Greece's Next Top Model 2018

Ποια είναι το Greece's Next Top Model;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 17)

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Johnny15:
Είπες ότι θες να υπάρχουν άνδρες που να κρίνονται δημόσια. Δεν είπες ότι πχ σε ενδιαφέρει ο χώρος του μόντελινγκ στους άνδρες. Ο λόγος σου που θα ήθελες μια τέτοια εκπομπή μοιάζει πολύ συγκεκριμένος.

Χμμμ ποιος είναι ο λόγος της; Το ότι θέλει να δούμε και άντρες να κρίνονται για την εμφάνιση τους; Και δεν σ’ασεσει αυτό προφανώς,σωστά; Άρα γιατί οι γυναίκες να πρέπει να υπόκεινται σε τέτοιες διαδικασίες; :look:
Το καταλαβαινω ότι θα μου πείτε οτι οι λόγοι είναι τηλεοπτικοί κτλ αλλά και το να είσαι μοντέλο είναι μια δουλειά. Γιατί να πρέπει να γίνει σόου γι’αυτο; Γιατί προφανώς είναι πανεύκολο να κρίνουμε κάποιον για την εμφάνιση του. Και πουλάει. Ποσο μαλλον όταν αυτός ο κάποιος είναι γυναίκα. Δεν λέω, και για τους άντρες υπάρχουν συγκεκριμένα πρότυπα, αλλά για τις γυναίκες δεν συμμαζεύεται. Το σόου απλά το κάνει πιο εύκολο να φανεί ότι είναι νορμαλ να ασκείς κριτική για το σώμα και τα χαρακτηριστικά κάποιου. Δεν είναι το θέμα ότι οι κριτές θα πουν ότι να, είσαι πολύ κοντή, πολύ χοντρή για μοντέλο, τα κορίτσια αυτά θα κριθούν από ολόκληρο το τηλεοπτικό κοινό, από τόσο κόσμο και μετά θα ξεκινήσουν συζητήσεις για το πως να, αν είναι δυνατόν μια κοντή να πιστεύει τόσο στον εαυτό της, αν είναι δυνατόν να προωθούμε «ανθυγιεινά πρότυπα με περιττά κιλά!!111» and the list goes on. Στις γυναίκες προσπαθούν να κάνουν την κριτική να φαίνεται σαν κάτι νορμαλ ώστε να μπορούν μετά να τους πλασάρουν τα πάντα. Απλό είναι.
Επίσης, το να λέμε ότι το σώμα των μοντέλων δεν αποτελεί πρότυπο γιατί και καλά αυτή είναι η δουλειά τους είναι εντελώς χαζό. Πρώτον, είναι ανθυγιεινό ακόμα και για τα ίδια τα μοντέλα και δευτερον, συνεχως προωθούνται τα «τελεια» σώματα, που είναι εμφανώς επικινδύνως αδύνατα, εκτός της πασαρέλας. Σε περιοδικά, στην τηλεόραση, ακόμα και σε συζητήσεις ανάμεσα σε φυσιολογικούς ανθρώπους μπορεί να ακούσεις να εκθειάζουν ένα σώμα που προφανώς δεν είναι υγιές, ή για την δίαιτα της τάδε που κάνει θαύματα (και περιλαμβάνει ω τι άλλο,ένα μόλις γεύμα την μερα). Όσο και να πιστεύεις στον εαυτό σου, όσο και να ξερεις τι είναι υγιές και τι όχι,είναι απίστευτα εκνευριστικό και κακό να προσπαθούν να σου πασάρουν αυτές τις αηδίες, είτε είσαι άντρας είτε γυναίκα. Τέλος πάντων. Δεν έχω δει το σοου γιατί δεν συμφωνώ με τέτοιου είδους εκπομπές που ασκούν τέτοιου είδους κριτική. Ίσως να μην είναι τόσο κακή όσο νομίζω αλλά πιστεύω οτι περνάει αλλά μηνύματα υποσυνείδητα. Sorry for the late night rant αλλά τα παίρνω αρκετά με κάτι τέτοια θέματα :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Χμμμ ποιος είναι ο λόγος της; Το ότι θέλει να δούμε και άντρες να κρίνονται για την εμφάνιση τους; Και δεν σ’ασεσει αυτό προφανώς,σωστά; Άρα γιατί οι γυναίκες να πρέπει να υπόκεινται σε τέτοιες διαδικασίες; :look:
Το καταλαβαινω ότι θα μου πείτε οτι οι λόγοι είναι τηλεοπτικοί κτλ αλλά και το να είσαι μοντέλο είναι μια δουλειά. Γιατί να πρέπει να γίνει σόου γι’αυτο; Γιατί προφανώς είναι πανεύκολο να κρίνουμε κάποιον για την εμφάνιση του. Και πουλάει. Ποσο μαλλον όταν αυτός ο κάποιος είναι γυναίκα.
Στα ριάλιτι με μαγειρική κρίνονται για τα πιάτα τους και στα ριάλιτι για τραγουδιστές κρίνονται για τη φωνή τους. Όταν κάνουν σόου μόδας τι θα σχολιάσουν, τον ψυχικό τους κόσμο; Πρέπει να πληρούν κάποια στάνταρ καλώς ή κακώς αυτό πλασάρει ο κόσμος της μόδας. Σίγουρα όμως αν οι ίδιοι θεωρούνται επαγγελματίες πρέπει να είναι κομψοί στις εκφράσεις τους δεν είναι σωστό να πέφτουν προσβολές για τα νούμερα και μόνο. Πλας ότι στα παραπάνω σόου που ανέφερα (μαγειρική/τραγούδι) μια χαρά ξεκατοίνισμα μπορεί να πέσει. Και αυτοί προβάλλονται σε δημοσιότητα, δεν είναι εξαίρεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σε κάθε εκπομπή τέτοιου είδους ο κόσμος μαζεύεται για να σχολιάσει και να κράξει. Και όσον αφορά τους άνδρες, δε θα αργήσει να έρθει παρόμοια εκπομπή και με άνδρες εφόσον το κανάλι πειστεί ότι θα μπορέσει να βγάλει νούμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Σε κάθε εκπομπή τέτοιου είδους ο κόσμος μαζεύεται για να σχολιάσει και να κράξει. Και όσον αφορά τους άνδρες, δε θα αργήσει να έρθει παρόμοια εκπομπή και με άνδρες εφόσον το κανάλι πειστεί ότι θα μπορέσει να βγάλει νούμερα.
Στο next top model της Αμερικής (που παρουσιάζει η Τάιρα) είχε άντρες και γυναίκες σε έναν κύκλο σίγουρα. Η κατινιά είχε φτάσει σε άλλα επίπεδα. :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Αν διαβασεις καλυτερα τα λογια μου πιο πανω θα δεις οτι δεν ειπα οτι θελω να υπαρχουν ανδρες, ειπα γιατι να μην διαγωνιζονται στο reality αυτο και ανδρες. Ερωτηση παρεθεσα που εμπεριεχει προβληματισμο σχετικα με το πως αντιμετωπιζεται η εμφανιση της γυναικας ως μοντελο και το ποσο πουλαει σε σχεση με αυτη των ανδρων.
Η μόδα ενδιαφέρει συγκριτικά περισσότερο τον γυναικείο πληθυσμό απ' ό,τι τον ανδρικό. Συνεπώς, είναι λογικό ένα τέτοιο σόου να απευθύνεται πρώτα στις κοπέλες, ούτως ώστε να έχει ανταπόκριση. Εκτός αυτού, οι γυναίκες εκ φύσεως είναι πιο ανταγωνιστικές μεταξύ τους και αυτό δημιουργεί ευκολότερα ένταση και ξεκατινιάσματα στο σπίτι = τηλεθέαση. Πάντως, κι εγώ θα ήθελα να βάλουν και άντρες. Αφού δεχτήκαμε ύψος 1.55 στην επόμενη φάση στο όνομα της αποδοχής της διαφορετικότητας, καθώς και plus size models που δεν είχαμε δει στους προηγούμενους κύκλους, ας έβαζαν και άντρες για να δείξουν ότι είναι ανοιχτοί. Πάντως, και στο αμερικάνικο next top model μόλις τα τελευταία χρόνια και ύστερα από πολλούς κύκλους αποφάσισαν να βάλουν άντρες.


Όσο για τις πλαστικές, το θέμα δεν είναι ότι τις κάνουν, αλλά ότι δεν έχουν τα κότσια να το παραδεχτούν και να υποστηρίξουν την επιλογή τους. Αυτή η 18χρονη που έλεγε ότι αποφοίτησε από το αγγλικό σχολείο, είπε ψέματα ότι δεν έχει κάνει πλαστική στη μύτη, ενώ μέχρι κι εγώ ο άσχετος το κατάλαβα. Δεν καταλαβαίνουν ότι κάτι που δεν φαίνεται φυσικό δεν είναι και ωραίο. Εάν έχεις ένα πολύ άσχημο χαρακτηριστικό πάνω σου, δέχομαι ότι θες να το αλλάξεις. Το να αλλάζεις όμως τόσα πολλά χαρακτηριστικά πάνω σου, είναι ματαιοδοξία και απόρροια ανασφάλειας. Από ένα σημείο και μετά, γίνεται ψυχαναγκασμός, εξού και τα τερατώδη πρόσωπα που βλέπουμε και απορούμε γιατί τα πείραξαν τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Όσο για τις πλαστικές, το θέμα δεν είναι ότι τις κάνουν, αλλά ότι δεν έχουν τα κότσια να το παραδεχτούν και να υποστηρίξουν την επιλογή τους. Αυτή η 18χρονη που έλεγε ότι αποφοίτησε από το αγγλικό σχολείο, είπε ψέματα ότι δεν έχει κάνει πλαστική στη μύτη, ενώ μέχρι κι εγώ ο άσχετος το κατάλαβα. Δεν καταλαβαίνουν ότι κάτι που δεν φαίνεται φυσικό δεν είναι και ωραίο. Εάν έχεις ένα πολύ άσχημο χαρακτηριστικό πάνω σου, δέχομαι ότι θες να το αλλάξεις. Το να αλλάζεις όμως τόσα πολλά χαρακτηριστικά πάνω σου, είναι ματαιοδοξία και απόρροια ανασφάλειας. Από ένα σημείο και μετά, γίνεται ψυχαναγκασμός, εξού και τα τερατώδη πρόσωπα που βλέπουμε και απορούμε γιατί τα πείραξαν τόσο.
Μόνο αυτή; :hehe: Η πρώτη που πήγε με τις πλαστικές όταν την ρώτησε ο φωτογράφος τι έχει πειράξει έκανε λες και απορεί και του απάντησε "τι έχω πειράξει" λες και δεν θα το καταλάβαιναν (btw αν βρεις το ίνστα της είναι έτσι και χειρότερα από το 15- είπε ψέματα ακόμα και για αυτό). :P Ακριβώς αυτό που λες δεν είχε καν το θάρρος να υποστηρίξει την επιλογή της. Και ναι είναι προσωπική επιλογή αυτό. Διάβαζα κάτι άρθρα-σχόλια που κατηγορούσαν τους κριτές/μόδα γουατέβερ που οι τύπισσες γίναν πλαστικές. Αν τις περνούσαν τα ίδια άτομα θα έγραφαν κατεβατά για να πουν ότι δείτε τι πρότυπα προβάλουν και ότι ενθαρρύνουν κοπέλες να πειράξουν το σώμα τους.

Όσο για τα τερατώδη ορίστε που καταλήγει αυτή η εμμονή ειδικά όσο μεγαλώνουν (ηλικιακά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Μόνο αυτή; :hehe: Η πρώτη που πήγε με τις πλαστικές όταν την ρώτησε ο φωτογράφος τι έχει πειράξει έκανε λες και απορεί και του απάντησε "τι έχω πειράξει" λες και δεν θα το καταλάβαιναν (btw αν βρεις το ίνστα της είναι έτσι και χειρότερα από το 15- είπε ψέματα ακόμα και για αυτό). :P Ακριβώς αυτό που λες δεν είχε καν το θάρρος να υποστηρίξει την επιλογή της. Και ναι είναι προσωπική επιλογή αυτό. Διάβαζα κάτι άρθρα-σχόλια που κατηγορούσαν τους κριτές/μόδα γουατέβερ που οι τύπισσες γίναν πλαστικές. Αν τις περνούσαν τα ίδια άτομα θα έγραφαν κατεβατά για να πουν ότι δείτε τι πρότυπα προβάλουν και ότι ενθαρρύνουν κοπέλες να πειράξουν το σώμα τους.

Όσο για τα τερατώδη ορίστε που καταλήγει αυτή η εμμονή ειδικά όσο μεγαλώνουν (ηλικιακά).
Η συγκεκριμένη είναι πολύ όμορφη παρ' όλ' αυτά, και επειδή είδα το insta της, έχει φωτογραφίες στις οποίες φαίνεται καλή για μοντέλο. Απλά στις περισσότερες τη χαλάνε τα χείλη. Η ίδια είπε σε μια συνέντευξη ότι συμμετείχε σε μια καμπάνια της Versace και μου έκανε εντύπωση, αν και παραδέχτηκε ότι έχει χάσει δουλειές λόγω χειλιών. Αναρωτιέμαι εάν ήταν συνετό να μην την περάσουν έστω στην επόμενη φάση αλλά να περάσουν π.χ. αυτή που είχε 1.55 ύψος που δεν θα γίνει ποτέ μοντέλο, αν και συμφωνώ που την έκοψαν και κατέκριναν το πρότυπο της πλαστικοποιημένης γυναίκας. :hmm:
Στο next top model της Αμερικής (που παρουσιάζει η Τάιρα)
Tyra θεά. :playboy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η συγκεκριμένη είναι πολύ όμορφη παρ' όλ' αυτά, και επειδή είδα το insta της, έχει φωτογραφίες στις οποίες φαίνεται καλή για μοντέλο. Απλά στις περισσότερες τη χαλάνε τα χείλη. Η ίδια είπε σε μια συνέντευξη ότι συμμετείχε σε μια καμπάνια της Versace και μου έκανε εντύπωση, αν και παραδέχτηκε ότι έχει χάσει δουλειές λόγω χειλιών. Αναρωτιέμαι εάν ήταν συνετό να μην την περάσουν έστω στην επόμενη φάση αλλά να περάσουν π.χ. αυτή που είχε 1.55 ύψος που δεν θα γίνει ποτέ μοντέλο, αν και συμφωνώ που την έκοψαν και κατέκριναν το πρότυπο της πλαστικοποιημένης γυναίκας. :hmm:

Tyra θεά. :playboy:
Ισχύει ότι είναι όμορφη αλλά στις φώτο που ήταν παραφουσκωμένα εγώ τρόμαξα λίγο :hehe: Δεν ξέρω κατά πόσο αφαιρούνται αυτά αν είναι σιλικόνη πχ. Σε λέω πως αν την περνούσαν θα έκραζαν όλοι για το τι πρότυπα δίνουν (πλαστικές). Δεν βρίσκεις άκρη. Για μένα καλά κάνουν και δεν το ενθαρρύνουν όμως. Αυτή που είναι 1.55 δεν υπάρχει περίπτωση να την περάσουν παρακάτω, όπου και να την πάνε δεν θα της κάνει κανένα ρούχο- ακόμα και στις φωτογραφήσεις.
Ε και μιας και λέγαμε πιο πάνω για αγένεια των κριτών αν κάποιος θεώρησε υπερβολικό το σοκ της Καγιά ας δει λίγο πως αντιδράει η ορίτζιναλ θεά όταν δεν της αρέσει κάτι :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Ναι μόνο που στο χώρο της μόδας αν εξαιρέσεις το υπέρτατο βύσμα ονόματι Bella Hadid δεν παίζουν πλαστικές. Δεν λέμε τώρα για την μόδα που ξεκίνησε η Κιμ Καρντάσιαν, αυτή δεν είναι μοντέλο. Τα μοντέλα κατά συντριπτική πλειοψηφία μπορεί να είναι πιο ωραία από τον "μέσο" άνθρωπο αλλά οι εταιρίες που εκπροσωπούν πλασάρουν το "τέλειο" οπότε είναι λογικό να διαλέγουν τα αντίστοιχα άτομα να κάνουν τη δουλειά τους. Δεν είναι κακό αυτό. Το κακό είναι να φεύγουμε από κάθε προσωπική ευθύνη που έχει ο καθένας με αυτό το θέμα. Έχεις το μυαλό σαν άνθρωπος να αξιολογείς και να κρίνεις κάθε τι που βλέπεις και δεν φταίει καμία μόδα που η άλλη 18 χρονών έγινε σαν πάπια. Δεν γίνεται να τα ρίχνουμε όλα στην Κιμ και την κάθε μία διάσημη που κάνει κάτι για να δικαιολογήσουμε αυτές τις πλαστικές επεμβάσεις.



Πόσοο συμφωνώ.Γενικα με αφορμη οσο εχω ακουσει κι διαβασει τις τελευταίες μερες -αρκετα τα οποια μου φαινονται παραλογα-θελω να εκφρασω κι εγω την γνωμη μου.
Γενικα οταν μιλαμε για victoria secret ,μιλαμε για ενα περιπου 2% παγκόσμιος που θα γεννηθεί με τετοια χαρακτηριστικα τοσο στο σωμα οσο και στο προσωπο. Δεν βγαινεις καθε μερα και συναντας τετοιες κοπελες.Ειναι γυναικες που ναι μεν ακολουθουν "σκληρο" προγραμμα τοσο στη διατροφη οσο κι στη γυμναστικη αλλα το μεγαλυτερο ποσοστο της ομορφιας τους βασιζεται σε γονιδια. Επισης τα σωματα τους δεν παραπεμπουν σε ανορεξικα προτυπα - ούτε καν.
Κ ο χρονος που αφιερωνουν στην εμφανιση τους (γυμναστικη,διατροφη κτλ) ειναι ακριβως επειδη ζουνε απο αυτο οπως κι καποιος αλλος ζει απο κατι αλλο.
Η ιωαννα Μπελλα λοιπον δεν ειναι αναμεσα σε αυτες τις γυναικες κι οκ την καλεσαν σε casting αλλα ως εκει.Δεν μπορει να συγκριθει με την taylor hill η elsa hosk .Αυτο δε σημαινει οτι ειναι ασχημη ή οτι δε μπορει να κανει πραματα (εξαλλου ηδη κανει ).Στο next top model δεν την πηραν επειδη ακριβως ειχε ψευτικα χαρακτηριστικα.Τωρα θα μου πεις ουτε η πρωτη ειναι ουτε η τελευταια.Κι ναι οντως περασαν κοπελες οι οποιες δεν εχουν μελλον σε αυτο το χωρο (πχ η κοπελιτσα με το 1.55) αλλα αν την περνούσαν τοτε ακριβως θα γινοταν ο σαλος περι προτυπων κτλ.
Τωρα οσον αφορα αυτους που σοκαρονται με την εκπομπη κι για το γεγονος οτι οι κοπελες κρινονται για το σωμα τους ειναι ακριβως σαν οποιαδήποτε αλλη εκπομπη οπου καποιος κρινεται για τη φωνη του η για τη μαγειρικη του. προσωπικα δεν ειδα κανεναν να παραπονιεται για αλλες εκπομπες που χωρις καμια ντροπη εδειχναν στις auditions ατομα με νοητικα προβληματα.Τοτε ολα ειναι ενταξει.Οταν ομως καποιος παει εν γνωσει του σε μια εκπομπη για να κριθει για το σωμα του επειδη θελει να γινει μοντελο ξαφνικα ολοι βγαινουν κι φωναζουν.
Τωρα γενικα αν στο συνολο τους τα reality ειναι ηθικα και αν θα επρεπε να απογορευτουν αυτο ειναι αλλο θεμα.
Γενικα παντως ο ο χωρος της μοδας γινεται ολο και πιο inclusive τα τελευταια χρονια χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι μπορει να τους χωρεσει ολους.
Νομιζω οτι αν δεχντουμε ολοι οτι ειναι ενα επαγγελμα σαν ολα τα αλλα θα νιωθουμε πολυ πιο καλα με τον εαυτο μας.
Δεν κανουμε ολοι για μοντελα κι αυτο ειναι οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
έριξα χτες μια ματιά στην εκπομπή απλά για να έχω άποψη. παρατήρησα τα εξής:
υποτίθεται ότι η 1,55 δεν μπορεί να κάνει καριέρα επειδή δεν υπάρχει αγορά για το ύψος της. δηλαδή γιατί να υπάρχει αγορά για γυναίκες που δεν έχουν στήθος? πόσο αγοραστικό κοινό αναρωτιέμαι ,καλύπτουν μοντέλα δίμετρα χωρίς ίχνος στήθους?
είπαν στην άλλη που γυμναζόταν να σταματήσει τα βάρη γιατί δεν θέλουν λέει μεγάλους μύες τύπου μιας αθλήτριας που δεν θυμάμαι. δηλαδή δεν θέλουν το πιο υγιεινό πράγμα στον κόσμο;
παρατήρησα μεν ότι τα κορίτσια αυτά ευτυχώς δεν ήταν ανορεκτικά, αλλά είχαν κάτι πάνω τους, όμως αναρωτιέμαι γιατί να λέγεται plus size ένα πάχος που είναι και υγιές και αντιπροσωπεύει περισσότερο τους κοινούς θνητούς.
άσχετα με την εκπομπή, (που βέβαια μέρος αυτού που θα πω είναι και τέτοιες εκπομπές) βλέπω ότι έχει γίνει η ομορφιά επιστήμη, μετραμε με τη μεζούρα τα χαρακτηριστικά του προσώπου, τους σώματος, αυτό το βαμμένο-άβαφο που είχαν όλες οι υποψήφιες χρειάζεται 100 καλλυντικά για να γίνει και να φαίνεται φυσικό δήθεν. αυτό. όλα είναι δήθεν φυσικά και υγιεινά, πρέπει να φαίνονται όλα ότι είναι δήθεν υγιεινά και φυσικά, κι ας μην είναι καθόλου. δεν τους ενόχλησε τους κριτές αυτό καθεαυτό το γεγονός ότι ήταν πλαστικά, τους ενοχλησε ότι φαινόταν πως ήταν ψεύτικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πόσοο συμφωνώ.Γενικα με αφορμη οσο εχω ακουσει κι διαβασει τις τελευταίες μερες -αρκετα τα οποια μου φαινονται παραλογα-θελω να εκφρασω κι εγω την γνωμη μου.
Γενικα οταν μιλαμε για victoria secret ,μιλαμε για ενα περιπου 2% παγκόσμιος που θα γεννηθεί με τετοια χαρακτηριστικα τοσο στο σωμα οσο και στο προσωπο. Δεν βγαινεις καθε μερα και συναντας τετοιες κοπελες.Ειναι γυναικες που ναι μεν ακολουθουν "σκληρο" προγραμμα τοσο στη διατροφη οσο κι στη γυμναστικη αλλα το μεγαλυτερο ποσοστο της ομορφιας τους βασιζεται σε γονιδια. Επισης τα σωματα τους δεν παραπεμπουν σε ανορεξικα προτυπα - ούτε καν.
Κ ο χρονος που αφιερωνουν στην εμφανιση τους (γυμναστικη,διατροφη κτλ) ειναι ακριβως επειδη ζουνε απο αυτο οπως κι καποιος αλλος ζει απο κατι αλλο.
Η ιωαννα Μπελλα λοιπον δεν ειναι αναμεσα σε αυτες τις γυναικες κι οκ την καλεσαν σε casting αλλα ως εκει.Δεν μπορει να συγκριθει με την taylor hill η elsa hosk .Αυτο δε σημαινει οτι ειναι ασχημη ή οτι δε μπορει να κανει πραματα (εξαλλου ηδη κανει ).Στο next top model δεν την πηραν επειδη ακριβως ειχε ψευτικα χαρακτηριστικα.Τωρα θα μου πεις ουτε η πρωτη ειναι ουτε η τελευταια.Κι ναι οντως περασαν κοπελες οι οποιες δεν εχουν μελλον σε αυτο το χωρο (πχ η κοπελιτσα με το 1.55) αλλα αν την περνούσαν τοτε ακριβως θα γινοταν ο σαλος περι προτυπων κτλ.
Τωρα οσον αφορα αυτους που σοκαρονται με την εκπομπη κι για το γεγονος οτι οι κοπελες κρινονται για το σωμα τους ειναι ακριβως σαν οποιαδήποτε αλλη εκπομπη οπου καποιος κρινεται για τη φωνη του η για τη μαγειρικη του. προσωπικα δεν ειδα κανεναν να παραπονιεται για αλλες εκπομπες που χωρις καμια ντροπη εδειχναν στις auditions ατομα με νοητικα προβληματα.Τοτε ολα ειναι ενταξει.Οταν ομως καποιος παει εν γνωσει του σε μια εκπομπη για να κριθει για το σωμα του επειδη θελει να γινει μοντελο ξαφνικα ολοι βγαινουν κι φωναζουν.
Τωρα γενικα αν στο συνολο τους τα reality ειναι ηθικα και αν θα επρεπε να απογορευτουν αυτο ειναι αλλο θεμα.
Γενικα παντως ο ο χωρος της μοδας γινεται ολο και πιο inclusive τα τελευταια χρονια χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι μπορει να τους χωρεσει ολους.
Νομιζω οτι αν δεχντουμε ολοι οτι ειναι ενα επαγγελμα σαν ολα τα αλλα θα νιωθουμε πολυ πιο καλα με τον εαυτο μας.
Δεν κανουμε ολοι για μοντελα κι αυτο ειναι οκ.


Καλά τα λες αλλά μη συγκρίνουμε το σώμα που έκανε η Τέιλορ (καμία ακρότητα απλά το έχτισε και είναι θεά) με την Έλσα που πεταγόντουσαν κόκαλα από παντού. :look:
Που btw δεν έκανε καν υψηλή ραπτική, εκεί είναι η πλάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
έριξα χτες μια ματιά στην εκπομπή απλά για να έχω άποψη. παρατήρησα τα εξής:
υποτίθεται ότι η 1,55 δεν μπορεί να κάνει καριέρα επειδή δεν υπάρχει αγορά για το ύψος της. δηλαδή γιατί να υπάρχει αγορά για γυναίκες που δεν έχουν στήθος? πόσο αγοραστικό κοινό αναρωτιέμαι ,καλύπτουν μοντέλα δίμετρα χωρίς ίχνος στήθους?
είπαν στην άλλη που γυμναζόταν να σταματήσει τα βάρη γιατί δεν θέλουν λέει μεγάλους μύες τύπου μιας αθλήτριας που δεν θυμάμαι. δηλαδή δεν θέλουν το πιο υγιεινό πράγμα στον κόσμο;
παρατήρησα μεν ότι τα κορίτσια αυτά ευτυχώς δεν ήταν ανορεκτικά, αλλά είχαν κάτι πάνω τους, όμως αναρωτιέμαι γιατί να λέγεται plus size ένα πάχος που είναι και υγιές και αντιπροσωπεύει περισσότερο τους κοινούς θνητούς.
άσχετα με την εκπομπή, (που βέβαια μέρος αυτού που θα πω είναι και τέτοιες εκπομπές) βλέπω ότι έχει γίνει η ομορφιά επιστήμη, μετραμε με τη μεζούρα τα χαρακτηριστικά του προσώπου, τους σώματος, αυτό το βαμμένο-άβαφο που είχαν όλες οι υποψήφιες χρειάζεται 100 καλλυντικά για να γίνει και να φαίνεται φυσικό δήθεν. αυτό. όλα είναι δήθεν φυσικά και υγιεινά, πρέπει να φαίνονται όλα ότι είναι δήθεν υγιεινά και φυσικά, κι ας μην είναι καθόλου. δεν τους ενόχλησε τους κριτές αυτό καθεαυτό το γεγονός ότι ήταν πλαστικά, τους ενοχλησε ότι φαινόταν πως ήταν ψεύτικο.
Δεν της είπαν να σταματήσει τη γυμναστική αλλά να συνεχίσει τον στίβο και να σταματήσει τα βάρη. Σαφώς μια κοπέλα με μεγάλους μύες δεν είναι ωραία κατά κοινή ομολογία, γιατί δεν είναι θηλυκή, αν και σε αυτή το είπαν για να σφίξει η πίσω περιοχή. Γι' αυτή που είναι 1.55 δεν υπάρχουν ρούχα επίδειξης. Σε αυτό δεν ευθύνεται το reality, αφού έτσι είναι η μόδα. Το βάρος των plus size models δεν είναι απαραίτητα υγιές, απλώς είναι σφιχτό, εάν κατάλαβα καλά.

Σας ενοχλεί το next top model, επειδή παίζει ρόλο και η ομορφιά, αλλά δεν είδα να έχετε την ίδια ευθιξία για reality τραγουδιού π.χ, που και τη φωνή ή την έχεις ή δεν την έχεις. Σε όλα τα reality shows θίγεται η ανθρώπινη υπόσταση και δεν είναι το ntm που έχει όλα τα κακά του κόσμου. Απλά κάποιοι είναι πιο τυχεροί που γεννήθηκαν όμορφοι, αλλά και πιο υπεύθυνοι απέναντι στον εαυτό τους, ώστε να διατηρήσουν ένα ωραίο και υγιές σώμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Δεν της είπαν να σταματήσει τη γυμναστική αλλά να συνεχίσει τον στίβο και να σταματήσει τα βάρη. Σαφώς μια κοπέλα με μεγάλους μύες δεν είναι ωραία κατά κοινή ομολογία, γιατί δεν είναι θηλυκή, αν και σε αυτή το είπαν για να σφίξει η πίσω περιοχή. Γι' αυτή που είναι 1.55 δεν υπάρχουν ρούχα επίδειξης. Σε αυτό δεν ευθύνεται το reality, αφού έτσι είναι η μόδα. Το βάρος των plus size models δεν είναι απαραίτητα υγιές, απλώς είναι σφιχτό, εάν κατάλαβα καλά.

Σας ενοχλεί το next top model, επειδή παίζει ρόλο και η ομορφιά, αλλά δεν είδα να έχετε την ίδια ευθιξία για reality τραγουδιού π.χ, που και τη φωνή ή την έχεις ή δεν την έχεις. Σε όλα τα reality shows θίγεται η ανθρώπινη υπόσταση και δεν είναι το ntm που έχει όλα τα κακά του κόσμου. Απλά κάποιοι είναι πιο τυχεροί που γεννήθηκαν όμορφοι, αλλά και πιο υπεύθυνοι απέναντι στον εαυτό τους, ώστε να διατηρήσουν ένα ωραίο και υγιές σώμα.

γιατί, με έχεις δει ποτέ να υμνώ άλλα reality και ειδικά τραγουδιού? όλα τα reality παγερά αδιάφορη με αφήνουν, και δεν κατάλαβα, μπήκα σε κάποια κατηγορία ανθρώπων που τους ενοχλεί μόνο το ntm? κοίτα, δεν με ένοχλησε ιδιαίτερα το ntm, όπως είπα, πάλι καλά άλλαξε η μόδα και δεν δείχνουν ανόρεκτα άτομα και σίγουρα δεν έχει όλα τα κακά του κοσμου. εγώ αυτό που είπα είναι για το δήθεν. δήθεν άβαφτες, υγιείς μέχρι το σημείο που το μπούτι δεν ξεπερνάει το επιτρεπτό τους όριο και γενικά είναι στην ιδια κατηγορια με ένα πρότυπο που προωθείται γενικά από τα μέσα που με ενοχλεί. και σαφώς είναι καλύτερο πρότυπο από άλλα, αλλά επιτέλους κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσουμε αυτή τη νοοτροπία με τα είδωλα και την εικόνα γενικά. το βλέπουμε παντού πόση ζημιά κάνει κυρίως σε νέα παιδιά να προσπαθούν να μοιάσουν σε ειδωλα. δεν βρισκω λοιπόν κανένα λόγο να γίνονται τέτοιες εκπομπές και κυρίως κανένα λόγο που έχουμε κάνει την αισθητική πυρηνική φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
γιατί, με έχεις δει ποτέ να υμνώ άλλα reality και ειδικά τραγουδιού? όλα τα reality παγερά αδιάφορη με αφήνουν, και δεν κατάλαβα, μπήκα σε κάποια κατηγορία ανθρώπων που τους ενοχλεί μόνο το ntm? κοίτα, δεν με ένοχλησε ιδιαίτερα το ntm, όπως είπα, πάλι καλά άλλαξε η μόδα και δεν δείχνουν ανόρεκτα άτομα και σίγουρα δεν έχει όλα τα κακά του κοσμου. εγώ αυτό που είπα είναι για το δήθεν. δήθεν άβαφτες, υγιείς μέχρι το σημείο που το μπούτι δεν ξεπερνάει το επιτρεπτό τους όριο και γενικά είναι στην ιδια κατηγορια με ένα πρότυπο που προωθείται γενικά από τα μέσα που με ενοχλεί. και σαφώς είναι καλύτερο πρότυπο από άλλα, αλλά επιτέλους κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσουμε αυτή τη νοοτροπία με τα είδωλα και την εικόνα γενικά. το βλέπουμε παντού πόση ζημιά κάνει κυρίως σε νέα παιδιά να προσπαθούν να μοιάσουν σε ειδωλα. δεν βρισκω λοιπόν κανένα λόγο να γίνονται τέτοιες εκπομπές και κυρίως κανένα λόγο που έχουμε κάνει την αισθητική πυρηνική φυσική.
Το ntm περιμέναμε για να προωθήσουμε πρότυπα. Αυτά υπάρχουν ούτως ή άλλως παντού, στην τηλεόραση, την εμφάνιση των παρουσιαστών, των τραγουδιστών, στα περιοδικά, στις αφίσες. Εγώ δεν είδα να μετράνε το μπούτι με τη μεζούρα, αντιθέτως, μέχρι και plus size models δέχτηκαν με... μπουτάρες. Επιπροσθέτως, το σόου δεν δίνει συμβουλές καλαισθησίας στους καθημερινούς ανθρώπους, αλλά απευθύνεται σε μοντέλα. Σαφώς ελλοχεύει ο κίνδυνος να επηρεαστούν νέοι άνθρωποι, όμως ούτε αυστηρά όρια είδαμε, ούτε δόθηκαν λάθος μηνύματα. Είναι ουτοπική η προσπάθεια να μην επηρεαζόμαστε από την εικόνα, αφού είναι θελκτική και κυρίως εύπεπτη για όλους. Γι' αυτό και δεν θα δούμε ποτέ reality για τον καλύτερο οικονομολόγο ή φιλόλογο, καθώς πολύ απλά σχεδόν κανείς δεν θα καταλαβαίνει ή θα το βρει ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ιωάννα Σαρρή:



Κουκλάρα και χωρίς να βάλει ψεύτικα βυζιά. Οι κριτές την έκραξαν λέει επειδή έχει πολύ γυμνασμένα πόδια. Αυτό δεν μου άρεσε καθόλου καθώς τα κορίτσια εσφαλμένα νομίζουν ότι αν κάνουν βάρη θα γίνουν σαν bodybuilders. Αυτό προφανώς δεν ισχύει όπως βλέπετε. Καλύτερα να μην πετάνε τέτοιες βλακείες οι κριτές αν δεν ξέρουν. Θέλουμε υγιή μοντέλα και όχι ανορεξικά.

Για να δούμε και τις άλλες συμμετοχές αύριο. Θα πάει και μια παίκτρια του Nomads.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Για μοντέλο δεν νομίζω οτι κάνει. Κομάτι δυσανάλογη, αφού ότι χάνει σε στήθος το κερδίζει σε μπούτι. Η δε γάμπα σχεδόν ίδια σε διάμετρο με το μπούτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
υγιείς μέχρι το σημείο που το μπούτι δεν ξεπερνάει το επιτρεπτό τους όριο

Εγώ δεν είδα να μετράνε το μπούτι με τη μεζούρα,

Οι κριτές την έκραξαν λέει επειδή έχει πολύ γυμνασμένα πόδια. Αυτό δεν μου άρεσε καθόλου

Για μοντέλο δεν νομίζω οτι κάνει. Κομάτι δυσανάλογη, αφού ότι χάνει σε στήθος το κερδίζει σε μπούτι. Η δε γάμπα σχεδόν ίδια σε διάμετρο με το μπούτι.
μια χαρά την βγάλανε την μεζούρα και την βγάζουμε κι εμείς γιατί έτσι μας μάθανε. καταρχάς όλοι αυτοί είναι εκπαιδευμένοι να βλέπουν με το μάτι τις διαφορές. όπως οι αισθητικοί, makeup artists κλπ με το που σε κοιτάξουν στο πρόσωπο, αυτόματα μετράνε τα λεγόμενα τρια σημεία (κουτελο-φρυδια, φρύδια-μύτη, μουστάκι-πηγουνι) για να δουν αν είναι ίσα και μην τυχόν και δεν είναι οβάλ το πρόσωπο. έτσι κ αυτοί. δεν χρειάζεται να βγάλουν φυσική μεζούρα. σαπίλα σκέτη ο χώρος της ομορφιάς, και τέτοιες εκπομπές το προωθούν ως φυσιολογικό. σε τι κόσμο ζούμε που είναι αποδεκτό να μετράει ο καθένας μας το μπουτι και τη γαμπα μιας πολύ υγιούς και καλλιγραμμης κοπέλας για να αποφανθουμε αν κάνει για μοντέλο. και πόσο επηρεάζει εμάς τους ίδιους στην ζωή μας αναρωτιέμαι, και πόσο εύκολα γινόμαστε κριτές βλεποντας τέτοια. τέλος πάντων, δεν έχω σκοπό να συνεχίσω τέτοια συζήτηση σε θρεντ που είναι γι'αυτούς που το παρακολουθούν και να σπαμάρω άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ κοκαλιάρα η Σαρρή. Η καλύτερη για μένα από κάτι αποσπάσματα που είδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Αναμένω νέο επισοδειο σήμερα στις 21:00!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top