Γιατί δεν θέλουν οι έφηβοι να κάνουν μπάνιο;

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μάλλον θα έχει μια ψυχολογική αιτία, αλλά με προβληματίζει γιατί μεγαλώνω μια έφηβο και μπορεί να συμβαίνει και σε μας. Μίλησα με μαμάδες εφήβων και μου είπανε ότι αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα. Περνάω καμιά φορά από το λύκειο και με ζαλίζει η μυρουδιά της κολόνιας. Πολλές φορές …κολόνιας και ιδρώτας μαζί:/:. Ξέρετε γιατί συμβαίνει αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Σοβαρα;
Εγω νομιζα πως πλεον οι εφηβοι ειναι πιο πολυ υπερ του μπανιου απ' οτι ηταν στην εποχη μου...
Εγω παλι αυτη την λοξα την ειχα οσο ημουν πιτσιρικι και κυριως γιατι ημουν τοσο αδυνατος που παντα κρυωνα να κανω μπανιο...
Αλλα στην εφηβεια μου αλλαξα 180μοιρες και απο τοτε ειναι κατι το τρομερα τακτικο για εμενα.
Παντως ειλικρινα Roumana μου δεν το ειχα προσεξει αυτο...Αντε περισσοτερο σε μερικα αγορια εφηβικης ηλικιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
βαριούνται, είναι τόσο απλό.
μόλις υπάρξει ενδιαφέρον για το αντίθετο φύλο, τσακίζονται να σαπουνίζονται:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Απλά κρυώνουν και δεν θέλουν να τους λένε τι θα κάνουν π.χ με την καθαριώτητα τους, μπορεί και να ειναι αντίδραση στο ότι τους λές τι ειναι σωστό να κάνουν, οι έφηβοι λαμβάνουν το πρέπει αντιδραστικά καμιά φορα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό. Θυμάμαι μερικά παιδιά με κακή σχέση με την καθαριότητα αλλά οι περισσότεροι έφηβοι στην εποχή μου (αλλά και τώρα από ότι έχω παρατηρήσει) θέλουν να πλένονται και να είναι περιποιημένοι! Κι εγώ ήμουν φανατική του πλυσίματος και η αδερφή μου! Αυτά που αποφεύγουν τις πολλές επισκέψεις στην μπανιέρα είναι τα παιδιά του δημοτικού, που συνήθως τα βάζει η δόλια η μάνα με το ζόρι να πλυθούν.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βαριούνται, είναι τόσο απλό.
μόλις υπάρξει ενδιαφέρον για το αντίθετο φύλο, τσακίζονται να σαπουνίζονται:D

Ακριβώς.
Το παρατηρουσα σε ατομα στην παρεα μου οταν ημουν εφηβος και το παρατηρω και τωρα σε συγγενικα μου ατομα που βρισκονται στην εφηβεια.
Μολις υπαρξει καμια κοπελιτσα τους βλεπεις ολους να αρωματιζονται και να πλενονται καθημερινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Kαλά σοβαρά τώρα συμβαίνουν αυτά;
Μου θυμίζεται την εποχή που δούλευα σε ένα ορεινό χωριό που οι κάτοικοι ασχολούνταν μόνο με τα ζώα, και φυσικά και τα παιδιά τους το ίδιο.
Οπως καταλαβαίνετε, η μυρωδιά ήταν ανυπόφορη...!!!
Εκαναν μπάνιο, μόνο αν υπήρχε κάποιος συγκεκριμένος λόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Λες να τους λείπει το κίνητρο?:P


Μίλησα με μια καθηγήτρια τους, και μου έλεγε ότι κάποιες φορές ανοίγει ορθάνοιχτα τα παράθυρα γιατί δεν αντέχει τις κολόνιες που έχουν βάλει με το κιλό. Αυτό μπορώ να το καταλάβω…προσπαθούν μέσο κολόνιας να τραβάνε την προσοχή ή να συμπληρώσουν την εικόνα τους(καλύπτοντας τα ουφου).

(Ότι είναι περαστικό είναι…παραμένει μόνο σε αυτούς που τα έχουν βάλει με την κοινωνία…)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Kαλά σοβαρά τώρα συμβαίνουν αυτά;
Μου θυμίζεται την εποχή που δούλευα σε ένα ορεινό χωριό που οι κάτοικοι ασχολούνταν μόνο με τα ζώα, και φυσικά και τα παιδιά τους το ίδιο.
Οπως καταλαβαίνετε, η μυρωδιά ήταν ανυπόφορη...!!!
Εκαναν μπάνιο, μόνο αν υπήρχε κάποιος συγκεκριμένος λόγος.

Λολ!:lol::lol:

Λες να τους λείπει το κίνητρο?:P


Μίλησα με μια καθηγήτρια τους, και μου έλεγε ότι κάποιες φορές ανοίγει ορθάνοιχτα τα παράθυρα γιατί δεν αντέχει τις κολόνιες που έχουν βάλει με το κιλό. Αυτό μπορώ να το καταλάβω…προσπαθούν μέσο κολόνιας να τραβάνε την προσοχή ή να συμπληρώσουν την εικόνα τους(καλύπτοντας τα ουφου).

(Ότι είναι περαστικό είναι…παραμένει μόνο σε αυτούς που τα έχουν βάλει με την κοινωνία…)

Εγω προσωπικα εβαζα κολονια γιατι δεν ηθελα σε καμια περιπτωση να νιωθω οτι μυριζω ασχημα.Ενα παιδι που καναμε παρεα το εκανε για να τραβαει την προσοχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Nαι, μια φορά είχε έρθει ένας στο Νοσοκομείο, και δεν άντεξα και του την είπα:
-Ρε μεγάλε, δεν κάνεις και κανένα μπάνιο...
Και η απάντησή του:
-Εεεε, δεν ήξερα οτι θα έρθω στο Νοσοκομείο...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Απλως πλεον και οι πολλες κολωνιες που υπαρχουν στα σπιτια αλλα και που αγοραζουν οι νεοι (εμεις δεν ειχαμε τοσες!), ειναι γι' αυτους η "ευκολη λυση".
Σου λεει, απο το να καθομαι να κανω μπανιο, καλυτερα να ψεκαστω 5-6 φορες και θα ειμαι οκ.
Μετα υπαρχει και η "εξοικειωση του υποδοχεα" και οι ιδιοι δεν μυριζουν την μυρωδια τους και κατ΄επεκταση ουτε και τον αλλον μιας και γενικοτερα υ μυτη τους εχει κλεισει με λουκετο, και στο τλεος τα λουζονται οι αλλοι.
Παντως οταν πηγαινα σχολειο το χειροτερο περιστατικο μας ηταν με μερικες καθηγητριες-καθηγητες.
Ποτιζαν με αμπιστευτη μποχα την αιθουσα...Ειδικα μια ηταν...αστα να πανε!Αυτη ηθελε πλυσιμο σε πλυντηριο ατοκινητων και μετα να της κρεμαγες στον λαιμο κι ενα ambi pur...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οντως αρκετα παιδια δεν κανουν μπανιο συχνα. Το γιατι δεν το ξερω ακριβος ειναι η αληθεια, αλλα εξαρτατε κιολας απο παιδι σε παιδι... Αλλοι βαριουνται, αλλοι δεν εχουν μαθει την αξια της υγιηνης, αλλοι την εχουν δει punk και δεν κανει να πληθουν.... Αλλοι μπορει και να το ξεχνανε... δεν ξερω, απλα υποθετω...
Παντος παρατιρω οτι κατα κυριο λογο αυτοι που ειναι απλητοι ειναι συγκεκριμενα παιδια που γενικοτερα εχουν πολλα "κουσουρια", προβληματα με την οικογενια, πινουν πολυ αλκοολ, καπνιζουν, κανουν λαλακιες και γενικα ειναι τα γνωστα ποποπαιδα, σε γενικες γραμες παντα, υπαρχουν και οι εξερεσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
βαριούνται, είναι τόσο απλό.
μόλις υπάρξει ενδιαφέρον για το αντίθετο φύλο, τσακίζονται να σαπουνίζονται:D

Ακριβώς.
Το παρατηρουσα σε ατομα στην παρεα μου οταν ημουν εφηβος και το παρατηρω και τωρα σε συγγενικα μου ατομα που βρισκονται στην εφηβεια.
Μολις υπαρξει καμια κοπελιτσα τους βλεπεις ολους να αρωματιζονται και να πλενονται καθημερινα.
Αυτό που λένε τα παιδιά. ;)



Χρειάζονται ένα.. κίνητρο, όπως είπε κι η roumana. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Χρειάζονται ένα.. κίνητρο, όπως είπε κι η roumana. :)

Χμμμ κίνητρο .....

ΠΕΝΤΕ + ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΝΕΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΝΙΟ

1. Του παίρνεις ασβό για κατοικίδιο. Όταν το φτωχό ζώο τον εγκαταλείψει μην αντέχοντας την μυρωδιά ίσως πιάσει το υπονοούμενο.

2. Ξεκινάς την γνωριμία του με άγνωστα μέχρι χθες αντικείμενα σαπούνι, βούρτσα, σαμπουάν, σε πιο δύσκολες καταστάσεις ακουα-φόρτε, χλωρίνη και σφουγγαράκι για τις κατσαρόλες

3. Του εξηγείς ότι οι διαφημίσεις με τα σαμπουάν δεν περιέχουν ειδικά εφέ και ότι πλένοντας το κεφάλι του (αρκετές φορές) μπορεί και τα δικά του μαλλιά να λάμψουν.

4. Του εξηγείς ευγενικά ότι οι αράχνες, ο δάκος και η μουχρίτσα θα είναι πιο ευτυχισμένοι στον κήπο και όχι ανάμεσα στις τρίχες του κεφαλιού του.

5. Επωφελήσου από την κατάσταση! Οι τσιμέντο-τσίμπλες, τα φύκια στην μασχάλη, τα βρύα και οι λειχήνες στα πόδια, το λάδι από τα μαλλιά μπορούν με την κατάλληλη επεξεργασία να γίνουν χρήσιμα προϊόντα για το αμάξι, το ψάρεμα, ακόμα και σαν δυνατά παρασιτοκτόνα για τις γλάστρες.

6. Θύμισε του πόσο χαρούμενος ήταν την τελευταία φορά που έκανε μπάνιο και πόσο φρέσκος έδειχνε την ώρα που τον έβγαζαν από την κολυμπήθρα.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Χμμμ κίνητρο .....

ΠΕΝΤΕ + ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΝΕΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΝΙΟ
Περιττό να σου πω ότι το εκτύπωσα … (σαν πρώτες βοήθειες σε περίπτωση ανάγκης):rofl::rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλά, Γιάννη, απίστευτο!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
πιστεύω γιατί πρώτον βαριούνται αλλά κυριότερο δεύτερον δεν έχουν καταλάβει την αξία της καθημερινής υγιεινής....
απλά δεν γνωρίζουν


άσε που... αν δεν παίζει έρωτας στη μέση... τι να πλυθουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Εχμ, πειτε μου αν σας φαινεται λογικο το παρακατω:

Μυρωδια. Σ'αυτην την ηλικια οι ορμονες αλλαζουν και βρισκονται στα ντουζενια τους...
Μου φαινεται οτι σα να ανακαλυπτουν κατι καινουργιο...

Το ασχημο ειναι κατι σχετικο...Προσωπικα, δεν μ'αρεσουν κοπελες που μυριζουν διαρκως σαπουνι (ναι ρε, ακομα εφηβος ειμαι, αν και πλενομαι καθημερινα :εμοτικονπουχαζογελαει: )...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν μου φαίνεται εντελώς παράλογο πάντως, αλλά όταν φτάνουμε στην υπερβολή... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Τα αγορια πιο πολυ αποφευγουν να κανουν μπανιο οχι τα κοριτσια, νταξει ειπαμε. Ισως να ναι απλα μια αντιδραση προς τους γονεις βασικα "κανε μπανιο παλικαρι μου, εχεις να κανεις απο το πασχα", "ασε με ρε μανα χτες εκανα:lol:". Αν δεν εκανε κανενας εφηβος μπανιο τοτε θα χρειαζομασταν ενα σωρο αποσμητικα για να μην μυριζει ο χωρος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top