Μάνος Χατζιδάκις

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Νομίζω ὅτι ἡ Ἀλίκη Βουγιουκλάκη στὶς ταινίες της ἔχει πει κάποια ἀπὸ τὰ καλύτερα τραγούδια τοῦ Χατζιδάκι...

Ὁ γλάρος-Ἡ Ἀλίκη στὸ ναυτικὸ

Καροτσέρη-Χτυποκάρδια στὸ θρανίο

Μές σ' αὐτὴν τὴ βάρκα καὶ Θάλασσα πλατειὰ ἀπὸ τὴ Μανταλένα

Καὶ ἄλλα φυσικὰ ἔχει πεῖ, ἀλλὰ αὐτὰ τὰ τέσσερα εἶναι τὰ ἀγαπημένα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Από wikipedia.gr:
«Το 1961 του απονέμεται το βραβείο Όσκαρ για το τραγούδι Τα παιδιά του Πειραιά, από την ταινία του Ζυλ Ντασέν Ποτέ την Κυριακή, το οποίο συμπεριλαμβάνεται και στα δέκα εμπορικότερα τραγούδια του 20ού αιώνα. Ο ίδιος ο Χατζιδάκις, θεωρεί πως η ελαφρά μουσική του για τον κινηματογράφο, του προσδίδει μια «ανεπιθύμητη λαϊκότητα», την οποία δεν αποδέχεται και φθάνει στο σημείο να αποκηρύξει μεγάλο μέρος της.»

Θα συμφωνήσω με τη στάση του Χατζιδάκι, ωστόσο πρόκειται για ένα πολύ γνωστό τραγούδι του και νομίζω πρέπει να συμπεριληφθεί στη λίστα αυτή.

Στίχοι: Χατζιδάκις
Εκτέλεση: Μελίνα Μερκούρη (πρώτη)
------------------------------
Στίχοι: από το «Έργο με την κιμωλία» του Μπέρτολτ Μπρέχτ
Απόδοση στα Ελληνικά: Οδυσσέας Ελύτης
Εκτέλεση: Σπύρος Σακκάς (1η εκτέλεση: Γιώργος Μούτσιος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Βρε παιδιά ,ΧατζΙδακις όχι ΧατζΗδακις !
Α και επίσης αυτό το τέλειο που είχε πει όταν τον ρώτησαν γιατί γράφει το τελευταίο γράμμα πριν το σίγμα στο επίθετό του με γιώτα και όχι με ήττα ήταν επειδή το ήττα αισθανόταν ότι τον πάχαινε!!!!!! Πραγματικά :worship::worship:
Το χαμόγελο της Τζοκόντα είναι το αγαπημένο μου του Χατζιδάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Κάποτε ρώτησαν τον Χατζηδάκι, τι έχει να πει για τις φήμες που λένε ότι είναι ομοφυλόφιλος και αυτός απάντησε:
<< Στην Ελλάδα οι μεγάλοι μουσουγοί είναι ή κομμουνιστές ή ομοφυλόφιλοι. Εγώ όπως γνωγίζετε κομμουνιστής δεν υπήγξα ποτέ μου >>.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Εγώ όπως γνωγίζετε κομμουνιστής δεν υπήγξα ποτέ μου

Κοροϊδεύεις το πρόβλημα άρθρωσής του, γατάκι; :P


Πάντως ναι, παρά το ότι υπήρξε αντάρτης στην ΕΠΟΝ, δεν υπήρξε ποτέ, ούτε κομμουνιστής, ούτε αριστερός. Αντίθετα ήταν βαθύτατα καραμανλικός.
Και αν θέλετε, αυτό φαίνεται και από μία ελαφρότητα που είχαν τα τραγούδια του στον κινηματογράφο επί Χούντας. Δηλαδή, πώς να το κάνουμε, δεν γίνεται να έχεις Χούντα και εσύ να γράφεις και να μελοποιείς τραγούδι «μέσα σε αυτή τη βάρκα είμαι μοναχή». :P Αν και βέβαια, όπως είπα και πριν, τα αποκήρυξε αργότερα, αλλά μάλλον για άλλους λόγους.

Τέλος πάντων.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Τέλος πάντων.
Άμα είσαι ΜΕΓΑΣ όπως ο Χατζηδάκις, πολλά σου συγχωρούνται. Και ο Θεοδωράκης από μαλακίες μας έχει μπουχτίσει, αλλά δεν παύει να είναι και αυτός ΜΕΓΑΣ.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ακούστε

Και όποιος έχει πληροφορίες για τον Γιάννη το φονιά, παρακαλώ να τις παραθέσει γιατί θα σκάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ακούστε

Και όποιος έχει πληροφορίες για τον Γιάννη το φονιά, παρακαλώ να τις παραθέσει γιατί θα σκάσω.

Δες εδώ: https://www.noizy.gr/index.php?optio...resi&catid=111:2012-08-23-00-29-45&Itemid=935
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Θυμάμαι είχα διαβάσει οτι τον ρωτούσαν φίλοι του:
- Ρε Μανο πώς γίνεται να ψηφίζεις δεξιά ?
Κι αυτος απαντούσε οτι μπορεί να εχει πολλα στραβά,αλλα τουλάχιστον μου επιτρέπει να τη βρίζω!

Τελος παντων,νομιζω οτι αυτοί οι άνθρωποι δε χωράνε κάτω απο κομματικές-πολιτικές ταμπέλες κτλ !
Ειναι τεράστιοι για το ταλέντο τους και την απίστευτη κληρονομιά που μας άφησαν !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Ψαραδέλλη:
Και όποιος έχει πληροφορίες για τον Γιάννη το φονιά, παρακαλώ να τις παραθέσει γιατί θα σκάσω.
Κάποιοι το θεωρούν μια μυθοπλασία του Γκάτσου στα πλαίσια της ποιητικής αδείας.

Εκεί στο Μεσολόγγι κάποιο είναι πεπεισμένοι ότι τον ξέρανε το Γιάννη το φονιά, ότι ήταν κάποιος που στα δεκαπέντε του συνέλαβε την μητέρα του με έναν ξένο και τους σκότωσε και τους δύο . Βγήκε μετά απο χρόνια από την φυλακή είχε πιτσαρία , έκανε οικογένεια και σκοτώθηκε πριν δυο χρόνια σε τραγικό τροχαίο αυτός και ο γιός του.

Η Γαλάνη ήταν πεπεισμένη ότι ο Γκάτσος αναφέρεται σε ένα από τα πολλά δράματα του εμφυλίου.

Κάποιος έγραψε πως πρόκειται για ιστορία με φόνο τιμής για το Φροσί, που έκανε ο Γιάννης και η επιστροφή του μετά από χρόνια από την φυλακή . Που αν δεις καλύτερα τα λόγια ταιριάζει.

Εμένα όμως ο συγχωρεμένος ο Γιωργομέγγουλης (ένας θυμόσοφος "αγράμματος" άνθρωπος , επιστήθιος φίλος του Μάνου Λοϊζου) ένα βράδυ που δοκιμάζαμε το νέο γιοματάρι του, μου είπε ότι του πε ο Γκάτσος ότι , ο Γιάννης ό Φονιάς , ΔΕΝ ήταν φονιάς . Δεν σκότωσε ποτέ κανέναν . Ήταν, μου είπε , εκεί σε κάποιο χωριό της Αιτωλοακαρνανίας το 1950 περίπου, ένας Γιάννης αρραβωνιασμένος με το Φροσί , όταν ο μεγάλος του αδερφός , πατέρας τεσσάρων μικρών παιδιών , σκότωσε για λόγους τιμής έναν συγχωριανό του. ... και ο Γιάννης πήρε τον φόνο απάνω του για να μην ορφανέψει η οικογένεια του αδερφού του και για να έχουν καλύτερη φροντίδα οι γέροντες γονείς του.

Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.

νιωθω να ταξιδευω στην παλαια αθηνα οταν το ακουω...!:redface:

Ο καλύτερος δίσκος του.
Με ταξιδεύει όποτε ακούω αυτό το CD !!!!
Μυ θυμίζει εμένα θάλασσα, βάρκες, τα παιδικά μου χρόνια, και δεν ξέρω τι άλλο !!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Μάνος Χατζιδάκις, Το Τελευταίο Ψέμμα - Μουσική τίτλων



Απο τα ωραιότερα κομματια ...και σαν μουσική τιτλων....
Ο τύπος που επιμελειται τη μουσική στο σταθμο ΗΣΑΠ στο Μοναστηρακι ...το βαζει πυκνά συχνά....
Πολύ κοσμοπολίτικο κομματι και πολύ ¨δροσερό"...ταιριαζει απιστευτα με την ταινία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

me.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 307 μηνύματα.

Για δείτε έως το 3'30''

Άδειασε, λέει, (ποιον ; ) τον Χατζιδάκι, για να υποστηρίξει (ποιαν ; ) την Αυριανή.

Και το έκανε αυτό ποια; Η Μελίνα Μερκούρη.

Η Μελίνα μας !

Τώρα, με τι κουράγιο θα φέρουμε πίσω τα γλυπτά ;

Οϊιμε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Σήμερα συμπληρώθηκαν 20 χρόνια από το θάνατο του Μανου Χατζηδακι...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,547 μηνύματα.
Άμα είσαι ΜΕΓΑΣ όπως ο Χατζηδάκις, πολλά σου συγχωρούνται. Και ο Θεοδωράκης από μαλακίες μας έχει μπουχτίσει, αλλά δεν παύει να είναι και αυτός ΜΕΓΑΣ.


Έχουν περασει και οι δύο στην αθανασία.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δε θα αλλάξει ποτέ...

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top