Αν δεν υπήρχε ο έρωτας, ο κόσμος θα ήταν...

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
ναι πολύ συχνά συμβαίνει αυτό. και έτσι σβήνει όλο το θετικό που θα μπορούσε να αναπτυχθεί.
πάντως μην τον θεωρούμε δεδομένο τον έρωτα. δεν υπάρχει στις ζωές όλων των ανθρώπων. και δε μιλώ μόνο γι αυτούς που επιλέγουν να μην το ζουν από εγωισμό ή φόβο. είναι και θέμα τύχης και συγκυριών πιστεύω να γνωρίσεις κάποιον που θα ερωτευτείς και θα σε ερωτευτεί..

Nαι, εξάλλου υπάρχει και μια λαϊκή παροιμία: «ο έρωτας θέλει τύχη και ο γάμος λογική». Πριν βιαστείς να απαντήσεις ως γυναικείο φύλο, στοχάσου λιγάκι το βαθύτερο νόημα της παροιμίας. :P Ο έρωτας όντως θέλει τύχη ώστε στο σωστό timing να γνωρίσεις τον κατάλληλο άνθρωπο (σύμφωνα με τα δικά μας δεδομένα, οπότε μιλάμε για τον υποκειμενικά κατάλληλο άνθρωπο). Αν για εμάς είναι κατάλληλος, για κάποιον άλλο ..αδιάφορος ή ακατάλληλος. Είναι άσχημο όμως, να μην υπάρχει στις ζωές των ανθρώπων. Δεν πιστεύω ότι όσοι δεν (μπορούν να) ερωτεύονται υπολείπονται κάποιου στοιχείου. Εξάλλου όλοι άνθρωποι είμαστε με ατέλειες. Η αιτία επίσης, δεν βρίσκεται στον φόβο προσέγγισης αλλά στην έλλειψη συγκυριών. Ο τρόπος ζωής, οι καθημερινές δραστηριότητες πολλών ανθρώπων δεν ευνοούν τις "δημόσιες σχέσεις". :) Το λέω αυτό, γιατί αυτός που γνωρίζει κάποιον-α και ερωτεύεται δεν είναι και τόσο "μάγκας", όπως προβάλλεται στην κοινωνία του φαίνεσθαι. Ας δούμε πόσοι είναι "γατζωμένοι" σε μια σχέση που τους φθείρει ή δεν θέλουν για x,y λόγους αλλά δεν έχουν το σθένος να αποχωρήσουν, λόγω ανασφάλειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
Συμφωνώ πολύ με όσα λες! Ειδικά ότι οι άνθρωποι μένουν γατζωμένοι σε τελειωμένες κατ' ουσίαν σχέσεις μόνο κ μόνο για να μη μείνουν μόνοι τους ή από βόλεμα ή από εξάρτηση κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο. Υπάρχει μία μεγάλη κατηγορία που ζει έτσι πιστεύω.
Σε όλα συμφωνώ όπως είπα εκτός από αυτό που λες για το φόβο προσέγγισης. Εγώ βλέπω ότι υπάρχει σε πολλούς ανθρώπους και δε βγάζω και τον εαυτό μου απέξω. Έχω περάσει περιόδους αρκετής εσωστρέφειας. Υπάρχει ο φόβος να μην απορριφθείς, να μην πληγωθείς κι αυτό σου στερεί κάτι από το τον έρωτα πιστεύω.
Βγήκαμε λίγο :offtopic: , αλλά ελπίζω να μη μας "μαλώσει" η θεματοθέτρια!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lina95

Νεοφερμένος

Η λινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
δεεν ξερω πως θα ηταν οι ανθρωποι αν δεν υπηρχε ο ερωτας!
ολοι θα ειχαμε καταθλιψη :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
δεεν ξερω πως θα ηταν οι ανθρωποι αν δεν υπηρχε ο ερωτας!
ολοι θα ειχαμε καταθλιψη :p

ενώ όσοι είναι ερωτευμένοι είναι μέσα στην τρελή χαρά; :P (το αντίθετο βλέπω...πάλι η μιζέρια υπάρχει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lina95

Νεοφερμένος

Η λινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
ενώ όσοι είναι ερωτευμένοι είναι μέσα στην τρελή χαρά; :P (το αντίθετο βλέπω...πάλι η μιζέρια υπάρχει)

ναι αλλα και παλι υπαρχει κατι για να ειναι η αιτια της μιζεριας τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.


Ακόμη και ασπρόμαυρος ο έρωτας δείχνει υπέροχος...
Και φαι χωρίς αλάτι μπορείς να φας...
Αλλά δίνει αλλη νοστιμιά το αλάτι στο φαι....
Αν δεν υπήρχε ο έρωτας, ο κόσμος θα ήταν...ανάλατος...:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ενα χάλι και μισό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
...δίχως φτερά για να πετάει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εντός πραγματικότητας;) Ο έρωτάς είναι φωτεινή ακτίδα φωτός, η οποία μας βγάζει για λίγο από τη θλιβερή πραγματικότητα. Δεν πρέπει όμως να τον αφήνουμε να μας θέτει εκτός μάχης ενάντια στην πατερναλιστική βία που πανταχόθεν υφιστάμεθα. Ε χε χε...:P είμαι της κυνικής σχολής, πώς να το κάνουμε;P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εντός πραγματικότητας;) Ο έρωτάς είναι φωτεινή ακτίδα φωτός, η οποία μας βγάζει για λίγο από τη θλιβερή πραγματικότητα. Δεν πρέπει όμως να τον αφήνουμε να μας θέτει εκτός μάχης ενάντια στην πατερναλιστική βία που πανταχόθεν υφιστάμεθα. Ε χε χε...:P είμαι της κυνικής σχολής, πώς να το κάνουμε;P

Κατσε κατσε γιατι ζαλιστηκα.:wacko:
Παμε παλι ειναι πρωι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Κατσε κατσε γιατι ζαλιστηκα.:wacko:
Παμε παλι ειναι πρωι:P
Ενω τωρα που το διαβασα μεσημερι εγω το καταλαβα ε;:P
Μαλλον θελει να πει να μην μας παιρνει τα μυαλα ο ερωτας και χασουμε επαφη με την σκληρη καθημερινοτητα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ενω τωρα που το διαβασα μεσημερι εγω το καταλαβα ε;:P
Μαλλον θελει να πει να μην μας παιρνει τα μυαλα ο ερωτας και χασουμε επαφη με την σκληρη καθημερινοτητα :hmm:

Αν και είμαι Δίδυμος με ωροσκόπο Διδύμου λειτουργώ σε πολύ ρεαλιστική βάση.
Με έπιασες!:P Εύγε! Ούτε η Πυθία να ήμουν.:P
Αυτό θέλω να πω: δεν πρέπει να αφήνουμε το ερωτικό συναίσθημα να μας συνεπαίρνει και να μας αποπροσανατολίζει από τον κοινωνικό μας αγώνα. Αντιλαμβάνομαι ότι κάποιες φορές είναι δύσκολο αυτό που λέω. Όταν είμαι ερωτευμένη, προσπαθώ να αποστασιοποιούμαι από αυτό το συναίσθημα στο μέτρο του εφικτού. Θα μου πείτε ότι έτσι δεν το απολαμβάνω. Θα έχετε δίκιο, βέβαια. Ωστόσο, είναι τέτοια η απολογητική μου που υπαγορεύει να υπερβαίνω ακόμα και τα όρια του ίδιου του εαυτού μου. Μια θέση εξέφρασα εξάλλου. Σας αρέσει; την υιοθετείται. Δεν σας αρέσει; την απορρίπτεται. Τόσο απλά.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Καλε εχει γεμισει το φορουμ διδυμακια, μπραβο βρε κοριτσια!
Και τον εχετε τον ρεαλισμο μεσα σας, δηλαδη ναι μεν σκεφτεστε με το συναισθημα αλλα δεν αφηνετε ποτε τη λογικη σας. Συμφωνω! Δεν πρεπει να παρασερνομαστε απο το συναισθημα μονο κι οσο μεγαλωνουμε χρειαζεται και μια πιο ρεαλιστικη σταση απεναντι στα πραγματα, αλλιως εχει πολυ χασουρα το πραμα μετα!
Εγω δεν την απορριπτω blue, ειναι δυσκολο πραγματι αυτο που λες αλλα ειναι να το χεις και στον χαρακτηρα σου. Αν μια γυναικα δεν το χει, δυσκολευτεια ακομα πιο πολυ, μπορει και να μην τα καταφερνει. Κι ενας αντρας βεβαια, τα ιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Αν και είμαι Δίδυμος με ωροσκόπο Διδύμου λειτουργώ σε πολύ ρεαλιστική βάση.
Με έπιασες!:P Εύγε! Ούτε η Πυθία να ήμουν.:P
Αυτό θέλω να πω: δεν πρέπει να αφήνουμε το ερωτικό συναίσθημα να μας συνεπαίρνει και να μας αποπροσανατολίζει από τον κοινωνικό μας αγώνα. Αντιλαμβάνομαι ότι κάποιες φορές είναι δύσκολο αυτό που λέω. Όταν είμαι ερωτευμένη, προσπαθώ να αποστασιοποιούμαι από αυτό το συναίσθημα στο μέτρο του εφικτού. Θα μου πείτε ότι έτσι δεν το απολαμβάνω. Θα έχετε δίκιο, βέβαια. Ωστόσο, είναι τέτοια η απολογητική μου που υπαγορεύει να υπερβαίνω ακόμα και τα όρια του ίδιου του εαυτού μου. Μια θέση εξέφρασα εξάλλου. Σας αρέσει; την υιοθετείται. Δεν σας αρέσει; την απορρίπτεται. Τόσο απλά.:eek:

Καλε εχει γεμισει το φορουμ διδυμακια, μπραβο βρε κοριτσια!
Και τον εχετε τον ρεαλισμο μεσα σας, δηλαδη ναι μεν σκεφτεστε με το συναισθημα αλλα δεν αφηνετε ποτε τη λογικη σας. Συμφωνω! Δεν πρεπει να παρασερνομαστε απο το συναισθημα μονο κι οσο μεγαλωνουμε χρειαζεται και μια πιο ρεαλιστικη σταση απεναντι στα πραγματα, αλλιως εχει πολυ χασουρα το πραμα μετα!
Εγω δεν την απορριπτω blue, ειναι δυσκολο πραγματι αυτο που λες αλλα ειναι να το χεις και στον χαρακτηρα σου. Αν μια γυναικα δεν το χει, δυσκολευτεια ακομα πιο πολυ, μπορει και να μην τα καταφερνει. Κι ενας αντρας βεβαια, τα ιδια.
Ποσο δικαιο εχετε!Τι κριμα που δεν μπορεσα ποτε να το εφαρμοσω και γενικα το συναισθημα υπερισχυει της λογικης ..ειδικα αν ειναι δυσαρεστο κλεινομαι στο καβουκι μου κυριολεκτικα!!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Αν μια γυναικα δεν το χει, δυσκολευτεια ακομα πιο πολυ, μπορει και να μην τα καταφερνει. Κι ενας αντρας βεβαια, τα ιδια.
Ναι, έχεις δίκιο. Πολλές φορές μάλιστα οι άντρες αποδεικνύονται πολύ πιο συναισθηματικοί από τις γυναίκες.

Ποσο δικαιο εχετε!Τι κριμα που δεν μπορεσα ποτε να το εφαρμοσω και γενικα το συναισθημα υπερισχυει της λογικης ..ειδικα αν ειναι δυσαρεστο κλεινομαι στο καβουκι μου κυριολεκτικα!!:/:

Εγώ ήμουν έτσι από την παιδική μου ηλικία. Με ενθαρρύνει πάντα και ο πατέρας μου προς αυτή την κατεύθυνση και μάλλον έχω πάρει τον δικό του χαρακτήρα. Η μητέρα μου πάλι είναι πολύ συναισθηματική, αλλά βλέπει θετικά το γεγονός ότι εγώ είμαι φλεγματική. Δεν σας κρύβω βέβαια ότι πολλές φορές θαυμάζω τους ανθρώπους που αφήνουν ελεύθερο τον εαυτό τους να χαρούν το ερωτικό τους συναίσθημα. Από την άλλη, όμως, όταν ο έρωτας με κάνει να βλέπω στο παράθυρό μου έναν περίλαμπρο ήλιο, ενώ έξω υπάρχει σκοτάδι, είναι σαν να κλείνω τα μάτια σε άλλες αθέατες όψεις της ζωής μου (στη δημαγωγική ενημέρωση, στο μανιπουλάρισμά μου ως πολίτη, στις αδιαφανείς διαδικασίες αναρρίχησης "ικανών", στην παρεμπόδισή μου από "ισχυρούς" (είχα απειληθεί για τη δημοσίευση ενός ποιήματός μου, δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω) να επικοινωνώ στο ακέραιο την ιδεολογία μου, όταν εκφράζομαι μέσω της τέχνης, γιατί παραβιάζω κεκλεισμένες θύρες και εδραιωμένα συμφέροντα, μιας και το ποίημα αυτό μιλάει για την εκμετάλλευση ενός ανθρακωρύχου από το αφεντικό του και την αντίσταση του ανθρακωρύχου, ας μην το επεκτείνω). Ε όχι, δεν θα γίνουμε ανοργασμικοί και συμβιβασμένοι λευκοκολάροι. Το ερωτικό συναίσθημα πρέπει να μας ενδυναμώνει να αντιμετωπίζουμε τη σκληρή πραγματικότητα της ζωής στην πραγματική της διάσταση και όχι ωραιοποιημένα.
Anyway! Μάλλον ξέφυγα. Έτσι κι εφαρμοστεί κανένα ιδιώνυμο (με τον Τσιπράκλα μας ευτυχώς δεν το βλέπω) θα με επισκέπτεστε σε κανένα υγρό κελί, ε χε χε χ ε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Αν δεν υπήρχε ο έρωτας ο κόσμος θα ήταν σαν τα Χριστουγεννα χωρίς κάστανα(σημ. εγώ έχω αλλεργία στα κάστανα :hehe: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top