Υγιεινή διατροφή

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Η υγιεινη διατροφη ειναι πιο οικονομικη απο την σαβουρα και το takeout. Τι να σχολιασω;
κοστοςανθυγιεινο γευμαυγιεινο γευμα
3 ευρωπρωινο: μπουγατσα (2 ευρω), μιλκο (1 ευρω)2 αυγα (50 λεπτα) scrambled, 1 ποτηρι γαλα (30 λεπτα), 1 φετα ψωμι (10 λεπτα), 1 χουφτα φρουτo εποχης (30 λεπτα), λαδι για το τηγανισμα των αυγων (10 λεπτα), καπνιστος σολωμος (=1-2 φετες 1.50 ευρω), ρευμα για το τηγανισμα (<20 λεπτα)
3 ευρωμεσημεριανο: καλαμακι (2 ευρω) με κοκα κολα (1 ευρω)500γρ κοτοπουλο (1 ευρω), 1 μετρια ψητη πατατα (20 λεπτα), 2 κουπες ψιλοκομμενο μαρουλι (30 λεπτα), 1 κουταλια ελαιολαδο και μισο στιμμενο λεμονι για το μαρουλι (60 λεπτα), 2 κουταλιες sour cream και μια κουταλια ψιλοκομμενο πρασινο κρεμμυδι για γαρνιτουρα στην ψητη πατατα (50 λεπτα), ρευμα για το ψησιμο (<40 λεπτα)
0.70 ευρωβραδινο: τοστ (20 λεπτα οι 2 φετες ψωμι) με 1 φετα τυρι (20 λεπτα), 1 φετα ζαμπον (20 λεπτα), 1 κουταλια μαγιονεζα (10 λεπτα)100γρ γιαουρτι (50 λεπτα) με φρουτο εποχης (20 λεπτα)

Ο devil τουλαχιστον προσπαθει να τραφει καλυτερα, εσεις απλα εκθειαζετε τα πιτογυρα. Ουκ ολιγες φορες εχετε χλευασει το κουεικερ που τρωει. Μια χαρα τροφη ειναι και οικονομικη. Ειδικα αν το βρασεις και προσθεσεις μια κουταλια μελι ή maple syrup, κανελα και φρουτα (μπανανα, μηλο).

Οσο για το αν ζω στην πολυτελεια, ειμαι σιγουρη οτι αν βαλεις κατω το κοστος της μηνιαιας διατροφης σου και της δικης μου, η δικη μου θα εχει χαμηλοτερο κοστος, παρολο που αγοραζω τακτικα βιολογικα.



ωΡΑΙΟ πινακάκι!

Αμα ξαμολυσω την βιολογική κοτα τιμωρό θα φταιω εγώ μετά; :)




:D


3ο γευμα (μετα το "κεικ" με χαρουπομελο)
150γρ μακαρονια ολικης και 3 αυγά 3 ασπράδια - 2 κροκοι με πουμαρο αλατι πιπερι λαδάκι.


4ο γευμα πριν λιγο


μια σαλατα λαχανο καροτο και 2 καλαμακια κοτοπουλο (απο ψητοπωλειο παρακαλω)


διοτι μπορεις να κανεις μια χαρα διατροφάρα και οταν εισαι εκτος σπιτιου! Αυτο για να προλάβουμε δικαιολογιες.

συνεχιζω με το τελευταιο γευμα της ημέρας

Σε ποιο ουράνιο και τόξο εκθειάστηκε εδώ μέσα το πιτόγυρο;!;!

Έλεος με αυτή την καραμέλα. Ισορροπία λέμε όλοι οι υπόλοιποι, όχι βουρ στα πιτόγυρα, μπεσαμέλ, ντορίτος και ό,τι άλλο σας κατέβει. Ισορροπία.

Έχει πάει το "μαζί μιλάμε, χώρια καταλαβαινόμαστε" σε άλλο επίπεδο εδώ μέσα.


Μια χαρά και σοβαρά τα λέει η Νέλλη μαζι με την Ναταλια και τον Φώτη ειναι οι ευχαριστες εκπληξεις του θρέντ :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
δεν ειχα σκοπο να απαντησω αλλα 3 ατομα σας ειπαν απο που κ ως που εκθειαζουμε τα πιτογυρα κ το γρηγορο φαγητο γενικα και το εχουμε πει 3000 φορες αλλα στου κουφου την πορτα...κ να τα παλι
αν θιγεστε και λετε απο που κ ως που τολμαμε να σας λεμε οτι δειχνεστε τοτε κοφτε και το παραμυθακι του εσεις τρωτε πιτογυρα και ξεκινηστε τη μερα σας με τσιγαρα γιατι αυτο το συμπερασμα ολοφανερα απο την κουτρα σας το βγαζετε και οπως εσεις λετε ποιοι ειμαστε εμεις να μιλαμε ετσι ποιοι ειστε εσεις για να ξερετε τι ζωη κανουμε
το να λες με μετρο και να μην στερεις σε εμμονικο βαθμο πραγματα απο τον εαυτο σου και να μην εξαρτασαι απο μια εμφανιση σωματος ουδεμια σχεση εχει με το καθημερινο πιτογυρο
κατανοητη η διαφορα? το 3 χρονο ανηψακι μου θα το ειχε καταλαβει μετα απο 500 ποστ υποθετω ποσο πιο νια νια να το πουμε

πλαααας ναι το φαι εξω ειναι ακριβο ποτε δεν ειπε κανεις το αντιθετο ειναι τουλαχιστον ακυρο να συγκρινεις βιολογικα προιοντα με τις μπουγατσες απο τα εβερεστ κ τα μπεργκεραδικα συγκρινε τα με απλα προιοντα σουπερ μαρκετ αλλιως το επιχειρημα ειναι ακυρο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Η φάση είναι σπανακόριζο ή πιτόγυρο, βρώμη ή μπουγάτσα.

Και επειδή σας βαρέθηκα (ούτε είχα σκοπό να απαντήσω ξανά αν δεν με παρέθετε ο Φώτης) αν νομίζετε μερικοί ότι ως πληθυσμός μπορούμε να τη βγάλουμε με αγνά βιολογικά υλικά και πως όλοι έχουν πρόσβαση στην κότα αλανιάρα μάλλον σε άλλο κόσμο ζείτε. Ότι εγώ έχω την πρόσβαση σε φαγιά του χωριού μου και ξέρω τι περιέχουν δεν σημαίνει πως συμβαίνει καθολικά και δεν είμαι τόσο (μπιπ) για να το παίξω εξυπνάδα στη μούρη κόσμου που δεν γνωρίζω.

Μιας που ειναι επίκαιρο αυτές τις μέρες,στον παρακάτω χάρτη μπορούμε να δούμε δίχως αμφιβολία πόσο πλούσια είναι τα βιολογικά μας τρόφιμα...σε ραδιενεργό καίσιο 137 :oops: .

 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Μιας που ειναι επίκαιρο αυτές τις μέρες,στον παρακάτω χάρτη μπορούμε να δούμε δίχως αμφιβολία πόσο πλούσια είναι τα βιολογικά μας τρόφιμα...σε ραδιενεργό καίσιο 137 :oops: .



Ας κοιτάξουν οι μισοι να φτιάξουν την διατροφη τους που καθημερινα αποτελειται απο ενα κάρο άχρηστα λιπη , κάπνισμα και 1 λιτρο καφέ σε συνδυασμο με το αυξημένο άγχος της καθημερινοτητας και την αγυμνασιά μπάς και γλιτώσουν κανα έμφραγμα ή κανα ζάχαρο (γιατι μετά δεν θα μπορουν να τρώνε ΟΥΤΕ μακαρονια ολικής) και μετά βλέπουμε για τα ραδιενεργα βιολογικά προϊοντα :)


Μια γνωστη τις προάλλες υπέστη καρδιακο επισοδειο (κολπικη μαρμαρυγη) κατα την κριση της "αν ειναι να το πάθεις θα το πάθεις"


οποτε συνεχιζει

το καπνισμα , τη κακη διατροφη και την αγυμνασιά. Προφανως και εκοψα τις κουβεντες γυρω απο τέτοια θεματα μαζι της γιατι δεν μπορω να ακουω ανοησιες του στυλ 'Αν ειναι να το πάθεις θα το πάθεις΄.


Δεν θα το πάθεις και μπορεις να το αποτρέψεις. Αυτη ειναι η δικη μου θέση και δεν θα μιλησω με 10 "ναι αλλα εξαρταται...." δεν εξαρταται απο τιποτα. Το σωστο ειναι αυτο και αυτο πρέπει να γινει. Εχω βαρεθει να κανω κουβεντες με "εξαρταται... και ολα ειναι σχετικά".



χιλιάδες ερευνες στο διαδικτυο περι διατροφης και ασκησης που κάνουν καλο και αποτρέπουν τις αρρυθμιες και θα σου πει η άλλη "Αν ειναι να το παθεις θα το παθεις".


https://www.iatropedia.gr/ygeia/kolpiki-marmarigi-i-6-kanones-prolipsis/39356/
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας κοιτάξουν οι μισοι να φτιάξουν την διατροφη τους που καθημερινα αποτελειται απο ενα κάρο άχρηστα λιπη , κάπνισμα και 1 λιτρο καφέ σε συνδυασμο με το αυξημένο άγχος της καθημερινοτητας και την αγυμνασιά μπάς και γλιτώσουν κανα έμφραγμα ή κανα ζάχαρο (γιατι μετά δεν θα μπορουν να τρώνε ΟΥΤΕ μακαρονια ολικής) και μετά βλέπουμε για τα ραδιενεργα βιολογικά προϊοντα :)


π ξερεις τι τρωνεεεε;;;;
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
You miss the point. Αν διαβάσεις την καλύτερη ανάλυση που έκανε από εμένα η Wrong αυτό που λέμε είναι ότι τα πιο μαζικής παραγωγής/επεξεργασμένα τρόφιμα είναι μακράν φθηνότερα των βιολογικών. Έχω δουλέψει σε τρόφιμα και το ξέρω πάρα πολύ καλά αυτό. Δεν σημαίνει ότι κάποιος παίρνει κάθε μέρα μια οικογενειακή πίτσα και δεν τα βάζει για να πάρει βιολογικά φρούτα, που τα βιολογικά γενικότερα είναι ακριβά και μη προσβάσιμα από όλους τους ανθρώπους.
Η επεξεργασία των τροφίμων είναι το μεγαλύτερο αγκάθι στην όλη υπόθεση αλλά το κατά πόσο είναι σε θέση να το αποφύγει ο καθένας είναι μεγάλο θέμα που περιλαμβάνει και τον οικονομικό παράγοντα. Ότι προτιμώ την κότα αλανιάρα που εκτρέφει η θεία μου στο χωριό δεν σημαίνει ότι μπορώ να έχω πρόσβαση σε αυτήν την τροφή συνέχεια. Κατάλαβες;

Είπα ότι δεν θα ξαναπαντήσω στο θέμα, αλλά θα το κάνω επειδή με ανέφερε η @Gate4. Κι επειδή θέλω να αφήσω εδώ κάποια στοιχεία.:P

Βασικά, σε όλα όσα έχουν γραφτεί μέχρι στιγμής για κόστος βιολογικών/μη επεξεργασμένων προϊόντων δεν έχουν ληφθεί υπ'όψιν ορισμένες παράμετροι:
1. Είναι τελείως διαφορετικό να μιλάμε για τις επιλογές που κάνει ένα άτομο που ζει μόνο του και μπορεί να βγάλει τα προς το ζην με το μισθό του και τελείως διαφορετικό να μιλάμε για οικογένειες (κι εκεί υπάρχει κλιμάκωση γιατί διαφορετικά έξοδα έχει μία οικογένεια με ένα παιδί, διαφορετικά οικογένεια με δύο, με τρία και πάει λέγοντας). Σχετικά με το μισθό, συγκεκριμένα, δεν παίρνουν όλα τα άτομα τον ίδιο μισθό και υπάρχουν πάντοτε παράγοντες που μπορεί να μη λαμβάνονται υπ'όψιν σε αυτό το thread (άλλο να ζεις σε ιδιόκτητο σπίτι, άλλο να πληρώνεις ενοίκιο, φορολογία/εισόδημα κλπ.).
2. Επίσης, σε διαφορετικές περιοχές υπάρχουν διαφορετικές τιμές, τόσο στα φαστ φουντ, όσο και στα βιολογικά/μη επεξεργασμένα προϊόντα. Στην Αθήνα, για παράδειγμα, όπου υπάρχει υψηλός ανταγωνισμός και η αγορά των βιολογικών/μη επεξεργασμένων/vegan προϊόντων ανεβαίνει πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια, είναι πολύ πιο πιθανό να βρεις συγκεκριμένα προϊόντα σε συγκεκριμένες τιμές. Ακόμη καλύτερα αν έχεις οικογένεια/συγγενείς/γνωστούς σε χωριό που εκτρέφουν κοτόπουλα και έχουν μικρούς μπαξέδες με πολύ προσεγμένα προϊόντα. Όμως, αφενός δεν έχουν όλα τα άτομα την πολυτέλεια να έχουν πρόσβαση σε τέτοια προϊόντα, αφετέρου δε ζούνε όλα τα άτομα στην ίδια πόλη, με την ίδια αγορά. Και δεν είναι όλες οι αγορές ίδιες. Το έγραψα νομίζω και παραπάνω, στα Tesco, στα Morrisons, δεν θυμάμαι σε ποια βρετανική αλυσίδα σούπερ μάρκετ, ένα πακέτο με 6 ντόνατς κοστίζει 0.60 pounds, ενώ το να αγοράσεις βρώμη/φρούτα/γάλα/ινδοκάρυδο/σπόρους/ξηρούς καρπούς/οτιδήποτε για να φτιάξεις porridge για τα παιδιά σου πολύ παραπάνω. Στις ΗΠΑ το να αγοράσεις non GMOs κοστίζει πολύ παραπάνω από το να αγοράσεις GMOs ή, πολύ απλά, πατατάκια και sodas. Και πάλι εξαρτάται από την περιοχή που μένεις, σε πολύ μεγάλο βαθμό.
3. Τα ωράρια και η μορφή εργασίας παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο επίσης. Δεν είναι όλες οι εργασίες ίδιες, ούτε όλα τα ωράρια, ούτε επιτρέπουν όλες οι δουλειές meal prep. Σε μία χειρωνακτική εργασία, σε ένα εργοστάσιο, για παράδειγμα, δεν έχει την πολυτέλεια το εργαζόμενο άτομο να πει "Στάσου, θα βάλω το μεσημεριανό μου με το ταπεράκι στο ψυγείο" -- θα φάει στην καντίνα. Τα ψυγεία και τα ταπεράκια είναι προσβάσιμα κυρίως σε άτομα που κατέχουν πιο υψηλόβαθμες θέσεις μέσα σε μία εταιρεία.
4. Επίσης δεν είναι όλα τα σπίτια τα ίδια. Έγραψα και παραπάνω ότι είναι τελείως διαφορετικό το να πληρώνεις νοίκι από το να έχεις ιδιόκτητο ένα σπίτι. Πολλές οικογένειες, και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, που ζουν υπό ή κοντά (σ)το όριο της φτώχειας δεν έχουν τους απαραίτητους πόρους για να εξοπλίσουν ένα σπίτι με πάσης φύσεως ηλεκτρονικές συσκευές. Το ξέρω ότι μπορεί να ακούγεται σε εσάς σαν σενάριο επιστημονικής φαντασίας αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε συμβαίνει ή ότι λύνεται τόσο απλά όσο τείνουμε να νομίζουμε.
5. Για να μην αναφέρω τι συμβαίνει με ηλικιωμένα άτομα/άρρωστα άτομα/άτομα με αναπηρία/άτομα που η κοινωνία τοποθετεί στο περιθώριο. Το οποίο με φέρνει και σε ένα άλλο ζήτημα, εξίσου σημαντικό: την πρόσβαση στην ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Οι προληπτικές εξετάσεις κοστίζουν, τα φάρμακα κοστίζουν, οι θεραπείες κοστίζουν. Δεν είναι όλα τα συστήματα υγείας δωρεάν και δημόσια και τα ταμεία δεν καλύπτουν τα πάντα. Τι πρόσβαση σε σταθερή και απολύτως δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη μπορούν να έχουν οροθετικά άτομα υπό το όριο της φτώχειας; Καρκινοπαθή άτομα υπό το όριο της φτώχειας; Τι είδους ενημέρωση, επίσης; Διαβάζω ένα βιβλίο αυτές τις μέρες, γαλλικό, αυτοβιογραφικό, αυτό εδώ:
https://www.politeianet.gr/books/97...es-na-teleionoume-me-ton-entu-mpelgkel-285384
Σε κάποιο σημείο, στην αρχή, ο συγγραφέας αναφέρει ότι στο χωριό όπου μεγάλωσε, οι οικογένειες, που ανήκαν στην εργατική τάξη και ζούσαν με ελάχιστα, δεν αγόραζαν καν οδοντόκρεμες και οδοντόβουρτσες, έλεγαν "αν χαλάσει το δόντι, τι να κάνουμε, δεν είναι αρκετά γερό". Το πιο απλό πράγμα του κόσμου, αυτό που τα περισσότερα άτομα κάνουμε 3 φορές την ημέρα, το να πλένουμε τα δόντια μας. Και θεωρούνταν, τις δεκαετίες 1990-2000 (γιατί ο συγγραφέας είναι 26 ετών), πολυτέλεια, στην επαρχία μίας "πολιτισμένης, ευρωπαϊκής" χώρας, όπως η Γαλλία.
6. Όπως και το να ακολουθείς την πρωτογενή πρόληψη κοστίζει, απαιτεί ενημέρωση, απαιτεί χρόνο για άσκηση, απαιτεί χώρο σε περίπτωση που τα ωράριά σου είναι ζόρικα και αθλείσαι σπίτι σου, απαιτεί να μένεις σε μια ασφαλή, καλόφημη γειτονιά αν θέλεις να βγεις για τρέξιμο χωρίς να φοβάσαι, απαιτεί, με λίγα λόγια, ένα επίπεδο ζωής πολύ συγκεκριμένο, το οποίο, δυστυχώς, δεν έχουν όλα τα άτομα στην κοινωνία του σήμερα.

Και, για του λόγου του αληθές, επίσημα στοιχεία από τον ΟΠΑ και την ΕΕ:

  • https://www.who.int/nutrition/publications/Food_and_health_Europe _newbasis_for_ action.pdf
    "Economic status – expressed as household income, earnings or employment category – appears to be a major determinant of many diseases that are

    known to have dietary links. As illustrated at the end of Chapter 1, poverty is
    associated with a higher level of risk for these diseases. Various policy implications can be derived from this, and Chapter 4 highlights such issues as access
    to healthier foods, their cost, the need to store and prepare them, planning
    and transport policies, education policies and priorities, advertising policies
    and the social provision of foods through schools and hospitals.", p. 3.
    "The widely varying dietary patterns across Europe are governed by not

    only geographical, climatic and agricultural factors described in Chapter 3
    (see Fig. 3.5, p. 166) but also societal conditions, including income levels,
    civil strife, the status of women, urbanization, exposure to marketing and the
    changing of family and community structures.", p. 17.
    "The United Kingdom has a long history of monitoring dietary patterns

    related to income levels, and annual food purchasing surveys have shown
    that household income is consistently related to certain dietary patterns.
    Families living on low incomes tend to consume less fruit and vegetables
    (Fig. 1.33) (241), fish and whole-grain cereal foods and more refined cereal
    foods, sweet foods, fat and oil (242). As a result, the intake of essential
    nutrients shows a marked social gradient from poorer to richer households
    (Table 1.5).", p. 68.
    "Households with low incomes may have few appliances for food preparation and storage, such as a refrigerator or cooker. This may lead to the purchase of processed foods with a long shelf life, rather than fresh, perishable
    foods for home cooking
    ", p. 164.
    "Finally, local and national strategies need to be developed to improve levels

    of physical activity. Barriers include the lack of facilities, such as safe walking
    and cycling routes, unpleasant or hazardous environments, lack of shelter
    from poor weather and the cost of using leisure facilities (34). In addition,
    people with disabilities, who may be living on low incomes, are less likely to
    take part in physical activities (31).", p. 168.

  • https://ec.europa.eu/eurostat/stati...tatistics#Consumption_of_fruit_and_vegetables
    "With reference to the consumption of fruit and vegetables and its relation to level of income, it is observed that, on average, the frequency of a daily intake of at least five portions of fruit and vegetables increased with increasing income (Figure 3)."




Γενικά, καλό είναι να προσέχουμε όσο μπορούμε και να προσπαθούμε να τρεφόμαστε υγιεινά. Αλλά, καλώς ή κακώς, αφενός δεν είναι όλα στο δικό μας χέρι (κλιματική αλλαγή, το πρώτο και σημαντικότερο ζήτημα που συνδέεται με τη διατροφή), αφετέρου πρέπει να κατανοήσουμε ότι, έτσι όπως είναι διαμορφωμένη η κοινωνία μας, δεν έχουν όλα τα άτομα πρόσβαση σε αυτά που έχουμε εμείς όχι επειδή δεν θέλουν αλλά επειδή είναι δύσκολο/πολυέξοδο/αδύνατο, επειδή πολύ απλά δεν γίνεται. Δυστυχώς.
Οπότε, ας επεξεργαστούμε λίγο αυτή την κατάσταση γιατί δεν είναι όλα τόσο εύκολα, ούτε τόσο απλά.
Σαφώς, εσείς δεν αλλάζετε άποψη, οπότε δεν σκοτίζομαι ιδιαίτερα, τα στοιχεία τα αφήνω εδώ για οποιο άτομο ενδιαφέρεται. Από εκεί και πέρα, ώσπου να μας τύχει κάτι, μια χαρά ξέρουμε να βγάζουμε λόγους για "εύκολο" και "δύσκολο" και για "επιλογές". Προφανώς εύχομαι να μην τύχει ποτέ και τίποτα απ' τα παραπάνω σε κανέναν σας και να μην χρειαστεί να βιώσετε την φτώχεια, την δύσκολη πρόσβαση στην ιατροφαρμακευτική περίθαλψη ή κάτι απ' όλα τα παραπάνω, αλλά, σας παρακαλώ, μην κλείνετε και τα μάτια και τα αυτιά σας σε όσα συμβαίνουν στον κόσμο γιατί συμβαίνουν, όσες τιμές Καραμολέγκος κι αν καταγράψετε σε ένα φόρουμ. Απλά δεν συμβαίνουν σε εσάς (κι εύχομαι να μη συμβούν ποτέ).

Καλή σας συνέχεια:hello:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
3. Τα ωράρια και η μορφή εργασίας παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο επίσης. Δεν είναι όλες οι εργασίες ίδιες, ούτε όλα τα ωράρια, ούτε επιτρέπουν όλες οι δουλειές meal prep. Σε μία χειρωνακτική εργασία, σε ένα εργοστάσιο, για παράδειγμα, δεν έχει την πολυτέλεια το εργαζόμενο άτομο να πει "Στάσου, θα βάλω το μεσημεριανό μου με το ταπεράκι στο ψυγείο" -- θα φάει στην καντίνα. Τα ψυγεία και τα ταπεράκια είναι προσβάσιμα κυρίως σε άτομα που κατέχουν πιο υψηλόβαθμες θέσεις μέσα σε μία εταιρεία.


Καλή σας συνέχεια:hello:


Σιγουρα δεν ειναι ολες οι δουλειες οι ιδιες! Σε κάθε δουλεια μπορεις να βρεις μια δικαιολογια για να φάς απο την καντινα :lol:

Τελοςπαντων για να μην πλατιάζουμε και πολύ , οποιος θέλει μπορει , και βρισκει τροπους. Τα υπολοιπα ειναι δικαιολογιες. Συγγνωμη αλλα ειναι κουραφέξαλα. Όλα αυτα περι δεν εχω χρονο και δεν εχω χωρο και ειναι πιο ακριβο.

Στην τελική αν δεν σε αφηνουν να βάζεις φαγητο στο ψυγειο παιρνεις μαζι σου μια τσάντα με παγοκυστες και φτιάχνεις ενα αυτοσχέδιο ψυγειάκι για να διατηρηθει εκει το φαγητο. Απο το πρωι μέχρι το μεσημερι που θα το φάς.

Χθες ήμουν στη δουλειά το βράδυ. Φαγητο δεν ειχα. Δεν το βρηκα αυτο ομως ως δικαιολογια για να φάω πιτογυρα. Πηγα στο ψητοπωλειο παρηγγειλα 2 καλαμακια κοτοπουλο και του ειπα να μου βάλει λεμονι. Ρωτησε για ψωμι του ειπα ΟΧΙ. Μετά έβαλε αλλα του το επέστρεψα πισω (δεν καταλαβαινουν τους ειναι δυσκολο να μην τρωει κάποιος λευκο ψωμι!) μετά παρηγγειλα και μια μεγάλη σαλατα λάχανο καροτο ειπα να μου βάλουν μπολικο ξύδι , αλατι και λιγο λάδι. Έβαλα και λιγο λεμονι απο πάνω.

Μια χαρά γευμα. Ουτε πιτογυρα ουτε βλακειες με την δικαιολογια "α ξέρεις ειμαι εκτος ας φάμε ενα πιτογυρο μωρε τι να κανω τωρα"

αυτα ειναι κουραφέξαλα οποιος θέλει , βρισκει τροπο. Αυτο ειναι το point. Kαι αυτο ειναι που θα τον ξεχωρισει αυριο μεθαυριο απο τους υπολοιπους .... στη φυσική κατασταση , στη κατασταση της υγειας , ακομα και στο οπτικο στη παραλια γιατι να το παρακαμψουμε αυτο δεν καταλαβα. Το σωμα ειναι ο ναος της ψυχης που λέει και ο Πάν! Πρέπει να το frontizoume οσο μπορουμε. :)


Δεν προλαβαινει τωρα ο άλλος να βάλει σε ενα ταπερ 3 φετες ψωμι με μελι ταχινι και καρυδια και να πάρει και 2 μπανανες μαζι του. Αυτο το γευμα ειναι οσο 1000 θερμιδες περιπου. Οσο 2 κρουασαν απο τη καντινα.


1.5 ευρω το καθε κρουασαν ειναι 3 ευρω (απο την καντινα) οι 3 φετες ψωμι δεν κοστιζουν ουτε 50 λεπτά οι μπανανες 1 ευρώ το μελι 0.30 λεπτά η μεριδα ταχινι και καρυδια αλλο 1 ευρώ πες ουτε τα 3 ευρώ δεν φτάνουνε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Σιγουρα δεν ειναι ολες οι δουλειες οι ιδιες! Σε κάθε δουλεια μπορεις να βρεις μια δικαιολογια για να φάς απο την καντινα :lol:

Τελοςπαντων για να μην πλατιάζουμε και πολύ , οποιος θέλει μπορει , και βρισκει τροπους. Τα υπολοιπα ειναι δικαιολογιες. Συγγνωμη αλλα ειναι κουραφέξαλα. Όλα αυτα περι δεν εχω χρονο και δεν εχω χωρο και ειναι πιο ακριβο.

Στην τελική αν δεν σε αφηνουν να βάζεις φαγητο στο ψυγειο παιρνεις μαζι σου μια τσάντα με παγοκυστες και φτιάχνεις ενα αυτοσχέδιο ψυγειάκι για να διατηρηθει εκει το φαγητο. Απο το πρωι μέχρι το μεσημερι που θα το φάς.

Χθες ήμουν στη δουλειά το βράδυ. Φαγητο δεν ειχα. Δεν το βρηκα αυτο ομως ως δικαιολογια για να φάω πιτογυρα. Πηγα στο ψητοπωλειο παρηγγειλα 2 καλαμακια κοτοπουλο και του ειπα να μου βάλει λεμονι. Ρωτησε για ψωμι του ειπα ΟΧΙ. Μετά έβαλε αλλα του το επέστρεψα πισω (δεν καταλαβαινουν τους ειναι δυσκολο να μην τρωει κάποιος λευκο ψωμι!) μετά παρηγγειλα και μια μεγάλη σαλατα λάχανο καροτο ειπα να μου βάλουν μπολικο ξύδι , αλατι και λιγο λάδι. Έβαλα και λιγο λεμονι απο πάνω.

Μια χαρά γευμα. Ουτε πιτογυρα ουτε βλακειες με την δικαιολογια "α ξέρεις ειμαι εκτος ας φάμε ενα πιτογυρο μωρε τι να κανω τωρα"

αυτα ειναι κουραφέξαλα οποιος θέλει , βρισκει τροπο. Αυτο ειναι το point.

Ρε συ, Devil, πραγματικά τώρα, ένα ζευγάρι εργατών που παίρνουν έκαστος 700/μήνα, συνολικά 1.400 και έχουν να πληρώσουν ενοίκιο/έξοδα παιδιών/έξοδα σπιτιού/Μέσα Μαζικής Μεταφοράς ή βενζίνη κλπ., τι να πρωτοκάνουν; Μου εξηγείς; Και το "να μην έκαναν παιδιά" ή "να σπούδαζαν" ή "να μην γινόταν εργάτες" ή "να είχαν έτοιμο αγορασμένο σπίτι", δεν είναι αποδεκτές απαντήσεις γιατί δε στέκουν λογικά. Λογικά, τι να κάνουν; Αυτό σου εξηγούν σε τόσα posts. Τι παγοκύστες, μου λες, έχεις δει καταψύξεις σε κακά ψυγεία; Ξέρεις τι είναι ένα κακό, φθηνιάρικο ψυγείο και τι αντέχει εκεί μέσα; Ξέρεις αν στην τάδε ή στη δείνα δουλειά θα σου επιτρέψουν ψυγειάκια και παγοκύστες; Ακόμα και στη δικιά μου, που θεωρητικά είναι γραφείου επειδή συμπεριλαμβάνει έρευνα, δεν επιτρέπουν τέτοια στις βιβλιοθήκες. Θες παγοκύστες και meal prep; Κάτσε σπιτάκι σου να χτυπιέσαι που δεν έχεις πρόσβαση στα χειρόγραφα που ζητάς. Στη βιβλιοθήκη όλα τα άτομα με σακουλίτσες απ' τα Pret-a-manger είμαστε. Και είμαστε επειδή μπορούμε να τα αγοράσουμε, τα organic πανάκριβά τους προϊόντα, εμείς. Ο εργάτης/η εργάτρια στο απέναντι εργοτάξιο μπορούν; Λίγη λογική, ρε παιδιά. Δεν είμαστε μόνοι μας σε αυτόν τον κόσμο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Ρε συ, Devil, πραγματικά τώρα, ένα ζευγάρι εργατών που παίρνουν έκαστος 700/μήνα, συνολικά 1.400 και έχουν να πληρώσουν ενοίκιο/έξοδα παιδιών/έξοδα σπιτιού/Μέσα Μαζικής Μεταφοράς ή βενζίνη κλπ., τι να πρωτοκάνουν; Μου εξηγείς; Και το "να μην έκαναν παιδιά" ή "να σπούδαζαν" ή "να μην γινόταν εργάτες" ή "να είχαν έτοιμο αγορασμένο σπίτι", δεν είναι αποδεκτές απαντήσεις γιατί δε στέκουν λογικά. Λογικά, τι να κάνουν; Αυτό σου εξηγούν σε τόσα posts. Τι παγοκύστες, μου λες, έχεις δει καταψύξεις σε κακά ψυγεία; Ξέρεις τι είναι ένα κακό, φθηνιάρικο ψυγείο και τι αντέχει εκεί μέσα; Ξέρεις αν στην τάδε ή στη δείνα δουλειά θα σου επιτρέψουν ψυγειάκια και παγοκύστες; Ακόμα και στη δικιά μου, που θεωρητικά είναι γραφείου επειδή συμπεριλαμβάνει έρευνα, δεν επιτρέπουν τέτοια στις βιβλιοθήκες. Θες παγοκύστες και meal prep; Κάτσε σπιτάκι σου να χτυπιέσαι που δεν έχεις πρόσβαση στα χειρόγραφα που ζητάς. Στη βιβλιοθήκη όλα τα άτομα με σακουλίτσες απ' τα Pret-a-manger είμαστε. Και είμαστε επειδή μπορούμε να τα αγοράσουμε, τα organic πανάκριβά τους προϊόντα, εμείς. Ο εργάτης/η εργάτρια στο απέναντι εργοτάξιο μπορούν; Λίγη λογική, ρε παιδιά. Δεν είμαστε μόνοι μας σε αυτόν τον κόσμο.

Συγκεκριμενα ποστ βλέπω διοτι κάποια ειναι ιγκνορ λογω προσωπικών επιθέσεων. Δεν έχω πλεον συνομιλιες με συγκεκριμενα νικνεημς. Αυτο ειναι η απαντηση στην απορια σου "Σε τοσα ποστ σου εξηγούν" δεν τα βλέπω καν.

Α το κακο ψυγειο δεν το ειχα σκεφτει σαν δικαιολογια! Να οριστε. Ειναι το ψυγειο κακο! :lol:

Τα θεωρω δικαιολογιες σου ξαναγράφω. Απο άτομα που δεν θέλουν να αλλάξουν τις συνηθειες τους.

Αυτα που γράφεις δεν εχουν λογική. Κανεις δεν μπορει να με αναγκάσει να φάω απο την καντινα του επειδη έχει συμβαση με την βιβλιοθηκη. Θα φάω αυτα που θέλω εγω απο το σπιτι μου και θα βρω τροπο να τα φάω.

Οι υπολοιποι να τρωνε τα δικά τους και να μην σχολιάζουν. Εδω συζητάμε για την Υγιεινη διατροφη και οχι για τους λογους - δικαιολογιες που κάποιοι δεν μπορουν (δεν θέλουν) να την ακολουθησουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Συγκεκριμενα ποστ βλέπω διοτι κάποια ειναι ιγκνορ. Επιβληθηκαν προσωπικές κυρώσεις για προσωπικές επιθέσεις και αγένεια. Μέχρι νεοτέρας.

Α το κακο ψυγειο δεν το ειχα σκεφτει σαν δικαιολογια! Να οριστε. Ειναι το ψυγειο κακο! :lol:

Τα θεωρω δικαιολογιες σου ξαναγράφω. Απο άτομα που δεν θέλουν να αλλάξουν τις συνηθειες τους.

Αυτα που γράφεις δεν εχουν λογική. Κανεις δεν μπορει να με αναγκάσει να φάω απο την καντινα του επειδη έχει συμβαση με την βιβλιοθηκη. Θα φάω αυτα που θέλω εγω απο το σπιτι μου και θα βρω τροπο να τα φάω.

Οι υπολοιποι να τρωνε τα δικά τους και να μην σχολιάζουν.


Devil, καλά κάνεις και προσέχεις, αλλά υπάρχουν πολλοί, πάρα μα πάρα πολλοί παράγοντες, για την ακρίβεια, που καθορίζουν πόσο μπορεί να προσέξει ένα άτομο.
Αν δεν έχεις βιώσει ποτέ σου μία άγρια μεγαλούπολη με επικίνδυνα προάστια όπου δεν πας χαλαρά για τρέξιμο, αν δεν γνωρίζεις τι πάει να πει να μετράς τα λεφτά και να μη βγάζεις το μήνα (γιατί, ναι, και τα καλά ψυγεία με λεφτά αγοράζονται και τα κακά με λεφτά επισκευάζονται), αν δεν γνωρίζεις τι πάει να πει να μην έχεις πρόσβαση σε ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, αν λαμβάνεις τόσα προνόμια στη ζωή σου ως απολύτως σταθερά και δεδομένα, τότε είσαι τυχερός και μακάρι να συνεχίσεις να είσαι. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κάθε άτομο είναι το ίδιο τυχερό με εσένα, ούτε ότι αντιμετωπίζει τις ίδιες συνθήκες στο εργασιακό του περιβάλλον με αυτές που αντιμετωπίζεις εσύ.
Αυτό λέω και το λέω με στατιστικά παραδείγματα. Δεν γράφω για να υπερασπιστώ τα πιτόγυρα ή για να την πω συγκεκριμένα σε εσένα, γράφω επειδή οι κοινωνικές και οικονομικές σχέσεις δεν είναι μόνο αυτό που βιώνεις εσύ ή εγώ ή το τάδε ή το δείνα μέλος του φόρουμ. Και, επαναλαμβάνω, σου εύχομαι ποτέ να μη βιώσεις το αντίθετο απ' αυτό που βιώνεις τώρα.
Αλλά δεν μπορείς να λες ότι δεν υπάρχει.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Devil, καλά κάνεις και προσέχεις, αλλά υπάρχουν πολλοί, πάρα μα πάρα πολλοί παράγοντες, για την ακρίβεια, που καθορίζουν πόσο μπορεί να προσέξει ένα άτομο.
Αν δεν έχεις βιώσει ποτέ σου μία άγρια μεγαλούπολη με επικίνδυνα προάστια όπου δεν πας χαλαρά για τρέξιμο, αν δεν γνωρίζεις τι πάει να πει να μετράς τα λεφτά και να μη βγάζεις το μήνα (γιατί, ναι, και τα καλά ψυγεία με λεφτά αγοράζονται και τα κακά με λεφτά επισκευάζονται), αν δεν γνωρίζεις τι πάει να πει να μην έχεις πρόσβαση σε ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, αν λαμβάνεις τόσα προνόμια στη ζωή σου ως απολύτως σταθερά και δεδομένα, τότε είσαι τυχερός και μακάρι να συνεχίσεις να είσαι. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κάθε άτομο είναι το ίδιο τυχερό με εσένα, ούτε ότι αντιμετωπίζει τις ίδιες συνθήκες στο εργασιακό του περιβάλλον με αυτές που αντιμετωπίζεις εσύ.
Αυτό λέω και το λέω με στατιστικά παραδείγματα. Δεν γράφω για να υπερασπιστώ τα πιτόγυρα ή για να την πω συγκεκριμένα σε εσένα, γράφω επειδή οι κοινωνικές και οικονομικές σχέσεις δεν είναι μόνο αυτό που βιώνεις εσύ ή εγώ ή το τάδε ή το δείνα μέλος του φόρουμ. Και, επαναλαμβάνω, σου εύχομαι ποτέ να μη βιώσεις το αντίθετο απ' αυτό που βιώνεις τώρα.
Αλλά δεν μπορείς να λες ότι δεν υπάρχει.



Τι σχέση έχει με το θεμα της Υγιεινης διατροφης δεν καταλαβαινω;

Εγω ειμαι εδω να συζητησω συγκεκριμενα περι Υγιεινης διατροφης και τιποτε άλλο. Ουτε αν κάποιος ειναι φτωχος και δεν έχει προσβαση στο φαγητο ουτε αν κάποιος δεν τον αφηνουνε στη δουλειά του να πάρει φαγητο απο το σπιτι ουτε αν κάποιος ειναι παντρεμενος και δεν εχει χρονο να γυμναστει ή αρρωστος ουτε αν κάποιος επειδη ειναι δημοσιος υπάλληλος ή ιδιωτικος ή χειρονακτης.



Αυτα ειναι θέματα που δεν μπορω εγω να του τα λύσω και δεν καταλαβαινω και τι νοημα έχουνε σε μια τέτοια συζητηση. Να ακυρώσουν δηλαδη την Υγιεινη διατροφη επειδη εσυ δεν έχεις λεφτά να ψωνισεις βιολογικα; λεμε τωρα. Δεν καταλαβαινω που θέλεις να καταληξεις εν τέλει. Ωραια υπάρχει φτωχεια στο κοσμο. Παρακατω ;


στην Αθηνα ζω τοσα χρονια τωρα η γυμναστική και η εκπαιδευση σε πολεμικες τέχνες θα βοηθησει να κυκλοφορεις πιο άνετος τα βράδια μονος σου. Την αλλη φορα βάδιζα στις 3 το πρωι στου Ψυρρη μονος μου. Και ; οποιος θέλει ας πλησιάσει. Δεν φοβάμαι. Εχω κάνει και πυγμαχια και κράβ μαγκά και τζουντο ξέρω. Αυτο ειναι προσωπική εκπαιδευση την οποια θεωρω απαραιτητη για κάθε άνθρωπο πέρα απο τα βάρη και το τρέξιμο.

ΥΓ Το άλλο με το ιγκνορ το έγραψα οχι για να δημοσιοποιήσω την ενεργεια μου αυτη αλλα για να λυσω τυχον παρεξηγησεις οτι δεν απαντάω επειδη δεν έχω τι να γράψω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Και τα μακαρονια περιλαμβάνονται σε ενα προγραμμα διατροφης (ειδικα τα ολικης) αν και δεν έχει μεγάλη σημασια νομιζω ολικης ή οχι. Κινοα εχω καιρο να φάω έτσι και αλλιώς.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Το ποιντ μου Devil δεν είναι οτι όλα είναι μάταια και άρχισε να τρως ότι να'ναί αφού ούτως η άλλως θα πεθάνεις . Με την ίδια λογική θα πήγαινες στον γκρεμό και θα πήδαγες,αφού κάποια στιγμή στο μέλλον θα πεθάνεις ,γιατί όχι τώρα,σωστά ;

Όμως αυτό που σίγουρα θέλω να πω,είναι οτι δεν πρέπει να τρελαίνομαστε . Οι φοβίες προκαλούν μεγαλύτερη ζημιά απ'ότι η ίδια πηγή κινδύνου . Εδώ μάλιστα τα κορίτσια δεν έχουν τέτοια προβλήματα που αναφέρεις . Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και για διαφορετικούς λόγους επομένως μπορεί να αναπτύξει παθήσεις που απαιτούν κάποια ρύθμιση στην διατροφή ή και όχι . Ο πλέον κατάλληλος φυσικά για να το αναγνωρίσει αυτό είναι ο γιατρός,η ειδικότητα του οποίου άπτεται του προβλήματος . Εαν σαν κοινωνία δεν είμασταν ευαίσθητοι σε τέτοια προβλήματα και δεν κατανοούσαμε την πολυπαραγοντική φύση τους καθώς και οτι πολλοί απο αυτούς τους παράγοντες δεν ελέγχονται,δεν θα φροντίζαμε να υπάρχει γιατρός .

Όσο για την τυχαιότητα και την σχετικότητα,λυπάμαι που δεν την αντέχεις,όσο ενοχλητικό και είναι έτσι φαίνεται οτι λειτουργεί ο κόσμος μας . Υπάρχει η φράση "αει ο θεος γεωμετρει" που φυσικά σημαίνει οτι ο Θεός μετράει τα πάντα . Είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση καθώς αυτό που αρκετοί χάνουν στο νόημα είναι οτι ο Θεός ως παντογνώστης είναι ικανός να ορίσει ένα απόλυτο μέτρο . Αντίθετα οι άνθρωποι κάνουν συγκρίσεις για να μετράνε,αλλά εφόσον δεν έχουν την εικόνα του όλου,δεν είναι σε θέση φυσικά να μιλήσουν για απόλυτο μέτρο των πραγμάτων . Στο ποιντ μου όμως . Τα τελευταία χρόνια μετά απο κάποια πειράματα άρχισε να ανακύπτει όλο και πιο πολύ ο κλάδος της κβαντικής βιολογίας που ουσιαστικά συνδέει την κβαντική μηχανική με την βιολογία . Υπάρχει μια καλή πιθανότητα να αποδείξει οτι οι διάφορες γενετικές αλλοιώσεις ή γενικά μεταλλάξεις οφείλονται σε κβαντομηχανικά φαινόμενα . Το οποίο είναι αρκετά shocking εαν το σκεφτείς διότι αυτά τα συστήματα διέπονται απο τυχαιότητα,πραγματική τυχαιότητα . Αυτό σημαίνει οτι κάποιος που γυμναζόταν,ήταν γενετικά τέλειος,τρεφόταν σωστά,πρόσεχε τους διάφορους κινδύνους του περιβάλλοντος,δεν κάπνιζε, δεν έχει μηδενική πιθανότητα να αναπτύξει καρκίνο απο μια τυχαία μετάλλαξη .

Αυτό που πρέπει να μας μείνει είναι κυρίως τα λόγια της wong καθώς αυτό είναι το νόημα . Δεν ξέρουμε τι σταυρό κουβαλάει ο καθένας . Επίσης δεν ξέρουμε καν τι σταυρό θα κουβαλήσουμε εμείς οι ίδιοι . Πρέπει να ζούμε την ζωή μας και να προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο αλλά δεν θα χαθεί ο κόσμος εαν που και που ξεφύγουμε . Τι νόημα έχει μια μακρόχρονη ζωή η οποία συντηρείται απο θλίψη και περιορισμούς ; Τα θέματα αυτά λοιπόν απαιτούν μετριοφροσύνη,ψυχραιμία και λογική . Καταλαβαίνω τον δυναμισμό σου,αλλα τείνεις να παρεξηγηθείς με εκφράσεις όπως οτι θες να ξεχωρίσεις σε θέματα υγείας . Είναι τόσο σημαντικό να πείς οτι είχες δίκιο και οι άλλοι άδικο που δεν σε πειράζει εαν χρειαστεί να πρέπει να φανεί μέσω της υγείας ; Για τα υπόλοιπα,εαν θες να πετάς φλέβες,να λιώνεις όλη μέρα στο γυμναστήριο και να ποζάρεις στην παραλία δεν με ενδιαφέρει,ο καθένας όπως την βρίσκει,αλλα το προηγούμενο θέμα είναι κάπως πιο σοβαρό πιστεύω.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Νομίζω ότι μετά από τόσες σελίδες που λέμε τα ίδια πράγματα έχουμε κατανοήσει ότι ο ντεβιλ δε θα αποδεχτεί ότι κάποιος που δεν τρώει οσο υγιεινά τρώει ο ίδιος έχει σοβαρη δικαιολογία - αιτία που το κάνει, οπότε πάμε παρακάτω; Αφού βλέπετε ότι δε θα πειστεί. Οκ ας έχει την άποψη του. Θα ήταν καλό να πει ο καθένας τις απόψεις του περί υγιεινής διατροφής χωρίς να προσπαθεί να πείσει τους άλλους. :hello:
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εν τω μεταξύ, τρώγεστε για το εάν ταιριάζουν αυτά που γράφει ο Devil στο θέμα ή όχι, λες και πριν είχε πιάσει φωτιά απ' τη συζήτηση το νήμα και σας την χαλάει ο Devil μ' αυτά που γράφει. Ακόμα κι η δίαιτα ταιριάζει στο θέμα, εφόσον οι τροφές που καταναλώνει κανείς είναι υγιεινές. Ξεκολλήστε λίγο. Και μένα δεν μου αρέσουν κάποια πράγματα που λέει αλλά, νισάφι, δεν θα πιαστούμε απ' το πιο μικρό για να του την πούμε (ή σε οποιονδήποτε για το οτιδήποτε). Ό,τι μας χαλάει, το προσπερνάμε. Ήμαρτον!
 

PromitheasGatos

Νεοφερμένος

Ο PromitheasGatos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Τον Αύγουστο του 2015 ο Anahad O'Connor δημοσίευσε μια ιστοριά στους New York Times, καταγγέλλοντας ότι η Coca Cola έσωσε από την χρεωκοπία (με δωρεά 1,5 εκατομμυρίου δολαρίων) μια σκιώδης μη κερδοσκοπική οργάνωση με την ονομασία Global Energy Balance network. H οργάνωση ισχυρίζονταν πως ερευνάει τις αιτίες της παχυσαρκίας αλλά ήταν κυρίως γνωστή επειδή προωθούσε την ιδέα ότι η έλλειψη άσκησης και όχι η κακή διατροφή είναι η κύρια αιτία της παχυσαρκίας. Μετά την αποκάλυψη η οργάνωση ανακοίνωσε ότι θα σταματήσει τις εργασίες της.

Αυτή η ιστορία δείχνει ότι η βιομηχανία τροφίμων μπορεί και πληρώνει επιστήμονες να διεξάγουν έρευνες που υποστηρίζουν τα προϊόντα που μας πουλάνε. Η προσπάθεια διαστρέβλωσης της αλήθειας σχετικά με την διατροφή φτάνει τόσο μακριά ώστε αυτές οι έρευνες να δημοσιεύονται σε έγκυρα επιστημονικά περιοδικά, να προωθούνται σε επιστημονικά συνέδρια και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και τελικά να διαδίδουν ψευδή επιστήμη στις μάζες.

Κάτι παρόμοιο με αυτό που έκαναν οι καπνοβιομηχανίες και ακόμα πιο παλιά η εταιρείες που πουλούσαν κοκαΐνη. Καπνίστε έλεγαν κάνει καλό και είχαν υποστήριξη γιατρών και επιστημόνων που πλήρωναν να υποστηρίζουν τα προϊόντα τους. Οι ίδιοι επιστήμονες και γιατροί που πληρώνονταν αργότερα για να λύσουν τις συνέπειες των εθισμών που οι ίδιοι προωθούσαν και έμαθαν στις μάζες. Άραγε δεν συμφέρει σήμερα όλα αυτά τα κέντρα αδυνατίσματος να συνεχίσει ο κόσμος να μην ξέρει τι είναι σωστή διατροφή;

Το συμπέρασμα είναι ότι η διατροφή επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό την υγειά και την εμφάνισή μας πέρα από κάθε αμφιβολία. Κάθε άνθρωπο που ανήκει στα χαμηλά κοινωνικά στρώματα αλλά και το κράτος το συμφέρει η πρόληψη. Για έναν φτωχό που δεν έχει πρόσβαση στο σύστημα υγείας τι είναι καλύτερο; Να τρέφεται σωστά και να αθλείται προλαμβάνοντας αρρώστιες η να αρρωστήσει; Για τα νοσοκομεία τι είναι πιο οικονομικό; Να οργανωθούν σεμινάρια σωστής διατροφής η να κάνουν εγχειρήσεις By pass; Η πρόληψη είναι καλύτερη και πιο οικονομική από κάθε θεραπεία και για τα κράτη μας και για εμάς τους ίδιους.

Φυσικά υπάρχουν πολλές ομάδες που θέλουν να μην τρέφεται σωστά ο κόσμος για να έχουν κέρδος. Πουλάνε και το πρόβλημα και την λύση του. Δυστυχώς σε αυτόν τον κόσμο ζούμε. Ευτυχώς μαθαίνουμε αργά αλλά μαθαίνουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Το ποιντ μου Devil δεν είναι οτι όλα είναι μάταια και άρχισε να τρως ότι να'ναί αφού ούτως η άλλως θα πεθάνεις . Με την ίδια λογική θα πήγαινες στον γκρεμό και θα πήδαγες,αφού κάποια στιγμή στο μέλλον θα πεθάνεις ,γιατί όχι τώρα,σωστά ;

Αυτό που πρέπει να μας μείνει είναι κυρίως τα λόγια της wong καθώς αυτό είναι το νόημα . Δεν ξέρουμε τι σταυρό κουβαλάει ο καθένας . Επίσης δεν ξέρουμε καν τι σταυρό θα κουβαλήσουμε εμείς οι ίδιοι . Πρέπει να ζούμε την ζωή μας και να προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο αλλά δεν θα χαθεί ο κόσμος εαν που και που ξεφύγουμε . Τι νόημα έχει μια μακρόχρονη ζωή η οποία συντηρείται απο θλίψη και περιορισμούς ; Τα θέματα αυτά λοιπόν απαιτούν μετριοφροσύνη,ψυχραιμία και λογική . Καταλαβαίνω τον δυναμισμό σου,αλλα τείνεις να παρεξηγηθείς με εκφράσεις όπως οτι θες να ξεχωρίσεις σε θέματα υγείας . Είναι τόσο σημαντικό να πείς οτι είχες δίκιο και οι άλλοι άδικο που δεν σε πειράζει εαν χρειαστεί να πρέπει να φανεί μέσω της υγείας ; Για τα υπόλοιπα,εαν θες να πετάς φλέβες,να λιώνεις όλη μέρα στο γυμναστήριο και να ποζάρεις στην παραλία δεν με ενδιαφέρει,ο καθένας όπως την βρίσκει,αλλα το προηγούμενο θέμα είναι κάπως πιο σοβαρό πιστεύω.

Πραγματικά πιστευεις οτι με εμποδιζει κάτι απο το να πάω τωρα και να πάρω μια κρέπα και να την κοπανήσω; μέσα στο ψυγειο έχω κορμο απο χθές που έφεραν οι γονεις μου απέξω. Θλιψη μπορει να προκαλει σε σενα οτι δεν θα φάς πατατακια εμενα δεν μου προκαλει καμια θλιψη. Η μονη θλιψη που έχω ειναι μηπως με ξαναπιάσει τενοντιτιδα στο δεξι χέρι και δεν μπορέσω το χειμωνα που θέλω ειδικά να κάνω πιο "σκληρές" προπονησεις ή σάκο. Η γυμναστική απο ενα σημειο και μετά ειναι εθισμος αν δεν κάνεις απλά μελαγχολεις διοτι οταν κάνεις παράγεται ντοπαμινη απο τον οργανισμο. Το καλυτερο μου ειναι το καλοκαιρι να έχω τρέξει 5-6 χιλιομετρα να εχω γινει μουσκεμα και οταν έχω τελειώσει και περπατάω μέχρι να επανέλθουν οι παλμοί.

Αλλα θέλω να δοκιμασω τον εαυτο μου ποσο αντέχει χωρις γλυκά. Ηδη ειμαι ένα μήνα. Προσωπικά δεν θα με χαλουσε να πάω για εκπαιδευση κάπου και κάθε μέρα να τρωγαμε ρυζι - κοτοπουλο - μαρουλι - κουάκερ - μέλι και τιποτα άλλο!!! Θα ηταν δυο μήνες εκπαιδευσης. Φυσικά με αναλογη γυμναστική.

Νομίζω ότι μετά από τόσες σελίδες που λέμε τα ίδια πράγματα έχουμε κατανοήσει ότι ο ντεβιλ δε θα αποδεχτεί ότι κάποιος που δεν τρώει οσο υγιεινά τρώει ο ίδιος έχει σοβαρη δικαιολογία - αιτία που το κάνει, οπότε πάμε παρακάτω; Αφού βλέπετε ότι δε θα πειστεί. Οκ ας έχει την άποψη του. Θα ήταν καλό να πει ο καθένας τις απόψεις του περί υγιεινής διατροφής χωρίς να προσπαθεί να πείσει τους άλλους. :hello:


Για μενα που έχω δει ποσο ευκολο ειναι να οργανωσεις τα γευματα σου ωστε να μεινεις σταθερος στο διατροφικο σου πλάνο ναι θεωρω ειναι δικαιολογιες. Υπάρχουν πολλα τροφιμα που μπορεις να καταναλωσεις ακομα και χωρις ψυγειο. 1 σακουλάκι καρυδια , σταφιδες , μπανανα να χεις μαζι σου τελειωσε.

Σημερα βγηκα σε ταβερνα. Και ομως δεν χάλασα τη διατροφη μου. Πηρα χορτα - αγγουροντομάτα - πατζαρια απο ορεκτικά και κυριως πιατο 2 μπιφτεκάρες με ρυζάκι (οχι τσιγαρισμενο) και 1 ποτηρι κρασι και μια κοκα κολα λαϊτ. Μετα το μπανάκι σημερα που ειχα ρεπο πηγα ταβέρνα. :)


Δεν βλέπω κανεναν περιορισμο... εντάξει απλα στο τέλος δεν έφαγα γλυκο. Ε οκ.



Τον Αύγουστο του 2015 ο Anahad O'Connor δημοσίευσε μια ιστοριά στους New York Times, καταγγέλλοντας ότι η Coca Cola έσωσε από την χρεωκοπία (με δωρεά 1,5 εκατομμυρίου δολαρίων) μια σκιώδης μη κερδοσκοπική οργάνωση με την ονομασία Global Energy Balance network. H οργάνωση ισχυρίζονταν πως ερευνάει τις αιτίες της παχυσαρκίας αλλά ήταν κυρίως γνωστή επειδή προωθούσε την ιδέα ότι η έλλειψη άσκησης και όχι η κακή διατροφή είναι η κύρια αιτία της παχυσαρκίας. Μετά την αποκάλυψη η οργάνωση ανακοίνωσε ότι θα σταματήσει τις εργασίες της.

Αυτή η ιστορία δείχνει ότι η βιομηχανία τροφίμων μπορεί και πληρώνει επιστήμονες να διεξάγουν έρευνες που υποστηρίζουν τα προϊόντα που μας πουλάνε. Η προσπάθεια διαστρέβλωσης της αλήθειας σχετικά με την διατροφή φτάνει τόσο μακριά ώστε αυτές οι έρευνες να δημοσιεύονται σε έγκυρα επιστημονικά περιοδικά, να προωθούνται σε επιστημονικά συνέδρια και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και τελικά να διαδίδουν ψευδή επιστήμη στις μάζες.

Κάτι παρόμοιο με αυτό που έκαναν οι καπνοβιομηχανίες και ακόμα πιο παλιά η εταιρείες που πουλούσαν κοκαΐνη. Καπνίστε έλεγαν κάνει καλό και είχαν υποστήριξη γιατρών και επιστημόνων που πλήρωναν να υποστηρίζουν τα προϊόντα τους. Οι ίδιοι επιστήμονες και γιατροί που πληρώνονταν αργότερα για να λύσουν τις συνέπειες των εθισμών που οι ίδιοι προωθούσαν και έμαθαν στις μάζες. Άραγε δεν συμφέρει σήμερα όλα αυτά τα κέντρα αδυνατίσματος να συνεχίσει ο κόσμος να μην ξέρει τι είναι σωστή διατροφή;

Δυστυχως το οτι κάποιος ειναι επιστημονας δεν σημαινει οτι ειναι και δικαιος - ηθικος. Τα πιστευω αυτα που γράφεις διοτι έχω γνωρισει απο κοντά αρκετους "επιστημονες" ο άλλος ηταν απο το ΕΜΠ μηχανολογος και επιτηδες έπαιρνε και έδινε βεβαιωσεις που δεν χρειάζονταν στο κοσμο για να τους αρπάζει λεφτά. Απο το ΕΜΠ τωρα που θεωρειται μια πολυ σοβαρη και δυσκολη σχολή.

Η άλλη ηταν δικηγορος και οταν η πελατισα της ειχε πει μπροστα της "Θα σας κάνω αυτο με τον νομιμο ή τον παρανομο τροπο" και τοτε της λέω.... ακουσατε την πελατισα σας.... απειλησε.

Λεει δεν ακουσα τιποτα.

Α δεν ακουσες τιποτα της λεω οκ. Παλιοκουφάλα λεω απο μεσα μου δεν ακουσες τιποτα. Για να αρπάξεις την υποθεση. Λοιπον τι περιμενεις.... υπάρχουν εκει έξω φρουτα ουυυυ ολη μας τη ζωη με αυτους θα ασχολουμαστε. Εγω το χω πάρει αποφαση οποτε δεν εκπλησσομαι και ευκολα και διατηρουμαι ψυχραιμος (για να γαζώνω και οπως πρέπει!!!) :lol:

Εν τω μεταξύ, τρώγεστε για το εάν ταιριάζουν αυτά που γράφει ο Devil στο θέμα ή όχι, λες και πριν είχε πιάσει φωτιά απ' τη συζήτηση το νήμα και σας την χαλάει ο Devil μ' αυτά που γράφει. Ακόμα κι η δίαιτα ταιριάζει στο θέμα, εφόσον οι τροφές που καταναλώνει κανείς είναι υγιεινές. Ξεκολλήστε λίγο. Και μένα δεν μου αρέσουν κάποια πράγματα που λέει αλλά, νισάφι, δεν θα πιαστούμε απ' το πιο μικρό για να του την πούμε (ή σε οποιονδήποτε για το οτιδήποτε). Ό,τι μας χαλάει, το προσπερνάμε. Ήμαρτον!


Μπορεις να τα γράψεις να τα συζητησουμε δεν εχω αρνηθει ποτέ συζητηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Πραγματικά πιστευεις οτι με εμποδιζει κάτι απο το να πάω τωρα και να πάρω μια κρέπα και να την κοπανήσω; μέσα στο ψυγειο έχω κορμο απο χθές που έφεραν οι γονεις μου απέξω. Θλιψη μπορει να προκαλει σε σενα οτι δεν θα φάς πατατακια εμενα δεν μου προκαλει καμια θλιψη. Η μονη θλιψη που έχω ειναι μηπως με ξαναπιάσει τενοντιτιδα στο δεξι χέρι και δεν μπορέσω το χειμωνα που θέλω ειδικά να κάνω πιο "σκληρές" προπονησεις ή σάκο. Η γυμναστική απο ενα σημειο και μετά ειναι εθισμος αν δεν κάνεις απλά μελαγχολεις διοτι οταν κάνεις παράγεται ντοπαμινη απο τον οργανισμο. Το καλυτερο μου ειναι το καλοκαιρι να έχω τρέξει 5-6 χιλιομετρα να εχω γινει μουσκεμα και οταν έχω τελειώσει και περπατάω μέχρι να επανέλθουν οι παλμοί.

Δεν νομίζω οτι θα βγάλουμε άκρη έτσι :laugh:,σου έχουν τονίσει πολύ συγκεκριμένα όλοι προηγουμένως οτι το ύφος σου είναι αρνητικό και προφανώς απαξιωτικό(είτε συνειδητά είτε υποσυνείδητα) καθώς υπονοείς συνεχώς οτι όποιος επιλέγει να φάει κάτι εκτός διατροφής είναι ενας αμαρτωλός που τολμάει να σε κρίνει και δεν έχει το δικαίωμα καθώς πρέπει να κοιτάξει τα δικά του χάλια( ; ) . Πάρα αυτά κάθε φορά αλλάζεις την συζήτηση στο τι θεωρείς τέλεια τροφή ή πόσο γαμάτο είναι να γυμνάζεσαι,να ιδρώνεις κτλπ . Ye i get it,ντοπαμίνη αλλά ας χαλαρώσουμε λίγο . Η γυμναστική εαν φτάσει στο σημείο να είναι εθισμός που δεν σε αφήνει να επικοινωνήσεις , είναι επιζήμια πλέον για την κοινωνική σου ζωή. Δεν είμαστε ζώα δεν θα τεντώνουμε μπράτσα για να επικοινωνούμε ούτε θα γρυλίζουμε . Δεν διαφωνώ,μπράβο σου που τα στηρίζεις όλα αυτά,το έχουμε εμπεδώσει, αλλα δεν είναι η απάντηση σε κάθε ερώτηση . Προσωπικά έχω διαβάσει πολλά μηνύματα σου και μπορώ να καταλάβω εαν σε συνεπαίρνει η ενέργεια σου,αλλά δεν ισχύει για όλους αυτό και μπορεί να παρεξηγηθείς .

Σχετικά με την "δικαιολογίες" που έλεγες στην Wong,θέλω να απαντήσεις με το χέρι στην καρδιά εαν σου έχει τύχει ποτέ να έχεις έξοδα απο παντού,να μην ξέρεις πως θα βγάλεις τον επόμενο μήνα, ούτε εαν θα έχεις φαί στο τραπέζι για αυτό το βράδυ . Δεν θα ρωτήσω φυσικά εαν έχει τύχει να εξαρτάται κάποιο παιδί απο εσένα ενώ έχεις τα παραπάνω προβλήματα διότι μάλλον γνωρίζω την απάντηση . Well , δεν είναι όλοι το ίδιο τυχεροί ούτε είχαν γονείς που ενδιαφέρονταν ;) . Η ζωή είναι κάπως πιο περίπλοκη απο το επιλέγω κουάκερ για πρωινό ή μπέργκερ και πιτόγυρα . Εαν θες λοιπόν, μην εκφράζεις τόσο απόλυτη γνώμη για το τι είναι δικαιολογία και τι όχι οταν δεν έχεις πεινάσει ποτε στην ζωή σου . Δεν είναι ωραίο για πολλούς ανθρώπους που τα ζούν αυτά. Όποιος δεν τα έχει ζήσει δεν πρέπει να μιλάει για αυτά σαν να είναι μικρο πράγματα νομίζω. Το μόνο που ζητάμε εδώ είναι να το σκεφτείς άλλη μια φορά . Εξάλλου πολλούς περισσότερους θα καταφέρεις να μυήσεις στην υγιεινή διατροφή εξηγώντας τους με όμορφο τρόπο τα οφέλη της , παρά μιλώντας τους για καναπέδες,βλέμματα στις παραλίες,κατάντιες και τα σχετικά . Καθώς η πρώτη αντίδραση ενός τέτοιου ανθρώπου θα είναι να αμυνθεί και νομίζω οτι το ξέρεις . Επίσης εαν θες μπορείς να κάνεις δωρεές εφόσον έχεις την οικονομική άνεση . Υπάρχουν οργανισμοί και έτσι μπορείς να δώσεις την δυνατότητα σε πολλά παιδιά και ανθρώπους να τρώνε πιο υγιεινά λύνοντας τους ώς προς τον βαθμό που μπορείς εσύ ατομικά το πρόβλημα της φτώχειας τους .

Δεν έχω σκοπό ούτε να στην πω ,ούτε να σε θίξω για κανέναν λόγο , ίσα ίσα χαίρομαι που έχεις βρεί θέματα που σου αρέσουν . Μακάρι να μπορούσαμε να βρούμε στον καθένα εδω μέσα ένα θέμα που θα γούσταρε κάθε φορά που έμπαινε να βλέπει και να γράφει απαντήσεις με σοβαρό ύφος. Κάπως πρέπει να το κάνουμε όμως γιατί έτσι δεν θα επικοινωνεί κανένας με κανέναν και ο σκοπός της κοινότητας δεν είναι να χωριστούμε σε στρατόπεδα ούτε να αποτρέπουμε ο ένας τον άλλο να γράφει σε όλα τα θέματα . Αν μη τι άλλο αυτό που θέλουμε,και κάτι που νομίζω στηρίζεις και ο ίδιος, είναι να μπλεχτεί ο καθένας με νέα θέματα που ειδάλλως θα του ήταν άγνωστα ή δεν θα είχε την ευκαιρία να συζητήσει μόνο με την παρέα του .

Δεν χρειάζεται να πώ κάτι παραπάνω, είναι αμαρτία να κλειδώνει το θέμα καθώς υπάρχουν μέλη όπως εσύ που τους αρέσει πάρα πολύ . Εύχομαι να κατευνάσουν λίγο τα πνεύματα εδώ και να μην έχεις απρόοπτα με το χέρι σου στο μέλλον . Όταν με το καλό κάνεις και το πείραμα που λες στο τέλος έλα ευχαρίστως να μας πεις τι διαφορές παρατήρησες στο σώμα σου και στην ψυχολογία σου ,εύχομαι καλό καλοκαίρι :) .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεις να τα γράψεις να τα συζητησουμε δεν εχω αρνηθει ποτέ συζητηση.

Δεν το έκανα, γιατί ήδη έχουν γραφτεί απ' τις κοπέλες που έχουν γράψει στο νήμα (δεν θυμάμαι ονόματα, sorryz). Αφού δεν σε έπεισαν εκείνες, δε νομίζω να τα καταφέρω εγώ. Plus, δεν θυμάμαι να σου πω συγκεκριμένα σημεία, γιατί κάηκε ο εγκέφαλός μου με αυτά που διάβαζα και, τελικά, κάμποσα κατέληγαν να διαγράφονται ή να βγαίνουν off topic. :P

Αυτο που θυμάμαι σίγουρα είναι ότι κι εγώ δεν συμφωνώ με τη νοοτροπία "ποιος/α είσαι εσύ που μου λες το ΧΥΖ, βάλε φωτογραφία σου και το συζητάμε". Δεν ξέρω εάν ήταν αντιδραστική απάντηση κι ούτε θυμάμαι ποιος ξεκίνησε να τραβάει "μαλλί" και μετά συνέχισε να τραβάει ο άλλος τού άλλου κλπ κλπ. Σαν τοποθέτηση, όμως, την βρίσκω λάθος πρώτα για σένα, επειδή αποκλείεις και κάθε πιθανή συμβουλή που μπορεί να κάνει την διαφορά πάνω σου. Άκου τι σου λέει κάποιος κι εξέτασέ το. Τι σημασία έχει η σωματοδομή τού άλλου; Μπορεί να 'ναι πολύ καλά διαβασμένος και γνώστης, να έχει επαφή με άτομα που αθλούνται και να ξέρει, μπορεί να τα παράτησε για διάφορους λόγους ξέρω 'γω. Το τι λέει κάποιος μετράει, κι εάν έχει κάποιος τις γνώσεις, μπορεί να τις φιλτράρει και να δει εάν έχουν βάση κι εάν και πόσο θα τον βοηθήσουν αυτά που λέει ο άλλος. Ή μπορείς να κάνει ο ίδιος ερωτήσεις διευκρίνισης (τι αποτελέσματα έχει αυτή η άσκηση, πού στοχεύει το άλλο, πόσο χρόνο σου πήρε να φτάσεις στο Χ σημείο) ή/και να πεις γιατί κάνεις αυτό, εγώ κάνω αυτό και δουλεύει, ας πούμε. Καταλαβαίνεις αυτό που θέλω να πω; Είμαστε σε νήμα για την υγιεινή διατροφή και, γιατί όχι, για την υποστηρικτική διατροφή σε κάποιον που θέλει να χτίσει σώμα. Πρέπει να προάγεται η συζήτηση κι όχι να κόβεται με απαντήσεις "ποιος είσαι εσύ" και "εγώ ξέρω καλύτερα".

Πάντως, κάμποσοι εδώ είναι προκατειλημμένοι απέναντί σου, γιατί δεν έχουν συνηθίσει σε κάποια πράγματα.

Οπότε γράφω για τους επισκέπτες του θέματος:

-Μια χαρά συνηθίζονται οι φωτογραφίες σε θέματα που έχουν να κάνουν με χτίσιμο σώματος. Εάν πάτε σε άλλες κοινότητες, θα το δείτε - και δεν αναφέρομαι αποκλειστικά σε γυμναστηριακές κοινότητες.
-Το εκτενές γράψιμο του Devil, μπαίνει και για συζήτηση. Το νήμα κι οι επισκέπτες του μετατρέπονται στο λεγόμενο υποστηρικτικό περιβάλλον, το οποίο σου δίνει δύναμη να συνεχίζεις στους στόχους σου.

Κάποιες γενικές παρατηρήσεις τώρα:

-Υγιεινή διατροφή υφίσταται και με λίγα χρήματα, παιδιά. Δεν είναι ανάγκη να παίρνει κανείς βιολογικά προϊόντα ή να παίρνει γκότζι μπέρι ξέρω 'γω. Ασχέτως χρημάτων, μπορούν να μειωθούν και να κοπούν τ' αναψυκτικά, τα junk foods, τα κρουασάν, τα γαριδάκια [...] και ν' αντικατασταθούν με φθηνές υγιεινές επιλογές - ακόμα κι αν σημαίνει πχ κέικ, το οποίο, όμως, έχεις φτιάξει με τα υλικά σου.
-Όποιος ασχολείται με την υγιεινή διατροφή και την γυμναστική, δεν σημαίνει ότι είναι εμμονικός. Πράγματι, όταν μπεις σε πρόγραμμα, δεν σου λείπουν καν ντόνατς και τα τοιαύτα. Δεν νιώθεις πως στερείσαι. Όπως, επίσης, σου λείπει η γυμναστική εάν τύχει και χαθεί προπόνηση.

Δεν μου 'ρχεται κάτι άλλο στο μυαλό. Ας συνεχίσει η συζήτηση σε λογικά πλαίσια κι όχι κάνοντας άλματα και χρωματισμένη με επιθέσεις, please. Έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα, που το πήρε η μαρμάγκα, πως είναι ένα θέμα που είναι καλό να μένει ανοιχτό και να διαβάζει ο κόσμος. Κι επειδή πολλοί μπορεί να μην ασχολούνται καν, ας γίνουν αυτοί που ασχολούνται οι πηγή έμπνευσης για μια αλλαγή. Κι αυτό γίνεται με την παρότρυνση σε υγιεινές επιλογές. Αυτό. Τελεία. Το εάν θα φτάσει ο άλλος ν' ασχοληθεί με τη σωματοδομή του έρχεται αργότερα. Γίνε η αφορμή κάποιος να ελαττώσει τις κακές του συνήθειες και να βάλει μια ήπια μορφής άσκησης στην καθημερινότητά του (ακόμη κι εάν είναι ο περιορισμός των ΜΜΜ, το ασανσέρ κλπ αντικαθιστώντας τα με ποδήλατο ή με περπάτημα και ανέβασμα της σκάλας). Όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν και θα κουμπώσουν από μόνα τους, όταν ο άλλος γλυκαθεί.

Ειρήνη υμίν, τέκνα μου, και καλή μας ημέρα. :P
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Βλέπω πάντως να μιλάτε για κουακερ κλπ και δε βλέπω να αναφέρετε τα λαχανικά. Ας πούμε εγώ κάθε βδομάδα παίρνω σίγουρα κολοκύθια και μπρόκολο για σαλάτα. Μου αρέσουν πάρα πολύ. Με λίγες βραστές πατάτες, κρεμμυδάκι και λαδοξιδο είναι τέλεια για βράδυ. Παίρνω πολύ, το βράζω και το βάζω σε ταπερ οπότε τρώμε τουλάχιστον δύο βραδινά. Ή αν έχεις φτιάξει πχ κεφτέδες, είναι δίπλα ο,τι πρέπει. Γενικά μού αρέσει να βρίσκω τρόπους να αξιοποιώ το κάθε φαγητό, πχ αν φτιάξω κοτόπουλο στο φούρνο με πατάτες τρώμε τη μια μέρα και το επόμενο βράδυ φτιάχνω από το στήθος του κοτόπουλου ένα σάντουιτς ή το βαζω στη σαλάτα με μαρούλι και διάφορα άλλα. Πάντα αξιοποιώ αυτά που έχω, δε μού αρέσει να πετάω πράγματα.

Ξέρει κανείς καμιά ελαφριά συνταγή για μελιτζανες; Μου αρέσουν πολύ αλλά δεν ξέρω πώς αλλιώς να τις κάνω αν όχι σε μπριαμ ή τουρλού πχ. Θέλω κάτι ελαφρύ. Μια ιδέα είναι να τις χαράξω και να τις βάλω στου γκριλ να ψηθούν και μετά βάζεις λίγο αλατι, λάδι, λεμόνι και τις τρως με το κουτάλι. Κάποια άλλη ιδέα;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top