Καλές σχολές 1ου πεδίου

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ποιες σχολές στην θεωρητική θεωρείτε ενδιαφέρουσες και έχουν επαγγελματική αποκατάσταση; :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Θα ήθελα να επαναφέρω το θέμα.Πιστεύω πως καλές σχολές όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση στο 1ο πεδίο κατά κανόνα δεν υπάρχουν αλλά πρέπει να το κυνηγήσει κάποιος.Όλες οι σχολές έχουν ανεργία δυστυχώς οπότε καλύτερα να σπουδάσουμε κάτι που λατρεύουμε και για εργασία βλέπουμε στο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iew

Νεοφερμένος

Η iew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Τι γνωμη εχετε για την ψυχολογια παντειου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Λάθος. Εγώ αν ήμουν υπουργός παιδείας θα έκοβα στο 1/4 τους εισακτέους σχολών του 1ου πεδίου, ίσως και να έκλεινα κάποιες σχολές. Πολλά παιδιά λανθασμένα επιλέγουν τη θεωρητική και μετά καταλαβαίνουν πόσο κακή επιλογή ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Λάθος. Εγώ αν ήμουν υπουργός παιδείας θα έκοβα στο 1/4 τους εισακτέους σχολών του 1ου πεδίου, ίσως και να έκλεινα κάποιες σχολές. Πολλά παιδιά λανθασμένα επιλέγουν τη θεωρητική και μετά καταλαβαίνουν πόσο κακή επιλογή ήταν.

Γιατί η θεωρητική είναι κακή εάν σου αρέσει και θέλεις να μπεις σε μια σχολή του 1ου πεδίου;Πάντως ναι αυτό με τους εισακτέους και τις πολλές σχολές είναι ένα πρόβλημα,π.χ. από 800 σχολές βγαίνεις φιλόλογος.Και ποιες σχολές θα έκλεινες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ε θα μείωνα τους φιλόλογους, δεν γίνεται να βγαίνεις φιλόλογος από το 90% των σχολών της θεωρητικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εγώ θα έκλεινα σίγουρα το ΦΠΨ και θα σκεφτόμουν σοβαρά -αν τα πράγματα στην Ελλάδα ήταν διαφορετικά βέβαια- αν οι του ιστορικού είχαν όλα τα δικαιώματα του φιλολόγου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Εγώ θα έκλεινα σίγουρα το ΦΠΨ και θα σκεφτόμουν σοβαρά -αν τα πράγματα στην Ελλάδα ήταν διαφορετικά βέβαια- αν οι του ιστορικού είχαν όλα τα δικαιώματα του φιλολόγου...
Όπως επίσης οι φιλόλογοι για κάποιον λόγο έχουν δικαιώματα ιστορικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Όπως επίσης οι φιλόλογοι για κάποιον λόγο έχουν δικαιώματα ιστορικού.

Συμφωνώ αν και βάζω ενα ( ; ) γιατι δεν ξέρω αυτη τη πλευρά...
Για τους ιστορικούς ομως ξέρω πως έχουν ελάχιστα μαθήματα αρχαίων ( και κάποια ειναι επιλογής )... Πως να διδάξουν αρχαια μετα;

"Αναγκάστηκα να διαβάζω αρχαια 7 ώρες τη μερα για να διδάξω μια παράγραφο"

Λόγια ενός ιστορικού, οταν συζητούσαμε το ίδιο θεμα.,.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ε πως,έχουν κατεύθυνση αρχαιολογίας,είναι δυνατόν αρχαιολόγοι να μην ξέρουν να διαβάζουν επιγραφές αρχαιοελληνικες;!
όπως και οι φιλόλογοι δεν παίρνουν πια άπαντες κατεύθυνση κλασική
για μένα ο ιστορικός βέβαια θα έπρεπε να διδάσκει ιστορία ,ο φιλόλογος π.χ την γλώσσα κ.ο.κ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Ποια σχολη θα επιλεγατε εσεις αν ησασταν στην θεση μου(πιανω ολες τις σχολες του πρωτου πεδιου ακομα και την νομικη με λιγη πτωση).Εγω προσωπικα σκεφτομαι το τμημα Διεθνών και ευρωπαϊκών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πειραιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποια σχολη θα επιλεγατε εσεις αν ησασταν στην θεση μου(πιανω ολες τις σχολες του πρωτου πεδιου ακομα και την νομικη με λιγη πτωση).Εγω προσωπικα σκεφτομαι το τμημα Διεθνών και ευρωπαϊκών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πειραιά

Αν σ΄ενδιαφέρουν οι Διεθνείς και Ευρωπαϊκές Σπουδές, το τμήμα του ΠΑΠΕΙ έχει το πληρέστερο πρόγραμμα σπουδών για το συγκεκριμένο αντικείμενο (κατά την προσωπική, ταπεινή μου άποψη πάντα).΄Εχει και πολύ καλά μεταπτυχιακά για αργότερα! Οπότε ΝΑΙ με χίλια!:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Με ανησυχεί λίγο το μετα με την έννοια οτι δεν ξερω τι παίζει με την επαγγελματική αποκατάσταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SweetGirl

Νεοφερμένος

Η SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Καλησπέρα! Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θρεντ αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με μια σχολή!

Καταρχάς, να πω ότι έδωσα φέτος πανελλαδικές και συγκέντρωσα 15,898 μόρια στο 1ο πεδίο! Με ενδιαφέρει το τμήμα "εκπαίδευσης και αγωγής στην προσχολική ηλικία", το οποίο βρίσκεται στην Αθήνα και πιστεύω ότι το πιάνω. Από όσο ξέρω, από εκεί βγαίνεις νηπιαγωγός.. Θέλω να ρωτήσω, υπάρχει η δυνατότητα από αυτό το τμήμα μέσω ενός μεταπτυχιακού π.χ, να ειδικευτώ στην ειδική αγωγή σε παιδάκια με προβλήματα όπως π.χ αυτισμό κτλ; Υπάρχει μήπως κάποιο συγκεκριμένο τμήμα (εκτός του Βόλου) που να παίρνεις πτυχίο ειδικής αγωγής;; Γιατί έχω κοιτάξει και δεν έχω βρει κάτι...

Γενικά θα ήθελα να ασχοληθώ με παιδάκια με αναπτυξιακά κτλ προβλήματα και ψάχνομαι για κάποια σχολή που να μου δίνει αυτή την δυνατότητα!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Καλησπέρα! Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θρεντ αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με μια σχολή!

Καταρχάς, να πω ότι έδωσα φέτος πανελλαδικές και συγκέντρωσα 15,898 μόρια στο 1ο πεδίο! Με ενδιαφέρει το τμήμα "εκπαίδευσης και αγωγής στην προσχολική ηλικία", το οποίο βρίσκεται στην Αθήνα και πιστεύω ότι το πιάνω. Από όσο ξέρω, από εκεί βγαίνεις νηπιαγωγός.. Θέλω να ρωτήσω, υπάρχει η δυνατότητα από αυτό το τμήμα μέσω ενός μεταπτυχιακού π.χ, να ειδικευτώ στην ειδική αγωγή σε παιδάκια με προβλήματα όπως π.χ αυτισμό κτλ; Υπάρχει μήπως κάποιο συγκεκριμένο τμήμα (εκτός του Βόλου) που να παίρνεις πτυχίο ειδικής αγωγής;; Γιατί έχω κοιτάξει και δεν έχω βρει κάτι...

Γενικά θα ήθελα να ασχοληθώ με παιδάκια με αναπτυξιακά κτλ προβλήματα και ψάχνομαι για κάποια σχολή που να μου δίνει αυτή την δυνατότητα!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
Καταρχάς συγχαρητήρια!

Τώρα, να ξέρεις ότι παιδαγωγικά, δεν σε βγάζουν δάσκαλο ή νηπιαγωγό. Δηλαδή ναι, σε προετοιμάζουν και για αυτά, αλλά παραμένει παιδαγωγική σαν Επιστήμη. Άρα μπορείς να ασχοληθείς με οτιδήποτε αφορά παιδιά μετά. Ακόμα και με Ψυχολογία (Όχι όμως έτσι απλά, θα πρέπει να σπουδάσεις αλλά 4 χρόνια Ψυχολογία).

Αν αναζητάς κάποιο τμήμα από το οποίο να βγαίνεις ΑΜΕΣΩΣ παιδαγωγός ειδικής αγωγής , τότε νομίζω είναι μόνο αυτό στο Βόλο, και κοίτα κι όλας για ένα που λέγεται "εκπαιδευτικής και κοινωνικής πολιτικής" νομίζω κάτι κάνεις και από εκεί.

Το άλλο που μπορείς να κάνεις, είναι να τελειώσεις ένα γενικό παιδαγωγικό πχ Αθήνα, Πατρα κλπ και μετά να κάνεις μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή και στην Ψυχολογία των παιδιών με ειδικές ανάγκες κλπ.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλησπέρα! Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θρεντ αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με μια σχολή!

Καταρχάς, να πω ότι έδωσα φέτος πανελλαδικές και συγκέντρωσα 15,898 μόρια στο 1ο πεδίο! Με ενδιαφέρει το τμήμα "εκπαίδευσης και αγωγής στην προσχολική ηλικία", το οποίο βρίσκεται στην Αθήνα και πιστεύω ότι το πιάνω. Από όσο ξέρω, από εκεί βγαίνεις νηπιαγωγός.. Θέλω να ρωτήσω, υπάρχει η δυνατότητα από αυτό το τμήμα μέσω ενός μεταπτυχιακού π.χ, να ειδικευτώ στην ειδική αγωγή σε παιδάκια με προβλήματα όπως π.χ αυτισμό κτλ; Υπάρχει μήπως κάποιο συγκεκριμένο τμήμα (εκτός του Βόλου) που να παίρνεις πτυχίο ειδικής αγωγής;; Γιατί έχω κοιτάξει και δεν έχω βρει κάτι...

Γενικά θα ήθελα να ασχοληθώ με παιδάκια με αναπτυξιακά κτλ προβλήματα και ψάχνομαι για κάποια σχολή που να μου δίνει αυτή την δυνατότητα!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Σε σκεφτόμουν, καλό μου! Μπράβο σου!!!<3<3

Χωρίς να είμαι στον χώρο, φαντάζομαι ότι κάποιο τμήμα στην Ελλάδα θα προσφέρει μεταπτυχιακό σχετικά με αυτό που σε ενδιαφέρει και θα δέχεται άτομα από το τμήμα που σε ενδιαφέρει. Εκτός αυτού, σίγουρα θα υπάρχουν πολλά και στο εξωτερικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με ανησυχεί λίγο το μετα με την έννοια οτι δεν ξερω τι παίζει με την επαγγελματική αποκατάσταση

Γιατί μετά από ποια σχολή ξέρεις τι παίζει με την επαγγελματική αποκατάσταση;;; Από καμία! Ακόμα και οι παραδοσιακές "καλές" σχολές (αυτές που οι γονείς προτρέπουν τα παιδιά τους να δηλώσουν) δεν προσφέρουν πια τις διεξόδους που πρόσφεραν κάποτε. Ξέρεις πόσες χιλιάδες δικηγόροι είναι άνεργοι και συσσωρεύονται στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ μήπως καταφέρουν να μπουν στο δημόσιο σε μια θέση διοικητικού υπαλλήλου ή πόσες χιλιάδες φιλόλογοι τρέχουν να κάνουν κάποιο ιδιαίτερο για να βγάλουν το χαρτζιλίκι τους πληρώνοντας ταυτόχρονα ιδιωτική ασφάλιση; Πιστεύω ότι ο καθένας πρέπει να σπουδάζει αυτό που του αρέσει. Το κλειδί είναι ότι αφού μπει στην σχολή του θα πρέπει να έχει τα μάτια του και τα αυτιά του ανοιχτά! Εννοώ ότι παρακολουθεί τα μαθήματά του κανονικά (δεν είναι φοιτητής-τουρίστας) και έχει όσο το δυνατόν περισσότερη επικοινωνία με τους καθηγητές και τους συνειδητοποιημένους φοιτητές μεγαλύτερων ετών για να μπορεί να συζητάει μαζί τους και να παίρνει γνώμες. Αυτό βοηθάει γιατί κάθε σχολή σου προσφέρει πολλές διεξόδους (πολλές φορές κάποιες που είναι "κρυμμένες" πχ ένας απόφοιτος θεολογίας που όλοι πιστεύουν ότι ο σκοπός του πτυχίου του είναι μόνο να το βάλει σε κορνίζα και να το καμαρώνει, ασχολήθηκε με τον θρησκευτικό τουρισμό και είναι περιζήτητος λόγω του γεγονότος ότι είναι ελάχιστοι αυτοί που ασχολούνται μ΄αυτό) και για να τις εντοπίσεις θα πρέπει να αφουγκράζεσαι τις ανάγκες της αγοράς εργασίας, να ψάχνεσαι στο διαδίκτυο, να έχεις στενή επαφή με το αντικείμενο και να παίρνεις συμβουλές από ανθρώπους που ξέρουν.΄Οταν λοιπόν εντοπίσεις προς ποια κατεύθυνση πρέπει να κινηθείς μπορείς με ένα έξυπνο μεταπτυχιακό να ειδικευτείς σ΄αυτήν και να ανοίξεις τις πόρτες εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SweetGirl

Νεοφερμένος

Η SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Καταρχάς συγχαρητήρια!

Τώρα, να ξέρεις ότι παιδαγωγικά, δεν σε βγάζουν δάσκαλο ή νηπιαγωγό. Δηλαδή ναι, σε προετοιμάζουν και για αυτά, αλλά παραμένει παιδαγωγική σαν Επιστήμη. Άρα μπορείς να ασχοληθείς με οτιδήποτε αφορά παιδιά μετά. Ακόμα και με Ψυχολογία (Όχι όμως έτσι απλά, θα πρέπει να σπουδάσεις αλλά 4 χρόνια Ψυχολογία).

Αν αναζητάς κάποιο τμήμα από το οποίο να βγαίνεις ΑΜΕΣΩΣ παιδαγωγός ειδικής αγωγής , τότε νομίζω είναι μόνο αυτό στο Βόλο, και κοίτα κι όλας για ένα που λέγεται "εκπαιδευτικής και κοινωνικής πολιτικής" νομίζω κάτι κάνεις και από εκεί.

Το άλλο που μπορείς να κάνεις, είναι να τελειώσεις ένα γενικό παιδαγωγικό πχ Αθήνα, Πατρα κλπ και μετά να κάνεις μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή και στην Ψυχολογία των παιδιών με ειδικές ανάγκες κλπ.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια!!

Σε σκεφτόμουν, καλό μου! Μπράβο σου!!!<3<3

Χωρίς να είμαι στον χώρο, φαντάζομαι ότι κάποιο τμήμα στην Ελλάδα θα προσφέρει μεταπτυχιακό σχετικά με αυτό που σε ενδιαφέρει και θα δέχεται άτομα από το τμήμα που σε ενδιαφέρει. Εκτός αυτού, σίγουρα θα υπάρχουν πολλά και στο εξωτερικό!

Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2 για τις απαντήσεις! Θα το ψάξω λίγο περισσότερο :hmm:, πάλι καλά έχουμε ακόμα κάποιες μέρες για την οριστικοποίηση του μηχανογραφικού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα! Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θρεντ αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με μια σχολή!

Καταρχάς, να πω ότι έδωσα φέτος πανελλαδικές και συγκέντρωσα 15,898 μόρια στο 1ο πεδίο! Με ενδιαφέρει το τμήμα "εκπαίδευσης και αγωγής στην προσχολική ηλικία", το οποίο βρίσκεται στην Αθήνα και πιστεύω ότι το πιάνω. Από όσο ξέρω, από εκεί βγαίνεις νηπιαγωγός.. Θέλω να ρωτήσω, υπάρχει η δυνατότητα από αυτό το τμήμα μέσω ενός μεταπτυχιακού π.χ, να ειδικευτώ στην ειδική αγωγή σε παιδάκια με προβλήματα όπως π.χ αυτισμό κτλ; Υπάρχει μήπως κάποιο συγκεκριμένο τμήμα (εκτός του Βόλου) που να παίρνεις πτυχίο ειδικής αγωγής;; Γιατί έχω κοιτάξει και δεν έχω βρει κάτι...

Γενικά θα ήθελα να ασχοληθώ με παιδάκια με αναπτυξιακά κτλ προβλήματα και ψάχνομαι για κάποια σχολή που να μου δίνει αυτή την δυνατότητα!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Αν μπεις στο συγκεκριμένο τμήμα, μπορείς μετά να παρακολουθήσεις το πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών "Ειδική Αγωγή" και να πετύχεις τον σκοπό σου. https://www.ecd.uoa.gr/wp-content/uploads/2013/09/ΟΔΗΓΟΣΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ-ΣΠΟΥΔΩΝ-ΠΜΣ-ΕΑ-2017-18.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να μου προτείνετε σχολές με μέλλον από το 1ο πεδίο και καλή αποκατάσταση και να μου πείτε τη γνώμη σας για τη Δημοσιογραφία (Αθλητική κυρίως). Ζητώ τη βοήθεια και φοιτητών ή αποφοίτων των τμημάτων αυτών.

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top