Μισοάδειο ή μισογεμάτο;

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Αντικειμενικά τώρα μισοάδειο δεν είναι? Έτσι όπως έχουν τα πράγματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αντικειμενικά τώρα μισοάδειο δεν είναι? Έτσι όπως έχουν τα πράγματα?

Σημασια εχει εσυ πως το αντιλαμβανεσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

galla

Νεοφερμένος

Ο galla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Μισοαδειο φυσικα!Στην προσπαθεια εκπληρωσης ενος στοχου ξεκινας με αδεια τα χερια η και με λιγα προσοντα.Με το τελος της προσπαθειας αν εχεις πετυχει, το απο που ξεκινησες σε κρατα προσγειωμενο!Αρα ποιος ο λογος να εθελοτυφλουμε οτι κατι μας χαριζεται,προσπαθεια λοιπον και τιποτα δεν ειναι αδυνατον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Τελικά είναι το ποτήρι μισοάδειο ή μισογεμάτο;

Πάντα γεμάτο θα είναι γιατί και μέχρι τη μέση να το γεμίσεις με υγρό το υπόλοιπο μισό θα είναι αέρας :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μισοαδειο φυσικα!Στην προσπαθεια εκπληρωσης ενος στοχου ξεκινας με αδεια τα χερια η και με λιγα προσοντα.Με το τελος της προσπαθειας αν εχεις πετυχει, το απο που ξεκινησες σε κρατα προσγειωμενο!Αρα ποιος ο λογος να εθελοτυφλουμε οτι κατι μας χαριζεται,προσπαθεια λοιπον και τιποτα δεν ειναι αδυνατον!
Δεν βρίσκω τίποτα που να ισχύει στην παραπάνω δήλωση, τουλάχιστον ως θέσφατο. :hmm:
Μπορεί να ξεκινάς για την εκπλήρωση ενός στόχου πολύ καλά προετοιμασμένος και με πολλά προσόντα και να απογειώνεσαι από τη μέθη της επιτυχίας στο τέλος, όπως άλλωστε είναι και το φυσιολογικό.
Αντιμετωπίζω τη ζωή με αισιοδοξία, δεν σημαίνει ότι τα βρίσκω όλα έτοιμα στο πιάτο.
Ο κόπος και η προσπάθεια είναι γλυκά πολλές φορές και ενισχύουν το αίσθημα του νικητή την ώρα της ανταμοιβής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μισοαδειο φυσικα!Στην προσπαθεια εκπληρωσης ενος στοχου ξεκινας με αδεια τα χερια η και με λιγα προσοντα.Με το τελος της προσπαθειας αν εχεις πετυχει, το απο που ξεκινησες σε κρατα προσγειωμενο!Αρα ποιος ο λογος να εθελοτυφλουμε οτι κατι μας χαριζεται,προσπαθεια λοιπον και τιποτα δεν ειναι αδυνατον!

Eκανα μεγαλη προσπαθεια για να καταλαβω τη συσχετηση της αισιοδοξιας, απαισιοδοξιας με το ποσο προσγειωμενος ειναι καποιος και την προσπαθεια.
Εαν αντιμετωπιζεις μια κατασταση με αισιοδοξια σημαινει οτι εχουν παρει τα μυαλα σου αερα? Οτι δεν προσπαθεις αρκετα?

Ισα ισα που ο αισιοδοξος ανθρωπος μπροστα στις αναποδιες δε θα απογοητευτει, αλλα θα βρει τη δυναμη ωστε να συνεχισει την προσπαθεια μεχρι να τα καταφερει...

Ενιγουεις...η αληθεια ειναι οτι η τοποθετηση του φιλου μας, τουλαχιστον οσον αφορα σε μενα, ηταν καπως δυσνοητη...

Και ελπιζω να εχουμε ολοι καταλαβει πως μισογεματο--> αισιοδοξη σταση (και οχι δεν αναφερομαι σε αυτην της Κολιατσου:P) ζωης, μισοαδειο--> απαισιοδοξη σταση ζωης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Νεράιδα συμφωνώ , αλλά στην παρούσα φάση εγώ θεωρώ ότι είναι μισοάδειο γιατί όλοι πάνω κάτω γύρω στα 20 σπουδαγμένοι και μη μέλλον δουλειάς δεν υπάρχει, γενικότερα μόνο θέμα επιβίωσης έχουμε. Και μια πλατεία για να συζητάμε τι μπορούμε να αλλάξουμε. Αλλά θα μπορούσαμε να συζητούσαμε εκεί πολύ καλύτερα πράγματα, γιατί το τι θα απογίνουμε είναι μια συνολική σκέψη.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Δεν υπάρχει ποτήρι ;) [κατά το There is no spoon]
Συνεπώς, ας μην πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Συνεπώς, ας μην πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό :D
..η κουταλιά είναι μισοάδεια, ή μισογεμάτη; :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
ωραίο θέμα! :D
Η νοοτροπία μου που λέτε, δεν είναι και η σταθερότερη απέναντι στη ζωή.. συνεπώς δεν ανήκω απόλυτα σε μια από τις δυο κατηγορίες..
δεν είμαι παρανοϊκή, ούτε διχασμένη προσωπικότητα :P
Είναι στιγμές που το ποτήρι μοιάζει μισοάδειο, και είναι το άγχος και η απελπισία της στιγμής που με κάνει να το βλέπω με αυτό τον τρόπο..
καθώς περνάει όμως λίγο η ώρα.. η μέρα.. οι μέρες ψάχνω βαθιά μες τη σκέψη και τον εαυτό μου, ή και αρκετές φορές συζητώντας με κοντινούς μου ανθρώπους και καταλήγω στο ότι το ποτήρι είναι μισογεμάτο..
Εγώ προσωπικά από μικρή δεν ήμουν καθόλου της θετικής ενέργειας, όλο μες τη μίρλα, τον αρνητισμό, την ηττοπάθεια! πω πω, τι πράμα ήμουν.. αλλά εντάξει όσο περνάει ο καιρός, τώρα στα 17 και 9, βλέπω τη ζωή αλλιώς.. άρα μάλλον ανήκω περισσότερο σ'αυτούς που βλέπουν το ποτήρι μισογεμάτο είτε γιατί μου έμαθαν έτσι, είτε γιατί αναγκάζομαι να το βλέπω έτσι αφού η ζωή ως τώρα μου δίδαξε ότι η θετική ενέργεια είναι το 50% της επιτυχίας σε ότι κάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Στην δεδομένη χρονική στιγμή και συναρτήσει όσων γίνονται στη ζωή μου αλλά και γύρω μου , το να το δω μισοάδειο δεν μου φαίνεται απαισιόδοξη, απλώς ρεαλιστική στάση....
Γενικότερα , μάλλον προς το μισοάδειο έχω τάση, και μάλλον η όλη προσπάθειά μου έγκειται στο να μου μάθω τεχνικές ώστε να το ¨γεμίζω¨ νοητά και ψευδαισθησιακά...
Συχνά καταφέρνω και με ξεγελάω και με πείθω ότι το βλέπω μισογεμάτο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
παντα απαισιοδοξη μου λενε ολοι πως ειμαι....και ναι ειμαι....αλλα δεν μενω εκει...δεν το αποδεχομαι...συνηθως το ποτηρι μου ειναι μισοαδειο....αλλα προσπαθω να το γεμιζω...και οχι με ψευδαισθησεις...οι ψευδαισθησεις δεν κρατουν και για πολυ...προσκαιρο φαρμακο....το να δινω στον εαυτο μου την ψευδαισθηση οτι ειναι καλα ειναι χειροτερο απο το να αποδεχομαι οτι δεν ειναι και να μην κανω τιποτα....η δουλεια με τον εαυτο μου/μας ειναι αυτη που μπορει να φερει μονιμα αποτελεσματα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Μια γενική παρατήρηση... Πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολο να κρατήσεις μια σταθερή στάση... Όλοι μας(σχεδόν), είτε αισιόδοξοι είτε απαισιόδοξοι, θα έχουμε περάσει μία στιγμή(διάστημα) όπου βλέπουμε τις καταστάσεις με διαφορετική σκοπιά απ' ότι συνήθως... Και ίσως μας τύχει κάτι και να αλλάξουμε ριζικά και (σχεδόν) μόνιμα την στάση μας...

Τώρα για μένα προσωπικά... Εγώ θέλω να δηλώνω ρεαλιστής, αλλά αντιλαμβάνομαι ότι βλέπω γενικώς τα πράγματα με μια απαισιόδοξη σκοπιά... Κι έχω την εντύπωση, ότι το κάνω αυτό, διότι όταν περιμένεις το χειρότερο κι αυτό δεν έρθει τότε μόνο καλύτερα μπορείς να νιώσεις... Ενώ αν έρθει, σίγουρα δεν θα εκπλαγείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Κι έχω την εντύπωση, ότι το κάνω αυτό, διότι όταν περιμένεις το χειρότερο κι αυτό δεν έρθει τότε μόνο καλύτερα μπορείς να νιώσεις... Ενώ αν έρθει, σίγουρα δεν θα εκπλαγείς...

συμφωνω σε αυτο....ποτε δεν χαιρομαι...εχω παντα ενα φοβο πως αν χαρω θα στραβωσει κατι...να και τωρα στις πανελληνιες...μετα απο καθε μαθημα ημουν να με κλαινε οι ρεγγες....τα πηγα τελικα καλυτερα απο οσο φανταζομουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Τελικά είναι το ποτήρι μισοάδειο ή μισογεμάτο;

Πλέον, δε βλέπω ούτε το ποτήρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aluteros

Νεοφερμένος

Ο σημαντικος αλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Τελικά είναι το ποτήρι μισοάδειο ή μισογεμάτο;
αλλες το ενα, αλλες το αλλο. αναλογως ποσο δειψαω... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τελικά είναι το ποτήρι μισοάδειο ή μισογεμάτο;
μισογεματο με νερο και μισογεματο με αερα..
δεν υπαρχει αδειο ποτηρι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Να βλέπετε πάντα το ποτήρι μισογεμάτο για να ζήσετε...περισσότερο. Να ευχαριστηθείτε την ζωή σας, ακόμα και με τις αναποδιές της.
Είστε από αυτούς που βλέπουν το ποτήρι μισοάδειο; Κακώς γιατί τότε δεν θα ζήσετε πολλά χρόνια....
Ευτυχία ίσον μακροζωία. Όσο πιο ξέγνοιαστος και χαρούμενος είναι κανείς, τόσο πιο υγιής είναι και τόσο περισσότερο ζει. Αντίθετα, οι μόνιμα αγχωμένοι και απαισιόδοξοι κινδυνεύουν με πρόωρο θάνατο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω ξερω οτι για να ζησετε πολυ


πρεπει τα ποτηρια να τα βλεπετε γεματα στην αρχη και να αδειαζεται όλα μονοι σας..:D

κανει καλο στην υγεια..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top