Παραξενιές και μικρές λεπτομέρειες της καθημερινότητας

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Θα συμπληρώσω καποια πραγματάκια :hehe:
-Οταν ξυπνήσω το πρωι θελω τουλάχιστον μια ωρα να πιω τον καφέ με την ησυχία μου, να φάω πρωινό,να ετοιμαστώ.. Δεν μπορω να ξυπνήσω και μεσα σε μιση ωρα/τέταρτο να πρεπει να παω κάπου. Γι'αυτο παντα ξυπναω μια/μιάμιση ωρα νωρίτερα αν εχω να κανω κατι.
-Πλεον,κάθε βράδυ κοιμάμαι κατα τις 2.30-3
-Δεν μπορω να δουλέψω/κανω εργασίες κτλ αν ειναι ακαταστατος ο χώρος. Νιωθω σαν να αποσυντονιζομαι :confused:
-..όπως επισης δεν μπορω να αφήνω άπλυτα πιάτα για πολλές ωρες.
-Δεν βγαίνω εξω αν δεν φοράω έστω ενα δαχτυλίδι, νιώθω σαν να μου λείπει κατι. (εχω κόλλημα με τα δαχτυλίδια.)
αυτα τα λιγα :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εγώ λατρεύω την πολύσπορη μπαγκέτα και φοβάμαι υπερβολικά τα φίδια. :sick:Φυσιολογικά και τα δύο θα μου πείτε. Χμ..... ακούστε όμως και τη συνέχεια. Επειδή φοβάμαι υπερβολικά τα φίδια, όταν αγοράζω μπαγκέτα, την κόβω σε πολλά μικρά κομμάτια, τη βάζω σε σακούλα και την τρώω κάθε μέρα λίγη λίγη. Την ίδια τακτική ακολουθώ με κάθε μπαγκέτα. Φοβάμαι να βλέπω μια μακρόστενη φραντζόλα μήκους ενός μέτρου περίπου. Το καταλαβαίνω ότι είναι εμμονικό αυτό που κάνω, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το υπερνικήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Εγώ λατρεύω την πολύσπορη μπαγκέτα και φοβάμαι υπερβολικά τα φίδια. :sick:Φυσιολογικά και τα δύο θα μου πείτε. Χμ..... ακούστε όμως και τη συνέχεια. Επειδή φοβάμαι υπερβολικά τα φίδια, όταν αγοράζω μπαγκέτα, την κόβω σε πολλά μικρά κομμάτια, τη βάζω σε σακούλα και την τρώω κάθε μέρα λίγη λίγη. Την ίδια τακτική ακολουθώ με κάθε μπαγκέτα. Φοβάμαι να βλέπω μια μακρόστενη φραντζόλα μήκους ενός μέτρου περίπου. Το καταλαβαίνω ότι είναι εμμονικό αυτό που κάνω, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το υπερνικήσω.

Αυτό με τα φίδια το'χω κι εγώ (αν και όχι σε σημείο να μην μπορώ να δω μία μπαγκέτα γιατί θα μου θυμίσει φίδι).Εγώ έχω άλλου είδους κόλλημα.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΦΙΔΙ ΣΕ ΕΙΚΟΝΑ (ανατριχιάζω ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!μία φορά είχα δει κατά λάθος φίδι στην τηλεόραση σε ένα ντοκιμαντέρ κ οι τρίχες μου έκαναν περίπου μισή ώρα να επανέρθουν στα φυσιολογικά τους!!!! -εδώ θα ήθελα να παρακαλέσω όλους τους ischoolers να μην ανεβάσουν καμια φωτογραφία με φίδι τώρα που θα διαβάσουν το μήνυμά μου)Μάλιστα για να μην ανατριχιάζω,όποτε παίρνω ένα βιβλίο με ζώα ή έχει φίδια κάποιο σχολικό βιβλίο βάζω τη μαμά μου να καλύψει τις εικόνες με λευκό χαρτί για να μη φαίνεται...Αλλά το πιο παράξενο είναι ότι κάποιες φορές που έτυχε να δω φίδι από κοντά (από απόσταση 5-6 μέτρων περίπου -νταξ σε χωριό μένω) δε φοβήθηκα!!!Δλδ φοβάμαι όταν τα βλέπω σε εικόνες,αλλά όχι όταν τα βλέπω κανονικά...:worry::confused::eek:Ίσως να είναι ψυχολογικό.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Αυτό με τα φίδια το'χω κι εγώ

Επιτέλους βρήκα έναν άνθρωπο που να δείχνει κατανόηση στην εμμονή μου, γιατί όλοι/ες γελάνε μ' αυτό το θέμα. .:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

never give up

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Παραξενιές, ε; Χμ για να δούμε... :hmm:

  • Δεν μπορώ να κοιμηθώ σε ζεστό μαξιλάρι. Θέλω να είναι πάντα κρύο. Αν δεν είναι, το γυρνάω.
  • Δεν μπορώ να κοιμηθώ σε πολύ μαλακό μαξιλάρι, γιατί το κεφάλι μου «βουλιάζει» μέσα.
  • Δε μου αρέσει να κοιμάμαι σε κρεβάτι που έχει ζεσταθεί από κάποιον που ξάπλωνε πριν.
  • Όπου κι αν είμαι μες στο σπίτι, πρέπει να έχω μαζί μου ένα μπουκάλι νερό. Μάλιστα, πολλές φορές πίνω έτσι, χωρίς να διψάω. :P
  • Παλαιότερα, συχνά έτρωγα επειδή δεν είχα κάτι καλύτερο να κάνω. Ευτυχώς το περιόρισα.
  • Μυρίζω το ποτήρι μου μόλις το πιάσω από το ντουλάπι και πριν το γεμίσω για να πιω. Αν δεν «περάσει το τεστ», απορρίπτεται και τοποθετείται στα άπλυτα.
  • Όταν πάω για αφόδευση, βγάζω εντελώς το παντελόνι και το εσώρουχο. Αυτό βέβαια το κάνω μόνο σε σπίτια, όχι σε δημόσιες τουαλέτες.
  • Αν και δεν είναι υγιεινό, μερικές φορές όταν μου έρχεται να κάνω την ανάγκη μου, κρατιέμαι και πάω αργότερα, επειδή βαριέμαι. :P
  • Όταν έχω πολύ χρόνο για κάτι (π.χ. για μια εργασία ή διάβασμα για ένα τεστ), χρονοτριβώ -δυστυχώς- έως ότου ο χρόνος να έχει λιγοστέψει τόσο πολύ, ώστε, αν δεν ξεκινήσω άμεσα να κάνω αυτό που έχω, δε θα προλάβω να το τελειώσω πριν λήξει η διορία.
  • Πλένω τα χέρια μου συνεχώς, ειδικά πριν και μετά το φαγητό (και μετά την τουαλέτα, εννοείται).
  • Βάζω πολλές φορές αποσμητικό κατά τη διάρκεια της ημέρας.
  • Ο ήχος μέσα στο αεροπλάνο, καθώς και ο ήχος της ηλεκτρικής σκούπας, του ανεμιστήρα και του μίξερ με νανουρίζουν (Wtf δηλαδή; :confused:).
  • Με εκνευρίζει αφάνταστα να με διακόπτουν ή να παρεξηγούν τα λεγόμενά μου.
  • Δεν μπορώ να πάω πουθενά χωρίς ρολόι.
  • Όταν πρέπει να ξυπνήσω πρωί για να πάω σχολείο ή σε κάποια άλλη δουλειά, ΠΑΝΤΟΤΕ βάζω ξυπνητήρι (δε με εμπιστεύομαι για να ξυπνήσω από μόνος μου στην ώρα μου :P). Μάλιστα, ρυθμίζω 3-4 ξυπνητήρια στο κινητό να χτυπούν ανά τέταρτο (π.χ. 6:45, 7:00, 7:15 κ.λπ.). Συνήθως σηκώνομαι στο τελευταίο. :P
  • Τα βιβλία μου τα έχω τοποθετημένα στο ράφι κατά ύψος. Σε περίπτωση που δύο ή περισσότερα βιβλία έχουν το ίδιο ύψος, τότε το πάχος τους λαμβάνεται υπόψη ως tie-breaker rule (πρέπει να 'χω ψυχολογικά, ε; :P).
  • Μασάω αρκετές τσίχλες μέσα στη μέρα.
Αυτά τα ολίγα προς το παρόν. :P Αν θυμηθώ κάτι άλλο, θα το προσθέσω. I'm a psycho, right? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Δεν μου αρέσει::down:


  • Να μοιράζομαι με άλλο κόσμο στο ασανσέρ, ακόμα κι αν είναι ένοικοι της ίδιας πολυκατοικίας.
  • Να βλέπω αυτό το αντιαισθητικό θέαμα (κυρίως από κοπέλες) με τα backpacks, να τα φορούν μπροστά στο στήθος σαν μάρσιπο.
  • Να ξεπλένουν τα δόντια τους μετά το φαγητό, με το νερό που έχει το ποτήρι τους.
  • Να μπαίνω στο μετρό. Με πιάνει κλειστοφοβία και το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι.


Μου αρέσει::thumbup:

  • Συχνά να κάνω αναδιάταξη στην ντουλάπα με τα ρούχα και στις τσάντες μου, καθώς και στη βιβλιοθήκη με τα βιβλία μου.

  • Να φοράω απαραίτητα κραγιόν (νιώθω "γυμνή" χωρίς αυτό).
  • Να κουβαλάω πάντα ξηρή τροφή για γάτες στην τσάντα μου σε περίπτωση που συναντήσω κάποιο αδέσποτο. Αν τύχει και ξεχάσω να πάρω ή έχει τελειώσει το ταπεράκι χωρίς να ανανεώσω, νιώθω πολύ άσχημα.
  • Να βγάζω παρατσούκλια σε ανθρώπους.


Αυτά για την ώρα.. Θα επανέλθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Δεν μου αρέσει το χλιαρό νερό. Προτιμώ να κάνω ντους με κρύο, για παράδειγμα.. Ούτε και πίνω χλιαρό νερό και, τίποτε άλλο χλιαρό.. Επίσης, έχω θέμα με τα ποντίκια (αν και μάλλον θα έπρεπε να το γράψω πρώτο). Δεν θέλω ούτε να τα βλέπω, ούτε στην τηλεόραση.. Με πιάνει πανικός.. Ασανσέρ ποτέ, εκτός αν θέλει κάποιος που είμαστε μαζί, οπότε και κάνω την καρδιά μου πέτρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μου αρέσει:


  • Να πατάνε την οδοντρόκρεμα από τη μέση. Είναι λάθος.

  • Τα άτομα που γκρινιάζουν για trivial θέματα της καθημερινότητας.

  • Η ανάσα του δράκου που βγαίνει από τα στόματα μερικών στα αστικά.

  • Η μασχαλήλα στα αστικά.

  • Όταν σου φέρνουν λάθος καφέ με ζάχαρη και το καταλαβαίνεις αφού πιεις.

  • Όσες φοράνε φόρεμα και αθλητικά

  • Τα άτομα που σε στήνουν



Μου αρέσει:

  • Όταν σου έχει ζεστάνει ο άλλος την θέση στο αστικό το χειμώνα

  • Όταν βιάζεσαι και τα φανάρια είναι πράσινα

  • Όταν ο κώδικας τρέχει με το πρώτο compile

  • Όταν δεν μιλάς με ηλίθιους

 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Δεν μου αρέσει:
-Στα ΜΜΜ να ρίχνουν μπουνιές/κλωτσιές για να βρουν θέση να κάτσουν
-Να με στήνουν
-Όταν κορνάρουν δίχως λόγο και αιτία
-Να με ενοχλούν όταν βλέπω μπάλα
-Όταν με θεωρούν δεδομένη
Μου αρέσει:
-Να διαβάζω στη ταράτσα τα πρωινά
-Όταν οι δρόμοι είναι άδειοι
-Να βγαίνω πάντα περιποιημένη
-Να είμαι πάντα ενήμερη είτε για θέμα δουλειάς/επικαιρότητας
-Να σπαταλάω τα χρήματα μου στα ψώνια
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Γενικά είμαι πολύ νευρόσπαστη οπότε brace yourselves, έχω πολλά:

Φτάνω σε όρια νευρικού κλονισμού όταν:

1. Η σακούλα είναι δεμένη με πολύ σφιχτό κόμπο και δε λύνεται.

2. Έχουν μπλεχτεί τα κοσμήματά μου μεταξύ τους. Ή τα ακουστικά, αντίστοιχα.

3. Κατουριέμαι πολύ και φοράω ζώνη.

4. Δεν μπαίνουν τα παπούτσια με την πρώτη και πρέπει να χαλαρώσω κι άλλο τα κορδόνια.

5. Προσπαθεί να μιλήσει κάποιος και τον διακόπτουν.


Απλώς με εκνευρίζουν:

1. Τα πολύ αργά ασανσέρ.

2. Οι κακοί οδηγοί που εμποδίζουν την κυκλοφορία.

3. Να αργεί η παραγγελία μου όταν πεινάω.

4. Να χάνω οριακά το λεωφορείο/μετρό μπροστά στα μάτια μου.

5. Οι αδιάκριτες ερωτήσεις.


Μου αρέσουν:

1. Το νόστιμο φαγητό, το απολαμβάνω με την καρδιά μου.

2. Όταν ο μπροστινός μου κρατάει την πόρτα για να περάσω κι εγώ.

3. Όταν μιλάω σε κάποιον, με κοιτάει στα μάτια και προσέχει όντως τι λέω.

4. Οι ημέρες με την ιδανική για εμένα θερμοκρασία και αεράκι.

5. Όταν βρίσκω κάτι που μ' αρέσει πολύ και είναι πιο φθηνό απ' όσο περίμενα.

6. Όταν βλέπω ταινία με κάποιον και μ αφήνει να ξαπλώσω πάνω του. Extra points αν με χαϊδεύει κιόλας.

7. Να τρώω κύβο Knorr (ωμό).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με ποιάνουν τα νεύρα μου όταν:

  • Στα ΜΜΜ με εκνευρίζουν τα πάντα πλέον. Το χειρότερο κομμάτι της καθημερινότητας. ΜΜΜ = χαμηλότερη ποιότητα ζωής

  • Η ηλεκτρική σκούπα - είναι ολόκληρη ιστορία

  • Όταν χαλάν τα ακουστικά

  • Όταν δε βρίσκω κάτι



Μου αρέσει:

  • Τα βιβλία, κατά προτίμηση φυσικά.

  • Το Penny Dreadful - γενικά οι σειρές δε μ' αρέσουν, αλλά αυτή είανι πολύ καλή

  • Η θερμοκρασία που κατεβαίνει

  • Το μαγείρεμα και το καλό φαγητό

  • Ο ελληνικός καφές σε βίνταζ κούπα

  • 'Ενα απόλυτα οργανωμένο περιβάλλον

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top