Ήθελα να σου τραγουδήσω, μα... παράκουσα!

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κάποτε πριν πολλά πολλά χρόνια, πριν την έλευση του internet, μαθαίναμε τους στίχους των τραγουδιών ακούγοντάς τα πολλές φορές από το ραδιόφωνο ή άλλου. Δεν υπήρχε τρόπος να γνωρίζεις πραγματικά τους στίχους κι αυτό οδηγούσε σε παρανοήσεις και λάθη που δημιουργούσαν ποικίλα και τραγελαφικά γεγονότα, όταν δοκιμάζαμε να τραγουδήσουμε το κομμάτι μέσα σε μια παρέα. :D
Είναι άλλωστε εύκολο να παρακούσει κανείς τα λόγια κάτω από τη μελωδία...

Έτυχε ποτέ σε σας ή σε κάποιο φίλο σας να παρακούσει κάποιο στίχο και να μείνει με την εσφαλμένη εντύπωση για χρόνια;

Μερικά που θυμάμαι:

"συγκάτοικοι είμαστε όλοι στην τρέλα κι εγώ δεν έχω για νοίκι" ~Χάρης και Πάνος Κατσιμίχας






"...σε θέλω σαν τρελός, σαν τυφλός που ψάχνει φως"~Σάκης Ρουβάς






Το καλύτερο όμως το παράκουσα εγώ, σε μια παρέα ένα βράδυ, πριν αρκετά χρόνια, καθώς είχαμε τελειώσει το φαγητό και το 'χαμε ρίξει στο τραγούδι. :redface:

Μες στη χασάπικη αγορά ένα χασαπάκι,
με την ελίτσα και τα φρύδια τα σμιχτά
όταν με βλέπει και περνάω από μπροστά του
τη μαχαιρίτσα του στο κούτσουρο χτυπά.

~Μάρκος Βαμβακάρης






Λοιπόν, άντε μην ντρέπεστε! Σε όλους μας έχει συμβεί! Πείτε και τα δικά σας να γελάσουμε! :D

(Όποιος θέλει να φτιάξει κουμπάκι, γράφει: [button=όνομα κουμπιού]Περιεχόμενο[/button])
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
:lol:

Μου έχει μείνει όταν ήμουν γύρω στα 8, είχα κολλήσει με το τραγούδι ''Μην τον ρωτάς τον ουρανό''. Το τραγούδι ξεκινά με τους στίχους:

Λόγο στον λόγο
και ξεχαστήκαμε.

Εγώ άκουγα ''Λόγο στον λόγο και ξεπαστήκαμε''.

Οπότε θυμάμαι ανεβαίναμε οικογενειακά Θεσσαλονίκη κι άρχισε η αδερφή μου να το τραγουδά με τους σωστούς στίχους. Τα παίρνω (''Τι βλακείες λέει το μούλικο''?) κι αρχίζω να της λέω ''Χαζή είσαι, ξεπαστήκαμε λέει''. Αρχίζει να το σκέφτεται η sis οπότε επεμβαίνει η μάνα μου η οποία μου εξήγησε ότι δεν υπάρχει λέξη ξεπαστήκαμε.:P Εγώ βέβαια συνέχισα να μην μπορώ να ''ακούσω'' το σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ήμουν σίγουρη ότι είχα παρακούσει στο τραγούδι του Χατζηγιάννη "Και θα χαθώ" στο σημείο που λέει

"Τις Κυριακές θα με ζητάς στις εκκλησιές"

και κάθε φορά που το έλεγα σκεφτόμουν τι αστείο "παράκουσμα" που έχω κάνει και πόσο γελοίο είναι αυτό κτλ.

Μετά έτυχε να ξανακούσω το τραγούδι και κατάλαβα ότι δεν είναι "παράκουσμα" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
και ένα χαζό παράκουσμα απο μένα

το τραγούδι της παπαρίζου δν λέει ''χορεύω μάμπο αειιια'';

ε εγώ νόμιζα έλεγε ''χορεύω μάμπο αέρα'' :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Χαχαχαχα!!!! Ωραίο θέμα!!!! :D

Δεν είναι οτι είμαι κουφάλογο... όχι όχι... ο τραγουδιστής δεν είχε καλή άρθρωση! :P

Το τραγούδι: Ποια χέρια πήραν, πήραν τα κεριά
Κι ήρθε ξανά, κι ήρθε ξανά το βράδυ
Και δεν μπορεί η παρηγοριά
Να με βρει στο, να με βρει στο σκοτάδι

Και εγώ άκουσα: Ποια χέρια πήραν, πήραν τα τυριά
Κι ήρθε ξανά, κι ήρθε ξανά το βράδυ
Και δεν μπορεί η παρηγοριά
Να με βρει στο, να με βρει στο σκοτάδι

Και αναρωτιώμουν μετά πόσοι ηλίθιοι στίχοι υπάρχουν! :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
και ένα χαζό παράκουσμα απο μένα

το τραγούδι της παπαρίζου δν λέει ''χορεύω μάμπο αειιια'';

ε εγώ νόμιζα έλεγε ''χορεύω μάμπο αέρα'' :P

Εγώ αυτό νομίζα οτι λέει ως τώρα λολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Τόσα δειλινά του Κουρκούλη, άκουγα:

βράδια μαγικά γεμίζ' τ' αστέρια (άσχετο, i know)

ενώ είναι:

βράδια μαγικά κι εμείς στ' αστέρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Χα. Φοιβηηηη!!!
Το ίδιο σχεδόν κι εγώ σε ένα άλλο τραγούδι.
"Να λιωνω σαν κερί στην αγκαλιά σου" εγώ άκουγα "να λιωνω σαν τυρί"!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Το απίστευτο από μένα είναι όταν άκουγα το τραγούδι του Πασχάλη Τερζή που είχε γίνει και μεγάλη επιτυχία εκείνη την εποχή «Είμαι άστατος πολύ». Ε λοιπόν στα αυτιά μου όταν ήμουν 11 ετών, ο άστατος είχε γίνει «αστακός»:lol::lol::lol:

Αυτό προς το παρόν και ελπίζω να θυμηθώ και τα άλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Εγώ έχω το καλύτερο....

Στο "Πότε Βούδας πότε Κούδας, πότε Ιησούς κι Ιούδας..."
Εγώ άκουγα Σκιούδας :redface:

Το ανακάλυψα ρωτώντας την κολλητή μου ποιος στα κομμάτια είναι αυτός ο Σκιούδας! :worry: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Εγώ έχω το καλύτερο....

Στο "Πότε Βούδας πότε Κούδας, πότε Ιησούς κι Ιούδας..."
Εγώ άκουγα Σκιούδας :redface:

Το ανακάλυψα ρωτώντας την κολλητή μου ποιος στα κομμάτια είναι αυτός ο Σκιούδας! :worry: :P
Πλάκα κάνεις!!! :eek:
Ευχαριστώ Βίκυ! Μόλις μου έλυσες μια απορία χρόνων!!!! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Έφη σαρρή


Τιιιι είχαμε

τιιιι χάσαμε

ψωλέω (:redface:) σε ξεχάσαμε.

Από αθάνατες εποχές αλητείας και χαβαλέ.


Στ.Γονίδης - γιατί χλαις? https://www.youtube.com/watch?v=4Frp0i4Vp74

Λες κι έχει μαλλώσει με το κάπα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Φίλος μου πέρυσι!!
Εκεί που μας είχε πιάσει η βλακεία και ακούστηκε κάπου η λέξη ιδρώτας.. αρχίζουμε:
αίμα, δάκρυα κι ιδρώτας.. κλείσιμο μιας πόρτας του ρου τουτου
και συνειδητοποιεί ότι το τραγούδι δεν είναι έτσι όπως νόμιζε.

και λέει: "πλάκα κάνετε ότι λέει κλείσιμο μιας πόρτας"!
εγώ άκουγα :

και προσθέτει:
"και μου είχε κάτσει στραβά από τότε ο ΡΟυβάς, ότι είναι σάτυρος και ότι ο Ψινάκης τον έβαζε να τραγουδάει τέτοια" και δε συμμαζευεται! :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αααα θυμήθηκα κι άλλα!!! :redface:

Τραγουδούσε η Χαρούλα: Τέλι, τέλι τέλι κάλπικε ντουνιά...





Όπως κι εκείνο το "..με βιολί σαντουροβιόλι"


:hehe:

και τ' άλλο το "...πάει η αγάπη μου πάει με άφησε μόνη σε κάποια γωνιά. Να 'τανε θέε μου καλύτερα φάρσα, αχ να 'τανε Πρωταπριλιά"




---
Μου 'ρθε τώρα που προσπαθούσα να θυμηθώ παρακούσματα, μια μικρή ιστοριούλα από τα τρυφερά χρόνια της αθωότητας :rolleyes:

Ήμουν περίπου 6-7 ετών και κάπου πηγαίναμε με το αυτοκίνητο. Στο ραδιόφωνο έπαιζε "Λούζεται η αγάπη μου στο Γουαδαλκιβίρ, και τ' άνθη παίρνουν ευωδιά απ' το γλυκό κορμί της." (Μιτσιάς methinks :hmm:)
Mε ρωτάει ο πατέρας μου (τάχα μου, τάχα μου...): -Δημητρούλα τι είν' αυτό το Γουαδαλκιβίρ;
Κι εγώ με μεγάλη σιγουριά του απαντώ: -"Καμιά ξακουστή μπανιέρα θα 'ναι μωρέ μπαμπά" :pfff::angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
και τ' άλλο το "...πάει η αγάπη μου πάει με άφησε μόνη σε κάποια γωνιά. Να 'τανε θέε μου καλύτερα φάρσα, αχ να 'τανε Πρωταπριλιά"


μι του:P:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Πλάκα κάνεις!!! :eek:
Ευχαριστώ Βίκυ! Μόλις μου έλυσες μια απορία χρόνων!!!! :redface:

Και νόμιζα ότι ήμουν η μόνη με αυτή την απορία :redface:

και τ' άλλο το "...πάει η αγάπη μου πάει με άφησε μόνη σε κάποια γωνιά. Να 'τανε θέε μου καλύτερα φάρσα, αχ να 'τανε Πρωταπριλιά"

μι θρι :P
Και πραγματικά δεν μπορούσα να καταλάβω που κολλάει το Πάσχα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
μι θρι :P
Και πραγματικά δεν μπορούσα να καταλάβω που κολλάει το Πάσχα :redface:

το πάσχα τν απρίλιο δν είναι;:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
'Οχι πάντα...
Είναι κινητή εορτή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
ντάξει απο τότε που το θυμάμαι έπεφτε απρίλιο
γιαυτό και το μπέρδεμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Όπως κι εκείνο το "..με βιολί σαντουροβιόλι"


:hehe:

Τώρα ανακάλυψα ότι παράκουα κι εγώ! Δεν λέει δηλ. ''Σαν του Ροβιόλη''? Τι είναι το σαντουροβιόλι? Μας δουλεύεις?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top