Trash of the Day!

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Η Ρίτα Σακελλαρίου υπήρξε μια πολύ μεγάλη λαϊκή τραγουδίστρια. Τραγούδια της όπως το "Ιστορία μου αμαρτία μου" και "Το σούρουπο" αποτελούν ορόσημα στο χώρο αυτό. Ειδικά το δεύτερο, με κάνει όταν το ακούω να θέλω να χορέψω ένα ζεϊμπέκικο, με όλη μου την ψυχή.
Το ότι αυτή η ίδια "υποτίμησε" τον εαυτό της και το μύθο της τραγουδώντας στα γεράματα τραγούδια όπως "Ο παίδαρος" ή το "Είναι γάτα ο κοντός με τη γραβάτα", δείχνει ότι ένας πραγματικά μεγάλος λαϊκός καλλιτέχνης έχει αρκετό χιούμορ ώστε να αυτοσαρκάζεται, πράγμα που είναι πολύ μακριά από την αντίληψη που εξέφρασε το εν λόγω ποστ. Βλέπετε, η Ρίτα απέδειξε, ότι ο μύθος της δεν μπορούσε να καταρριφθεί, ούτε καν με αυτόν τον τρόπο, γιατί η ίδια είχε ήδη μπει βαθιά μέσα στη λαϊκή ψυχή, που δεν ξεχνά ποτέ όσους την έκαναν να δακρύσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
ΥΓ: Μόλις έμαθα πως το "Δεν πάω μέγαρο, θα μείνω με τον παίδαρο" είναι ποιοτικό τραγούδι. Ντροπή να χαρακτηρίζει κανείς έτσι ένα τόσο γνήσιο trash κομμάτι. Φυσικά η Ρίτα δεν ειδικευόταν σε αυτό το είδος, άφησε όμως πίσω της μια αξιοσημείωτη συνεισφορά προς εμάς τους λάτρεις του γνήσιου και αληθινού...

Μπορεί να'χει ένα δίκιο η Νεράιδα πάντως. Το trash εγώ τουλάχιστον το ορίζω ως εξής, ότι ο τραγουδιστής ή δημιουργός πιστεύει ότι τραγουδάει ένα πολύ καλό τραγούδι, ενώ οι μάζες γελάνε και κάνουν χαβαλέ μ'αυτό (παράδειγμα : Εθνικός Σταρ, Βας Βας, κυρία Ελισάβετ κ.α). Η Ρίτα δεν νομίζω να πίστευε ότι τραγουδούσε ποιότητα όταν τραγουδούσε το 'εγώ δεν πάω μέγαρο'. Μάλλον το έκανε συνειδητά για να πουλήσει.

μα αγάπη μου...κλαιςςςςς ;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Νίκος Μπίρης Κατρίν :D:D:D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η Ρίτα δεν νομίζω να πίστευε ότι τραγουδούσε ποιότητα όταν τραγουδούσε το 'εγώ δεν πάω μέγαρο'. Μάλλον το έκανε συνειδητά για να πουλήσει.

...ακόμα κι έτσι πάντως, οι μάζες γέλασαν και έκαναν χαβαλέ με αυτό. Αυτό κάναμε κι εμείς. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο τίτλος του θέματος τροποποιήθηκε ελαφρώς (το Trash μπήκε μέσα σε εισαγωγικά), ώστε να μην υπάρχει η εντύπωση ότι ο όρος Thrash υποβιβάζει τα τραγούδια που μπαίνουν σε αυτό το θέμα.

Άλλωστε ο τίτλος ήταν κυρίως ένα λογοπαίγνιο με το θέμα Track of the day, και είναι καθαρά χιουμοριστικός με καμία πρόθεση "μείωσης" του οποιοδήποτε τραγουδιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μία απόδειξη του ότι το "Trash" αποτελεί είδος που έλκει πολλούς, για λόγους ανεξάρτητους της θέλησης των καλλιτεχνών του είδους, είναι και η σάτιρα που του γίνεται. Απολαύστε το Σάκη Μπουλά στο κορυφαίο του άσμα, "Ο Αράπης"...:P:D:clapup:



Φυσικά, δεν είναι καθόλου τυχαίο που το είδος συγκεντρώνει τόσους πολλούς οπαδούς. Τα κανονικά σκυλάδικα, αλλά ακόμη και τα "γνήσια" λαϊκά, συνήθως είναι πολύ μέτρια, ιδιαίτερα στις μέρες μας.

Στο φίλο Δόκτορα θα είχα να σημειώσω ότι και ο Πλανητάρχης έχει πλήρη επίγνωση του τι ακριβώς κάνει, όμως δεν μπορεί να μην χαρακτηριστεί ως "Ο Πατριάρχης του Trash".
Πάντως, ο Νίκος Μπίρης δεν φαίνεται να κατέχει τούτη την επίγνωση. Πιστεύει ότι είναι ο Μαργαρίτης, πράγμα που θα ήθελε πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.


Nah nah nah nah naaah

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αφού λοιπόν το Εργαλείο μας άξιζε και από πάνω βγάζει και καπνούς, τότε ποιο είναι το επόμενο βήμα;

Ο Πλανητάρχης ξέρει τι μας χρειάζεται και μας δίνει μαθήματα τραγουδιού χαβαλέ:



Αυτό που αναρωτιέμαι είναι, πώς καταφέρνει να τα λέει στα σοβαρά χωρίς να γελάει κι ο ίδιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Κι εσεις μου λετε οτι ειστε ευχαριστημενοι που θα ξαναπαει ο Πουβας στην Γιουροβιζιον...:mad:
Να δω ποτε θα σπασει αυτο το κατεστημενο που υπαρχει στην Ελλαδα και χαντακωνουμε τα πραγματικα ταλεντα. :mad:

Σαραντης και με καθε CD δωρο ενα κουτι λουκουμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Κι εσεις μου λετε οτι ειστε ευχαριστημενοι που θα ξαναπαει ο Πουβας στην Γιουροβιζιον...:mad:
Να δω ποτε θα σπασει αυτο το κατεστημενο που υπαρχει στην Ελλαδα και χαντακωνουμε τα πραγματικα ταλεντα. :mad:

Σαραντης και με καθε CD δωρο ενα κουτι λουκουμια.

Αυτό το βλέμα της κάμπιας σε οργασμό που έχει είναι όλα τα λεφτά λαλαλα:teasing::sick::rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Γιάννης Βασιλείου : Είσαι μες'την τρέλλα ! :D





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αλέξης Κόττος : Στην υγειά του μ@λ@κ@ !:D


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Come With Me για να την βρεις...



...η ανάμνηση απ'το Greece θα σου μείνει για forever...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Λοιπόν αποκάλυψη!!

Ποιος είπε ότι το trash δεν σχετίζεται με την υψηλή τέχνη. Ο Γιόχαν Σεμπάστιαν Μπαχ, όταν συνέθετε τη Φούγκα Αλέγκρο της 1ης του Σονάτας, δεν θα μπορούσε να φανταστεί το πόσο θα έδενε η μελωδία του με την αθάνατη Ελληνική γλώσσα.
Επιτέλους, το trash πάει Μέγαρο αφήνοντας σύξυλη τη Ρίτα, που προτίμησε να μείνει με τον παίδαρο!!!

Δεν το προτείνω σε αδύναμα στομάχια...

Σημείωση: Η τελευταία σκηνή του βίντεο, προέρχεται από την κινηματογραφική μεταφορά του βιβλίου του Μαρκήσιου ντε Σαντ "120 Μέρες στα Σόδομα" από τον Πιερ Πάολο Παζολίνι, το "Σαλό" του 1975. Αυτό από μόνο του προσδίδει τεράστια αξία ως cult στο εν λόγω βιντεάκι. Δείτε το πριν κατέβει αδέρφια!!!!:clapup::clapup:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
έχω πίσω μου ανοιχτή την τιβι σε ένα πρωινάδικο....
το άκουσα, σοκαρίστηκα και το βρήκα για να σας το βάλω να το ακούσετε κι εσείς :blink:
Μπορεί να υπάρχει παραπίσω, δεν έψαξα συγγνώμη (η αναζήτηση τελευταίως δεν πάει και πολύ καλά :P)

Αν υπάρχει πείτε μου να το διαγράψω

Πάρτε τώρα το υπέρτατο σοκ για να γουστάρετε!
Κι όμως δηλώνει καλλιτέχνης - τι άλλο θα δουν τα μάτια μας και θα ακουσουν τα αυτιά μας-
Στέλλα Μπεζεντάκου - Τραλαλά Τραλαλό


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Η Μπεζαντακου και το τραλαλο ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, αποθεωθηκαν οπως τους αξιζε απ'τα πρωτα κιολας ποστς σ'αυτο το θρεντ (δικο μου φυσικα, ξερω να διαλεγω τα καλυτερα).
Ευχαριστω :pfff::-*
(αστο γιατι μπορει σε καποιον να ξεφυγε το διαμαντακι αυτο..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.


Σουξέ

Στίχοι: Μη διαθέσιμο
Μουσική: Μη διαθέσιμο
Πρώτη εκτέλεση: Δημήτρης Σταρόβας

Πρόλογος στα γαλλικά.

(Ρομαντική Μουσική).

Γυναίκα:

Θέλω μόνο εμένα να θέλεις,
θέλω να μην είσαι τεμπέλης,
θέλω να μου λες τα ανείπωτα,
θέλω να μη μου λείπει τίποτα.

Θέλω όλη μέρα να λείπω.
Θέλω μαιζονέτα με κήπο.
Θέλω να'μαι το μωρό σου το μονάκριβο
Θέλω το νυφικό μου να ναι πανάκριβο.

Θέλω να σαι ο τέλειος εραστής
θέλω ποτέ σου να μην κουραστείς
θέλω να με πνίγεις στα ερωτόλογα
θέλω καταθέσεις και ομόλογα
θέλω να μην μπαίνεις εμπόδιο στα πλάνα μου
θέλω να λατρεύεις τη μάνα μου.

(Μπουζούκια)

Άνδρας:
Τί μ@λακ!ες είναι αυτές που θες για να γουστάρεις;
Δε πα να θέλεις ότι θες τ'@ρχίδι@ μου θα πάρεις.

Άι σιχτίρ! Κ@ργι@.

Ακούστε το, έχει τρελό γέλιο! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Kαλυψούυυυδι...κοίτα τι σου βρήκα!!!:P:P;)

ΤΑ ΑΣΤΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΖΩΔΙΑ- Kατερίνα Στανίση


Εγώ γεννήθηκα Ζυγός
και τα ζυγίζω όλα
Μα εσύ είσαι άστατος Κριός
κι όσα σου λέω δυστυχώς
είναι χαμένα λόγια

Τα άστρα και τα ζώδια
μας φέρνουνε εμπόδια
Κι εφόσον δεν ταιριάζουμε
Τι το κουβεντιάζουμε;

Οκτώβρη έχω γεννηθεί
κι από χειμώνες ξέρω
μαζί σου όμως μια στιγμή
θέλει μεγάλη αντοχή
και δε σε υποφέρω
...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Θέλω να πιω... μα που θα βρω;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Μηδένενε.- (με έπιασε πονοκέφαλος στα μισά :loltooth: )

Σάκης Κούκος "Red Bull".

Μην ρωτήξετε πως έπεσα πάνω σε αυτό το αριστούργημα. Εγώ διάλειμμα έκανα και έπεσα σε ένα καμμένο μπλόγκ.

Free Κάψιμο :
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top