Σε ποια χώρα θα θέλατε να ζήσετε;

Αν φεύγατε από την Ελλάδα, ποια χώρα θα προτιμούσατε για να ζήσετε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 46)
  • Αμερική

    Ψήφοι: 10 21.7%
  • Αγγλία

    Ψήφοι: 8 17.4%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 5 10.9%
  • Φιλανδία

    Ψήφοι: 5 10.9%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 5 10.9%
  • Δανία

    Ψήφοι: 4 8.7%
  • Βέλγιο

    Ψήφοι: 2 4.3%
  • Ολλανδία

    Ψήφοι: 7 15.2%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 8 17.4%
  • Γερμανία

    Ψήφοι: 5 10.9%
  • Γαλλία

    Ψήφοι: 11 23.9%
  • Ιταλία

    Ψήφοι: 5 10.9%
  • Ισπανία

    Ψήφοι: 3 6.5%
  • Ρωσία

    Ψήφοι: 4 8.7%
  • Τουρκία

    Ψήφοι: 1 2.2%
  • Κίνα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ιαπωνία

    Ψήφοι: 4 8.7%
  • Κύπρο

    Ψήφοι: 3 6.5%
  • Αυστρία

    Ψήφοι: 5 10.9%
  • Καναδά

    Ψήφοι: 5 10.9%
  • Ιρλανδία

    Ψήφοι: 3 6.5%
  • Όπου βρω δουλειά

    Ψήφοι: 3 6.5%
  • Σε κάποια άλλη χώρα

    Ψήφοι: 6 13.0%

esperanza

Νεοφερμένος

Η esperanza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γερμανία έζησα μια δεκαετία , μου φτάνει. ΄Όλα τους καλά βρε παιδί μου αλλά πολυ βρόχή και υγρασία, μούχλιασα.......
Η Ισπανία τί σας λέει και ειδικότερα η Ανδαλουσία? Για μένα είναι ένα όνειρο τρελό όνειρο απατηλό. Όσο για μια ολιγοήμερη επίσκεψη κάτι μπορεί να γίνει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Στις ΗΠΑ και συγκεκριμένα στη Νέα Υόρκη. Παλιότερα πήγαινα κάθε χριστούγεννα για κάποια χρόνια και κάθε φορά δεν ήθελα να φύγω. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blk88memorz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blk88memorz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Από προσωπικής εμπειρίας δεν μπορώ να μιλήσω γιατί έχω ταξιδέψει μόνο Βερολίνο αν και θα έμενα άνετα εκεί.

Κατά τ' άλλα όπως λένε και οι Rammstein "we all living in America"
(δυστυχώς αλλά έτσι είναι) οπότε μια Νέα Υόρκη δεν θα με χάλαγε.
Ή μια California καλύτερα. Ή ένα Seattle. Ή ένα Miami... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δύσκολη ερώτηση, γιατί με καίει.
Αν όχι Ελλάδα, θα δοκίμαζα Αυστρία, από Γερμανία μόνο Μόναχο (εκτός αν επισκεφτώ το Βερολίνο και το λατρέψω). Θα με ενοχλούσε ο καιρός, αλλά αν είχα την ευκαιρία να επιστρέφω τακτικά Ελλάδα, σιγά. Με αντίτιμο ένα καλύτερο επίπεδο ζωής, θα το έκανα.
Ειδάλλως κάπου στη Μεσόγειο. Δε με ενδιαφέρει καθόλου να φύγω πιο μακριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ΗΠΑ ειδικά New York, Λονδίνο και ίσως και Γερμανία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν θα ήθελα να πάω σε καμία άλλη χώρα:redface:

Μου αρέσει η Ελλάδα, δεν ξέρω είναι ίσως ότι μου αρέσει αυτό το απόλυτο Μπ*****λο, είναι καλόι άνθρωποι οι έλληνες παρόλο που είναι ψυλοχάλια σαν ρυθμίσεις, έχω πάει και σε Λονδίνο, εκεί δεν αντεχα την υγρασία, ή Αυστρία, καλή μεν αλλα δεν κάνει για μένα, ή Γερμανία μία απο τα ίδια, Φιλανδία δεν μπορώ αυτη την φάση με μόνο μέρα ή μόνο νύκτα, λέω τα παραλ=πάνω επειδή ήταν αυτα που μου άρεσαν σαν χώρες αλλα όταν πηγα καλά μεν για διακοπές αλλα ως εκεί.

Οταν γύριζα στην Ελλαδάρα ξετρελάθηκα, μου αρέσει που κάνουν φασαρία, ο Ελληνας χωρίς φασαρία κακή οδήγηση και σουβλάκι δεν ξέρω αν ήταν για μένα, μου αρέσεικαι δεν την αλλάζω με τίποτα στον κόσμο.

Ζούμε στην ομορφότερη χώρα του κόσμου, Ελληνες πάνε στην Αμερική γερμανια σαν πρόσφηγες αλλα μένουν σε μέροι που ζούν Ελληνες, γυρνάνε πισω μετά απο χρόνια και φιλάνε το χώμα της, μπορεί να φτέει ότι την αγαπώ τόσο και βλέπω τα θετικά της αλλα ρε παιδιά, όταν αγαπάμε κάποιον τον αγαπάμε με τα καλά και τα κακά του, αλλιως δεν είναι αγάπη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Aναγκαία συνθήκη για να απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση είναι να έχεις ζήσει σε άλλες χώρες.
Έχοντας επισκευτεί απλά μια χώρα, μπορείς να υποθέσεις ότι δε σου αρέσει (πχ καιρός, κυκλοφοριακό, αγενείς άνθρωποι κτλ) αλλά δεν έχεις ιδέα για το τι μπορεί να σου προσφέρει ή να σε απωθήσει.




Τις ιστορίες παρεμπιπτόντως, για τους Έλληνες του εξωτερικού που φιλάνε το χώμα της πατρίδας τις ακούω βερεσέ.
Η Ελλάδα έφαγε τα παιδιά της, τα έδιωξε μακριά μήπως και ζήσουν τουλάχιστον αξιοπρεπώς.
Όσοι νοσταλγούν τη ζωή της Ελλάδας μετά από 15ετίες παραμονής σε άλλες χώρες έχουν μία εικόνα του «τότε» και της ζωής που δεν έζησαν εδώ.
Δεν είναι τυχαίο που ένα μεγάλο ποσοστό αν γυρίσει τελικά, τρώει επαναλαμβανόμενες φρίκες και τελικά απορεί γιατί τόσα χρόνια λάτρευε μία τέτοια πατρίδα.
Δεν είναι τυχαίο επίσης που πάρα πολύ από όσους ζουνε μακριά είναι συντηρικότεροι του βασιλέως και δε ζητάνε καμία αλλάγη, μιας και ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ πως είναι να ζεις εδώ.



Για να απαντήσω και στο ερώτημα. Θα μπορούσα να ζήσω σε χώρες με:

1)Ήλιο
2)Αξιοπρεπές κοινωνικό κράτος
3)Ανθρώπους που αγαπάω

Όλα τʼαλλα είναι αναλώσιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Η Edad περιέγραψε πολύ καλά, αυτό που όντως συμβαίνει.
Αυτό με τον ήλιο... θα ήταν και για μένα βασική προϋπόθεση, αλλά σε αυτή τη φάση της ζωής μου δε με παίρνει να το βάλω πρώτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
paris paris paris
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Στον Ισημερινό ή οποιοδήποτε νησί της Καραϊβικής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το έχω ψάξει αρκετά το όλο ζήτημα και νομίζω πως ναι, θα μπορούσα να μείνω έξω, τουλάχιστον για μερικά χρόνια. Σκωτία και UK που έχω ούτως ή άλλως μείνει χαλαρά, αλλά αν μπορούσα να φεύγω το καλοκαίρι για 1 μήνα (ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ UK ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ, τελεία και παύλα!). Και Ιταλία θα έμενα, κυρίως από όταν άρχισα να μιλάω ιταλικά δεν αισθάνομαι ότι είμαι εξωτερικό όταν πηγαίνω. Και Νορβηγία θα μου άρεσε, αλλά δεν είναι ΕΕ, οπότε δεν θα το έκανα μάλλον. Για τον ίδιο λόγο, αλλά και για την απόσταση, δεν θα έμενα Αμερική, αν και βρίσκω μερικές πόλεις όπως το Denver ανθρώπινες. Επίσης έχω εδώ και χρόνια 1 καλό feeling για Γαλλία, αν και δεν έχω πάει. Σε 20 μέρες θα σας πω σίγουρα!:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Θα επέλεγα να ζήσω σίγουρα στην Ευρώπη!
Γαλλία ή Ολλανδία κυρίως...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Για το βιωτικό επίπεδο στις ΗΠΑ, στον Καναδά, ή στην Αγγλία.
Για την Κουλτούρα στη Γαλλία ή την Ισπανία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LaLuna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
εζησα για καποιο καιρο στο παρισι αλλα δεν με καλυψε ιδιεταιρα.

ονειρο ετων ειναι να ζησω, εστω και για ενα μικρο χρονικο διαστημα, στο ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ, το οποιο εχω επισκευτει πολλακις και λατρευω!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Aναγκαία συνθήκη για να απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση είναι να έχεις ζήσει σε άλλες χώρες.
Έχοντας επισκευτεί απλά μια χώρα, μπορείς να υποθέσεις ότι δε σου αρέσει (πχ καιρός, κυκλοφοριακό, αγενείς άνθρωποι κτλ) αλλά δεν έχεις ιδέα για το τι μπορεί να σου προσφέρει ή να σε απωθήσει.

Δεν ξέρω αν απάντησες σε μένα που απο ότι καταλαβα αλλα άν δεν ζούσα σε κάποιο μέρος και έλεγα π.χ. άλλη χώρα αντί την Ελλάδα η απάντηση θα ύσχειε;:hmm:
Τις ιστορίες παρεμπιπτόντως, για τους Έλληνες του εξωτερικού που φιλάνε το χώμα της πατρίδας τις ακούω βερεσέ.
Η Ελλάδα έφαγε τα παιδιά της, τα έδιωξε μακριά μήπως και ζήσουν τουλάχιστον αξιοπρεπώς.
Όσοι νοσταλγούν τη ζωή της Ελλάδας μετά από 15ετίες παραμονής σε άλλες χώρες έχουν μία εικόνα του «τότε» και της ζωής που δεν έζησαν εδώ.
Δεν είναι τυχαίο που ένα μεγάλο ποσοστό αν γυρίσει τελικά, τρώει επαναλαμβανόμενες φρίκες και τελικά απορεί γιατί τόσα χρόνια λάτρευε μία τέτοια πατρίδα.
Δεν είναι τυχαίο επίσης που πάρα πολύ από όσους ζουνε μακριά είναι συντηρικότεροι του βασιλέως και δε ζητάνε καμία αλλάγη, μιας και ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ πως είναι να ζεις εδώ.


Και εγώ ακούω βερεσε τα παραπάνω, ξέρεις γιατί; γιατί δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος Ελληνας και νορμάλ να αγαπάει τόσο την Ελλάδα όσο εγώ, οσα λές παραπάνω δείχνουν ότι η Ελλάδα για σενα είναι σε δέυτερη μοίρα.
Στην όποια χώρα που μπορεί να ζήσει κάποιος και περνάει καλά είναι το θέμα, η Ελλάδα μας αν είχε ανθρώπους να την αγαπάνε θα καλυτέρευε, εμείς με την μουτζουφλιά μας και την προκατάληψη την κάναμε έτσι, ψηφήζουν όλοι βάση του συμφέροντος τους και όχι για καλό αυτού του τόπου, ψηφήζετε ανθρώπους που θα σας προσλάβουν στο δημόσιο παρόλο που είναι χάλια στην πολιτική, αυτοί είμαστε, τίποτε παραπάνω απο εγωηστές, κοιτάμε την πάρτη μας και όχι τον τόπο μας.
Αρα επιμένω, Και αλλού να είμουν πάλι στην Ελλάδα θα ήθελα να μείνω και δεν αλλάζει με τίποτα αυτό;)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Το επιχείρημα που στηρίζει την τελευταία φράση δεν το είδα.

Όσο για το νορμάλ που λες στην πρώτη σειρά, αγαπητή Μάνια ΕΛΕΟΣ.
Να ζήσουν όσοι δεν είναι νορμάλ, η «κανονικότητα» μας έχει φάει σε αυτή τη χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
1)Ήλιο
2)Αξιοπρεπές κοινωνικό κράτος
3)Ανθρώπους που αγαπάω

Όλα τʼαλλα είναι αναλώσιμα.

Ακριβως...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ναι, κι εγω συμφωνω με το εδαδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Παρομοίως, όπως ξαναείπα. Αυτό με τον ήλιο, βρε io-io μου, πού θα το βρούμε εμείς οι δύο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Πφφφ, μην ξυνεις πληγες βρε γιδακι...:redface:

Εγω φετος τα αναιρω αυτα που ελεγα περισυ. Δεν ξερω αν ειναι οτι μεγαλωνω, οτι δεν εχω πολλες διακοπες πια, αλλα μου λειπει πολυ η Ελλαδα. Οχι σε σημειο που να θελω να φυγω, τωρα, αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορω να μεινω εδω για παντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top