Bullet For My Valentine

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Εψαξα στο στεκι μας, αρθρα για το συγκεκριμενο συγκροτημα, αλλα δεν βρηκα τιποτα. Αποφασισα λοιπον να φτιαξω ενα θεμα που θα μιλαει απολειστικα για αυτους. Εχω λατρεψει αυτο το συγκροτημα για την αυθεντικη και μοναδικη φωνη του Ματ του τραγουδιστη και για την καταπληκτικη μουσικη που παιζουν αυτος και τα υπολοιπα μελη του συγκροτηματος. Το θεμα αυτο λοιπον ειναι αποκλειστικα για αυτους που ακουν και καταλαβαινουν αυτου του ειδους την μουσικη. Προσωπικα εμενα με συγκινει. Γνωριζοντας τους: Το συγκροτημα ειναι heavy metal και τα μελη του ειναι ο Ματ Τακ, ο κιθαριστας Μαικλ Πατζετ, ο ντραμερ Μαικλ Τομας και ο μπασιστας Νικ Κραντλ. Δημιουργηθηκαν το 1998 στο Μπριτζεντ της Ουαλιας. Ζηταω, απο ολους εσας που ακουτε αυτο το συγκροτημα να φτιαξουμε μια συλλογη με τραγουδια τους.( Τα τραγουδια μπορουν να ειναι και σε acoustic version).Μπορειτε να προσθεσετε σχολια, συναισθηματα ή οτι αλλο θελετε για να δουμε το συγκροτημα απο διαφορετικες πτυχες που ισως μεχρι στιγμης να μην ειχαμε δει ποτε.
Ξεκιναω με το Say Goodnight(κανονικη εκδοση)https://www.youtube.com/watch?v=GVgKU1CmAvE
και Say Goodnigt(acoustic)https://www.youtube.com/watch?v=OJgiz-GFFpE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Τους ξέρω τους bullet for my valentine, αλλά πιστεύω ότι η μουσική τους είναι πολύ εμπορική και δεν είναι αυτή που τους εκφράζει.
Δηλαδή κάνουν το είδος μουσικής που πουλάει γενικότερα. Δεν έχει ενδιαφέρον ούτε η μουσική τους ούτε οι στίχοι τους.

Υ.Γ: Παλιά άκουγα και εγώ Bullet φανατικά, και σου λέω ότι αργά η γρήγορα θα το καταλάβεις και εσύ...

Και κάτι off topic: Αν και η δεν μου αρέσει πολύ η heavy metal, πραγματική δουλειά κάνουν οι amon amarth (στην heavy metal δηλαδή)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.

Things happen, but we don't really know why.




:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και κάτι off topic: Αν και η δεν μου αρέσει πολύ η heavy metal, πραγματική δουλειά κάνουν οι amon amarth (στην heavy metal δηλαδή)!


Melodic Death παιζουν οι Amon Amarth
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Εγώ τους έμαθα σαν heavy metal band και μάλιστα από τις πιο αντιπροσωπευτικές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
[οφφ-τοπικ] δεν ειναι heavy οι Amon Amarth :P[οφφ-τοπικ]

στο θεμα μας τωρα! ενα αδιαφορο μετριο(να μην πω κακο) εμπορικο συγκροτημα! αν εισαι κοριτσακι 9 χρονων καλοι ειναι :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Βασικά επειδή τσέκαρα στην wikipedia τους amon amarth είδα ότι είναι όντως melodic death metal, όμως επειδή τσέκαρα και αυτήν είδα ότι είναι μια κατηγορία της heavy metal...

Εγώ πάντως σαν heavy τους ήξερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna123

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
εμένα μου άρεσαν αρκετά όταν ήμουν 2α Γυμνασίου νομίζω και ιδιαίτερα ο Matt...:P
τώρα πια δεν ακούω.
γενικά πιστεύω ότι τα τραγούδια τους είναι εμπορικά και σίγουρα όχι διαχρονικά...
πάντως είναι καλές οι προσπάθειές τους, κάποια τραγούδια είναι ''πιασάρικα'' και σε live περνά ευχάριστα η ώρα(τους είχα δει στο Sonisphere πέρυσι στη Μαλακάσα)!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
οπως και να χει, η φωνη του Μαθιου σκιζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.

ενα αδιαφορο μετριο(να μην πω κακο) εμπορικο συγκροτημα! αν εισαι κοριτσακι 9 χρονων καλοι ειναι :whistle:
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Και λίγο νέα μουσική από τους Bullet για να μη μείνει κολλημένο το θέμα στο 2012.



Η αλλαγή στη μουσική τους δεν μπορείς να πεις ότι είναι και η καλύτερη δυνατή, μιας και το ηλεκτρονικό στοιχείο επικρατεί, όμως για να μην είμαστε κι εγωιστές, θα μπορούσε να είναι πολύ χειρότερα, συγκρίνοντας και με άλλα συγκροτήματα. Η έλλειψη σόλο σε ολόκληρο το άλμπουμ όμως χτυπάει άσχημα. Ακόμα και το υποτιθέμενο breakdown στο τραγούδι που παρέθεσα είναι τόσο αδύναμο.
Είναι προφανές ότι προχωράνε σε άλλη κατεύθυνση. Λογικό.
Metalcore not found:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε ξέρω αν είναι επειδή είμαι fanboyς αλλά ανέβηκε αρκετά στα αυτιά μου το άλμπουμ με το καιρό. Και αυτοί φαίνεται ότι φοβόντουσαν αντιδράσεις γι'αυτό και βγάλανε για singles τα πιο guitar driven κομμάτια του αλμπουμ που είναι πολύ αδύναμα κομμάτια(Piece of Me,Over It και λιγότερο το Don't need you).
Τώρα το ότι προχωράνε σε άλλη κατεύθυνση δεν είναι και σίγουρο.Έτσι έλεγαν και μετά το Temper Temper και ο επόμενος δίσκος ήταν κάπως έτσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Σίγουρα ο καινούριος τους δίσκος παραμένει metal/hard rock, δεν υπάρχει αμφιβολία. Έπεσε όμως τεχνικά, ίσως ήταν προσπάθεια να φέρουν κοντά τους μια ευρύτερη fanbase, ίσως απλά να ήταν προσωπική επιθυμία του τραγουδιστή ένα τέτοιο άλμπουμ. Η αλλαγή κατεύθυνσης αφορά περισσότερο την είσοδο του ηλεκτρονικού στοιχείου και λιγότερο στην αλλαγή είδους μουσικής (αν και σαφώς επηρεάζεται και το genre).
Από όσα ξέρω για τη μπάντα, νομίζω ότι η μετάβαση από το venom στο gravity ήταν πιο απότομη από την αντίστοιχη fever->temper temper αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Το σίγουρο είναι ότι το venom είναι absolute banger και με διαφορά ό,τι καλύτερο έχουν βγάλει μετά την scream aim fire εποχή (το πιθανότερο να μη φτάσουν στο ίδιο επίπεδο στο μέλλον). Θα δούμε τι μας επιφυλάσσουν σε κάποια χρόνια. Προς το παρόν:


Όπως είπα και πριν όμως σίγουρα θα μπορούσε να είναι χειρότερα. Άλλες metalcore μπάντες έχουν αλλάξει για τα καλά προς το χειρότερο. Οι asking alexandria έβγαλαν μετριότατο άλμπουμ (επίσης με κυρίαρχη την ηλεκτρονική), ενώ οι bmth αναμένεται να βγάλουν δίσκο που θα προσεγγίζει πιο πολύ pop παρά rock κάνοντας το that's the spirit να φαντάζει ιερό τέρας μπροστά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Σίγουρα ο καινούριος τους δίσκος παραμένει metal/hard rock, δεν υπάρχει αμφιβολία. Έπεσε όμως τεχνικά, ίσως ήταν προσπάθεια να φέρουν κοντά τους μια ευρύτερη fanbase, ίσως απλά να ήταν προσωπική επιθυμία του τραγουδιστή ένα τέτοιο άλμπουμ. Η αλλαγή κατεύθυνσης αφορά περισσότερο την είσοδο του ηλεκτρονικού στοιχείου και λιγότερο στην αλλαγή είδους μουσικής (αν και σαφώς επηρεάζεται και το genre).
Από όσα ξέρω για τη μπάντα, νομίζω ότι η μετάβαση από το venom στο gravity ήταν πιο απότομη από την αντίστοιχη fever->temper temper αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Το σίγουρο είναι ότι το venom είναι absolute banger και με διαφορά ό,τι καλύτερο έχουν βγάλει μετά την scream aim fire εποχή (το πιθανότερο να μη φτάσουν στο ίδιο επίπεδο στο μέλλον). Θα δούμε τι μας επιφυλάσσουν σε κάποια χρόνια. Προς το παρόν:


Όπως είπα και πριν όμως σίγουρα θα μπορούσε να είναι χειρότερα. Άλλες metalcore μπάντες έχουν αλλάξει για τα καλά προς το χειρότερο. Οι asking alexandria έβγαλαν μετριότατο άλμπουμ (επίσης με κυρίαρχη την ηλεκτρονική), ενώ οι bmth αναμένεται να βγάλουν δίσκο που θα προσεγγίζει πιο πολύ pop παρά rock κάνοντας το that's the spirit να φαντάζει ιερό τέρας μπροστά του.

I miss you the old you, to be honest δεν τρελαθηκα με τα καινουργια τους και εχω ψιλοσταματησει να ακουω bullet γιατι τα νεα κομματια τα ακουσα 1-2 φορες και τελος περασε και δεν ακουμπησε αλλα το δεχομαι οτι μια μπαντα θελει να αλλαξει δεν θα αναλυσω ουτε θα ψαξω τους λογους που δεν κανουν πλεον αυτο που μου αρεσει περιοριζομαι στα παλια αλμπουμ κραταω το your betrayal και το hand of blood και that's it.
κοιτα οταν μια μπαντα ειναι χρονια στο χωρο πολυ πιθανο να αλλαξει το θεμα ειναι εφοσον αλλαξει να κανει και οτι καινουργιο κανει καλα...οι asking δεν εχουν αλλαξει τοσο για μενα το ηλεκτρονικο στοιχειο υπηρχε παντα απλα τωρα (για μενα παντα) ειναι πολυ πιο μετρια τα κομματια που βγαζουν
οσο για τους bmth που ηταν και ειναι απο τις αγαπημενες μου μπαντες ναι αλλαξαν και κυριως λογω της φωνης του ολιβερ και ο,τι προβληματων ειχε με αυτην αλλα εξακολουθουν να κανουν καλα αυτο που κανουν ο,τι κ αν ειναι αυτο κ ας εχει αλλαξει 180 μοιρες το εκτιμω αυτο, ο τυπος ειναι ταλενταρα εχει φωναρα και μπορει να αλλαξει αξιοπρεπεστατα το στυλ του sure μου λειπουν οι εποχες "count your blessings" αλλα so what υπαρχει ακομα η παλια δουλεια του οποτε θελω να την ακουσω και η καινουργια δεν με χαλαει καθολου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
I miss you the old you, to be honest δεν τρελαθηκα με τα καινουργια τους και εχω ψιλοσταματησει να ακουω bullet γιατι τα νεα κομματια τα ακουσα 1-2 φορες και τελος περασε και δεν ακουμπησε αλλα το δεχομαι οτι μια μπαντα θελει να αλλαξει δεν θα αναλυσω ουτε θα ψαξω τους λογους που δεν κανουν πλεον αυτο που μου αρεσει περιοριζομαι στα παλια αλμπουμ κραταω το your betrayal και το hand of blood και that's it.
κοιτα οταν μια μπαντα ειναι χρονια στο χωρο πολυ πιθανο να αλλαξει το θεμα ειναι εφοσον αλλαξει να κανει και οτι καινουργιο κανει καλα...οι asking δεν εχουν αλλαξει τοσο για μενα το ηλεκτρονικο στοιχειο υπηρχε παντα απλα τωρα (για μενα παντα) ειναι πολυ πιο μετρια τα κομματια που βγαζουν
οσο για τους bmth που ηταν και ειναι απο τις αγαπημενες μου μπαντες ναι αλλαξαν και κυριως λογω της φωνης του ολιβερ και ο,τι προβληματων ειχε με αυτην αλλα εξακολουθουν να κανουν καλα αυτο που κανουν ο,τι κ αν ειναι αυτο κ ας εχει αλλαξει 180 μοιρες το εκτιμω αυτο, ο τυπος ειναι ταλενταρα εχει φωναρα και μπορει να αλλαξει αξιοπρεπεστατα το στυλ του sure μου λειπουν οι εποχες "count your blessings" αλλα so what υπαρχει ακομα η παλια δουλεια του οποτε θελω να την ακουσω και η καινουργια δεν με χαλαει καθολου

Εννοείται ότι είναι θέμα γούστου και μόνο. Δεν μπορώ να βάλω εγώ χέρι στον καλλιτέχνη για το τι είδους μουσική θα βγάλει, παρόλο που σαν φαν μπορεί να ζητάω το είδος μουσικής που μου αρέσει.
Off topic για τους bmth δεν είμαι ο τύπος που τρελαίνεται με το count your blessings ή γενικά το deathcore. Μου αρέσει κυρίως η there is a hell/sempiternal εποχή τους και (λιγότερο) το that's the spirit. Από εκεί και πέρα φυσικά και μπορούν να βγάλουν ό,τι θέλουν. Για μένα δεν είναι και η καλύτερη στροφή στην καριέρα τους το καινούριο τους άλμπουμ, αλλά είναι προσωπική άποψη. Τεχνικά αντικειμενικά τα κομμάτια τους είναι πιο απλά, βέβαια αυτό δεν αποτελεί απαραίτητα και για όλους πρόβλημα. Μιλάμε απλά και μόνο για γούστα. Δεν είμαι ο ελιτίστας που θα παραπονιέται συνέχεια για την απλότητα των κομματιών, ευτυχώς δεν έχω τέτοια κόμπλεξ και μπορώ να απολαύσω και pop rock κι απ’ όλα. Απλά εκφράζω την άποψή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top