Νομική vs ΗΜΜΥ

Ποια κατεύθυνση συμβουλεύετε την Έφη να προτιμήσει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 73)
  • τεχνολογική

    Ψήφοι: 45 61.6%
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 28 38.4%

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη το θέμα αλλά έψαξα πολύ και δεν το βρήκα...:worry:
Λοιπόν, επίσης ξέρω ότι η σύγκριση είναι άσχετη αλλά μιας και είμαι Α' Λυκείου και του χρόνου πρέπει να επιλέξω κατεύθυνση έχω αρχίσει να το ψάχνω...
Από θεωρητική μου αρέσει η Νομική. Έχει πολλές διεξόδους αλλά όλοι λένε ότι 'έχουμε γεμίσει με νομικάριους!'
Από τεχνολογική σκεφτόμουν το ΗΜΜΥ και κάποιες σχολές Οικονομικών.
Θετική δεν θέλω με τίποτα.
Ποιος μπορεί να με βοηθήσει; Όχι φυσικά να επιλέξω σχολή αλλά να μου πει αντικειμενικά πώς θα έχουν τα πράγματα, ιδιαίτερα στα μελλοντικά χρόνια της κρίσης, για δύο απόφοιτους των σχολών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Mπράβο που επιλέγεις κατεύθυνση ανάλογα με τη σχολή θες και όχι τι μαθήματα σου αρέσουν.


Δε ξέρω τις διαφορές των σχολών αλλά νομίζω η νομική είναι πιο πουλ μουρ από το ΗΜΜΥ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
γεια συνομιλικη εφη!!!
λοιπον,ας παρουμε τα πραγματα απ την αρχη και ας αναλυσουμε τις σχολες...
ΝΟΜΙΚΗ :
για να περασεις στην νομικη θα πρεπει να ακολουθησεις θεωρητικη κατευθυνση αρα θα πρεπει να δωσεις πανελλαδικες εκθεση ,αρχαια,λατινικα,κειμενα,επιλογη κλπ)η σχολη ειναι πολυ υψηλη αλλα θα πρεπει θεωρητικα στα μαθηατα αυτα να εχεις μια ευχερεια.υπαρχουν σχολες σε αθηνα,κομοτηνη και θεσαλλονικη και νομιζω πως γινεται χαμος εκει μιας και καθε σχολη παιρνει πολλους νεους φοιτητες καθε χρονο...μαλιστα ο καθηγητης στο Σ.Ε.Π μας ειχε πει πως στην κορινθο τουλαχιστον που ειναι και μικρη πολη(36.000 κατοικοι) υπαρχει ενας δικηγορος σε καθε 200 ατομα.....πολλλοι δεν βρισκεις ????


ΗΜΜΥ

ειναι μια σχολη η οποια δεν σου κρυβω οτι ενδιαφερει παρα πολυ και εμενα (μονο που εγω θα παω απο θετικη)λοιπον πας απο τεχνολογικη η οποια χωριζεται σε δυο κυκλους....το μονο σιγουρο ειναι οτι θα εχεις μαθηματικα και φυσικη εκθεση και επιλογη.μετα απο οποιο κυκλο διαλεξεις θα εχεις αντιστοιχα αναπτυξη εφαρμογων ή διοικηση επιχειρησεων(κυκλος πληροφορικης) ή χημεια βιοχημεια και ηλεκτρολογια(κυκλος τεχνολογιας)την συγκεκριμενη σχολη την βρισκεις σε κρητη(χανια νομιζω),ξανθη,αθηνα και σε αλλες πολεις οι οποιες δεν γνωριζω...ειναι αρκετα υψηλη σχολη και απαιτει πολυ διαβασμα και καθολου ελλειψγ κενων

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ

και οι δυο σχολες οι οποιες εχεις διαλεξει εχουν πολυ υψηλα μορια αρα απαιτουν αρκετο διαβασμα το οποιο ειμαι σιγουρη οτι εισαι διατεθημενη να διαβασεις αρκετα....αλλα το προβλημα ειναι οτι ειναι τελειως διαφορετικες κατευθυνσεις.αρα θα πρεπει να ζυγισεις τι αγαπας περισσοτερο??μαθηματικα ή αρχαια??φυσικη ή λατινικα??βλεπεις δεν συνδιαζονται...επισης πρεπει να σκεφτεις το ενδεχομενο οτι ισως δεβ γραψεις αρκετα καλα οποτε να σε ενδιαφερουν και αλλες σχολες της κατευθυνσης σου και πανω απ ολα να διαλεξεις κατευθυνση συμφωνα με αυτο που ΑΓΑΠΑΣ να διαβαζεις διοτι ακολουθουν καποια χρονια που θα πρεπει να κατσεις ωρες επι ωρων πανω απο κατι το οποιο θα πρεπει να αγαπας....πως θα κατσεις να διαβασεις αν δεν σου αρεσει αυτο που μαθαινεις???δεν ξερω αν με καταλαβαινεις...τελοσπαντων,ειναι γεγονος οτι η τεχνολογικη ειναι μια κατευθυνση με αρκετες διεξοδους μιας και δεν εχει την μικρη ποικιλια σχολων της θεωρητικης....η αποφαση ειναι δικη σου λοιπον.....ζυγισε τις σκεψεις σου και οπλισε τις επιθυμιες σου!:)


υ.γ-->για να ξερεις την αποκατασταση που θα εχεις οταν τελειωσεις την σχολη σου μπες εδω...==> https://tech.pathfinder.gr/xpaths/eso/277354.html

φοκο,μπορει η νομικη να ειναι πουρ μουρ οπως λες αλλα ειναι νομιζεις τυχαιο οτι ολοι βριζουν τους δικηγορους??με την ιδια λογικη να γινει γιατρος για να εχεις το κυρος...αν θελει να εχει κυριλικι θα εχεις και ως ηλεκτρολογος μηχανικος...αν φυσικα το επιδιωξει .ενταξει φορανε σανελ οι γυναικες δικηγοροι αλλα ως εκει....ενταξει το κυριλικι μας εφαγε πια.

καλα να περνας!!:)
φιλικα,αδαμαντια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Φτάσε πρώτα στη Γ'Λυκείου και αποφασίζεις τότε...
Πάντως εγώ προτείνω να πάς κομμώτρια γιατί συνδυάζει τη νομική (μπλά-μπλά) με τους ΗΜΜΥ (πιστολάκι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Φτάσε πρώτα στη Γ'Λυκείου και αποφασίζεις τότε...
Πάντως εγώ προτείνω να πάς κομμώτρια γιατί συνδυάζει τη νομική (μπλά-μπλά) με τους ΗΜΜΥ (πιστολάκι).

Λάθος λογική, η κοπέλα έχει ενεργήσει πολύ σωστά. Διαλέγει σχολή πρώτα και μετά κατεύθυνση (το ότι διαλέγει σχολές με υψηλά στάνταρ σημαίνει ότι είναι πολύ καλή μαθήτρια και έχει σκοπό να διαβάσει αρκετά).

Νομίζω πως η καλύτερη βοήθεια είναι από φοιτητές που σπουδάζουν σε αντίστοιχες σχολές ή ακόμα καλύτερα από επαγγελματίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
αδαμαντία, ευχαριστώ για την απάντηση! Το έχω ψάξει και με τα μαθήματα αλλά δεν θέλω να κάνω το λάθος να βρεθώ σε μια κατεύθυνση μόνο και μόνο επειδή δεν πολυσυμπαθώ τα μαθήματα μιας άλλης ή επειδή προτιμώ τα δικά της μαθήματα. Ξέρω παιδιά που έχουν φτάσει να κάνουν μηχανογραφικό και να λένε ότι αν γύριζαν τον χρόνο πίσω θα πήγαιναν άλλη κατεύθυνση γιατί ανακάλυψαν τότε ότι τους αρέσει η τάδε σχολή...
Μου αρέσουν εξίσου τα μαθήματα και των δυο κατευθύνσεων πάντως...Αυτό που θέλω πρώτα είναι να βρω την σχολή. Εσύ γιατί σκέφτεσαι το ΗΜΜΥ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
εφοσον διαλεγω θετικη κατευθυνση κατανοεις και εσυ πως δεν εχω ιδιαιτερη αγαπη ή αδυναμια στα αρχαια....αντιθετα με την εκθεση που την λατρευω αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...λοιπον..η σχολη ΗΜΜΥ διαθετει αρκετα μαθηματικα και φυσικη τα οποια υπερλατρευω...:)
Το αντικείμενο του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού και Μηχανικού Υπολογιστών συνδυάζει με γόνιμο τρόπο ένα ευρύ σύνολο περιοχών της επιστήμης και της τεχνολογίας, όπως η πληροφορική, οι τηλεπικοινωνίες, η ηλεκτρονική, ο αυτόματος έλεγχος και η ενέργεια. Η τεχνολογική επανάσταση που συντελείται στις μέρες μας βασίζεται κατά μεγάλο μέρος στη δημιουργική συνεισφορά των ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών. Η καθολική διείσδυση της τεχνολογίας στη ζωή μας διευκολύνει την καθημερινότητά μας και δίνει νέες διαστάσεις στον ρόλο του μηχανικού δημιουργώντας περισσότερες ευκαιρίες αλλά και μεγαλύτερη ανάγκη κοινωνικής ευθύνης.Επισης προσφερει πολλα μεγαλο πληθος μεταπτυχιακων τ οποια μπορεις να ακολουθησεις μολις τελειωσεις την σχολη.και πανω απ ολα εχει ως κυριο συστατικο της την ερευνα ,την οποια αποκαλω ''μεγαλη μου αγαπη..''ελπιζω να σε καλυψα εφη !!!


νομιζω οτι θα σε βοηθουσε περισσοτερο αν στην δημοσκοπηση εβαζες θεωρητικη ή τεχνολογικη .....μιας και σε πρωτο βημα θα ηταν καλυτερο να διαλεγεις κατευθυνση και να εχεις απλα στο μυαλο σου μια σχολη..ετσι και αλλιως μεχρι να παραδωσεις το μηχανογραφικο θα εχεις αλλαξεις πολλες γνωμες ...και μαλιστα ειναι πολυ λογικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ομιζω οτι θα σε βοηθουσε περισσοτερο αν στην δημοσκοπηση εβαζες θεωρητικη ή τεχνολογικη .....μιας και σε πρωτο βημα θα ηταν καλυτερο να διαλεγεις κατευθυνση και να εχεις απλα στο μυαλο σου μια σχολη..ετσι και αλλιως μεχρι να παραδωσεις το μηχανογραφικο θα εχεις αλλαξεις πολλες γνωμες ...και μαλιστα ειναι πολυ λογικο

Εγώ την έβαλα την δημοσκόπηση :( μιας και αυτός που ψήφισα είμαι μόνο εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Εγώ την έβαλα την δημοσκόπηση :( μιας και αυτός που ψήφισα είμαι μόνο εγώ
...Θετική δεν θέλω με τίποτα...

Χμμμ,δεν ξέρω αν το είδες αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Φόκο, κάνει μπαμ ότι εσύ έβαλες τη δημοσκόπηση. :P Προτιμούσα πάντως τη σχολή από την κατεύθυνση, μιας κι εκεί είναι το θέμα.

Έφη μου, μπράβο κι από εμένα που κοιτάς πρώτα τη σχολή που θέλεις κι ύστερα όλα τα υπόλοιπα. Είναι μια πολύ σωστή και καλή αρχή. Φαίνεται πως είσαι συνειδητοποιημένη, ωστόσο κανείς δε μπορεί να σου πει αντικειμενικά πώς θα έχουν τα πράγματα, γιατί πολύ απλά κανείς δε γνωρίζει. :) Δεν εξαρτάται μόνο από μια σχολή το τι θα γίνει κάποιος. Εξαρτάται και από τον ίδιο. Οι δυο σχολές που έχεις στο μυαλό σου είναι εκ διαμέτρου αντίθετες και είναι άξιο απορίας πώς γίνεται να σου αρέσουν και οι δύο.

Από τη μία έχεις ένα τμήμα που βασίζεται στην πράξη, δημιουργεί τεχνολογικά θαύματα και είναι τόσο σαφές κι από την άλλη τη βασίλισσα της θεωρίας (βλέπε νομική) όπου οι εφαρμογές, αν και υπάρχουν, είναι πάντα υποκειμενικές, καθώς έχει να κάνει με ηθική, δεοντολογία και άλλα τέτοια που καθορίζουν νόμοι οι οποίοι δημιουργούνται ανάλογα με της ανάγκες μια κοινωνίας.

Εγώ θα σε συμβούλευα να μελετήσεις λίγο τα προγράμματα σπουδών, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, και σύμφωνα με τα δικά σου ενδιαφέροντα και τις κλίσεις σου να επιλέξεις. Αν παραδείγματος χάρη είσαι πολύ καλή στη φυσική, αλλά το να μάθεις κάτι απ' έξω είναι για εσένα πονοκέφαλος, τότε η νομική σίγουρα δε σου ταιριάζει. Το ίδιο ισχύει και για κάποια στοιχεία του χαρακτήρα σου. Δεν αρκεί ένας υψηλός βαθμός και διάθεση για διάβασμα, για να γίνει κάποιος καλός σε ένα επάγγελμα. Σκέψου έναν νομικάριο που να είναι ντροπαλός. Fail. :P

Ζύγισέ τα στο μυαλό σου, δες τι έχεις να προσφέρεις και κάνε την επιλογή σου. Αν σε γνώριζα θα μπορούσα να σου πω τι σου ταιριάζει. Τώρα πρέπει να τα κάνεις όλα μόνη σου. :redface: Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
εφη ,δωσ μας στοιχεια για το τι σου αρεσει....που δυσκολευεσαι περισσοτερο κλπ ή τι αγαπας πιο πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
εφη πρωτα απ ολα για να ακολουθησεις μια απο τις 2 κατευθυνσεις χρειαζεται να εχεις καπου κλιση.δηλαδη εισαι καλυτερη στα αρχαια ή στα μαθηματικα για παραδειγμα?τα μαθηματα της θεωρητικης θελουν πολλη αποστηθιση(κυριως η ιστορια και οι εισαγωγες των αρχαιων) και να ξερεις να οργανωνεις σωστα το λογο σου αναλογα με το μαθημα.....τωρα στην τεχνολογικη ειναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα.εχει μονο ενα μαθημα για αποστηθιση(διοικηση επιχειρησεων) κι ολα τα αλλα ειναι πρακτικα.εγω δν ειμαι απο αυτη την κατευθυνση για να ξερω πολλα αλλα να ξερεις οτι τα μαθηματικα ιδιαιτερα ειναι παλουκια στη γ λυκειου.και να ξερεις αν δν σου αρεσει ενα μαθημα δεν παει να εχεις τη διαθεση να γραψεις δυσκολα θα τα καταφερεις(για παραδειγμα ξερω πολλους απο θεωρητικη που δε3ν τους αρεσαν τα λατινικα,εγραψαν πολυ καλα στα αλλα και σε αυτο πατωσαν!)
εγω σου προτεινω θεωρητικη αλλα δεν παυει αυτο να ειναι υποκειμενικο......

οσον αφορα τις 2 σχολες σου προτεινω να κοιταξεις κι αλλες επιλογες.κι εγω στην α λυκειου ειχα αποφασισει να γινω χημικος αλλα πηγα τελειως αλλου......για αυτες τις 2 σχολες να ξερεις θες πολυυυυ διαβασμα.ειναι παντως πολυ καλες και οι 2.απο τη μια στη νομικη μπορεις να βρεις πολλα παρακλαδια με πολυ καλα χρηματα στο μελλον και απο ΗΜΜΥ μπορεις να πας και για μεταπτυχιακο στο εξωτερικο και να εχεις καλες πιθανοτητες για δουλεια(ξερω γιατι ενας φιλος μου στοχευει σε αυτη τη σχολη...........)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
πάλι vs ΗΜΜΥ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
εχει μελι.:redface:(δεν παραθετω το αναλογο τραγουδι..):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη το θέμα αλλά έψαξα πολύ και δεν το βρήκα...:worry:
Λοιπόν, επίσης ξέρω ότι η σύγκριση είναι άσχετη αλλά μιας και είμαι Α' Λυκείου και του χρόνου πρέπει να επιλέξω κατεύθυνση έχω αρχίσει να το ψάχνω...
Από θεωρητική μου αρέσει η Νομική. Έχει πολλές διεξόδους αλλά όλοι λένε ότι 'έχουμε γεμίσει με νομικάριους!'
Από τεχνολογική σκεφτόμουν το ΗΜΜΥ και κάποιες σχολές Οικονομικών.
Θετική δεν θέλω με τίποτα.
Ποιος μπορεί να με βοηθήσει; Όχι φυσικά να επιλέξω σχολή αλλά να μου πει αντικειμενικά πώς θα έχουν τα πράγματα, ιδιαίτερα στα μελλοντικά χρόνια της κρίσης, για δύο απόφοιτους των σχολών.
για θυμίσου λίγο...μικρή τι ήθελες να γίνεις όταν θα μεγαλώσεις?:redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
για θυμίσου λίγο...μικρή τι ήθελες να γίνεις όταν θα μεγαλώσεις?:redface::redface:


Λογικά δεν ήθελε να γίνει ημμυ :P (τα μικρά δεν ξέρουν τι ειναι ημμυ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
μη μασάς αδαμαντία, όταν θα γίνεις μια πετυχημένη ηλεκτρολόγα, θα δούμε τι θα έχει να πει :whistle:
Όταν προσπαθούσαμε πέρυσι να φτιάξουμε τον 1ο κύκλο της τεχνολογικής, τα φροντιστήρια προσπάθησαν να μας εμποδίσουν. Σε μια μαθήτρια ο ιδιοκτήτης του φροντιστηρίου της είπε: "Αντε ρε Ελένη που θες τεχνολογική 1, αυτή είναι μόνο αγορίστικη κατεύθυνση".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Αχμ, φόκο, δε σχολιάζω. :|

Έφη, προτείνω κι εγώ να δεις τους οδηγούς σπουδών των σχολών και να σκεφτείς τι τελικά είναι αυτό που σου αρέσει περισσότερο και σε τι πιστεύεις ότι (θα) είσαι καλύτερη-είναι και αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους.:P
Σε θέματα επαγγελματικής αποκατάστασης (και δη μακροπρόθεσμα) νομίζω ότι πιο αρμόδιοι να μιλήσουν είναι φοιτητές/πτυχιούχοι αυτών των σχολών. (Βέβαια, είναι γνωστό ότι η νομική θεωρείται πλέον κορεσμένο επάγγελμα- τείνω να πιστεύω, βέβαια, ότι οι καλοί δε χάνονται. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο αυτό όντως ισχύει στην ελλάδα. :ermm:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,917 μηνύματα.
Είναι όντως κορεσμένο επάγγελμα η δικηγορία, τί να λέμε τώρα...Το μητρώο των δικηγόρων πρέπει να μετρα 33.000 περίπου (βέβαια δεν έχει γίνει ακόμη εκκαθάριση, να δούμε πόσοι είναι πράγματι ενεργοί). Πάντως αν είσαι αστέρι, μην αγχώνεσαι, μια χαρά θα τα πας.
Νομίζω το καλύτερο είναι αυτό που ειπώθηκε πιο πάνω, να μελετήσεις τον οδηγό των σπουδών και των 2 σχολών, αν μπορείς να βρεις και κάποιο από τα βιβλία (π.χ. για τη Νομική που μπορώ να μιλήσω ψάξε το Συνταγματικό και τις γενικές αρχές του αστικού, μαθήματα που αποτελούν τη ραχοκοκαλιά του δημοσίου και του ιδιωτικού δικαίου αντίστοιχα
).
Εν κατακλείδι να πω ότι τα δημοσιονομικά της Ελλάδας είναι σε άσχημη φάση, σε όποιον κλάδο και να πας θα πρέπει να μοχθήσεις πολύ. Ειδικά για Νομική μπορώ να σου πω πως θα σου χρειαστεί σίγουρα ένας καλός "κουμπαράς" μέχρι να τελειώσεις και με άσκηση και να αρχίσεις να δουλεύεις ως δικηγόρος, να περάσουν 2-3 χρόνια , οπότε και μπορούμε πλέον να μιλάμε για κάποια χρήματα (επιτέλους!!!)
Καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν αποφασίσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top