Eurovision: Η δική μου λίστα με τα καλύτερα τραγούδια των τελευταίων χρόνων

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
#12

#11

#10

#9

#8

#7

#6

#5

#4

#3

#2

#1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Η Lena σου άρεσε; Μια άφωνη είναι που απλά παίζει με την κάμερα και βγάζει μια φωνή λες και κάνει αγγαρεία.

Για 'μενα, το καλύτερο τραγούδι είναι
Μεταλιά γ@μάτη, γεμάτο ενέργεια και φοβερή μουσική.
Ξεχωρίζει απο τα άλλα σούργελα της eurovision
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η Lena σου άρεσε; Μια άφωνη είναι που απλά παίζει με την κάμερα και βγάζει μια φωνή λες και κάνει αγγαρεία.

Για 'μενα, το καλύτερο τραγούδι είναι
Μεταλιά γ@μάτη, γεμάτο ενέργεια και φοβερή μουσική.
Ξεχωρίζει απο τα άλλα σούργελα της eurovision
Όντως είναι από τα καλύτερα τραγούδια που πήγαν στην eurovision.

Επίσης ήταν πολύ ωραία:




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Ήταν υποψήφιο αλλά δεν έφτασε ποτέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Η Lena σου άρεσε; Μια άφωνη είναι που απλά παίζει με την κάμερα και βγάζει μια φωνή λες και κάνει αγγαρεία.

Για 'μενα, το καλύτερο τραγούδι είναι
Μεταλιά γ@μάτη, γεμάτο ενέργεια και φοβερή μουσική.
Ξεχωρίζει απο τα άλλα σούργελα της eurovision
Με τη Lena δεν ξετρελάθηκα ιδιαίτερα. Όπως είδες την έχω 10η στη λίστα μου και μάλιστα μπήκε την τελευταία στιγμή. Το σκεφτόμουν αν θα την έβαζα. Θεωρώ, όμως, ότι το τραγούδι της είναι από αυτά που σου μένουν ως άκουσμα χωρίς να το καταπίνουν τα υπόλοιπα. Με αυτή τη λογική το συμπεριέλαβα.

Το τραγούδι των τεράτων, αν και μου άρεσε κι εμένα πολύ, ωστόσο έχασε πολύ στην παρουσίαση. Νομίζω ότι ήταν πολύ επιτηδευμένοι γι'αυτό κι έμειναν έξω από τη λίστα μου.

Όντως είναι από τα καλύτερα τραγούδια που πήγαν στην eurovision.

Επίσης ήταν πολύ ωραία:




Τα τραγούδια του Dima Bilan είναι πολύ ωραία, αν και ο ίδιος είναι λίγο γλίτσας. Αν έβαζα και αυτά η λίστα μου θα γινόταν τεράστια.
Το Wild Dances το είχα στη λίστα μου.
Δεν την είδες μάλλον :mad:

Ήταν υποψήφιο αλλά δεν έφτασε ποτέ
Δυστυχώς πολλά εξαιρετικά κομμάτια χάθηκαν στην πορεία.

Θέλω να πω πως αν και πολλοί έχουν στο φτύσιμο τη eurovision παρ' όλα αυτά μπορείς να αλιεύσεις κάποια καλά κομμάτια που αν δεν ήταν η eurovision δε θα είχαμε ποτέ την ευκαιρία να τα γνωρίσουμε και τα ίδια τα τραγούδια αλλά και τους ερμηνευτές τους.

Εγώ λχ περιμένω να δω κάθε χρόνο (καλά δε στήνω και καραούλι...) τι θα στείλει η Σερβία, γιατί συνήθως βγάζει καλά κομμάτια. Και γενικότερα μου τραβούν περισσότερο την προσοχή οι βαλκανικές χώρες γιατί συνήθως στέλνουν folk κομμάτια των οποίων είμαι φαν.

Η χώρα που βαριέμαι περισσότερο είναι η Μάλτα, γιατί εώς τώρα έστελνε άχρωμες, άγευστες και άοσμες μπαλάντες με εξαίρεση την περσινή χρονιά που έστειλε αυτόν τον τυπάκο (Νο 12 στη λίστα μου) που οφείλω να ομολογήσω και ωραίο τραγούδι είχε, και ωραίο στιλάκι και γενικά μου έμεινε ως παρουσία στο μυαλό μου.

Το Ισραήλ που έχω Νο2 στη λίστα μου δε σας άρεσε; Λυπήθηκα πολύ που πέρασε απαρατήρητο. Το τραγούδι αυτό κάθε φορά που το ακούω ανατριχιάζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Κι άλλο ένα που ξέχασα

Θα θυμηθώ και άλλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Κι άλλο ένα που ξέχασα

Θα θυμηθώ και άλλα
Για τον μπιλάν που είπες νταξ την πρώτη φορά που πήγε ήταν καλούλης τη δεύτερη φορά την ψώνισε τελείως:P Το fairytale του νορβηγού ξέχασα να βάλω, και αυτό ήταν πολύ καλό τραγούδι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
δεν ξέρω τι λετε εσείς, μα απο την καρναβαλοβίζιον έχω ξεχωρίσει μόνο δύο τραγούδια:
- τους λορντι, που έτρεψαν τον ρουσόπουλο σε άτακτη φυγή
- τον τύπο από την Ουκρανία, που τραγουδούσε όλο ύφος, "I wanna see russia goodbye" :P

αυτοι οι δυο ναι, ήταν τρολλιές πανευρωπαϊκού επιπέδου. μακάρι να έβγαιναν και άλλοι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Βλέπω και ξαναβλέπω τον Eric Saade στο #8. Του έχει βγει η γλώσσα. Τραγούδι και χορός μαζί.
Του βγάζω το καπέλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.

Το καλύτερο τραγούδι φέτος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
ωραια μελαδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.

Cupid

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 321 μηνύματα.
Είναι κάποια ενδεικτικά από τα αγαπημένα μου, μετά το 2010, σε τυχαία σειρά (παλαιότερες συμμετοχές αργότερα):
Βουλγαρία 2017

Λετονία 2015

Νορβηγία 2013

Τουρκία 2010

Ελβετία 2012

Ισπανία 2012
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Θα συνεχίσω το έργο του Cupid, αλλά θα ξεκινήσω από το 2001. Την χρονιά που θυμάμαι τον εαυτό μου να βλέπει τον διαγωνισμό. Θα βάλω ποια τραγούδια μου είχαν αρέσει τότε.

Greece 2001

Cyprus 2002

Russia 2003, Belgium 2003


Poland 2004

Albania 2005

FYROM 2006, Turkey 2006


Cyprus 2007, Slovenia 2007


Sweden 2008 aka αποτυχημένο botox

Estonia 2009

Romania 2010, Slovakia 2010



Germany 2011

Spain 2012, Azerbaijan 2013



France 2013, Norway

Austria 2014, Estonia 2014



Latvia 2015, Cyprus 2015



Czech Rebublic 2016

Iceland 2017, Albania 2017



Cyprus 2018, Portugal


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Εσθονία 2009 :inlove:
Ισλανδία 2009
Νορβηγία 2006
Νορβηγία 2008
Εσθονία 2018
Ολλανδία 2014 :inlove:
Βέλγιο 2015
Ιταλία 2015 (ίσως η μεγαλύτερη και πιο κατάφωρη αδικία στην ιστορία του θεσμού... κωλοεπιτροπές :mad:)

Ελβετία 2014 (αυτό προσωπικά το συμπαθώ ιδιαίτερα :redface:)
Ελλάδα 2008 (honourable mention, γιατί η Καλομοίρα μάς είχε φέρει από τις θέσεις εκτός τελικού, που μας είχαν στα στοιχήματα, στην τελική τριάδα και στην πιθανότητα για βραβείο [κάτι σαν την Κύπρο το 2018 :P])
Κύπρος 2007 (αδικήθηκε)



Συμμετοχές προηγούμενου αιώνα, που είναι άξιες προσοχής(:lol:):
Ελλάδα 1991
Ίσως η πιο διαχρονική συμμετοχή μας! Ακόμη και τώρα το τραγούδι ακούγεται ευχάριστα, χωρίς να φαίνεται "παλιό". Η Βόσσου εδώ είχε ξεπεράσει τον εαυτό της φωνητικά, αφού το είπε πολύ καλύτερα από την studio version. Είχε τον αέρα της νικήτριας και εκπροσώπησε την Ελλάδα με τον πιο αξιοπρεπή τρόπο, δείχνοντας μια αριστοκρατικότητα, που δεν φάνηκε ξανά στις συμμετοχές μας έκτοτε. Οι ψηλές, οι ψεύτικες, η ερμηνεία ως σύνολο άγγιζαν την τελειότητα... Το μόνο που μας χαντάκωσε ήταν το άθλιο solo του σαξοφωνίστα... :(
Γερμανία 1979
Ίσως το πιο μοντέρνο (για την εποχή βέβαια) τραγούδι που έχει στείλει ποτέ η Γερμανία :P Είναι έκδηλη η καλή διάθεση των τραγουδιστών και κυρίως του χορευτή που πηγαίνει από 'δω κι από 'κει. Σκεφτείτε ότι τότε τα περισσότερα τραγούδια ήταν πολύ στατικά και ακόμη και τα "χορευτικά" τραγούδια περιορίζονταν σε στατικές κινήσεις στο ίδιο μέρος :P Αναμφισβήτητα μία συμμετοχή που μένει στο μυαλό.
Ελλάδα 1977
Ήταν μία συμμετοχή που θα μπορούσε να μας χαρίσει την πρωτιά, αλλά μας έφερε στην πολύ αξιόλογη 5η θέση και μάλιστα μόλις στην 3η χρονικά συμμετοχή μας στον θεσμό. Ήταν πολύ όμορφο που έβλεπες μία παρέα να τραγουδάει. Ειδικά το σημείο που η Μπέσσυ Αργυράκη πετάει την κορώνα στο κουπλέ, προσωπικά μου αρέσει πολύ :happy: Ήταν ένα πολύ όμορφο, ζεστό και συμπαθέστατο τραγουδάκι που μας εκπροσώπησε επάξια στην Ευρώπη :happy: Το γεγονός ότι τραγούδησαν στο ρεφρέν τις νότες ήταν κάτι πολύ πρωτοποριακό και θα έλεγε κανείς ότι έδωσε την ώθηση να αναγνωριστεί διεθνώς το νόημα του τραγουδιού:happy:


Σκοπίμως δεν ανάφερα τραγούδια που βρέθηκαν στην 1η θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cupid

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 321 μηνύματα.
Αγαπημένες κλασσικές συμμετοχές, όχι και τόσο γνωστές γενικώς:
Γερμανία 1970

Ηνωμένο Βασίλειο 1994

Γαλλία 1969 (νικήτρια μαζί με άλλες 3)

Ισλανδία 1997

Ηνωμένο Βασίλειο 1983

Κύπρος 1992
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top