Σχετικά με την ώρα κοινής ησυχίας

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ψάχνω νόμους που αφόρουν την ώρα κοινής ηστχίας ...

Ο λόγος που του το θέλω είναι επειδή σήμερα καθως ακουγα μουσικη (απο 20.40 μέχρι 22.00) ο απο κάτω χτύπαγε συνέχεια ... και απλως θέλω να ξέρω ποιος έχει άδικο ...

Πλς μην μου πείτε ότι αυρίο μπορεί να δουλεύει πρωί ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δεν θυμάμαι ακριβώς αυτή τη στιγμή ποιές είναι οι ώρες αλλά είμαι απόλυτα σίγουρη ότι σαφώς και ήσουν μέσα στα όρια του νόμου περί κοινής ησυχίας!

το θέμα όμως δεν είναι πάντα να είμαστε ... νομιμοι....
υπάρχουν φορές που ένας γείτονας μας "ενοχλεί" ακόμα και αν βρίσκεται μέσα στα νόμιμα πλαίσια....

θα στο πω διαφορετικά...
αν εγώ είχα ένα γείτονα που στο ξεκάρφωτο τις ώρες που αναφέρεις έπαιζε κλαρίνα (όχι ότι έχω κάτι με τα κλαρίνα, απλά δεν είναι στα ακούσματα μου εκτός και αν τύχει να πάω σε κάποιο πανηγύρι :P ) και γω από κάτω προσπαθούσα.... να διαβάσω το παιδί μου ή να ξεκουράσω το μυαλό μου... ή δεν ξέρω και γω τι άλλο, ναι ομολογώ θα με ενοχλούσε :/:

βέβαια δεν θα "κοπάναγα" από κάτω αλλά θα πήγαινα ευγενικά να του ζητήσω να με σεβαστεί παρόλο που δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας....
και πέραν της ώρας της κοινής ησυχίας.... υπάρχει και ο νόμος περί ντεσιμπέλ....
άσχετα λοιπόν από το τι ώρα είναι, δεν μπορεί ο γείτονας να βάζει τσίτα διαπασών πέραν των επιτρεπτών ντεσιμπέλ τα ακούσματα που γουστάρει και να μου κάνει τα νεύρα μου κουρέλια... έτσι δεν είναι? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
συμφωνο ... ας ερχονταν να μου το ζητήσει ... δεν δαγκώνω ...

Παντως θα ηθελα καποιος να μου παραθεσει τους νόμους που αφορουν την ώρα κοινής ησυχίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
βασικά είναι πολύ απλό...
αν δεν βαριέσαι πέρνεις ένα τηλ στο 100 και τους ρωτάς...
"κύριοι, ποιές είναι οι ώρες κοινής ησυχίας?"
το νού σου όμως γιατί άλλες ώρες ισχύουν για τον χειμώνα και άλλες για το καλοκαίρι....
για τώρα το χειμώνα νομίζω ότι οι ώρες είναι
14.30 - 18.00 και 23.00-07.00
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
πάντως νομίζω ότι πρώτα πρέπει να έρθει 3 φορές η αστυνομία να σου κάνει σύσταση και μετά σε μπουζουριάζουν για αυτόφωρο αν γίνει καταγγελία απ τον γείτονα...
βέβαια αν σκάσουν μύτη με κανα ντεσιμπελόμετρο και μετρήσουν τρελά νούμερα δεν ισχύει αυτό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
μεσημέρι νομίζα ότι είναι μέχρι τις 5:30. σαν πολύ δεν πάει το εξάρι; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ενω moderator έκανε σύσταση για το offtopic ... καποιο το συνεχισαν ... :mad:
(το offtopic θα το βρείτε εδώ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Στην πολυκατοικία που μένω, υπάρχει καλή ώρα σαν τον Πανούλη, ένας νεαρός που όταν ακούει μουσική, ακούει μαζί του και όλο το οικοδομικό τετράγωνο! Επειδή είχε τσακωθεί ουκ ολίγες φορές με κάποιες ****γριες της πολυκατοικίας, σκέφτηκα ότι δεν θα ήταν σωστή λύση να του κάνω "παρατήρηση"!!!! Η μόνη λύση ήταν να πάω με τα νερά του. Ένα απόγευμα λοιπόν, πήγα στο διαμέρισμά του, και του ζήτησα με την πρώτη ευκαιρία να μου αντιγράψει το φανταστικό cd που άκουγε (αίσχος ήταν, αλλά τι να κάνω????) και εκεί, πάνω στον θαυμασμό μου, του πέταξα "μωρέ, δεν έχεις βαρεθεί με τις ****όγριες που σου φωνάζουν? Δεν την χαμηλώνεις λίγο την μουσική να μην σου σπάνε τα νεύρα?"

Πλήρης επιτυχία! Έκτοτε η μουσική του, το πολύ να ενοχλεί το διπλανό του διαμέρισμα! Εμένα πάντως όχι!!!!

Δεν θέλει κόπο λοιπόν, θέλει τρόπο. Φαντάζομαι ότι και τον Πανούλη, αν κάποιος τον προσεγγίσει ευγενικά, θα φερθεί πιο ευγενικά ακόμα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
...ε; Φανταστικέ γείτονα; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Στην πολυκατοικία που μένω, υπάρχει καλή ώρα σαν τον Πανούλη, ένας νεαρός που όταν ακούει μουσική, ακούει μαζί του και όλο το οικοδομικό τετράγωνο! Επειδή είχε τσακωθεί ουκ ολίγες φορές με κάποιες ****γριες της πολυκατοικίας, σκέφτηκα ότι δεν θα ήταν σωστή λύση να του κάνω "παρατήρηση"!!!! Η μόνη λύση ήταν να πάω με τα νερά του. Ένα απόγευμα λοιπόν, πήγα στο διαμέρισμά του, και του ζήτησα με την πρώτη ευκαιρία να μου αντιγράψει το φανταστικό cd που άκουγε (αίσχος ήταν, αλλά τι να κάνω????) και εκεί, πάνω στον θαυμασμό μου, του πέταξα "μωρέ, δεν έχεις βαρεθεί με τις ****όγριες που σου φωνάζουν? Δεν την χαμηλώνεις λίγο την μουσική να μην σου σπάνε τα νεύρα?"

Πλήρης επιτυχία! Έκτοτε η μουσική του, το πολύ να ενοχλεί το διπλανό του διαμέρισμα! Εμένα πάντως όχι!!!!

Δεν θέλει κόπο λοιπόν, θέλει τρόπο. Φαντάζομαι ότι και τον Πανούλη, αν κάποιος τον προσεγγίσει ευγενικά, θα φερθεί πιο ευγενικά ακόμα! ;)
To παραπάνω μηνύμα σου θα είχε ισχυή αν στο πρώτο μηνύμα έγραφα:

Ο λόγος που του το θέλω είναι επειδή σήμερα καθως ακουγα δυνατά μουσικη (απο 20.40 μέχρι 22.00) ο απο κάτω χτύπαγε συνέχεια ... και απλως θέλω να ξέρω ποιος έχει άδικο ...
και όχι:

Ο λόγος που του το θέλω είναι επειδή σήμερα καθως ακουγα μουσικη (απο 20.40 μέχρι 22.00) ο απο κάτω χτύπαγε συνέχεια ... και απλως θέλω να ξέρω ποιος έχει άδικο ...

Αλλά μιας και αναφέρθηκε ...
Μπορεί κάποιος να μου πεί μέχρι ποσα db επιτρέπονται;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
...ε; Φανταστικέ γείτονα; :D

:D :D :D

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
To παραπάνω μηνύμα σου θα είχε ισχυή αν στο πρώτο μηνύμα έγραφα:


Παράθεση:
Ο λόγος που του το θέλω είναι επειδή σήμερα καθως ακουγα δυνατά μουσικη (απο 20.40 μέχρι 22.00) ο απο κάτω χτύπαγε συνέχεια ... και απλως θέλω να ξέρω ποιος έχει άδικο ...

Sorry δεν κατάλαβα καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
καλά μη το παιδεύουμε κι άλλο (αν και ωραία η ιδέα σου λενιώ για τον ιματζινέρι γείτονα:D):

exp καλό μου, ρίξε μια ματιά σε αυτό το ΦΕΚ 3/96 - ΦΕΚ 15 /Β/ 12 ΙΑΝ 96

πιθανόν θα το βρεις στο www.et.gr

εντιτ: το λινκ καλύπτει ΦΕΚ απο το 2000 και μετά οπότε άκυρο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Είναι ενας ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ ΑΝΑΠΗΡΟΣ εργάτης ή δε ξέρω γω τι, που έχει ΠΟΥ ΚΟΠΑΝΑΕΙ ΜΕ ΤΟ Γ@Μ#ΜΕΝΟ το κομπρεσέρ από τις 07:30 και εχω κάνει πονοκέφαλο.

Ρε παιδιά είδα και μια ρωγμούλα στον τοίχο μου τώρα απ' τη μεριά του αλήτη... μπας και;;;;

Ακόμα και ο θόρυβος μόνος του θα με κάνει να τραβήξω μήνυση! :mad: :mad: :mad: Ε ρε και να βγαζα το εργαλείο να του τράβαγα μια 9αρα σε κάθε χέρι και στο βρωμομηχάνημά του.... αλλά μετά θα με κατηγορήσει οτι παίζω Halo επάνω του... Να τος....ξανάρχισε....ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ!:mpinelik: :mpinelik: :mpinelik: :mpinelik:

ΣΗΚΩΝΕΙ ΜΗΝΥΣΗ;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
φωνάζεις την αστυνομία για τη ρωγμή από τις εργασίες του γείτονα και τον σταματάνε, μέχρι να εμφανιστεί πολ. μηχανικός για αυτοψία.
Το 7.30 ειναι νόμιμο (πως φαινεται ότι δεν έχεις κάνει οικοδομή:P πλάκα κάνω ε...). Μόνο με αυτόν τον τρόπο μπορείς να τον σταματήσεις, αλλά ειναι παροδικό. Μετά θα ξαναρχίσει, και μπαίνεις σε φασαρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Τελικά δεν ήταν ρωγμή. Άρχισε και το μουλάρι ο γείτονας να βαράει με το σφυρί τους τοίχους... I guess shit happens..... Δε μπορώ να του κάνω τίποτα απολύτως! Φυσικά εξοργίζομαι γιατί είναι καθόλα νόμιμος ενω ξεκουφαίνει τους πάντες. Αλλά τι να κάνει κανείς.....μόνο βόλτα μπορώ να παω.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Είναι ενας ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ ΑΝΑΠΗΡΟΣ εργάτης ή δε ξέρω γω τι, που έχει ΠΟΥ ΚΟΠΑΝΑΕΙ ΜΕ ΤΟ Γ@Μ#ΜΕΝΟ το κομπρεσέρ από τις 07:30 και εχω κάνει πονοκέφαλο.

Ρε παιδιά είδα και μια ρωγμούλα στον τοίχο μου τώρα απ' τη μεριά του αλήτη... μπας και;;;;

Ακόμα και ο θόρυβος μόνος του θα με κάνει να τραβήξω μήνυση! :mad: :mad: :mad: Ε ρε και να βγαζα το εργαλείο να του τράβαγα μια 9αρα σε κάθε χέρι και στο βρωμομηχάνημά του.... αλλά μετά θα με κατηγορήσει οτι παίζω Halo επάνω του... Να τος....ξανάρχισε....ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ!:mpinelik: :mpinelik: :mpinelik: :mpinelik:

ΣΗΚΩΝΕΙ ΜΗΝΥΣΗ;;;;;;;;;;

Αν πράγματι είναι εργάτης, δηλαδή εκείνη την ώρα δουλεύει τότε δεν είναι εγκεφαλικά ανάπηρος, τη δουλειά του κάνει. Αν πάλι ξυπνάει το πρωί και λέει τι να κάνω τι να κάνω ας βάλω μια το κομπρεσέρ, πέτα του κανέναν κουβά νερό (πιάνει καμιά φορά :D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ερώτηση, άν καλέσεις την αστηνομία και εκείνη την στιγμή κλείσει την μουσική και έρθει ο μπάτσος και δεν ακούσει τίποτα είναι αδίκιμα δικό μου που την καλώ ή του άλλου που την έκλεισε πρίν έρθει το μπατσικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ακριβώς λόγω αυτού του διλλήματος, αν καλέσεις την αστυνομία, δεν υπάρχει περίπτωση να έρθει.
Πολύ περισσότερο σήμερα που οι αστυνομικοί είναι πλέον δυσεύρετοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ακριβώς λόγω αυτού του διλλήματος, αν καλέσεις την αστυνομία, δεν υπάρχει περίπτωση να έρθει.
Πολύ περισσότερο σήμερα που οι αστυνομικοί είναι πλέον δυσεύρετοι...

ενοώ να έχει μουσική όταν τον καλέσεις και να σταματήσει 5 λεπτά πριν φτάσει, τότε τι γίνετε:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν θα έρθει η αστυνομία καθόλου.
Θα σου προτείνει να πας εσύ και να του ζητήσεις ευγενικά να τη σταματήσει, και μόνο αν γίνουν μαζικά παράπονα από πολλούς και πιεστούν πάρα πολύ θα έρθουν, και θα του κάνουν κάποια σύσταση, ακόμα κι αν έχει κλείσει τη μουσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top