Palermo #47 - Harry Potter

Ποιος επιθυμείτε να αποχωρήσει; (09/08)
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 6)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Ωχ καλά, τα ίδια και τα ίδια. Για ποιο λόγο χρυσέ μου άνθρωπε ΕΠΡΕΠΕ να παίξει τυμβωρυχία σε κάποιον εκείνη την ώρα; Οκ, έριξε μια ψήφο που πήγε να σώσει μαφιόζο, ήταν αρκετό λάθος, γιατί έπρεπε να το αποτελειώσει βγάζοντας από τη μέση έναν πολίτη χωρίς να ρωτήσει κανέναν; Καταλαβαίνεις οτι η τυμβωρυχία είναι ίσως η σπουδαιότερη κάρτα στο παιχνίδι; Αφαιρείς νούμερα από την αντίπαλη ομάδα, κάτι που στο τέλος μπορεί να είναι σωτήριο για την ομάδα σου.

Τέλος πάντων, δε θα κάτσω να λέω τα ίδια και τα ίδια. Πίστευέ τον ως αθώο. Μπορεί να έχω και εγώ λάθος, δεν έχω κανένα τρόπο να είμαι 100% βέβαιη. Θα φανεί στην πορεία.
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Και μια που το θυμήθηκα και μου έλειψε, ορίστε και ένα αγαπημένο τραγουδάκι όλο για τον Ultraviolence που δεν μας έβαλε ακόμη το δικό του, μπας και τον παρακινήσουμε να εμφανιστεί.

 

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ίσως ο physio, ίσως ο Ηλίας, ίσως η Εμιλούκο, ίσως η Μάρτζυ, ίσως κάποιος που ακόμα δεν έχουμε δει. Δεν μπορώ να ξέρω. Σαν θεωρία, πώς σού φαίνεται;

Έχει μια βάση και το ότι αποφεύγει να απαντήσει σε αυτές τις κατηγορίες ευθέως με βάζουν σε σκέψεις ότι μπορεί να ισχύει από εκεί και πέρα δεν έχω ιδέα για τον Φανερό του. Όπως ξέρω απο πέρυσι που ήταν πληροφοριοδότης και εγώ μαφία μπορεί να κρύψει πολύ καλά αυτά που ξέρει.
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Ωχ καλά, τα ίδια και τα ίδια. Για ποιο λόγο χρυσέ μου άνθρωπε ΕΠΡΕΠΕ να παίξει τυμβωρυχία σε κάποιον εκείνη την ώρα; Οκ, έριξε μια ψήφο που πήγε να σώσει μαφιόζο, ήταν αρκετό λάθος, γιατί έπρεπε να το αποτελειώσει βγάζοντας από τη μέση έναν πολίτη χωρίς να ρωτήσει κανέναν; Καταλαβαίνεις οτι η τυμβωρυχία είναι ίσως η σπουδαιότερη κάρτα στο παιχνίδι; Αφαιρείς νούμερα από την αντίπαλη ομάδα, κάτι που στο τέλος μπορεί να είναι σωτήριο για την ομάδα σου.

Τέλος πάντων, δε θα κάτσω να λέω τα ίδια και τα ίδια. Πίστευέ τον ως αθώο. Μπορεί να έχω και εγώ λάθος, δεν έχω κανένα τρόπο να είμαι 100% βέβαιη. Θα φανεί στην πορεία.


Μισό να τον ρωτήσω στο τσατ που έχουμε ως μαφιόζοι για να μου πει για ποιο λόγο την έριξε και θα σου πω... Πού θες να ξέρω βρε γιατί την έριξε; Σου έβαλα πόσα ποστ για να δεις ότι δεν βγαίνει κακός ρόλος και εξήγησα πιθανές σκέψεις που μπορεί να έκανε. Μπορεί να ήθελε να δει τι θα συμβεί και δεν ήθελε να ρίξει στον Φινεύς λόγω του κύματος και της ψήφου του Τζόνι. Μπορεί να φοβήθηκε ότι έκανε βλακεία με την επιπλέον επειδή αρκετοί που θεωρούσε αθώους πήγαν σε Φινεύς και νόμιζε ότι θα τον βγάλουμε. Αλλά είναι εικασίες. Το γιατί έκανε το πλέι που έκανε δεν το ξέρω, ρώτα τον ίδιο. Θες να τον βγάλεις ως μαφιόζο; Βγάλτον και μετά ρίξτε του και την τρίτη τυμβωρυχία αν την έχουν οι πολίτες για να κλαίγεστε για άλλη μια αχρήστευση κάρτας. Αν έχω πέσει τόσο έξω και έδωσε σηματάρες που δεν τις αντιλήφθηκα, ε τι να πω. Εγώ είδα ότι δεν συνδέεται με κανένα απ' τα ύποπτα άτομα και ότι παίζει μόνος. Είπε πράγματα στα ποστ του που δεν θα τον συνέφερε να τα πει αν ήταν με μαφιόζους. Ο ίδιος λόγος που μου αθωώνει τη Σινεφίλ ήδη απ' την πρώτη μέρα. Η τυμβωρυχία είναι σημαντική κάρτα αλλά ακριβώς γι' αυτό θεωρώ πως ειδικά με τη φυγή αρχιμαφιόζου και με το ότι ήδη έπαιξε μια επιπλέον, είναι περισσότερες οι πιθανότητες να βιαστεί και να παίξει λάθος ένας πολίτης παρά ένας μαφιόζος που θα έπρεπε να κρατήσει την κάρτα του ακόμη πιο σφιχτά λόγω του ότι έφυγε ένας μαφιόζος ήδη. Δηλαδή φεύγει μαφιόζος και ο Ηλίας καρφώνεται με ψήφο στον Τζόνι για να τον σώσει από 6 ψήφους, μετά καρφώνεται ακόμη πιο πολύ με την τυμβωρυχία και πάω κι εγώ να σας τον αθωώσω για να μας βρείτε και να μας πιάσετε όλους μαζί, να πάμε μια ώρα αρχύτερα σπίτι μας; Λογική Φυσιο είναι αυτή. Και μπάζει από παντού.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έχει δίκιο η χιμελα, ο Ηλίας αν ήθελε να ρίξει τυμβω για να μας δείξει στοιχεία θα έπρεπε να ήταν πάνω στον φινευς και όχι στον ακικο. Ο ακικος ήταν σίγουρα καλός και ο φινευς ήταν αμφιλεγόμενος. Δεν τον αθωώνω αλλά ούτε τον καταδικάζω προς το παρόν. Ο Ηλίας είπε ότι φοβόταν μην ήταν σημαντικός ρόλος ο φινευς και τον αποκάλυπτε. Τότε όμως γιατί να παίξει τυμβωρυχια in the first place? Το μόνο που μπορεί να φοβόταν ήταν μην φύγει το βράδυ και ήθελε να ξεφορτωθεί την κάρτα του. Ωστόσο και πάλι μπορούσε να περιμένει μέχρι την αυριανή μέρα και πάλι θα μπορούσε να προσπαθήσει να αντλήσει στοιχεία στο γιατί έγιναν αυτά που έγιναν. Θα μπορούσε να είναι πόρνη που δεν ήξερε τη μαφία του και την κατάλαβε τώρα;
 

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
1) Δυστυχώς για σένα η δεύτερη ψήφος στον αρχιμαφιόζο λέει αρκετά και είναι αρκετά καλό συγχωροχάρτι, διότι ήταν η ψήφος που έδωσε το πάτημα για να πέσουν πάνω του.

Γιατί να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να το έκανες εσκεμμένα και να μην περίμενες ότι θα ακολουθήσει αυτό το κύμα; :whistle: Γιατί γενικά εκεί ήσουν στην ψηφοφορία, θα μπορούσες κάλλιστα να περίμενες να έκανες την αλλαγή τελευταία στιγμή αλλά να είδες ότι δεν σε έπαιρνε και να οπισθοχώρησες.

Είχα πει ότι ήθελα να βγάλω Physiognomist και θα μπορούσα να μείνω πάνω του αλλά δεν το έκανα. Εξήγησα μάλιστα γιατί πήγα στον Φινεύς με βάση τη θεωρία μου για σένα ΔΑ και μας βγήκε και αρχιμαφιόζος οπότε αυτό είναι υπέρ της θεωρίας μου παρά κατά. Από κει και πέρα ούτε πόρνη μπορεί να είμαι. Διότι η πόρνη και ο ΔΑ βοηθάνε τη μαφία ενώ εγώ τώρα λέω σε πολίτες να προσπαθήσουν ισοψηφία για να εμποδίσω την ιδιότητα του ΔΑ. Άρα με κατηγορείς ως πόρνη που έδωσε κατά λάθος πάτημα στο να βγει μαφιόζος και τώρα πάω να συσπειρώσω κόσμο για να εμποδίσω την ιδιότητα του συμμάχου μου ΔΑ; Ε πρέπει να είμαι πολύ κακή πόρνη. Και βέβαια ούτε ΔΑ μπορώ να είμαι γιατί ακριβώς δεν με συμφέρει αυτό που ζητώ, η ισοψηφία. Ψάξε αλλού να με βρεις.

Άρα εσύ με είχες υποπτευθεί εξαρχής για ΔΑ. Μια χαρά θα μπορούσες να είσαι και πόρνη και ΔΑ. Το να εμποδίσεις μια φορά την ισχύ του ΔΑ δεν σε αθωώνει αν ξέρεις ότι βγάζεις αθώο, οπότε ούτως ή άλλως δεν χρειάζεσαι να σπαταλήσεις την ιδιότητα. Επίσης ο ΔΑ δεν χρειάζεται απαραίτητα να υπάρχει για την ιδιότητα στο παιχνίδι. Υπάρχει πάντα και για να μπερδεύει και να προκαλεί ;). Κι άμα με βγάλεις σήμερα με τη δικαιολογία ότι είμαι ο ΔΑ, όταν θα ενεργοποιηθεί ο πραγματικός θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις!

Άρα δεν χρειάζεται να ψάξω πολύ αλλού για να σε βρω!


2) Ξαναγράφω. Λες ότι δεν ήσουν στην ψηφοφορία και μετά λες ότι δεν κατάλαβες την παγίδα μου και δεν έδωσες σημασία. Αυτά τα δύο είναι αντιφατικά. Διότι δύο τα τινά:

α) Ήσουν στην ψηφοφορία και είδες το ποστ με την παγίδα μου και δεν έδωσες σημασία. Άρα λες αλήθεια ότι δεν έφαγες την παγίδα αλλά λες ψέματα ότι δεν ήσουν στην ψηφοφορία.

β) Δεν ήσουν στην ψηφοφορία και δεν είδες το ποστ με την παγίδα. Άρα λες αλήθεια ότι δεν ήσουν αλλά λες ψέματα ότι είδες την παγίδα και δεν την έφαγες. Μάλιστα φανερώνεις ακόμη πιο έντονα την αντίθεση όταν με ρωτάς: ''γιατί δεν έκανα αυτό που με συμβούλευσες;''. Μα αν λες αλήθεια και δεν ήσουν στην ψηφοφορία, τότε πώς να κάνεις αυτό που σε συμβούλευσα; :) Υποτίθεται πως δεν ήσουν εκεί για να το δεις. Αυτό που σε συμβούλευσα θα μπορούσες να το κάνεις μόνο αν ήσουν στην ψηφοφορία. Άρα λες σίγουρα ένα τουλάχιστον ψέμα. Και μάλιστα τι εννοείς όταν λες ότι δεν έκανες αυτό που σε συμβούλευσα; Σε συμβούλευσα πουθενά να σώσεις Φινεύ; Ούτε καν τον ανέφερα. Σε συμβούλευσα να σώσεις εμένα ή να μην αφήσεις να φύγει Τζόνι και Φύσιο. Πρώτος σε ψήφους όμως ήταν ο Φινεύ, οπότε πώς να κάνεις αυτό που σε συμβούλευσα; Μελανία, Μελανία, τι με διώκεις; <3

Με το να περιπλέκεις τα πράγματα κάνεις χειρότερο το σενάριο σου που μπάζει ήδη από παντου! Εμένα από την άλλη δεν με ενοχλεί καθόλου, πρέπει όλοι να σε δουν πόσο εμμονικός είσαι χωρίς επιχειρήματα. Δεν ήμουν στην ψηφοφορία, δεν είδα καμία παγίδα, αλλά και να ήμουν όπως ισχυρίζεσαι, και πάλι δεν θα την καταλάβαινα γιατί δεν έχω τον ρόλο που νομίζεις. Από κει και πέρα είναι επιλογή σου να κάνεις κύκλους μέχρι να βρεις ένα τούβλο να καλύψεις το κενό στον τοίχο σου!


Ναι Μελανία. Ως πόρνη που έβγαλα μαφιόζο και προσπαθώ να φέρω ισοβαθμία για να εμποδίσω την ιδιότητα του ΔΑ, λέω στον ΔΑ να ξοδέψει την ιδιότητά του για να σώσει εσένα που σε κατηγορώ και που δεν είμαστε σίγουρα μαζί για να θέλω να σε σώσω. Φοβερά λογικά όλα τα σενάριά σου και στιβαρή η επιχειρηματολογία σου.

Συγγνώμη μισό. Άρα ο ΔΑ χρησιμοποιεί την ιδιότητά του μόνο για να σώσει μαφιόζο; Και όχι για να μπερδέψει και να προκαλέσει χάος και σύγχυση; Φυσικά και θα θέλει να αλλάξει τις ψήφους μεταξύ 2 αθώων, για να πέσουν μετά στον έναν που την γλίτωσε!

Για κάποιον που παίζει τόσο καιρό μεγάλη παράλειψη να σκεφτείς αυτό το σενάριο :redface: δεν πειράζει, πάντα υπάρχουμε εμείς που είμαστε όντως καλοί για να βοηθάμε όσους "μπερδεύονται" ή δεν μπορούν να σκεφτούν πέρα από το "προφανές". Κι άμα είσαι ο ΔΑ δεν χρειάζεται να με φας εσύ. Θα πετάς τα κοκαλάκια (μαζί και εμένα) και θα με φάνε. Σε αυτό ποντάρεις.


Έγραψα ένα σωρό πράγματα για τον Ηλία για να σας δείξω ότι δεν βγαίνει κακός ρόλος καθώς δεν συνδέεται με βασικούς υπόπτους, τους οποίους κατηγορεί κατά καιρούς.

Όπως ο Τζόννυ χτες, που του έριξε και διπλή ψήφο, ή η τυμβω σε καποιον που δεν υπήρχε περίπτωση να μας έλεγε κάτι σαν ρόλος.
Ειμαι απο κινηυο οποτε το μηνυμα δε θα ναι ακριβως ελληνικα
FAQ:i)Για ποιο λογο δεν ψηφισες i lie us?
Γιατι τον θεωρω σιγουρο μαφιοζο που ευκολα φευγει με ψηφοφορια.Γιατι να χαλασω την καρτα μου σε αυτον και οχι σε αυτον που θα παει να τον υπερασπιστει;
ii)Προς Ικαριωνα.Στοχος σου ειναι να αποπροσανατολισεις οπως και εγινε καθως κανενας δεν μιλαει για τον i lie us.Αποπροσανατολιζοντας δεν χρειαζεται να χρησιμοποιεισεις την ιδιοτητα σου κρατωντας την για αργοτερα.De facto,ομως ειναι σαν να κανεις το ιδιο verbally.Ηθελα νς το αποφυγω αυτο και γι αυτο παιχτηκε η καρτα.
iii)Γιατι τετοια ωρα? Duh..τετοια ωρα εχει περισσοτερες πιθανοτητες να περασει η καρτα χωρις να φαει ακυρωση.

Με εντυπωσιαζει το γεγονος πως θεωρειται δυσκολο να ναι δυο μαφιοζοι στη συγκεκριμενη φαση οταν μιλαμε για Φινεα και i lie us αλλα οταν ειμαι εγω και ο Φινεας βγαζει νοημα.

Σχετικα με την κατηγορια βοηθητικων..ΔΑ.Στο προφιλ του ΔΑ δεν ταιριαζω ιδιαιτερα γιατι δεν εχω δειξει σημαδια προς κανεναν και γιατι δεν ειδα πουθενα κατι που να προσομοιαζει σε σημα προς τα εμενα.
Σχετικα με την κατηγορια πορνης,αυτο μοιαζει πιο λογικο και το δεχομαι σαν επιχειρημα.Οντως,η πορνη θα προσπαθουσε να κανει μια κινηση σαν αυτην για να βοηθησει την μαφια να ανασυνταχθει.Ειναι για μενα ομως μια ηλιθια κινηση.Η πορνη ειναι ενας ιδιαιτερα χρησιμος ρολος στο late game(ειδικα τωρα που εχουμε -2 μαφιοζους)και μια κινηση που την "ενοχοποιει" και την βγαζει εκτος παιχνιδιου οπως η καρτα που επαιξα ειναι αυτοκαταστροφικη ειδικα τωρα που το παιχνιδι εχει στρωσει κςι υπςρχρι περισσοτερο υλικο,ψηφοι,δολοφονιες για clues.

Ειναι αρκετα δυσκολο να αντιστραφει η ψηφοφορια μιας ποθ οποιος με υπερασπιστει θα φανει περιεργος.Μιλαω λοιπον συους δυο που εχουν καποιες υποψιες για Ικαριωνα.Τον κομφυ και την χιμελα τους οποιους θεωρω λιγο πολυ αθωους.Διαβαστε λιγο απο την αρχη πψς βρεθηκα να μαι ευκολς υποψηφιος mvp απο τον πρωτο γυρο,τις κατηγοριες τους σε εμενς και την αδιαφορια τους για ςλλους αορατους παικτες οπως η Μαρτζορυ.
Ομολογω θα γελασω πολυ εαν ο ΔΑ αλλαξει ψηφους νομιζοντας πως εχω κακο ρολο.
Εαν προλαβω μετα θα κανω και ενα ποστ και για αλλους υποπτους,θεωρησα καλυτερο να υπερασπιστω τον εαυτο μουΤο διαλλειμα μου τελειωνει και μου φαινεται δε παω για το βραβριο τπυ καλυτρου employee του μηνα

Μια χαρά έχουν βγει και άτομα να σε υποστηρίξουν. Εμένα που χαροπαλεύω μόνη μου (άντε και με ακούει μόνο μία παίκτρια) πρέπει να σχολιάσεις. Και μου κάνει εντύπωση που δεν παίρνεις μέρος στο κύμα εναντίον μου.
1) Ποια ιδιότητά μου βρε καλέ μου άνθρωπε. Ισοβαθμία προσπαθώ να φέρω για να μην μπορέσει να δράσει ο ΔΑ. Λες να είμαι ο ΔΑ και να θέλω να με εμποδίσω;

Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να καθορίσεις το παιχνίδι ως ΔΑ (είσαι ζωντανό παράδειγμα). Και η εμμονή σου να πετάξεις έξω εναν... ΔΑ αντί να κοιτάς να βρεις τους μαφιόζους λέει πάρα πολλά.

Ένα τελευταίο. Ο Ικαρίωνας για οσους δεν τον ξερουν εχει παντα σε καθε παιχνιδι μια περιεργη ψυχωση μαζι μου (για οσους τον ξερουν δεν χρειαζεται να το πω για να θυμηθουν οτι σε καθε παιχνιδι θελει να με πεταξει εξω). Νομίζω ότι ζηλεύει ότι έχω τον τίτλο του αιώνια καλού κοριτσιού του παλέρμο. :redface: Κάθε χρόνο προσπαθεί να αποδείξει ότι δεν είμαι (και μόλις πέρυσι από τα άπειρα παιχνίδια που έχω παίξει έκανα μαφία). Μάλιστα το είχα προβλέψει έμμεσα με το που ξεκίνησε το παιχνίδι ότι θα γίνει αυτό. και το σχολίασα. Ιδού: (το 1ο μου ποστ)

https://cnf.e-steki.gr/showpost.php?p=4479568&postcount=52
ΥΓ. Ικαριωνα παλι καπου ειδα σχολίασες οτι δεν είσαι σαν κάποιες κάποιες που ισχυρίζονται ότι είναι το αιώνια καλο κορίτσι του Παλέρμο. Από τα τόσα χρόνια που παίζω και τα τόσα παιχνίδια ενα εκανα μαφια :hehe: μην έχεις τόσο κόλλημα μαζι μου

:P

Φυσικά αυτός τώρα το ερμηνεύει ότι προσπάθησα να του κάνω σήμα (όπως έχω κάνει σε όλους τους παίκτες του παλέρμο) αλλά η αλήθεια είναι ότι απλά τον έχω μάθει. Και δεν ήταν καθόλου τυχαίο που το πέταξε αυτό από την αρχή του παιχνιδιού. Συνέχεια το λέει.
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Έχει μια βάση και το ότι αποφεύγει να απαντήσει σε αυτές τις κατηγορίες ευθέως με βάζουν σε σκέψεις ότι μπορεί να ισχύει από εκεί και πέρα δεν έχω ιδέα για τον Φανερό του. Όπως ξέρω απο πέρυσι που ήταν πληροφοριοδότης και εγώ μαφία μπορεί να κρύψει πολύ καλά αυτά που ξέρει.

Έστω ότι είμαι ΑΜ, τι ακριβώς θέλετε να πω; Ότι είμαι; Ασφαλώς και θα το αρνηθώ. Οπότε δεν σχολιάζω γιατί δεν έχει νόημα. Δεν προκύπτω από κάπου ΑΜ.


Θα μπορούσε να είναι πόρνη που δεν ήξερε τη μαφία του και την κατάλαβε τώρα;

Όχι


Γιατί να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να το έκανες εσκεμμένα και να μην περίμενες ότι θα ακολουθήσει αυτό το κύμα; :whistle: Γιατί γενικά εκεί ήσουν στην ψηφοφορία, θα μπορούσες κάλλιστα να περίμενες να έκανες την αλλαγή τελευταία στιγμή αλλά να είδες ότι δεν σε έπαιρνε και να οπισθοχώρησες.



Άρα εσύ με είχες υποπτευθεί εξαρχής για ΔΑ. Μια χαρά θα μπορούσες να είσαι και πόρνη και ΔΑ. Το να εμποδίσεις μια φορά την ισχύ του ΔΑ δεν σε αθωώνει αν ξέρεις ότι βγάζεις αθώο, οπότε ούτως ή άλλως δεν χρειάζεσαι να σπαταλήσεις την ιδιότητα. Επίσης ο ΔΑ δεν χρειάζεται απαραίτητα να υπάρχει για την ιδιότητα στο παιχνίδι. Υπάρχει πάντα και για να μπερδεύει και να προκαλεί ;). Κι άμα με βγάλεις σήμερα με τη δικαιολογία ότι είμαι ο ΔΑ, όταν θα ενεργοποιηθεί ο πραγματικός θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις!

Άρα δεν χρειάζεται να ψάξω πολύ αλλού για να σε βρω!




Με το να περιπλέκεις τα πράγματα κάνεις χειρότερο το σενάριο σου που μπάζει ήδη από παντου! Εμένα από την άλλη δεν με ενοχλεί καθόλου, πρέπει όλοι να σε δουν πόσο εμμονικός είσαι χωρίς επιχειρήματα. Δεν ήμουν στην ψηφοφορία, δεν είδα καμία παγίδα, αλλά και να ήμουν όπως ισχυρίζεσαι, και πάλι δεν θα την καταλάβαινα γιατί δεν έχω τον ρόλο που νομίζεις. Από κει και πέρα είναι επιλογή σου να κάνεις κύκλους μέχρι να βρεις ένα τούβλο να καλύψεις το κενό στον τοίχο σου!




Συγγνώμη μισό. Άρα ο ΔΑ χρησιμοποιεί την ιδιότητά του μόνο για να σώσει μαφιόζο; Και όχι για να μπερδέψει και να προκαλέσει χάος και σύγχυση; Φυσικά και θα θέλει να αλλάξει τις ψήφους μεταξύ 2 αθώων, για να πέσουν μετά στον έναν που την γλίτωσε!

Για κάποιον που παίζει τόσο καιρό μεγάλη παράλειψη να σκεφτείς αυτό το σενάριο :redface: δεν πειράζει, πάντα υπάρχουμε εμείς που είμαστε όντως καλοί για να βοηθάμε όσους "μπερδεύονται" ή δεν μπορούν να σκεφτούν πέρα από το "προφανές". Κι άμα είσαι ο ΔΑ δεν χρειάζεται να με φας εσύ. Θα πετάς τα κοκαλάκια (μαζί και εμένα) και θα με φάνε. Σε αυτό ποντάρεις.




Όπως ο Τζόννυ χτες, που του έριξε και διπλή ψήφο, ή η τυμβω σε καποιον που δεν υπήρχε περίπτωση να μας έλεγε κάτι σαν ρόλος.


Μια χαρά έχουν βγει και άτομα να σε υποστηρίξουν. Εμένα που χαροπαλεύω μόνη μου (άντε και με ακούει μόνο μία παίκτρια) πρέπει να σχολιάσεις. Και μου κάνει εντύπωση που δεν παίρνεις μέρος στο κύμα εναντίον μου.


Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να καθορίσεις το παιχνίδι ως ΔΑ (είσαι ζωντανό παράδειγμα). Και η εμμονή σου να πετάξεις έξω εναν... ΔΑ αντί να κοιτάς να βρεις τους μαφιόζους λέει πάρα πολλά.

Ένα τελευταίο. Ο Ικαρίωνας για οσους δεν τον ξερουν εχει παντα σε καθε παιχνιδι μια περιεργη ψυχωση μαζι μου (για οσους τον ξερουν δεν χρειαζεται να το πω για να θυμηθουν οτι σε καθε παιχνιδι θελει να με πεταξει εξω). Νομίζω ότι ζηλεύει ότι έχω τον τίτλο του αιώνια καλού κοριτσιού του παλέρμο. :redface: Κάθε χρόνο προσπαθεί να αποδείξει ότι δεν είμαι (και μόλις πέρυσι από τα άπειρα παιχνίδια που έχω παίξει έκανα μαφία). Μάλιστα το είχα προβλέψει έμμεσα με το που ξεκίνησε το παιχνίδι ότι θα γίνει αυτό. και το σχολίασα. Ιδού: (το 1ο μου ποστ)

https://cnf.e-steki.gr/showpost.php?p=4479568&postcount=52


Φυσικά αυτός τώρα το ερμηνεύει ότι προσπάθησα να του κάνω σήμα (όπως έχω κάνει σε όλους τους παίκτες του παλέρμο) αλλά η αλήθεια είναι ότι απλά τον έχω μάθει. Και δεν ήταν καθόλου τυχαίο που το πέταξε αυτό από την αρχή του παιχνιδιού. Συνέχεια το λέει.

Άρες μάρες κουκουνάρες. Άρα είμαι ΔΑ που δεν θέλω να γίνει η ιδιότητά μου σήμερα γιατί ξέρω ότι θα κινηθούμε σε πολίτες. Ο ΔΑ δεν ξέρει ούτε καν μαφιόζους, θα ξέρει ποιοι είναι οι πολίτες; Αλήθεια εσύ κατάφερες να βρεις κανέναν μαφιόζο σου ή όχι ακόμη; Και τώρα μου αρέσει που το γύρισες στο ότι είμαι ΔΑ που μάλιστα θέλει να δώσει σήμα στον ΔΑ να διώξει εσένα για να μπερδέψει τους πολίτες. Καταλαβαίνεις τι λες; Πιο πριν με έλεγες πόρνη αλλά δεν σου βγαίνει μια πόρνη να βγάζει μαφιόζο και να προσπαθεί να σαμποτάρει ΔΑ. Κάνεις σιγά σιγά βήματα, δεν λέω. Όσο για εσένα, ναι θέλω να σε βγάλω ως ΔΑ και όταν βγει ο πραγματικός, δεν με πειράζει ας τρέχω. Τα τελευταία χρόνια το είχα γυρίσει στις μπύρες και πήρα μερικά κιλά, οπότε καλή θα ήταν και λίγη άσκηση. Τα περί μανίας να σε βγάλω σε προηγούμενα παιχνίδια δεν ισχύουν. Έχουμε παίξει μαζί σε τρία παιχνίδια. Στο ένα παιχνίδι έπαιζες φανερό μέντιουμ και δυσκολευόμουν να φανταστώ ότι θα είσαι όντως μέντιουμ που το παίζει τόσο φανερά οπότε νόμιζα πως μπλοφάρεις (τώρα καταλαβαίνω και αυτά που έλεγε ο dimijim ότι ο ρόλος σου φανερώνεται εύκολα) και στο δεύτερο έριξα όνειρο για σένα και είδα ότι ήσουν μαφιόζα. Λογικό ήταν να επιμένω να βγεις.
 

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Χαίρεται!

Συλβί μου ο dimijim χρειαζόταν έναν καλό μεσημεριανό υπνάκο. Ο dimijim επίσης νιώθει ότι βρισκόμαστε σ ένα πολύ κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού και πασχίζει από το πρωί να βγάλει μια κάποια άκρη.

Στα δικά μου μάτια το πρόσωπο κλειδί όλου του παιχνιδιού αυτή τη στιγμή είναι ο Ικαρίωνας. Ο Ικαρίωνας συνδέεται άμεσα με τον Ούλτρα λόγω των τραγουδιών και το σήμα ως Πόρνη κι αν ήταν όντως Πόρνη ή μπλόφα και τι μπορεί να είναι ο Ούλτρα σε κάθε περίπτωση. Ο Ικαρίωνας συνδέεται επίσης με το παίξιμο της ΑΠ από τον Φύσιο χθες κι ακόμη περισσότερο θα έλεγα εγώ με την ακύρωσή της από τον Κόμφυ. Ο Ικαρίωνας συνδέεται επίσης με τη Μελανία και το σενάριο που έχει φτιάξει με τη Μελανία να είναι ΔΑ. Όπως καταλαβαίνετε αν βρούμε το ρόλο του Ικαριώνα τότε θα μπορέσουμε να ξεκαθαρίσουμε πολλά πράγματα στο μυαλό μας. Θα έχουμε πληροφορίες δυνατές για τουλάχιστον τέσσερα άλλα άτομα (Ούλτρα, Φύσιο, Κόμφυ και Μελανία) που είναι στις λίστες υπόπτων διάφορων παιχτών.

Πάμε λοιπόν να δούμε τι μπορεί να είναι ο Ικαρίωνας. Θα γράψω για όλους τους πιθανούς ρόλους.

Α. Ο Ικαρίωνας είναι Μαφιόζος
Θα έδινε ένας Μαφιόζος μια τόσο κρίσιμη ψήφο στον Αρχιμαφιόζο του χθες; Δύσκολο αλλά όχι απίθανο. Είναι η πλήρης αθώωσή του, από χθες και μετά κανείς δεν έχει τολμήσει να το αμφισβητήσει αυτό. Αλλά εγώ θα το προσπαθήσω. Ας υποθέσουμε ότι είναι Μαφιόζος και μαζί του είναι κι ο Κόμφυ. Κι έστω ότι βρίσκονται Κυριακή απόγευμα στη γιάφκα κι ετοιμάζουν το πρώτο πλει και λένε να στείλουν εξ αρχής ένα fake σήμα σε έναν ψεύτικο ΔΑ. Ποιο είναι ένα καλό θύμα; Η Μελανία. Γιατί; Γνωρίζονται προσωπικά με τον Κόμφυ. Μια καρδούλα μπορεί να μη σημαίνει τίποτε. Έγινε αυτό, ίσως εκμεταλλευόμενοι τη συζήτηση που ξεκίνησα εγώ για τα emoticons. Ο Ικαρίωνας τη συνεχίζει, κάνοντας το μεγάλο post ψάχνοντας ποιος έβαλε ποιο emoticon. In the meanwhile, ο Φινεύς, ένας άλλος Μαφιόζος, στήνει κι αυτός δύο πολύ ωραία σήματα προς τη Μελανία κι επίσης λέει ότι τα emoticons θα πρέπει να εξεταστούν όχι όμως τώρα, αναδρομικά σε λίγους γύρους. Βολικό, ε; Τι γίνεται σε λίγους γύρους; Ο Ικαρίωνας ολοκληρώνει το παιχνίδι. Είναι αυτός που ξεκινάει το κύμα προς τον Φινέα, το οποίο ενισχύεται σε κάποιο σημείο, με την επίσης κρίσιμη 4η ψήφο από τον Κόμφυ και τσουπ ο Αρχιμαφιόζος έξω. Άμεση αθώωση για τον Ικαριωνα. Πιθανή αθώωση για τον Κόμφυ, που γίνεται ακόμη πιο σίγουρη όταν αυτός ακυρώνει την ΑΠ προς τον Ικαριωνα. Και μετά ο Ικαριωνας μπορεί να γυρίσει αναδρομικά, τώρα που δε θα τον αμφισβητήσει κανείς, να δει τα σήματα που έχει στήσει για τη Μελανία και σήμερα να ζητήσει να φύγει ένας αθώος Πολίτης και να καλύψει έτσι και τον πραγματικό του ΔΑ.
Ερωτήματα: Αν είναι μαζί με τον Κόμφυ τότε γιατί να τον κατηγορήσει; Τι ρόλο παίζει ο Φύσιο και πώς προέκυψε η ΑΠ του; Ποιος είναι ο ορίτζιναλ ΔΑ του και τι σήματα μπορεί να του πέρασε μέσα στο χάος των emoticons;
Είναι τρελό και παρανοϊκό; Προφανώς κι είναι! Είναι κάτι που θα έκανε ο Ικαριωνας; Είναι κάτι που αν γινόταν θα εξασφάλιζε πολύ τη Μαφία; Είναι έστω και κάπως πιθανό ή το απορρίπτουμε;

Β. Ο Ικαρίωνας είναι ο ΔΑ
Σ αυτήν την περίπτωση τα έκανε λίγο σκατά χθες διώχνοντας out of nowhere τον Αρχιμαφιόζο του. Θα ρίσκαρε σήμερα να στοχεύσει και στη Μελανία χωρίς να ξέρει την πραγματική της ταυτότητα; Αν την ξέρει όμως κάπως; Τότε παγιδεύει μια αθώα, πήρε την παίχτρια που αναφέρεται στους περισσότερους, ψάχνοντας βρήκε και διάφορα υποθετικά σήματα προς αυτήν και πόνταρε ότι κι όλα να μην ισχύουν, ένα τουλάχιστον θα γίνει πιστευτό. Και πήγε έτσι να διώξει την πιθανή ταμπέλα του ΔΑ από πάνω του, να μας κάνει να πεισθούμε ότι ο ΔΑ έχει φύγει κι αυτός να καθίσει μετά ανενόχλητος περιμένοντας ένα σήμα όταν κανείς δε θα το ψάχνει και να παίξει την ιδιότητά σου σε μια ψηφοφορία που δε θα υπάρχει ισοψηφία; Παιχνίδι παρόμοιο με τον Χάρη στο #43 και τότε είχε εξελιχθεί υπέροχα για τον Χάρη.
Ερωτήματα: Ποια είναι η Μαφία του τότε; Υπάρχει κάπου κάποιο σήμα προς τον Ικαριων; Οι στίχοι που αντάλλαξαν με τον Ούλτρα θα μπορούσαν να είναι σήμα; Αν ο Ούλτρα είναι Μαφιόζος τον Ικαρίων θα τον έδινε έτσι ως Πόρνη; Μήπως τον συμφέρει να θεωρηθεί Πόρνη μιας και μπορεί να μη φύγει άμεσα;

Γ. Ο Ικαρίωνας είναι Πόρνη
Και σ αυτήν την περίπτωση τα έκανε λίγο σκατά χθες διώχνοντας out of nowhere τον Αρχιμαφιόζο του. Κι εδώ το ρίσκο να στοχεύσει σήμερα τη Μελανία χωρίς να ξέρει την πραγματική της ταυτότητα είναι ακόμη μεγαλύτερο μιας και δεν υπάρχει και κανείς εκεί έξω να τον βοηθήσει αν κάνει λάθος. Το post βέβαια με τους στίχους και το τραγούδι θα μπορούσε να είναι ωραιότατο σήμα Πόρνης. Βλέπετε ότι κι ο ίδιος μετά το post του Ούλτρα δεν το σχολίασε περισσότερο, παρά μόνο έμεινε σ ένα "Ήταν μπλόφα" που απάντησε σε εμένα. Προφανώς και θα απαντούσε ότι ήταν μπλόφα μετά την αποκάλυψη του Ούλτρα. Δε θα έλεγε "Ναι με πιάσατε είμαι η Πόρνη".
Ερωτήματα: Αν είναι η Πόρνη τότε τι είναι ο Ούλτρα; Θα μπορούσε να είναι αθώος που τον κατάλαβε ως Πόρνη και τον κάλυψε; Θα μπορούσε να είναι Μαφιόζος που έχει βρει ήδη την ορίτζιναλ Πόρνη του; Κι αν είναι, ποια είναι αυτή; Θα μπορούσε να είναι Μαφιόζος και να πίστεψε ότι είναι παγίδα από τον Ικαρίωνα και να τον έκαψε για να αθωωθεί; Κι αν ο Ικαριωνας είναι Πόρνη, τότε η Μελανία είναι σίγουρα αθώα;

Δ. Ο Ικαρίωνας είναι Αντίπαλος Μαφιόζος
Ακόμη ένα ενδιαφέρον σενάριο. Ο Ικαρίωνας παίζει σόλο. Τον συμφέρει σ αυτήν την περίπτωση πολύ να διώξει τον Αρχιμαφιόζο και να θεωρηθεί αθώος έτσι ώστε να παραμείνει μέχρι το τέλος μέσα και να κερδίσει μόνος του. Σαν ΑΜ πιθανόν και να ασχολούταν με καρδούλες και λουλουδάκια και με παρανοϊκές ιδέες γιατί κάπως θα έπρεπε να πείσει ότι κάνει και λάθη. Όπως είπε κι η Σύλβια, είναι πιο εύκολο να συνεργαστεί με τη Μαφία μέχρι ένα σημείο έτσι ώστε να έχει στο τέλος λιγότερη βρώμικη δουλειά να κάνει. Όταν συνεργάζεται με τη Μαφία το αποκαλεί λάθος. Όταν συνεργάζεται με τους Πολίτες το αποκαλεί "έδιωξα τον Αρχιμαφιόζο σας".
Ερωτήματα: Ποιον Φανερό ξέρει; Το ότι χθες πέτυχε τον Αρχιμαφιόζο ήταν καθαρά τύχη ή είδε κάτι από τον Φανερό του και στράφηκε στον Αρχιμαφιόζο; Μπορεί κάπως να ξέρει και την ενοχή της Μελανίας σήμερα ή είναι η μέρα που κάνει λάθος;
Αν ισχύει βέβαια αυτό το σενάριο, ειδικά τώρα που τον έχουμε υποπτευθεί, μπορεί και να μη μάθουμε ποτέ τον Φανερό του...

Ε. Ο Ικαρίωνας είναι Πολίτης
Το καλό αγόρι του Palermo όπως λέει. Σ αυτήν την περίπτωση χθες πέτυχε μια πολύ μεγάλη νίκη διώχνοντας τον Αρχιμαφιόζο. Επίσης σ αυτήν την περίπτωση μπλοφάρει όταν το παίζει Πόρνη και δεν έχει κανένα κακό κίνητρο να θεωρεί τη Μελανία ΔΑ. Έψαξε τα post της, βρήκε κάποιες συνδέσεις, παρανοϊκές ή μη τις άφησε σ εμάς κι εμείς καλούμαστε να αποφασίσουμε. Ίσως έχει και πληροφορίες ή έχει αντιληφθεί ότι άλλοι έχουν πληροφορίες. Αυτό όμως δεν πρόκειται να το συζητήσω για να προστατέψω ρόλους και να μην χαρίσω κανένα κάρφωμα στη Μαφία.
Ερωτήματα: Έχει καλές προθέσεις, είναι σωστός; Γι αυτό δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι, εκτός αν κάπως έχουμε καταλάβει ότι έχει πληροφορίες. Αν δεν έχει όμως πληροφορίες μπορεί να κάνει τα ίδια λάθη που έκανε και σε παλιότερα παιχνίδια. Μπορούμε να τον εμπιστευθούμε; Αν είναι όντως αθώος, γιατί όχι; Τουλάχιστον ξέρουμε ότι δε θέλει να μας καταστρέψει. Άρα ψηφίζουμε Μελανία;


Αυτά λοιπόν τα σενάρια για τον Ικαρίωνα. Πιθανόν να βρείτε κάποια λάθη ή παραλείψεις, κάποια να στέκονται λίγο καλύτερα και κάποια λίγο χειρότερα, αλλά δεν προλαβαίνω τώρα να τα μελετήσω και να τα στήσω όλα διεξοδικά και τέλεια. Το point μου είναι ότι ο Ικαρίωνας είναι ένας ρόλος του οποίου την ταυτότητα ακόμη δε μπορούμε να τη γνωρίζουμε, όπως ούτε και τις προθέσεις του. Οπότε το να ακολουθήσουμε τη λογική του απλά και μόνο επειδή είναι ο Ικαρίωνας ίσως δεν είναι απολύτως ασφαλές. Χρειάζεται να βάλουμε τη δική μας κριτική σκέψη και να αποφασίσουμε πώς θα κινηθούμε σήμερα. Κι αν είναι να εμπιστευθούμε κάποιους, να εμπιστευθούμε αυτούς που είναι πιο αποδεδειγμένα αθώοι. Κι οι οποίοι αν έχουν κάποια πληροφορία μπορεί και να είναι σωστή.

Για ψήφο δεν είμαι ακόμη σίγουρος. Θέλω να ακούσω τι πιστεύετε κι οι υπόλοιποι. Ειδικά για τον Ικαρίωνα, του οποίου η ταυτότητα θα μας λύσει ένα μεγάλο κομμάτι του μυστηρίου.
 

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Σωστά. Μπέρδεψα με τις νεκροφάνειες που δίνονται 1:8.

Δεν ξέρω, υπάρχει κάνας μαφιόζος που θα κατηγορούσε τον αρχιμαφιόζο από την πρώτη μέρα και τελικά θα του έριχνε τυμβωρυχία;

Τελικά ξέρεις τί βλέπω τσαρα; Οτι κάθεσαι, σχολιάζεις τα λόγια όλων, αμφιβάλλεις για σχεδόν τα πάντα, αλλά εσύ τη δική σου γνώμη δε μας την έχεις πει. Πες μου σε παρακαλώ έτσι μια λίστα με υπόπτους ή σχολιασμό παικτών. Γιατί να σχολιάζουμε γύρω γύρω εύκολο είναι. Πάρε και την ευθύνη να κατηγορήσεις - αθωώσεις κάποιους.


Θα μπορούσες βέβαια να είχες διαβάσει, αυτό το ποστ, όπου αναλύω τις σκέψεις μου και δίνω μία θεωρία πιθανών μαφιόζων με βάση τις ψήφους, αλλά κάθεστε και φαγωνεστε με τον ικαριωνα για Μελ και Ηλία και δεν βλέπετε τίποτε άλλο. Άλλη φορά καλό θα ήταν να διαβάζετε πριν βγείτε να πείτε τι κάνει κάποιος.


Edit: Πολύ ωραία η αναλύση του Δημήτρη, θα την σχολιάσω αργότερα, γιατί τώρα είμαι από κινητό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Θα μπορούσες βέβαια να είχες διαβάσει, αυτό το ποστ, όπου αναλύω τις σκέψεις μου και δίνω μία θεωρία πιθανών μαφιόζων με βάση τις ψήφους, αλλά κάθεστε και φαγωνεστε με τον ικαριωνα για Μελ και Ηλία και δεν βλέπετε τίποτε άλλο. Άλλη φορά καλό θα ήταν να διαβάζετε πριν βγείτε να πείτε τι κάνει κάποιος.


Edit: Πολύ ωραία η αναλύση του Δημήτρη, θα την σχολιάσω αργότερα, γιατί τώρα είμαι από κινητό.
Μπορείς να το γράψεις περιεκτικά ποιους θεωρείς ενόχους; Γιατί τα group A B με μπέρδεψαν, είμαι λίγο βλαμμένη με κάτι τέτοια.

Στην πολύ τελική εγώ πιστεύω ότι αν η Μελανια ήταν ΔΑ δε θα καθόταν εδώ και ώρες να πείσει ότι δεν είναι. Θα προσπαθούσε το βράδυ να κάνει το παιχνίδι της, αν της έβγαινε καλώς, αν όχι θα έλεγε "oh well προσπάθησα". Τώρα έχει μπει στο στόχαστρο και σε μια κόντρα που δε βγάζει πουθενά. Όπως είπα εγώ από το πρωί και ανέφερε κι ο Δημητρης, ας αποφασίσει ο καθένας τι θέλει να κάνει μόνος του.

Αν εξαρτιόταν από μένα, θα ήθελα σήμερα να φύγει ο φυσιο και αύριο ο Ηλίας. Σε κείνη τη φάση και ξέροντας και την αυριανή δολοφονία θα βλέπαμε πώς θα προχωρούσαμε. Γενικά μου αρέσουν οι λύσεις χωρίς πολλά ζιγκ Ζαγκ. Αν ο ΔΑ σώσει σήμερα μαφιόζο, εντάξει δεν έγινε τίποτα το φοβερό. Είμαστε σε καλό δρόμο, πρέπει να προσπαθήσουμε παρά πολυ για να χάσουμε. Ίσως η σκέψη μου είναι πολύ απλουστευμένη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αφιερωμένο

Ψηφοφορία για Τετάρτη 31/07:


1.CiNeFiL --> Physiognomist
2. ComfortablySmug --> Physiognomist
3. dimijim --> Physiognomist
4. Emilouko
5. Himela --> Physiognomist
6. i_lie_us
7. Ikarionas --> ~Melania~
8. Iliaso
9. Indiana Jones --> Emilouko
10. Jkaradakov --> ~Melania~
11. Johnny15 --> Physiognomist
12. Libertus
13. Marjoree26 --> Physiognomist
14. ~Melania~ --> Ikarionas
15. Physiognomist-> i_lie_us
16. tsarachaf --> Emilouko
17. ultraviolence

Ψήφοι:
6 Physiognomist
2 Emilouko
2 ~Melania~
1 i_lie_us
1 Ikarionas



Η χώρα των φαντασμάτων
Indiana Jones - Δολοφονία 31/07

Οριστικές αποχωρήσεις
akikos - Ψηφοφορία 29/07 - Αλεξίσφαιρο Γιλέκο
Φινεύς - Ψηφοφορία 30/07 - Αρχιμαφιόζος

Απουσίες
---

Λοιπές ενέργειες παικτών
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από akikos
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Johnny15
Ενεργοποίηση Κάρτας: Επιπλέον ψήφος από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από Himela
Ενεργοποίηση Κάρτας: Άμεση Προφυλάκιση από Physiognomist
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Άμεσης Προφυλάκισης από ComfortablySmug
 

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Kαλησπέρες από μένα.

Λοιπόν θα προσπαθήσω να βάλω κάτω τις σκέψεις μου χωρίς παραθέσεις.

ComfortablySmug : το παίξιμο της κάρτας προφυλάκισης έγινε τη σωστή στιγμή για να βγει ο Physio ως μαφιόζος και εσύ ως πολίτης ο οποίος υπερασπίζεται τον Ικαρίων. Όλα καλά ως εδώ, αλλά έχω μια σκέψη ότι η κίνηση αυτή να είναι το ξεκάρφωμα σου απέναντι σε ένα στοχοποιημένο ως μαφία άτομο όπως ο Physio προκειμένου να φανεί ότι εσύ έχεις συνεισφορά στη ψηφοφορία 2 μαφιόζων και να βγεις λάδι.Λέω ότι η συγκεκριμένη κίνηση μπορεί να είναι φέικ μιας και το να παιχτεί η κάρτα αυτή 1 η ώρα το βράδυ, σε άτομο που κατά μεγάλο ποσοστό είναι πολίτης είναι σα να λέει είμαι μαφιόζος ψηφίστε με. Μπορεί βέβαια και να λέω βλακείες και να αποδειχθεί ότι κάνω λάθος.

Ικαρίωνας, tsarachaf, johny15, JKaradakov, Ηimela μου φαίνεστε οσο αθώος είμαι και εγώ και συμφωνώ γενικά με όσο λέτε.

i_lie_us ελπίζω να είναι πολίτης με έχει μπερδέψει η συμπεριφορά του ειδικά το παίξιμο της τυμβωρυχίας.

Εmilouko, marjorie, για την έμιλυ είχα την εντύπωση μαφίας αλλά το ότι δίνει τον comfortablysmug με ένα σκεπτικό παρόμοιο με το δικό μου με βάζει σε υποψίες για το πόσο κάνω λάθος. Η μάρτζορυ θεωρώ ότι πιθανό να έχει βοηθητικο κακό ρόλο αλλά θέλω να το σιγουρέψω πρώτα.

Μεγάλο ερωτηματικό αποτελεί για μένα ο ultra τον οποίο δεν έχω μπορέσει να τον δω λίγο πιο καθαρά ως προς τις προθέσεις του.



dimijim ωραία η ανάλυση σου αν και θα ήθελα να πιστέψω την 5η ιστορία γιατί αλλιώς θα μου αναστρέψει όλο το κόνσεπτ που έχω.

Η ψήφος για σήμερα στον Physio με την ελπίδα το όλο σκηνικό μεταξύ αυτού και του comf να είναι ένα ξεκάρφωμα μεταξύ τους προκειμένου να θυσιαστεί ο Physio και να παραμείνει ο comf ως "αθώος" και στη συνέχεια του παιχνιδιού.

Τονίζω ότι το παραπάνω σενάριο προέκυψε από το γεγονός ότι δε μπορεί ο Physio να παίζει προφυλάκιση στον Ικαρίωνα επειδή υπερασπίστηκε τον Ηλία. Θα μπορούσε να την παίξει απευθείας στον ίδιο . Και όχι μάλιστα το βράδυ που δε θα το έπαιρνε και χαμπάρι κανείς.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Κανείς πολίτης δε ρίχνει τυμβωρυχία σε σίγουρο πολίτη. Πάντως το οτι ξεψαχνίζεις όλες τις καρδούλες και τα λουλουδάκια του παιχνιδιού και αδιαφορείς για το ποιο λόγο έριξε τυμβωρυχία ο Ηλίας εν γένει εκείνη την ώρα, εμένα με ξεπερνάει. Όπως κάνεις πάντα, έφτιαξες μια θεωρία, έφτιαξες ένα excel, έβαλες εκεί τους παίκτες και τους ρόλους, κλείδωσες και δε λες να κουνηθείς. Αν δεν μού απαντήσει ο Ηλίας ή εσύ και ο Τζόνυ που τον υπερασπίζεστε για ποιο γ...νο λόγο έριξε τυμβωρυχία γενικότερα εκείνη τη στιγμή και ειδικότερα σε σίγουρο πολίτη, δε θα πιστέψω τίποτα από όσα λες.
Οι λόγοι που επέλεξα να ρίξω την τύμβω at all, και εκ των διαθέσιμων παικτών διάλεξα τον akiko έχουν εξηγηθεί στα σχετικά ποστ μου.
Το "σίγουρος πολίτης" που τονίζεις Χιμέλα εμπεριέχει γνώση μεσά του την οποία κατέχει κάποιος μέσω είτε ρόλου είτε καρτών.
Αποδεδειγμένα αν είχα εκ των προτέρων γνώση της ομάδας ή της τυπικής ομάδας ή του ρόλου συγκεκριμένα του ακικου, δεν την είχα λόγω των καρτών μου εφόσον τις έπαιξα ανοιχτά.

Εσύ πιστεύεις ότι ο παίκτης της τύμβω (εν προκειμένω εγώ), είχε εκ των προτέρων γνώση οποιουδήποτε εκ των τριων χαρακτηριστικών της ταυτότητας του τυμβωρυχεθέντα;
Αν ναι, τότε οι πιθανοί μου ρόλοι (αφού είχα γνώση λέμε) είναι:
1. μαφιόζος (εκτός ΑΜ αφού ο άκικος δεν ήταν φανερός δολοφόνος) που ήξερε την ταυτότητα του άκικου είτε εξαρχής του παιχνιδιου είτε λόγω κάρτας που χρησιμοποίησε η μαφία συνολικά
2. συγκάτοικος που έμαθε από κάρτα φίλου του.

Αν όχι, τότε μιλάμε για μια απόφαση, λανθασμένη ή μη εκ του αποτελέσματος για μια εκ των τριών ομάδων στις οποίες ανήκει ο παίκτης της κάρτας, που πάρθηκε χωρίς γνώση και βάση εκτίμησης του παιχνιδιού από τον παίκτη της κάρτας.
Αν δεν υπήρχε γνώση τότε μπορεί η κάρτα να παίχτηκε από οποιονδήποτε παίκτη, σε όποια ομάδα από τις 3 ανήκει.

Αν παίρνεις ως αφετηρία λοιπόν ότι είχα γνώση, τότε ναι, είμαι μαφίοζος.
Αν πάρεις ως αφετήρια ότι ο παίκτης έπραξε βάση εκτίμησης απλά, τότε είμαι είτε πόρνη/ΔΑ είτε στο συνασπισμό των πολιτών είτε ΑΜ.

Στο Παλέρμο αυτό που είτε γνωρίζει είτε πιστεύει ο ένας δεν ταυτίζεται με τις απόψεις του άλλου αναγκαστικά. Και εξαιρώντας κάρτες και ρόλους, η γνώση του ρόλου κάποιου σε όλους έρχεται μόνο με την τύμβω (ή με ποινές).

Μπορεί λοιπόν να είμαι μαφιόζος που κατάφερα να βγάλω το αλεξίσφαιρο οριστικά.
Μπορεί να είμαι συγκάτοικος που αποκλειστικό σκοπό είχε να καταστρέψει το Παλέρμο #47 γιατί πάλι βάλατε theme που δεν κατέχει.
Μπορεί να είμαι πόρνη/ΔΑ που είπα ας ρίξω μία τύμβω, πολίτης θα είναι λογικά, χαμένοι δεν θα βγούμε.
Μπορεί να είμαι ΑΜ που οτιδήποτε συνέβαινε θα με βόλευε.
Μπορεί να είμαι πολίτης που ήθελα να αποκτήσω γνώση/επιβεβαιώσω/καταρρίψω μια θεωρία μου.

Διάλεξε και πάρε εκ των παραπάνω. Αλλά μη μου λές ότι είχαν όλοι οι παίκτες του παλέρμο σιγουριά 30/07/2019 ~21:00-τι ώρα την έπαιξα- για την ταυτότητα του άκικου.
Πες μου ότι αν είμαι πολίτης έκανα μαλακία που την έριξα τότε και εκεί, να το δεχτώ.
Πες μου ότι αν είμαι μαφία-πόρνη-ΔΑ-ΑΜ που τον έφαγα επιτήδες λάχανο κακώς έκανα γιατί θα με εκδικηθεί η κοινή γνώμη, να το δεχτώ.

Εγώ θα σου πω λοιπόν ότι ενδέχεται και να μην είχα γνώση για το ρόλο του ακικου.
Θα σου πω και ότι ενδέχεται και να πήγα 19:52 στο pc μου εχθές και την υπόλοιπη μέρα να μην είχα κάτι να μοιραστώ στο τόπικ και να 'μου ήταν και δύσκολο να ποστάρω. Την θεωρία μου με όλα αυτά τα άτομα που έβαλα σε λίστα υπόπτων την πίστευα ακόμα και βάση αυτής κινήθηκα στο :59 και όταν έριξα τύμβω.

Μπορώ να στα αποδείξω αυτά (χωρίς να παραβώ κάποιον κανόνα); Σίγουρα όχι.
Μπορώ να κάτσω να παρακολουθήσω τις εξελίξεις καλύτερα μπας και βγάλω κάποια καλύτερη και ψυχραιμότερη θεωρία από τη χθεσινή μου και να πορευτώ εκ νέου με αυτήν; Ενδεχομένως ναι.

Υπάρχουν πολλά ποστς που δεν έχω διαβάσει και υποθέτω θα γίνει το βράδυ αυτό.
Η σημερινή δολοφονία δεν μπορεί να με βοηθήσει σε κάτι αυτή τη στιγμή νομίζω. Ευτυχές ( ; ) το ότι δεν υπήρχε κάρφωμα και δυστυχές ( ; ) το ότι δεν υπάρχει ασυλία σήμερα.
Αν ψήφιζα δεν θα έριχνα μια ψήφο για την οποία θα ένιωθα αρκέτα καλά ακόμα, οπότε θα παραμείνω σε αυτό που έχω πει.
 

ComfortablySmug

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ComfortablySmug αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Καλό απόγευμα!

Για την άμεση προφυλάκιση τι άλλο να πω? Προφανώς θεωρούσα τον ικαρίωνα περισσότερο αθώο απο τον physio.Γενικά άτομο που φυλακίζει ένα άτομο που δεν πολυκινούσε υποψίες λίγο πριν γράψει σεντόνι στις 2 το χάραμα το ενστικτό μου (και η προιστορία) φωνάζει μαφία. Έστω όμως ότι ο physio έμαθε με όνειρο ή ιδιοτητα ότι ο ικαρίωνας είναι κακός (άρα και εγώ) τότε υποχρεωτικά ή εγώ ή ο ικαρίων είναι φανερός οπότε ο ΑΜ ή ο πληροφοριοδότης θα ήξερε 2 μαφιόζους το οποίο θα άφηνε τη μαφία με 1 άτομο->μηδαμινές πιθανότητες νίκης,άρα απορρίπτεται.
Αν εγώ και ο physio είμαστε κακοί τότε θυσιάζω 1 μαφιόζο (και τις κάρτες του) σε μια μέρα που κατα πάσα πιθανότητα mvp θα ήταν ο i lie us ->ψιλοαυτοκτονία
Το γεγονός ότι με θεωρείται ακόμα κακό τι άλλο να πω? Οι θεωρίες που ακούω είναι για γέλια,πχ δεν άκουσα (ευτυχώς) καποιον να λέει οτι η himela είνα μαφιόζα και με την τυμβωρυχεία θόλωσε τα νερά. Πραγματικά ζητώ να σπαταλήσετε (διότι περί αυτού πρόκειται) όνειρο ή ο ντετεκτιβ να μάθει την αθωότητα μου
Melania,η χθεσινή μέρα ήταν ιδιαίτερη οπότε για αυτό κάθισα παραπάνω(μπορώ να εξηγήσω αργότερα post game) αλλά και πάλι σε μια οποιαδήποτε άλλη μέρα θα έριχνα την ακύρωση σε μεταγενέστερη ώρα πριν της 7.
Δε θα μου φαινόταν περίεργο να έπαθες αυτό που έπαθα εγώ πέρσι και να είσαι όντως ΔΑ. Βέβαια δε με πολυφοβίζει η ιδιότητα του ΔΑ γιατί ο physio είτε σήμερα ειτε αύριο (είτε με μάγισσα) θα μας αποχαιρετήσει.
Ωστόσο συμφωνώ με την άποψη του ικαρίωνα ότι είναι καλό να επιδιώξουμε ισοψηφίες οπότε αλλαγή σε melania όμως αν παέι σε δημοσκόπηση ( ή αν κάποιος πάει να στείλει ύπουλα τη melania) θα αλλάξω ξανα σε physio
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Τετάρτη 31/07:[/b]

1.CiNeFiL --> Physiognomist
2. ComfortablySmug --> ~Melania~
3. dimijim --> Physiognomist
4. Emilouko
5. Himela --> Physiognomist
6. i_lie_us
7. Ikarionas --> ~Melania~
8. Iliaso --> Physiognomist
9. Indiana Jones --> Emilouko
10. Jkaradakov --> ~Melania~
11. Johnny15 --> Physiognomist
12. Libertus
13. Marjoree26 --> Physiognomist
14. ~Melania~ --> Ikarionas
15. Physiognomist-> i_lie_us
16. tsarachaf --> Emilouko
17. ultraviolence

Ψήφοι:
6 Physiognomist
3 ~Melania~
2 Emilouko
1 i_lie_us
1 Ikarionas



Η χώρα των φαντασμάτων
Indiana Jones - Δολοφονία 31/07

Οριστικές αποχωρήσεις
akikos - Ψηφοφορία 29/07 - Αλεξίσφαιρο Γιλέκο
Φινεύς - Ψηφοφορία 30/07 - Αρχιμαφιόζος

Απουσίες
---

Λοιπές ενέργειες παικτών
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από akikos
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Johnny15
Ενεργοποίηση Κάρτας: Επιπλέον ψήφος από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από Himela
Ενεργοποίηση Κάρτας: Άμεση Προφυλάκιση από Physiognomist
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Άμεσης Προφυλάκισης από ComfortablySmug
 
Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!

Μα τι ζέστη είναι αυτή; Δεν είχα συνηθίσει έτσι στα βόρεια. Σήμερα λοιπόν δεν μπήκα το πρωί, καθώς ήμουν σε μια υπέροχη παραλία, τη Lido Finanza. Ήταν πραγματικά μια ευκαιρία χαλάρωσης για εμένα, μετά την διαμάχη με τον Φινέα και την καταδίκη του σε ισόβια κάθειρξη για ανθρωποκτονία από πρόθεση, διεύθυνση και ένταξη σε εγκληματική οργάνωση από το πρωτοδικείο Παλέρμο. Χαίρομαι που κατάφερα να τον ξεμπροστιάσω μπροστά στα μάτια σας. Δεν είναι δυνατόν να θέλουμε να χαρούμε τη ζωή μας στην πόλη και να φοβόμαστε να βγούμε από το σπίτι μας για να μην μας επιτεθούν 4 τραμπούκοι. Πάντως, σήμερα πέρασα από τον φούρνο του akikos. Ήταν κλειστός... η τρομοκρατία δεν θα περάσει. Ευτυχώς φυλακίστηκε ο επικεφαλής της συμμορίας, κατά συνέπεια αυτή μένει ακέφαλη και ανοργάνωτη για σήμερα.

Πάμε στους υπόπτους τώρα.

Πόλεμος Ikariona-Melania: δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητη αυτή η διαμάχη. Δυστυχώς έχω την τύχη να τους έχω και γείτονες και έχω φτάσει στο σημείο να φοβάμαι για τη ζωή μου από αυτή τη βεντέτα. Σε αυτό το σημείο θέλω να πω ότι δεν έχω σχολιάσει ποτέ μέχρι τώρα τη Μελανία και είχα λόγο. Υποψιαζόμουν κι εγώ από τον πρώτο γύρο ότι είναι η ΔΑ. Το ποστ που είχε κάνει ο Κομφ με τις καρδούλες με προβλημάτισε έντονα και θεώρησα ότι μπορεί να είναι σήμα αρχάριου μαφιόζου. Έτσι, ήθελα να δω πώς θα κινηθεί η Μελανία στο παιχνίδι, εάν δεν την κατηγορήσω. Το θέμα είναι ότι μετά τη χθεσινή ψηφοφορία ο Κομφ αθωώνεται κάπως στα μάτια μου, εκτός εάν μπλόφαρε, οπότε δεν παίζει να ήταν σήμα. Δυστυχώς δεν κατάφερα να διερευνήσω περισσότερο το ζήτημα, μιας και στον πρώτο γύρο πάλευα την παραμονή μου στο παιχνίδι. Δεν μου θυμίζει όμως τόσο ΔΑ ο τρόπος με τον οποίο παίζει. Παραμένει όμως ένα μεγάλο ερωτηματικό για εμένα. Πολίτης; Μαφιόζος; Δεν μου βγάζει κάτι η Μελανία. Δεδομένου όμως ότι ο Ικαρίωνας την κατηγορεί έντονα και χθες ψήφισε για τους πολίτες, εάν κάποιος είναι ένοχος από τους 2, αυτή είναι η Μελανία.

CiNeFiL: Η αθώωσή της ή μη θα εξαρτηθεί από το τι είναι ο Physiognomist.

dimijim: Αυτός είναι πιο πιθανός ΔΑ ή πόρνη. Πέρα από τους λόγους ενοχής του που εξέθεσα χθες, δεν νομίζω μαφιόζος να έγραφε τόσο ασυνάρτητα πράγματα. Κοντεύουν να μου βγουν τα μάτια έξω με αυτά που διαβάζω. Χθες έγραψε ότι η Himela και ο Ikarionas αθωώνονται, επειδή ψήφισαν 2οι και 3οι τον Φινέα, αλλά εγώ που τον ψήφισα πρώτος και σας προέτρεψα να τον ψηφίσετε, είμαι ύποπτος. Πραγματικά οι δημοσιεύσεις του είναι ο βιασμός της λογικής. Μην δίνετε αξία στα λεγόμενά του. Απομονώστε τον. Η ψήφος μου πάει στον dimijim γι' αυτόν τον γύρο, έτσι για να πάρει μια γεύση από το τι έπεται στη συνέχεια.

Emilouko: η παίκτρια-μαϊντανός. Η πιο σημαντική της συμβολή στο παιχνίδι ήταν να πεταχτεί χθες μετά την ψηφοφορία για να μας δείξει πόσο ανησύχησε με το κύμα που δημιουργήθηκε και να μας πει ότι ο Φινεύς είναι χρήσιμος παίκτης.

I_lie_us: δεν πιστεύω ότι μέλος της μαφίας θα καρφωνόταν έτσι στην ψηφοφορία. Συνεπώς, είναι είτε πολίτης είτε πόρνη. Κατάλαβα ότι πιέστηκε από το παιχνίδι. Στον 1ο γύρο, μετά από μια επίθεση του tsarachaf εάν θυμάμαι καλά, έγραψε ότι οι επιθέσεις και οι εντάσεις είναι ένας λόγος για τον οποίο δεν παίζει. Και θα συμφωνήσω ότι το Παλέρμο πολλές φορές γίνεται περισσότερο αγχωτικό παρά διασκεδαστικό. Απλά παίξε, έστω και περιορισμένα, για την ομάδα σου και μην χαλιέσαι για ένα παιχνίδι.

Physiognomist: Ένοχος; Ό,τι πει ο λαός. Σίγουρα δεν έχει βοηθήσει πολίτες.

tsarachaf: πολύ ύποπτος. Μπήκε χθες νευριασμένος μετά την ψηφοφορία για να μας ζητήσει εξηγήσεις για τις ψήφους. Το συνέχισε σήμερα, μολονότι αποδείχθηκε ότι βάλαμε στην φυλακή τον αρχιμαφιόζο, χαρακτηρίζοντας μας ερασιτέχνες. Εγώ αναρωτιέμαι το εξής: όταν αποχωρεί ο αρχιμαφιόζος, το λογικό δεν είναι να χαρεί ένας πολίτης; Είδατε εσείς κάποια χαρά πέρα από κριτική και νεύρα; Καλά, για να μην μιλήσουμε για τους υπόπτους που...δεν έχει.

ultraviolence: μάλλον απογοητεύτηκε που η μαφία έχασε τον αρχηγό της και πήγε κι αυτός για μπάνιο.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Ο Ηλίας είπε ότι φοβόταν μην ήταν σημαντικός ρόλος ο φινευς και τον αποκάλυπτε.

Διόρθωση: Είπα ότι αν τελικά βγάλω πολίτη οριστικά με την τύμβω μου, τότε ελπίζω να μην έχει σημαντικό ρόλο εκείνος (που θα βγάλω). Όχι ότι δεν την ρίχνω στο Φινευς επειδή φοβάμαι μην έχει εκείνος (ο Φινευς) σημαντικό ρόλο.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Ηλία σε παρακαλώ μια περιεκτική απάντηση του γιατί έπαιξες την κάρτα at all;
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Τετάρτη 31/07:

1.CiNeFiL --> Physiognomist
2. ComfortablySmug --> ~Melania~
3. dimijim --> Physiognomist
4. Emilouko
5. Himela --> Physiognomist
6. i_lie_us
7. Ikarionas --> ~Melania~
8. Iliaso --> Physiognomist
9. Indiana Jones --> Emilouko
10. Jkaradakov --> ~Melania~
11. Johnny15 --> Physiognomist
12. Libertus --> dimijim
13. Marjoree26 --> Physiognomist
14. ~Melania~ --> Ikarionas
15. Physiognomist-> i_lie_us
16. tsarachaf --> Emilouko
17. ultraviolence

Ψήφοι:
6 Physiognomist
3 ~Melania~
1 dimijim
2 Emilouko
1 i_lie_us
1 Ikarionas



Η χώρα των φαντασμάτων
Indiana Jones - Δολοφονία 31/07

Οριστικές αποχωρήσεις
akikos - Ψηφοφορία 29/07 - Αλεξίσφαιρο Γιλέκο
Φινεύς - Ψηφοφορία 30/07 - Αρχιμαφιόζος

Απουσίες
---

Λοιπές ενέργειες παικτών
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από akikos
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Johnny15
Ενεργοποίηση Κάρτας: Επιπλέον ψήφος από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από Himela
Ενεργοποίηση Κάρτας: Άμεση Προφυλάκιση από Physiognomist
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Άμεσης Προφυλάκισης από ComfortablySmug
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Πάμε λοιπόν να δούμε τι μπορεί να είναι ο Ικαρίωνας. Θα γράψω για όλους τους πιθανούς ρόλους.

Α. Ο Ικαρίωνας είναι Μαφιόζος
Θα έδινε ένας Μαφιόζος μια τόσο κρίσιμη ψήφο στον Αρχιμαφιόζο του χθες; Δύσκολο αλλά όχι απίθανο. Είναι η πλήρης αθώωσή του, από χθες και μετά κανείς δεν έχει τολμήσει να το αμφισβητήσει αυτό. Αλλά εγώ θα το προσπαθήσω. Ας υποθέσουμε ότι είναι Μαφιόζος και μαζί του είναι κι ο Κόμφυ. Κι έστω ότι βρίσκονται Κυριακή απόγευμα στη γιάφκα κι ετοιμάζουν το πρώτο πλει και λένε να στείλουν εξ αρχής ένα fake σήμα σε έναν ψεύτικο ΔΑ. Ποιο είναι ένα καλό θύμα; Η Μελανία. Γιατί; Γνωρίζονται προσωπικά με τον Κόμφυ. Μια καρδούλα μπορεί να μη σημαίνει τίποτε. Έγινε αυτό, ίσως εκμεταλλευόμενοι τη συζήτηση που ξεκίνησα εγώ για τα emoticons. Ο Ικαρίωνας τη συνεχίζει, κάνοντας το μεγάλο post ψάχνοντας ποιος έβαλε ποιο emoticon. In the meanwhile, ο Φινεύς, ένας άλλος Μαφιόζος, στήνει κι αυτός δύο πολύ ωραία σήματα προς τη Μελανία κι επίσης λέει ότι τα emoticons θα πρέπει να εξεταστούν όχι όμως τώρα, αναδρομικά σε λίγους γύρους. Βολικό, ε; Τι γίνεται σε λίγους γύρους; Ο Ικαρίωνας ολοκληρώνει το παιχνίδι. Είναι αυτός που ξεκινάει το κύμα προς τον Φινέα, το οποίο ενισχύεται σε κάποιο σημείο, με την επίσης κρίσιμη 4η ψήφο από τον Κόμφυ και τσουπ ο Αρχιμαφιόζος έξω. Άμεση αθώωση για τον Ικαριωνα. Πιθανή αθώωση για τον Κόμφυ, που γίνεται ακόμη πιο σίγουρη όταν αυτός ακυρώνει την ΑΠ προς τον Ικαριωνα. Και μετά ο Ικαριωνας μπορεί να γυρίσει αναδρομικά, τώρα που δε θα τον αμφισβητήσει κανείς, να δει τα σήματα που έχει στήσει για τη Μελανία και σήμερα να ζητήσει να φύγει ένας αθώος Πολίτης και να καλύψει έτσι και τον πραγματικό του ΔΑ.
Ερωτήματα: Αν είναι μαζί με τον Κόμφυ τότε γιατί να τον κατηγορήσει; Τι ρόλο παίζει ο Φύσιο και πώς προέκυψε η ΑΠ του; Ποιος είναι ο ορίτζιναλ ΔΑ του και τι σήματα μπορεί να του πέρασε μέσα στο χάος των emoticons;
Είναι τρελό και παρανοϊκό; Προφανώς κι είναι! Είναι κάτι που θα έκανε ο Ικαριωνας; Είναι κάτι που αν γινόταν θα εξασφάλιζε πολύ τη Μαφία; Είναι έστω και κάπως πιθανό ή το απορρίπτουμε;

Ενδιαφέρουσα θεωρία και σου λέω μετά βεβαιότητος ότι σαν μαφιόζος θα μπορούσα να το είχα κάνει. Παίζω πάντα μόνος είτε ως κακός είτε ως καλός. Ο μεγάλος μου φόβος πριν αρχίσει το παιχνίδι ήταν μην τύχω μαφιόζο γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να επικοινωνώ με τους υπόλοιπους και να ακολουθώ οδηγίες. Θα έκανα το δικό μου παιχνίδι, όπως κάνω πάντα και δεν θα δίσταζα στιγμή να δώσω δικούς μου συμμαφιόζους χωρίς καν να τους ρωτήσω, αν αυτό βοηθούσε να αθωωθώ. Δεν μου αρέσει η ομαδικότητα/συλλογικότητα/ένας για όλους και όλοι για έναν και όλα τα σχετικά (που πρόσκεινται και σε πολιτική ιδεολογία που δεν αντέχω :P ). Τώρα για να σας βοηθήσω λίγο, το σενάριο που με θέλει μαφιόζο δεν στέκει για τρεις λόγους: Πρώτον, δεν χρειαζόταν να βγει ο Φινεύς χτες. Θα μπορούσαμε να κερδίσουμε άλλη μια μέρα με το να βγει κάποιος αθώος. Είχα πει να βγάλουμε Φύσιο και θα μπορούσα να μείνω εκεί. Ακόμη κι αν όλοι πήγαιναν ξαφνικά Φινεύς χωρίς εμένα και έβγαινε αρχιμαφιόζος δεν θα μπορούσε να με κατηγορήσει κανείς που δεν τον ψήφισα γιατί δεν τον είχα αναφέρει άλλωστε. Ήμουν απ' τους πρώτους που πήγε στον Φύσιο και ήμουν αυτός που εν τέλει άλλαξε πρώτος. Θα μπορούσαμε να κερδίσουμε ως μαφιόζοι κάνα γύρο ακόμη πριν βγάλουμε αρχιμαφιόζο. Δεύτερον, όπως αναφέρεις κατηγορώ Κομφόρταμπλι. Δεν ξέρω γιατί με έσωσε απ' την προφυλάκιση. Όταν το είδα, έγραφα ακόμη το ποστ για τη Μελανία στο οποίο τον κατηγορούσα και κάθισα να σκεφτώ μήπως πέφτω τόσο έξω και είναι τελικά αθώος. Μου φαινόταν και λίγο σαν αχαριστία. Ωστόσο, τα στοιχεία που είχα ήταν εναντίον του και παίζω με στοιχεία και όχι με συναίσθημα. Δεν βγάζει λοιπόν νόημα να έβγαλα αρχιμαφιόζο και μετά να κατηγορώ και Κομφόρταμπλι. Θα μείνω μόνος ενάντια σε τόσους αθώους. Ακόμη και για τον υπέρμετρο ατομικισμό μου πάει ενάντια στο ένστικτο αυτοσυντήρησης. Τρίτον, αν ήμουν μαφιόζος έκαψα έναν πιθανό μου ΔΑ τη Μελανία που θα μπορούσα να ήμουν μαζί της και κατάφερα να μπερδέψω ακόμη περισσότερο τον πραγματικό ΔΑ. Τα ποστ που έκανα, το ότι δεν άφηνα τίποτα απαρατήρητο, δείχνουν ότι προσπαθούσα να δυσκολέψω τη μαφία στο να δώσει σήμα και όχι να τη διευκολύνω. Το σενάριό σου πάντως είναι πολύ καλό. Αν είσαι αθώος που φαίνεται να κάθεσαι να καταβάλλεις κόπο για να ερευνήσεις ποστ και να φτιάξεις σενάρια, κάνεις καλή δουλειά. Αν τελικά είσαι μαφιόζος παραδέχομαι ότι παίζεις πανέξυπνα αν π.χ. όντας μαζί με Κόμφυ ή Φυσιο, το έστησες όλο αυτό για να βγάλεις τη θεωρία που λες προβάλλοντας εμένα ως μαφιόζο μαζί τους.


Β. Ο Ικαρίωνας είναι ο ΔΑ
Σ αυτήν την περίπτωση τα έκανε λίγο σκατά χθες διώχνοντας out of nowhere τον Αρχιμαφιόζο του. Θα ρίσκαρε σήμερα να στοχεύσει και στη Μελανία χωρίς να ξέρει την πραγματική της ταυτότητα; Αν την ξέρει όμως κάπως; Τότε παγιδεύει μια αθώα, πήρε την παίχτρια που αναφέρεται στους περισσότερους, ψάχνοντας βρήκε και διάφορα υποθετικά σήματα προς αυτήν και πόνταρε ότι κι όλα να μην ισχύουν, ένα τουλάχιστον θα γίνει πιστευτό. Και πήγε έτσι να διώξει την πιθανή ταμπέλα του ΔΑ από πάνω του, να μας κάνει να πεισθούμε ότι ο ΔΑ έχει φύγει κι αυτός να καθίσει μετά ανενόχλητος περιμένοντας ένα σήμα όταν κανείς δε θα το ψάχνει και να παίξει την ιδιότητά σου σε μια ψηφοφορία που δε θα υπάρχει ισοψηφία; Παιχνίδι παρόμοιο με τον Χάρη στο #43 και τότε είχε εξελιχθεί υπέροχα για τον Χάρη.
Ερωτήματα: Ποια είναι η Μαφία του τότε; Υπάρχει κάπου κάποιο σήμα προς τον Ικαριων; Οι στίχοι που αντάλλαξαν με τον Ούλτρα θα μπορούσαν να είναι σήμα; Αν ο Ούλτρα είναι Μαφιόζος τον Ικαρίων θα τον έδινε έτσι ως Πόρνη; Μήπως τον συμφέρει να θεωρηθεί Πόρνη μιας και μπορεί να μη φύγει άμεσα;

Κοίτα ως ΔΑ ξέρω ότι κάποια άτομα με βάση το τι έχει γίνει βγάζουν μάτι ότι είναι αθώα. Και κάποια άλλα είναι στην αφάνεια ή κατηγορούνται. Ο Φινεύς κατηγορήθηκε από αρκετό κόσμο. Δεν είμαι βλάκας να πάω να ψηφίσω ή να διατηρήσω την ψήφο μου σε κάποιον που έχει κατηγορηθεί και ειδικά σε κάποιον που κατόπιν ψήφισαν ένα σωρό άτομα που όπως είπες κι εσύ ήταν κύμα αθώων και όχι μαφιόζων. Θα μου βρωμούσε και θα άλλαζα ψήφο. Επίσης δεν θα σας έστρεφα αρχικά σε Physiognomist που ήταν εντελώς αφανής μέχρι που αρχίσαμε να τον ψηφίζουμε και θα μπορούσε να είναι μαφία. Ή και ο Indiana που ήθελα να βγει πρώτη μέρα. Εντελώς αφανής και πιθανός μαφιόζος τότε. Άρα δεν είμαι ΔΑ. Και θέλω μάλιστα να πάμε σε ισοβαθμία για να εμποδίσω την ιδιότητά του.



Γ. Ο Ικαρίωνας είναι Πόρνη
Και σ αυτήν την περίπτωση τα έκανε λίγο σκατά χθες διώχνοντας out of nowhere τον Αρχιμαφιόζο του. Κι εδώ το ρίσκο να στοχεύσει σήμερα τη Μελανία χωρίς να ξέρει την πραγματική της ταυτότητα είναι ακόμη μεγαλύτερο μιας και δεν υπάρχει και κανείς εκεί έξω να τον βοηθήσει αν κάνει λάθος. Το post βέβαια με τους στίχους και το τραγούδι θα μπορούσε να είναι ωραιότατο σήμα Πόρνης. Βλέπετε ότι κι ο ίδιος μετά το post του Ούλτρα δεν το σχολίασε περισσότερο, παρά μόνο έμεινε σ ένα "Ήταν μπλόφα" που απάντησε σε εμένα. Προφανώς και θα απαντούσε ότι ήταν μπλόφα μετά την αποκάλυψη του Ούλτρα. Δε θα έλεγε "Ναι με πιάσατε είμαι η Πόρνη".
Ερωτήματα: Αν είναι η Πόρνη τότε τι είναι ο Ούλτρα; Θα μπορούσε να είναι αθώος που τον κατάλαβε ως Πόρνη και τον κάλυψε; Θα μπορούσε να είναι Μαφιόζος που έχει βρει ήδη την ορίτζιναλ Πόρνη του; Κι αν είναι, ποια είναι αυτή; Θα μπορούσε να είναι Μαφιόζος και να πίστεψε ότι είναι παγίδα από τον Ικαρίωνα και να τον έκαψε για να αθωωθεί; Κι αν ο Ικαριωνας είναι Πόρνη, τότε η Μελανία είναι σίγουρα αθώα;

Αυτό μπορείτε να το αποκλείσετε περισσότερο απ' τα υπόλοιπα. Αν ως πόρνη πηγαίνω να βγάλω αρχιμαφιόζο ή σας δείχνω έναν αντικειμενικά πιθανό ΔΑ και σας λέω να πάμε σε ισοψηφία για να τον σαμποτάρω, μάλλον δεν έχω καταλάβει καλά τον ρόλο μου. Αλλά νομίζω πως έχω καταλάβει πολύ καλά τον ρόλο μου. Βλέποντας την αναφορά του Ούλτρα στο 43 που ήταν πόρνη και μετά όλα τα αγαπησιάρικα που ανέβαζε και τις αναφορές σε αρώματα, θυμήθηκα τα έλαια και θεώρησα πιθανό να έχει πάρει πάλι πόρνη. Γι' αυτό τον έψαξα λίγο και έβαλα μικροπαγίδες. Ακόμη τον κατηγορώ άλλωστε. Δεν μου φαίνονται τυχαία αυτά που είπε και δεν έχει γράψει και κάνα ποστ της προκοπής ως αθώος να μας βοηθήσει.


Δ. Ο Ικαρίωνας είναι Αντίπαλος Μαφιόζος
Ακόμη ένα ενδιαφέρον σενάριο. Ο Ικαρίωνας παίζει σόλο. Τον συμφέρει σ αυτήν την περίπτωση πολύ να διώξει τον Αρχιμαφιόζο και να θεωρηθεί αθώος έτσι ώστε να παραμείνει μέχρι το τέλος μέσα και να κερδίσει μόνος του. Σαν ΑΜ πιθανόν και να ασχολούταν με καρδούλες και λουλουδάκια και με παρανοϊκές ιδέες γιατί κάπως θα έπρεπε να πείσει ότι κάνει και λάθη. Όπως είπε κι η Σύλβια, είναι πιο εύκολο να συνεργαστεί με τη Μαφία μέχρι ένα σημείο έτσι ώστε να έχει στο τέλος λιγότερη βρώμικη δουλειά να κάνει. Όταν συνεργάζεται με τη Μαφία το αποκαλεί λάθος. Όταν συνεργάζεται με τους Πολίτες το αποκαλεί "έδιωξα τον Αρχιμαφιόζο σας".
Ερωτήματα: Ποιον Φανερό ξέρει; Το ότι χθες πέτυχε τον Αρχιμαφιόζο ήταν καθαρά τύχη ή είδε κάτι από τον Φανερό του και στράφηκε στον Αρχιμαφιόζο; Μπορεί κάπως να ξέρει και την ενοχή της Μελανίας σήμερα ή είναι η μέρα που κάνει λάθος;
Αν ισχύει βέβαια αυτό το σενάριο, ειδικά τώρα που τον έχουμε υποπτευθεί, μπορεί και να μη μάθουμε ποτέ τον Φανερό του...

Το ότι ο Φινεύς ήταν μαφιόζος έβγαινε απ' τη θεωρία μου πως η Μελανία είναι ο ΔΑ και αποδείχτηκε ότι ο Φινεύς ήταν όντως μαφιόζος. Δεν ήταν ούτε τύχη ούτε πήγα εκεί από πληροφορία. Νομίζω πως σήμερα δεν είναι η μέρα που κάνω λάθος και όσον αφορά το τελευταίο, αν ήμουν ΑΜ δεν υπήρχε περίπτωση να παίξω κομπλεξικά εναντίον των πολιτών για εκδίκηση. Θα σας έδινα τον Φανερό σε κάποια φάση, ίσως να τον είχα δώσει ήδη. Για το ότι δεν είμαι ΑΜ δεν έχω να προτάξω κάνα φοβερό επιχείρημα. Θα φανεί στην πορεία. Πάντως, το σενάριο για Μελανία ΔΑ όπως είπατε αρκετοί φαίνεται να βγάζει νόημα και να στέκει, οπότε και σαν ΑΜ να με έχετε, μάλλον δεν προσπαθώ να σας παραπλανήσω για να βγει αθώος.

Ε. Ο Ικαρίωνας είναι Πολίτης
Το καλό αγόρι του Palermo όπως λέει. Σ αυτήν την περίπτωση χθες πέτυχε μια πολύ μεγάλη νίκη διώχνοντας τον Αρχιμαφιόζο. Επίσης σ αυτήν την περίπτωση μπλοφάρει όταν το παίζει Πόρνη και δεν έχει κανένα κακό κίνητρο να θεωρεί τη Μελανία ΔΑ. Έψαξε τα post της, βρήκε κάποιες συνδέσεις, παρανοϊκές ή μη τις άφησε σ εμάς κι εμείς καλούμαστε να αποφασίσουμε. Ίσως έχει και πληροφορίες ή έχει αντιληφθεί ότι άλλοι έχουν πληροφορίες. Αυτό όμως δεν πρόκειται να το συζητήσω για να προστατέψω ρόλους και να μην χαρίσω κανένα κάρφωμα στη Μαφία.
Ερωτήματα: Έχει καλές προθέσεις, είναι σωστός; Γι αυτό δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι, εκτός αν κάπως έχουμε καταλάβει ότι έχει πληροφορίες. Αν δεν έχει όμως πληροφορίες μπορεί να κάνει τα ίδια λάθη που έκανε και σε παλιότερα παιχνίδια. Μπορούμε να τον εμπιστευθούμε; Αν είναι όντως αθώος, γιατί όχι; Τουλάχιστον ξέρουμε ότι δε θέλει να μας καταστρέψει. Άρα ψηφίζουμε Μελανία;
Αυτό ακριβώς ισχύει. Όπως τα είπες.

Ειδικά για τον Ικαρίωνα, του οποίου η ταυτότητα θα μας λύσει ένα μεγάλο κομμάτι του μυστηρίου.

Θα ήταν καλό για όλους μας να μην αποκαλυφθεί η ταυτότητά μου ούτε εν ζωή ούτε μετά θάνατον.


1) Στην πολύ τελική εγώ πιστεύω ότι αν η Μελανια ήταν ΔΑ δε θα καθόταν εδώ και ώρες να πείσει ότι δεν είναι. Θα προσπαθούσε το βράδυ να κάνει το παιχνίδι της, αν της έβγαινε καλώς, αν όχι θα έλεγε "oh well προσπάθησα". Τ

2) Αν εξαρτιόταν από μένα, θα ήθελα σήμερα να φύγει ο φυσιο και αύριο ο Ηλίας. Σε κείνη τη φάση και ξέροντας και την αυριανή δολοφονία θα βλέπαμε πώς θα προχωρούσαμε. Γενικά μου αρέσουν οι λύσεις χωρίς πολλά ζιγκ Ζαγκ. Αν ο ΔΑ σώσει σήμερα μαφιόζο, εντάξει δεν έγινε τίποτα το φοβερό. Είμαστε σε καλό δρόμο, πρέπει να προσπαθήσουμε παρά πολυ για να χάσουμε. Ίσως η σκέψη μου είναι πολύ απλουστευμένη.

1) Έλα βρε Χιμέλα που δεν θα καθόταν να πείσει. Είδες τα επιχειρήματά της; Σου φαίνονται πειστικά τα επιχειρήματα του στυλ ''άλλο εννοούσα'', ''δεν ψήφισα το ίδιο με Κομφόρταμπλι άρα δεν είμαι μαζί του'' κλπ; Τι θα έκανε δηλαδή; Θα σιωπούσε λέγοντας ''με τσακώσατε'';

2) Αν κινηθείτε με αυτή τη λογική θα κάνετε τραγικό λάθος και ΝΑΙ μπορεί να γίνει κάτι αρκετά φοβερό αν ο ΔΑ σώσει μαφιόζο.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top