περιμενεις τον πολιτικο, καντο μονος σου. Αν ο καθε ενας εκανε μια τετοια ΑΠΛΗ μαλακια τα παντα θα ηταν καλυτερα.

Αλλα οχι, καλυτερα να κατασκηνοσουμε στο συνταγμα και να καψουμε κανα νεοκλασικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top