Ακριβά vs φτηνά ρούχα & παπούτσια

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Χμου. Ακριβά αγοράζω παπούτσια, κυριως τα αθλητικά που πανε με ολα και δεν τα βαριεμαι. Ρούχα συνήθως παίρνω από τα γνωστά μαγαζιά (bershka, H&M, Stradivarius etc) που ενταξει και σχετικά ποιοτικά είναι, και φθηνα. Έτσι κι αλλιώς προτιμώ να παίρνω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ φθηνά ρούχα και να τα αλλαζω συχνά, παρά να παρω ενα πανακριβο και να φοβαμαι να το φορεσω μη μου σκιστει πχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ο τίτλος του θέματος** είναι άκρως παραπλανητικός, αλλά ακόμη κι έτσι θα μπορούσα να πω μετά...βεβαιότητας πως, όσα δεν φτάνουν οι αλεπούδες τα κάνουν κρεμαστάρια, και οι μύγες μαζεύονται στο μέλι για να το....απαξιώσουν! :whistle:

Είναι η τακτική της φθηνιάρικης "κουλτούρας" αυτή, που στο παπούτσι πχ δεν προσέχουν τα υλικά κατασκευής, την ποιότητα δουλειάς και το αισθητικό αποτέλεσμα, αλλά αν τους βγαίνουν τα....κέρματα! :worry:

**Λες και χρειαζόταν να ανοίξω το θέμα για να δω ....ποιοί τοποθετήθηκαν και πως! :laugh:

.
Γιατί μια διαφορετική άποψη να συνεπάγεται το ''όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια'';
Δηλαδή πρέπει όλοι να συμφωνούμε;
Άλλωστε και να τα είχα τα χρήματα δε θα έπαιρνα μόνο παπούτσια.
Θα έπαιρνα κάτι πιο φτηνό σε παπούτσι και ρούχα ή ό,τι χρειαζόμουν.
Αδυνατώ να καταλάβω αυτή σου τη λογική μόνο και μόνο επειδή μας φάνηκαν πολλά τα χρήματα.
Oh well^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Ο τίτλος του θέματος** είναι άκρως παραπλανητικός, αλλά ακόμη κι έτσι θα μπορούσα να πω μετά...βεβαιότητας πως, όσα δεν φτάνουν οι αλεπούδες τα κάνουν κρεμαστάρια, και οι μύγες μαζεύονται στο μέλι για να το....απαξιώσουν! :whistle:

Είναι η τακτική της φθηνιάρικης "κουλτούρας" αυτή, που στο παπούτσι πχ δεν προσέχουν τα υλικά κατασκευής, την ποιότητα δουλειάς και το αισθητικό αποτέλεσμα, αλλά αν τους βγαίνουν τα....κέρματα! :worry:

**Λες και χρειαζόταν να ανοίξω το θέμα για να δω ....ποιοί τοποθετήθηκαν και πως! :laugh:

.

Αναφορικά με τις αλεπούδες και τα κρεμαστάρια, επέτρεψε μου να σου πω ότι, προσωπικά τουλάχιστον, θεωρώ πως από κάποιο σημείο και μετά, δεν πληρώνεις καμία παραπάνω ποιότητα, ετικέτα πληρώνεις και μόνο.

Επίσης, π.χ. για τα παπούτσια πιστεύω ότι υπάρχουν εταιρείες με θαυμάσια δέρματα, σωστή ραφή και κυρίως πέλματα που τα πατάς χωρίς να πεθαίνεις μετά από 10 - 12 ώρες δουλειά οι οποίες σε καμία περίπτωση δεν κοστίζουν μια μικρή περιουσία ή για να λαϊκίσω λίγο 1 μηνιαίο επίδομα ανεργίας (άντε παρά 20 ευρώ)

Συν φυσικά το γεγονός ότι στο Ελλαδιστάν, οι ιθαγενείς πληρώνουμε πολλές φορές παράλογα ακριβά προϊόντα που μέσω διαδικτύου βρίσκονται σε σημαντικά χαμηλότερες τιμές κάτι που ως καταναλωτής το θεωρώ προσβλητικό. Όπως άλλωστε και τις διαφορές σε προϊόντα ευρείας κατανάλωσης αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Είναι η τακτική της φθηνιάρικης "κουλτούρας" αυτή, που στο παπούτσι πχ δεν προσέχουν τα υλικά κατασκευής, την ποιότητα δουλειάς και το αισθητικό αποτέλεσμα, αλλά αν τους βγαίνουν τα....κέρματα! :worry:
Παιδια, προσεχτε, βγαλαμε λαυρακι ! Υπαρχει συγκεκριμενο ειδος "τακτικης" και "κουλτουρας", που εχει να κανει με το να αγοραζεις οτι φθηνοτερο βρισκεις. Ε ρε τι μαθαινει κανείς. Μπραβο ρε daemon. Ευτυχως που σε εχουμε εδω κι εσενα να μας τα λες αυτα να μας εμπλουτιζεις.

Κι εγω που νομιζα οτι εχει σημασια και η τιμη του παπουτσιου (ή οποιουδηποτε υλικου αγαθου for that matter). Αρα εσυ εισαι της "τακτικης", οτι η τιμη ειναι εντελως εκτος εξίσωσης ; :hmm: Ή να υποθεσουμε οτι το αισθητικο αποτελεσμα του παπουτσιου που ξεκινησε την κουβεντα, αξιζε για σενα 425 ευρω ; Και τι ποιοτητα μπορει να εχει ενα παπουτσι που να κοστιζει τοσο ; Και παπουτσι που εχει αντεξει 20 χρονια δεν κοστισε ποτέ τοσο.

Εγω και να ειχα τοσα πολλα χρηματα που να μη με νοιαζει, κοροιδιστικα δε θα τα δινα. Θα αισθανομουν κουτός πρωτ'απ'ολα... Μπορει να δινα αρκετα, αλλά οχι για να αγορασω την μαρκα (κ να της κανω κ δωρεαν διαφημιση). Προτιμω να τα δωσω σε μια οικογενεια ή σε παιδια που τα χρειαζονται. Θελω να πω, οτι το να εχεις χρηματα, δε σημαινει οτι αυτοματως οι αγορες ειναι "καλες/εξυπνες".

Μου αρεσει το καλο , εκει πεφτει το ματι μου. Αλλα ποτε στη μαρκα. Δε παει να ειναι οτι θελει. Αμα δεν μου αρεσει αισθητικη ή ποιοτικά, ή δεν εξυπηρετει το σκοπο που θελω, δε μου λεει τιποτα. Και αντιστροφα.

Και αλλο να δωσεις 500 ευρω για παλτό, ή ρολόι, και αλλο για παπουτσια. Τα μεν θα πιασουν τοπο πολυ, τα δε, πολυ λιγο (γιατι ακομα κι αν ειναι παπουτσια πολυ επισημα, θα φορεθουν και σχετικα λιγο πριν χαλασουν/τα βαρεθεις).


Tελος, δε καταλαβα γιατι το λινκ του rebeske, δεν ηταν εγκυρο. Κι αλλα 2 που εψαξα προχειρα, οι τιμες ηταν 128$ και 115$. Και δεν εγραφαν οτι ειναι replicas. (https://www.shopyourbrand.com/men/16-louis-vuitton-cosmos-sneaker.html?sid=vqq5m9hns0i48ngv99ol91iv46 , https://www.copyeshop.net/cosmos-sneaker-p-777.html )

Παντως, ψαχνοντας αυτο, ειδα κι αλλα ανδρικα παπουτσια του οικου αυτου, και εχω να πω, πως τα casual/αθλητικά τους τουλαχιστον, ειναι σχεδον ολα εμετικά, τρισαθλια και, τα περισσοτερα, εκατομυρια μιλια μακρια απο "κλασικες" γραμμες.


YΓ : Βαλτε στο google : Louis vuitton shoes men. Πατηστε να δειτε εικονες μονο. I rest my case.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
@fantasmenos : παραπλανητικη η παραθεση για μενα. Μπορει να νομιζει καποιος οτι θεωρω οτι γνωριζω καλυτερα τι ειναι στην μοδα, οχι τι εργαλειο ειναι η μοδα.

@rebeskes: σκουριασμενο χιουμορ. ανανεωσου. Παντως ευγε για το find των παπουτσιων με 140$, δλδ καπου 100 ευρω. Οχι για να μη λενε μερικοι οτι "οτι πληρωνεις παιρνεις". Μεχρι κ το ιδιο παπουτσι 4 φορες φθηνοτερο.. Αλλα ειπαμε....αφου το μαγαζι ειναι απεναντι,.... που να τρεχεις τωρα να το βρεις στο ιντερνετ,....... να πληκτρολογεις τα στοιχεια σου, .........να στο φερουν σπιτι...μπελας...
Οι μερικοι μερικοι δεν το λενε ,το εχουν βιωσει....Εχει διαφορα....Και στην τελικη εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να διαθεσουν το αναλογο ποσο για να παρουν επωνυμα υποδηματα απο το καταστημα και οχι απο το ιντερνετ (για τους χ λογους της επιλογης τους πχ γιατι μπορει να αρεσκονται να κατεβαινουν για shopping στη Βουκουρεστιου αντι να βλεπουν το courrierστην πορτα τους ,και να το συνδιαζουν με coffee, lunch ή και καμακι στο τελος τελος....(πρεπει να λογοδοτησουν δλδ;) Ή δεν το καταλαβαινεις γιατι ισως στερεισαι φαντασιας στην ζωη σου;;;;Περαν αυτου οι μερικοι μερικοι επειδη εχουν βιωσει τις φτηνοσαβουρες που χαλανε στο τελος της σεζον στην καλυτερη περιπτωση (προσωπικα μου εχει τυχει να γυρισω στο σπιτι σχεδον ξυπολυτη με καινουργιο πεδιλο των 100 Ε....)προτιμουν τα επωνυμα που κρατουν την φορμα τους για χρονια...και δεν βλαπτουν και την ανατομια του πελματος...(διοτι υπαρχουν και ανθρωποι με ανατομικα προβληματα ).Τελος προσωπικα δεν με ενδιαφεροι αν οι επωνυμοι οικοι κατασκευαζουν τα προιοντα τους με φθηνα εργατικα χερια εφοσον αυτο δεν γινεται εις βαρος της ποιοτητας του προιοντος(μαγκια τους)....διοτι υπαρχουν και αυτοι που κατασκευαζουν με ακριβα εργατικα χερια και η ποιοτητα των προιοντων τους ειναι για γελια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Independent

Νεοφερμένος

Ο Θωμάς Σπιτιέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Οχι βεβαια... ποτε μου δεν εχω και δεν προκειτε να σπαταλισω παραπανω χρηματα για ενα ενδυμα (οποιο και αν ειναι αυτο) οταν η τιμη του είναι πανω από το λογικό. Το μοδανικο ρούχο που θα επενδύσω χρήματα είναι τα παπούτσια τα οποια αν δεν "επενδυσεις" δεν αποδίδουν. :)

Και οι λογοι

- Γιατι να κανω διαφημιση; Οχι μονο δωρεαν αλλα και να πληρωσω και απο πάνω
- Δηλαδή αν καποια μπλουζα π.χ. δεν συνδιαζεται με ενα παντελονι αν δεν ειναι επωνυμη;
- Δεν εχω αναγκη να επιδικνυομαι μεσα απο διαφορα τετοια υλικα αγαθα. Οσοι το κανουν είναι ολιγον πολύ ανασφαλείς κατα κάποιον τρόπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αναφορικά με τις αλεπούδες και τα κρεμαστάρια, επέτρεψε μου να σου πω ότι, προσωπικά τουλάχιστον, θεωρώ πως από κάποιο σημείο και μετά, δεν πληρώνεις καμία παραπάνω ποιότητα, ετικέτα πληρώνεις και μόνο.

Επίσης, π.χ. για τα παπούτσια πιστεύω ότι υπάρχουν εταιρείες με θαυμάσια δέρματα, σωστή ραφή και κυρίως πέλματα που τα πατάς χωρίς να πεθαίνεις μετά από 10 - 12 ώρες δουλειά οι οποίες σε καμία περίπτωση δεν κοστίζουν μια μικρή περιουσία ή για να λαϊκίσω λίγο 1 μηνιαίο επίδομα ανεργίας (άντε παρά 20 ευρώ)

Συν φυσικά το γεγονός ότι στο Ελλαδιστάν, οι ιθαγενείς πληρώνουμε πολλές φορές παράλογα ακριβά προϊόντα που μέσω διαδικτύου βρίσκονται σε σημαντικά χαμηλότερες τιμές κάτι που ως καταναλωτής το θεωρώ προσβλητικό. Όπως άλλωστε και τις διαφορές σε προϊόντα ευρείας κατανάλωσης αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση...


Δε διαφωνω σε τιποτα απ' οσα γραφεις...αλλα θεωρω υπερβολικο να πρεπει να αισθανεται καποιος ασχημα επειδη μαζι με την ποιοτητα, διαθετει και την οικονομικη επιφανεια, ωστε να πληρωσει και τη φιρμα...
Τα περισσοτερα ειναι υπερτιμημενα ειτε προκειται για εισαγωμενο ειτε για εγχωριο προιον. Το θεμα ειναι τουλαχιστον να μην κανεις αγορες που δε διαθετουν ποιοτητα, ειτε προκειται για προιοντα ακριβα ειτε φθηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Tα βιωματα του καθενός, εχουν αξια μονο αν απο αυτα μπορει να αποσταλάξει την αληθεια και κατι χρησιμο. Αν επειδη καποιος πηρε μια φορα παπουτσι 100 ευρω και του χαλασε νωρις, υοθετει αμεσως την αποψη οτι Α. πρεπει να παιρνει οτι ακριβοτερο βρισκει, Β. παντα οτι πληρωσεις παιρνεις, τοτε μαλλον το εμποδιο της φαντασιας αλλα και ευφυιας βαραινει τον ιδιο.

Επισης ο πλουσιος αν θελει να κανει βολτα και καφε, δε νομιζω οτι κωλυεται ειτε χρονικα ειτε οικονομικα. Σαφως και μπορει να θελει να κανει κ σπαταλες ταυτοχρονα σε βολτα επειδη απλα μπορει. Δικαιωμα του. Δε λεμε αυτο. Λεμε ομως....οτι κανει κακες/κουτες αγορές ! Δλδ σας πειραζει να τα λεμε με το ονομα τους τα πραγματα ; Δεν τιθεται θεμα λογοδοτησης. Βλεπουμε μια πραξη, την σχολιαζουμε/κρινουμε. Δικαιωμα του να την κανει, δικαιωμα μας να τον πουμε κουτο. Ή μηπως πρεπει εμεις να λογοδοτησουμε γιατι κριναμε τον ταδε ετσι ή αλλιως ; :whistle:

Το παραδειγμα με το πεδιλο δεν ειναι και το καλυτερο γιατι ειναι πιο ευπαθη. Η αναφορά σε ανατομικα προβληματα (πλ πλατυποδία), επισης αστοχη. Κανουμε κουβεντα για το πχ 2% που εχει ανατομικο θεμα, ή για το 98% ? Ουτε νομιζω οτι μονο οι πανακριβες μαρκες εχουν σωστο σχημα πελματος και σολας, για να εξυπηρετουν.

Το οτι υπαρχουν εταιριες που χρησημοποιουν ακριβα εργατικα χερια, δε νομιζω να ισχυει γενικοτερα. Αλλιως δε θα επιβιωναν. Αν θελεις ονομασε μερικες, μαζι με τα γελοιας ποιοτητας προιοντα τους. Καθως και πως γνωριζεις ποσο πληρωνεται το εργατικο δυναμικο τους.
Λογικα, για να το λες, θα το εχεις βιωσει απο 1ο χερι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Λορυ, με αυτη τη λογικη κουτος ειναι και εκεινος που αγοραζει ενα μπλουζακι 50 ευρω, ενω μπορει να βρει το ιδιο ακριβως (αναφερομαι στην ποιοτητα, σχεδιο κ.λ.π.) με 15, αλλα στα παζαρια, τις λαικες, οπως θελετε πειτε το...
Ειτε μας αρεσει ειτε οχι, ο καθε ενας αναλογως της οικονομικης του επιφανειας, εχει και τη ζωη που θελει για εκεινον...
Και τελος παντων, μασουρια θα τα κανουμε?! 'Η εαν τα εχουμε, θα τα παρουμε μαζι μας...?!

Και να συμπληρωσω...κουτος ειναι εκεινος που ενω η οικονομικη του κατασταση δεν του δινει τη δυνατοτητα για χ αγορες, να κανει το σκατο του παξιμαδι, ωστε να ανταπεξελθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Αναφορικά με τις αλεπούδες και τα κρεμαστάρια, επέτρεψε μου να σου πω ότι, προσωπικά τουλάχιστον, θεωρώ πως από κάποιο σημείο και μετά, δεν πληρώνεις καμία παραπάνω ποιότητα, ετικέτα πληρώνεις και μόνο.

Επίσης, π.χ. για τα παπούτσια πιστεύω ότι υπάρχουν εταιρείες με θαυμάσια δέρματα, σωστή ραφή και κυρίως πέλματα που τα πατάς χωρίς να πεθαίνεις μετά από 10 - 12 ώρες δουλειά οι οποίες σε καμία περίπτωση δεν κοστίζουν μια μικρή περιουσία ή για να λαϊκίσω λίγο 1 μηνιαίο επίδομα ανεργίας (άντε παρά 20 ευρώ)

Συν φυσικά το γεγονός ότι στο Ελλαδιστάν, οι ιθαγενείς πληρώνουμε πολλές φορές παράλογα ακριβά προϊόντα που μέσω διαδικτύου βρίσκονται σε σημαντικά χαμηλότερες τιμές κάτι που ως καταναλωτής το θεωρώ προσβλητικό. Όπως άλλωστε και τις διαφορές σε προϊόντα ευρείας κατανάλωσης αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση...

Σωστά, πληρώνεις και είναι...δίκαιόν εστι το προσήκον ενί εκάστω αποδιδόναι, αυτό (το επιπλέον) που εγγυάται η ετικέτα!

Σχετικά με τις "ανεξάρτητες" εισαγωγές προϊόντων, εννοείται ότι δεν μιλάμε για παραγωγή (με τι προσόντα άλλωστε του....αεριτζή?) και σημαντικά χαμηλότερων τιμών, ουδόλως προσβλητικό το θεωρώ να πουλάω ΕΓΩ πχ, (και όχι τόσο...πχ) που πληρώνω τα μαλλιά της κεφαλής μου (έχω μπόλικα) στο κράτος (και όχι μόνο) για να έρθεις εσύ ΟΤΑΝ σου κ@βλώσει να δεις να πιάσεις να εξετάσεις να επιλέξεις ποιά...χρώματα σου πάνε στον καθρέπτη παίρνοντας ενίοτε όχι το ίδιο το προϊόν αλλά μια γερή δόση ψευδαίσθησης ....shopping, περιμένοντας σαν τον μ@λ@κ@ (?) σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ, "ακριβότερα" μιας και προσφέρω και υπηρεσίες ψυχολογικής υποστήριξης, και όχι αφού ειδοποιήσεις τον....διαδικτυακό "επιχειρηματία" κάνα μήνα πριν ή στην καλύτερη περίπτωση που έχει στοκάρει σε μια υπόγα στην Κυψέλη κούτες με ότι έφερε ο γαλατάς.....εεεεε ο προμηθευτής ήθελα να πω, να στο προωθήσει (sic) γουρούνι στο σακί, που μπορεί να σου βγεί και κατσίκι τελικά!

Αλλά θα μου πείς, υπάρχει πάντα η λύση να βρεις ένα γνωστό, που έχει πάρει από το..... stoupimalivamvaki.com και να σε έχει διαβεβαιώσει πως όλα πήγαν πρίμα και τα παπούτσια δεν ήταν και τα δυο για το δεξί πόδι, μπορείς μάλιστα να πας σπίτι του να...προβάρεις!

Όμως όπως είπες, αυτό είναι μια άλλη συζήτηση....

Θεοδώρα, δεν είχα προσέξει ότι έγραψες κι εσύ, αλλά ούτως ή αλλιώς η λογική μου είναι....καταδικασμένη! Το γνώριζα αυτό μην ανησυχείς! ;)

Λόρι, πρόσεξα ότι έκανες παράθεση αλλά δεν σε διάβασα...βαρέθηκα!
Κάποια άλλη φορά ίσως.... :redface:

ΥΓ Tα "εγώ" ... "εσύ" απέδωσε τα εν τη ρύμη του λόγου, οκ? :)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Λορυ, με αυτη τη λογικη κουτος ειναι και εκεινος που αγοραζει ενα μπλουζακι 50 ευρω, ενω μπορει να βρει το ιδιο ακριβως (αναφερομαι στην ποιοτητα, σχεδιο κ.λ.π.) με 15, αλλα στα παζαρια, τις λαικες, οπως θελετε πειτε το...
Ναι κι αυτος κουτος ειναι. Και ; (αν ειναι το ιδιο....που στο παζαρι δε νομιζω να ειναι...αλλα ΑΝ ειναι, κουτος κι αυτος).

Ειτε μας αρεσει ειτε οχι, ο καθε ενας αναλογως της οικονομικης του επιφανειας, εχει και τη ζωη που θελει για εκεινον...Και τελος παντων, μασουρια θα τα κανουμε?! 'Η εαν τα εχουμε, θα τα παρουμε μαζι μας...?!
Δηλαδη εαν καποιος εχει ευχερεια, τοτε οι κακες αγορες και σπαταλες, με καποιον τροπο δικαιωνονται και θεωρουνται ΜΗ σπαταλες και ΜΗ κουτες αγορες ; Δε στεκει... Με την ιδια λογικη, και ο Bill Gates αν αγορασει μια χτενα για 10.000 δολλαρια, δεν ειναι κακη αγορα....γιατι εχει 40 δις και η αντιστοιχοια ειναι τετοια που ειναι μηδαμινο το ποσο γιαυτον...

Και να συμπληρωσω...κουτος ειναι εκεινος που ενω η οικονομικη του κατασταση δεν του δινει τη δυνατοτητα για χ αγορες, να κανει το σκατο του παξιμαδι, ωστε να ανταπεξελθει.
Αυτο δε σημαινει οτι μονον αυτος ειναι κουτος...

@daemon : Εγω εκανα μια προσπαθεια να σε διαβασω, αλλά μετα απο 2 γραμμες η γραφη σου αποδιοργανωθηκε, οποτε το αφησα. Παντως καταλαβαινω γιατι δεν διαβασες εσυ :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχοντας εργαστεί στα γραφεία εισαγωγικής που έφερνε μια από τις ακριβότερες γερμανικές μάρκες ρούχων στην Ελλάδα, πρέπει να σας πω πως καθόλου δεν πείθομαι περί ποιότητας. Όλες οι επιστροφές άλλωστε από τα χέρια μου περνούσαν και ξέρω πολύ καλά πόσες και για ποιο λόγο γίνονταν αυτές. Βλέπεις, δεν είναι μόνο τα εργατικά από τα οποία μπορεί μια εταιρεία να εξοικονομήσει χρήματα, είναι και οι πρώτες ύλες...

Γνώριζα κάποτε έναν δάσκαλο/ψυχοθεραπευτή που μου έλεγε πως υπάρχουν πελάτες που η θεραπεία τους πρέπει να πληρωθεί πολύ ακριβά για να τους γιατρέψει. Μόνο έτσι πιστεύουν στις θεραπευτικές της ικανότητες, αν την πληρώσουν αδρά (κοστίζει άρα είναι καλή) κι αυτός ήταν και ο βασικότερος λόγος που έπαιρνε τα χρήματα που έπαιρνε από κάποιους (όχι απ' όλους).

Τίποτα δεν δικαιολογεί τις τιμές μερικών προϊόντων εκτός ίσως από τη ματαιοδοξία μας.
Σε κάθε περίπτωση εάν είχα αυτά τα χρήματα, θα προτιμούσα να αγοράσω 5 ζεύγη παπούτσια εξίσου καλά, αντί για ένα.
Ουκ εν τω πολλώ το εύ, αλλά εν τω πολλώ ...η ποικιλία. :hehe:

Τελος προσωπικα δεν με ενδιαφεροι αν οι επωνυμοι οικοι κατασκευαζουν τα προιοντα τους με φθηνα εργατικα χερια εφοσον αυτο δεν γινεται εις βαρος της ποιοτητας του προιοντος(μαγκια τους)...
Ιδού μια γεύση από την ...μαγκιά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggos-mvdr

Νεοφερμένος

Ο vangelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Kαλά...προσεχε μην παθεις τιποτα απο την πολλη βεβαιαοτητα εσυ...Θα προτεινα, αν ειναι να πεταξεις κοτσάνες, τουλαχιστον ετσι για να λεμε οτι προσπαθεις, να πετας και κανα επιχειρημα , καμια τεκμηριωση του τι λες. Συμβουλή : υπαρχουν κι αλλα βιβλια εκτος απο το "Οι μυθοι του Αισωπου". Επισης, ολα τα συμπερασματα απο εκει, δεν ισχυουν καθολικά και παντα. Αληθεια.. :whistle:

Παιδια, προσεχτε, βγαλαμε λαυρακι ! Υπαρχει συγκεκριμενο ειδος "τακτικης" και "κουλτουρας", που εχει να κανει με το να αγοραζεις οτι φθηνοτερο βρισκεις. Ε ρε τι μαθαινει κανείς. Μπραβο ρε daemon. Ευτυχως που σε εχουμε εδω κι εσενα να μας τα λες αυτα να μας εμπλουτιζεις.
.........Βεβαια, δεν ειδα κανεναν να λεει "παρε οτι φθηνοτερο βρεις"..αλλα προφανως μερικοι δε χρειαζονται να πατησουν καπου...πατανε στον αερα...:whistle:

Κι εγω που νομιζα οτι εχει σημασια και η τιμη του παπουτσιου (ή οποιουδηποτε υλικου αγαθου for that matter). Αρα εσυ εισαι της "τακτικης", οτι η τιμη ειναι εντελως εκτος εξίσωσης ; :hmm: Ή να υποθεσουμε οτι το αισθητικο αποτελεσμα του παπουτσιου που ξεκινησε την κουβεντα, αξιζε για σενα 425 ευρω ; Και τι ποιοτητα μπορει να εχει ενα παπουτσι που να κοστιζει τοσο ; Και παπουτσι που εχει αντεξει 20 χρονια δεν κοστισε ποτέ τοσο.



Εγω και να ειχα τοσα πολλα χρηματα που να μη με νοιαζει, κοροιδιστικα δε θα τα δινα. Θα αισθανομουν κουτός πρωτ'απ'ολα... Μπορει να δινα αρκετα, αλλά οχι για να αγορασω την μαρκα (κ να της κανω κ δωρεαν διαφημιση). Προτιμω να τα δωσω σε μια οικογενεια ή σε παιδια που τα χρειαζονται. Θελω να πω, οτι το να εχεις χρηματα, δε σημαινει οτι αυτοματως οι αγορες ειναι "καλες/εξυπνες".

Μου αρεσει το καλο , εκει πεφτει το ματι μου. Αλλα ποτε στη μαρκα. Δε παει να ειναι οτι θελει. Αμα δεν μου αρεσει αισθητικη ή ποιοτικά, ή δεν εξυπηρετει το σκοπο που θελω, δε μου λεει τιποτα. Και αντιστροφα.

Και αλλο να δωσεις 500 ευρω για παλτό, ή ρολόι, και αλλο για παπουτσια. Τα μεν θα πιασουν τοπο πολυ, τα δε, πολυ λιγο (γιατι ακομα κι αν ειναι παπουτσια πολυ επισημα, θα φορεθουν και σχετικα λιγο πριν χαλασουν/τα βαρεθεις).


Tελος, δε καταλαβα γιατι το λινκ του rebeske, δεν ηταν εγκυρο. Κι αλλα 2 που εψαξα προχειρα, οι τιμες ηταν 128$ και 115$. Και δεν εγραφαν οτι ειναι replicas. (https://www.shopyourbrand.com/men/16-louis-vuitton-cosmos-sneaker.html?sid=vqq5m9hns0i48ngv99ol91iv46 , https://www.copyeshop.net/cosmos-sneaker-p-777.html )

Παντως, ψαχνοντας αυτο, ειδα κι αλλα ανδρικα παπουτσια του οικου αυτου, και εχω να πω, πως τα casual/αθλητικά τους τουλαχιστον, ειναι σχεδον ολα εμετικά, τρισαθλια και, τα περισσοτερα, εκατομυρια μιλια μακρια απο "κλασικες" γραμμες.


YΓ : Βαλτε στο google : Louis vuitton shoes men. Πατηστε να δειτε εικονες μονο. I rest my case.



Κοιτα φιλε για να μην μου λες ασχετα . Τα γνησια LV πωλουνται μονο στα καταστηματα lv (3 στην ελλαδα) και στο www.louisvuitton.com οτιδηποτε αλλο βλεπεις ειναι fake!!!!!!Ολα αυτα στο google ειναι απαισιες μαιμουδες και δεν εχουν να κανουν καμια σχεση . Ειμαι πελατης χρονια κατι ξερω .Αλλωστε γιατι να δωσω 400 και ευρω για κατι που μπορω να το βρω με 100? αλλα το ιδιο , το ολοιδιο οχι παρομιο ! και μην εισαι κοροιδο δεν χρειαζεται να σου πουν οτι ειναι μαιμουδες ! το καταλαβαινεις απο μονος σου.
Ακου παπουτσια lv με 100 ! μη χειροτερα! θα το λεω και θα γελανε!

Οι μερικοι μερικοι δεν το λενε ,το εχουν βιωσει....Εχει διαφορα....Και στην τελικη εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να διαθεσουν το αναλογο ποσο για να παρουν επωνυμα υποδηματα απο το καταστημα και οχι απο το ιντερνετ (για τους χ λογους της επιλογης τους πχ γιατι μπορει να αρεσκονται να κατεβαινουν για shopping στη Βουκουρεστιου αντι να βλεπουν το courrierστην πορτα τους ,και να το συνδιαζουν με coffee, lunch ή και καμακι στο τελος τελος....(πρεπει να λογοδοτησουν δλδ;) Ή δεν το καταλαβαινεις γιατι ισως στερεισαι φαντασιας στην ζωη σου;;;;Περαν αυτου οι μερικοι μερικοι επειδη εχουν βιωσει τις φτηνοσαβουρες που χαλανε στο τελος της σεζον στην καλυτερη περιπτωση (προσωπικα μου εχει τυχει να γυρισω στο σπιτι σχεδον ξυπολυτη με καινουργιο πεδιλο των 100 Ε....)προτιμουν τα επωνυμα που κρατουν την φορμα τους για χρονια...και δεν βλαπτουν και την ανατομια του πελματος...(διοτι υπαρχουν και ανθρωποι με ανατομικα προβληματα ).Τελος προσωπικα δεν με ενδιαφεροι αν οι επωνυμοι οικοι κατασκευαζουν τα προιοντα τους με φθηνα εργατικα χερια εφοσον αυτο δεν γινεται εις βαρος της ποιοτητας του προιοντος(μαγκια τους)....διοτι υπαρχουν και αυτοι που κατασκευαζουν με ακριβα εργατικα χερια και η ποιοτητα των προιοντων τους ειναι για γελια...

Βουκουρεστιου FOREVER !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κοιτα φιλε για να μην μου λες ασχετα . Τα γνησια LV πωλουνται μονο στα καταστηματα lv (3 στην ελλαδα) και στο www.louisvuitton.com οτιδηποτε αλλο βλεπεις ειναι fake!!!!!!Ολα αυτα στο google ειναι απαισιες μαιμουδες και δεν εχουν να κανουν καμια σχεση .
Τα αγορασες κ τα συγκρινες οτι "δεν εχουν καμια σχεση" ; Ή υποθετεις ;

Ειμαι πελατης χρονια κατι ξερω .
τι πελατης ρε φιλε, Ουτε καν χρονια...ανθρωπος δεν εισαι. 16 εισαι. δλδ απο ποτε ψωνιζεις LV , απο το νηπιαγωγειο ; :P

Αλλωστε γιατι να δωσω 400 και ευρω για κατι που μπορω να το βρω με 100? αλλα το ιδιο , το ολοιδιο οχι παρομιο ! και μην εισαι κοροιδο δεν χρειαζεται να σου πουν οτι ειναι μαιμουδες ! το καταλαβαινεις απο μονος σου.
Α μη το παιρνεις προσωπικα, πολλοι κανουν κακες αγορες γιατι δε το ψαχνουν.
Μαιμουδες...δλδ το ενα θα χαλασει στον 1μιση χρονο και το αλλο στον 1 ; (ασε που μπορει να τα βαρεθεις νωριτερα).

Ακου παπουτσια lv με 100 ! μη χειροτερα! θα το λεω και θα γελανε!
Ποιοι θα γελανε ; Οι συνομιληκοι επισης καλομαθημενοι στα ακριβα για τη φιρμα, φιλοι σου ; Ακουγεσαι σαν κατι κυραδες με ψηλα την μυτη που εχουν παντρευτει πλουσιο αντρα, να το προσεχεις.Ειναι νωρις ακομα, μπορεις να ξεφυγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggos-mvdr

Νεοφερμένος

Ο vangelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Τα αγορασες κ τα συγκρινες οτι "δεν εχουν καμια σχεση" ; Ή υποθετεις ;

τι πελατης ρε φιλε, Ουτε καν χρονια...ανθρωπος δεν εισαι. 16 εισαι. δλδ απο ποτε ψωνιζεις LV , απο το νηπιαγωγειο ; :P

Α μη το παιρνεις προσωπικα, πολλοι κανουν κακες αγορες γιατι δε το ψαχνουν.
Μαιμουδες...δλδ το ενα θα χαλασει στον 1μιση χρονο και το αλλο στον 1 ; (ασε που μπορει να τα βαρεθεις νωριτερα).

Ποιοι θα γελανε ; Οι συνομιληκοι επισης καλομαθημενοι στα ακριβα για τη φιρμα, φιλοι σου ; Ακουγεσαι σαν κατι κυραδες με ψηλα την μυτη που εχουν παντρευτει πλουσιο αντρα, να το προσεχεις.Ειναι νωρις ακομα, μπορεις να ξεφυγεις.

Αν εισαι παρατηρητικος θα δεις οτι εχουν πολλες διαφορες . Δεν ειναι λιγες οι φορες που αυτα τα site με μαιμουδες βαζουν και φωτος απο γνησια (κλεμμενες) . Αλλωστε εγω θελω το γνησιο . Αν δεν ειχα λεφτα να τα παρω θα επερνα πιο φθηνα .

Η μαμα μου ειναι αυτη που αρχισε να ψωνιζει πριν κατι χρονια και πηγαινα μαζι της .
Για τα αλλα δεν εχω τι να πω.
Α, και μην νομιζεις οτι ολοι οι φιλοι μου ψωνιζουν τετοια πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Παρακαλώ να πέσουν λίγο οι τόνοι ώστε να μην αναγκαστούμε να κλειδώσουμε το θέμα.

Εκ μέρους της ΟΔ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Παιδια, προσεχτε, βγαλαμε λαυρακι ! Υπαρχει συγκεκριμενο ειδος "τακτικης" και "κουλτουρας", που εχει να κανει με το να αγοραζεις οτι φθηνοτερο βρισκεις. Ε ρε τι μαθαινει κανείς. Μπραβο ρε daemon. Ευτυχως που σε εχουμε εδω κι εσενα να μας τα λες αυτα να μας εμπλουτιζεις.
Δεν είμαι του ¨ό,τι πληρώσεις παίρνεις¨, και του επιχειρήματος-άλλοθι που πάει πακέτο με αυτό, ότι το μαρκάτο είναι απαραιτήτως και ποιοτικό... μου φαίνονται εξαιρετικά ανασφαλείς όσοι επιζητούν ντε και καλά τη μάρκα, την ταμπελίτσα και το ακριβό για να κερδίσουν λίγους πόντους καταξίωσης και αυτοπεποίθησης...Όταν , δε, προσπαθούν και να μοστράρουν εμφανώς τη φιρμούλα, μου φαίνονται και δήθεν, αλλά οκ, αν τους βοηθάει αυτό και το έχουν ανάγκη, και τους αρέσει έτσι στην τελική, δικό τους θέμα (εκείνων και του πορτοφολιού τους)

Όμως lorien τα ρούχα που επιλέγεις να φορέσεις ,ναι, σηματοδοτούν ένα ιδιαίτερο στυλ,το προσωπικό σου στυλ, που ναι, έχει να κάνει και με την ¨τακτική¨ σου, και με την ¨κουλτούρα¨ σου, και με την αισθητική σου, και με τη φινέτσα σου, και με το κατά πόσο τολμάς, και με το αν νιώθεις αυτοπεποίθηση, και με το αν προσπαθείς να ¨κουκουλωθείς¨ κάτω-μέσα από τα ρούχα σου,και με το αν ντύνεσαι συντηρητικά, ή μονότονα, κτλ,κτλ...

Οπότε ναι, σαφώς και catαδεικνύει κάποια πράγματα για σένα, για την ¨τακτική¨ σου και την ¨κουλτούρα¨ σου ο τρόπος που επιλέγεις να ντύνεσαι... προσωπικά παρατηρώ τον τρόπο που ντύνεται κάποιος- είναι κάτι που με βοηθάει να βγάλω κάποια συμπεράσματα για εκείνον... Δηλαδή , αν δω κάποιον να ντύνεται με κουστούμι και γραβάτα -χωρίς να είναι μέρος των επαγγελματικών του στάνταρ και υποχρεώσεων, αλλά του αρέσει αυτός ο τρόπος ντυσίματος-, εεεεεεεε, άντε γειά.......... Σαφώς και αυτό μου λέει πολλά για την ¨τακτική¨ του και την ¨κουλτούρα¨ του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Προσωπικά, προτιμώ να αγοράσω πολλά και φτηνά ρούχα, παρά λίγα και ακριβά.
Δεν αγοράζω επώνυμα και η ποιότητα αυτών που επιλέγω είναι πολύ καλή.
Αν ψάξεις, μπορείς να βρεις αρκετά ποιοτικά προιόντα, χωρίς να δώσεις ένα σωρό χρήματα.
Μάλιστα, έχω πάει να αγοράσω από μάρκες και δεν μου άρεσε κάτι από εκεί.:P Αλλά οκ, έχω περίπλοκο γούστο.:P

Α και μου τη σπάει απίστευτα το ρούχο μου να έχει τυπωμένη τη μάρκα πάνω. Όποια και αν είναι αυτή. Όσο και να μαρέσει, δε θα το πάρω. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Tα βιωματα του καθενός, εχουν αξια μονο αν απο αυτα μπορει να αποσταλάξει την αληθεια και κατι χρησιμο. Αν επειδη καποιος πηρε μια φορα παπουτσι 100 ευρω και του χαλασε νωρις, υοθετει αμεσως την αποψη οτι Α. πρεπει να παιρνει οτι ακριβοτερο βρισκει, Β. παντα οτι πληρωσεις παιρνεις, τοτε μαλλον το εμποδιο της φαντασιας αλλα και ευφυιας βαραινει τον ιδιο.

Επισης ο πλουσιος αν θελει να κανει βολτα και καφε, δε νομιζω οτι κωλυεται ειτε χρονικα ειτε οικονομικα. Σαφως και μπορει να θελει να κανει κ σπαταλες ταυτοχρονα σε βολτα επειδη απλα μπορει. Δικαιωμα του. Δε λεμε αυτο. Λεμε ομως....οτι κανει κακες/κουτες αγορές ! Δλδ σας πειραζει να τα λεμε με το ονομα τους τα πραγματα ; Δεν τιθεται θεμα λογοδοτησης. Βλεπουμε μια πραξη, την σχολιαζουμε/κρινουμε. Δικαιωμα του να την κανει, δικαιωμα μας να τον πουμε κουτο. Ή μηπως πρεπει εμεις να λογοδοτησουμε γιατι κριναμε τον ταδε ετσι ή αλλιως ; :whistle:

Το παραδειγμα με το πεδιλο δεν ειναι και το καλυτερο γιατι ειναι πιο ευπαθη. Η αναφορά σε ανατομικα προβληματα (πλ πλατυποδία), επισης αστοχη. Κανουμε κουβεντα για το πχ 2% που εχει ανατομικο θεμα, ή για το 98% ? Ουτε νομιζω οτι μονο οι πανακριβες μαρκες εχουν σωστο σχημα πελματος και σολας, για να εξυπηρετουν.

Το οτι υπαρχουν εταιριες που χρησημοποιουν ακριβα εργατικα χερια, δε νομιζω να ισχυει γενικοτερα. Αλλιως δε θα επιβιωναν. Αν θελεις ονομασε μερικες, μαζι με τα γελοιας ποιοτητας προιοντα τους. Καθως και πως γνωριζεις ποσο πληρωνεται το εργατικο δυναμικο τους.
Λογικα, για να το λες, θα το εχεις βιωσει απο 1ο χερι..
1.Οταν προσωπικα μιλαω για βιωματα δεν μιλαω για μια φορα.Σε οτι αφορα τα πεδιλα ,η διαφορα με τα επωνυμα που εγω εχω αγορασει ειναι ,οτι παροτι ευπαθη οπως λες ,για χρονια διατηρουν το σχημα τους .
3. Ποιος μιλησε για πλουσιους; Αυτος που αγοραζει ακριβα προιοντα δεν ειναι καταναγκην πλουσιος ,οπως δεν ειναι καταναγκην φτωχος οποιος αγοραζει φθηνα προιοντα (αλλωστε οι εννοιες ακριβο,φθηνο ,πλουσιος ,φτωχος ειναι απολυτως σχετικες).Επισης,σε οτι αφορα εμενα - διοτι προτιμω τα επωνυμα ρουχα & υποδηματα- δεν ειμαι πλουσια και δεν εχω και καμια υποχρεωση να το αποδειξω ουτε δεχομαι απο κανεναν να μου φοραει ταμπελες ,οπως δεν βαζω και εγω ταμπελες σε κανεναν.
4.Ποιος μιλησε για πλατυποδια ;Αναφερθηκα σε ευαισθησια και γενικα ανατομικα προβληματα και οτι επωνυμα υποδηματα-τουλαχιστον αυτα που επιλεγω εγω - εχουν σωστη ανατομικη κατασκευη και δεν κουραζουν το ποδι.Φθηνα υποδηματα που κατα καιρους εχω αγορασει υστερουν και μου εχουν δημιουργησει προβληματα.
5.Ναι να λογοδοτησεις.Διοτι εγω και οσοι κανουμε ακριβες αγορες -πραγμα που ειναι προσωπικο μας δικαιωμα - δεν χαρακτηρισαμε κουτο κανεναν απο οσους προτιμουν τις φθηνες αγορες ,διοτι αντιστοιχως ειναι δικαιωματους καθολα σεβαστο, σε αντιθεση με εσενα που προεβεις σε προσβλητικο χαρακτηρισμο για να στηριξεις την αποψη σου .Κατ' εμε λοιπον στερουνται φαντασιας εκεινοι οι ανθρωποι που αντι επιχειρηματων σπευδουν να στολιζουν συνανθρωπους τους με προσβλητικους χαρακτηρισμους ,επειδη δεν συμφωνουν μαζι τους ή ανοικουν σε διαφορετικους κοσμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Στην Ιταλια που πηγαμε εκδρομη ενας φιλος μου αγορασε απο τα Ζαρα ενα τετοιο μπλουζακι



Και πληρωσε 40 ευρω........Δηλαδη τι εχει αυτο το μπλουζακι για να αξιζει 40 ευρω?Αν πας στην λαικη η σε κανενα κινεζικο θα βρεις 10 φορες καλυτερα σχεδια,θα το πληρωσεις 4 φορες πιο φτηνα και θα σου κρατησει το πολυ 1 χρονο λιγοτερο απο οτι η <<φιρμα>>

Τι θελω να πω?Οτι οι μαρκες,η γκλαμουρια και καλα,η κατασταση που επικρατει οτι ολοι αγοραζουν απο επωνυμα μαγαζια και οποιος αγοραζει απο τα αλλα ειναι αχρηστος,σας εχουν κανει να σκεφτεστε εντελως λαθος και παρανοικα (για μενα).

Μονο εγω νομιζω πως τα επωνυμα ρουχα ειναι χαλια στα σχεδια απο οτι τα απλα μαγαζια (οχι δεν εννοω μονο λαικες και κινεζικα) βγαζουν καλυτερα σχεδια και πιο ωραια ρουχα????Νομιζω πως στην σκεψη της εκκεντρικοτητας (ο απλος ο κοσμος το λεει βλακεια) οι εταιριες φτιαχνουν βλακειες και οι δεξιομανεις πελατες τα αγοραζουν σαν τρελοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top