Palermo #47 - Harry Potter

Ποιος επιθυμείτε να αποχωρήσει; (09/08)
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 6)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
ΧΆΡΗ ΣΚΌΤΩΣΕΣ ΤΗΝ ΚΟΛΛΗΤΉ ΜΟΥ ΡΕ. -.- :kill:
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!


ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΧΘΕΣ?????:mpinelik:

Δε πειράζει,congrats πολιτάκια

Tsarachaf πρόσπαθησες να μας πεις ποτέ ότι το αιώνια (γέλια κοινού) καλό κορίτσι δεν είναι τόσο καλό?


Κάπου μπερδεύεσαι, δουλειά του πληροφοριοδότη δεν είναι να δώσει χύμα τον μαφιόζο που ξέρει, αλλά να το αξιοποιήσει, για να βρει τους υπόλοιπους.
Αλλά ναι, προσπάθησα να σας δώσω την Μελ, γι' αυτό συμφώνησα με ικαρίωνα όταν πήγε να την βγάλει ΔΑ, σε μία θεωρία που προσωπικά μου φαινόταν γελοία και στον καβγά που ακολούθησε η Μελ κέρδισε κατά κράτος και γι' αυτό την αμέσως επόμενη μέρα σας είπα να μην βιαστείτε να την αθωώσετε, αλλά με γράψατε. Δεν θα κάθομαι να φωνάζω μοναχός μου για ένα άτομο εκτός παιχνιδιού και να δώσω την ευκαιρία στην μαφία για κάρφωμα.
Μετά τα πηγαίνατε καλά, ακόμη κι είχατε λάθος βάσεις, οπότε δεν χρειαζόταν να σας την δώσω, ειδικά μετά την Δευτέρα που είχαμε 3 μαφιόζους έξω θα ήταν απλώς εριστικό να βγω και να πω να ορίστε η φανερή Α, άσε που δεν ήμουν σίγουρος μέχρι να πεθάνει ο Λιμπ, αν ήταν αυτός ή ο dimijim ο μαφιόζος που έλειπε.

Μπορώ να πω στα θετικά ότι ήταν ένα ενδιαφέρον μυστήριο το φετινό παιχνίδι.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Συγχαρητήρια πολίτες!!

Χιμελα :xtipao:

Σόρρυ ρε Ιορδάνη, ήσουν μέντιουμ, έφτασε Κυριακή και δεν είχες ιδέα τί είχε συμβεί;:mastigio Τα πινακάκια ήταν η ταφόπλακα, με το που τα είδα είπα "αυτά τα έφτιαξε ο Ντιμι στάνταρ" και "σιγουρεύτηκα" οτι ήσουν μαφία.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Σόρρυ ρε Ιορδάνη, ήσουν μέντιουμ, έφτασε Κυριακή και δεν είχες ιδέα τί είχε συμβεί;:mastigio Τα πινακάκια ήταν η ταφόπλακα, με το που τα είδα είπα "αυτά τα έφτιαξε ο Ντιμι στάνταρ" και "σιγουρεύτηκα" οτι ήσουν μαφία.


Σοβαρά;; Τα πινακάκια ήταν η στιγμή που πίστεψα ότι είναι αθώος ο Ιορδάνης :P
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Σοβαρά;; Τα πινακάκια ήταν η στιγμή που πίστεψα ότι είναι αθώος ο Ιορδάνης :P
Ναι αλλά μού έλεγες οτι μετά τη Σινεφίλ ο Ιορδάνης ήταν ο πιο ύποπτος. Από τους 4 που είχαμε μείνει, είχε αθωώσει ποτέ κανείς τον ιορδάνη; Όλοι λέγατε "να βγάλουμε τον Ιορδάνη και μετά τη Σινεφίλ". Οπότε πώς να μπορέσω κι εγώ να τον αθωώσω;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Congrats στους πολίτες! :give_rose::give_rose:

Συγχαρητήρια και στη τριμελή ΣΕ που οργάνωσε και διαφύλαξε τη σωστή λειτουργία του παιχνιδιού κι από εμένα συγγνώμη για τα κάποια τεχνικά ζητήματα με τον server που προκύψανε κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού :redface:
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ναι αλλά μού έλεγες οτι μετά τη Σινεφίλ ο Ιορδάνης ήταν ο πιο ύποπτος. Από τους 4 που είχαμε μείνει, είχε αθωώσει ποτέ κανείς τον ιορδάνη; Όλοι λέγατε "να βγάλουμε τον Ιορδάνη και μετά τη Σινεφίλ". Οπότε πώς να μπορέσω κι εγώ να τον αθωώσω;

Σύλβια, εσείς δεν τον ακούγατε και απομονώνατε πράγματα. Όχι μόνο από τον Ιορδάνη αλλά και από άλλους παίκτες. Οι δημοσιεύσεις είναι εκεί, μπορεί κανείς να ανατρέξει και να δει, πως ο Ιορδάνης διακριτικά είχε εκφράσει αμφιβολίες ότι η Εμιλούκο είναι μαφιόζα, αλλά και για άλλους παίκτες...
Μόλις μάλιστα πήρε την απάντηση και για την Marjoree έπαιξε την Τυμβωρυχία για να δείξει πόσους μαφιόζους έχει μέσα στο παιχνίδι. Την ίδια κίνηση κάνατε - Τυμβωρυχία έπαιξες εσύ και αθωώθηκες, Τυμβωρυχία έπαιξε και ο Ιορδάνης.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Κάπου μπερδεύεσαι, δουλειά του πληροφοριοδότη δεν είναι να δώσει χύμα τον μαφιόζο που ξέρει, αλλά να το αξιοποιήσει, για να βρει τους υπόλοιπους.
Αλλά ναι, προσπάθησα να σας δώσω την Μελ, γι' αυτό συμφώνησα με ικαρίωνα όταν πήγε να την βγάλει ΔΑ, σε μία θεωρία που προσωπικά μου φαινόταν γελοία και στον καβγά που ακολούθησε η Μελ κέρδισε κατά κράτος και γι' αυτό την αμέσως επόμενη μέρα σας είπα να μην βιαστείτε να την αθωώσετε, αλλά με γράψατε. Δεν θα κάθομαι να φωνάζω μοναχός μου για ένα άτομο εκτός παιχνιδιού και να δώσω την ευκαιρία στην μαφία για κάρφωμα.
Μετά τα πηγαίνατε καλά, ακόμη κι είχατε λάθος βάσεις, οπότε δεν χρειαζόταν να σας την δώσω, ειδικά μετά την Δευτέρα που είχαμε 3 μαφιόζους έξω θα ήταν απλώς εριστικό να βγω και να πω να ορίστε η φανερή Α, άσε που δεν ήμουν σίγουρος μέχρι να πεθάνει ο Λιμπ, αν ήταν αυτός ή ο dimijim ο μαφιόζος που έλειπε.

Μπορώ να πω στα θετικά ότι ήταν ένα ενδιαφέρον μυστήριο το φετινό παιχνίδι.
Δε συμφωνώ σε τίποτα. Αν ξέραμε έστω τη Δευτέρα ή την Τρίτη οτι έχει μείνει μόνο ένας μαφιόζος, θα ήταν πολύ βοηθητικό. Το οτι συμφώνησες με τον Ικαρίονα οτι η Μελανία ήταν ΔΑ δε σημαίνει οτι εμείς πρέπει να φανταστούμε οτι ξέρεις οτι η Μελανία είναι μαφιόζα. Πολλοί συμφώνησαν με τον Ικαρίονα, δεν ήσουν μόνος ώστε να πούμε "ώπα εδώ κάτι έχουμε".

Αφού έφυγε ο ούλτρα και δεν μπορούσε πια να γίνει κάρφωμα, έπρεπε να υπονοήσεις οτι έχει μείνει ένας μόνο μαφιόζος κι ας μην ήξερες ποιος. Έτσι δε θα καθόμασταν να θεωρούμε μαφιόζο τον Ιορδάνη. Δεν ξέρω, χάνω κάτι;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Ως Χαρυ ποτερ και πρωταγωνιστης αυτού του παλερμου θα ήθελα να μας δώσω συγχαρητήρια. Παιξαμε μεθοδικά και κάναμε τις σωστές κινήσεις όποτε έπρεπε.

Ο akikos ως παίκτης:
https://cnf.e-steki.gr/showpost.php?p=4479731&postcount=134

Παιδια δεν ήμουν τρολλ αλλά νουμπας. Ψήφισα dimijim όχι για να τον σώσω αλλά για να σώσω το τομάρι μου (είχα διαφορά 2 από τον δεύτερο). Επρεπε να διαλέξω ανάμεσα το libertus και τον dimjim.

Η Himela είχε πει ότι θα ψηφίσει έναν από αυτούς που μιλησαν αρχικά και δεν ξαναμίλησαν και ήμουν ενας από τους 2. Θαρρώ ότι αν χρησιμοποιούσα την κάρτα ακύρωσης ψήφου υπέρ μου, ο όχλος θα με τιμωρούσε. Ρίσκαρα "έσωσα" τον dimijim αντί για το Libertus με τη προοπτική να είχα έναν σύμμαχο για τη συνέχεια του παιχνιδιου. Το έσωσα το βάζω για εισαγωγικά γιατί πίστευα ότι οποιον ακύρωνα την εναντίον του ψήφο θα έπεφτε ο όχλος πάνω του.

Δηλώνω απογοητευμένος από τους δολοφόνους γιατί εγώ ενώ ρισκαρα να σώσω εναν δικό σας δεν με βοηθήσατε να τη βγάλω καθαρη από τη ψηφοφορία :(.

Όταν έφυγα προσπάθησα να σας πω να με ξαναζωντανέψετε, καθώς εκτός απο αλεξίσφαιρο γιλέκο ήμουν και ο Harry Potter ο πρωταγωνιστής. O Johnny με εβγαλε εκτός παιχνιδιού και o iliieus με αποκάλυψε. Όλα τέλειωσαν. Ήμουν καταδικασμενος να μείνω για πάντα στη φαντασματοχώρα.

Αν άλλαζα κάτι στο παιχνίδι μου ήταν να μην ψηφίσω κανέναν τη πρώτη μέρα και να παρω απουσία. Χωρίς δολοφονία δεν υπάρχει δολοφόνος. Όταν ψήφισα άπο 0 ψήφους αρχίσαν να με ψηφίζουν.

Παρακολουθώντας το παιχνίδι στη συνέχια ήμουν σίγουρος ότι μαφιοζα ήταν η Himela. Ξεσκέπασε τον αρχιμαφιόζο (η τέλεια μπλόφα) και έκανε λογικούς συσχετισμούς αθωώονοτας αλλους παικτες. Τους άλλους που υποπτευόμουν ήταν η Marjoree26 που σε κάποιο σημειο του παιχνιδιού την προστάτευσε η Himela και ο tsarachaf καθώς μίλησε ενώ μέχρι τότε ήταν μουγκος.

Τις προβλέψεις μου τις έστειλα στην ΣΕ για να έχω αποδεικτικο στοιχείο ότι τα σκέφτηκα τότε.

Προτάσεις για το επόμενο Παλερμο:

Η συνομιλία μεταξύ των μαφιόζων να γίνεται σε κρυφό θέμα που στο τέλος του παιχνιδιού να γίνεται φανερό και όχι σε skype για να τα βλεπουμε στο τέλος και να γελάμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
@akikos και συ κουβά πηγές με τις προβλέψεις :P
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Σύλβια, εσείς δεν τον ακούγατε και απομονώνατε πράγματα. Όχι μόνο από τον Ιορδάνη αλλά και από άλλους παίκτες. Οι δημοσιεύσεις είναι εκεί, μπορεί κανείς να ανατρέξει και να δει, πως ο Ιορδάνης διακριτικά είχε εκφράσει αμφιβολίες ότι η Εμιλούκο είναι μαφιόζα, αλλά και για άλλους παίκτες...
Μόλις μάλιστα πήρε την απάντηση και για την Marjoree έπαιξε την Τυμβωρυχία για να δείξει πόσους μαφιόζους έχει μέσα στο παιχνίδι. Την ίδια κίνηση κάνατε - Τυμβωρυχία έπαιξες εσύ και αθωώθηκες, Τυμβωρυχία έπαιξε και ο Ιορδάνης.

Εγώ έπαιξα τυμβωρυχία σε μαφιόζο, εκείνος σε πολίτη. Τί σχέση έχει αυτό;

Για το οτι η Εμιλούκο ήταν τελικά μαφιόζα αρκετοί είχαμε αμφιβολίες.

Εγώ θυμάμαι την Παρασκευή τον Ιορδάνη να λέει οτι δεν έχει ιδέα τί έχει συμβεί στο παιχνίδι.

Τέλος πάντων οκ, αν ξέρεις το ρόλο κάποιου βλέπεις το ποστ του και λες "να εδώ τους το είπε, γιατί δεν το βλέπουν;". Εγώ αθώο τον θεωρούσα μέχρι που αυτή τη βδομάδα δεν ήθελε να ψηφίσει με τους πολίτες ακόμα κι αν η ψήφος του δεν είχε σημασία, οτι τα ποστ του ήταν λίγα και όχι βοηθητικά, κι όταν άρχισε να υποψιάζεται τη Σινεφίλ, που θεωρούσα ως τότε αθώα, άρχισα να τον υποψιάζομαι. Αν εκείνη τη στιγμή ήξερα οτι έχουμε μόνο έναν μαφιόζο (τον ντιμι), δε θα καθόμουν να φάω ένα γύρο για να κάνω ολόκληρη σκευωρία να βγάλω τον θεωρητικά τελευταίο μαφιόζο.

Είναι τυχαίο οτι όλοι όσοι είχαμε μείνει (ικαρίονας, τσαρα, ιντιανα, κομφυ και εγώ) τον θεωρούσαμε ένοχο;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Ορίστε εδώ, Παρασκευή βράδυ. Ίσως δεν είχε δει ακόμα οτι η Μελανία ήταν μαφιόζα; Μπορεί κι αυτό. Πρέπει να δω τα ημερολόγια για να μάθω πότε ρώτησε και για ποιον.

Τελευταίο σχόλιο πριν το ΣΚ.

Γενικότερα απο την εξέλιξη των δύο τελευταίων ψηφοφοριών δεν νομίζω ότι έχουμε έξω 3 μαφιόζους, αμφιβάλλω αν έχουμε 2. Όσο τραγικά και αν είναι τα πράγματα μια μαφία ποτέ δεν θα άφηνε ένα μέλος της να φύγει αμαχητή. Όχι μόνο μία (Φινέας) αλλά τρεις ολόκληρες φορές.
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Μπράβο ρε πολιτάρες. Βλέποντας τους ρόλους καλά το πήγαμε. Βγήκε αρχιμαφιόζος, πόρνη και ΔΑ συνεχόμενα. Για μια στιγμή όπως έβλεπα το παιχνίδι νόμιζα ότι έχω πέσει έξω εντελώς αλλά τελικά δεν τα πήγα τόσο άσχημα για πολιτάκος με μια πυθία στο χέρι που τη χρησιμοποίησα για τον Ηλία.

Στους ένοχους έπεσα μέσα αρκετά παρότι απέδωσα διαφορετικούς ρόλους ενόχων και δεν υποπτεύθηκα dimijim για κακό ρόλο.
Ο υπολογισμός μου στη 01/08 ήταν ο εξής:

Μαφιόζοι: Φινεύς, Ultraviolence, Emilouko & Marjorie (απ' αυτούς θεωρώ Φινεύς αρχιμαφιόζο, Ultra ως κρυφό μαφιόζο, Εμιλυ ως Φανερο του Πληροφοριοδότη και Marjorie ως φανερό του Αντίπαλου Μαφιόζου).
ΔΑ: Physiognomist
Πόρνη: Μελανία

Στους αθώους έπεσα εντελώς έξω:

Πληροφοριοδότης: Indiana Jones
Ντετέκτιβ: Τζόνι
Συγκάτοικοι: Χιμέλα & Libertus
Μέντιουμ: Tsarachaf
Μάγισσα: Iliaso
Δήμαρχος: i lie us
Αλεξίσφαιρος: akikos
Πολίτης: Ikarionas
Μου μένουν οι εξής: Karadakov, dimijim, Comfortably, Cinefil. Σε αυτούς μέσα είναι οι εξής ρόλοι: ΑΜ, Γιατρός, Αυτοκράτορας και Δικηγόρος. Ο ΑΜ δεν είναι ο Καραντάκος και ο Καραντάκος δεν πρέπει να είναι ούτε γιατρός. Είναι είτε δικηγόρος είτε αυτοκράτορας. Ο ΑΜ είναι ανάμεσα στους άλλους τρεις και ίσως να μην είναι ούτε η Cinefil. Μένει για ΑΜ ο Comfortably και ο dimijim και αυτός που μένει απ'τους δυο τους είναι αυτοκράτορας ή δικηγόρος και όχι γιατρός. Θα μοιράσω λοιπόν τους ρόλους ως εξής:
Γιατρός: Cinefil
Αυτοκράτορας: Karadakov
Δικηγόρος: Dimijim
Αντίπαλος Μαφιόζος: Comfortably

Οι συγκάτοικοι με δυσκόλεψαν αρκετά. Εστίασα στην αθώωση του Λιμπέρτους απ' τη Χιμέλα και δεν πρόσεξα το ότι ο Τζόνι έριξε 4η στον ακίκο για να μην διακινδυνέψει ο Ιντιάνα, ο οποίος άλλωστε ψήφισε Φύσιο και Φινέα για να σώσει τον Τζόνι στην ψηφοφορία που έφυγε ο Φινέας. Τη Σινεφίλ την κατάλαβα αργότερα ως ΑΜ.

Έχω δυο γενικότερα σχόλια και έξι ερωτήσεις. Ξεκινάω από τις ερωτήσεις.


1) Dimijim αφού είχες τη νεκροφάνεια γιατί δεν την έπαιξες αμέσως; Ξέρω ότι σε υποπτεύονταν αλλά δεν χρειαζόταν να φέρεις πίσω Ούλτρα. Μπορούσες να φέρεις τη Μελανία που αρκετοί ακόμη την είχαν ως αθώα. Αν την έφερνες την Παρασκευή πριν το τέλος της ψηφοφορίας θα έπαιρνε και μια κάρτα παραπάνω την Κυριακή και θα ήσασταν τρεις μαφιόζοι μέσα. Είχατε και το σενάριο για τον Λιμπέρτους που ήταν πολύ καλό και θα κερδίζατε χρόνο (ασφαλώς δεν θα έπρεπε να τον σκοτώσετε τόσο άμεσα).

2) Ερώτηση προς μαφιόζους. Επιχείρησα ως απλός πολίτης χωρίς πληροφορίες να προσπαθήσω να το παίξω λίγο ντετεκτιβ λίγο ΑΜ και για να μην με σκοτώσετε αλλά και για να καλύψω άλλους ρόλους. Τα κατάφερα καθόλου; Με θεωρήσατε ποτέ κάτι απ' αυτά; Ρωτάω για να δω πώς σκεφτήκατε κι αν όντως πέτυχα εν μέρει αυτό που ήθελα να κάνω ή αν πρέπει να το επιχειρήσω αλλιώς. Με κατηγορήσατε για ΑΜ αλλά το πιστεύατε όντως ότι είμαι ή απλώς ψάχνατε αφορμή για να με βγάλετε;

3) Ρε ακίκο πώς και τι ακριβώς σκέφτηκες τη στιγμή που ακύρωσες ψήφο από τον dimijim αντί να σώσεις τον εαυτό σου; Δεν μπόρεσα να καταλάβω τι επιχείρησες να κάνεις.

4) Σινεφίλ, για ποιο λόγο βάρεσες Κομφόρταμπλι και όχι Ιντιάνα στο πρώτο σου κιλ; Ο Ιντιανα δεν ειχε σιγουρα Αποτυχία Δολοφονίας και θα πέθαινε. Γιατί χτύπησες άλλον; Πώς το σκέφτηκες;

5) Τι στον π@@τσο παίχτηκε με Φινέα; Εγώ εξήγησα γιατί πήγα πάνω του. Μου έβγαινε ύποπτος σε τρια σενάρια αλλά τότε έπρεπε να αλλάξω και ψήφο από τον Φύσιο γιατί νόμιζα ΔΑ τη Μελανία και έπρεπε κάτι να ψηφισω, οπότε ψηφισα εναν υποπτο μπας και τον πεταξει εξω με την ιδιότητά της. Αλλά οι υπόλοιποι γιατί τον ψηφίσατε; Στην αρχή όταν ειδα το κύμα λέω έκανα μαλακία. Ειδικά όταν είδα να τον ψηφίζει ο Κομφόρταμπλι και ο Ιντιάνα που τότε δεν τους εμπιστευόμουν. Αλλά είδα να τον ψηφιζουν και αρκετα ατομα που θεωρουσα αθώα. Και θεώρησα οτι θα υπαρχουν μεσα πληροφοριοδοτες κλπ αλλά και συγκατοικοι. Συγκατοικοι υπήρχαν και ντετέκτιβ υπήρχε αν και δεν νομιζω να ρωτησε γι' αυτό. Σίγουρα σταθήκαμε τυχεροί αλλά τι ακριβώς σκεφτήκατε και πήγατε πάνω του; Οι συγκατοικοι το καταλαβαίνω. Τον ψηφισαν για να σωθεί ο Τζόνι.

6) Καραντάκο, γιατί σου έβγαινα δυνατός κακός σε όλα τα σενάρια; Π.χ. πόρνη, Μαφιόζος, Αντίπαλος Μαφιόζος; Από ένα σημείο και μετά πείστηκα ότι δεν έχεις καλό ρόλο, γιατί κάποια απ' αυτά δεν γινόταν με τίποτα να ισχύουν.

Και τώρα τα σχόλια:

1) Σαν παιχνίδι το απήλαυσα πολύ και είχα και ρόλο που μ' άρεσε. Ο απλός πολίτης μου αρέσει πολύ γιατί ξεκινάει απ' το μηδέν και δεν έχει και ευθύνες άλλων ρόλων. Δεν υπήρξαν ποινές και ήταν αρκετά καλό παιχνίδι απ' αυτή την άποψη. Ωστόσο, σε πολλά σημεία δεν υπήρχε από μεριάς πολιτών δυνατή επιχειρηματολογία, ή και δεν υπήρχε καν επιχειρηματολογία ή ακόμη χειρότερα δεν υπήρχε καν συμμετοχή. Καταλαβαίνω ότι κάποια πράγματα δεν μπορείς ή δεν πρέπει να τα πεις για να μην παρουσιάσεις τον σκεπτικό σου αλλά μου δόθηκε η εντύπωση ότι σε κάποια φάση απλώς κάναμε γιούρια κι όποιον έπαιρνε ο χάρος. Kάποια πράγματα σαν το σενάριο του Ούλτρα, σχολιάστηκαν από λίγους ενώ ήταν καλές παρατηρήσεις για εκείνη τη φάση του παιχνιδιού. Φρόντισα να κινηθώ πάντα με συγκεκριμένα σενάρια που έκανα και ποτέ εντελώς ντουγρού. Νομίζω τα σενάρια για Μελανία ως ΔΑ ή για Έμιλυ ως μαφιόζο ή για Μαρτζορί ως μαφιόζο έστεκαν λογικά, παρότι δεν ίσχυαν, τουλάχιστον όχι για τους συγκεκριμένους ρόλους κακών. Από λίγα άτομα είδα σοβαρή επιχειρηματολογία. Νομίζω επίσης πως από ένα σημείο και μετά ξέφυγε η κατάσταση και λίγο με προσωπικές επιθέσεις. Μπορεί να οδήγησε σε αυτό ο ζήλος για το παιχνίδι ή ίσως και ένας φανατισμός που οκ υπάρχει στο παλέρμο αλλά νομίζω πως και ο Ηλίας άκουσε αδίκως κάποια προσωπικά πράγματα για τον ίδιο που δεν χρειάζονταν γιατί το παιδί έγραφε κάτι, ακόμη κι αν μερικές φορές ήταν δυσνόητο αλλά και η Χιμέλα ξέφυγε σε επιθέσεις εναντίον του dimijim που σε πολλές περιπτώσεις ήταν άστοχες, π.χ. όταν τον κατηγόρησε πως δεν έκανε σενάρια για το παιχνίδι. Ο dimijim μπήκε στον κόπο να κάνει πολλά σενάρια. Έψαξε ένα ένα τα εμότικονς μου, έφτιαξε σενάριο για Λιμπέρτους ως μαφιόζο της Έμιλυς, έφτιαξε σενάρια για μένα σε διάφορους ρόλους. Ίσως είναι η ιδέα μου γιατί ο γραπτός λόγος συχνά παρεξηγείται και μπορεί να εκληφθεί με εσφαλμένο τρόπο αλλά νομίζω πως σε κάποιες φάσεις ξέφυγε λίγο η κατάσταση. Ένα παιχνίδι είναι και παίζουμε για να το απολαύσουμε. Σίγουρα θα ανέβουν οι τόνοι σε κάποιες φάσεις και μπορεί να ειπωθούν πράγματα που δεν χρειάζονται αλλά ας τα αποφεύγουμε για να το απολαμβάνουμε περισσότερο όλοι. Εγώ προσωπικά στενοχωρήθηκα βλέποντας άτομα να λένε ότι είναι το τελευταίο τους παιχνίδι κλπ. Να μην είναι. Να είμαστε εδώ γεροί να ξαναπαίξουμε και του χρόνου και να έχουμε περισσότερο χρόνο. Σίγουρα όλοι σιγά σιγά δένονται με διάφορες υποχρεώσεις αλλά σαν την παλερμάρα δεν έχει ρε παιδιά. Σιγά τώρα που δεν θα παίξουμε είτε για προσωπικές κόντρες είτε για άλλους λόγους. Το παλέρμο μας βοηθάει να μην αντιληφθούμε ότι μεγαλώνουμε με γρήγορους ρυθμούς και ότι σιγά σιγά μπαίνουν στη ζωή μας πράγματα που ταιριάζουν περισσότερο σε ''μεγάλους'', και εμένα αυτό μ' αρέσει. Επομένως περιμένω όσους είπαν πως θα είναι το τελευταίο τους παιχνίδι, να είναι εδώ και του χρόνου (εγώ βέβαια δεν ξέρω αν θα είμαι γιατί υπάρχει περίπτωση να πάω Θιβέτ :P).

2) Παίζω παλέρμο από 9 χρονών, ονλάιν μόνο τρια χρόνια. Αλλά πρώτη φορά μου γαμήθηκε το μυαλό τόσο πολύ σε παιχνίδι. Από μια φάση και μετά χάθηκα. Ένιωθα σαν οποιοδήποτε σενάριο κι αν μπορούσα να φτιάξω, θα μπορούσε να ισχύει, σαν να μην είχα κανένα δυνατό στοιχείο για το πώς κινήθηκε το παιχνίδι, ένα χάος. Ίσως απλώς να πέρασαν τα χρόνια και να έφαγα τα ψωμιά μου :P Αλλά νομίζω πως έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο το ότι έγιναν πολλές επιπόλαιες κινήσεις από πολίτες. Μια τυμβωρυχία από Ηλία που αχρηστεύθηκε ενώ θα μας έδειχνε πόσα πράγματα αν την πετούσαμε σε άλλο άτομο και όχι στον πρώτο mvp. H Mαρτζορί και ο ακίκος δεν μπήκαν καν στον κόπο να πουν ένα σενάριο, κάτι με επιχειρήματα, έστω ένα επιχείρημα. Ο ένας τρόλαρε και η άλλη απλώς έλεγε ο Ικαρίονας είναι μαφιόζος. Σίγουρα δεν παίζουμε και δεν σκεφτόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο αλλά ρε παιδιά αν μας βοηθούσατε λίγο, μπορεί και να μην ειχατε βγει αλλά και να λύναμε νωρίτερα το παιχνίδι. Όταν βλέπεις τέτοιες κινήσεις αθώων τους θεωρείς ενόχους και δυσκολεύεσαι να λύσεις το παιχνίδι. Από ένα σημείο και μετά δεν ήμουν σίγουρος ούτε για το τι ρόλοι υπάρχουν μέσα στο παιχνίδι, για το τι έχουμε βγάλει κλπ. Προσωπικά μ' αρέσει πολύ ο απλός πολίτης σαν ρόλος αλλά προσπάθησα να τον παίξω με πολύ ζήλο για να κάνω λίγο τη διαφορά από άλλα παιχνίδια που οι πολίτες ξεχώριζαν επειδή ξενέρωναν. Νομίζω πως το γεγονός ότι έπαιξα με τέτοιο ζήλο έδειχνε σαν να έχω ρολάρα και μπέρδεψε τους μαφιόζους περισσότερο. Απ' το να τους βοηθούσα να βρουν ρόλους. Αν βοηθούν όλοι οι αθώοι, όλα είναι ευκολότερα. Δεν χρειάζεται να φτιάξει κανείς τρελά σενάρια αλλά ας πει κάτι, μια σκέψη, μια παρατήρηση.

Αυτά από εμένα. Απήλαυσα το παιχνίδι παρότι με δυσκόλεψε πολύ και αντιλαμβάνομαι απολύτως την ανακούφιση του Tsarachaf όταν έριξε την ΑΔ ο Κομφόρταμπλι και είπε ''επιτέλους ένας αθώος σ' αυτό το παιχνίδι''. :P Πάντως μην πεις ότι δεν σε βοήθησα. Κατηγορώντας Μελανία σε έβγαλε από αρκετό κόπο αγαπητέ πληροφοριοδότη. :P

ΥΓ.Το αιώνιο καλό κορίτσι του παλέρμο πάλι κακό ρόλο πήρε; Μελανία, τι συμβαίνει; Παραστράτησες για πάντα;
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Εγώ έπαιξα τυμβωρυχία σε μαφιόζο, εκείνος σε πολίτη. Τί σχέση έχει αυτό;
Πίστεψε αυτό που ήθελα όλοι να πιστέψετε. Ότι ήμουν δολοφόνος και ήθελα να προστατέψω έναν άλλον δολοφόνο. Αν ήμουν ο αρχιμαφιόζος ολοι θα ψήφισαν τον dimjim μετά και ο Ηλίας θα ήταν ο πιο χρήσιμος παίκτης του παιχνιδιού.

Τελικά δεν ήμουν. Αναγκάστηκα να κάνω ότι έκανα για να αυξήσω τις πιθανότητες να επιβιώσω από την ψηφοφορία.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Μαφιοζοι κανατε τραγικο λαθος που δεν με προστατέψατε καθώς ο dimjim θα μπορουσε να με επηρεάσει εύκολα. Ήταν τυχαία επιλογή μου να τον προστατέψω και την επιλογή θα την υποστήριζα μέχρι τέλους.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top