Palermo #47 - Harry Potter

Ποιος επιθυμείτε να αποχωρήσει; (09/08)
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 6)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Εντάξει, θα το δούμε αύριο αυτό. Απλά μην κολλάς σε μια θεωρία και παραμένεις ακούνητος γιατί είδες οτι χτες ήσουν 100% λάθος.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γίνονται πραγματάκια στον κόσμο του Παλέρμο.

1) Μου φαίνεται παράξενο που ανεβαίνει ο Comfy. Ήταν πολύ καθοριστικός στο να φύγει ο Φινευς. Βέβαια θα μπορούσε να είναι κάποιος φανερός και να προσπαθεί να παίξει τον καλό, αλλά και πάλι για μένα είναι αθώος προς το παρόν.

2) Με Μελανία ειλικρινά δεν έχω καταλάβει καθόλου τι παίζει. Πήγε να την σώσει ο ΔΑ, τι τον έκανε να τη θεωρεί σίγουρη μαφιόζα δεν έχω καταλάβει.

3) Η Μάρτζορι δεν έχει βοηθήσει ιδιαίτερα στο παιχνίδι, περνάει απαρατήρητη και οι ψήφοι της δεν βγάζουν νόημα. Δεν έχω καταλάβει πως έχει βοηθήσει τους πολίτες.

4) Ο Ηλίας και ο Ούλτρα έχουν αλληλοψηφιστεί. Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να σημαίνει κάτι αυτο, αλλά μου τράβηξε την προσοχή βλέποντας την ψηφοφορία.

Προσωπικά θα ψηφίσω Emilouko
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
2) Με Μελανία ειλικρινά δεν έχω καταλάβει καθόλου τι παίζει. Πήγε να την σώσει ο ΔΑ, τι τον έκανε να τη θεωρεί σίγουρη μαφιόζα δεν έχω καταλάβει.
Γιάννη έχουν απαντηθεί αυτά, διάβασε πριν γράψεις τα ίδια και τα ίδια. Πλζ δηλαδή, έλεος. Είναι εκνευριστικό να έχεις εξηγήσει κάποια θεωρία 3-4 φορές και να βγαίνει κάποιος που φανερά δεν την έχει διαβάσει. Θεωρώ οτι δεν έχεις διαβάσει εντελώς ή δεν έχεις δώσει σημασία σε κανένα ποστ από χτες το βράδυ. Σε παρακαλώ κάντο.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Πέμπτη 01/08:

1. CiNeFiL--> Emilouko
2. ComfortablySmug
3. dimijim --> Marjoree26
4. Emilouko --> ~Melania~
5. Himela --> Emilouko
6. i_lie_us --> ultraviolence
7. Ikarionas --> Emilouko
8. Iliaso --> ~Melania~
9. Jkaradakov --> Emilouko
10. Johnny15 --> Emilouko
11. Libertus
12. Marjoree26 --> Comfortably Smug
13. ~Melania~ --> ComfortablySmug
14. tsarachaf
15. ultraviolence --> i_lie_us


Ψήφοι:
5 Emilouko
2 ComfortablySmug
2 ~Melania~
1 i_lie_us
1 Marjoree26
1 ultraviolence


Η χώρα των φαντασμάτων
Indiana Jones - Δολοφονία 31/07
Physiognomist - Ψηφοφορία 31/07

Οριστικές αποχωρήσεις
akikos - Ψηφοφορία 29/07 - Αλεξίσφαιρο Γιλέκο
Φινεύς - Ψηφοφορία 30/07 - Αρχιμαφιόζος

Απουσίες
i_lie_us #1
ultraviolence #1

Λοιπές ενέργειες παικτών
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από akikos
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Johnny15
Ενεργοποίηση Κάρτας: Επιπλέον ψήφος από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από Himela
Ενεργοποίηση Κάρτας: Άμεση Προφυλάκιση από Physiognomist
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Άμεσης Προφυλάκισης από ComfortablySmug
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Emilouko
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από ~Melania~
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Ιδιότητας ΔΑ: Αντιστροφή ψήφου
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γιάννη έχουν απαντηθεί αυτά, διάβασε πριν γράψεις τα ίδια και τα ίδια. Πλζ δηλαδή, έλεος. Είναι εκνευριστικό να έχεις εξηγήσει κάποια θεωρία 3-4 φορές και να βγαίνει κάποιος που φανερά δεν την έχει διαβάσει. Θεωρώ οτι δεν έχεις διαβάσει εντελώς ή δεν έχεις δώσει σημασία σε κανένα ποστ από χτες το βράδυ. Σε παρακαλώ κάντο.


Χιμέλα μου μην μου θυμώνεις. Για δικούς μου λογους δεν πιστεύω στην θεωρία σου.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Χιμέλα μου μην μου θυμώνεις. Για δικούς μου λογους δεν πιστεύω στην θεωρία σου.

(δε σού θυμώνω μωρό μου, η ένταση της στιγμής)
Δεκτό. Πες μας τη δική σου λοιπόν.

Ο Τζόνυ έχει πει οτι θεωρεί τον physio μαφιόζο. Αν όντως είναι μαφιόζος, η θεωρία μου είναι για τα σκουπίδια. Αν ήταν μαφιόζος ο physio, θα το έχει μάθει το μέντιουμ αν ζει ακόμα. Αν όντως ήταν μαφιόζος, έχει νόημα να βρούμε τον ΔΑ; Δεν ξέρω, πείτε κι οι υπόλοιποι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Καλημέρα!

Τον Κομφ άρχισα να τον απομακρύνω από τους υπόπτους μου, επειδή η ψήφος του ήταν καθοριστική στο να φύγει ο Φινεύς. Μπορεί πραγματικά να τον μπέρδεψε ο τρόπος που παίζω και να με είχε στο στόχαστρο για 2 γύρους.


Ψήφος στην Emilouko.
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Δύο πράγματα που πρέπει να λαμβάνει κανείς πάντα υπόψιν του σε κάθε παλέρμο είναι τα εξής:

1) Ότι όταν υπάρχουν κάποιοι μαφιόζοι που έχουν φανερωθεί, οι υπόλοιποι το μόνο που μπορούν να κάνουν για να τους σώσουν είναι να προσπαθήσουν να στρέψουν το βλέμμα σε άτομα που επίσης υπάρχουν αρκετοί λόγοι να τα υποψιαστείς αλλά που είναι αθώα π.χ. Κομφόρταμπλι ή Ηλία στην προκειμένη περίπτωση.

2) Σε παιχνίδια που υπάρχουν δύο φανεροί μαφιόζοι είναι συχνά τα πλέι μεταξύ τους για να μπερδέψουν αυτούς που τους γνωρίζουν π.χ. ο ένας να κατηγορήσει τον άλλο ή ο ένας να αθωώσει τον άλλο.

υ.γ. ο Φύσιο δεν ήταν μαφιόζος και η θεωρία σου ήταν μια χαρά. Βρε μήπως είχα υποψιαστεί κι εγώ τον Φύσιο ως ΔΑ και σας έστρεψα στη Μελανία προσπαθώντας ταυτοχρόνως να κρατήσω αυτόν στην ισοβαθμία που ήθελα να φτιάξω; Προφανώς αστειεύομαι. Θα ήταν τραβηγμένο.

Ας βάλουμε και ένα τραγουδάκι για σήμερα γιατί δεν μπορώ τη σιωπή.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
(δε σού θυμώνω μωρό μου, η ένταση της στιγμής)
Δεκτό. Πες μας τη δική σου λοιπόν.


Θεωρώ πιο πιθανό να έκανε λάθος ο ΔΑ, παρά να ήταν ΔΑ ο Φυσιο και απλά να αναγκάστηκε να παίξει την ιδιότητα του. Για εμένα δεν βγάζει νόημα ένας ΔΑ να "κάψει" την ιδιότητα του βγαίνοντας γιατί βγαίνει έτσι και αλλιώς. Καλύτερα να την κρατούσε, να έβγαινε από το παιχνίδι και να μας έκανε να συνεχίσουμε να φοβόμαστε για τον ΔΑ και στις υπόλοιπες ψηφοφορίες. Λοιπόν κάτσε να δούμε τι έγινε σήμερα το βράδυ.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Πέμπτη 01/08:

1. CiNeFiL--> Emilouko
2. ComfortablySmug
3. dimijim --> Marjoree26
4. Emilouko --> ~Melania~
5. Himela --> Emilouko
6. i_lie_us --> ultraviolence
7. Ikarionas --> Emilouko
8. Iliaso --> ~Melania~
9. Jkaradakov --> Emilouko
10. Johnny15 --> Emilouko
11. Libertus --> Emilouko
12. Marjoree26 --> Comfortably Smug
13. ~Melania~ --> ComfortablySmug
14. tsarachaf
15. ultraviolence --> i_lie_us


Ψήφοι:
6 Emilouko
2 ComfortablySmug
2 ~Melania~
1 i_lie_us
1 Marjoree26
1 ultraviolence


Η χώρα των φαντασμάτων
Indiana Jones - Δολοφονία 31/07
Physiognomist - Ψηφοφορία 31/07

Οριστικές αποχωρήσεις
akikos - Ψηφοφορία 29/07 - Αλεξίσφαιρο Γιλέκο
Φινεύς - Ψηφοφορία 30/07 - Αρχιμαφιόζος

Απουσίες
i_lie_us #1
ultraviolence #1

Λοιπές ενέργειες παικτών
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από akikos
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Johnny15
Ενεργοποίηση Κάρτας: Επιπλέον ψήφος από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από Himela
Ενεργοποίηση Κάρτας: Άμεση Προφυλάκιση από Physiognomist
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Άμεσης Προφυλάκισης από ComfortablySmug
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Emilouko
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από ~Melania~
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Ιδιότητας ΔΑ: Αντιστροφή ψήφου
 

ComfortablySmug

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ComfortablySmug αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Good morning sunshines!

Κατα 99% ο physio δεν ηταν ΔΑ για ενα πολυ απλό λόγο: Όχι μονο δεν ασχολήθηκε καθόλου στο τέλος της ψηφοφορίας αλλά άφησε την ψήφο του στον ilieus. Δηλαδή αν εσείς είσασταν ΔΑ δε θα προσπαθούσατε να φτιάξετε τα αποτελέσματα ώστε να έχετε το επιθυμητό αποτέλεσμα? (και είχε πολύ καλή δικαιολογία ότι προσπαθούσε να σώσει τον εαυτό του ψηφίζοντας melania)

Λολ, ομολογώ ότι 1η φορά σε αυτό το παιχνίδι με λένε πόρνη(?). Και πάλι ο κόμφι δε μπορεί να είναι γιατί πολύ απλά αν είμαι δα ή πόρνη δε θα με πολυενδιαφέρει να σώσω ένα καλό παίκτη για να σας ρίξω στάχτη στα μάτια (μη ξεχνάμε ότι αυτά τα άτομα μετράνε και είναι πολίτες)
Αν ο κόμφι είναι μαφιόζος έχει ψηφίσει αρχιμαφιόζο,έσωσε ένα καλό παίκτη και έβαλε στο στόχαστρο τον κακό physiο (τουλάχιστον όλοι μπορούμε να θεωρούμε οτι physio=κακος).Δηλαδή αν είχα κάνει όλα αυτά οι άλλοι μαφιόζοι δε θα με έβαζαν στη θέση μου? Και ξαναζητάω απο ντετέκτιβ/άτομο με όνειρο να επιβεβαιώσει την αθωότητα μου.
Ομολογώ ότι το ψώνιο μου χάρηκε που για 1 ώρα ήμουν mvp (1η φορά στα 3 χρόνια)
Δεν είμαι βέβαιος για την ενοχή της εμιλούκο και εξακολουθώ να πιστεύω σε ενοχή μελάνια,αλλά ποιος είμαι εγώ για να αμφισβητώ κύματα?

Ψήφο σε emilouko (με πολλές επιφυλάξεις)
 

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Καλημέρα και από μένα, πάμε για ανάλυση θεωριών. Σημέρα δεν έχω πολλές παραθέσεις, θα απαντήσω σε κάποιες αναφορές και θα χρησιμοποιήσω κάποιες σαν αφορμή για να αναλύσω την σκεψη μου.

Εξηγώ από τώρα, ότι και πάλι οι θεωρίες μου θα είναι βασισμένες σε πράξεις και όχι σε λόγια, όπου πράξεις στο Παλέρμο εννοώ ψήφους και κάρτες; Γιατί; Πολύ απλά, γιατί μέχρι στιγμής όλοι πηδάνε από δω κι από κει και δεν μπορώ να δω ένα σταθερό pattern λόγου από κάποιον.

Χαίρεται!

Συλβί μου ο dimijim χρειαζόταν έναν καλό μεσημεριανό υπνάκο. Ο dimijim επίσης νιώθει ότι βρισκόμαστε σ ένα πολύ κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού και πασχίζει από το πρωί να βγάλει μια κάποια άκρη.

Στα δικά μου μάτια το πρόσωπο κλειδί όλου του παιχνιδιού αυτή τη στιγμή είναι ο Ικαρίωνας. Ο Ικαρίωνας συνδέεται άμεσα με τον Ούλτρα λόγω των τραγουδιών και το σήμα ως Πόρνη κι αν ήταν όντως Πόρνη ή μπλόφα και τι μπορεί να είναι ο Ούλτρα σε κάθε περίπτωση. Ο Ικαρίωνας συνδέεται επίσης με το παίξιμο της ΑΠ από τον Φύσιο χθες κι ακόμη περισσότερο θα έλεγα εγώ με την ακύρωσή της από τον Κόμφυ. Ο Ικαρίωνας συνδέεται επίσης με τη Μελανία και το σενάριο που έχει φτιάξει με τη Μελανία να είναι ΔΑ. Όπως καταλαβαίνετε αν βρούμε το ρόλο του Ικαριώνα τότε θα μπορέσουμε να ξεκαθαρίσουμε πολλά πράγματα στο μυαλό μας. Θα έχουμε πληροφορίες δυνατές για τουλάχιστον τέσσερα άλλα άτομα (Ούλτρα, Φύσιο, Κόμφυ και Μελανία) που είναι στις λίστες υπόπτων διάφορων παιχτών.

Πάμε λοιπόν να δούμε τι μπορεί να είναι ο Ικαρίωνας. Θα γράψω για όλους τους πιθανούς ρόλους.

Α. Ο Ικαρίωνας είναι Μαφιόζος
Θα έδινε ένας Μαφιόζος μια τόσο κρίσιμη ψήφο στον Αρχιμαφιόζο του χθες; Δύσκολο αλλά όχι απίθανο. Είναι η πλήρης αθώωσή του, από χθες και μετά κανείς δεν έχει τολμήσει να το αμφισβητήσει αυτό. Αλλά εγώ θα το προσπαθήσω. Ας υποθέσουμε ότι είναι Μαφιόζος και μαζί του είναι κι ο Κόμφυ. Κι έστω ότι βρίσκονται Κυριακή απόγευμα στη γιάφκα κι ετοιμάζουν το πρώτο πλει και λένε να στείλουν εξ αρχής ένα fake σήμα σε έναν ψεύτικο ΔΑ. Ποιο είναι ένα καλό θύμα; Η Μελανία. Γιατί; Γνωρίζονται προσωπικά με τον Κόμφυ. Μια καρδούλα μπορεί να μη σημαίνει τίποτε. Έγινε αυτό, ίσως εκμεταλλευόμενοι τη συζήτηση που ξεκίνησα εγώ για τα emoticons. Ο Ικαρίωνας τη συνεχίζει, κάνοντας το μεγάλο post ψάχνοντας ποιος έβαλε ποιο emoticon. In the meanwhile, ο Φινεύς, ένας άλλος Μαφιόζος, στήνει κι αυτός δύο πολύ ωραία σήματα προς τη Μελανία κι επίσης λέει ότι τα emoticons θα πρέπει να εξεταστούν όχι όμως τώρα, αναδρομικά σε λίγους γύρους. Βολικό, ε; Τι γίνεται σε λίγους γύρους; Ο Ικαρίωνας ολοκληρώνει το παιχνίδι. Είναι αυτός που ξεκινάει το κύμα προς τον Φινέα, το οποίο ενισχύεται σε κάποιο σημείο, με την επίσης κρίσιμη 4η ψήφο από τον Κόμφυ και τσουπ ο Αρχιμαφιόζος έξω. Άμεση αθώωση για τον Ικαριωνα. Πιθανή αθώωση για τον Κόμφυ, που γίνεται ακόμη πιο σίγουρη όταν αυτός ακυρώνει την ΑΠ προς τον Ικαριωνα. Και μετά ο Ικαριωνας μπορεί να γυρίσει αναδρομικά, τώρα που δε θα τον αμφισβητήσει κανείς, να δει τα σήματα που έχει στήσει για τη Μελανία και σήμερα να ζητήσει να φύγει ένας αθώος Πολίτης και να καλύψει έτσι και τον πραγματικό του ΔΑ.
Ερωτήματα: Αν είναι μαζί με τον Κόμφυ τότε γιατί να τον κατηγορήσει; Τι ρόλο παίζει ο Φύσιο και πώς προέκυψε η ΑΠ του; Ποιος είναι ο ορίτζιναλ ΔΑ του και τι σήματα μπορεί να του πέρασε μέσα στο χάος των emoticons;
Είναι τρελό και παρανοϊκό; Προφανώς κι είναι! Είναι κάτι που θα έκανε ο Ικαριωνας; Είναι κάτι που αν γινόταν θα εξασφάλιζε πολύ τη Μαφία; Είναι έστω και κάπως πιθανό ή το απορρίπτουμε;

Β. Ο Ικαρίωνας είναι ο ΔΑ
Σ αυτήν την περίπτωση τα έκανε λίγο σκατά χθες διώχνοντας out of nowhere τον Αρχιμαφιόζο του. Θα ρίσκαρε σήμερα να στοχεύσει και στη Μελανία χωρίς να ξέρει την πραγματική της ταυτότητα; Αν την ξέρει όμως κάπως; Τότε παγιδεύει μια αθώα, πήρε την παίχτρια που αναφέρεται στους περισσότερους, ψάχνοντας βρήκε και διάφορα υποθετικά σήματα προς αυτήν και πόνταρε ότι κι όλα να μην ισχύουν, ένα τουλάχιστον θα γίνει πιστευτό. Και πήγε έτσι να διώξει την πιθανή ταμπέλα του ΔΑ από πάνω του, να μας κάνει να πεισθούμε ότι ο ΔΑ έχει φύγει κι αυτός να καθίσει μετά ανενόχλητος περιμένοντας ένα σήμα όταν κανείς δε θα το ψάχνει και να παίξει την ιδιότητά σου σε μια ψηφοφορία που δε θα υπάρχει ισοψηφία; Παιχνίδι παρόμοιο με τον Χάρη στο #43 και τότε είχε εξελιχθεί υπέροχα για τον Χάρη.
Ερωτήματα: Ποια είναι η Μαφία του τότε; Υπάρχει κάπου κάποιο σήμα προς τον Ικαριων; Οι στίχοι που αντάλλαξαν με τον Ούλτρα θα μπορούσαν να είναι σήμα; Αν ο Ούλτρα είναι Μαφιόζος τον Ικαρίων θα τον έδινε έτσι ως Πόρνη; Μήπως τον συμφέρει να θεωρηθεί Πόρνη μιας και μπορεί να μη φύγει άμεσα;

Γ. Ο Ικαρίωνας είναι Πόρνη
Και σ αυτήν την περίπτωση τα έκανε λίγο σκατά χθες διώχνοντας out of nowhere τον Αρχιμαφιόζο του. Κι εδώ το ρίσκο να στοχεύσει σήμερα τη Μελανία χωρίς να ξέρει την πραγματική της ταυτότητα είναι ακόμη μεγαλύτερο μιας και δεν υπάρχει και κανείς εκεί έξω να τον βοηθήσει αν κάνει λάθος. Το post βέβαια με τους στίχους και το τραγούδι θα μπορούσε να είναι ωραιότατο σήμα Πόρνης. Βλέπετε ότι κι ο ίδιος μετά το post του Ούλτρα δεν το σχολίασε περισσότερο, παρά μόνο έμεινε σ ένα "Ήταν μπλόφα" που απάντησε σε εμένα. Προφανώς και θα απαντούσε ότι ήταν μπλόφα μετά την αποκάλυψη του Ούλτρα. Δε θα έλεγε "Ναι με πιάσατε είμαι η Πόρνη".
Ερωτήματα: Αν είναι η Πόρνη τότε τι είναι ο Ούλτρα; Θα μπορούσε να είναι αθώος που τον κατάλαβε ως Πόρνη και τον κάλυψε; Θα μπορούσε να είναι Μαφιόζος που έχει βρει ήδη την ορίτζιναλ Πόρνη του; Κι αν είναι, ποια είναι αυτή; Θα μπορούσε να είναι Μαφιόζος και να πίστεψε ότι είναι παγίδα από τον Ικαρίωνα και να τον έκαψε για να αθωωθεί; Κι αν ο Ικαριωνας είναι Πόρνη, τότε η Μελανία είναι σίγουρα αθώα;

Δ. Ο Ικαρίωνας είναι Αντίπαλος Μαφιόζος
Ακόμη ένα ενδιαφέρον σενάριο. Ο Ικαρίωνας παίζει σόλο. Τον συμφέρει σ αυτήν την περίπτωση πολύ να διώξει τον Αρχιμαφιόζο και να θεωρηθεί αθώος έτσι ώστε να παραμείνει μέχρι το τέλος μέσα και να κερδίσει μόνος του. Σαν ΑΜ πιθανόν και να ασχολούταν με καρδούλες και λουλουδάκια και με παρανοϊκές ιδέες γιατί κάπως θα έπρεπε να πείσει ότι κάνει και λάθη. Όπως είπε κι η Σύλβια, είναι πιο εύκολο να συνεργαστεί με τη Μαφία μέχρι ένα σημείο έτσι ώστε να έχει στο τέλος λιγότερη βρώμικη δουλειά να κάνει. Όταν συνεργάζεται με τη Μαφία το αποκαλεί λάθος. Όταν συνεργάζεται με τους Πολίτες το αποκαλεί "έδιωξα τον Αρχιμαφιόζο σας".
Ερωτήματα: Ποιον Φανερό ξέρει; Το ότι χθες πέτυχε τον Αρχιμαφιόζο ήταν καθαρά τύχη ή είδε κάτι από τον Φανερό του και στράφηκε στον Αρχιμαφιόζο; Μπορεί κάπως να ξέρει και την ενοχή της Μελανίας σήμερα ή είναι η μέρα που κάνει λάθος;
Αν ισχύει βέβαια αυτό το σενάριο, ειδικά τώρα που τον έχουμε υποπτευθεί, μπορεί και να μη μάθουμε ποτέ τον Φανερό του...

Ε. Ο Ικαρίωνας είναι Πολίτης
Το καλό αγόρι του Palermo όπως λέει. Σ αυτήν την περίπτωση χθες πέτυχε μια πολύ μεγάλη νίκη διώχνοντας τον Αρχιμαφιόζο. Επίσης σ αυτήν την περίπτωση μπλοφάρει όταν το παίζει Πόρνη και δεν έχει κανένα κακό κίνητρο να θεωρεί τη Μελανία ΔΑ. Έψαξε τα post της, βρήκε κάποιες συνδέσεις, παρανοϊκές ή μη τις άφησε σ εμάς κι εμείς καλούμαστε να αποφασίσουμε. Ίσως έχει και πληροφορίες ή έχει αντιληφθεί ότι άλλοι έχουν πληροφορίες. Αυτό όμως δεν πρόκειται να το συζητήσω για να προστατέψω ρόλους και να μην χαρίσω κανένα κάρφωμα στη Μαφία.
Ερωτήματα: Έχει καλές προθέσεις, είναι σωστός; Γι αυτό δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι, εκτός αν κάπως έχουμε καταλάβει ότι έχει πληροφορίες. Αν δεν έχει όμως πληροφορίες μπορεί να κάνει τα ίδια λάθη που έκανε και σε παλιότερα παιχνίδια. Μπορούμε να τον εμπιστευθούμε; Αν είναι όντως αθώος, γιατί όχι; Τουλάχιστον ξέρουμε ότι δε θέλει να μας καταστρέψει. Άρα ψηφίζουμε Μελανία;


Αυτά λοιπόν τα σενάρια για τον Ικαρίωνα. Πιθανόν να βρείτε κάποια λάθη ή παραλείψεις, κάποια να στέκονται λίγο καλύτερα και κάποια λίγο χειρότερα, αλλά δεν προλαβαίνω τώρα να τα μελετήσω και να τα στήσω όλα διεξοδικά και τέλεια. Το point μου είναι ότι ο Ικαρίωνας είναι ένας ρόλος του οποίου την ταυτότητα ακόμη δε μπορούμε να τη γνωρίζουμε, όπως ούτε και τις προθέσεις του. Οπότε το να ακολουθήσουμε τη λογική του απλά και μόνο επειδή είναι ο Ικαρίωνας ίσως δεν είναι απολύτως ασφαλές. Χρειάζεται να βάλουμε τη δική μας κριτική σκέψη και να αποφασίσουμε πώς θα κινηθούμε σήμερα. Κι αν είναι να εμπιστευθούμε κάποιους, να εμπιστευθούμε αυτούς που είναι πιο αποδεδειγμένα αθώοι. Κι οι οποίοι αν έχουν κάποια πληροφορία μπορεί και να είναι σωστή.

Για ψήφο δεν είμαι ακόμη σίγουρος. Θέλω να ακούσω τι πιστεύετε κι οι υπόλοιποι. Ειδικά για τον Ικαρίωνα, του οποίου η ταυτότητα θα μας λύσει ένα μεγάλο κομμάτι του μυστηρίου.

Λοιπόν, ας ξεκινήσω από δω. Είπα από χθες ότι θα το σχολιάσω, γιατί είναι πολύ ενδιαφέρον ποστ. Θεωρώ ότι ο Δημήτρης έχει δίκιο που πιστεύει ότι η ταυτότητα του Ικαρίωνα θα μας δώσει πολλές πληροφορίες για το παιχνίδι και πως θα μπορούσαμε να κινηθούμε από δω και πέρα.

Το 100% σίγουρο αυτή τη στιγμή είναι ότι ο Ικαρίων δεν είναι ΔΑ. Θα πάρω το ρίσκο να υποθέσω ότι δεν είναι και Μαφιόζος, γιατί δεν μπορώ να πιστέψω, ακόμη κι αν είναι υπέρμετρα εγωιστής και μοναχικός παίκτης, ότι θα έγινε τόσο πολύ την μαφία του, τόσο νωρίς στο παιχνίδι, για να την βγάλει αυτός λάδι. Οι μαφίες πάντα κυνηγούν να έχουν όσους περισσότερους παίκτες γίνεται, γιατί είναι και πιο εύκολη η νίκη τους, αλλά και γιατί είναι πολύ επικίνδυνο μία ομάδα να έχει ένα single point of failure, γιατί αν πρακτικά έχει δώσει όλη την μαφία και μείνει μόνος του, αρκεί ένας να μην τον πιστέψει και στην τελική να τον εκθέσει. Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι ένας μαφιόζος να την πατήσει και να βγει από το παιχνίδι.

Δυσκολεύομαι επίσης να τον φανταστώ ως πόρνη, γιατί τα έχει κάνει υπερβολικά μαντάρα ως τώρα, αν είναι πόρνη και μάλλον θα έπρεπε να αλλάξει τελείως προσέγγιση για να του βγει, σαν πόρνη. Δεν πιστεύω δηλαδή, ότι μετά το κάζο με τον Φινέα, θα πήγαινε να βγάλει τόσο έντονα την Μελ, αλλά θα κρυβόταν για λίγο πίσω από πιο ασφαλής θεωρίες για να μην κάνει κι άλλη βλακεία.

Οπότε, για την ώρα τουλάχιστον, θα πάω με το σενάριο, ότι είναι ή πολίτης ή τουλάχιστον βοηθάει για την ώρα τους Πολίτες(βέβαια, αν είναι ΑΜ έχει παίξει πολύ στα όρια της αποκάλυψης και δεν μπορώ να βρω κάποιον προφανή Φανερό). Όπως προτείνω πάντα βέβαια, είναι λάθος να εμπιστευόμαστε τυφλά ένα άτομο, αλλά θα πρέπει να βλέπουμε ότι λέει με κριτική σκέψη και διάθεση.


Αν θέλουμε τώρα να πάρουμε κάποιες περισσότερες πληροφορίες τόσο για τον ΔΑ όσο και για το τι θα μπορούσε να είχε δει και να πιστεύει για τη Μελανία, τότε θα πρέπει να ψάξουμε τον ΔΑ. Μια πρώτη σκέψη είναι ότι ο ΔΑ, ξέροντας ότι θα επιλέξει τη Μελανία, θα ήθελε η Μελανία να έχει πολλές ψήφους. Άρα θα μπορούσαμε να δούμε στα άτομα που έχουν ψηφίσει Μελανία. Μια άλλη επίσης σκέψη, συμπληρωματική ή παράλληλη με την πρώτη, είναι ότι ο ΔΑ δε θα ήθελε να έχει ισοψηφία, οπότε θα προσπάθησε όσο μπορούσε να την περιορίσει και να τη χαλάσει. Και τα δύο αυτά σενάρια δίνουν κάποια άτομα που θα ταίριαζαν το προφίλ του ΔΑ. Υπάρχει βέβαια κι η περίπτωση ο ΔΑ να καθόταν απ έξω κι απλά να έπαιξε, αλλά ξέροντας ότι μπορεί να χρησιμοποιήσει την ιδιότητά του μόνο μία φορά και βλέποντας μια αρχικά τριπλή ισοψηφία στο παιχνίδι, σίγουρα θα ήθελε να ρισκάρει τόσο πολύ και να μην προσπαθήσει να φέρει αυτόν που ήθελε μπροστά; Αυτή τη στιγμή όμως δε θέλω να μπω σε ονοματολογία κι αυτό γιατί δεν έχω το χρόνο να καθίσω να σκεφτώ και να αναπτύξω σωστά όλα αυτά τα σενάρια τώρα. Απλά να κρατήσουμε κατά νου ότι ναι μεν είναι χρήσιμο να βρεθεί ο ΔΑ, μιας κι αυτό θα μπορούσε να μας δώσει κάποιο παλιότερο σήμα που του έχει γίνει απ τη Μαφία και να μην του επιτρέψει να μιλήσει ξανά μ αυτήν, ωστόσο το κατά πόσο θα πρέπει να τον ψηφίσουμε για αποχώρηση είναι ένα ερωτηματικό. Την ιδιότητα την έχει κάψει, θα είναι γνωστός, σαν νούμερο μετράει ως Πολίτης, θεωρητικά μόνο με τις κάρτες του ή σε οριακές ροντέο καταστάσεις σε late game θα μπορούσε να βοηθήσει τη Μαφία.

Επανέρχομαι γιατί δεν μπορώ να κοιμηθώ με μια ακόμα θεωρία: ο ΔΑ να ήταν ο ίδιος ο φυσιο. Είχε δύο επιλογές: είτε θα φύγει αυτός και έτσι κι αλλιώς η ιδιότητα του καίγεται είτε να φύγει η Μελανια και με την ιδιότητα του να διώξει τον ικαριονα. Μην ξεχνάμε ότι χτες έπαιξε ΑΠ στον ικαριονα. Θα αναρωτηθούμε όμως, γιατί δεν μπήκε να αλλάξει την ψήφο του για να πάρει παραπάνω ψήφους η Μελανια και να γίνει πιο πιθανό να πετύχει το σχέδιο; Ίσως δεν ήθελε να δείξει ότι είναι εδώ ώστε να βγει μετά και να πει ότι έλειπε (όπως και το είπε) και να μην θεωρηθεί ότι ήταν ΔΑ. Με αυτόν τον τρόπο λοιπόν, αν όντως είναι ΔΑ, αυτή τη στιγμή δεν κατάφερε μεν να βγάλει ικαριονα, αλλά κατάφερε να ρίξει μια σκιά πάνω στη μελάνια ότι ο ΔΑ πήρε από αυτήν σήμα οπότε ίσως είναι μαφιόζα. Το να αναλωθουμε να ασχοληθούμε τι είναι η Μελανια, θα δώσει λίγο χρόνο στους μαφιόζους. Ίσως το "όχι νεκροφάνεια" να το είπε στους μαφιόζους κι όχι στους πολίτες.

Τραβηγμένο; Το είπα απλά ως σενάριο.

Συζήτηση για τον ΔΑ:
Έχω πει επανειλημένως ότι δεν θεωρώ τόσο καλή τακτική να καιγόμαστε και να σπαταλάμε τόσο πολύ κόπο για τον ΔΑ, όπως ας πούμε η χθεσινή μέρα που ήταν ολόκληρη ο καβγάς της Μελ με τον Ικαρίωνα για το αν η Μελανία είναι ο ΔΑ.

Το σενάριο της Χιμέλα, είναι πολύ ενδιαφέρον, αλλά για μένα έχει ένα μικρό κενό. Εφόσον ο Physio ήταν ο ΔΑ και εφόσον επέλεξε να κάνει αλλαγή ψήφων, γιατί δεν άλλαξε και ψήφο στην παράταση, ώστε να αυξήσει τις πιθανότητες να πετύχει αυτό που θέλει; Με δεδομένο κιόλας, ότι είχε και την προφανή δικαιολογία ότι άλλαξε ψήφο για να σώσει το τομάρι του; Είναι σαν να σαμποτάρει ο ίδιος τον εαυτό του. Δεν αποκλείω την πιθανότητα να ισχύει και να έκανε μαλακία, αλλά μου φαίνεται αρκετά δύσκολο να άφησε να χαθεί τέτοια ευκαιρία, ειδικά αφού ήθελε τόσο πολύ έξω τον Ικαρίωνα.

Οπότε εγώ, σκεπτόμενος αυτά, θα έψαχνα περισσότερο για τον ΔΑ ανάμεσα στα άτομα που χθες ψήφισαν Μελανία, για τον πολύ απλό λόγο, ότι ο ΔΑ θα ήθελε να ανεβάσει όσο μπορεί την Μελ. Άρα για μένα πιο πιθανό είναι ο ΔΑ να βρίσκεται ανάμεσα στους:


  • ComfortalySmug

  • Emilouko

  • Ikarionas

  • Libertus

  • tsarachaf



Με αυτά τα δεδομένα και γνωρίζοντας ότι ο Ικαρίων δεν είναι ο ΔΑ, όπως επίσης και ότι εγώ δεν είμαι ο ΔΑ, μένουμε με 3 υποψηφίους: Κόμφυ, Έμιλυ και Λιμπερτους κανένας από τους τρεις, δεν μου δείχνει απόλυτα αθώος ώστε να μπορώ να τον αφαιρέσω επίσης, οπότε θα συνεχίσω να παρακολουθώ τις πράξεις τους, για να δω αν κάποιος ταιριάζει περισσότερο ως ΔΑ.

Πρόσεχε Ακριβέ, όταν εγώ δήλωσα μπερδεμένη με έβγαλαν ΔΑ ... :whistle: Επίσης γιατί με ψήφισες; Επειδή και εσύ με είχες για ΔΑ αν θυμάμαι καλα...

Πάμε τώρα στο κεφάλαιο Μελανία, ήταν άλλωστε και το θέμα που μονοπώλησε την χθεσινή μέρα. Προφανώς, η Μελανία δεν είναι ΔΑ, δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση αυτό, μας πρόλαβαν τα γεγονότα.

Γιατί ψήφισα την Μελανία χθες; Πάρα πολύ απλό, η θεωρία του Ικαρίωνα μου φάνηκε βάσιμη, όπως είχα δηλώσει και επίσης είχα πει ότι μου φαίνεται πολύ περίεργο να αφήσει η Μαφία να εκθέσει τόσο πολύ ένα μέλος της μέσα σε λίγες ώρες αφότου έχασε τον Αρχιμαφιόζο. Οπότε την θεωρούσα πιο πιθανή ένοχη από τον Physio και βλέποντας να γίνονται τόσες αλλαγές επεδίωξα την ισοψηφία.

Εγώ να πω την αλήθεια όμως, δεν θα βιαζόμουν να αθωώσω πλήρως την Μελανία. Διότι βλέπω το εξής στο παιχνίδι της. Ξεκινάει να κάνει focus σε κάποιον και του κάνει επίθεση μέχρι να μην μπορεί άλλο, ξεκίνησε με τον τζόνι στην αρχή και συνεχίζει τώρα με τον Ικαρίωνα. Χθες ασχολήθηκε αποκλειστικά με το θέμα του ΔΑ και τον Ικαρίωνα μαλώνοντας όλη την μέρα, χωρίς όμως να προσφέρει μία γενικότερη εναλλακτική, εκτός από το να πάει να βγάλει τον Ικαρίωνα ΔΑ ή πόρνη. Δηλαδή στο μοτίβο με κατηγορείς σε κατηγορώ.

Στην ίδια κατάσταση είναι και η λίστα υπόπτων που μας έδωσε, που πρακτικά αναφέρει όσους θεώρησαν πιθανή την θεωρία του να είναι ΔΑ

Οι μαφιόζοι ποιοι είναι τελικά;; Αυτοί που πήγαν να σε αιφνιδιάσουν;
(Λίγο πιο καθαρά εννοεί αυτό που έκανε σήμερα σε εμένα).

Αφού λοιπόν κανένας δεν ασχολείται, εγώ θέλω μόνο να πω ότι μέσα σε αυτούς που με στήριξαν ως ΔΑ κρύβεται κάποιος που έχει συμφέρον.

1. Ικαρίωνας
2. Τζόννυ
3. Ιορδάνης
4. Ντιμιτζιμ
5. Τσαρα
6. Εμιλυ
7. Κόμφι
8. i lie us
9. Ιλιασο

Δεν βγαίνουν όλοι αθώοι, αντικειμενικά. Προς το παρόν θα πάω για ComfortablySmug ο οποίος πάει με το κύμα και μετά τη πολυσχολιασμένη δήθεν υποστήριξή του, ακολουθεί από πίσω τον Ικαρίωνα και βιάζεται να με κρίνει ένοχη, χωρίς ούτε ένα επιχείρημα.

Είναι αυτά επαρκή στοιχεία για να την θεωρήσω σίγουρη μαφιόζο; Όχι, αλλά είναι αρκετά για να την έχω στο μυαλό μου σαν πιθανή, ειδικά αν συνεχίσει σε αυτό το μοτίβο και τώρα που ακόμη και ο Ικαρίων είπε ότι είναι αθώα.

Βλέπουμε την πρώτη βοηθητική κίνηση του tsarachaf για τους πολίτες. Συγχαρητήρια, κερδίσατε μια θέση στον παράδεισο.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί παίζεις έτσι, εάν είσαι πολίτης. Είδα τους υπόπτους σου και βλέπω ότι κάθεσαι και ασχολείσαι σε μεγάλο βαθμό με άτομα που ψήφισαν τον Φινέα (π.χ Κομφ). Εδώ μας είπες ότι δεν είναι 100% αθώα η Himela, ενώ είναι ξεκάθαρο και από ξεκάθαρο ότι είναι αθώα από τη στιγμή που δημιούργησε το κύμα στον Φινέα και του έριξε και τυμβωρυχία. Λογική, where?

Προσπερνώ την ειρωνεία, γιατί δεν χρειάζεται :P
Προσπαθώ να είμαι η φωνή της λογικής εδώ μέσα, γιατί σας βλέπω όλους να πηδάτε από το ένα σενάριο στο άλλο χωρίς να σκέφτεσαι γενικά τι σημαίνει αυτό που λέτε. Όσο συμβαίνει αυτό, τόσο θα επιμένω να έχουμε λίγη περισσότερη λογική.

Όσο για την Χιμέλα, όπως και όλους εδώ μέσα, δεν μπορώ να θεωρήσω κανέναν 100& αθώο, γιατί δεν έχω τέτοιου είδους στοιχεία και όπως δεν βιάζομαι να βρω σίγουρους ενόχους, έτσι δεν βιάζομαι να βρω και σίγουρους αθώους, αλλά περιμένω περισσότερα στοιχεία.

Όσο γιατί ασχολούμαι με τα άτομα που ψήφισαν Φινέα, είναι προφανές ότι υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να υπάρχει μαφιόζος μέσα σε αυτούς. Πάει να μαζέψει ψήφους ο Φινέας ή ενώ έχει ήδη μαζέψει αρκετούς, μπαίνει ένας μαφιόζος, με την προοπτική να αλλάξει ψήφο να για πάει όπως θέλουν το πράγμα. Μέχρι που ήρθε ο Indiana πολύ νωρίς στην παράταση και τους το χάλασε, οπότε δεν έγινε τελικά η κίνηση, γιατί δεν είχε νόημα.

Επομένως, μας μένουν Emilouko, CiNeFiL, ultraviolence προς περαιτέρω διερεύνυση.

Σε αυτό συμφωνώ μαζί σου, αν και πιστεύω ότι κι εσύ χρειάζεσαι διερεύνυση.

Ας επιστρέψω λοιπόν στο ανανεωμένο χθεσινό σενάριο με μαζί με τα νέα δεδομένα. Χθες έγραψα αυτά.


Δείτε τώρα τι γίνεται ας πούμε, κλειδώσαμε σαν μαφιόζο τον Physio, που για μένα είναι πολύ εύκολο για να είναι αληθινό, το ξαναλέω και γίνεται πανηγύρι. Είναι 12:00 και έχει 6 ψήφους, από:

  • CiNeFiL

  • ComfortablySmug

  • dimijim

  • Himela

  • Johnny15

  • Marjoree26


Και ρωτάω, είμαστε σίγουροι ότι είναι μαφιόζος, ή πέφτουν με φόρα πάνω και μαφιόζοι και απλώς θα είναι το εξιλαστήριο θύμα και η ανάσα που χρειάζεται η μαφία για να ανασυνταχθεί; Δεν είμαι σίγουρος, αλλά φοβάμαι ότι τείνουμε προς το δεύτερο. Δεν αθωώνω σε καμία περίπτωση τον Physio(damn, δεν αθωώνω κανέναν απόλυτα), αλλά όλη αυτή η άνεση με την οποία έχουμε καταδικάσει κόσμο, τόσο νωρίς με ανησυχεί.
Ακόμη και μαφιόζος(ή βοηθητικός της μαφίας) να είναι ο Physio το μόνο σίγουρο είναι ότι έχουμε τουλάχιστον έναν μαφιόζο που τον έχει ψηφίσει, μην πω και παραπάνω, αν τυχόν δεν είναι μαφιόζος.

Για να κάνουμε και μία αντιπαραβολή με τις ψήφους του Φινέα:

  • ComfortablySmug

  • Himela

  • Ikarionas

  • Iliaso

  • Indiana Jones

  • Johnny15

  • Libertus


Πρώτα θα ρίξω μια ματιά στα κοινά στοιχεία των 2 συνόλων. Αυτοί που και χθες ψήφισαν Φινέα και σήμερα ψηφίζουν Physiognomist είναι:

  • Group A

  • ComfortablySmug

  • Himela

  • Johnny15


Αυτοί που ψήφισαν μόνο Physio σήμερα, αλλά όχι Φινέα χθές είναι:

  • Group B

  • CiNeFiL

  • dimijim

  • Marjoree26


Αυτοί που ψήφισαν μόνο Φίνεα χθες, αλλά όχι Physio σήμερα είναι:

  • Group C

  • Ikarionas

  • Iliaso

  • Indiana Jones

  • Libertus


Σενάριο 1: Ο Physiognomist είναι μαφιόζος
Σε αυτό το σενάριο οι μαφιόζοι που θα μπουν σε αυτό το κύμα πιστεύω θα είναι λίγοι, με την ελπίδα ότι κάτι θα αλλάξει στην πορεία και θα σωθεί ο Physio. Έχουμε 2 μαφιόζους διαθέσιμους σε αυτή την περίπτωση, μιας και δεν γίνεται κάποιος να αυτοψηφιστεί. Εγώ θα περίμενα, τον έναν από τους δύο να μπει σε αυτό. Δεν μπορώ να αποκλείσω την πιθανότητα να είναι κάποιος που ψήφισε και χθες Φινέα, σε μια προσπάθεια να περάσει ως υπεραθώος. Οπότε εδώ ψάχνουμε για μαφιόζο από τα Group A και Β, δηλαδή σε όλες τις ψήφους του Physio να βρίσκεται ένας μαφιόζος. Δεν είμαι σίγουρος ποιο προκρίνω ως πιο πιθανό, ειδικά εφόσον η λογική πηδάει από το παράθυρο αυτό τον καιρό.
Αν ο μαφιόζος βρίσκεται στο Group A, τότε σε αυτό το σενάριο τα Group B και C είναι πιθανότατα γκρουπ αθώων, διότι δεν πιστεύω ότι ο Φινεύς θα ψηφίστηκε από περισσότερους από έναν μαφιόζους. O λιγότερο ύποπτος του Group A για μένα είναι ο Johnny15
Αν ο μαφιόζος βρίσκεται στο Group B, τότε έχουμε το έναν σε αυτο το group και ο δεύτερος που μας λείπει είναι ο είτε από το Group C, είτε από τους υπόλοιπους που δεν κατηγοριοποίησα. Αν και πρώτα θα έψαχνα το Group B καθώς πιστεύω ότι ψήφισε μαφιόζος τον Φινέα, έστω για ξεκάρφωμα.


Σενάριο 2: Ο Physiognomist δεν είναι μαφιόζος ή είναι πόρνη(άρα δεν τον ξέρουν οι μαφιόζοι). (Πιθανότερο για εμένα)
Εδώ πιστεύω ότι θα έχουμε σίγουρα δύο μαφιόζους στις ψήφους του Physio. Πιθανότατα έναν που ψήφισε και Φινέα χθες και κάποιον καινούριο, άρα εδώ ψάχνουμε έναν μαφιόζο στο Group A και έναν στο Group B. Σε αυτό το σενάριο το Group C προκύπει ως group αθώων και θα έψαχνα τον τρίτο μαφιόζο στις υπόλοιπες ψήφους. Δεν λέω απαραίτητα σε αυτές του τζόνι χθες, γιατί ίσως είναι τραβηγμένο να τον ψήφισαν 2 μαφιόζοι.
Στην όχι και τόσο πιθανή περίπτωση(μέχρι στιγμής) να μην ψήφισε μαφιόζος τον Φινέα τότε ίσως να έχουμε 2 μαφιόζους από το Group B.
Επίσης, αν και μου φαίνεται κουλό, στην περίπτωση που ο μαφιόζος που ψήφισε Φινέα, δεν ψήφισε και Physio, τότε μάλλον το Group A γίνεται group αθώων και το C θα περιέχει έναν ένοχο.

Προφανώς τα group και τα σενάρια είναι μέχρι την ώρα που γράφω αυτό, αν κάποιος ψηφίσει Physio από μένα θα καταταχθεί στα αντίστοιχα γκρουπ.

Ας βάλουμε σε αντιπαραβολή τώρα τις τελικές ψήφους στον Physiognomist:

  • CiNeFiL

  • Iliaso

  • Johnny15

  • Marjoree26

  • ~Melania~



Έχω σβησμένο το σενάριο ότι ο Physio είναι μαφιόζος, γιατί πλέον το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο, οπότε πηγαίνω στο σενάριο 2. Αν ψάχνουμε για 2 μαφιόζους ανάμεσα στα άτομα που ψήφισαν Physio τα πράγματα δεν είναι πάρα πολύ ξεκάθαρα, τουλάχιστον όχι με τις τελικές ψήφους. Αλλά επειδή άλλαξε και η μορφή της ψηφοφορίας δεν είναι απαραίτητο ότι θα έμειναν και 2 μαφιόζοι μέχρι το τέλος στον Physio.
Στις τελικές ψήφους, από το χθεσινο Group A, έχουμε τον τζόνι και τον Iliaso. Δεν πιστεύω ότι ο τζόνι είναι μαφιόζος με τα μέχρι τώρα δεδομένα, αλλά ούτε και ο Iliaso(μετακινείται από το Group C γιατί εν τέλει ψήφισε Physio) έχει δώσει ιδιαίτερες υποψίες, αλλά τον κρατώ στους πιθανούς. Αν όμως λάβουμε υπόψη και αυτούς που άλλαξαν στην πορεία θα πρέπει να σκεφτούμε και τον ComfortablySmug, αν υποθέσουμε ότι μπορεί να υπήρχε κάποια συνεννοήση ως προς την δράση του ΔΑ. Άρα για την ώρα κρατώ Iliaso, ComfortablySmug.
Από το χθεσινό Group B έχουμε ακόμη την CiNeFiL και την Marjoree26 με bonus entry την Μελανία, η οποία έχει το ελαφρυντικό ότι προσπαθούσε να σώσει τον εαυτό της.

Με αυτή την λογική:

  • Iliaso

  • ComfortablySmug

  • CiNeFiL

  • Marjoree26

  • ~Melania~(?)



Εδω μπορεί να έχουμε έως δύο μαφιόζους. Το ερωτηματικό στην Μελ, πηγαίνει λόγω του ελαφρυντικού που ανέφερα.
Αν και μόνο αν δεν έχουμε μαφιόζο ανάμεσα σε Iliaso και ComfortablySmug, τότε είναι πολύ πιθανό ο μαφιόζος που αναζητώ στις ψήφους του Φινέα να βρίσκεται ανάμεσα στους:

  • Ikarionas

  • Indiana Jones

  • Libertus



Ο Indiana είναι σβησμένος, γιατί δύσκολα η μαφία να σκότωσε μαφιόζο, αφού έχασε ήδη έναν και γιατί δε νομίζω ότι θα έδινε μαφιόζος την χαριστική βολή στον Φινέα. Κι επειδή για την ώρα θεωρώ τον Ικαρίων αθώο, η τελική λίστα διαμορφώνεται ως εξής:

  • Iliaso

  • ComfortablySmug

  • CiNeFiL

  • Marjoree26

  • ~Melania~(?)

  • Libertus



Και η αντίστοιχη για ΔΑ:

  • ComfortalySmug

  • Emilouko

  • Libertus



Πιστεύω ότι εδώ έχουμε μάλλον τους 2 μαφιόζους και τον ΔΑ, για τον Μαφιόζο που λείπει και την πόρνη, δεν έχω σενάριο ακόμη, περιμένω να δω τι θα γίνει.
Κι επειδή πρέπει να ψηφίσω κιόλας, θα πάω σε άτομο από την λίστα μου. Επειδή δεν πιστεύω ότι βοηθάει να πηγαίνει μονοκούκι μία ψηφοφοφορία, η δική μου ψήφος θα πάει στον ComfortablySmug για να έχουμε και λίγο derby. Επιφυλάσσομαι να αλλάξω ψήφο αν προκύψουν νέα δεδομένα.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Πέμπτη 01/08:

1. CiNeFiL--> Emilouko
2. ComfortablySmug --> Emilouko
3. dimijim --> Marjoree26
4. Emilouko --> ~Melania~
5. Himela --> Emilouko
6. i_lie_us --> ultraviolence
7. Ikarionas --> Emilouko
8. Iliaso --> ~Melania~
9. Jkaradakov --> Emilouko
10. Johnny15 --> Emilouko
11. Libertus --> Emilouko
12. Marjoree26 --> Comfortably Smug
13. ~Melania~ --> ComfortablySmug
14. tsarachaf --> ComfortablySmug
15. ultraviolence --> i_lie_us


Ψήφοι:
7 Emilouko
3 ComfortablySmug
2 ~Melania~
1 i_lie_us
1 Marjoree26
1 ultraviolence


Η χώρα των φαντασμάτων
Indiana Jones - Δολοφονία 31/07
Physiognomist - Ψηφοφορία 31/07

Οριστικές αποχωρήσεις
akikos - Ψηφοφορία 29/07 - Αλεξίσφαιρο Γιλέκο
Φινεύς - Ψηφοφορία 30/07 - Αρχιμαφιόζος

Απουσίες
i_lie_us #1
ultraviolence #1

Λοιπές ενέργειες παικτών
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από akikos
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Johnny15
Ενεργοποίηση Κάρτας: Επιπλέον ψήφος από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από Himela
Ενεργοποίηση Κάρτας: Άμεση Προφυλάκιση από Physiognomist
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Άμεσης Προφυλάκισης από ComfortablySmug
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Emilouko
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από ~Melania~
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Ιδιότητας ΔΑ: Αντιστροφή ψήφου
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ο DumeNuke ήταν αποφασισμένος να στρωθεί στη δουλειά. Τόσες μέρες στην πόλη και τον είχαν καθυστερήσει τρομερά, μία με τις γιορτές, μία με τους αγώνες. «Νομίζω δεν έχετε αντιληφθεί την σοβαρότητα της κατάστασης!» τους έλεγε ολόκληρο το πρωί. «Και άντε η Σοφία είναι μικρή κοπέλα! Εσύ;» έλεγε με δεικτικό ύφος στην Eileen. Η τελευταία ήταν πολύ στεναχωρημένη κι η θλίψη της στεκόταν εμπόδιο στη δουλειά της. Χθες ήταν τα γενέθλια του Harry Potter και δεν κατάφερε να τον συναντήσει πουθενά στην πόλη και να του ευχηθεί από κοντά! «DumeNuke, αν δεν σταματήσεις την κατήχηση, στις επόμενες εκλογές θα ψηφίσω ΚΟΥΝΕΛΙΑ», είπε η Eileen και εξασφάλισε την απαραίτητη ησυχία.
Όχι όμως για πολύ...
Γύρισε να κοιτάξει την ύποπτα ήσυχη Gate4…
Και την είδε αποσβολωμένη να κοιτά στον ουρανό ένα τρομακτικό σύμβολο που ήξεραν όλοι...
Στα χέρια της κρατούσε ένα κεφάλι...
«Τον έλεγαν Iliaso»
Λίγα μέτρα πιο δίπλα, ο DumeNuke στεκόταν πάνω από ένα ακόμη πτώμα
H Eileen αναγνώρισε από μακριά την ~Melania~.






*Το κείμενο της δολοφονίας αποτελεί προϊόν δημιουργίας της ΣΕ.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Μάλλον η μάγισσα έκανε το θαύμα της και σκότωσε τη Μελανία, πιστεύοντας οτι ο ΔΑ για να πάει να την προστατεύσει ήταν σίγουρη μαφιόζα. Ο iliaso το θύμα της δολοφονίας. Οπότε αν ισχύει αυτό, ωραία μας την έφερε ο ΔΑ. Μάς έκανε να πιστεύουμε όντως τη Μελανία ως μαφιόζα και η μάγισσα ξόδεψε άδικα την ιδιότητά της. Μια χαρά.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι ήταν ενέργεια μάγισσας...
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
~Melania~ & Iliaso μεταφέρεστε στην χώρα των φαντασμάτων χωρίς δικαίωμα για τελευταία λόγια.

Για σήμερα προσκεκλημένος στα ανάκτορα της πόλης είναι ο i_lie_us. Δε μπορείτε να τον ψηφίσετε. Όσοι τον έχετε ψηφίσει δεν παίρνετε απουσία, μπορείτε να αλλάξετε την ψήφο σας.

Ψηφοφορία για Πέμπτη 01/08:

1. CiNeFiL--> Emilouko
2. ComfortablySmug --> Emilouko
3. dimijim --> Marjoree26
4. Emilouko --> ~Melania~
5. Himela --> Emilouko
6. i_lie_us --> ultraviolence
7. Ikarionas --> Emilouko
8. Iliaso --> ~Melania~
9. Jkaradakov --> Emilouko
10. Johnny15 --> Emilouko
11. Libertus --> Emilouko
12. Marjoree26 --> Comfortably Smug
13. ~Melania~ --> ComfortablySmug
14. tsarachaf --> ComfortablySmug
15. ultraviolence --> i_lie_us


Ψήφοι:
7 Emilouko
3 ComfortablySmug
2 ~Melania~
1 i_lie_us
1 Marjoree26
1 ultraviolence


Η χώρα των φαντασμάτων
Indiana Jones - Δολοφονία 31/07
Physiognomist - Ψηφοφορία 31/07
Iliaso - Δολοφονία 01/08
~Melania~ - Δολοφονία 01/08

Οριστικές αποχωρήσεις
akikos - Ψηφοφορία 29/07 - Αλεξίσφαιρο Γιλέκο
Φινεύς - Ψηφοφορία 30/07 - Αρχιμαφιόζος

Απουσίες
i_lie_us #1
ultraviolence #1

Λοιπές ενέργειες παικτών
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από akikos
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Johnny15
Ενεργοποίηση Κάρτας: Επιπλέον ψήφος από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από Himela
Ενεργοποίηση Κάρτας: Άμεση Προφυλάκιση από Physiognomist
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Άμεσης Προφυλάκισης από ComfortablySmug
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Emilouko
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από ~Melania~
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Ιδιότητας ΔΑ: Αντιστροφή ψήφου
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Iliaso σας έλεγα ότι είναι αθώος. Ο καημένος σαν να ήξερε ότι θα πέθαινε χτες. Και η μάγισσα για μένα δεν έκανε τόσο κακό κιλ. Καθαρίζει λίγο το τοπίο. Θα μπορούσε να κάνει καλύτερο. Να Ηλία, αν δεν βιαζόσουν, στη Μελανία θα ήταν μια ενδιαφέρουσα τυμβωρυχία.

Όποιος έχει νεκροφάνεια νομίζω πως καλά θα κάνει να φέρει πίσω τον iliaso αλλά δικές σας οι κάρτες, εσείς αποφασίζετε. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ρε παιδιά η μάγισσα μπορεί να σώσει το θύμα της δολοφονίας. Τι είναι αυτά που γράφετε; Κάρφωμα πήγαν να κάνουν.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top