Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Ζήτησα να συνεχιστεί η κουβέντα μέσω pm, αλλά δε βαριέσαι...

Δεν απαντώ με προσωπικό μήνυμα γιατί δεν είναι προσωπική διαφωνία, αλλά κάτι που ενδιαφέρει όλους, καθώς (άθελα σου) παραπληροφόρησες.
Να σου θυμίσω ότι εσύ είσαι αυτός που έβαλες στην κουβέντα τον όρο "πανελλήνιες", ξεχνώντας (?) ότι είμαστε σε topic της Α' λυκείου. :)
Θα το ξαναπώ ακόμα μια φορά: Στις πανελλήνιες:
Το τελικό αποτέλεσμα στη φυσική και τη χημεία πρέπει να είναι δεκαδικός αριθμός και όχι κλάσμα.
Μη φας, έχουμε γλαρόσουπα. :/:

Κατά τα άλλα βρίσκω τη δική σου αντίδραση υπερβολική. Για τους πιο πολλούς αυτονόητο είναι το αντίθετο από αυτό που νόμιζες. (Ελπίζω να μην συνεχίζεις να το νομίζεις). Το σχολικό βιβλίο σε όλες (σχεδόν) τις ασκήσεις δεκαδικά αποτελέσματα δίνει. Σε ελάχιστες (κάποιες ρίζες ή κάτι περίεργα, δεν δίνει δεκαδικό). Αυτό που γράφεις για τα φετεινά θέματα δεν ξέρω που το στηρίζεις. Πάντα οι απαντήσεις όλων των θεμάτων, είτε είναι σε βιβλία, είτε σε εφημερίδες, είτε σε βοηθήματα, είτε είναι οι απαντήσεις του υπουργείου, σε δεκαδικούς αριθμούς είναι (εκτός από τις λίγες εξαιρέσεις που είπα παραπάνω). Πουθενά δεν υπάρχουν απαντήσεις του στυλ υ = 9/4 m/s ή m = 3/4 kg. Το ότι τέτοιες απαντήσεις θα μπορούσαν να σου κόψουν ένα (1) μόριο, το λένε όχι ένας, αλλά όλοι οι καθηγητές, σχολείων και φροντιστηρίων, οπότε αυτά για τις κλωτσιές δεν έχουν νόημα.
Λοιπόν...

Εγχειρίδιο "Λύσεις των ασκήσεων Φυσικής Γ' λυκείου - Εκδόσεις ΟΕΔΒ"
Σελίδα 13, άσκηση 1.39
Η εύρεση των χρόνων είναι σε μορφή κλασμάτων.
Σελίδα 16, άσκηση 1.43
Η εύρεση του ω είναι σε μορφή κλάσματος.
Σελίδα 64, άσκηση 4.62
Η εύρεση της επιτάχυνσης είναι σε μορφή κλάσματος.
Και πολλά ακόμα λογικά θα υπάρχουν αν ψάξει κανείς, τα οποία αυτή τη στιγμή δεν έχω τη διάθεση να αναζητήσω.
Αν η απάντησή μου ήταν κάπως απότομη και επιθετική, ζητώ συγγνώμη. Αλλά πραγματικά, μου έδωσες την εντύπωση ότι έχεις μπει στο χορό των φροντιστηρίων και χορεύεις (στο ρυθμό τους).
Λυπάμαι αν διαψεύδει τους πιο πολλούς (λέμε τώρα) το ίδιο το σχολικό βιβλίο, αλλά τί να κάνω; Να δώσω και από αλλού αποτελέσματα; Περί φετινού 4ου θέματος... Η σύγκριση των επιταχύνσεων στο ερώτημα Δ.4 γίνεται με τα κλάσματα, χωρίς να γίνεται κάποια "απλοποίηση". Μήπως θα δεχόσουν τη λύση ως ελλειπή; Το να λέμε λοιπόν ότι τα αποτελέσματα στη μορφή κλάσματος είναι λάθος σαν λύση και μπορούν να κοπούν μόρια για αυτό καθεαυτό το συμβάν, είναι τουλάχιστον αστείο θα μου επιτρέψεις να σου πω. Και πώς θα μπορούσε άλλωστε, αφού αριθμοί του στυλ είναι άρρητοι. Άρα και η όποια προσπάθεια απλούστευσης του κλάσματος σε δεκαδικό, αλλοιώνει το τελικό αποτέλεσμα, όπως ακριβώς συνέβη και στη φίλη παραπάνω αν αντικαθιστούσε τον αριθμό ως δεκαδικό. Όλως παραδόξως, έχω ακούσει αυτό ακριβώς το πράγμα: Η όποια προσπάθεια απλούστευσης του κλάσματος, όταν αυτό είναι άρρητος αριθμός, μπορεί να στοιχίσει μόρια, αφού δεν αποτυπώνει το σωστό αποτέλεσμα. Συμφωνώ με την απλούστευση σε δεκαδικούς, αλλά ποτέ όταν πρόκειται για άρρητο.
Και αν κάποιος παραπληροφορεί, αυτός σίγουρα δεν είμαι εγώ. Ελπίζω να μη συνεχίζεις να έχεις την ίδια άποψη για το θέμα. :)

Φιλικά, και χωρίς καμία απολύτως διάθεση για προσωπική αντιδικία.
:)
Πάντα. :)


Ps: Είναι η δεύτερη φορά που ζητώ να συνεχιστεί η όποια κουβέντα σε προσωπική συζήτηση. Είναι προφανές ότι η βαθμολόγηση στις πανελλαδικές δεν αφορά απορία μαθητή Α' λυκείου στη φυσική. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Μη φας, έχουμε γλαρόσουπα.....Εγχειρίδιο "Λύσεις των ασκήσεων Φυσικής Γ' λυκείου - Εκδόσεις ΟΕΔΒ"............. Ελπίζω να μη συνεχίζεις να έχεις την ίδια άποψη για το θέμα.
Χαίρω πολύ. Βρήκες τις εξαιρέσεις που ανέφερα κι εγώ σαν περίεργες. Είδες πουθενά κανένα αποτέλεσμα 9/2 m/s ή 3/4 kg? Και γιατί, στην Α λυκείου νομίζεις ότι είναι δεκτά? Κράτα την άποψη σου και στις πανελλήνιες αν σου βγει τελικό αποτέλεσμα α = 3/2 m/s², εσύ μην το κάνεις α = 1,5 m/s². Σημασία έχει ότι όσοι διάβασαν κατάλαβαν και ξέρουν τι θα κάνουν. Βαρέθηκα το θέμα και δεν θα συνεχίσω ακόμα και αν απαντήσεις.
Και πάλι φιλικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Χαίρω πολύ. Βρήκες τις εξαιρέσεις που ανέφερα κι εγώ σαν περίεργες. Είδες πουθενά κανένα αποτέλεσμα 9/2 m/s ή 3/4 kg?

Μιλάω για άρρητους εξ αρχής. Δε με παρακολουθείς.
Τα απλά κλάσματα μπορούν να απλοποιηθούν, οπότε και δεν έχω κάποιο πρόβλημα σε αυτό.
Αλλά άλλο το να λες "είναι λάθος το να χρησιμοποιήσεις το τάδε" κι άλλο να λες "καλύτερα θα ήταν να χρησιμοποιήσεις το τάδε". Ακόμα προσπαθώ να βρω πού είναι το λάθος σε ένα αποτέλεσμα που έχει τη μορφή κλάσματος, ακόμα και ρητό... :hmm:

Και γιατί, στην Α λυκείου νομίζεις ότι είναι δεκτά? Κράτα την άποψη σου και στις πανελλήνιες αν σου βγει τελικό αποτέλεσμα α = 3/2 m/s², εσύ μην το κάνεις α = 1,5 m/s².
Συνεχίζεις να επωμίζεσαι την δική σου άποψη ως άποψη όλων και τη δική μου ως τη μοναδική και ταυτόχρονα λανθασμένη. Κακό αυτό για το διάλογο. :)

Σημασία έχει ότι όσοι διάβασαν κατάλαβαν και ξέρουν τι θα κάνουν...
Πολύ αμφιβάλλω για το αν κατάλαβαν όσοι διάβασαν τα προηγούμενα posts τί είναι επιλήψιμο και τί όχι στις πανελλαδικές...

..και Βαρέθηκα το θέμα και δεν θα συνεχίσω ακόμα και αν απαντήσεις.
Κακός τρόπος για να αποφύγεις την κουβέντα όταν δεν έχεις επιχειρήματα. Παρόμοια έλεγα και γω στο δημοτικό όταν με πείραζαν τα παιδιά του γυμνασίου και δεν μπορούσα "να τους την πω" ενώ το ήθελα πολύ. :redface:

Και πάλι φιλικά. :)
:)


edit: Χαίρομαι για το ότι σήμερα έμαθες κάτι που ίσως σου γλιτώσει λίγο χρόνο στις εξετάσεις του Μαΐου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fysikoss

Νεοφερμένος

Ο fysikoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
από όσα γνωρίζω δεν υφίσταται θέμα να σου "κόψουν" μόρια αν αφήσεις το αποτέλεσμα σε μορφή κλάσματος, DIAS αυτός που στο είπε πού το στήριξε αυτό? δηλαδή αν το αποτέλεσμα προκύπτει 10/3 θα πρέπει να γράψουμε 3,33333333333333 ή ? μάλλον εννοεί να κάνεις όσο το δυνατόν περισσότερες απλοποιήσεις στα κλάσματα που έχεις ώστε να κάνεις πιο απλές τις πράξεις. Πολλές φορές στις ασκήσεις είναι βολικότερο να δουλεύεις με κλάσματα. Θυμίζω επίσης την περίπτωση κύλισης χωρίς ολίσθηση δίσκου σε κεκλιμένο επίπεδο όπου το acm= 2gημφ /3 .....

πραγματικά θα ήθελα να μου μεταφέρεις το επιχείρημα εκείνου που στο είπε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
.....δηλαδή αν το αποτέλεσμα προκύπτει 10/3 θα πρέπει να γράψουμε 3,33333333333333 ή ? μάλλον εννοεί να κάνεις όσο το δυνατόν περισσότερες απλοποιήσεις στα κλάσματα που έχεις ώστε να κάνεις πιο απλές τις πράξεις. .....πραγματικά θα ήθελα να μου μεταφέρεις το επιχείρημα εκείνου που στο είπε αυτό.
Δεν έγραψα για τέτοιες περιπτώσεις όπως το 10/3 ή το 1/6. Έγραψα για περιπτώσεις όπως υ = 9/2 m/s ή m = 3/4 kg στο τελικό αποτέλεσμα. Για εδώ ανέφερα ότι μπορεί να χάσεις μόριο. Έγινε σχετική συζήτηση στην τάξη και ο καθηγητής του σχολείου, αλλά και όλα τα παιδιά από τους καθηγητές τους στα φροντιστήρια ήξεραν το ίδιο: Ότι τα αποτελέσματα πρέπει να είναι δεκαδικοί (εκτός αν δεν γίνεται αλλιώς). Και στη χημεία σε τεστ στη διπλανή μου της έκοψε 1 μόριο επειδή απάντησε n = 5/2 mol. Είσαι 100% σίγουρος ότι στις πανελλήνιες δεν κινδυνεύεις να χάσεις 1 μόριο αν γράψεις χ = 10/4 m και όχι χ = 2,5m?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Μπορώ να σας πω τι ισχύει μέχρι τώρα στον τομέα που ασχολούμαι (Φυσική και Πανελλήνιες). Στην διόρθωση των Πανελληνίων ουδέποτε ήρθε οδηγία για τον πιο τρόπο (π.χ. 3/4 ή 0,75) θα επιλέξουμε. Συνεπώς, όποιον τρόπο και να επιλέξεις είναι ΟΚ. Απλά αν επιλέξεις κλάσματική μορφή θα πρέπει να έχει κάνει τις ακαι να παραίτητες απλοποιήσεις. Ακόμα και να μην τις έχεις κάνει όμως μπορει και εκεί να μην κοπούν μονάδες. Αυτό εξαρτάται από το θέμα και πόσες μονάδες μπορεί να πάρει. Παράδειγμα: Έχεις ένα ερώτημα 4ου θέματος που παίρνει 6 μονάδες και χρειάζεται να σκεφτείς, να κάνεις σχήμα, να συνδυάσεις και να επεξεργαστείς δύο ή και τρείς σχέσεις και τέλος αριθμητικές αντικαταστάσεις. Υπενθυνμίζω ότι δεν μπορώ να βάλω σε ένα ερώτημα 5,5...... Αν απο την άλλη μιλάμε για ένα ερώτημα που έχει μια αντικατάσταση σε ένα τύπο π.χ. u=x/t και πιάνει πάλι 6 μονάδες τότε η αναλογία βγαίνει 3 ο τύπος, 3 τα αριθμητικά ή 4 - 2. Εκεί λοιπόν αν το γραπτό σου πέσει σε κάποιον που έχει τσακωθεί το πρωί με την γυναίκα του μπορεί να σου κόψει.... (ευτυχώς αυτό είναι το 1% κατα προσέγγιση...)
Τώρα στο σχολείο, νομίζω ότι ο κάθε μαθητής ξέρει καλύτερα τα χούγια του καθηγητή που τον διορθώνει, οπότε εκεί πάω πάσο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
από όσα γνωρίζω δεν υφίσταται θέμα να σου "κόψουν" μόρια αν αφήσεις το αποτέλεσμα σε μορφή κλάσματος, DIAS αυτός που στο είπε πού το στήριξε αυτό? δηλαδή αν το αποτέλεσμα προκύπτει 10/3 θα πρέπει να γράψουμε 3,33333333333333 ή ? μάλλον εννοεί να κάνεις όσο το δυνατόν περισσότερες απλοποιήσεις στα κλάσματα που έχεις ώστε να κάνεις πιο απλές τις πράξεις. Πολλές φορές στις ασκήσεις είναι βολικότερο να δουλεύεις με κλάσματα. Θυμίζω επίσης την περίπτωση κύλισης χωρίς ολίσθηση δίσκου σε κεκλιμένο επίπεδο όπου το acm= 2gημφ /3 .....

πραγματικά θα ήθελα να μου μεταφέρεις το επιχείρημα εκείνου που στο είπε αυτό.

Μπορώ να σας πω τι ισχύει μέχρι τώρα στον τομέα που ασχολούμαι (Φυσική και Πανελλήνιες). Στην διόρθωση των Πανελληνίων ουδέποτε ήρθε οδηγία για τον πιο τρόπο (π.χ. 3/4 ή 0,75) θα επιλέξουμε. Συνεπώς, όποιον τρόπο και να επιλέξεις είναι ΟΚ. Απλά αν επιλέξεις κλάσματική μορφή θα πρέπει να έχει κάνει τις ακαι να παραίτητες απλοποιήσεις. Ακόμα και να μην τις έχεις κάνει όμως μπορει και εκεί να μην κοπούν μονάδες. Αυτό εξαρτάται από το θέμα και πόσες μονάδες μπορεί να πάρει. Παράδειγμα: Έχεις ένα ερώτημα 4ου θέματος που παίρνει 6 μονάδες και χρειάζεται να σκεφτείς, να κάνεις σχήμα, να συνδυάσεις και να επεξεργαστείς δύο ή και τρείς σχέσεις και τέλος αριθμητικές αντικαταστάσεις. Υπενθυνμίζω ότι δεν μπορώ να βάλω σε ένα ερώτημα 5,5...... Αν απο την άλλη μιλάμε για ένα ερώτημα που έχει μια αντικατάσταση σε ένα τύπο π.χ. u=x/t και πιάνει πάλι 6 μονάδες τότε η αναλογία βγαίνει 3 ο τύπος, 3 τα αριθμητικά ή 4 - 2. Εκεί λοιπόν αν το γραπτό σου πέσει σε κάποιον που έχει τσακωθεί το πρωί με την γυναίκα του μπορεί να σου κόψει.... (ευτυχώς αυτό είναι το 1% κατα προσέγγιση...)
Τώρα στο σχολείο, νομίζω ότι ο κάθε μαθητής ξέρει καλύτερα τα χούγια του καθηγητή που τον διορθώνει, οπότε εκεί πάω πάσο.....
Guess what: δεν ανήκετε στην πλειοψηφία των καθηγητών που έχει στο νου του ο Δίας.

Thank God. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Guess what: δεν ανήκετε στην πλειοψηφία των καθηγητών που έχει στο νου του ο Δίας. Thank God. :)
Εσύ τόλμα το Μάιο να αφήσεις αποτέλεσμα υ = 7/2 m/s (για να δούμε αν είναι 1% ή παραπάνω). :)

Και επειδή έχω καταλάβει ότι δεν αντέχεις αν δεν έχεις τον τελευταίο λόγο, σου τον χαρίζω με αγάπη. :tongue:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Εσύ τόλμα το Μάιο να αφήσεις αποτέλεσμα υ = 7/2 m/s (για να δούμε αν είναι 1% ή παραπάνω). :)

Και επειδή έχω καταλάβει ότι δεν αντέχεις αν δεν έχεις τον τελευταίο λόγο, σου τον χαρίζω με αγάπη. :tongue:
Τραγικό. Ζήτησες ακόμα και τη γνώμη καθηγητών που παρακολουθούν το θέμα, σε διέψευσαν 2/2 και μιλάς για αλαζονεία όταν συνεχίζεις να έχεις την ίδια άποψη με αυτήν που είχες όταν πρωτοάνοιξες την κουβέντα. Τα forum είναι για να συζητάμε, ξέρεις. Αν δεν δέχεσαι τις άλλες απόψεις, και θεωρείς πως έχεις το αλάθητο του πάπα, δεν υπάρχει λόγος καν να κάνω quote τα posts σου.

Ευχαριστώ που μου δίνεις τον τελευταίο λόγο, αν και δεν τον είχα ανάγκη.
Φιλικά. :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Με τις μουτζούρες τί γίνεται ρε παιδιά; Μέχρι πόσα mL μελάνης επιτρέπονται; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lamprost

Νεοφερμένος

Ο Lamprost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος που θα βρει ένα αποτέλεσμα της μορφής 5/2 δεν θα κάνει την πράξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra..roxy

Νεοφερμένος

Η dimitra..roxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
παιδια γραφω την τεταρτη φυσικη διαγωνισμα.. εχω απο τη σελιδα 35 μεχρι το τελοσ του κεφαλαιου. τι λετε να βαλει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος που θα βρει ένα αποτέλεσμα της μορφής 5/2 δεν θα κάνει την πράξη...
Γιατι άμα πρέπει να κάνεις για παράδειγμα έναν πολλαπλασιασμό μετά με αυτό μπορεί να υπάρξει απλοποίηση. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lamprost

Νεοφερμένος

Ο Lamprost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γιατι άμα πρέπει να κάνεις για παράδειγμα έναν πολλαπλασιασμό μετά με αυτό μπορεί να υπάρξει απλοποίηση. :P

Μιλάμε πάντα για τελικά αποτελέσματα... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
παιδια γραφω την τεταρτη φυσικη διαγωνισμα.. εχω απο τη σελιδα 35 μεχρι το τελοσ του κεφαλαιου. τι λετε να βαλει?


Τζινάκι, φούτερ... Και κάνα άνετο παππούτσι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Μπορείτε να με βοηθήσετε στην παρακάτω ερώτηση? Ένα σώμα κάνει ευθύγραμμη ομαλή κίνηση. Τι συμπεραίνετε για την συνισταμένη δύναμη που δέχεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Μπορείτε να με βοηθήσετε στην παρακάτω ερώτηση? Ένα σώμα κάνει ευθύγραμμη ομαλή κίνηση. Τι συμπεραίνετε για την συνισταμένη δύναμη που δέχεται?

Ομαλή κίνηση σημαίνει κίνηση με σταθερή ταχύτητα. Όταν η ταχύτητα ενός σωματιδίου είναι σταθερή, αυτό σημαίνει ότι το σωματίδιο έχει μηδενική επιτάχυνση. Αφού έχει μηδενική επιτάχυνση, η συνισταμένη δύναμη πόση είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Ομαλή κίνηση σημαίνει κίνηση με σταθερή ταχύτητα. Όταν η ταχύτητα ενός σωματιδίου είναι σταθερή, αυτό σημαίνει ότι το σωματίδιο έχει μηδενική επιτάχυνση. Αφού έχει μηδενική επιτάχυνση, η συνισταμένη δύναμη πόση είναι;

:hmm: Μηδέν??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top