Μπορεί να αλλάξει ο σεξουαλικός προσανατολισμός; - Gay Conversion

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ναι, πράγματι αυτό είναι σωστό. Θα ήταν καλύτερο για έναν ψυχολόγο να προσπαθήσει να κάνει τον ομοφυλόφιλο ν' αποδεκτεί τον εαυτό του όπως είναι, παρά να προσπαθήσει να του "θεραπεύσει" την ομοφυλοφιλία. Εάν πάλι ο ομοφυλόφιλος επιμένει να "θεραπευτεί" όμως, πώς πρέπει κατά τη γνώμη σου ν' αντιμετωπιστεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εαν καποιος επιμενει σε κατι το οποιο ειναι παρανοικο και εχει εμμονη με αυτο, τοτε πασχει απο καποια ψυχικη διαταραχη και θα πρεπει να ακολουθησει ψυχοθεραπεια και συγκεκριμενη φαρμακευτικη αγωγη.
Και ναι, σε αυτην την περιπτωση ειναι ψυχικα αρρωστος, αλλα δεν πασχει απο ομοφυλοφιλια, αλλα απο καποια ψυχικη διαταραχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αφηστε το παιδια...μην το αναλυετε..μην πιασουμε παλι την ιδια συζητηση...δεν εχει νοημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εαν καποιος επιμενει σε κατι το οποιο ειναι παρανοικο και εχει εμμονη με αυτο, τοτε πασχει απο καποια ψυχικη διαταραχη και θα πρεπει να ακολουθησει ψυχοθεραπεια και συγκεκριμενη φαρμακευτικη αγωγη.
Και ναι, σε αυτην την περιπτωση ειναι ψυχικα αρρωστος, αλλα δεν πασχει απο ομοφυλοφιλια, αλλα απο καποια ψυχικη διαταραχη.

Αυτός δηλαδή που δεν αποδέχεται την ομοφυλοφιλία του και που επιμένει ότι δεν θέλει πλέον να είναι ομοφυλόφιλος, επιμένει κατά τη γνώμη σου σε κάτι παρανοϊκό. Σου φαίνεται λοιπόν παράξενο η ομοφυλοφιλία του να του προκαλεί εσωτερική σύγκρουση την οποία δυσκολεύεται ν' αντιμετωπίσει;

Πάσχει από κάποια ψυχική διαταραχή μας λες. Ποια είναι όμως αυτή η διαταραχή; Η ομοφυλοφιλία δεν αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της διαταραχής αυτής;

Εάν λοιπόν αυτόν τον θεραπεύει το να γίνει straight, γιατί έτσι βρίσκει καλύτερα την ισοροπία με τον εαυτό του, εσύ αντιπροτείνεις να του δώσουμε φάρμακα; Εντάξει, να του δώσουμε φάρμακα, εάν η σύγκρουση του δημιουργεί έντονες καταστάσεις.Τα φάρμακα όμως θα πρέπει ν' αποτελούν προσωρινή λύση, αφού προκαλούν εθισμό. Δεν νομίζω πως είναι καλή αντιμετώπιση το να τον χαπακώνουμε για μια ζωή, προσπαθώντας απλά να καταστείλουμε τη σύγκρουση αντί να την επιλύσουμε.

Μιλάς για ψυχοθεραπεία, που είναι για μένα το σημαντικότερο. Πιστεύεις ότι αυτή η ψυχοθεραπεία δεν θα συμπεριλαμβάνει την ομοφυλοφιλία ως κύριο στοιχείο του προβλήματος; Αλλιώς για ποιο πράγμα θα συζητάνε, για τον καιρό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ειναι απλο..αν δε θελει να ειναι ομοφυλοφιλος ειναι τρελος...τοσο προοδευτικα..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ειναι απλο..αν δε θελει να ειναι ομοφυλοφιλος ειναι τρελος...τοσο προοδευτικα..:whistle:

Καταρχας μην αποδιδεις χαρακτηρισμους που δεν εχω δωσει. Να διαβαζεις σε παρακαλω καλυτερα τις αναρτησεις.
Και ναι Αγγελε, εαν δεν το γνωριζεις, οταν καποιος εχει εμμονες ειναι ψυχικα διαταραγμενος.
Διοτι εγω περι εμμονων μιλησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αυτός δηλαδή που δεν αποδέχεται την ομοφυλοφιλία του και που επιμένει ότι δεν θέλει πλέον να είναι ομοφυλόφιλος, επιμένει κατά τη γνώμη σου σε κάτι παρανοϊκό. Σου φαίνεται λοιπόν παράξενο η ομοφυλοφιλία του να του προκαλεί εσωτερική σύγκρουση την οποία δυσκολεύεται ν' αντιμετωπίσει;

Χαος, παιζει ρολο σε ποιο βαθμο κανεις απορριπτει ή αποδεχεται κατι. Δε μου φαινεται παραξενο το να μην μπορει καποιος να αποδεχτει τον εαυτο του ως εχει, αλλωστε λιγο πολυ ολοι εχουμε βρεθει σε τετοια κατασταση ειτε για σημαντικα ειτε για ασημαντα θεματα. Αλλα εαν αυτη η μη αποδοχη του δημιουργει εμμονες και τετοιο ψυχολογικο προβλημα, ωστε να επηρεαζεται η εξελιξη σου σαν ατομο, τοτε πρεπει να δει καποιον ειδικο.

Πάσχει από κάποια ψυχική διαταραχή μας λες. Ποια είναι όμως αυτή η διαταραχή; Η ομοφυλοφιλία δεν αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της διαταραχής αυτής;

Οταν καποιος υπερβαρος πασχει απο καταθλιψη, επειδη δεν μπορει να συμφιλιωθει με τον εαυτο του, η χαμηλη του αυτοεκτιμηση ειναι εκεινο που πρεπει να δουλευτει, ωστε να μπορεσει να θεραπευτει. Αλλο πραγμα να μου λες οτι καποιος δεν μπορει να δεχτει τη σεξουαλικη του ταυτοτητα και αυτη ακριβως η μη αποδοχη να ειναι κομματι της οποιας ψυχικης διαταραχης πλεον υφισταται, και αλλο πραγμα να λεμε οτι πασχει απο ομοφυλοφιλια. Νομιζω τελικα οτι ουσιαστικα δε διαφωνουμε και τοσο πολυ σε αυτα που παρατηρουμε.

Εάν λοιπόν αυτόν τον θεραπεύει το να γίνει straight, γιατί έτσι βρίσκει καλύτερα την ισοροπία με τον εαυτό του, εσύ αντιπροτείνεις να του δώσουμε φάρμακα; Εντάξει, να του δώσουμε φάρμακα, εάν η σύγκρουση του δημιουργεί έντονες καταστάσεις.Τα φάρμακα όμως θα πρέπει ν' αποτελούν προσωρινή λύση, αφού προκαλούν εθισμό. Δεν νομίζω πως είναι καλή αντιμετώπιση το να τον χαπακώνουμε για μια ζωή, προσπαθώντας απλά να καταστείλουμε τη σύγκρουση αντί να την επιλύσουμε.

Μα δε θα θεραπευτει με το να γινει στρειτ. Ανεφερα και παραπανω πως εχουμε να κανουμε καθαρα με χαμηλη αυτοεκτιμηση. Η οποια δουλεια πρεπει να γινει με καποιον ειδικο, ειναι σε αυτο ακριβως το κομματι. Μεσω καποιων μηχανισμων να συνειδητοποιησει πως αυτο ειναι και πως πρεπει να μαθει να αγαπαει τον εαυτο του ως εχει.
Τωρα εαν εχει φτασει στο σημειο να εχει εμμονες, αυτοκτονικες τασεις κ.ο.κ., τοτε πιθανοτατα να χρειαζεται και φαρμακευτικη αγωγη. Δεν ειμαι βεβαια απολυτη, διοτι ψυχιατρος δεν ειμαι. Λογω καποιων εμπειριων ομως ετσι το αντιλαμβανομαι.

Μιλάς για ψυχοθεραπεία, που είναι για μένα το σημαντικότερο. Πιστεύεις ότι αυτή η ψυχοθεραπεία δεν θα συμπεριλαμβάνει την ομοφυλοφιλία ως κύριο στοιχείο του προβλήματος; Αλλιώς για ποιο πράγμα θα συζητάνε, για τον καιρό;

Σου εχω απαντησει και παραπανω. Η ομοφυλοφιλια ειναι, οπως και εσυ παρατηρησες, αναποσπαστο κομματι του προβληματος αφου αυτη τον εφτασε στο σημειο να χρηζει βοηθειας, αλλα δεν μπορουμε σε καμμια περιπτωση να πουμε οτι πασχει απ αυτην.
Οπως ακριβως ο υπερβαρος μπορει να πασχει π.χ. απο καταθλιψη και οχι απο τα παραπανω κιλα που εχει. Ελπιζω να καταλαβαινεις τη διαφορα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δε μου φαινεται παραξενο το να μην μπορει καποιος να αποδεχτει τον εαυτο του ως εχει, αλλωστε λιγο πολυ ολοι εχουμε βρεθει σε τετοια κατασταση ειτε για σημαντικα ειτε για ασημαντα θεματα.

και για τους τραβεστι ισχυει αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μα δε θα θεραπευτει με το να γινει στρειτ. Ανεφερα και παραπανω πως εχουμε να κανουμε καθαρα με χαμηλη αυτοεκτιμηση. Η οποια δουλεια πρεπει να γινει με καποιον ειδικο, ειναι σε αυτο ακριβως το κομματι. Μεσω καποιων μηχανισμων να συνειδητοποιησει πως αυτο ειναι και πως πρεπει να μαθει να αγαπαει τον εαυτο του ως εχει.

Ναι, απ' ό,τι βλέπω πράγματι δεν διαφωνούμε ιδιαίτερα, μάλλον προσεγγίζουμε το ίδιο ζήτημα από διαφορετικές πλευρές. Απλά θα ήθελα να πω εδώ, ότι το παραπάνω, στο οποίο απαντάς με αυτό το κομμάτι που παραθέτω, δηλαδή ότι μπορεί κάποιον να τον θεραπεύει το να γίνει straight, το έβγαλα όχι από το μυαλό μου, αλλά από κάποια βίντεο που υπήρχαν σε σελίδες που είχε παραθέσει ο θεματοθέτης, όταν πρωτοανοίξε το θέμα. Εκεί είδα κάποιους να δηλώνουν με χαρά μεγάλη ότι έγιναν straight και σώθηκαν από πολλά και διάφορα που τους έκαναν δυστυχισμένους. Πάνω σ' αυτές τις περιπτώσεις στήριξα τα γραφόμενά μου, αφού μ' έβαλαν σε σκέψεις. Κατά τ' άλλα δεν διαφωνώ καθόλου με όσα γράφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εκεί είδα κάποιους να δηλώνουν με χαρά μεγάλη ότι έγιναν straight και σώθηκαν από πολλά και διάφορα που τους έκαναν δυστυχισμένους.

αυτοι οι ανθρωποι συμφωνα με ολους τους προοδευτικους ανθρωπους του κοσμου τουτου..ειναι ψυχολογικα αρρωστοι..


αν θελεις να γινεις απο straight gay εισαι ανοιχτομυαλος και χωρις ψυχολογικα προβληματα,αλλα αν θελει το αντιθετο ειναι ψυχολογικο προβλημα..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
βασικά εγώ έχω να κάνω την εξής παρατήρηση: ο πιο σίγουρος τρόπος να στείλεις έναν gay στο φρενοκομείο είναι να προσπαθήσεις να τον μεταστρέψεις σε str8.

πολύ απλά δεν γίνεται! δεν υπάρχει τίποτα πιο ψυχοφθόρο απτο να προσπαθεί να πείσει κάποιος τον εαυτό του ότι είναι str8 ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι. Μπορεί βέβαια να πείσει τους άλλους ότι δεν είναι gay , τον εαυτό του όμως δεν θα το καταφέρει ποτέ, και όσο πιο πολύ προσπαθήσει να το καταπιέσει τόσο πιο μεγάλο θα είναι το boomerang που θα του ρθει στην μούρη. (τα λέω και από προσωπική εμπειρία αυτά).
Άραγε οι str8 του φόρουμ θα μπορούσαν να διανοηθούν να μεταστραφούν σε gay? δεν νομίζω, γρήγορα θα συνειδητοποιήσουν πως κάτι τέτοιο είναι αδύνατον, αν δεν το ξέρουν δηλαδή ήδη μέσα τους ότι ποτέ δεν θα μπορούσαν να κάνουν σχέση με άτομο του ίδιου φύλου.
Όσο για αυτούς που δηλώνουν ότι έχουν αλλάξει την σεξουαλικότητά τους από gay σε str8, δεν θα πω ότι είναι ψυχολογικά άρρωστοι, άλλα μάλλον ότι δεν ήταν όντως gay και απλά περιστασιακά μπορεί να είχαν κάποιες "ιδιαίτερες" φαντασιώσεις ας πούμε.
Εγώ πάντα από προσωπική εμπειρία μιλάω, δεν έχω καμμία επιστημονική απόδειξη στα χέρια μου, απλά μου φαίνεται αδιανόητο κάποια μέρα να ξυπνήσω και να μου αρέσουν οι κοπέλες. Α, και by the way, πέρασα όλα μου τα γυμνασιακά χρόνια σχεδόν προσευχόμενος να γίνει κάτι τέτοιο.
Ίσως να μην προσευχήθηκα αρκετά? Ίσως να μην υπάρχει Θεός?

Κάτι μου λέει πως ίσως ο Θεός να μην θέλει και τόσο τελικά να γίνω str8:P. Νομίζω ότι θα χει σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Turok

Νεοφερμένος

Ο Turok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Κρινοντας απο εμενα απαντω οτι δεν μπορει να αλλαξει ο σεξουαλικος προσανατολισμος καποιου ατομου. Αυτος που γουσταρει γυναικες θα συνεχισει οπως και αυτος που γουσταρει αντρες ή και τα δυο. Με λιγα λογια οτι εισαι εξαρχης οτι διαμορφωθηκε στην αρχη αυτο θα μεινεις. (Ισως και να κανω λαθος βεβαια για καποιες περιπτωσεις αλλα το ξαναλεω κρινω εξιδιων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Η αιώνια μάχη των φύλων δεν διεξάγεται μόνο έξω από μας αλλά και εντός του οργανισμού μας, καθώς η διαφορά ανάμεσα στο θηλυκό και το αρσενικό είναι τελικά πολύ μικρότερη από ό,τι θα νόμιζε κανείς, τουλάχιστον σε κυτταρικό επίπεδο. Ευρωπαίοι επιστήμονες ανακάλυψαν τον τρόπο να μετατρέπουν (σε ποντίκια κατ' αρχήν) τα κύτταρα των ωοθηκών σε κύτταρα όρχεων απλώς και μόνο με την απενεργοποίηση ενός γονιδίου.
Η ιστορική ανακάλυψη, που παρουσιάστηκε στο επιστημονικό έντυπο Cell, έγινε από ερευνητές με επικεφαλής τον βιολόγο Ματίας Τράιερ του Ευρωπαϊκού Εργαστηρίου Μοριακής Βιολογίας στη Χαϊδελβέργη της Γερμανίας.
Ίσως βοηθήσει τους επιστήμονες να καταλάβουν καλύτερα τις διαταραχές της σεξουαλικής ταυτότητας, αλλά και γιατί μερικές γυναίκες φθάνουν πιο γρήγορα στην εμμηνόπαυση λόγω προβληματικών ωοθηκών, σύμφωνα με το Science και τις βρετανικές εφημερίδες Intependent και London Times.
Οι ερευνητές απενεργοποίησαν ένα συγκεκριμένο γονίδιο (FoxL2), που ήταν ήδη γνωστό ότι είναι σημαντικό για τα κύτταρα των ωοθηκών, και τότε διαπίστωσαν μια απρόσμενη και δραματική αλλαγή στο θηλυκό ποντίκι, καθώς μέσα σε τρεις εβδομάδες οι ωοθήκες του γέμισαν με κυτταρικές δομές παρόμοιες με αυτές στον ιστό των όρχεων.
Ο προσεκτικότερος έλεγχος απέδειξε ότι όντως τα κύτταρα των ωοθηκών είχαν αποκτήσει όλα τα χαρακτηριστικά των κυττάρων των όρχεων, παράγοντας μάλιστα επίπεδα τεστοστερόνης τυπικά για ένα ενήλικο αρσενικό (όχι όμως και σπέρμα).
Αυτό συμβαίνει επειδή όταν «σβήνει» το γονίδιο FoxL2, ένα άλλο γονίδιο (το Sox9) είναι ελεύθερο πια να «πάρει το πάνω χέρι» και να μετατρέψει τα «θηλυκά» κύτταρα σε «αρσενικά». Η γενετική επέμβαση («αλλαγή φύλου») δεν είχε παρενέργειες για τα ποντίκια, ούτε επηρέασε τη διάρκεια ζωής τους.
Η πρωτοποριακή έρευνα δείχνει ότι η ενήλικη γονάδα, δηλαδή ο γεννητικός αδένας (ωοθήκη ή όρχις) έχει τελικά αξιοσημείωτη «πλαστικότητα».
Η μέχρι τώρα αντίληψη -ουσιαστικά ένα από τα βασικά δόγματα της βιολογίας- ήταν ότι το φύλο καθορίζεται από τη γέννηση, καθώς ήδη κατά τη διάρκεια της εμβρυϊκής ανάπτυξης υπάρχουν πολλοί αμοιβαία επικαλυπτόμενοι και ενισχυόμενοι γενετικοί και βιοχημικοί μηχανισμοί που ξεχωρίζουν τα δύο φύλα και διατηρούν σταθερά έναν οργανισμό αρσενικό ή θηλυκό.
Όμως, αντίθετα, η νέα έρευνα δείχνει ότι η διαφοροποίηση των δύο φύλων δεν είναι οριστική, καθώς η αλλαγή ενός γονιδίου και συνεπώς του επιπέδου της πρωτεΐνης που αυτό ρυθμίζει, είναι αρκετή για να πυροδοτήσει μια δραματική αλλαγή φύλου (έστω και μερική) ακόμα και σε ένα ενήλικο οργανισμό.
Με άλλα λόγια, το να είναι ένας οργανισμός αρσενικός ή θηλυκός, δεν είναι μια μόνιμη και αμετάβλητη κατάσταση, αλλά κάτι που πρέπει συνεχώς να συντηρείται στο ενήλικο σώμα, μέσα από μια συνεχή αλληλεπίδραση γονιδίων που συντηρούν το «στάτους κβο» - ή το ανατρέπουν.
Αν και η έρευνα έγινε σε ποντίκια, σύμφωνα με τους ερευνητές, έχει ισχύ και για τους ανθρώπους, αφού τα δύο κρίσιμα γονίδια υπάρχουν σε όλα τα θηλαστικά.
Σύμφωνα με τον Δρ Τράιερ, τα γονίδια FoxL2 και Sox9 υπάρχουν σε όλα τα σπονδυλωτά και, κατά κάποιο τρόπο, αποτελούν ένα βιολογικό δίδυμο «γιν-γιανγκ» που διατηρεί μια λεπτή ισορροπία ανάμεσα στα δύο φύλα, η οποία όμως θα μπορούσε να διαταραχθεί με μια γενετική παρέμβαση. Ορισμένα ψάρια είναι ήδη γνωστό ότι μπορούν να αλλάζουν το φύλο τους ακόμα και όταν είναι ενήλικα -και ίσως η νέα έρευνα εξηγεί με ποιο μηχανισμό αυτό συμβαίνει.
Μια άλλη ομάδα ερευνητών, με επικεφαλής τον βιολόγο Ρόμπιν Λάβελ-Μπατζ του Εθνικού Ινστιτούτου Ιατρικών Ερευνών του Λονδίνου, σύμφωνα με το Science, ήδη έρευνά την αντίστροφη δυνατότητα: την μετατροπή αρσενικών κυττάρων σε θηλυκά μέσω ανάλογης παρέμβασης στα γονίδια - κάτι που, αν καταστεί εφικτό, θα εξαλείψει σε μεγάλο βαθμό την ανάγκη για εγχειρίσεις αλλαγής φύλου ή θα βελτιώσει τις θεραπείες για τα παιδιά που γεννιούνται ερμαφρότιδα.
Η νέα ανακάλυψη μπορεί ίσως να ρίξει φως και σε ορισμένα βιολογικά μυστήρια, όπως γιατί ορισμένες γυναίκες μετά την εμμηνόπαυση αναπτύσσουν ανδρικά χαρακτηριστικά, όπως βαθύτερη φωνή και τρίχες στο πρόσωπο ή, ακόμα, γιατί μερικοί άνθρωποι δεν είναι ικανοποιημένοι με το φύλο που γεννήθηκαν και καταφεύγουν σε ορμονοθεραπείες και αλλαγή φύλου.
Πάντως, όπως είπαν οι επιστήμονες, θα χρειαστεί ακόμα πολύς χρόνος μέχρι η νέα τεχνική να έχει πρακτική εφαρμογή για τους ανθρώπους.



πηγή: in.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
σπερμα ομως δεν εβγαλε..αυτο μετραει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukassss

Νεοφερμένος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Όλοι μας ταλαιπωρούμαστε απο μια σωρεία προβλημάτων στις σχέσεις μας σε προσωπικό και κοινωνικό επίπεδο και πάσχουμε ψυχικά αναζητώντας το νόημα, την θεραπεία, την χαρά και την ζωή. Μια τέτοια περίπτωση κατά την γνώμη μου είναι και η προσωπικότητα του ομοφυλόφυλου ανθρώπου και συνανθρώπου μας που πάσχει απο μια ψυχική διαστροφή και νόσο. Η λύση νομίζω στο πρόβλημα αυτό δεν είναι η κοινωνική αποδοχή και νομιμοποίηση της καταστασεώς τους αλλά η έλλειψη αγάπης, οικογενειακής ανασφάλειας και τραυματικών εμπειριών που κουβαλούν στο εσωτερικό τους και το προβάλλουν με έναν διογκωμένο εγωισμό και ναρκισσισμό. Εννοείται οτι οι περισσότεροι απο εμάς έχουμε βιώσει τέτοιες καταστάσεις και παλεύουμε αντίστοιχα όπως αυτοί με τους προσωπικούς μας δαίμονες. Θέλω να πω πως η αγάπη που πρέπει να δώσουμε στους συνανθρώπους μας όπως και στον ομοφυλόφιλο προυποθέτει απαραίτητα και την αλήθεια, την ειλικρίνεια, την αυτοθυσία,το θάρρος και την αγωνιστικότητα. Λυπάμαι που το λέω αλλά το επόμενο βήμα θα είναι η αναγνώριση της παιδοφιλίας αφού έχουμε μάθει το κάθε αφύσικο και διαστροφικό να το ονομάζουμε φύση με αποτέλεσμα να χρονίζουν τα ποικίλα πάθη και να βυθιζόμαστε στην ζοφερή πραγματικότητα της ατέρμονης ικανοποιήσεως τους και τελίκα στον πνευματικό-ψυχικό θάνατο που παραλύει τον άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Όλοι μας ταλαιπωρούμαστε απο μια σωρεία προβλημάτων στις σχέσεις μας σε προσωπικό και κοινωνικό επίπεδο και πάσχουμε ψυχικά αναζητώντας το νόημα, την θεραπεία, την χαρά και την ζωή. Μια τέτοια περίπτωση κατά την γνώμη μου είναι και η προσωπικότητα του ομοφυλόφυλου ανθρώπου και συνανθρώπου μας που πάσχει απο μια ψυχική διαστροφή και νόσο.

ποιος ήρθε??
εγώ όταν από τα 12 μου συνειδητοποίησα ότι είμαι gay, ποια σωρεία προβληματων αντιμετώπιζα σε κοινωνικό και προσωπικό επίπεδο και δεν το γνώριζα, αναζητώντας την θεραπεία την χαρά και την ζωή?
Αν μη τι άλλο ήμουν ευτυχισμένος ως παιδί με ατελείωτη αγάπη απτους γονείς και την οικογένεια μου την οποία λαμβάνω μέχρι τώρα. Aς πάψει πια αυτό το παραμύθι ότι οι gay έγιναν gay επειδή είχαν επιπλοκές στην παιδική τους ζωή, οικογενειακές ή κοινωνικές, πολύ απλά δεν ισχύει. Gay γεννιέσαι και δεν πα όλη η εκκλησία και ο πάπας να κάνουν ευχέλαια για να αλλάξουμε, πολύ απλά δεν γίνεται.

Η ομοφυλοφιλία by the way έχει πάψει να θεωρείται ψυχική νόσος βάλε 30 χρόνια

Η λύση νομίζω στο πρόβλημα αυτό δεν είναι η κοινωνική αποδοχή και νομιμοποίηση της καταστασεώς τους αλλά η έλλειψη αγάπης, οικογενειακής ανασφάλειας και τραυματικών εμπειριών που κουβαλούν στο εσωτερικό τους και το προβάλλουν με έναν διογκωμένο εγωισμό και ναρκισσισμό.

η λύση στο πρόβλημά μου είναι είναι η έλλειψη αγάπης, οικογενειακής ανασφάλειας και τραυματικών εμπειριών που κουβαλώ στο εσωτερικό μου και το προβάλλω με έναν διογκωμένο εγωισμό και ναρκισσισμό?? :P

Λυπάμαι που το λέω αλλά το επόμενο βήμα θα είναι η αναγνώριση της παιδοφιλίας αφού έχουμε μάθει το κάθε αφύσικο και διαστροφικό να το ονομάζουμε φύση με αποτέλεσμα να χρονίζουν τα ποικίλα πάθη και να βυθιζόμαστε στην ζοφερή πραγματικότητα της ατέρμονης ικανοποιήσεως τους και τελίκα στον πνευματικό-ψυχικό θάνατο που παραλύει τον άνθρωπο.

Λυπάμαι που σου το λέω, αλλα η παιδοφιλία με την ομοφυλοφιλία δεν έχουν καμμία απολύτως σχέση. Ούτε έχει καμμιά σχέση η ομοφυλοφιλία με την κτηνοβασία, όπως αντιτείνουν πολλοί (κληρικοί ως επί το πλείστον) ως επιχείρημα (κατα της ομοφυλοφιλίας(?))

Η ομοφυλοφιλία αφορά δύο άτομα του ίδιου φύλου τα οποία συνάπτουν σχέση κοινή συναινέσει, αμοιβαία, χωρίς εξαναγκασμό και χωρίς να παρασύρει ο ένας τον άλλον. Γι' αυτό κιόλας δεν είναι παράνομη.

H παιδοφιλία συνιστά νομικά αξιόποινη πράξη, καθώς πρόκειται για μια σχέση ενήλικα-παιδιού, όπου είτε ο ενήλικας εκμεταλλεύεται την φυσική έλλειψη ωριμότητας του παιδιού και συνάπτει σχέση μαζί του, είτε το εξαναγκάζει παρά την θέληση του σε σεξουαλικές πράξεις.
Για να αναλύσω περισσότερο την πρώτη περίπτωση, υπάρχει η πιθανότητα το παιδί να συμφωνήσει να κάνει κάτι με έναν ενήλικα. Όμως το παιδί δεν έχει φυσικά ανεπτυγμένη κριτική ικανότητα και δεν καταλαβαίνει ποιο είναι το καλό του ούτε φυσικά κατανοεί τις προθέσεις του παιδόφιλου. Γι'αυτό η παιδοφιλία αποτελεί έγκλημα, διότι αποτελεί μορφή εκμετάλλευσης της παιδικής αθωότητας, και πολύ σοβαρή μάλιστα.
Για τους ίδιους περίπου λόγους και η κτηνοβασία διαφέρει από την ομοφυλοφιλία. Εκτός αν κάποιος εξισώνει άλογα-ανθρώπους, οπότε περνάμε σε άλλες "σφαίρες" προβληματισμού.....:hmm:

Οπότε ας σταματήσει πια αυτή η, συγχωρέστε με, πανηλίθια και εξωφρενικά αβάσιμη σύγκριση ομοφυλοφιλίας-παιδοφιλίας-κτηνοβασίας. Είναι τουλάχιστον υποτιμητικό και βαθύτατα προσβλητικό και για μένα αλλά και για όλους τους ομοφυλοφίλους. Αν μη τι άλλο με κάτι τέτοιες γενικεύσεις προδίδεται η πρωτοφανής έλλειψη παιδείας και βασικων επιπέδων κριτικής σκέψης και νόησης που μαστίζουν την κοινωνια, και δη την ελληνική, ειδικά σε κάτι τέτοια θέματα...Και ας σταματήσει πια και αυτή η επίκληση στο "θείο"...λογικά επιχειρήματα, for god's sake:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Oι σεξουαλικες προτιμησεις του καθενος δεν αλλαζουν...μπορει να καταπιεστουν,αλλα να αλλαξουν τελειως ειναι λιγο δυσκολο!!!!
Ο καθενας μας ειναι διαφορετικος και δεν εχουμε το δικαιωμα να εξαναγκασουμε καποιον να αλλαξει τις προτιμησεις του απλα και μονο για να ταιριαζει με τις στερεοτυπικες αντιληψεις της κοινωνιας μας!!!!Απλα πρεπει να αποδεχομαστε τον καθενα ετσι οπως ειναι, μας αρεσει δεν μας αρεσει!!!!!!!!
:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αν ειναι στα ορια,,γιατι οχι?

τα παντα γινονται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...όχι πάλι. :no:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top