Palermo #46 - Can you reverse the curse?

Ποιος θέλετε να αποχωρήσει; (31/7)
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 14)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Ερωτηση αφελους: Γιατι δεν βρεθηκε ουτε ενας αθωος να δωσει αλλη μια ψηφο στην Μελανια για να δουμε τι θα γινει σε ισοβαθμια; Κανεις δεν θεωρησε υποπτο οτι τον Σπυρακο τον ψηφισε και ο Ουλτρα και ο Τζονι που μαλωναν τοση ωρα; Η οτι τον ψηφισε μαζι τους ο Ηλιας που επισης ειναι υποπτος. Επειδη ολη μερα ειμαι απο κινητο και ταξιδευω ταυτοχρονως, εξοντωθηκαν τα χερια μου θα ξαναγραψω μολις φτασω σπιτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ερωτηση αφελους: Γιατι δεν βρεθηκε ουτε ενας αθωος να δωσει αλλη μια ψηφο στην Μελανια για να δουμε τι θα γινει σε ισοβαθμια; Κανεις δεν θεωρησε υποπτο οτι τον Σπυρακο τον ψηφισε και ο Ουλτρα και ο Τζονι που μαλωναν τοση ωρα; Η οτι τον ψηφισε μαζι τους ο Ηλιας που επισης ειναι υποπτος. Επειδη ολη μερα ειμαι απο κινητο και ταξιδευω ταυτοχρονως, εξοντωθηκαν τα χερια μου θα ξαναγραψω μολις φτασω σπιτι.
Προσωπικά δεν θεωρούσα θα βγάλουμε οποιοδήποτε συμπέρασμα.

Θα γινόταν ισσοπαλία, αν είναι ένοχη η μελανία πολύ απλά η μαφία δεν θα έκανε τίποτα, γιατί η λογική λέει πως σε μια ψηφοφορία μεταξύ των δύο θα βγάζαμε αυτόν που δεν μίλησε καθόλου και όχι αυτόν που συμμετέχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Ερωτηση αφελους: Γιατι δεν βρεθηκε ουτε ενας αθωος να δωσει αλλη μια ψηφο στην Μελανια για να δουμε τι θα γινει σε ισοβαθμια; Κανεις δεν θεωρησε υποπτο οτι τον Σπυρακο τον ψηφισε και ο Ουλτρα και ο Τζονι που μαλωναν τοση ωρα; Η οτι τον ψηφισε μαζι τους ο Ηλιας που επισης ειναι υποπτος. Επειδη ολη μερα ειμαι απο κινητο και ταξιδευω ταυτοχρονως, εξοντωθηκαν τα χερια μου θα ξαναγραψω μολις φτασω σπιτι.


Μαλώναμε με τον Τζόνι τόση ώρα; 3 ποστ είναι όλα κι όλα κι δεν το λες και μαδομούνι. Εγώ απλώς τα πήρα επειδή με είπε ΔΑ/πόρνη χωρίς κανένα επιχείρημα που να ευσταθεί, καθώς θεωρούσα ότι ήταν προκατειλημμένος.
Move on, μην αναλώνεσαι σ'αυτό. Δεν υπάρχει κάτι μεταξύ εμού και του Τζόνι. Να ρίχνεις άδεια για να πιάσεις γεμάτα, δεν αντιλέγω. Από'μένα όμως δεν έχεις να πιάσεις τίποτα. Όσο νωρίτερα το καταλάβεις, τόσο το καλύτερο. Σ'ευχαριστώ πάντως που άλλαξες την ψήφο σου, δεν θα το μετανιώσεις!

Προσωπικά προτίμησα να φύγει ένας παίχτης που δεν συμμετείχε καθόλου, παρά να φέρω ισοψηφία και να φύγει κάποιος με καλό ρόλο που να έχει ενεργό συμμετοχή, λόγω Δημάρχου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!
Ομολογώ ότι ξεχάστηκα εντελώς.Μπήκα χθες είδα ρόλο,λέω άντε θα ασχοληθώ σίγουρα αύριο.Σήμερα μπαίνω μεσημέρι πριν φύγω από το σπίτι παθαίνω σοκ,λέω άσε δε προλαβαίνω να τα διαβάσω.Λέω θα πάει η μέρα χαμένη μη γράψω τα κλασσικά και καλά ότι δε προλάβαινα και αν είναι να φύγω ας φύγω.Δε μπορώ να βοηθήσω σε κάτι,έχασα την ευκαιρία μου,σας αγαπώ.
<3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,873 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου και Σπυράκος και Μελανία είναι αθώοι, γι' αυτό και κανείς από αυτούς που είχαν ρίξει άσχετες ψήφους δεν μπήκε στον κόπο να τις αλλάξει. Ας θυμηθούμε ότι η Μελανία πήρε 2 ψήφους από τη Σόφη ή οποία παρεξηγήθηκε που τη στοχοποίησε (btw Σόφη ξεκόλλα πλζ, δεν είναι τίποτα προσωπικό στο Παλέρμο, προσωπεία έχουμε, τα έχουμε πει).

Για μένα καποιοι, αν όχι ολοι, που έριξαν άσχετες ψήφους και τις κράτησαν ως το τέλος ενώ είχαν συμβεί πολλά στα οποία θα μπορούσαν να είχαν πάρει θέση είναι ύποπτοι. Θεωρώ όμως ότι ο γύρος αυτός ήταν εποικοδομητικός για τους πολίτες και έδειξε κάποια πράγματα. Σίγουρα σε κάποια θα έχουμε πέσει τρομακτικά έξω αλλά για αυτό έχουμε τους νυχτερινούς ρόλους για να μας βοηθήσουν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Θα ξεκινήσω με το σχόλιο που πήγαινα να κάνω πριν κλειδωθεί το θέμα αλλά δεν πρόλαβα.

Να προσθέσω ακόμα ότι δε μου αρέσει η συμπεριφορά του Τσάρα. Ενώ είναι έμπειρος και έξυπνος παίκτης εξακολουθεί να πλάθει σενάρια για ενοχή της Σόφης ενώ είναι αρκετά φανερό ότι η κοπέλα παίζει μόνη της και κάνει λάθη λόγω απειρίας. Επίσης περίμενα ότι ο Τσάρα αν είχε καλό ρόλο θα είχε εξάγει κάποια έστω γενικά συμπεράσματα ως τώρα. Η συμπεριφορά του είναι γενικόλογη, απαντάει χωρίς να καταλήγει κάπου, πετάει το μπαλάκι σε διάφορους χωρίς συμπεράσματα, γενικά κάτι δε μου κολλάει.


Τι συμπέρασμα θέλεις να βγάλω από τον πρώτο γύρο. Μόλις τώρα άρχισαν να γίνονται πραγματικά περίεργα πράγματα και σ' αυτά συμμετέχεις κι εσύ. Και μιλάω για το πως ξαφνικά ο Σπυράκος πάει για mvp με δικιά σου ψήφο, μολις άρχισε να κινδυνεύει ο ουλτρα.

Θέλεις να αναλύσω την ιστορία που είπες για μένα, την Έμιλυ και την Ντόιτς; Και τι να πω ότι δεν ήμαστε μαφιόζοι; Και να το πω, θα αλλάξει κάτι. Η Ντόιτς πήγε και ψήφισε Έμιλυ μόλις κατηγόρησες εμάς και μόνο εγώ το σχολίασα.

Και για να κλείσω, εγώ πρώτο γύρο δε βιάζομαι ποτέ να βγάλω συμπεράσματα, γιατί σχεδόν πάντα είναι λανθασμένα. Αυτό που κάνω είναι να παρατηρώ και να σχολιάζω συμπεριφορές για να ξέρω με ποιον θα πρέπει να ασχοληθώ από αύριο.


Απ' το να πεσουν ολοι σε ενα, προτιμω να βοηθησω να σχηματιστουν ισοψηφιες. Συν το οτι παροτι θελω να βγει Σπυρακος, δεν μου αρεσε που ψηφιστηκε και απο ουλτρα και απο τζονυ που τοση ωρα μαλωναν και κατηγορουσε ουλτρακαι απο Ηλια. Δεν μου βγαινουν και οι τρεις αυτοι αθωοι.

Οκ, το δέχομαι. Παρόλα αυτά μου φαίνεται παράξενο ότι έφυγες από ούλτρα μόλις άρχισε να φαίνεται πιο ύποπτος.


Τώρα για να πάω στα της ψηφοφορίας. Έφυγε ο Σπυράκος που δεν μπήκε ποτέ ούτε να μιλήσει. Τον θεωρώ εύκολο θύμα για πρώτη μέρα, χωρίς να σημαίνει ότι είναι απαραίτητα αθώος, γιατί και ένοχος να ήταν θα ήταν δύσκολο να τον υπερασπιστεί κάποιος δεδομένου ότι δεν έκανε τίποτα στο παιχνίδι.
Αλλά θα πρέπει να ομολογήσω ότι μου φάνηκαν πάρα πολύ παράξενες οι μαζεμένες αλλαγές ψήφου προς τον Σπυράκο μόλις κινδύνευσε ο ούλτρα. Οπότε, θα έχω στα υπ' όψιν μου τον ultraviolence, γιατί φάνηκε σαν κάποιος να πάει να τον σώσει, και φυσικά τζόνι και Χιμέλα, γιατί φάνηκαν να πάνε να σώσουν τον ούλτρα. Από τις αλλαγές εξαιρώ τον ικαρίωνα για την ώρα, διότι μόλις πήγε να ξεφύγει ο Σπύρακος άλλαξε ψήφο για να μην είναι τόσο μακριά, από την άλλη, αν τυχόν ο Σπύρος είναι με τους κακούς μπορεί να δείχνει κάτι γι' αυτόν. Προς το παρόν, όμως νομίζω ότι δεν είναι.

Επίσης θα επαναλάβω το σχόλιό μου για την Deutsch... Lover που ψήφισε Έμιλυ αμέσως μολις τις κατηγόρησε η Χιμέλα(ναι κι εμένα μαζί). Ενώ η δε Έμιλυ ψήφισε την Χιμέλα, ίσως και εκδικητικά.

Εδώ δεν εγκαταλείπω αυτό που είπα για την Σόφη, αλλά επειδή είναι τραβηγμένο θα αρκεστώ να την έχω από κοντά για να δω αν θα κάνει κάτι άλλο παράξενο.


Ερωτηση αφελους: Γιατι δεν βρεθηκε ουτε ενας αθωος να δωσει αλλη μια ψηφο στην Μελανια για να δουμε τι θα γινει σε ισοβαθμια; Κανεις δεν θεωρησε υποπτο οτι τον Σπυρακο τον ψηφισε και ο Ουλτρα και ο Τζονι που μαλωναν τοση ωρα; Η οτι τον ψηφισε μαζι τους ο Ηλιας που επισης ειναι υποπτος. Επειδη ολη μερα ειμαι απο κινητο και ταξιδευω ταυτοχρονως, εξοντωθηκαν τα χερια μου θα ξαναγραψω μολις φτασω σπιτι.

Θα σου απαντήσω για μένα προσωπικά που ήμουν μέσα. Αν άλλαζα ψήφο θα την έδινα στη Σόφη και όχι στη Μελανία, γιατί όπως έχω πει και παλιότερα έναν καλό παίκτη δεν θέλω να ρισκάρω να φύγει χωρίς σοβαρές ενδείξεις για την ενοχή του και σίγουρα με τόσες ψήφους στην τύχη, δεν θα ήθελα να το αφήσω στον Δήμαρχο. Κι ανάμεσα στη Σόφη και το Σπυράκο θαρρώ πως μπορούμε να αντλήσουμε περισσότερες πληροφορίες από την πρώτη.

Αυτά για τώρα, θα επιστρέψω με νέο ποστ το βράδυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η Ντόιτς πήγε και ψήφισε Έμιλυ μόλις κατηγόρησες εμάς και μόνο εγώ το σχολίασα.


Οπότε, θα έχω στα υπ' όψιν μου τον ultraviolence, γιατί φάνηκε σαν κάποιος να πάει να τον σώσει, και φυσικά τζόνι και Χιμέλα, γιατί φάνηκαν να πάνε να σώσουν τον ούλτρα.


Επίσης θα επαναλάβω το σχόλιό μου για την Deutsch... Lover που ψήφισε Έμιλυ αμέσως μολις τις κατηγόρησε η Χιμέλα(ναι κι εμένα μαζί). Ενώ η δε Έμιλυ ψήφισε την Χιμέλα, ίσως και εκδικητικά.

Εδώ δεν εγκαταλείπω αυτό που είπα για την Σόφη, αλλά επειδή είναι τραβηγμένο θα αρκεστώ να την έχω από κοντά για να δω αν θα κάνει κάτι άλλο παράξενο.

Το ότι η Λοβερ ψήφισε Εμιλυ θα μπορούσε να είναι ξεκάρφωμα.

Στο πρώτο γύρο αποκλείεται πάνω από ένας μαφιόζος να ψήφισε Σπυράκο. Θα ήταν επικίνδυνο να συγκεντρωθούν σε αυτόν που θα βγει από τον 1ο γύρο. Όσοι ψήφισαν άσχετα, δείτε παίκτες που ψήφισαν παίκτη που είχε μόλις μια ή δυο ψήφους, είναι πιο ύποπτοι. Πιστεύω υπάρχουν και τα ξεκαρφώματα δηλαδή ένας μαφιόζος να ψήφισε έναν άλλο ώστε όταν χρησιμοποιούμε τις ψήφους σαν checkpoint να μπερδευόμαστε. Πάντα γίνεται αυτό και είναι ο πιο εύκολος τρόπος να μένουν στην αφάνεια για πολλούς γύρους.

Έχεις στηρίξει Deutsch, ενώ οι κατηγορίες σας για Σοφία ήταν πολύ ύποπτες. Μου φαίνεται αδιανόητο η μαφία να την αφήνει να συμμετέχει τόσο πολύ στο παιχνίδι και να παίξει την κάρτα τόσο νωρίς χωρίς λόγο. Ήταν play άπειρου παίκτη. Όσοι την κατηγορήσατε ειδικά μετά από αυτό το play είστε όλοι πολύ ύποπτοι. Και εσύ μέσα σε αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Τώρα για να πάω στα της ψηφοφορίας. Έφυγε ο Σπυράκος που δεν μπήκε ποτέ ούτε να μιλήσει. Τον θεωρώ εύκολο θύμα για πρώτη μέρα, χωρίς να σημαίνει ότι είναι απαραίτητα αθώος, γιατί και ένοχος να ήταν θα ήταν δύσκολο να τον υπερασπιστεί κάποιος δεδομένου ότι δεν έκανε τίποτα στο παιχνίδι.
Αλλά θα πρέπει να ομολογήσω ότι μου φάνηκαν πάρα πολύ παράξενες οι μαζεμένες αλλαγές ψήφου προς τον Σπυράκο μόλις κινδύνευσε ο ούλτρα. Οπότε, θα έχω στα υπ' όψιν μου τον ultraviolence, γιατί φάνηκε σαν κάποιος να πάει να τον σώσει, και φυσικά τζόνι και Χιμέλα, γιατί φάνηκαν να πάνε να σώσουν τον ούλτρα. Από τις αλλαγές εξαιρώ τον ικαρίωνα για την ώρα, διότι μόλις πήγε να ξεφύγει ο Σπύρακος άλλαξε ψήφο για να μην είναι τόσο μακριά, από την άλλη, αν τυχόν ο Σπύρος είναι με τους κακούς μπορεί να δείχνει κάτι γι' αυτόν. Προς το παρόν, όμως νομίζω ότι δεν είναι.
Οι αλλαγές έγιναν αφότου έγραψα το ποστ που μου επισήμανες εσύ. Θεωρώ ότι κατάφερα, έστω και προσωρινά, να τους αλλάξω γνώμη. Ακριβέ, ίσως σου είναι δύσκολο να εμπιστευτείς ακόμη, αλλά σε βάθος χρόνου πιστεύω σε κάτι καλύτερο.
Επειδή όμως καταντά κουραστικό, Χιμέλα και Τζόνι μιλήστε επί τούτου σας παρακαλώ. Ειπώθηκε ότι πήγατε να με σώσετε, πείτε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Λες να συνεργάζονται και μόλις εξαφανίστηκε ο Τάσος να εμφανίστηκε για να τον υποστηρίξει και να τον προστατέψει; Δεν είναι κάπως εντελώς καρφωτικό; Δεν ξέρω είναι υπερβολικό για μένα αυτό που λες. Ίσα ίσα η υποτιθέμενη κόντρα ανάμεσα σε εσένα και τη Μελ μου φαίνεται περισσότερο περίεργη.

Ξέρεις γιατί το πιστεύω όχι 100% αλλά έχω αυτό το σενάριο στο μυαλό μου; Γιατί ο Τάσος να βασίζει την ψήφο του πάνω μου, επειδή έκρινα με την πρώτη μου ψήφο την belibre τυχαία ως ένοχη και μάλιστα να δηλώνει ότι είναι βέβαιος για αυτό; Η σιγουριά περί αθωότητας belibre όμως δεν είναι ύποπτη; (Η κοπέλα μπορεί να είναι άλλωστε είπα ότι κάπως έπρεπε να δικαιολογήσω ψήφο, είτε έστεκε είτε είτε όχι).

Και όταν τον ρώτησα, μου είπε ότι ψήφισες την Belibre που είναι αθώα, άρα εσύ είσαι πιθανή κακιά. Και θέλω να ρωτήσω στο παιχνίδι και πόσο μάλλον στον πρώτο γύρο ξέρουμε με βεβαιότητα τους ρόλους των παιχτών ; Μόνο οι μαφιόζοι γνωρίζονται μεταξύ τους, οι συγκάτοικοι και ο πληροφοριοδότης που γνωρίζει τον Φανερό Μαφιόζο Α. Επομένως αυτή η σιγουριά του, δεν κινεί υποψίες ότι αυτός κινείται ΊΣΩΣ ανάμεσα σε έναν από τους παραπάνω ρόλους; Εκτός αν το ψήφισες την belibre που είναι αθώα το είπε στην τύχη και να ακριβώς το απόσπασμα:
Δεν μου κινείς τόσο υποψίες, απλά ψήφισες έναν αθώο μου άρα για μένα είσαι πιθανή κακιά.

Μετά ο Τάσος μου λέει αυτό:
Είναι 1η γύρα, είπα γιατί την εχω για αθώα, δεν είναι 100% σίγουρο και δεν θέλω να συνεχιστεί αυτή η συζήτηση. Ίσως επειδή είμαι κακός και με ξεμπρόστιασες

Μετά μπήκε η Μελανία, που από χθες προσπαθούσε να με ψαρέψει όσον αφορά, για το σχόλιο μου στο ποστ του Samael, προσπαθώντας να εξακριβώσει πληροφορίες η κοπέλα και καλά έκανε στο πλαίσιο του παιχνιδιού αλλά εγώ κατάλαβα ότι αυτό το να σε ξεψειρίσω να μάθω περισσότερα το έκανε περισσότερο σε εμένα μπορεί και όχι. Είναι τυχαίο λοιπόν που και η Μελανία, μετά την αποχώρηση του Τάσου μπήκε να τον υποστηρίξει:

Το φως πού ήταν και πού πήγε; Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τη συλλογιστική σου. Βλέπεις ύφος, βλέπεις πράγματα που εμείς δεν βλέπουμε.. εξήγησε το μας λιγάκι.. Όλοι χαμένοι είμαστε στους πρώτους γύρους.. εσύ γιατί έχεις τέτοια σιγουριά; Έχεις εστιάσει σε κάτι που δεν καταλαβαίνω.. και το τόσο στοχευμένο τόσο νωρίς ποτέ δεν είναι καλό.

Πιο πάνω εξήγησε την όποια λογική του (άλλωστε σε αυτή τη φάση ψάχνουμε και κάτι να πιαστούμε) και δείχνεις να μην καταλαβαίνεις. Έχω μάθει να προσέχω τα σιγανά ποταμάκια.. Επίσης αμάν με αυτά τα φώτα, ζαλίστηκα Ποιος είναι στο επίκεντρο της προσοχής πια και δεν το έχει πάρει χαμπάρι κανένας;

και μάλιστα να με ψηφίζει και η ΊΔΙΑ πόσο τυχαία είναι η υποστήριξη στον Τάσο και η ψήφος σε εμένα αν αναλογιστούμε πάντως ότι εάν ο Τάσος γνωρίζει την Belibre ως αθώα όντας σαν συγκάτοικος
Η ψήφος μου θα πάει προς το παρόν σε εσένα μέχρι να δω αν υπάρχει κάτι πιο ύποπτο. sophie_96 γιατί το ύφος "σιγανό ποταμάκι" δεν με έχει πείσει τόσο.. και ψηφίζω τώρα νωρίς γιατί δεν έχω κάτι να κρύψω από την αρχή δεν μου κάθονται καλά αυτά που λες

ή απλά να κάνει μπλόφα επειδή πριν θεωρήθηκε από τον ComfortablySmug ως ΑΜ και φοβήθηκε ότι τον ανακάλυψαν; :/:
Έτσι και επειδή δε θα με πείραζε να έπεφτε λίγο παραπάνω πίεση σε έναν Αντίπαλο Μαφιόζο ψηφιζω τον TasosZG

γιατί και αυτός ωστόσο πολύ με σιγουριά επίσης χαρακτήρισε τον Τάσο ως ΑΜ.

Εμένα σε όλη αυτήν την υπόθεση μου φαίνονται περίεργοι αρχικά και πολύ περισσότερο η Μελανία με Τάσο και ο ComfortablySmug.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Επειδή όμως καταντά κουραστικό, Χιμέλα και Τζόνι μιλήστε επί τούτου σας παρακαλώ. Ειπώθηκε ότι πήγατε να με σώσετε, πείτε τίποτα.


Μαν έχω μιλήσει, προσπαθώ να μην γράφω πολλές φορές τα ίδια γιατί δημιουργείται τεράστιο σπαμ. Σε κατηγόρησα από μια λεπτομέρεια για να κόψω αντίδραση (όχι μονο τη δική σου αλλά και άλλων) και μετά που βρήκα μεγαλύτερους υπόπτους σε άφησα. Πήγα στον Σπυράκο επειδή ήταν αφκ, τον ψήφισα 7μιση ακριβώς μήπως και εμφανιστεί να πει κάτι, τελικά δεν εμφανίστηκε. Δε θα απολογηθώ για αυτό, ειδικά αν δεν προειδοποιείς ότι θα είσαι αφκ κινείς υποψίες. Οι άλλοι παίκτες όμως που ψήφισαν "τυχαία" στην αρχή του παιχνιδιού, μετά από τόσες ώρες και τόσα κείμενα, δεν βρήκαν μια λιγότερα "τυχαία" επιλογή για να επικεντρωθούν; Γιατί δεν άλλαξαν την ψήφο τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου και Σπυράκος και Μελανία είναι αθώοι, γι' αυτό και κανείς από αυτούς που είχαν ρίξει άσχετες ψήφους δεν μπήκε στον κόπο να τις αλλάξει. Ας θυμηθούμε ότι η Μελανία πήρε 2 ψήφους από τη Σόφη ή οποία παρεξηγήθηκε που τη στοχοποίησε (btw Σόφη ξεκόλλα πλζ, δεν είναι τίποτα προσωπικό στο Παλέρμο, προσωπεία έχουμε, τα έχουμε πει).
Μα δεν παρεξηγήθηκα ή τουλάχιστον δεν νιώθω ότι παρεξηγήθηκα, μάλιστα εγώ το είπα όταν της είπα ότι με στοχοποιείς (και όντως με στοχοποίησε) στο παιχνίδι πουθενά αλλού. Και έχω εξηγήσει αναλυτικά γιατί την ψήφισα x2. ! Ίσως μου κίνησε υποψίες περισσότερες, ότι δηλαδή ανήκει σε μία ομάδα από αυτές που είπα παραπάνω οπότε θα συνέφερε αν όντως έφευγε ένα μέλος από αυτήν την ομάδα που όπως τουλάχιστον εγώ φαντάζομαι ότι υπάρχει. Θεώρησα λοιπόν ότι αυτό θα γινόνταν πιο εύκολα αν χρησιμοποιήσω το 2x όχι επειδή με ψήφισε αλλά επειδή όπως είπα μου κίνησε πολύ τις υποψίες. Εάν στρατηγικά είναι λάθος γιατί δεν το έκανα προσωπικά δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Να είναι ο Σπυράκος μαφιόζος και να τον αφήνουν έτσι οι μαφιόζοι, αποκλείεται. Αλλά το να βγάλουμε πρώτο γύρο μαφιόζο μού φαίνεται εξωπραγματικό οπότε μη χείρον βέλτιστον, ας βγάλουμε κάποιον που δε συμμετέχει ώστε οι υπόλοιποι να συνεχίσουμε.
Αυτό ακριβώς. Δεν θα τον άφηναν έτσι.
Παιδιά καλησπέρα!
Ομολογώ ότι ξεχάστηκα εντελώς.Μπήκα χθες είδα ρόλο,λέω άντε θα ασχοληθώ σίγουρα αύριο.Σήμερα μπαίνω μεσημέρι πριν φύγω από το σπίτι παθαίνω σοκ,λέω άσε δε προλαβαίνω να τα διαβάσω.Λέω θα πάει η μέρα χαμένη μη γράψω τα κλασσικά και καλά ότι δε προλάβαινα και αν είναι να φύγω ας φύγω.Δε μπορώ να βοηθήσω σε κάτι,έχασα την ευκαιρία μου,σας αγαπώ.
<3
Ξεκάθαρα δεν μπορούσε να πει κάτι παραπάνω. Ούτε να βοηθήσει. Αν ήταν στη μαφία θα τον ειδοποιούσαν να μπει έστω και για ένα ποστ. Είδε τον ρόλο του και δεν μπήκε ξανά, προφανώς ρόλος αδιάφορος όπως είπε και κάποιος πιο πάνω ή δεν είχε καθολου χρόνο/πρόσβαση.
Κατά τη γνώμη μου και Σπυράκος και Μελανία είναι αθώοι, γι' αυτό και κανείς από αυτούς που είχαν ρίξει άσχετες ψήφους δεν μπήκε στον κόπο να τις αλλάξει. Ας θυμηθούμε ότι η Μελανία πήρε 2 ψήφους από τη Σόφη ή οποία παρεξηγήθηκε που τη στοχοποίησε (btw Σόφη ξεκόλλα πλζ, δεν είναι τίποτα προσωπικό στο Παλέρμο, προσωπεία έχουμε, τα έχουμε πει).

Για μένα καποιοι, αν όχι ολοι, που έριξαν άσχετες ψήφους και τις κράτησαν ως το τέλος ενώ είχαν συμβεί πολλά στα οποία θα μπορούσαν να είχαν πάρει θέση είναι ύποπτοι. Θεωρώ όμως ότι ο γύρος αυτός ήταν εποικοδομητικός για τους πολίτες και έδειξε κάποια πράγματα. Σίγουρα σε κάποια θα έχουμε πέσει τρομακτικά έξω αλλά για αυτό έχουμε τους νυχτερινούς ρόλους για να μας βοηθήσουν. :)


Προσωπικά δεν μπήκα να την αλλάξω γιατί
Ήμουν εκτός. Αλλά το κύμα προς τον Σπύρο ήταν πολύ «απότομο» και ύποπτο ταυτοχρονα.
Εύλογα όπως είπε ο Ικαριωνας, κανείς δεν άλλαξε σε Μελάνια. Αν άλλαζε και ερχόταν ισοβαθμία θα έδειχνε περισσότερα πράγματα η όλη ιστορία.

Η Σοφία φαινόταν ύποπτη και τη κατηγόρησα και εγώ. Καμία φορά ο ενθουσιασμός ξέρετε της πρώτης φοράς δεν σε αφηνει να σκεφτείς ψύχραιμα. Μετά τη κάρτα όμως, ξεκάθαρα αθώα.

Συμφωνώ με τη Χιμελα, η νύχτα θα δείξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Είπα θα φύγω, αλλά με προλάβατε ακόμη στο πισι.

Το ότι η Λοβερ ψήφισε Εμιλυ θα μπορούσε να είναι ξεκάρφωμα.

Δεν αντιλέγω ότι θα μπορούσε να συμβαίνει αυτό. Το επισημαίνω γιατί μου φάνηκε περίεργη κίνηση, όχι απαραίτητα για να κατηγορήσω την Χιμέλα.

Στο πρώτο γύρο αποκλείεται πάνω από ένας μαφιόζος να ψήφισε Σπυράκο. Θα ήταν επικίνδυνο να συγκεντρωθούν σε αυτόν που θα βγει από τον 1ο γύρο. Όσοι ψήφισαν άσχετα, δείτε παίκτες που ψήφισαν παίκτη που είχε μόλις μια ή δυο ψήφους, είναι πιο ύποπτοι. Πιστεύω υπάρχουν και τα ξεκαρφώματα δηλαδή ένας μαφιόζος να ψήφισε έναν άλλο ώστε όταν χρησιμοποιούμε τις ψήφους σαν checkpoint να μπερδευόμαστε. Πάντα γίνεται αυτό και είναι ο πιο εύκολος τρόπος να μένουν στην αφάνεια για πολλούς γύρους.

Αυτό που βγαίνετε όλοι και λέτε τι αποκλείεται να έκαναν οι μαφιόζοι, ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Ξέρετε ότι μόλις κάνετε τέτοια δίνετε ιδέες; Όλα αποκλείονται μέχρι να πάρει κάποιος το ρίσκο και να του βγει.

Φυσικά και υπάρχουν παίκτες στις άσχετες ψήφους που είναι μαφιόζοι ή μαφιόζοι που έχουν ψηφιστεί μεταξύ τους. Δεν πιστεύω ότι πήγαν και μοιράστηκαν οι ψήφοι των μαφιόζων στους υποψήφιους mvp, κάποιοι θα έμειναν και πίσω. Αλλά ντάξει, να έχουμε λίγο και το νου μας, στο τι λέμε.

Έχεις στηρίξει Deutsch, ενώ οι κατηγορίες σας για Σοφία ήταν πολύ ύποπτες. Μου φαίνεται αδιανόητο η μαφία να την αφήνει να συμμετέχει τόσο πολύ στο παιχνίδι και να παίξει την κάρτα τόσο νωρίς χωρίς λόγο. Ήταν play άπειρου παίκτη. Όσοι την κατηγορήσατε ειδικά μετά από αυτό το play είστε όλοι πολύ ύποπτοι. Και εσύ μέσα σε αυτούς.

Εγώ είπα ένα σενάριο. Τραβηγμένο; Ναι. Αλλά δεν ξέρω αν το πρόσεξες ούτε την ψήφισα, ούτε είπα ότι είναι στάνταρ μαφιόζα. Εσύ από την άλλη πηγαίνεις και αθωώνεις κόσμο αριστερά, δεξιά και κατηγορήσεις εμένα που τολμάω να σκεφτώ διαφορετικά από σένα. Συγνώμη, αλλά είμαι σε θέση να σκέφτομαι για τον εαυτό μου. Αλλά μετά από τόσα παιχνίδια θα μου επιτρέψεις να μην αθωώνω τόσο εύκολα κόσμο.
Στην τελική είπα ότι θα την προσέχω, δεν την έβγαλα μαφιόζα ντε και καλά.

Οι αλλαγές έγιναν αφότου έγραψα το ποστ που μου επισήμανες εσύ. Θεωρώ ότι κατάφερα, έστω και προσωρινά, να τους αλλάξω γνώμη. Ακριβέ, ίσως σου είναι δύσκολο να εμπιστευτείς ακόμη, αλλά σε βάθος χρόνου πιστεύω σε κάτι καλύτερο.
Επειδή όμως καταντά κουραστικό, Χιμέλα και Τζόνι μιλήστε επί τούτου σας παρακαλώ. Ειπώθηκε ότι πήγατε να με σώσετε, πείτε τίποτα.

Δεν ξέρω γιατί άλλαξαν γνώμη, αλλά πρέπει να παραδεχτείς σε κάποιον που δεν ξέρει τι παίζει μαζί σας, αυτό φαίνεται αρκετά περίεργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Λοιπόν, το ξέρω ότι υποσχέθηκα μήνυμα με πολλαπλές παραθέσει από όλους κλπ κλπ, αλλά η ζωή τρέχει και αυτό το καλοκαίρι είμαι πολύ απασχολημένος. Θα αρκεστείτε σε γενική ανάλυση, για να μην έχω κι εγώ στο μυαλό μου πάλι αύριο ότι έχω να διαβάσω ένα σωρό μηνύματα.

Όσον αφορά την αποχώρηση Σπυράκου που είναι και το ζουμί. Έφτασε η δουλειά στην τελευταία ώρα για να πάνε στον θεό οι ψήφοι του και να φύγει αμαχητί. Ο τύπος πιθανότατα ήταν σε κάποιο μπιτσόμπαρο και μπάνιζε γκομενάκια. Ούτε τον εαυτό του μπήκε να ψηφίσει. Αν ήταν μαφιόζος,
1)δεν θα ψήφιζε έστω; Άμα τύχεις πολίτης και βαριέσαι οκ, να το καταλάβω ότι τα ξύνεις λίγο και δεν ασχολείσαι πολύ με το θρεντ, όμως αν ήταν μαφιόζος, το μέσεντζέρ του πρέπει να'χε πάρει φωτιά μετά τις 19:00 που μάζεψε τις ψήφους...και δεν ψήφισε εν τέλει για να σωθεί...εμένα αυτά δεν μου κολλάνε...
2)η μαφία πού ήταν; Φαινομενικά, θα έλεγε κανείς ότι έφυγε αναίμακτα ο Σπυράκος. Θα άφηνε η Μαφία να φύγει έτσι απλά ένα μέλος της στον πρώτο γύρο; Ίσως πίστευαν ότι δεν θα μπορούσαν να τον σώσουν χωρίς να εκτεθούν, αλλά γιατί δεν έπαιξαν μια ψήφο για να πάει έστω ισοψηφία;
Το ίδιο σκεπτικό αλλά αντίστροφα βλέπω ότι έχει κάνει ο Ικαρίωνας και λέει γιατί δεν βρέθηκε ενα πολιτάκι να σώσει τον Σπυράκο και να προκαλέσει πιθανή αντίδραση από την μαφία. Εκτιμώ ότι οι πολίτες όλοι χέστηκαν πάνω τους επειδή είναι πρώτος γύρος και δεν ήθελαν να ανακατευτούν για να μην κινδυνεύσουν.
Γενικά, και για να μην σας τα πολυλογώ και σας ζαλίσω... δεν βλέπω να μας βοηθάει η αποχώρηση Σπυράκου. Μπορεί απλά να χάζευε κώλους και να είναι μαφιόζος...μπορεί να είναι τεμπέλης και να μην ασχολήθηκε με το στέκι χωρίς λόγο...μπορεί η μαφία να είναι κουλή και να κατάφερε να χάσει μέλος από την πρώτη μέρα. Πολλά μπορούν. Αλλά εγώ ΔΕΝ πείθομαι, χωρίς βέβαια να αθωώνω κάποιον που δεν έγραψε τίποτα, λολ.Μπορεί να είναι και ο αρχιμαφιόζος.
ΡΙΠ Σπυράκο.

Στα άλλα νέα, κάτι συγκεκριμένο που ήθελα να σχολιάσω είναι η φαινομενική απειρία της Σοφίας.
Έχουμε μια Σοφάρα, λοιπόν, να δίνει διπλή ψήφο στην Μελανία, σε φάση που αν θυμάμαι καλά δεν κινδύνευε και ιδιαίτερα.Ναι μεν την είχαν ήδη ψηφίσει, αλλά έπαιξε την κάρτα έτσι απλά.Πρώτη μέρα. Οι συνμαφιόζοι πού είναι;Αν η Σοφάρα ήταν μαφία, θα τους έλεγε "μάγκες πρώτη φορά παίζω <3"...ε δεν μπορεί, κάποιο τσακάλι θα της έλεγε "σοφάρα μην αγχώνεσαι, όλα θα γίνουν". Εγώ βλέπω την Σοφία να είναι λίγο στα χαμένα. Δίπλα στο όνομα της Σοφίας γράφω απειρία και απουσία καθοδήγησης με ότι αυτό συνεπάγεται.

Από κει και πέρα, μα το θεό το κεφάλι μου έχει γίνει καζάνι με τα μηνύματα αλλά ειλικρινά δεν βλέπω κάτι τρελό για να χωθώ και να κάνω ανάκριση σε κάποιον.
Θα μπορούσα να πω πολλές γενικολογίες αλλά δεν έχω κάτι χειροπιαστό προς το παρόν και σωπάζω. Ειλικρινά αν κάποιος θα ήθελε να σχολιάσω κάτι συγκεκριμένο, να μου πει και θα το κάνω. Δεν έχω χρόνο να ψυρίσω μηνύματα, αυτή είναι η αλήθεια, δυστυχώς.

Κάπου εδώ σας αφήνω με μια τελευταία σκέψη. Όσο πιο ενεργοί είμαστε και όσο περισσότερο πιέσουμε τις καταστάσεις, τόσο πιο πιθανό να βγάλουμε αντίδραση απ'την Μαφία. Χρησιμοποιείστε τα όπλα σας, τις ψήφους σας, τις κάρτες σας, με προσοχή αλλά αποφασιστικότητα.

Οι εξελίξεις θα φέρουν κι άλλες εξελίξεις, δυστυχώς ή ευτυχώς...
Προς το παρόν αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelogiannos

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
ουφ καταφερα να τα διαβασω ολα...


Λοιπον:

-εγω ειχα ψηφισει johnny γιατι περιμενα να δω τι θα πει και να πω την αληθεια η ψηφος του στον ultra ηταν καπως περιεργη.

-Επισης βλεπω την ακομα πιο περιεργη αλλαγη ψηφου της χιμελας και του johnny.Ο σπυρακος απο 2 ψηφους πηγε με την μια 4 και αυτο τον εκανε να γινει φαντασμα.Ας σχολιασω πρωτα την αλλαγη του johnny.Ειπε οτι ψηφισε ultra για να κοψει αντιδρασεις.Απο την αλλη ειχε γραψει αυτο "Για τον ultra ισως εχω κανει λαθος.Ηταν πρωτη ψηφος,πιαστηκα απο μια λεπτομερεια επειδη μου φανηκε ο soukou να προσπαθησε να τον βαλει στο επικεντο χωρις να ειναι".Αυτο το μηνυμα δεν μου φαινεται να εξηγει το "κοβω αντιδρασεις" που πριν λιγο ανεφερες.

-Παω χιμελα. Ειχε γραψει αυτο...."Αλλαζω λοιπον και εγω σε σπυρακο αφου θελω να ψηφισω καποιον που δεν συμμετεχει και δεν θελω οι ψηφοι να διασκορπιστουν".δλδ να μην διασκορπιστουν οι ψηφοι και να πανε ολες οι ψηφους σε εναν afk.Μου φαινεται περιεργο αυτο...

Νμζω οι ψηφοι σε σπυρακο ηταν βιαστικοι.Υπαρχει λογος που οι απουσιες για αποβολη ειναι πανω απο μια(ασχετα που τελικα αποδειχθηκε οτι περιμενε να βγει επειδη δεν νμζε οτι μπορουσε να διαβασει ολα τα μηνυματα)

Οσο για τον ultra ειμαι ερωτηματικο αλλα εδειξε μια σιγουρια οτι μπορει να βοηθησει (ειδικα με το συναισθηματικο μηνυμα στον ικαριωνα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Έφερα το σεντονάκι μου.

Δεν ξέρω.Εμένα περίεργη μου φαίνεται η ψήφος σου. Από τη μια ψιλοδικαιολογείσαι που δεν έγραψες Post και από την άλλη ψηφίζεις κάποιον επειδή δεν έχει γράψει ακόμη κάτι; Μου φαίνεται κουλό.
Όσο περίεργη θα μπορούσε να είναι και κάθε ψήφος σε πρώτο γύρο υποθέτω.
Και σαφώς ναι, είναι οξύμωρο που ενώ δεν είχα τρομερή συμμετοχή γιατί γράφτηκαν πράγματα τις ώρες που κοιμόμουν, ψήφισα ένα άτομο που επίσης δεν είχε συμμετοχή.
Ας πω για άλλη μια φορά λοιπόν ότι σε πρώτο γύρο εκεί θα ήθελα να κινηθώ καθώς είναι δύσκολο να έχω κάτι τρανταχτό.
(Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι μία σωστή τακτική ή ότι ο παίκτης που τρώει την ψήφο μου δεν είναι κάποιος που είτε έχει δουλείες είτε έχει ξενερώσει με το ρόλο του και δεν πολυψήνεται για το παιχνίδι.)

Αυτό που δέχομαι να χαρακτηριστεί κουλό, δεν είναι η ψήφος μου σε άτομο χωρίς συμμετοχή per se, αλλά το ότι κατάπως φαίνεται συμμετείχα σε δημιουργία κύματος.

Και κάπου εδώ ξεκινάνε οι αλλαγές.
Αλλαζω την ψηφο μου στον Σπυρακο
Οκ, μία αλλαγή ψήφου στα γρήγορα, δικαιολογήθηκες μετέπειτα.

Αλλάζω λοιπόν κι εγώ σε Σπυράκο αφού θέλω να ψηφίσω κάποιον που δε συμμετέχει και δε θέλω οι ψήφοι να διασκορπιστούν.
Η δική σου αλλαγή πρεσβυτέρα μου φαίνεται λίγο πιο περίεργη ομολογώ. Είχα κι εγώ τις ψήφους μου, με είχες ψηφίσει πιο πριν, αν δεν κάνω λάθος είχαν μείνει και άτομα που δεν είχαν ψηφίσει, άρα θα μπορούσες να μου την κρατήσεις λίγο ακόμα να δεις πως θα πάνε τα πράγματα.

Όσον αφορά την ψήφο μου την αλλάζω σε Σπυράκο. Έχει πάει 7μιση, ακόμα και δουλειές να έχει ένα πόστ έπρεπε να το κάνει. Δηλαδή και πολίτης να είναι, αν δεν συμμετέχει δε βοηθάει την ομάδα.
Και ο τζόνι με τη σειρά του έρχεται μετά από τον Ικαρίωνα να πάρει μία ψήφο από τον ούλτρα και να την πάει στο Σπυράκο.
Μπορεί και συσπείρωση πολιτών μπορεί και προσπάθεια σωσίματος του ούλτρα πριν να είναι πολύ αργά και χωρίς να χρειαστεί να παιχτούν κάρτες.
Ας το έχουμε υπόψιν όπως και να 'χει.


Αλλαξα σε Σπυρακο γιατι δεν εχει πει τιποτα και δεν τον ανεφεραν κιολας πραγμα που σημαινει οτι μπορει να συμφερει να μενει στην αφανεια. Αλλα δεν δειχνει ενδιαφερον για το παιχνιδι. Επισης δεν θελω να βγαλω ακομα τη Σοφια. Προτιμω να φυγει οοιοσδηποτε απ τους αλλους με πρωτο τον comfor αλλα δεν τον ψηφιζουν. Δεν εμπιστευομσι Ουλτρα αλλα θα του δωσω ενα γυρο και θα προσπαθησω απ τη δυαδα τους να βγαλω πρωτα τον Johnny.
Δε θα έλεγα ότι ο Σπυράκος δεν αναφέρθηκε. Πήρε πρώτη ψήφο από ούλτρα, του έδωσα κι εγώ μία, και μετά άρχισε το domino.
Δε νομίζω ότι εντέλει έμεινε στην αφάνεια.
Ότι δεν έδειξε ενδιαφέρον για το παιχνίδι, πράγματι, αυτό φάνηκε.
Τώρα για το λόγο της απουσίας του δεν μπορούμε να γνωρίζουμε κάτι.
Το ένα σενάριο είναι να πήγαν ψήφοι μαφιόζων στον πολίτη/πόρνη Σπυράκο λόγω της απουσίας του και να έφυγε ωραία και καλά, το πιο τραβηγμένο είναι να ψηφίστηκε από συμμαφιόζους όντας μαφιόζος/ΔΑ για να μπορεί να γυρίσει τύπου "άχου το μωρέ, ας του δώσουμε μία δεύτερη ευκαιρία με νεκροφάνεια" αργότερα.
Βολικό σενάριο το δεύτερο θα έλεγα, ειδικά αφού ο Σπυράκος κυριολεκτικά δεν έδωσε δείγματα γραφής αλλά είπαμε, είναι αρχή ακόμα. Προσωπικά δεν θα ήθελα να σκεφτώ το λιγότερο πιθανό σενάριο εκ των δύο από αυτά που έχω στο μυαλό μου τώρα.


Να είναι ο Σπυράκος μαφιόζος και να τον αφήνουν έτσι οι μαφιόζοι, αποκλείεται. Αλλά το να βγάλουμε πρώτο γύρο μαφιόζο μού φαίνεται εξωπραγματικό οπότε μη χείρον βέλτιστον, ας βγάλουμε κάποιον που δε συμμετέχει ώστε οι υπόλοιποι να συνεχίσουμε.
Ακριβώς αυτό λέει το φαινομενικά πιο πιθανό σενάριο στο μυαλό μου.
Προσπάθειες σωσίματος του Σπυράκου δεν είδαμε.


Αλλαζω ξανα ψηφο σε Μελανια για να ανεβει αλλος ενας και να μην ειναι μονοτερμα.
Μου είχαν λείψει αυτές οι αλλαγές σου με τις ψήφους και το "ψηφίζω εκεί για να μην τ@ν ξεχνάτε" ομολογώ :redface:
Την θεωρώ μία καλή αλλαγή ψήφου για το λόγο που έδωσες, να βλέπαμε μήπως γινόταν κάποια κίνηση για σώσιμο σε Μελανία-Σόφη αλλά νομίζω ήρθε αρκετά αργά χρονικά και δεν θα γινόταν κάτι πλέον όπως και να 'χει αφού προηγείτο ο Σπυράκος.
Ωστόσο, στην περίπτωση που τελικά ο Σπυράκος είχε κακό ρόλο, όπως καταλαβαίνεις λογικό είναι να φανεί κάπως.


Υπάρχει πιθανότητα έχει να είναι πολίτης που απλά βαριέται το ρόλο του. Επίσης αλλάξαμε σε Σπυράκο πολύ γρήγορα όλοι μαζί. Για κάτσε να δούμε αν θα εμφανιστεί τώρα.
Σαφώς και υπάρχει κι αυτή η πιθανότητα. Και πράγματι οι ψήφοι στον Σπυράκο πήγαν αρκέτα γρήγορα όπως είπαμε.
Δεν μας έκανε το παιδί τελικά την τιμή όμως.


Ερωτηση αφελους: Γιατι δεν βρεθηκε ουτε ενας αθωος να δωσει αλλη μια ψηφο στην Μελανια για να δουμε τι θα γινει σε ισοβαθμια; Κανεις δεν θεωρησε υποπτο οτι τον Σπυρακο τον ψηφισε και ο Ουλτρα και ο Τζονι που μαλωναν τοση ωρα; Η οτι τον ψηφισε μαζι τους ο Ηλιας που επισης ειναι υποπτος. Επειδη ολη μερα ειμαι απο κινητο και ταξιδευω ταυτοχρονως, εξοντωθηκαν τα χερια μου θα ξαναγραψω μολις φτασω σπιτι.
Καθόλου αφελούς, νομίζω πέρασε από το μυαλό όλων μας. Προσωπικά επειδή δεν είδα κάτι που θεώρησα ύποπτο από τη Μελάνια αν έπαιρνα ψήφο από τον Σπυράκο στην παράταση θα την πήγαινα είτε σε Χιμέλα είτε σε Τζόνι γιατί και οι δύο έσπευσαν να ψηφίσουν Σπυράκο μετά και από τη δική μου, με σκοπό να δημιουργήσω ένα 3 Μελανία-3 Σόφη-3 Χιμέλα/Τζόνυ.
Ωστόσο 9 άτομα δεν είναι υπερβολικά πολλά και σε περίπτωση που εκ των 3 παραπάνω δεν είναι κανείς στο τιμ της μαφίας, η ψηφοφορία πιθανότατα θα έληγε έτσι για να γίνει narrow down ο Δήμαρχος.
Προσωπικά δεν θα το ήθελα αυτό.


Παιδιά καλησπέρα!
Ομολογώ ότι ξεχάστηκα εντελώς.Μπήκα χθες είδα ρόλο,λέω άντε θα ασχοληθώ σίγουρα αύριο.Σήμερα μπαίνω μεσημέρι πριν φύγω από το σπίτι παθαίνω σοκ,λέω άσε δε προλαβαίνω να τα διαβάσω.Λέω θα πάει η μέρα χαμένη μη γράψω τα κλασσικά και καλά ότι δε προλάβαινα και αν είναι να φύγω ας φύγω.Δε μπορώ να βοηθήσω σε κάτι,έχασα την ευκαιρία μου,σας αγαπώ.
<3
Ότι είπαμε παραπάνω, είτε δεν πολυψήθηκες από το ρόλο σου, είτε δεν ήξερες πως να τον διαχειριστείς κι έκανες μια λάθος επιλογή είτε μιλάμε για τίγκα σατανικό σχέδιο της μαφίας.
Η αλήθεια είναι τα τελευταία σου λόγια αποπνέουν κάτι σε "και να μην με γυρίσετε δεν πειράζει βρε παιδιά" πράγμα απολύτως λογικό αν πράγματι ξενέρωσες και αρκετά ύποπτο αν κάποτε επανέλθεις με νεκροφάνεια.


Κατά τη γνώμη μου και Σπυράκος και Μελανία είναι αθώοι, γι' αυτό και κανείς από αυτούς που είχαν ρίξει άσχετες ψήφους δεν μπήκε στον κόπο να τις αλλάξει. Ας θυμηθούμε ότι η Μελανία πήρε 2 ψήφους από τη Σόφη ή οποία παρεξηγήθηκε που τη στοχοποίησε (btw Σόφη ξεκόλλα πλζ, δεν είναι τίποτα προσωπικό στο Παλέρμο, προσωπεία έχουμε, τα έχουμε πει).

Για μένα καποιοι, αν όχι ολοι, που έριξαν άσχετες ψήφους και τις κράτησαν ως το τέλος ενώ είχαν συμβεί πολλά στα οποία θα μπορούσαν να είχαν πάρει θέση είναι ύποπτοι. Θεωρώ όμως ότι ο γύρος αυτός ήταν εποικοδομητικός για τους πολίτες και έδειξε κάποια πράγματα. Σίγουρα σε κάποια θα έχουμε πέσει τρομακτικά έξω αλλά για αυτό έχουμε τους νυχτερινούς ρόλους για να μας βοηθήσουν. :)
Και πάλι, αυτό είναι αρκετά λογικό σενάριο. Μαθηματικά δύσκολο να καταφέραμε να διώξουμε τιμ μαφίας από πρώτο γύρο, ακόμα πιο δύσκολο κάποιο μέλος μαφίας να μην πόσταρε καν όλη μέρα και και λίγο πιο δύσκολο ακόμα να τον άφησαν να φύγει επιτηδευμένα, δεν είναι στραγάλια οι Νεκροφάνειες.

Στο θέμα Σόφη-Μελανία δεν βρίσκω λόγο να σταθώ παραπάνω προσωπικά, είπα τη σκέψη μου σε προηγούμενο ποστ. Αν πράγματι η Σόφη είναι με το μέρος των πολιτών, θα την συμβούλευα να χρησιμοποιεί με παραπάνω σύνεση τις κάρτες της, η επιπλέον ψήφος δεν χρειαζόταν.
Επίσης αν τυχόν έχει κάποιον ρόλο με γνώση και προκύπτει από εκεί ο υπερβάλλων ζήλος της για τη Μελανία, οφείλει να είναι προσεχτική (αν και σε αυτήν την περίπτωση έχει ψιλοκαίει το ενδεχόμενο, αν καρφωθεί αύριο μεθαύριο είναι εύλογο ότι αρκετές υποψίες θα πέσουν στη Μελανία.)


Σε γενικές γραμμές αυτά για την ώρα λοιπόν.
Εγώ κρατάω ότι συνέφερε να φύγει ο Σπυράκος (απλώς δεν είμαστε ακόμα σίγουροι για το γιατί) και ότι μου έκαναν εντύπωση πέραν του θέματος με τον Κόμφυ-ΑΜ που σημείωσα μες στη μέρα, οι αλλαγές από ψήφους που ήταν αρχικά στον Ούλτρα και πήγαν μετέπειτα στο Σπυράκο.
Προφανώς σε περίπτωση αθώου Σπυράκου όλοι είναι ύποπτοι συμπεριλαμβανομένου εμού, αλλά πέραν αυτού σίγουρα υπάρχουν άτομα μαφίας που έχουν ψηφίσει άτομα με μία ψήφο οι οποίοι είτε απλά έπαιξαν safe είτε λόγω ομάδας τους βόλευε να μην μπλεχτούν στο Σπυρακος-Μελανια-Σοφη-Χιμελα-Τζονυ.

Και μία προσωπική σημείωση, for what it's worth. Αν τυχόν θυμάται κανείς από προηγούμενα παιχνίδια ή από την παρουσία μου στο τσατ τούτου του φορουμ, οι θερινές μου ώρες ύπνου δεν συνάδουν τόσο με των υπολοίπων εδώ μέσα, συνεπώς μπορεί να ξυπνήσω και να έχω 3-4 σελίδες για διάβασμα, όπως συνέβη και σήμερα. Θα ήθελα να μην συγχέεται αυτό με το ενδιαφέρον που έχω για το παιχνίδι ή τον πιθανό μου ρόλο. Ωστόσο το κατανοώ ειδικά για σήμερα, γιατί είπαμε, πρώτος γύρος, πιανόμαστε από παντού, θα συμβούν κι αυτά.

Αυτές ήταν οι σκέψεις μου για την ώρα Παλέρμο. Η ψήφος μου θα έρθει πριν τις 13:00 και πιθανότατα θα κινηθεί μεταξύ αυτών που όπως έγραψα και παραπάνω έκαναν κινήσεις που μου προκάλεσαν σκέψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Ξέρεις γιατί το πιστεύω όχι 100% αλλά έχω αυτό το σενάριο στο μυαλό μου; Γιατί ο Τάσος να βασίζει την ψήφο του πάνω μου, επειδή έκρινα με την πρώτη μου ψήφο την belibre τυχαία ως ένοχη και μάλιστα να δηλώνει ότι είναι βέβαιος για αυτό; Η σιγουριά περί αθωότητας belibre όμως δεν είναι ύποπτη; (Η κοπέλα μπορεί να είναι άλλωστε είπα ότι κάπως έπρεπε να δικαιολογήσω ψήφο, είτε έστεκε είτε είτε όχι).

Και όταν τον ρώτησα, μου είπε ότι ψήφισες την Belibre που είναι αθώα, άρα εσύ είσαι πιθανή κακιά. Και θέλω να ρωτήσω στο παιχνίδι και πόσο μάλλον στον πρώτο γύρο ξέρουμε με βεβαιότητα τους ρόλους των παιχτών ; Μόνο οι μαφιόζοι γνωρίζονται μεταξύ τους, οι συγκάτοικοι και ο πληροφοριοδότης που γνωρίζει τον Φανερό Μαφιόζο Α. Επομένως αυτή η σιγουριά του, δεν κινεί υποψίες ότι αυτός κινείται ΊΣΩΣ ανάμεσα σε έναν από τους παραπάνω ρόλους; Εκτός αν το ψήφισες την belibre που είναι αθώα το είπε στην τύχη και να ακριβώς το απόσπασμα:


Μετά ο Τάσος μου λέει αυτό:


Μετά μπήκε η Μελανία, που από χθες προσπαθούσε να με ψαρέψει όσον αφορά, για το σχόλιο μου στο ποστ του Samael, προσπαθώντας να εξακριβώσει πληροφορίες η κοπέλα και καλά έκανε στο πλαίσιο του παιχνιδιού αλλά εγώ κατάλαβα ότι αυτό το να σε ξεψειρίσω να μάθω περισσότερα το έκανε περισσότερο σε εμένα μπορεί και όχι. Είναι τυχαίο λοιπόν που και η Μελανία, μετά την αποχώρηση του Τάσου μπήκε να τον υποστηρίξει:

και μάλιστα να με ψηφίζει και η ΊΔΙΑ πόσο τυχαία είναι η υποστήριξη στον Τάσο και η ψήφος σε εμένα αν αναλογιστούμε πάντως ότι εάν ο Τάσος γνωρίζει την Belibre ως αθώα όντας σαν συγκάτοικος

ή απλά να κάνει μπλόφα επειδή πριν θεωρήθηκε από τον ComfortablySmug ως ΑΜ και φοβήθηκε ότι τον ανακάλυψαν; :/:

γιατί και αυτός ωστόσο πολύ με σιγουριά επίσης χαρακτήρισε τον Τάσο ως ΑΜ.

Εμένα σε όλη αυτήν την υπόθεση μου φαίνονται περίεργοι αρχικά και πολύ περισσότερο η Μελανία με Τάσο και ο ComfortablySmug.

Δεν μπορούμε να ξέρουμε γιατί ο Τάσος θεωρεί αθώα τη bilire και ούτε μπορούμε να δηλώσουμε ότι επειδή κάποιος αθωώνει κάποιον αυτό αυτομάτως είναι κακό και ύποπτο. Ούτε θεωρώ ύποπτο ότι βασιζόμενος σε μια παίκτρια που πιστεύει αθώα αποφάσισε να ψηφίσει εσένα που την είχες ψηφίσει, πρώτος γύρος είναι, βασίζεται ο καθένας όπου μπορεί. Όπως επίσης δε θεωρώ ότι ο Τάσος λέγοντας σου "Ίσως επειδή είμαι κακός και με ξεμπρόστιασες" παρουσιάζει τον εαυτό του ως κακό, μπορεί και απλά να στο είπε ειρωνικά μιας και όπως λέει θεωρούσε ότι τον έκανες να επαναλαμβάνει τα ίδια και τα ίδια.

Επίσης η πρώτη παράθεση που έκανες στα λόγια της Μελανίας δεν αφορά εσένα, πρόσεξε λίγο τι παραθέτεις. Στη δεύτερη παράθεση δε βλέπω να σου κάνει κάποια επίθεση ή κάτι απλώς σου λέει ότι το γιατί ο Τάσος θεωρεί τη bilire αθώα το εξηγεί ο ίδιος παραπάνω, και επίσης σου αναφέρει ότι όσο δείχνεις να μην καταλαβαίνεις τι σου λέει τόσο μπερδεύονται και οι υπόλοιποι. Δε θεωρώ ότι όντως σου έκανε κάποια φοβερή επίθεση για να επιστρέψεις μετά να την ψηφίσεις και μάλιστα με διπλή ψήφο, ναι εντάξει σε ψήφισε και εκείνη αλλά διπλή ψήφος γιατί και μάλιστα από τον πρώτο γύρο;

Σε αυτό που αναφέρεις για τον Comf δεν έδειξε ποτέ σιγουριά για το χαρακτηρισμό του στον Τάσο, απλώς ο Τάσος είπε ότι δεν μπορεί να πει σε ποια ομάδα είναι και πάνω σε αυτό βασίστηκε ο Comf, και που στην τελική κανείς μας δεν μπορεί να πει σε ποια ομάδα ανήκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Καλησπέρα κι από μένα. Συγγνώμη που δεν ήμουν πιο ενεργή το απόγευμα αλλά είχαμε υποχρεώσεις στη σχολή και τώρα κατάφερα να καθίσω στο λάπτοπ. Από αύριο που θα έχω άδεια θα μου είναι πιο εύκολο να μιλάω και να παρακολουθώ τις εξελίξεις.

Δεν θα προλάβω να σχολιάσω πολλά, θα σχολιάσω βασικά σημεία.

Αρχικά να πω ότι η Σοφία μια χαρά την γλίτωσε σήμερα... :whistle: για μια "άπειρη και αβοήθητη" όπως θέλετε να την παρουσιάζετε μια χαρά ξέφυγε... Κανένας δεν έδωσε μάχη για τον Σπυράκο και τα τελευταία του λόγια δεν μας βοήθησαν ιδιαίτερα.. για ξενερωμένο πολίτη τον κόβω. :P

Δεν σου κάθονται καλά αυτά που σου λέω, παρατηρώ όμως και κάποια στοχοποίηση προς το πρόσωπό μου (στο παιχνίδι), από την αρχή, από εσένα :hmm:Βλέπω σαν να θέλεις να τρέχεις να τον προστατέψεις και να τον δικαιολογείς και μάλιστα να αντιλαμβάνεσαι από τώρα τόσο φυσιολογική την αθώωση της bilibre εκ μέρους του. ! Τον ρώτησα για ποιο λόγο είναι τόσο σίγουρος, γιατί από τον πρώτο γύρο να βασίζει την ψήφο του στην σιγουριά του, ότι είναι αθώος, και να με ψηφίζει εμένα μου δημιουργεί υποψίες και από μεριά σου. Όπως επίσης τόνισε ότι δεν θέλει να συνεχίζει την συζήτηση και μετά εξαφανίστηκε; Μπας και συνεργάζεστε και περίμενε εσένα να με ψηφίσεις και εσύ ; Δεν μου εξήγησε, είπε τόσο κατηγορηματικά :

εγώ διαπιστώνω ότι είναι βέβαιος σε αυτά που λέει ....

Ψηφίζω λοιπόν εσένα ~Melania~
όντας η τελική μου ψήφος, όχι επειδή με ψήφισες (δεν μου αρέσουν οι αντιδικίες) αλλά ότι μου δημιουργείς περισσότερες υποψίες γιατί να υποστηρίζεις τόσο έκδηλα τον TasosZG.

Την υποψηφιότητα του ατόμου στο οποίο αναφέρθηκα και πριν και τελικά κατέληξα και είναι ο ComfortablySmug την οποία και ενεργοποιώ με την κάρτα επιπλέον ψήφου που έχω στην διάθεσή μου από αυτόν τον γύρο.

Eίναι ξεκάθαρο θεωρώ ότι με ψήφισες επειδή σε ψήφισα :worry: Μου πέταξες και κάρτα χωρίς κανένα προφανή λόγο. Λες ότι έχεις επιχειρήματα... ακόμα δεν έχω καταλάβει ποια είναι :/: μιλάς για μια υποτιθέμενη συνεργασία με τον Τάσο; Πού την στηρίζεις ακριβώς; Το λαθάκι επίσης με τη κάρτα πολύ βολικό.. επαναπαύτηκαν πολλοί για την αθωότητα σου. Εγώ απλά είδα μια λογική απο τον Tasos και από εσένα καμία αν εννοείς αυτό ως υποστήριξη.. Δεν καταλαβαίνεις όντως ή προσπαθείς να μας μπερδέψεις; Δεν μου απαντάς σε τίποτα από αυτά που σε ρωτάω, παρά μόνο επαναλαμβάνεις ότι στηρίζω το Τάσο ( ; ) (οκ; είμαι μαφία και βγήκα από το πρώτο γύρο τόσο ανοιχτα με ένα τρόπο που ακόμα δεν έχω καταλάβει :hehe:)

Αρχική δημοσίευση από: sophie_96;4424326[img=21x16]clientscript/sceditor/images/dupquote.png[/img]Εμένα πάντως η Μελανία για να θεωρεί ύποπτη ακόμα και την στιχομυθία μου με τον Samael και να υποστηρίζει τον TasosZG δίνοντάς μου ψήφο, όπως και αυτός πριν λίγη κάποια ώρα, μου φαίνεται ότι υπάρχει κάποια συνεργασία μεταξύ τους και ήταν αποφασιμένη και προς την μεριά της, πόσο μάλλον όταν εξαφανίστηκε ο άλλος. Δεν έδωσα ψήφο επειδή με ψήφισε άλλωστε το τόνισα δεν είναι η τακτική μου ψηφίζω όποιον με ψήφισε απλά ήταν μία αφορμή ώστε να μου κάνει τελικά το κλικ ώστε να της δώσω ψήφο λόγω της στοχοποίησής μου. Γιατί δεν ασχολείται τόσο πολύ άραγε με κάποιον άλλον; :hmm: Άλλωστε θα μπορούσα να είχα ψηφίσει από αντιδικία τον ίδιο τον TasosZG κατευθείαν χωρίς να κάνω περεταίρω συλλογισμούς αν και αυτός συνεχίζει να είναι στα υπόψη ...

Χμμ γιατί το λες αυτό;

Δηλαδή το επιχείρημα σου είναι ότι τον υποστηρίζω επειδή σε ψηφίσαμε και οι δύο; Πρέπει να ξεχωρίσεις λίγο στο μυαλό σου το "στοχοποιώ" από το "κάνω μια συζήτηση και προσπαθώ να ερευνήσω κάτι που μου φαίνεται ύποπτο". Το ότι εμένα μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργη η συμπεριφορά σου και απλά ρωτάω για να εμβαθύνω σε παραξενεύει τόσο πολύ; :hehe: Μήπως σου χάλασα το αφανές ρολάκι που ήθελες να κρατήσεις;

Για το πρώτο, έτσι όπως το έγραψες νόμιζα ότι έλεγες πως ο Σουκου υποστηριζε εμενα. Δεν καταλαβα οτι πηγαινε στον Dumenuke.

Για το δεύτερο τι περιεργο βρισκεις στο να λεω οτι μπορει να βοηθησει τη μαφια αν αποδιδει ρολους ετσι ο Confortably?

Για τα υπόλοιπα θα γράψω το βράδυ, αν είμαστε καλά ασφαλώς.






Άπειρη, άπειρη αλλά σου κάνει εντύπωση η απουσία του i lie us. Το γραφεις θαρρεις και τον ηξερες και απο προηγουμενα.

Επισης κατηγορεις εμμεσα Johnny αλλα θες να τον αφησεις λιγο ακομα. Και γενικοτερα πολλοι θελουν να αφησουν τον Johnny λιγο ακομα μεσα. Οπως ειπα δεν θα παω σε σενα σημερα. Σε θεωρω ευκολο στοχο για να φυγεις σε ψηφοφορια απ τη μαφια, επειδη μιλας πολυ και δεν ξερεις πως να πεις αυτα που θες να πεις.





Με εξαιρεση αυτο για τη blue δεν ειπες τιποτα σημαντικο. Γενικολογα σχολια και επαναλαμβανεις πραγματα που ειπωθηκαν ηδη. Περιμενω να δω το ποστ σου για τους υπολοιπους γιατι εχεις μενει στην αφανεια κι εσυ.

Συμφωνω πολυ με το κλεισιμο. 100% υπαρχουν κακοι σε οσους ακομη δεν ψηφισαν ακομη αρα ξεροντας ποιοι δεν ψηφισαν, ξερουμε υποψηφιους κακους αναμεσα τους, κατι που μπορει να διευκολυνει το παιχνιδι αργοτερα.



1) Συμφβνω οτι δεν ακολουθω κλασικες μεθοδολογιες αλλα μαν πρωτη μερα ειναι. Σιγα μην εμφανιστω τοσο νωρις με εναν ακομη μαφιοζο. Δεν εχει κανενα οφελος αν ειμαι μαφια. Δινω δυο μελη στο πιατο.


2) Δεν καταλαβα τι λες. Μπορει να μην σου φαινεται κακη κινηση να φανερωνει καποιος τον αντιπαλο μαφιοζο αλλα εμενα μου φαινεται κακιστη. Ασφαλως η μαφια δεν θα επιχειρησει καρφωμα τωρα αλλα μπορει να τη βοηθησει αργοτερα αυτο και μαλιστα τετοιες αποκαλυψεις αφαιρουν παικτες απο συγκεκριμενους ρολους και βοηθανε τη μαφια να υπολογισει πιο ευκολα τους ρολους των υπολοιπων.


3) Που την ειδες τη μεγαλη αντιδραση;




Συμφωνω με τις παρατηρησεις για κονφορ και μπλε. Για τα υπολοιπα θα γραψω οταν ειναι καιρος. Ποτε δεν ειπα οτι εισαι τοπ θποπτη. Εβαλα μια τετραδα στην οποια σας ειπα οτι υπαρχει σιγουρα τουλαχιστον ενας κακος. Δεν ανεφερα ονομα.

Α συγγνώμη παρανόηση. Δεν είμαι στους τοπ υπόπτους σου γι'αυτό με ψήφισες χωρίς καμία προφανή αιτία :P Περιμένω τα επιχειρήματα σου εναντίον μου.

Θέλω να πω γενικά πράγματα γιατί αν κάνω quote θα χαθώ:

Για τον Dumenuke: Φυσικά και θα μιλήσω για 3-4 άτομα (ή 5) στην αρχή του παιχνιδιού ώστε να τα "ξυπνήσω" και να αρχίσουν να μιλάνε, όπως και έγινε. Δε μοιράζω κατηγορίες, απλά λέω την αίσθηση που μού προκαλούν όπως οφείλουμε να κάνουμε όλοι. Κολλάς στη δική μου τυχαία ψήφο (την οποία μετά άλλαξα) αλλά τη δική σου τυχαία ψήφο τη δικαιολογείς. Παράλληλα, όπως τόνισε και ο Τσαρα, βγαίνεις ΚΑΙ ΕΣΥ και μοιράζεις σχόλια για όλους, ενώ πριν κατηγόρησες εμένα οτι το κάνω.

Πάμε παρακάτω:

Ενώ δε μού άρεσε το οτι η Μπλου "έδωσε" πιθανούς συγκατοίκους, παρατήρησα όμως κάτι. Μόλις το είπε πετάχτηκαν tsarachaf, Deutsch και Emilouko και είπαν ουσιαστικά το ίδιο ΛΑΘΟΣ πράγμα: οτι αν ήταν συγκάτοικοι δε θα τσακώνονταν.








Ας σημειώσω οτι η bilire έχει γράψει ΕΝΑ ποστ σε όλο το θέμα. Δεν έχει εμφανιστεί από χτες το βράδυ, δεν έχει συζητήσει πόσω μάλλον τσακωθεί με κανέναν. Κι ενώ η Μπλου το λέει πολύ ανοιχτά (τασος-μπιλιρε), τρία άτομα το επόμενο εικοσάλεπτο καταλαβαίνουν το ίδιο λάθος: οτι η μπλου εννοούσε τον Τάσο με τη Σόφη! Δε σας φαίνεται περίεργο αυτό; Οτι σαν να έγινε μια ξαφνική συνεννόηση κι όλοι να έσπευσαν να δικαιολογήσουν (αλλά και να κατηγορήσουν "χαϊδεύοντας") την Μπλου; Σύμπτωση; Δεν πιστεύω σε συμπτώσεις στο παλέρμο... Δεν κατηγορώ κάποιον, σχόλια κάνω απλά.

Και βλέπω οτι πάει να δημιουργηθεί ένα κύμα προς τη Σόφη η οποία βρέθηκε στο στόχαστρο... λόγω χαζομάρας θα έλεγα. Δε μού άρεσε καθόλου η συμπεριφορά του Τζόνυ ο οποίος, ενώ συμφωνεί με πολλά που έχουν ειπωθεί, πάει και ψηφίζει τον ultraviolence ενώ δεν έχει κανένα ουσιαστικό λόγο να το κάνει.

Η Σόφη πανικοβλήθηκε και προσπαθεί να σώσει το τομάρι της. Παίζει λάθος την κάρτα, τσακώνεται όλη μέρα με τον Τάσο, φαίνεται οτι προσπαθεί κάπως να βρει ένα ρυθμό. Αυτή την απειρία πάνε να εκμεταλλευτούν κάποιοι και να βγάλουν ένα εύκολο θύμα. Μελανία καταλαβαίνω οτι όλο αυτό σού φαίνεται ύποπτο, αλλά δες τη μεγάλη εικόνα. Έχουμε την Μπλου να διατυμπανίζει τους συγκατοίκους και μετά να δίνει χαζές δικαιολογίες και να εξαφανίζεται. Έχουμε τον i-lie-us που περιμένει το παιχνίδι πώς και πώς αλλά δε μάς έχει κάνει την τιμή. Έχουμε τον Τζόνυ ο οποίος το πρωί σχολιάζει οτι λίγοι έχουν μιλήσει και αυτό είναι κακό, και ενώ τώρα συμφωνεί με αυτά που είπαν κάποιοι, πάει και δίνει μια άκυρη ψήφο προφανώς για να μην πάρει θέση. Μελανία και όλοι οι υπόλοιποι, σκεφτείτε. Η Σόφη είναι το εύκολο θύμα. Δεν την υποστηρίζω, έκανε τις βλακείες της, αλλά αν ήταν μαφία θα την άφηναν να σπαμάρει (όπως είπε ο Χοακίν) το θέμα τόσο πολύ;

Αυτά είχα να πω.:/:

Εγώ Σύλβια (αν και με ανησυχεί όπως θα πω παρακάτω η φαινομενική συμφωνία σου με τον Ικαρίωνα) συμφωνώ απόλυτα με τη λογική σου αλλά πώς εξηγείς το όλο σκηνικό με την Σοφία; Δεν θεωρείς περίεργες τις κινήσεις της; Δεν θέλω να βγάλω κανένα εύκολο θύμα (αν και αυτό έγινε πιστεύω με το Σπυράκο, που απο το πουθενά ανέβηκαν οι ψήφοι του) αλλά προσπαθώ να δω όλες τις οπτικές. Η Ριρίκα σας εξηγησα πιο πάνω γιατί ανήκει στους τοπ υπόπτους για μένα και μετά κατηγορούμαι κιόλας ότι δεν λέω τίποτα ουσιαστικό. Ο Ηλίας φουλ εξαφανισμένος επίσης.. πες μου λίγο τη λογική σου.

Έκανα και άλλα παράθεση αλλά κάτι έχει πάθει το πισί οπότε θα τα σχολιάσω μαζεμένα.

Ιkarionas: Απανωτές αλλαγές ψήφων, με τη γνωστή καραμέλα "θέλω να φέρω ισοψηφία" αλλά τον Σπυράκο μια χαρά τον αφήσατε να φύγει. Εμένα ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί με κατηγορείς... λες δεν λέω τίποτα ουσιαστικό, αλλά δεν βλέπω να λες ούτε εσύ, παρά μονο γενικολογα και αοριστες κατηγοριες για τους παντες. Επίσης μου φαίνεται ότι υπάρχει μια συνεννόηση με τη Χιμέλα... εσύ που κατηγορείς τους πάντες. Θα το προσέχω αυτό.

Ριρίκα (blue), για εσένα μπήκα αυτομάτως στην κατηγορία των υπόπτων σου επειδή σε κατηγόρησα για κάτι λογικό. Ωραία τακτική :P Λες κινούμαι περίεργα. Tι περίεργο ακριβώς έχω κάνει;

Επίσης: η ντόιτς πάει με τα κύματα. Συμφωνεί με τους πάντες πετάει και κανα δύο κατηγοριούλες και όλα καλά. Τη μια έτσι τη μια αλλιώς. Πιάνεται από τις θεωρίες των άλλων και συμφωνεί. Από τις πιο περίεργες στάσεις εδώ μέσα. Καμία θεωρία δικιά σου έχεις;

Δεν θέλω να κατηγορήσω ακόμα αυτούς που μιλάνε πολύ, περιμένουμε να δούμε πως θα εξελιχθεί το παιχνίδι. Τσαρα, σε περιμένουμε και εσένα πιο δυναμικό. Ο Τζόνυ εμφανίστηκε ξαφνικά και δηλώνει απόλυτα την αθωότητα της Σοφίας.. και μετά μου λέτε ότι είναι μόνη και κανένας δεν την υπερασπίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ComfortablySmug

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ComfortablySmug αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Χαίρεται,χαίρεται

Ορισμένα πράγματα για σχολιασμό

1.Με τον όρο πίεση εννοούσα να μας αποκαλύψει με έμμεσο πάντα τρόπο το μαφιόζο που γνωρίζει. Το κάρφωμα-βεντέτα με ΔΑ/πόρνη (λογικά) μέσα στο παιχνίδι δε συμφέρει τη μαφία. Αλλά και πάλι ο τρόπος έτσι-γιουβέτσι του Τάσου δε μου άρεσε

2.Ο Σπυράκος κατά 95% είναι πολίτης. Ούτε κάρτες παίχτηκαν ούτε αλλαγές ψήφων στο 20:05-20:10 και η δικαιολογία του af προς το παρόν είναι αρκετή για να δικαιολογήσουμε το κύμα προς το Σπυράκο

3.Σοφία, δε νομίζω ότι έχεις κακό ρόλο. Η κίνηση αυτή μου φαίνεται πολύ εν βρασμώ οπότε αν ήσουν μαφία και ως αρχάρια νομίζω πως θα το είχες συζητήσει και δε θα σπαταλούσες μια πολύτιμη κάρτα

4.Ομολογώ και πως εμένα με παρεξένεψε το μπέρδεμα BILL-BLUE

Αυτά....κάτι άλλο που θέλετε να σχολιάσω?(sorry αλλά είχα σοβαρές υποχρεώσεις σήμερα,από αύριο μεσημέρι παίρνω άδεια από σχολή θα είμαι πιο ενεργός)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Παιδιά, θα καθόμουν να σχολιάσω διεξοδικά αυτή τη στιγμή, αλλά δυστυχώς είμαι κομμάτια.

Επανέρχομαι αύριο, καλό σας βράδυ :flowers:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top