Είδη ταινιών

Είδη ταινιών
Multiple votes are allowed. Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 10)

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι είδους ταινίες βλέπετε και για ποιο λόγο;

Προσωπικά μ' αρέσουν τα εξής είδη (με σειρά προτίμησης):

  1. Δράμα
  2. Θρίλερ
  3. Κοινωνική
  4. Βιογραφία
  5. Αισθηματική
  6. Κωμωδία
Δεν μ' αρέσουν οι επιστημονικής φαντασίας και οι ρομαντικές. Μπορεί να υπάρχουν κι άλλα είδη που μου ξεφεύγουν αυτή τη στιγμή.

Απορώ μερικοί πως έβλεπαν Χάρι Πότερ. Μια φορά παρακολούθησα μια ταινία του και με άφησε αδιάφορο.

Τα παραπάνω είδη ταινιών μ' αρέσουν, γιατί μου κινούν το ενδιαφέρον, με παρασύρει η πλοκή τους, με προβληματίζουν, με συγκινούν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Εγώ πάλι προτιμώ με τη σειρά που θα τα γράψω, επιστημονικής φαντασίας (καλές βέβαια που είναι λίγες δυστυχώς...), αστυνομικές, άντε και καμμιά κωμωδία ή κανένα καλό θριλεράκι.
Κοινωνικές, αισθηματικές με τίποτα, τα εντελώς αντίθετα από σένα δηλαδή Μιχάλη.:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικά όταν σκεφτόμουν να βάλω «αισθηματική», η πρώτη που μου ήρθε στο μυαλό ήταν η Nymphomaniac, αλλά δεν ξέρω αν εντάσσεται σ' αυτή την κατηγορία. :redface:

Επίσης, να συμπληρώσω ότι μ' αρέσουν και οι περιπέτειας. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Νομίζω ότι και οι ταινίες δράσης (περιπέτειας) πρέπει να συμπεριληφθούν στις επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Πρώτα και καλύτερα τα θρίλερ (τα διαχωρίζω από τα τρόμου), τα αστυνομικά κυρίως και γενικά οι αστυνομικές ταινίες με δολοφόνους.
Έπονται τα δράματα, (σε ταινίες εποχής, ακόμα καλύτερα). Δεν θα έλεγα όχι και σε μια καλή κωμωδία με αστείες ατάκες (πάντως όχι αυτές με τις "χοντράδες"), ενώ συνήθως πλήττω αφόρητα με επιστημονικής φαντασίας και "κομεντί".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva_Waffle

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
αγαπώ ταινίες τύπου The Fault in Our Stars (YA/teen)
ταινίες εποχής (The Great Gatsby :clapup:)
μυστηρίου και θριλερ
γενικά μ'αρέσουν τα πάντα εκτός απο sci-fi
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imagine01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Imagine01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσουν τα παρακάτω είδη ταινιών.
1) Sci-Fiction
2) Adveture
3) Mystery (+)
4) Comedy
5) Romance
6) Thriller (αν και με τρομάζουν πολυ, μου κινούν το ενδιαφέρον :cry_x: )
P.S Να προστεθούν παρακαλώ στην κατηγορία οι ταινίες Δράσης και Μυστηρίου. :P (ευχαριστώ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Βρε παιδιά, ποια η διαφορά μεταξύ ρομαντικής και αισθηματικής ταινίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Δύο υποθέσεις μπορώ να κάνω. 1. Δεν υπάρχει διαφορά και μία ρομαντική ταινία λέγεται ταυτόχρονα και αισθηματική. 2. Η αισθηματική έχει να κάνει με αίσθημα (βλ. το γνωστό κλισέ σενάριο όπου γνωρίζονται, αγαπιούνται, χωρίζουν για λίγο, τα ξαναβρίσκουν) ενώ η ρομαντική έχει ό,τι ακριβώς η αισθηματική συν το στοιχείο της ονειροπόλησης, του τρυφερού, ιδανικού και ανέφικτου, του δύσκολου, της πάλης με τον εαυτό ή ό,τι άλλο (?) Για κάποιο λόγο από όρος που εξέφραζε ένα συγκεκριμένο είδος τέχνης, το ρομαντικό έφτασε να συνδέεται με αγάπες και λουλούδια. Θα μπορούσαμε να πούμε την αισθηματική ταινία πιο πεζή από τη ρομαντική; Δεν έχω ιδέα!

Τώρα ως προς τα είδη ταινιών που μου αρέσουν, λατρεύω συνολικά τις ταινίες. Ανάλογα με τη φάση θα δω και κάτι διαφορετικό. Κωμωδίες δε βλέπω πολύ συχνά, πάντως. Σε κινηματογράφο θα προτιμήσω να δω μία ταινία που αξίζει για τα γραφικά της, ενώ δύσκολα θα πάω να δω μία κοινωνική. Όλες τις άλλες προτιμώ να τις βλέπω στο σπίτι, μόνη ή με παρέα. Προτιμώ μόνη μου όσες έχουν κλάμα και με παρέα όσες έχουν δράση ή είναι τρομακτικές. Κοινωνικο-ψυχολογικές μόνη μου με την ησυχία μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bourgeoisie

Νεοφερμένος

Ο Bourgeoisie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Δύο υποθέσεις μπορώ να κάνω. 1. Δεν υπάρχει διαφορά και μία ρομαντική ταινία λέγεται ταυτόχρονα και αισθηματική. 2. Η αισθηματική έχει να κάνει με αίσθημα (βλ. το γνωστό κλισέ σενάριο όπου γνωρίζονται, αγαπιούνται, χωρίζουν για λίγο, τα ξαναβρίσκουν) ενώ η ρομαντική έχει ό,τι ακριβώς η αισθηματική συν το στοιχείο της ονειροπόλησης, του τρυφερού, ιδανικού και ανέφικτου, του δύσκολου, της πάλης με τον εαυτό ή ό,τι άλλο (?) Για κάποιο λόγο από όρος που εξέφραζε ένα συγκεκριμένο είδος τέχνης, το ρομαντικό έφτασε να συνδέεται με αγάπες και λουλούδια. Θα μπορούσαμε να πούμε την αισθηματική ταινία πιο πεζή από τη ρομαντική; Δεν έχω ιδέα!

Η αισθηματική ταινία είναι αυτό που είπες. Η ρομαντική ταινία δεν είναι απαραίτητα και αισθηματική. Ο θάνατος ενός φαντάρου για την χώρα του ή για κάποιο ιδανικό μπορεί να θεωρηθεί ρομαντικός. Αν και πλέον ο όρος έχει εκφυλιστεί και χρησιμοποιείται αποκλειστικά για ότι έχει να κάνει με έρωτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Η αισθηματική ταινία είναι αυτό που είπες. Η ρομαντική ταινία δεν είναι απαραίτητα και αισθηματική. Ο θάνατος ενός φαντάρου για την χώρα του ή για κάποιο ιδανικό μπορεί να θεωρηθεί ρομαντικός. Αν και πλέον ο όρος έχει εκφυλιστεί και χρησιμοποιείται αποκλειστικά για ότι έχει να κάνει με έρωτα.
Γιατί νομίζω ότι λέμε το ίδιο πράγμα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bourgeoisie

Νεοφερμένος

Ο Bourgeoisie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γιατί νομίζω ότι λέμε το ίδιο πράγμα; :P

Επειδή με θαυμάζεις και υποσυνείδητα ταυτίζεις τις απόψεις σου με τις δικές μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top