Τους παίρνουν το παιδί γιατί είναι ηλικιωμένοι

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
βρήκα την είδηση και αλλού
Όμως το κοριτσάκι δόθηκε σε ανάδοχη οικογένεια όταν ο πατέρας του το ξέχασε επί 45 λεπτά στο αυτοκίνητο, όταν ήταν νεογέννητο.​
Από άλλο ξενόγλωσσο site:
The couple were reported to social services by neighbours after they left the infant alone in a car for a few minutes late one evening, and Viola was immediately taken into care.
Κι εδώ άλλο (με περισσότερες λεπτομέρειες):
However the court refused to accept the argument pointing out how neighbours had heard the child crying on several occasions and it was clear they were not able to look after the little girl.

Φωτογραφία του ζευγαριού μαζί με το παιδί πριν τους το πάρουν:


Το δεύτερο άρθρο τελειώνει με το εξής ενδιαφέρον:

In Italy the age limit for fertility treatment is 43 years old and the ruling was introduced after a series of cases where woman in their fifties and sixties had children through artificial insemination provoking the anger of the Catholic Church.


Last year Susan Tollefsen became the oldest woman in Britain to have a baby through a British clinic when she gave birth at 60 while in 2006 Patricia Rashbrook, 62, had treatment at an overseas clinic to have a child.

Edit: Ψάχνοντας για σχετική νομοθεσία στις διάφορες χώρες έπεσα πάνω σε αυτό: https://en.wikipedia.org/wiki/Pregnancy_over_age_50 ρίξτε μια ματιά, έχει ενδιαφέρον.


Edit 2:
Από κει κι έπειτα, το να προσπαθήσει το κράτος να εξασφαλίσει κάπως το μέλλον του παιδιού...
Ελπίζω να ήταν σαφές πως μίλησα ΜΟΝΟ για τη συγκεκριμένη περίπτωση εφόσον το παιδί έχει ήδη γεννηθεί.
Δεν νομίζω ότι θα είναι για την Viola μικρότερο το σοκ όταν μια μέρα μάθει - ή διαβάσει στο διαδίκτυο - για τους πραγματικούς της γονείς, από ό,τι θα ήταν το σοκ του (ενδεχόμενου) θανάτου τους.

Γενικότερα υποστηρίζω πως θα έπρεπε να υπάρχει, νομικά τουλάχιστον, ένα ηλικιακό όριο στις εξωσωματικές όπως και στις υιοθεσίες. Στις μεν εξωσωματικές επειδή είναι τεχνητές εγκυμοσύνες, στις δε υιοθεσίες επειδή δεν αποτελεί ιδανικό δεδομένο και μπορεί ν' αποφευχθεί. Φαίνεται όμως πως δεν υπάρχει παντού σχετική νομοθεσία με αποτέλεσμα αυτοί που θέλουν απεγνωσμένα παιδί ν' αναζητούν τη λύση εκεί που επιτρέπεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γι' αυτό σας είπα ρίξτε μια ματιά στη Wiki. Eχει ολόκληρο κατάλογο με τέτοιες περιπτώσεις. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Γι' αυτό σας είπα ρίξτε μια ματιά στη Wiki. Eχει ολόκληρο κατάλογο με τέτοιες περιπτώσεις. :whistle:

Τη ρίξαμε τη ματιά :) και ήταν διαφωτιστικότατη, όπως διαβάσαμε και το άλλο άρθρο που παρέθεσε η IL PENSIERO και δεν εκπλαγήκαμε καθώς ο ανθρώπινος εγωισμός πορεύεται χέρι χέρι με τις απαρχαιωμένες κοινωνικές επιταγές.
"Το παιδί μου"
"Ο κληρονόμος μου"
"Η συνέχεια μου"
"Ο διάδοχος μου"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγκληματικη για μενα δεν ειναι η αποφαση του δικαστηριου, η οποια προφανεστατα (διοτι διαφορετικα θα ηταν το λιγοτερο γελοιο) δε θα στηριχθηκε μονο στην ηλικια του ζευγαριου, αλλα η αποφαση του συγκεκριμενου ζευγαριου να φερει στον κοσμο ενα παιδι σε αυτη την ηλικια.
Ανεπιτρεπτο, τραγικα ανευθυνο εκ μερους τους και με λυπει πολυ το γεγονος οτι υπαρχουν ατομα που στο βωμο των προσωπικων "θελω" και μονο ειναι διατεθημενα να θυσιασουν ακομα και μια ζωη.
Και ναι κανεις δε γνωριζει το ποτε θα "φυγει", αλλα δεν ξεκινας να κανεις κατι-το οτιδηποτε- με τις χειροτερες προυποθεσεις, πολυ περισσοτερο δε να φερεις ενα παιδι στον κοσμο. Ελεος δηλαδη...


Μωρε Νεραιδα, 52 ειναι η γυναικα, γρια ειναι? Δεν ειναι... Ασε που ο πατερας στη φωτο μοιαζει δε μοιαζει 50αρης! Ενταξει με τα ορια, δε λεω, να υπαρχουν, αλλα το 50 δε μου μοιαζει τραγικο. Το 70 οκ ακουγεται πολυ, αλλα δεν τον ξερουμε τον ανθρωπο.
50αρες ξερω μες στα κρυα τα νερα, ουτε που τους φαινεται και πιο ενεργητικες κι απο νεοτερες!
Αλλα και παλι βαλε την εξης υποθεση- πες πως προσπαθουσε απο τα 40 της και τωρα το πιασε, στα 50 της, τι να κανει, να πει δε το θελω? Αυτο κι αν θα ηταν ανωριμο... Η ξεκινας να προσπαθεις ή δεν προσπαθεις καν. Αφου το ξεκινησε, εφτασε ως το τελος. Βαλε με το μυαλο σου, σε τι κατασταση απελπισιας θα βρισκονται τωρα με ολα αυτα που συμβαινουν στη ζωη τους. Κι ολ'αυτα για μια εξαιρετικα καλη προθεση....
Ξερουμε ολοι πως με τις εξωσωματικες συνηθως μια και δυο προσπαθειες δεν αρκουν. Μπορει να ταν μεγαλος ο καημος τους για ενα παιδακι... καθε γυναικα κι ανδρας δεν ξερεις πως το σκεφτονται... και δεν ειναι απαραιτητα κακο να μεγαλωσει ενα παιδακι μια μεγαλυτερη γυναικα η ενας μεγαλυτερος μπαμπας, μπορει αυτο το παιδι να ζησει ακομα πιο ευτυχισμενα κι απο αλλα παιδια.. Εγω πιστευω στον ανθρωπο, οχι στις ηλικιες....
Δεν ξερω αν ακουγομαι ρομαντικη, αλλα πιστευω πολυ πως η αγαπη δεν κοιταει τετοια πραγματα.... Και μονο το γεγονος οτι το θελαν τοσο και προσπαθουσαν, εμενα μου λεει πολλα... δηλαδη προτιμω το ''θελω'' απο το ''ετυχε'' και το ''πρεπει'' ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τους παίρνουν το παιδί γιατι είναι ηλικιωμένοι


Αν ήταν στην Ελλάδα το πρώτο που θα τους είχαν πάρει είναι η σύνταξη :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Θα είμαι λιτή και περιεκτική.

Προσωπικά με τρομάζουν τα ζευγάρια που παλεύουν για χρόνια για βιολογικό παιδί, που ξεπατώνονται σε εξωσωματικές και ορμονοθεραπείες και υποβάλονται σε τεράστιο σωματικό, ψυχολογικό και χρηματικό κόστος. Δεν λέω, να προσπαθήσουν, αλλά έλεος με την μανία του να μεταφέρουμε το πολύτιμο dna μας όταν υπάρχουν τόσα παιδιά εν αναμονή στα διάφορα οικοτροφεία. Δηλ. το να φτάνεις 100 χρονών και ακόμα να προσπαθείς επειδή "θες να γίνεις ΜΑΝΑ" είναι εξωφρενικό!

Από την στιγμή βέβαια που οι συγκεκριμένοι το έκαναν, δε νομίζω ότι ήταν δουλειά του οποιουδήποτε να αναμειχθεί. Ήθελαν να περάσουν κάποιο μήνυμα προφανώς, κάποιον συμβολισμό, αλλά καθώς οι συγκεκριμένοι γονείς είναι ακμαίοι και μπορούν να ανταποκριθούν στα γονεϊκά τους καθήκοντα βρίσκω την δικαστική απόφαση γελοία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
κάποια από τα άρθρα στο διαδίκτυο αναφέρουν ότι απορρίφθησαν 2 αιτήσεις τους για υιοθεσία.

Απλώς το αναφέρω γιατί πολλοί εστίασαν στο "θέλαν σώνει και ντε να κάνουν δικό τους παιδί".
Οι συγκεκριμένοι μου δείχνουν ότι θέλαν "σώνει και ντε" παιδί.
Και όταν τα κριτήρια εκείνα που αφήνουν ένα παιδι στο ίδρυμα αντί να το δώσουν σε ένα ζευγος 45 ετών τους απέρριψε κατέφυγαν και πάλι σε εξωσωματική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
κάποια από τα άρθρα στο διαδίκτυο αναφέρουν ότι απορρίφθησαν 2 αιτήσεις τους για υιοθεσία.

Απλώς το αναφέρω γιατί πολλοί εστίασαν στο "θέλαν σώνει και ντε να κάνουν δικό τους παιδί".
Οι συγκεκριμένοι μου δείχνουν ότι θέλαν "σώνει και ντε" παιδί.
Και όταν τα κριτήρια εκείνα που αφήνουν ένα παιδι στο ίδρυμα αντί να το δώσουν σε ένα ζευγος 45 ετών τους απέρριψε κατέφυγαν και πάλι σε εξωσωματική.

Δίκιο έχεις. Και βέβαια το κακό με τις μεθόδους υποβοηθούμενης αναπαραγωγής είναι, μεταξύ άλλων, και το ότι τα ζευγάρια χάνουν χρόνο. Παλεύουν, παλεύουν και μόλις πάρουν απόφαση να δουν και το option της υιοθεσίας είναι 45 χρονών. Δεν λέω να μην γίνονται προσπάθειες για εξωσωματικές και λοιπά, αλλά να μην φτάνουμε και στο άλλο άκρο. Ας βλέπουμε και το ζήτημα της υιοθεσίας ζεστά. Και παράλληλα ας προσπαθούμε και για σύλληψη. Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις ζευγαριών που άπαξ και τους έκατσε η εξωσωματική μετά έκαναν στο καπάκι άλλο παιδάκι φυσιολογικά. Ή ζευγαριών που κουράστηκαν να προσπαθούν, το παράτησαν και άπαξ και χαλάρωσαν πέτυχαν φυσιολογικά την πολυπόθητη σύλληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μωρε Νεραιδα, 52 ειναι η γυναικα, γρια ειναι? Δεν ειναι... Ασε που ο πατερας στη φωτο μοιαζει δε μοιαζει 50αρης! Ενταξει με τα ορια, δε λεω, να υπαρχουν, αλλα το 50 δε μου μοιαζει τραγικο. Το 70 οκ ακουγεται πολυ, αλλα δεν τον ξερουμε τον ανθρωπο.
50αρες ξερω μες στα κρυα τα νερα, ουτε που τους φαινεται και πιο ενεργητικες κι απο νεοτερες!
Αλλα και παλι βαλε την εξης υποθεση- πες πως προσπαθουσε απο τα 40 της και τωρα το πιασε, στα 50 της, τι να κανει, να πει δε το θελω? Αυτο κι αν θα ηταν ανωριμο... Η ξεκινας να προσπαθεις ή δεν προσπαθεις καν. Αφου το ξεκινησε, εφτασε ως το τελος. Βαλε με το μυαλο σου, σε τι κατασταση απελπισιας θα βρισκονται τωρα με ολα αυτα που συμβαινουν στη ζωη τους. Κι ολ'αυτα για μια εξαιρετικα καλη προθεση....
Ξερουμε ολοι πως με τις εξωσωματικες συνηθως μια και δυο προσπαθειες δεν αρκουν. Μπορει να ταν μεγαλος ο καημος τους για ενα παιδακι... καθε γυναικα κι ανδρας δεν ξερεις πως το σκεφτονται... και δεν ειναι απαραιτητα κακο να μεγαλωσει ενα παιδακι μια μεγαλυτερη γυναικα η ενας μεγαλυτερος μπαμπας, μπορει αυτο το παιδι να ζησει ακομα πιο ευτυχισμενα κι απο αλλα παιδια.. Εγω πιστευω στον ανθρωπο, οχι στις ηλικιες....
Δεν ξερω αν ακουγομαι ρομαντικη, αλλα πιστευω πολυ πως η αγαπη δεν κοιταει τετοια πραγματα.... Και μονο το γεγονος οτι το θελαν τοσο και προσπαθουσαν, εμενα μου λεει πολλα... δηλαδη προτιμω το ''θελω'' απο το ''ετυχε'' και το ''πρεπει'' ...

Καταρχας δεν ειναι 52, αλλα 57. Οποτε δε μιλαμε για 50αρες, αλλα για 60αρες. Και ναι, αυτα τα 5 χρονια εχουν διαφορα οσο περναει ο χρονος και αυτα αυξανονται.
Και επιμενω, ειναι ακρως ανευθυνο μια 57χρονη και ενας 70χρονος να παρουν την αποφαση να φερουν ενα παιδι στον κοσμο.
Ειτε μας αρεσει ειτε οχι λογω ηλικιας οι πιθανοτητες δεν ειναι με το μερος τους και δεν κανουμε παιδι, επειδη το εχουμε καημο. Η γεννηση ενος παιδιου εχει καταντησει αυτοσκοπος και ειναι τραγικο. Εαν νοιωθεις την αναγκη να προσφερεις σε εναν αλλο ανθρωπο-διοτι περι προσφορας προκειται, τροποι υπαρχουν ασχετα με το σε ποια ηλικια βρισκεσαι. Αλλα οχι. Πρεπει σωνει και καλα να διαιωνισουμε το σπανιο dna μας.
Σαφως δε η αγαπη ειναι αυτη που χρειαζεται πανω απ΄ολα ενα παιδι για να μεγαλωσει, αρκει να ειναι εκει οι γονεις του και να μη βλεπουν τα κυπαρισσια αναποδα. Κι εαν πιστευεις πως μπορουν να μεγαλωσουν ενα μωρο ατομα σε αυτη την ηλικια, τοτε θα σου ελεγα να ρωτησεις ποσα απο τα νεα ζευγαρια εμπιστευονται τους γονεις τους που ειναι σε μεγαλη ηλικια απλα και μονο να τους τα αφησουν εστω και για ενα διημερο.
Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τι σημαινει για εσας "μεγαλωνω παιδι". Τα τελευταια χρονια λογω ηλικιας εχω στον κοντινο περιγυρο μου ζευγαρια με μωρα και βλεπω τους 30+ πραγματικα να ομολογουν πως ο ερχομος ενος παιδιου ειναι καθε αλλο παρα ευκολη υποθεση, αναφερομενοι στις αντοχες που πρεπει να εχεις.

Οπως κι εαν εχει, για μενα φερθηκαν εγωιστικα, ανευθυνα, κοινως απαραδεκτα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top