Σε ποια χώρα θα θέλατε να ζήσετε;

Αν φεύγατε από την Ελλάδα, ποια χώρα θα προτιμούσατε για να ζήσετε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 46)
  • Αμερική

    Ψήφοι: 10 21.7%
  • Αγγλία

    Ψήφοι: 8 17.4%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 5 10.9%
  • Φιλανδία

    Ψήφοι: 5 10.9%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 5 10.9%
  • Δανία

    Ψήφοι: 4 8.7%
  • Βέλγιο

    Ψήφοι: 2 4.3%
  • Ολλανδία

    Ψήφοι: 7 15.2%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 8 17.4%
  • Γερμανία

    Ψήφοι: 5 10.9%
  • Γαλλία

    Ψήφοι: 11 23.9%
  • Ιταλία

    Ψήφοι: 5 10.9%
  • Ισπανία

    Ψήφοι: 3 6.5%
  • Ρωσία

    Ψήφοι: 4 8.7%
  • Τουρκία

    Ψήφοι: 1 2.2%
  • Κίνα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ιαπωνία

    Ψήφοι: 4 8.7%
  • Κύπρο

    Ψήφοι: 3 6.5%
  • Αυστρία

    Ψήφοι: 5 10.9%
  • Καναδά

    Ψήφοι: 5 10.9%
  • Ιρλανδία

    Ψήφοι: 3 6.5%
  • Όπου βρω δουλειά

    Ψήφοι: 3 6.5%
  • Σε κάποια άλλη χώρα

    Ψήφοι: 6 13.0%

lydiatav

Νεοφερμένος

Η lydiatav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
σε καποια απο τις σκανδιναβικες χωρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bonjovicat

Νεοφερμένος

Η Νεφελη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
braziiiiiiiiiil!!!!!!!!!:worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Αγγλία ...απλά δεν μπορώ να ξεκολλήσω...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Σε ποια χωρα θα θελατε να μεινετε αν ειχατε την οικονομικη ανεση και γιατι; Αντε να ταξιδεψουμε λιγο γιατι μονο ετσι φανταζομαστε ταξιδια πλεον, απο ριαλ τουρισμ ξανα σε 50 χρονια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
εδώ ή
εδώ
και ευχομαι το ονειρο μου να γινει πραγματικοτητα... Αγαπητε που ρωτας το γιατι δεν θυμαμαι το νικ σου:P οι λογοι ειναι πολλοι ;) απλα κρατα οτι θελω να κανω τα ονειρα μου πραγματικοτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 168 μηνύματα.

Alma_Libre

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alma_Libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Θα ήθελα να ζω σε ένα νησί, δε με ενδιαφέρει το που . .Αρκεί να είχα τα προς το ζην και μια καλή παρέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Θα ήθελα να ζω σε ένα νησί, δε με ενδιαφέρει το που . .Αρκεί να είχα τα προς το ζην και μια καλή παρέα.

Eιναι αυτο ακριβως που θελω και γω! Μα δεν υπερενθουσιαζεσε και μονο με την ιδεα;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma_Libre

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alma_Libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Eιναι αυτο ακριβως που θελω και γω! Μα δεν υπερενθουσιαζεσε και μονο με την ιδεα;:D

ναιιιιιιιιιιι :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εχω ζησει 3 χρονια στο Βερολινο, η αληθεια ειναι οτι ηταν τα καλυτερα χρονια της ζωης μου μεχρι στιγμης κι ας ειχα μπροστα μου τις εξετασεις.

Τωρα αν ειχα λεφτα να μεινω οπου θελω θα μοιραζα το χρονο μου μεταξυ Καναδα πιθανως, ενος καλου προαστιου του Λονδινου κι μιας μονοκατοικιας καπου στη πρωην Δυτικη Γερμανια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Golden_Bridge_Manhattan_New_York_NY.jpg

:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Γιατί όλα τα όμορφα (και με φυσιολογικά δίδακτρα) πανεπιστημια στην Αγγλία έχουν κυρίως προγράμματα θεωρητικής, οικονομικών και πολυτεχνικών σχολών; Τι κατάρα είναι αυτή 😭😭
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
καθώς η οικονομία της χώρας δεν πάει καλά τα τελευταία χρόνια δυστυχώς, είναι σε στασιμότητα ενώ η ποιότητα ζωής στον πάτο
Καλά για να μετακομίσεις εκεί άλλη κουβέντα αυτή.
Οι ΗΠΑ σαν χώρα προσφέρουν πολύ περισσότερες ευκαιρίες
Εδώ θα συμφωνήσω, αν και έχουν απαίσια εργασιακή κουλτούρα (δεν έχουν πληρωμένες άδειες όσες ημέρες έχουμε στην Ευρώπη, και ούτε πληρωμένη άδεια μητρότητας)

Φοβερή η Ελβετία, αλλά όχι για όλους. Όπως και για την Αμερική. Προσωπικά που θέλω μια πιο ήσυχη ζωή πιστεύω θα μου ταίριαζε παρά πολυ το στυλ Ελβετίας. Όμορφη χώρα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γεια σας αγάπες, τι μου κάνετε; :prettyplz:

Καλε ποτε φτάσαμε κουβεντούλα 4;
ΠΑΚ!!! Καλώς επέστρεψες!! Όλα καλά;
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,678 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,973 μηνύματα.
Καλά για να μετακομίσεις εκεί άλλη κουβέντα αυτή.

Εδώ θα συμφωνήσω, αν και έχουν απαίσια εργασιακή κουλτούρα (δεν έχουν πληρωμένες άδειες όσες ημέρες έχουμε στην Ευρώπη, και ούτε πληρωμένη άδεια μητρότητας)

Φοβερή η Ελβετία, αλλά όχι για όλους. Όπως και για την Αμερική. Προσωπικά που θέλω μια πιο ήσυχη ζωή πιστεύω θα μου ταίριαζε παρά πολυ το στυλ Ελβετίας. Όμορφη χώρα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


ΠΑΚ!!! Καλώς επέστρεψες!! Όλα καλά;

Ελβετία πήγα για 7 ημέρες στην Ζυριχη και πραγματικά βαρέθηκα από ένα σημείο και μετά, αντίθετα Γερμανία είναι πολύ πιο ωραια. Βέβαια σαν τις ΗΠΑ δεν είναι πουθενά από θέμα κατοίκων καθώς οι Αμερικανοί είναι πολύ καλόκαρδοι και ευχάριστοι σαν άνθρωποι, όχι όλοι προφανώς, το ξέρω από τα πατέρα μου που έχει ζήσει 2 χρόνια στις ΗΠΑ αλλά και από τουρίστες που έχουμε στην Χίο. Επισης, επειδή είναι τεράστια χώρα δεν βαριέσαι ποτέ καθώς κάθε πολιτεία προσφέρει το κάτι διαφορετικό. Όσο αφορά τις διακοπές που λες δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα στις ΗΠΑ καθώς μια χαρά διακοπές κάνουν οι εργαζόμενοι απλά δεν είναι fix οι ημέρες που τους δίνει ο εργοδότης. Από θέματα επαγγελματικής εξέλιξης και απολαβών επίσης οι ΗΠΑ είναι αιώνες μπροστά σε σχέση με την Ευρώπη καθώς υπάρχουν άπειρες επιχειρήσεις.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 1,602 μηνύματα.
Φοβερή η Ελβετία, αλλά όχι για όλους. Όπως και για την Αμερική. Προσωπικά που θέλω μια πιο ήσυχη ζωή πιστεύω θα μου ταίριαζε παρά πολυ το στυλ Ελβετίας. Όμορφη χώρα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα. Ελβετία είναι πανέμορφη με τρομερή φυσικη ομορφιά! Επίσης ξερω απο κοντινό μου πρόσωπο ότι έχει φοβερές επαγγελματικές ευκαιρίες, αλλά είναι πανάκριβα. Οι περισσότεροι πετάγονται Γερμανία και κάνουν μαζικά ψώνια (άρα 2 σε ένα 1) :P
Εμένα που μου αρέσει πολύ η ήσυχη ζωή κτλ θα μου αρεζε απίστευτα!
Αμερική δεν έμενα ούτε με σφαίρες νομίζω.. εκτός αν έβρισκα τον τόπο που θα ταιριαζε στα δικά μου τα κουμπιά, είναι και τεράστια.. Το σίγουρο είναι οτι θα μου άρεζε να τη επισκεφτώ σε κάποια μέρη της!

Προσωπικά επίσης πεθαίνω για Καναδά και συγκεκριμένα το Βανκούβερ που το είδα από πολλές πλευρές. Τα χωριά του είναι πανέμορφα!
 

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Εγώ θα πήγαινα Νορβηγια η Αμερική
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,307 μηνύματα.
Εγώ επιμένω πως Ιαπωνία πάνω από όλα. Η μόνη χώρα που συνδυάζει εσωστρεφείς και εξωστρεφείς συμπεριφορές εκεί που πρέπει. Εσωστρέφεια στην κοινωνία όπου όλοι πρέπει να σέβονται με την στάση τους τους γύρω τους και εξωστρέφεια στην εργασία όπου εκεί απαιτείται άψογη συνεργασία και ομαδικότητα με τους συναδέλφους.

Επίσης η μόνη χώρα όπου πραγματικά έχει προνοήσει για κοινά ανθρώπινα κόμπλεξ -που έχουμε πολλοί όπως το να τρώμε δημόσια που θέλουμε να καλύπτουμε το στόμα μας- και αυτή η χώρα έχει την έξυπνη λύση για όλα.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,678 μηνύματα.
Εγώ επιμένω πως Ιαπωνία πάνω από όλα. Η μόνη χώρα που συνδυάζει εσωστρεφείς και εξωστρεφείς συμπεριφορές εκεί που πρέπει. Εσωστρέφεια στην κοινωνία όπου όλοι πρέπει να σέβονται με την στάση τους τους γύρω τους και εξωστρέφεια στην εργασία όπου εκεί απαιτείται άψογη συνεργασία και ομαδικότητα με τους συναδέλφους.

Επίσης η μόνη χώρα όπου πραγματικά έχει προνοήσει για κοινά ανθρώπινα κόμπλεξ -που έχουμε πολλοί όπως το να τρώμε δημόσια που θέλουμε να καλύπτουμε το στόμα μας- και αυτή η χώρα έχει την έξυπνη λύση για όλα.
Είναι φασίστες όμως Γιάννη μας, δεν γουστάρουν τους ξένους. :)
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
αντίθετα Γερμανία είναι πολύ πιο ωραια
Η Γερμανία είναι μια χώρα που έχει μέρη για όλους τους χαρακτήρες γι'αυτό και πιο ωραία. Θες νυχτερινή ζωή έντονη; Πάνε Βερολίνο. Θες πιο κλασσική ομορφιά; Πάνε Μόναχο.
καλόκαρδοι και ευχάριστοι σαν άνθρωποι, όχι όλοι προφανώς, το ξέρω από τα πατέρα μου που έχει ζήσει 2 χρόνια στις ΗΠΑ αλλά και από τουρίστες που έχουμε στην Χίο.
Καλόκαρδοι δεν τους λες. Αλλά για χαβαλε ναι, το έχουν, ως προς too much. Δεν ξέρω πότε πήγε ο πατέρας σου ΗΠΑ, αλλά πάντα οι παλιές γενιές ήταν πιο απλοί άνθρωποι και με περισσότερη ευγένεια. Έτυχε και εγώ να γνωρίσω ζευγάρι Αμερικανών μεγάλης ηλικίας (άντρας Αμερικανός γυναίκα ελληνοαμερικανα) μικρή που είχαν εξοχικό στο χωριό μου. Ήταν πολύ ευχάριστοι άνθρωποι. Αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη οτι δεν είναι πλέον έτσι οι άνθρωποι (στην πλειοψηφία) εκτός αν πάς σε πιο "επαρχιακές" πολιτείες.
Από θέματα επαγγελματικής εξέλιξης και απολαβών επίσης οι ΗΠΑ είναι αιώνες μπροστά σε σχέση με την Ευρώπη καθώς υπάρχουν άπειρες επιχειρήσεις.
Για όσους βρίσκουν καλές δουλειές ναι, είναι αρκετά καλά. Αλλά είμαι άνθρωπος που δεν βάζω νο1 τα λεφτά. Τι να τα κάνεις τα λεφτά αν ο άλλος σκάσει και σου πυροβολήσει το παιδί στο σχολείο, ή ακόμη και εσένα κάνοντας βόλτα. Που τα φαγητά τους είναι τόσο επεξεργασμένα που ακόμη και οι Αμερικάνοι που έρχονται διακοπές εδώ παθαίνουν σοκ που δεν έχουν πια θέματα με το στομάχι τους. Μια έδειξε το παράδειγμα ευρωπαϊκής vs αμερικανικής πορτοκαλάδας fanta και η αμερικανική δεν είναι ούτε 1% πορτοκάλι μέσα, ολα artificial.
Θα συμφωνήσω απόλυτα. Ελβετία είναι πανέμορφη με τρομερή φυσικη ομορφιά! Επίσης ξερω απο κοντινό μου πρόσωπο ότι έχει φοβερές επαγγελματικές ευκαιρίες, αλλά είναι πανάκριβα. Οι περισσότεροι πετάγονται Γερμανία και κάνουν μαζικά ψώνια (άρα 2 σε ένα 1) :P
Και στην Γαλλία 😂😂 ειδικά όσοι μένουν κοντά στην Βασιλεία 😂.
Από φυσική ομορφιά είναι ίσως ο πιο όμορφος τόπος στον πλανήτη. Και υπέροχα κτήρια και κουλτούρα, (και σοκολάτες).
Εμένα που μου αρέσει πολύ η ήσυχη ζωή κτλ θα μου αρεζε απίστευτα!
Είμαι και εγώ αυτής της λογικής! Δεν μπορώ φασαρίες και επιφανειακά πράγματα. Έχει και πανέμορφη αρχιτεκτονική η Ελβετία (όπως και οι άλλες χώρες της Μέσης- βόρειας Ευρώπης). Αμερική ούτε και εγώ θα εμένα ποτέ για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω. Αλλά για επίσκεψη, γιατί όχι, δεν λέω όχι σε ταξίδια, αξίζει να δεις και μια πολύ διαφορετική κουλτούρα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ επιμένω πως Ιαπωνία πάνω από όλα. Η μόνη χώρα που συνδυάζει εσωστρεφείς και εξωστρεφείς συμπεριφορές εκεί που πρέπει. Εσωστρέφεια στην κοινωνία όπου όλοι πρέπει να σέβονται με την στάση τους τους γύρω τους και εξωστρέφεια στην εργασία όπου εκεί απαιτείται άψογη συνεργασία και ομαδικότητα με τους συναδέλφους.

Επίσης η μόνη χώρα όπου πραγματικά έχει προνοήσει για κοινά ανθρώπινα κόμπλεξ -που έχουμε πολλοί όπως το να τρώμε δημόσια που θέλουμε να καλύπτουμε το στόμα μας- και αυτή η χώρα έχει την έξυπνη λύση για όλα.
Η Ιαπωνία έχει τρομερά κοινωνικά προβλήματα τα οποία δεν λύνει γιατί ο πληθυσμός της έχει μάθει να μην "βγάζει γλώσσα" στην πολιτεία.
Για ταξίδι είναι υπέροχη, αλλά όχι για δουλειά. Όπως είδα και σε μια συνέντευξη μια ιαπωνεζα πολύ σωστά είπε:
"Στην Ιαπωνία δεν τους νοιάζει πως θα δουλέψεις (αναφερόμενη στην ποιότητα )αλλά τα φαίνεται ότι δουλεύεις σκληρά (αναφερόμενη στα τρελά ωράρια)".
Πέρα από εξαιρετικά ξενοφοβικοί και επιφανειακοί μέχρι που δεν πάει, η χώρα είναι πανέμορφη, και υπάρχουν τρόποι να βρεις φιλίες με ντόπιους, κυρίως στην επαρχία! Εκεί οι άνθρωποι είναι πολύ ζεστοί. Τόκιο και Κιότο με τίποτα. Οι μεν είναι πολυ κλειστοί και οι δε θέλουν μόνο παρέες από τον τόπο τους.
 
Top