Ελληνικές βουλευτικές εκλογές - 7 Ιουλίου 2019

Τι θα ψηφίσετε στις ελληνικές βουλευτικές εκλογές 2019;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 84)
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 21 25.0%
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 12 14.3%
  • Κίνημα Αλλαγής (ΠΑΣΟΚ)

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 4 4.8%
  • ΜέΡΑ 25

    Ψήφοι: 4 4.8%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελληνική Λύση

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Λαϊκή Ενότητα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Πλεύση Ελευθερίας

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 11 13.1%
  • Δημιουργία, ξανά!

    Ψήφοι: 16 19.0%
  • Δεν έχω αποφασίσει ακόμα

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • Λευκό/Άκυρο/Αποχή

    Ψήφοι: 2 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Έχει λόγο και μάλιστα τον μεγαλύτερο σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα κόμματα. Οι ψηφοφόροι της Δημιουργίας ανήκουν στον ευρύτερο φιλελεύθερο χώρο, τον οποίο αποσκοπεί να απορροφήσει η ΝΔ. Με λίγα λόγια, αν κάποιος δεν ψηφίσει Δημιουργία, δεν θα ψηφίσει ούτε σύριζα ούτε ΧΑ ούτε κιναλ ούτε φυσικά κάποιο αριστερό κόμμα. Θα ψηφίσουν κατά 99% ΝΔ, άντε και κάποιοι ελάχιστοι μπορεί Λεβέντη. Είναι κάτι αντίστοιχο με το Ποτάμι, οι ψηφοφόροι του οποίου απορροφήθηκαν πλέον σχεδόν εξολοκλήρου από τη ΝΔ. Αυτό επιδιώκεται και με τη Δημιουργία, έχοντας ως κύριο «επιχείρημα» το ψευτοδίλημμα της «χαμένης ψήφου».
Δεν ξέρω αν έχω μπερδευτεί εγώ ή εσύ ή και οι δυο μας ή κανείς.

Τη ΝΔ τη συμφέρει κάποιος να ψηφίσει α) ΝΔ ή β) μικρό κόμμα. Το πρώτο κόμμα κερδίζει πιο εύκολα αυτοδυναμία όσο πιο μεγάλο είναι το ποσοστό ψήφων σε κόμματα που δε θα μπουν στη βουλή. Οπότε το μόνο κόμμα που ΔΕΝ χρειάζεται να αντιμάχεται μικρά μη κοινοβουλευτικά κόμματα είναι η ΝΔ. Δεν ξέρω πόσο πιο απλά να το πω. Λες και μόνος σου οτι αν κάποιος δεν ψηφίσει Τζήμερο θα ψηφίσει ΝΔ, οπότε ποιος ο λόγος να τα βάζει με τον Τζήμερο η ΝΔ;

Επίσης η χαμένη ψήφος για μένα δεν είναι ψευτοδίλημμα. Για μένα η ψήφος σε κόμμα που δε θα βγει στη βουλή είναι μια χαμένη - χαζή ψήφος. Είναι σαν να σε έχουν βάλει με το ζόρι να βαρέσεις πέναλτι ενώ βαριέσαι να παίξεις και κλοτσάς την μπάλα με κλειστά μάτια. Δεν ψηφίζουμε για να βοηθήσουμε το πρώτο κόμμα, δεν μπορείς να φας και πίτσα και σουβλάκι. Αποφάσισε τί θες και ποιο κόμμα σε εκφράζει περισσότερο ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ. Και αυτό θα το έλεγα ακόμα κι αν ήξερα οτι θα κερδίσει ο συριζα έτσι; Θέλω θετικές ψήφους στις εκλογές "θέλω να με κυβερνήσει ο τάδε", όχι ψήφους αντίδρασης, αδιαφορίας, μη ενημέρωσης ή βλακείας.

Για μένα όλες οι ψήφοι σε κόμματα που ξέρουμε από τώρα οτι δε θα περάσουν το 3% είναι ψήφοι χαζομάρας. Θα μού πεις, θες τον δικομματισμό; Γενικά όχι, αλλά με το παρόν εκλογικό σύστημα, είναι δώρον άδωρον να δίνεις μια ψήφο που βοηθάει απλά το πρώτο κόμμα. Ψήφισε εκ των προτέρων το πρώτο κόμμα, να πάρει ένα 40-45% να δείξει οτι ναι, σχεδόν 1 στους δύο Έλληνες θέλει αυτό το κόμμα. (έχω τσακωθεί πολλάκις για αυτή μου την άποψη).
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Πάει και το ντιμπέιτ. :P
Αν κατάλαβα καλά οι ΚΚΕδες προέβαλαν αντίσταση, αν και στις ανακοινώσεις των κομμάτων όλοι παίζουν την κολοκυθιά :laugh:

Στιγμές απείρου κάλους κάθε φορά σε προεκλογικές περιόδους... :P
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Πάει και το ντιμπέιτ. :P
Λόγω του οτι οι ευρωεκλογές είναι τόσο κοντά, όλοι γνωρίζουν πού θα βρίσκονται, η σφιγμομέτρηση έχει γίνει κι όχι μόνο από δημοσκοπήσεις. Ο Κούλης ξέρει οτι θα κερδίσει ακόμα κι αν δε βγει καν από τα αποδυτήρια. Ο Τσίπρας ξέρει οτι θα χάσει ακόμα και αν ξεσκιστεί στο γήπεδο. Κάθε κόμμα ξέρει τί ποσοστό θα πάρει. Why bother?
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Eileen θα σε στεναχωρήσω αλλά κατά την άποψή μου σε όσα είπες σε αυτό το ποστ είναι λάθος:P
Διάβασε προσεκτικά όλα τα ποστ. Σε αυτό αναφέρει ξεκάθαρα ότι κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο, αγνοώντας τις πολλαπλές συντάξεις σε ένα άτομο, τις πρόωρες και τις υπερβολικά μεγάλες συντάξεις. Αναφέρει μάλιστα ότι μια τέτοια κίνηση θα επιβάρυνε τον προϋπολογισμό επειδή θα ανέβαιναν οι συντάξεις των 500€ στα 750€ (!!!)
Όσο για το πολιτικό κόστος, ο Τζήμερος το γεύεται ήδη. Κι αυτό είναι τα ποσοστά που παίρνει. Πολιτικό κόστος δεν έχει μόνο η κυβέρνηση. Ο Τζήμερος θα μπορούσε να κάνει αντιπολίτευση αλά ΧΑ ή ΚΚΕ και τώρα θα απολάμβανε τον παχυλό βουλευτικό μισθό. Κι όμως δεν το κάνει. Αυτό είναι το πολιτικό κόστος που επωμίζεται κι εσύ ισχυρίζεσαι ότι δεν υπάρχει. Κοινώς, αυτά που λέει σε κάποιους μπορεί να ακούγονται ωραία, αλλά στο 99% των Ελλήνων ακούγονται φρικτά. Κόψιμο συντάξεων και απολύσεις; Απαπαπαπα, αναρχοκαπιταλιστική ζούγκλα.
Πολιτικό ήθος έχει αυτός που λέει την αλήθεια και δεν κοροϊδεύει τον λαό. Οι πολιτικοί εξουσίας μας κοροϊδεύουν. Κατάμουτρα και ξεδιάντροπα. Αλλά επειδή φοράνε ωραία κοστουμάκια και πετάνε ωραίες λεξούλες, εμείς τους περνάμε για πολιτικούς με ήθος. Σε πληροφορώ ότι αναφέρθηκε ότι ο Τζήμερος δεν έχει πολιτικό ήθος και γι’ αυτό ανήκει στον πολιτικό «υπόνομο» της χώρας. Δηλαδή αναρωτιέμαι: αυτοί που ανήκουν στην πολιτική «αφρόκρεμα» (μόνο που το γράφω γελάω) της χώρας έχουν πολιτικό ήθος; Απόλυτα όπως λες κι εσύ, όχι συγκριτικά. Κι αν η απάντηση είναι όχι, γιατί μας έπιασε η φαγούρα για τον Τζήμερο που εξάλλου είναι εξωκοινοβουλευτικός και επομένως δεν επηρεάζει τα σπουδαία πολιτικά πράγματα της χώρας;
Δεν ξέρουμε σε τι πρέπει να εστιάσουμε σε αυτή τη χώρα. Η περίφημη διαπραγμάτευση κόστισε σε κάθε νοικοκυριό 20.000-30.000€ κι αντί να ασχολούμαστε με αυτό, μας πείραξε που είπε ο Τζήμερος ότι πρέπει να τους διώξουμε από το Μαξίμου και ανησυχήσαμε για «απόπειρα πραξικοπήματος». Μια ζωή στην πολιτική ορθότητα. Δηλαδή αν έχουμε πια τα καλά μας...

Δε με στεναχωρείς, καθένας δικαιούται την άποψή του! :happy:
Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω καμία ιδιαίτερη πρεμούρα να υπερασπιστώ τον Libertus, ούτε άλλωστε ταυτίζομαι απόλυτα μαζί του, απλά η ανάγνωση της συζήτησής σας, με άφησε με την εντύπωση ότι οι διαφορές σας είναι πιο επιφανειακές από ό,τι πιστεύετε και το μεγαλύτερο μέρος τους εντοπίζετε στην έντονη ένσταση του Libertus προς το πρόσωπο του Τζήμερου. :P

Τώρα, αναφορικά το πολιτικό κόστος, I'll bite, θα δεχτώ την θέση σου - ότι από την στιγμή που πολιτεύεται κάποιος, είτε εκλεγεί είτε όχι, υπάρχει πολιτικό κόστος στις αποφάσεις του. Διαφωνώ στο ότι κομμάτι του κατά πόσο θα μπορούσε να κάνει αντιπολίτευση με τον τρόπο που αναφέρεις, αφ' ενός γιατί για να κάνεις αντιπολίτευση πρέπει να είσαι εκλεγμένος, αφ' ετέρου, διότι δεν λαμβάνεις υπ' όψιν την πολιτική συγκυρία στην οποία δημιουργήθηκε η Δημιουργία Ξανά.

Αυτό δεν αναιρεί, ότι μπορεί να λέει ό,τι θέλει (που ήδη το κάνει) χωρίς να κληθεί να εφαρμόσει όσα λέει.
Τώρα, αν με ρωτάς για το ασφαλιστικό, η μείωση των συντάξεων δεν μπορεί να γίνει σε πρώτο πλάνο. Φαντάζομαι έχεις συνταξιούχους στο συγγενικό σου περιβάλλον και ξέρεις πώς είναι. Οι κύριες δαπάνες των συνταξιούχων είναι υγεία, κατοικία, τροφή. Αν δεν βελτιωθεί ουσιαστικάτο σύστημα υγείας, πώς ακριβώς θα προχωρήσεις σε μείωση των συντάξεων; Όταν για απλή συνταγογράφηση πρέπει να πληρώνουν το 10, όταν κάποια φάρμακα για ειδικές παθήσεις ακόμη και με τη συμμετοχή είναι ακριβά; Θα μου πεις "μα δεν θα κόψω τους χαμηλοσυνταξιούχους, θα κόψω από τα μεγάλα κλιμάκια και τις διπλές, τριπλές". Αλλά κατά πόσο αυτό δίκαιο, και σε τι θέση είσαι να αξιολογήσεις ποιοι πραγματικά χρειάζονται τις συντάξεις αυτές και ποιοι όχι; Θα τις δίνεις υπό συνθήκη; Αν ναι, ποια θα είναι αυτή, και τι σου εγγυάται πως και με την εφαρμογή της θα εξοικονομήσεις όσα νομίζεις. Δεν έχω κάτσει να τρέξω τους αριθμούς, αλλά είμαι σίγουρη ότι το νούμερο που πιστεύετε ότι θα εξοικονομηθεί είναι σημαντικά μικρότερο.

Τέλος, διαφωνώ απόλυτα σε ενα σημείο. Οι ιδέες του Τζήμερου, on principle, βρίσκουν όλο και περισσότερη απήχηση σαν θέσεις. Ο κόσμος έχει βαρεθεί να πληρώνει δημοσίους υπαλλήλους. Το πρόβλημα του Τζήμερου δεν είναι οι ιδέες του, είναι ο ίδιος.

Δε θα εκφραστώ με τον ξύλινο και λαϊκιστικό λόγο του Libertus, θα σταθώ όμως σε τρία βασικά και χαρακτηριστικά για εμένα, δείγματα του ποιος είναι πραγματικά ο Τζήμερος:


  1. Το πτυχίο. Δε με νοιάζει αν έχει ή όχι πτυχίο. Ούτε ο πρώτος θα είναι, ούτε ο τελευταίος. Προσωπικά, εκτιμώ έναν άνθρωπο που έχει αφιερώσει χρόνο και φαιά ουσία στο να εκπαιδευτεί σε έναν τομέα, αλλά δε το θεωρώ προαπαιτούμενο. Αυτό που με εξοργίζει, είναι ότι ενώ παράτησε το πτυχίο του για δικούς του λόγους, δεν δίστασε να γυρίζει και ευθαρσώς να ισχυρίζεται ότι έχει το πτυχίο. Για κάτσε ρε μαν, δε κατάλαβα;! Όλοι εμείς οι υπόλοιποι, που είχαμε το Χ, Ψ πρόβλημα αλλά καθίσαμε, διαβάσαμε και το πήραμε είμαστε ζώα; Τι εξυπνάδα είναι αυτή; Το θεωρείς άχρηστο; Μην σώσεις και το πάρεις, δικαίωμά σου. Αλλά να έχεις το θάρρος και την πυγμή να υποστηρίξεις τις πράξεις και τις ιδέες σου.

  2. Η παρακάτω δήλωσή του: «Βλέποντας τη μάνα του Φύσσα καταλαβαίνεις πώς έγινε έτσι ο φασισταράς, που επειδή τον μαχαίρωσε ένας άλλος φασισταράς πάνε να τον μεταμορφώσουν σε περιστέρι της ειρήνης». (Ανάρτηση στο λογαριασμό του στο twitter κατά του δολοφονηθέντος Παύλου Φύσσα όσο και κατά της μητέρας του, Μάγδας».
  3. Δεν με ενδιαφέρει, αν θεωρεί ότι ο Φύσσας είναι ο χειρότερος άνθρωπος στον κόσμο. Δε με νοιάζει καθόλου η πολιτική ορθότητα του πράγματος. Με νοιάζει η ανθρώπινη πλευρά. Στο μυαλό μου, λοιπόν, ένας άνθρωπος, που έμμεσα κατηγορεί μία μητέρα που πενθεί ως υπεύθυνη για το θάνατο του γιου της, είναι χυδαίος. Δε το χωράει ο νους μου, πώς γίνεται να βλέπεις μία μάνα που πενθεί και να μην καταλαβαίνεις τον πόνο της, πώς γίνεται να είσαι τόσο ανάλγητος;;

  4. Το ίδιο και ακόμη χειρότερα, όταν χρησιμοποιείς μία τραγωδία για να κοροϊδέψεις την πίστη άλλων ανθρώπων. Και εγώ άθεη είμαι. Αλλά έχω την στοιχειώδη ανθρωπιά. Αλλά και να μην την είχα, that's fine, γιατί εγώ δε διεκδικώ πολιτικό αξίωμα, ούτε πρόκειται σε περίπτωση που εκλεγώ να είμαι υπόλογη σε ανθρώπους που έχω επανειλλημένα χλευάσει.


Εν ολίγοις, και γιατί ήδη μακρυγόρησα, η ένσταση του περισσότερου κόσμου απέναντι στον Τζήμερο είναι ότι συμπεριφέρεται σαν έναν αλαζόνα, ανώριμο 20άρη, που νομίζει ότι ξέρει τα πάντα καλύτερα από τον καθένα. Σε κάθε ευκαιρία δεν διστάζει να υποβαθμίζει με τον χειρότερο δυνατό τρόπο αυτούς για τους οποίους αξιώνεται να εργαστεί στο μέλλον, θεωρώντας μάλιστα ότι αυτό πρόκειται για μία διανοούμενη κριτική πάνω στην κοινωνία. Προκειμένου να αφαιρέσουμε τον μανδύα της πολιτικής ορθότητας, ανεχόμαστε πλέον το άλλο άκρο. Στην περίπτωση του Τζήμερου, αυτό λειτουργεί εναντίον του, διότι μας δείχνει, με κάθε ευκαιρία τον χαρακτήρα του.

Δε ξέρω για εσένα, αλλά εγώ δε θα μπορούσα να ψηφίσω έναν τέτοιον άνθρωπο, ακόμη και να συμφωνούσα απόλυτα με τις ιδέες του. Η μικροψυχία με απωθεί. =)



Καταρχάς να αναφερθώ επειδή βαριέμαι να κάνω ταγκ πως ο Libertus είπε πως πλέον η ΝΔ είανι και φιλελεύθερη. Για όποιον ξέρει τα υπερστοιχειώδη περί οικονομικής ελευθερίας είναι καταφανές πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει - οι δηλώσεις του μητσοτάκη αγγίζουν τη γραφικότητα.

Κατά δεύτερον, ο Τζήμερος πράγματι λέει δεδομένα που κανένα άλλο κόμμα δε μπορεί να πει καθώς δεν θα βγει έτσι και αλλιώς. Η ψήφος όμως στο μοναδικό και πρώτο φιλελεύθερο κόμμα θα οδηγήσει ΌΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ τη ΝΔ να πάρει το φιλελευθερισμό πιο σοβαρά.
Ώρες - ώρες, δεν καταλαβαίνω αν μιλάς σοβαρά, ή αν με τρολλάρεις. :P
Λες για την ΝΔ και τον φιλελευθερισμό, αλλά δεν κριτικάρεις την επιλεκτική εφαρμογή του από τον Τζήμερο; Οι δικές του εσωτερικές αντιφάσεις δεν είναι σοβαρές, ή δεν μας ενδιαφέρουν για κάποιο λόγο;
Ακόμη, σε μία σύγκριση για γραφικότητα, αν το ένα από τα μέρη είναι ο Τζήμερος, τότε αυτός αυτόματα διεκδικεί τα πρωτία. Οι δηλώσεις του είναι ο ορισμός της γραφικότητας. Το αν οι δηλώσεις του Μητσοτάκη είναι γραφικές, αν θες μπορούμε να το συζητήσουμε αφού διαβάσεις μερικά διαμάντια του Τζήμερου, σε περίπτωση που δεν το έχεις ήδη κάνει.

Τώρα, δέχομαι ότι θα μπορούσε ίσως μία ισχυρότερη παρουσία της Δ.Ξ. να λειτουργήσει σαν κίνητρο για την ΝΔ να επαναπροσδιορίσει τις θέσεις της. Θεωρώ, βέβαια, ότι μία τέτοια διαδικασία θα ήταν πολύ πιο ωφέλιμη, αν προέκυπτε ως αποτέλεσμα εσωτερικών ζυμώσεων στο κόμμα, παρά σαν αντίδραση στην δυναμική κάποιου άλλου.


Να ξεκαθαρίσουμε κάτι γιατι λες "φωφουλα" όποιος είναι στο Κιναλ δε σημαίνει ότι είναι της Φώφης μπορεί να είναι και του Βενιζέλου ή του Σημίτη που είναι πραγματικά φιλελεύθεροι
Πραγματικά φιλελεύθεροι; :hmm:
Τι πάει λάθος ρε παιδιά; :P

Στιγμές απείρου κάλους κάθε φορά σε προεκλογικές περιόδους... :P

Και πού είσαι ακόμη;! :P
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Κρίμα γιατ το debate. Θα ειχε πλάκα.

Οι εκλογές ειναι πολύ κρίσιμες. Λίγος χρόνος μετά τις ευρωεκλογές αλλά μεγάλος πολιτικός χρονος.

Το ΚΙΝΑΛ μετά το επεισόδιο με το Βενιζέλο είναι δεδομένο οτι θα χάσει ποσοστά και πολλοί ψηφοφόροι θα κατευθυνθούν προς ΝΔ.

Επίσης πολύ ψηφοφόροι του ΣΥΡΙΖΑ θα βοηθήσουν τον Βαρουφάκη να πιάσει το όριο στη Βουλή, που σημαίνει ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα χάσει περεταίρω ποσοστά.

Η ΝΔ έχει πολλες πιθανότητες να πάρει αυτοδυναμία αλλά με Βελόπουλο και Βαρουφάκη στη Βουλή η πίτα μοιράζεται και το 40% της αυτοδυναμίας απομακρυνεται.

Σε περίπτωση μη αυτοδυναμίας η Γεννηματά θα απαιτησει συνεργασία ΣΥΡΙΖΑ στην συγκυβέρνηση κάτι το οποίο οι Καρμανλικοί θα δεχθούν δυσκολεύοντας το Μητσοτάκη να ασκήσει τη φιλελεύθερη πολιτική που θέλει. Τότε θα έχουμε το ενδεχόμενο οι 2 χειρότεροι και πιο διεφθαρμένοι πρωθυπουργοι της μεταπολίτευσης (Τσίπρας, Καραμανλής) μαζι με τον Παπανδρέου να έρθουν στην εξουσία. Κυβέρνηση που θα βγαλει τετραετία καθώς ελέγχουν το συνδικαλιστικό κίνημα αλλα θα εχει δυσμενείς συνέπειες στον πολίτη που δεν θα μπορεί να αντιδράσει.

H XA θα χάσει και άλλα ποσοστά και θα παικτεί η είσοδο της στη Βουλή καθώς ο Βελόπουλος θα απορροφήσει πολλούς από τον πατριωτικό χώρο.

Σε περίπτωση αυτοδυναμίας, ο Μητσοτάκης πρέπει να συμβιβαστει με Καραμανλή καθώς η αντιπολίτευση θα σκάσει και δεν θα αργήσει η περίοδος μακροχρόνων απεργιών, καταλήψεων, ώστε ο Μητσοτάκης να έχει γρήγορα φθορά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,121 μηνύματα.
Το μόνο νόημα στο debate θα ήταν κυριολεκτικά ότι θα είχε πλάκα, ανάθεμα κι αν έχει βγει είδηση ποτέ απ' αυτό.
Επίσης debate χωρίς Χατζηνικολάου, δεν είναι debate.

Έχουμε μπροστά μας μία εκλογική αναμέτρηση στην οποία το μόνο "ενδιαφέρον" βρίσκεται στο αν θα καταφέρει να είναι αυτοδύναμη η ΝΔ ή θα βγει με 148-150 και θα συμπορευτεί με δεγκζερωποιον και το αν στην καινούρια βουλή θα μαζευτούν 200 ψήφοι για κατάργηση της απλής αναλογικής από τις επόμενες κι όχι τις μεθεπόμενες εκλογές.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Το μόνο νόημα στο debate θα ήταν κυριολεκτικά ότι θα είχε πλάκα, ανάθεμα κι αν έχει βγει είδηση ποτέ απ' αυτό.
Επίσης debate χωρίς Χατζηνικολάου, δεν είναι debate.

Έχουμε μπροστά μας μία εκλογική αναμέτρηση στην οποία το μόνο "ενδιαφέρον" βρίσκεται στο αν θα καταφέρει να είναι αυτοδύναμη η ΝΔ ή θα βγει με 148-150 και θα συμπορευτεί με δεγκζερωποιον και το αν στην καινούρια βουλή θα μαζευτούν 200 ψήφοι για κατάργηση της απλής αναλογικής από τις επόμενες κι όχι τις μεθεπόμενες εκλογές.


Δε βλέπω να μαζεύονται 200 ψήφοι
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Τη ΝΔ τη συμφέρει κάποιος να ψηφίσει α) ΝΔ ή β) μικρό κόμμα. Το πρώτο κόμμα κερδίζει πιο εύκολα αυτοδυναμία όσο πιο μεγάλο είναι το ποσοστό ψήφων σε κόμματα που δε θα μπουν στη βουλή. Οπότε το μόνο κόμμα που ΔΕΝ χρειάζεται να αντιμάχεται μικρά μη κοινοβουλευτικά κόμματα είναι η ΝΔ. Δεν ξέρω πόσο πιο απλά να το πω. Λες και μόνος σου οτι αν κάποιος δεν ψηφίσει Τζήμερο θα ψηφίσει ΝΔ, οπότε ποιος ο λόγος να τα βάζει με τον Τζήμερο η ΝΔ;

Ναι μεν το πρώτο κόμμα(ΝΔ) ευνοείται από ψήφους σε εξωκοινοβουλευτικά(Δημιουργία), αλλά ευνοείται πολύ περισσότερο, όταν η ψήφος πηγαίνει κατευθείαν στο πρώτο κόμμα. Επομένως, το γεγονός ότι θα την συνέφερε περισσότερο να αντιμάχεται κοινοβουλευτικά κόμματα δε σημαίνει πως δε χρειάζεται να αντιμάχεται και τα εξωκοινοβουλευτικά.
Έπειτα, τόσο η ΝΔ όσο και ο Τζήμερος προσελκύουν κατά βάση «φιλελεύθερους» και, συνεπώς, είναι αρκετά πιο εύκολο για τη ΝΔ να «κλέψει» με τη σωστή ρητορική ψήφους από τη Δημιουργία, παρά πχ από την Ανταρσύα.

Λόγω του οτι οι ευρωεκλογές είναι τόσο κοντά, όλοι γνωρίζουν πού θα βρίσκονται, η σφιγμομέτρηση έχει γίνει κι όχι μόνο από δημοσκοπήσεις. Ο Κούλης ξέρει οτι θα κερδίσει ακόμα κι αν δε βγει καν από τα αποδυτήρια. Ο Τσίπρας ξέρει οτι θα χάσει ακόμα και αν ξεσκιστεί στο γήπεδο. Κάθε κόμμα ξέρει τί ποσοστό θα πάρει. Why bother?

Το διακύβευμα δεν είναι ποιος θα κερδίσει-αυτό είναι ξεκάθαρο-, αλλά η κατανομή των εδρών. Ο Σύριζα δεν επιθυμεί αυτοδύναμη ΝΔ, ούτως ώστε να αναγκαστεί η τελευταία να συνεργαστεί με κάποιο άλλο κόμμα. Εξ ορισμού η συνεργασία εγκυμονεί κινδύνους αστάθειας(είδαμε με τους ΑΝΕΛ) και θα είναι ευκολότερο για το Σύριζα να τορπιλίζει τις προτάσεις της ΝΔ στο Κοινοβούλιο, ιδιαίτερα ενόψει της συνταγματικής αναθεώρησης και της εξαγγελθείσας αλλαγής του εκλογικού νόμου, που απαιτούν ενίοτε αυξημένη πλειοψηφία. Ο Τσίπρας γνωρίζει πως θα χάσει, αλλά θέλει να αποφύγει ήττα τέτοιου βαθμού, που θα επιτρέψει στη ΝΔ να εφαρμόσει ακώλυτα το πολιτικό της πρόγραμμα. Συνεπώς, το debate θα είχε νόημα για τον Τσίπρα, αν κατάφερνε να περιορίσει έστω και λίγο τη διαρροή ψήφων, που θα ήταν αρκετή, ωστόσο, για να χάσει την αυτοδυναμία η ΝΔ.
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχω μπερδευτεί εγώ ή εσύ ή και οι δυο μας ή κανείς.

Τη ΝΔ τη συμφέρει κάποιος να ψηφίσει α) ΝΔ ή β) μικρό κόμμα. Το πρώτο κόμμα κερδίζει πιο εύκολα αυτοδυναμία όσο πιο μεγάλο είναι το ποσοστό ψήφων σε κόμματα που δε θα μπουν στη βουλή. Οπότε το μόνο κόμμα που ΔΕΝ χρειάζεται να αντιμάχεται μικρά μη κοινοβουλευτικά κόμματα είναι η ΝΔ. Δεν ξέρω πόσο πιο απλά να το πω. Λες και μόνος σου οτι αν κάποιος δεν ψηφίσει Τζήμερο θα ψηφίσει ΝΔ, οπότε ποιος ο λόγος να τα βάζει με τον Τζήμερο η ΝΔ;

Επίσης η χαμένη ψήφος για μένα δεν είναι ψευτοδίλημμα. Για μένα η ψήφος σε κόμμα που δε θα βγει στη βουλή είναι μια χαμένη - χαζή ψήφος. Είναι σαν να σε έχουν βάλει με το ζόρι να βαρέσεις πέναλτι ενώ βαριέσαι να παίξεις και κλοτσάς την μπάλα με κλειστά μάτια. Δεν ψηφίζουμε για να βοηθήσουμε το πρώτο κόμμα, δεν μπορείς να φας και πίτσα και σουβλάκι. Αποφάσισε τί θες και ποιο κόμμα σε εκφράζει περισσότερο ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ. Και αυτό θα το έλεγα ακόμα κι αν ήξερα οτι θα κερδίσει ο συριζα έτσι; Θέλω θετικές ψήφους στις εκλογές "θέλω να με κυβερνήσει ο τάδε", όχι ψήφους αντίδρασης, αδιαφορίας, μη ενημέρωσης ή βλακείας.

Για μένα όλες οι ψήφοι σε κόμματα που ξέρουμε από τώρα οτι δε θα περάσουν το 3% είναι ψήφοι χαζομάρας. Θα μού πεις, θες τον δικομματισμό; Γενικά όχι, αλλά με το παρόν εκλογικό σύστημα, είναι δώρον άδωρον να δίνεις μια ψήφο που βοηθάει απλά το πρώτο κόμμα. Ψήφισε εκ των προτέρων το πρώτο κόμμα, να πάρει ένα 40-45% να δείξει οτι ναι, σχεδόν 1 στους δύο Έλληνες θέλει αυτό το κόμμα. (έχω τσακωθεί πολλάκις για αυτή μου την άποψη).

Το είπε σωστά κι ο Nihilist στο ποστ του. Προφανώς είναι προτιμότερο για τη ΝΔ να ψηφίζουν την ίδια παρά εξωκοινοβουλευτικό κόμμα. Δεν είναι ίσης βαρύτητας ψήφοι. Υπό αυτό ακριβώς το πρίσμα σου είπα ότι αν κάποιος δεν ψηφίσει Τζήμερο θα ψηφίσει ΝΔ. Θέλουν οι ψήφοι της Δημιουργίας να πάνε στη ΝΔ, γιατί αυτό τους συμφέρει περισσότερο και γιατί από εκεί μπορούν να αντλήσουν ευκολότερα.
Όσο για τη «χαμένη ψήφο» είναι ψευτοδίλημμα για μένα προσωπικά. Πρέπει να ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά της ψήφου σου. Έχω εξηγήσει προσωπικά γιατί θεωρώ στρατηγικά σοφότερη για τα δικά μου γούστα τη ψήφο σε εξωκοινοβουλευτικό κόμμα. Για εμένα προσωπικά όμως.

Δε με στεναχωρείς, καθένας δικαιούται την άποψή του! :happy:
Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω καμία ιδιαίτερη πρεμούρα να υπερασπιστώ τον Libertus, ούτε άλλωστε ταυτίζομαι απόλυτα μαζί του, απλά η ανάγνωση της συζήτησής σας, με άφησε με την εντύπωση ότι οι διαφορές σας είναι πιο επιφανειακές από ό,τι πιστεύετε και το μεγαλύτερο μέρος τους εντοπίζετε στην έντονη ένσταση του Libertus προς το πρόσωπο του Τζήμερου. :P

Τώρα, αναφορικά το πολιτικό κόστος, I'll bite, θα δεχτώ την θέση σου - ότι από την στιγμή που πολιτεύεται κάποιος, είτε εκλεγεί είτε όχι, υπάρχει πολιτικό κόστος στις αποφάσεις του. Διαφωνώ στο ότι κομμάτι του κατά πόσο θα μπορούσε να κάνει αντιπολίτευση με τον τρόπο που αναφέρεις, αφ' ενός γιατί για να κάνεις αντιπολίτευση πρέπει να είσαι εκλεγμένος, αφ' ετέρου, διότι δεν λαμβάνεις υπ' όψιν την πολιτική συγκυρία στην οποία δημιουργήθηκε η Δημιουργία Ξανά.

Αυτό δεν αναιρεί, ότι μπορεί να λέει ό,τι θέλει (που ήδη το κάνει) χωρίς να κληθεί να εφαρμόσει όσα λέει.
Τώρα, αν με ρωτάς για το ασφαλιστικό, η μείωση των συντάξεων δεν μπορεί να γίνει σε πρώτο πλάνο. Φαντάζομαι έχεις συνταξιούχους στο συγγενικό σου περιβάλλον και ξέρεις πώς είναι. Οι κύριες δαπάνες των συνταξιούχων είναι υγεία, κατοικία, τροφή. Αν δεν βελτιωθεί ουσιαστικάτο σύστημα υγείας, πώς ακριβώς θα προχωρήσεις σε μείωση των συντάξεων; Όταν για απλή συνταγογράφηση πρέπει να πληρώνουν το 10, όταν κάποια φάρμακα για ειδικές παθήσεις ακόμη και με τη συμμετοχή είναι ακριβά; Θα μου πεις "μα δεν θα κόψω τους χαμηλοσυνταξιούχους, θα κόψω από τα μεγάλα κλιμάκια και τις διπλές, τριπλές". Αλλά κατά πόσο αυτό δίκαιο, και σε τι θέση είσαι να αξιολογήσεις ποιοι πραγματικά χρειάζονται τις συντάξεις αυτές και ποιοι όχι; Θα τις δίνεις υπό συνθήκη; Αν ναι, ποια θα είναι αυτή, και τι σου εγγυάται πως και με την εφαρμογή της θα εξοικονομήσεις όσα νομίζεις. Δεν έχω κάτσει να τρέξω τους αριθμούς, αλλά είμαι σίγουρη ότι το νούμερο που πιστεύετε ότι θα εξοικονομηθεί είναι σημαντικά μικρότερο.

Τέλος, διαφωνώ απόλυτα σε ενα σημείο. Οι ιδέες του Τζήμερου, on principle, βρίσκουν όλο και περισσότερη απήχηση σαν θέσεις. Ο κόσμος έχει βαρεθεί να πληρώνει δημοσίους υπαλλήλους. Το πρόβλημα του Τζήμερου δεν είναι οι ιδέες του, είναι ο ίδιος.

Δε θα εκφραστώ με τον ξύλινο και λαϊκιστικό λόγο του Libertus, θα σταθώ όμως σε τρία βασικά και χαρακτηριστικά για εμένα, δείγματα του ποιος είναι πραγματικά ο Τζήμερος:


  1. Το πτυχίο. Δε με νοιάζει αν έχει ή όχι πτυχίο. Ούτε ο πρώτος θα είναι, ούτε ο τελευταίος. Προσωπικά, εκτιμώ έναν άνθρωπο που έχει αφιερώσει χρόνο και φαιά ουσία στο να εκπαιδευτεί σε έναν τομέα, αλλά δε το θεωρώ προαπαιτούμενο. Αυτό που με εξοργίζει, είναι ότι ενώ παράτησε το πτυχίο του για δικούς του λόγους, δεν δίστασε να γυρίζει και ευθαρσώς να ισχυρίζεται ότι έχει το πτυχίο. Για κάτσε ρε μαν, δε κατάλαβα;! Όλοι εμείς οι υπόλοιποι, που είχαμε το Χ, Ψ πρόβλημα αλλά καθίσαμε, διαβάσαμε και το πήραμε είμαστε ζώα; Τι εξυπνάδα είναι αυτή; Το θεωρείς άχρηστο; Μην σώσεις και το πάρεις, δικαίωμά σου. Αλλά να έχεις το θάρρος και την πυγμή να υποστηρίξεις τις πράξεις και τις ιδέες σου.

  2. Η παρακάτω δήλωσή του: «Βλέποντας τη μάνα του Φύσσα καταλαβαίνεις πώς έγινε έτσι ο φασισταράς, που επειδή τον μαχαίρωσε ένας άλλος φασισταράς πάνε να τον μεταμορφώσουν σε περιστέρι της ειρήνης». (Ανάρτηση στο λογαριασμό του στο twitter κατά του δολοφονηθέντος Παύλου Φύσσα όσο και κατά της μητέρας του, Μάγδας».
  3. Δεν με ενδιαφέρει, αν θεωρεί ότι ο Φύσσας είναι ο χειρότερος άνθρωπος στον κόσμο. Δε με νοιάζει καθόλου η πολιτική ορθότητα του πράγματος. Με νοιάζει η ανθρώπινη πλευρά. Στο μυαλό μου, λοιπόν, ένας άνθρωπος, που έμμεσα κατηγορεί μία μητέρα που πενθεί ως υπεύθυνη για το θάνατο του γιου της, είναι χυδαίος. Δε το χωράει ο νους μου, πώς γίνεται να βλέπεις μία μάνα που πενθεί και να μην καταλαβαίνεις τον πόνο της, πώς γίνεται να είσαι τόσο ανάλγητος;;

  4. Το ίδιο και ακόμη χειρότερα, όταν χρησιμοποιείς μία τραγωδία για να κοροϊδέψεις την πίστη άλλων ανθρώπων. Και εγώ άθεη είμαι. Αλλά έχω την στοιχειώδη ανθρωπιά. Αλλά και να μην την είχα, that's fine, γιατί εγώ δε διεκδικώ πολιτικό αξίωμα, ούτε πρόκειται σε περίπτωση που εκλεγώ να είμαι υπόλογη σε ανθρώπους που έχω επανειλλημένα χλευάσει.


Εν ολίγοις, και γιατί ήδη μακρυγόρησα, η ένσταση του περισσότερου κόσμου απέναντι στον Τζήμερο είναι ότι συμπεριφέρεται σαν έναν αλαζόνα, ανώριμο 20άρη, που νομίζει ότι ξέρει τα πάντα καλύτερα από τον καθένα. Σε κάθε ευκαιρία δεν διστάζει να υποβαθμίζει με τον χειρότερο δυνατό τρόπο αυτούς για τους οποίους αξιώνεται να εργαστεί στο μέλλον, θεωρώντας μάλιστα ότι αυτό πρόκειται για μία διανοούμενη κριτική πάνω στην κοινωνία. Προκειμένου να αφαιρέσουμε τον μανδύα της πολιτικής ορθότητας, ανεχόμαστε πλέον το άλλο άκρο. Στην περίπτωση του Τζήμερου, αυτό λειτουργεί εναντίον του, διότι μας δείχνει, με κάθε ευκαιρία τον χαρακτήρα του.

Δε ξέρω για εσένα, αλλά εγώ δε θα μπορούσα να ψηφίσω έναν τέτοιον άνθρωπο, ακόμη και να συμφωνούσα απόλυτα με τις ιδέες του. Η μικροψυχία με απωθεί. =)

Τι είναι πολιτικά εφικτό; Έχουμε δει νούμερα, έχουμε προσπαθήσει να το δοκιμάσουμε πριν αποφανθούμε αν είναι εφικτό ή όχι; Πολύ εύκολα πλασάρεται κάτι ως μη εφικτό από τα κόμματα εξουσίας. Δεν έχεις αναρωτηθεί μήπως είναι απλά μια δικαιολογία για να μη γίνουν ποτέ οι αλλαγές που έχουν το πολιτικό κόστος; Ε αν δε δοκιμαστεί στην εξουσία ο Τζήμερος, χαίρω πολύ, δεν θα μάθουμε ποτέ αν αυτά που λέει εφαρμόζονται ή όχι στην πράξη. Αφού δεν έχει δοκιμαστεί, πώς είσαι σίγουρη αν έχει κάποιος τα κότσια να αναλάβει το πολιτικό κόστος;
Κανείς δεν είπε ότι η μείωση συντάξεων θα γίνει σε πρώτο πλάνο. Υπάρχουν ένα σωρό άλλα πράγματα που μπορούν και πρέπει να γίνουν. Αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι μπορούν να εξοικονομηθούν στη χειρότερη 2-3 δις το χρόνο από τις συντάξεις. Έστω και σαν τελευταίο μέτρο.
Φαίνεται έχουμε διαφορετικές προταιρεότητες σε αυτό που αναζητάμε βασικά στην πολιτική. Κι η Θάτσερ «σκληρή και απάνθρωπη» ήταν, αλλά αυτό που έπρεπε να κάνει για τη χώρα της το έκανε. Έχω πει ότι η σκληρή γλώσσα του Τζήμερου είναι το βασικό πολιτικό του λάθος, αλλά δεν θα κάτσω να αποφασίσω από ένα ποστ στο fb, ίσα ίσα θεωρώ ότι κάποιος για να αναλάβει αυτό το πολιτικό βάρος και κόστος που λέγαμε πριν και χρειάζεται τόσο μα τόσο αυτή η χώρα, πρέπει να είναι λίγο σκληρόπετσος και «αναίσθητος», να κουβαλάει λίγη παραπάνω τρέλα από τον κοινό πολιτικό της Βουλής. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
Αλλά από εκεί και πέρα με ενδιαφέρουν οι πολιτικές και οι ιδέες, δεν πα να τις εκφράζει τις ιδέες που θεωρώ εγώ ωφέλιμες για τη χώρα κι ο Κουτσούμπας ή ο Τσίπρας, εγώ θα τον στηρίξω.
Απλά αυτό προσωπικά που μου άρεσε στη Δημιουργία είναι ότι ασχολήθηκαν με την πολιτική χωρίς να το θέλουν και γιατί ακόμα εύχονται να γίνουν αυτά που πρέπει να γίνουν (από τον Μητσοτάκη, από τον Τσίπρα, από τον οποιονδήποτε) για να μπορέσουν να αποσυρθούν. Είναι άνθρωποι με δουλειές κι όχι επαγγελματίες πολιτικοί που σιτίζονται από αυτό.

Υ.Γ. Από πότε ισχυρίζεται ο Τζήμερος ότι έχει πτυχίο;:P
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
@harry akritas Βαλε Αντ1. Ο Χατζηνικολάου έχει καλεσμένο τον Τζήμερο.
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
@harry akritas Βαλε Αντ1. Ο Χατζηνικολάου έχει καλεσμένο τον Τζήμερο.

Χαχα ευχαριστώ @akikos. Είχε πλάκα να βλέπεις το μπέρδεμα του Χατζηνικολάου για το ποια η διαφορά του ποσοστού από το απόλυτο ποσό:lol:
Ο γραμμικός φόρος είναι άδικος για τους φτωχούς!!!1!1!1!
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης η χαμένη ψήφος για μένα δεν είναι ψευτοδίλημμα. Για μένα η ψήφος σε κόμμα που δε θα βγει στη βουλή είναι μια χαμένη - χαζή ψήφος. Είναι σαν να σε έχουν βάλει με το ζόρι να βαρέσεις πέναλτι ενώ βαριέσαι να παίξεις και κλοτσάς την μπάλα με κλειστά μάτια. Δεν ψηφίζουμε για να βοηθήσουμε το πρώτο κόμμα, δεν μπορείς να φας και πίτσα και σουβλάκι. Αποφάσισε τί θες και ποιο κόμμα σε εκφράζει περισσότερο ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ. Και αυτό θα το έλεγα ακόμα κι αν ήξερα οτι θα κερδίσει ο συριζα έτσι; Θέλω θετικές ψήφους στις εκλογές "θέλω να με κυβερνήσει ο τάδε", όχι ψήφους αντίδρασης, αδιαφορίας, μη ενημέρωσης ή βλακείας.

Για μένα όλες οι ψήφοι σε κόμματα που ξέρουμε από τώρα οτι δε θα περάσουν το 3% είναι ψήφοι χαζομάρας. Θα μού πεις, θες τον δικομματισμό; Γενικά όχι, αλλά με το παρόν εκλογικό σύστημα, είναι δώρον άδωρον να δίνεις μια ψήφο που βοηθάει απλά το πρώτο κόμμα. Ψήφισε εκ των προτέρων το πρώτο κόμμα, να πάρει ένα 40-45% να δείξει οτι ναι, σχεδόν 1 στους δύο Έλληνες θέλει αυτό το κόμμα. (έχω τσακωθεί πολλάκις για αυτή μου την άποψη).

Εγώ ψηφίζω πειρατές για να κυβερνήσουν.Μαζί με μένα υπάρχουν άλλοι 10/100/1.000.000 που θεωρούν εξαιρετικούς τους πειρατές.Όλοι αυτοί μπορούν να ακολουθήσουν τη δική σου ''λογική'' και να ψηφίσουν ένα από τα δύο μεγάλα κόμματα με όρους δημοκρατίας από τα lidl ή να ακολουθήσουν τη δική μου και να μεγαλώσουν το κόμμα το οποίο τους εκφράζει.Πότε θα μπορέσουν να κυβερνήσουν? Οταν σταματήσει ο κόσμος να σκέφτεται με την λογική σου.Έτσι αναπτύχθηκαν πολλά πράσινα κόμματα στην Ευρώπη που έχουν πάρει τρελά ποσοστά ενώ μέχρι πριν κάποια χρόνια καπνίζαν χόρτο βολόδερναν,έτσι αναπτύχθηκαν πολλά ακροδεξιά κόμματα που πριν ήταν συμμορίες. Πανέμορφη γαμημένη δημοκρατία.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Εγώ ψηφίζω πειρατές για να κυβερνήσουν.Μαζί με μένα υπάρχουν άλλοι 10/100/1.000.000 που θεωρούν εξαιρετικούς τους πειρατές.Όλοι αυτοί μπορούν να ακολουθήσουν τη δική σου ''λογική'' και να ψηφίσουν ένα από τα δύο μεγάλα κόμματα με όρους δημοκρατίας από τα lidl ή να ακολουθήσουν τη δική μου και να μεγαλώσουν το κόμμα το οποίο τους εκφράζει.Πότε θα μπορέσουν να κυβερνήσουν? Οταν σταματήσει ο κόσμος να σκέφτεται με την λογική σου.Έτσι αναπτύχθηκαν πολλά πράσινα κόμματα στην Ευρώπη που έχουν πάρει τρελά ποσοστά ενώ μέχρι πριν κάποια χρόνια καπνίζαν χόρτο βολόδερναν,έτσι αναπτύχθηκαν πολλά ακροδεξιά κόμματα που πριν ήταν συμμορίες. Πανέμορφη γαμημένη δημοκρατία.
Καταλαβαίνω το αντεπιχείρημα και δε διαφωνώ βασικά, αλλά πρέπει να κινούμαστε σύμφωνα με τα δεδομένα. Κι εγώ μπορώ τώρα να πάω ένα χρόνο γυμναστήριο και να δηλώσω συμμετοχή στους ολυμπιακούς, μπορεί να με αφήσουν να συμμετάσχω αλλά κανείς δε θα ποντάρει σε μένα οτι θα νικήσω. Να έχουμε perspective ρε παιδιά. Οι πειρατές δε θα μπουν στη βουλή κι απλά οι ψήφοι σας σε αυτούς θα βοηθήσουν τον Κούλη να κάνει αυτοδυναμία με λιγότερο ποσοστό. Αφού έμμεσα βοηθάς τον Κούλη, ψήφισε εξαρχής τον Κούλη, τί το πας μέσω Τρικάλων;

Δεν είμαι περήφανη για τη λογική μου, απλά σκέφτομαι ρεαλιστικά. Και ναι, μπορεί όταν όλος ο κόσμος ενωθεί χωρίς μίση και κακίες να ανέβουμε όλοι στα unicorns και θα κάνουμε βόλτα στον ουρανό, αλλά δυστυχώς αυτά συμβαίνουν μόνο στα παραμύθια. Ποτέ δεν πρόκειται να συνεννοηθούν 1.000.000 Έλληνες και να ψηφίσουν όλοι μαζί το ίδιο μικρό κόμμα.
 

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Φώφη Γεννηματά σπούδασε στο τμήμα Δημόσιας Διοίκησης της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών.


Εκλέχθηκε Πρόεδρος του Κινήματος Αλλαγής τον Νοέμβριο του 2018 με ανοιχτή διαδικασία στην οποία συμμετείχαν 212.000 πολίτες.
Άρα κανένας δεν μπορεί να θέσει θέμα ηγεσίας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι, μεταξύ άλλων, α) το 2002 εκλέχθηκε Υπέρ-Νομάρχης Αθηνών-Πειραιά ως επικεφαλής του συνδυασμού «Νομαρχία Πολιτών», θέση στην οποία επανεκλέχθηκε και το 2006 και β)το 2003 εκλέχθηκε Πρόεδρος της Ένωσης Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων Ελλάδας (Ε.Ν.Α.Ε).

Η δύναμη του Κινήματος Αλλαγής είναι κυρίως :
α)Η Τοπική Αυτοδιοίκηση, καθώς το Κίνημα, υπό την ηγεσία της κ. Γεννηματά, εξέλεξε 87 Δημάρχους και 1 Περιφερειάρχη (πάρα την ακραία πόλωση)
β)Οι πολυπληθής τοπικές οργανώσεις που έχει σ' όλη τη χώρα, οι οποίες κάθε μέρα αποκτούν όλο και περισσότερα μέλη και φίλους.

Άρα η Φώφη Γεννηματά εμπράκτως είναι άξια και ικανή.

Συνοπτικά το πρόγραμμα του Κινήματος Αλλαγής:

https://kinimaallagis.gr/gggg/uploads/2019/06/entypo_kinal_web.pdf
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Χαχα ευχαριστώ @akikos. Είχε πλάκα να βλέπεις το μπέρδεμα του Χατζηνικολάου για το ποια η διαφορά του ποσοστού από το απόλυτο ποσό:lol:
Ο γραμμικός φόρος είναι άδικος για τους φτωχούς!!!1!1!1!
Γενικά πολύ χαμηλού συζήτηση. Ο εκπρόσωπος του ΚΙΝΑΛ ρωτούσε τον Τζήμερο πώς θα είναι ασφαλισμένος ο άνεργος νέος που τελειώνει το στρατό. Λες και ο πλούσιος είναι κοινωνικό ίδρυμα...

Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι υπερφορολογώντας τον πάμπλουτο το μόνο που καταφέρνεις είναι να κόβεις επενδύσεις και να το διώχνεις σε φορολογικούς παραδείσους του εξωτερικού. Αυτό το πράγμα κάνει το νέο άνεργο. Κανονικά ο συντελεστης πρέπει να μειώνεται όσο αυξάνεται ο πλούτος για να μην αναγκάζονται Έλληνες όπως ο Τσιτσιπάς να δηλώνουν το εισόδημα τους σε φορολογικούς παραδείσους του εξωτερικού. Σκέψου πόσες επενδύσεις θα έκανε ο Τσισιπάς στη χώρα μας αν το φορολογικό μας σύστημα τον άφηνε.

Συγνώμη φίλοι αριστεροί και κρατιστές αλλά δεν θα κάτσει ο Τσιτσιπας και ο κάθε Τσιτσιπάς να φορολογηθεί με συντελεστές 45%... Θα πάει Κύπρο και μετά Μοντεκάρλο και θα επενδύσει το 5% για κοινωνικούς λόγους για να βελτιώσει την εικόνα του στον Έλληνα.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ ψηφίζω πειρατές για να κυβερνήσουν.Μαζί με μένα υπάρχουν άλλοι 10/100/1.000.000 που θεωρούν εξαιρετικούς τους πειρατές.Όλοι αυτοί μπορούν να ακολουθήσουν τη δική σου ''λογική'' και να ψηφίσουν ένα από τα δύο μεγάλα κόμματα με όρους δημοκρατίας από τα lidl ή να ακολουθήσουν τη δική μου και να μεγαλώσουν το κόμμα το οποίο τους εκφράζει.Πότε θα μπορέσουν να κυβερνήσουν? Οταν σταματήσει ο κόσμος να σκέφτεται με την λογική σου.Έτσι αναπτύχθηκαν πολλά πράσινα κόμματα στην Ευρώπη που έχουν πάρει τρελά ποσοστά ενώ μέχρι πριν κάποια χρόνια καπνίζαν χόρτο βολόδερναν,έτσι αναπτύχθηκαν πολλά ακροδεξιά κόμματα που πριν ήταν συμμορίες. Πανέμορφη γαμημένη δημοκρατία.
Το θέμα είναι ότι το κόμμα πειρατών δεν θα κατέβει στις εκλογές :P
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Κάποιος του χώρου μπορεί να μας εξηγήσει τη διαφορά μεταξύ ΚΚΕ (μ-λ) και Μ-Λ ΚΚΕ; Εννοώ πέρα από τη διαφορά για τον αν το μλ μπαίνει μπροστά ή πίσω από το ΚΚΕ, αν γράφεται με μικρά ή κεφαλία και αν πρέπει να μπαίνει εντός ή εκτός παρένθεσης.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top