Stoner rock/metal

Kolokythi

Νεοφερμένος

Η Kolokythi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
ωωω...τι εχουμε εδώ;; stoner, τελεια!
Λοιπόν kyuss για αρχή εννοείται! Monster Magnet, Queens of the stone age, Orange Goblin και βεβαίως οι αγαπημένοι Fumanchu!! Σήμερα άκουγα το cd, το we must obay.. τι φοβερό δισκάκι ε;; βρρρρώμα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Απο σήμερα, θα ψωνίζω μόνο από πάγκο.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Πάρτε έναν έρωτα



Ευτυχώς θα πάω για ξύδια το βράδυ. Θα το ζητήξω και θα πάρω σοβαρό ύφος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
τι λένε μωρέ οι γουίκι. εδώ είκοσι χρόνια πριν τους κυθςς, κάποιοι έδιναν στονερ στον λαό..





...Και άλλο ακόμα, γιατί ένα ίσον κανένα.




* * *


...Επίσης, οι περσοναλ φαβ Cathedral,
διασκευάζουν ένα γνωστό σόνγκι των προηγούμενων.
Δεν είναι τόσο στονερ βέβαια, μα είναι τελείως στόουν-ντ:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@Rebeskes : Το 1ο κομματι των Sabbath που εβαλες, εκτος του οτι ειναι μαπα (και φαλτσαρει τρελα ο Οζυ εκει :P ), δεν θα το λεγα και desert/stoner rock ακριβως. Το 2ο ναι. Αλλά οι KYUSS και οι μεταγενεστεροι, διαφοροποιησαν αρκετα τον ηχο για να ξεχωριζουν απο Sabbath νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Το δεύτερο σχεδόν doom είναι ωρέ Remp, έχουμε άλλο θέμα γι' αυτά.
(Και γ*μω όμως.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τώρα ξανακοιτώντας το θέμα, πρόσεξα πως κανένας δεν έχει αναφέρει τη σχέση που έχει η μουσική με την κατανάλωση παραισθησιογόνων. Η λέξη Stoner προέρχεται από το Stoned που σημαίνει μαστουρωμένος...

Αυτός είναι και ο λόγος που η μουσική αυτή έχει τέτοια παράξενη παραγωγή, ώστε ν' ακούγεται καλύτερα υπό... κατάλληλες συνθήκες.

Οι Nightstalker παίζουν stoner από την εποχή που κανείς μας δεν γνώριζε ακόμη τον όρο. Τους έχω ακούσει πρώτη φορά το '94. Τρομερή μουσική, πολύ κακός τραγουδιστής (ένας φίλος μου τον είχε πει "τελάλη":D). Τους ξανάκουσα μερικά χρόνια αργότερα, σ' ένα καράβι στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης. Η καλύτερη στιγμή ήταν όταν το καράβι απέπλευσε, ενώ εκείνοι έπαιζαν ένα κομμάτι βαρύ κι αργό, σαν το παρελθόν!!

Αργότερα, βρεθήκαμε με το συγκρότημά μου, να συζητάμε με την ίδια εταιρεία που είχε εκδώσει τους δίσκους τους. Η υπεύθυνη, μας είπε πόσο είχε μετανιώσει η εταιρεία για το οικονομικό φιάσκο των Nightstalker και πως δεν θα ξαναεξέδιδαν ποτέ αγγλόφωνο μέταλ στο μέλλον. Μας πρότειναν να κάνουμε τους στίχους των κομματιών μας στα Ελληνικά...:(\

Μίζερη Ελλάδα ρε γαμώτο, αν δεν είσαι ο Sakis ή δεν τραγουδάς σκυλάδικο...

Επί του θέματος: Οι Black Sabbath, όπως και οι Hawkwind έχουν επηρεάσει έντονα το κίνημα του stoner. Για του λόγου το αληθές, οι πατριάρχες του stoner διασκευάζουν ένα από τα πιο space τραγούδια των Sabbath, το Into the Void. Το ίδιο ακριβώς τραγούδι έχουν διασκευάσει και οι έτεροι μεγάλοι του χώρου, οι Monster Magnet.



Το παρακάτω τραγούδι το έχουν διασκευάσει και μάλιστα ως συμμετοχή σε κανονικό τους άλμπουμ (όχι δηλαδή σε tribute ή flip sides από signles) οι Monster Magnet.


Τέλος, θεωρείται πως έπαιζαν πρωταρχικό Stoner (προ χριστού προφήτες ένα πράγμα) οι πρώιμοι Motorhead, άλλωστε ο θείος Lemmy μόλις είχε τότε αποχωρήσει από τους Hawkwind...



Μη μου πείτε πως το τελευταίο δεν είναι από κάθε άποψη παρόμοιο με stoner, τόσο στο ρυθμό, στο ύφος, όσο και στη διάθεση που αφήνει...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τώρα ξανακοιτώντας το θέμα, πρόσεξα πως κανένας δεν έχει αναφέρει τη σχέση που έχει η μουσική με την κατανάλωση παραισθησιογόνων. Η λέξη Stoner προέρχεται από το Stoned που σημαίνει μαστουρωμένος...

Αυτός είναι και ο λόγος που η μουσική αυτή έχει τέτοια παράξενη παραγωγή, ώστε ν' ακούγεται καλύτερα υπό... κατάλληλες συνθήκες.

Προσωπικα το μεταφραζω αλλιως...
Αν ητανε οπως το λες, θα ονομαζονταν stoned metal. Ονομαζετε ομως stoner, κατι που εμενα μου κανει σε "την ακους και μαστουρωνεις", οχι "την ακους καλητερα μαστουρομενος"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Η ελληνικη stoner ειναι μακραν απο τις πιο αξιολογες ελληνικες σκηνες, μαζι με punk και black ισως(ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δεν ακουω καμια απο τις δυο τελευταιες σκηνες αλλα αντικειμενικα στο ειδος του ειναι αξιολογες). Εχουν βγει πολυ καλα γκρουπ που αξιζουν. Το μονο που ισως με χαλαει ειναι ο σταθερα αγγλοφωνος στιχος. Δεν λεω καλος ειναι αλλα θα μου αρεσε να ακουσω και ελληνοφωνο stoner. Ισως να μην ταιριαζουν, δεν ξερω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Η ελληνικη stoner ειναι μακραν απο τις πιο αξιολογες ελληνικες σκηνες, μαζι με punk και black ισως(ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δεν ακουω καμια απο τις δυο τελευταιες σκηνες αλλα αντικειμενικα στο ειδος του ειναι αξιολογες). Εχουν βγει πολυ καλα γκρουπ που αξιζουν. Το μονο που ισως με χαλαει ειναι ο σταθερα αγγλοφωνος στιχος. Δεν λεω καλος ειναι αλλα θα μου αρεσε να ακουσω και ελληνοφωνο stoner. Ισως να μην ταιριαζουν, δεν ξερω...


όχι μόνο η στόνερ , η ελληνική αντεργκράουντ μεταλ σκηνή έχει πολύ δυνατές μπάντες. Τις περισσότερες βέβαια τις ξέρουν μόνο οι λάτρεις του χώρου και ...οι φίλοι του συγκροτήματος :P επίσης πολλοί παίζουν για το μεράκι τους , για την κάβλα τους ρε παιδίμ, και δεν ενδιαφέρονται ούτε για την διαφήμιση, ούτε να βγάλουν χρήματα από αυτό, παρά μόνο να προωθήσουν τη μουσική τους και να την απολαύσουν με καμένους μέταλους στα υπόγεια καταγώγια 8) :P
τα λάηβζ είναι σε πολύ φιλικό κλίμα, οι μπάντες γνωρίζονται, είναι και φίλοι μεταξύ τους κάποιοι, οπότε είναι σαν μια μεγάλη παρέα headbangers
που χτυπιούνται σαν αγριοκάτσικα 8)

γουστάρουμε καλύτερα έτσι! :smoke:


για τους στονεράδες της παρέας :
τσεκάρετε παίδες
γνωστοί τούτοι εδώ https://www.youtube.com/watch?v=HEOx9o8pVUg
γαμεί https://www.youtube.com/watch?v=1z-csgmKS2w

και οι έλληνες :
(psychedelic stoner) https://www.youtube.com/watch?v=hLQh5rZJiqM
(sludge/stoner) https://www.youtube.com/watch?v=Yj0wIrY6EV8


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
όχι μόνο η στόνερ , η ελληνική αντεργκράουντ μεταλ σκηνή έχει πολύ δυνατές μπάντες. Τις περισσότερες βέβαια τις ξέρουν μόνο οι λάτρεις του χώρου και ...οι φίλοι του συγκροτήματος :P επίσης πολλοί παίζουν για το μεράκι τους , για την κάβλα τους ρε παιδίμ, και δεν ενδιαφέρονται ούτε για την διαφήμιση, ούτε να βγάλουν χρήματα από αυτό, παρά μόνο να προωθήσουν τη μουσική τους και να την απολαύσουν με καμένους μέταλους στα υπόγεια καταγώγια 8) :P
τα λάηβζ είναι σε πολύ φιλικό κλίμα, οι μπάντες γνωρίζονται, είναι και φίλοι μεταξύ τους κάποιοι, οπότε είναι σαν μια μεγάλη παρέα headbangers
που χτυπιούνται σαν αγριοκάτσικα 8)

γουστάρουμε καλύτερα έτσι! :smoke:

Θα ασχοληθω με αυτο το κομματι μιας και στο αλλο δεν εχω κατι να σχολιασω(δεν εχω κατι να προσθεσω δηλαδη). Η underground metal, και αν καταλαβα αναφερεσαι κυριως στις DIY παραγωγες(αν και η πλειοψηφια ων παραγωγων εχω την εντυπσωση πως ειναι σε ενα υψηλο ποσοστο DIY), εχει ναι μεν ποικιλια αλλα δεν εχει απηχηση. Υπαρχουν και εξαιρεσεις οπως nightstalker που συμμετεχουν σε διεθνη φεστιβαλ, planet of zeus και rotting christ, αλλα αποτελουν μεμονομενη περιπτωση. Επισης, αυτο το μερακι και τα σχετικα ειναι αναμφισβητα πολυ σημαντικα και εχουμε περισσευμα, αλλα ευτυχως ή δυστυχως για να εχεις αξιολογη σκηνη χρειαζονται και παραγωγες, οι οποιες ειναι ελαχιστες. Οπως και να το κανουμε οταν δεν βγαζεις ουτε για τα εξοδα μιας συναυλιας ή μιας παραγωγης δεν γινεται να υπαρξει βελτιωση.

Στο μουσικο κομματι, δεν θα συμφωνησω οτι η ελληνικη σκηνη ειναι πολυ δυνατη. Υπαρχουν συγκεκριμενα ειδη που ειναι πραγματικα ποιοτικα και αξιζουν. Φυσικα αυτο ειναι υποκειμενικο οποτε η αποψη αυτη μπορει να πεταχτει και στα σκουπιδια. Συμφωνα με τα αυτια μου ,λοιπον, ιδιαιτερα δυνατη σκηνη ειναι punk(αν και εχει χασει την αισθητικη και δυναμικη του '80), την stoner που λατρεουμε, ισως garage και psychedelic. Για πολλους οπως προανεφερα και οι πιο hardcore ηχοι εχουν αξια, αλλα δεν ειναι οικιοι στα ακουσματα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Θα ασχοληθω με αυτο το κομματι μιας και στο αλλο δεν εχω κατι να σχολιασω(δεν εχω κατι να προσθεσω δηλαδη). Η underground metal, και αν καταλαβα αναφερεσαι κυριως στις DIY παραγωγες(αν και η πλειοψηφια ων παραγωγων εχω την εντυπσωση πως ειναι σε ενα υψηλο ποσοστο DIY), εχει ναι μεν ποικιλια αλλα δεν εχει απηχηση. Υπαρχουν και εξαιρεσεις οπως nightstalker που συμμετεχουν σε διεθνη φεστιβαλ, planet of zeus και rotting christ, αλλα αποτελουν μεμονομενη περιπτωση. Επισης, αυτο το μερακι και τα σχετικα ειναι αναμφισβητα πολυ σημαντικα και εχουμε περισσευμα, αλλα ευτυχως ή δυστυχως για να εχεις αξιολογη σκηνη χρειαζονται και παραγωγες, οι οποιες ειναι ελαχιστες. Οπως και να το κανουμε οταν δεν βγαζεις ουτε για τα εξοδα μιας συναυλιας ή μιας παραγωγης δεν γινεται να υπαρξει βελτιωση.

Στο μουσικο κομματι, δεν θα συμφωνησω οτι η ελληνικη σκηνη ειναι πολυ δυνατη. Υπαρχουν συγκεκριμενα ειδη που ειναι πραγματικα ποιοτικα και αξιζουν. Φυσικα αυτο ειναι υποκειμενικο οποτε η αποψη αυτη μπορει να πεταχτει και στα σκουπιδια. Συμφωνα με τα αυτια μου ,λοιπον, ιδιαιτερα δυνατη σκηνη ειναι punk(αν και εχει χασει την αισθητικη και δυναμικη του '80), την stoner που λατρεουμε, ισως garage και psychedelic. Για πολλους οπως προανεφερα και οι πιο hardcore ηχοι εχουν αξια, αλλα δεν ειναι οικιοι στα ακουσματα μου.

πράγματι, αναφερόμουν σε diy παραγωγές και παραγωγές μικρών ανεξάρτητων δισκογραφικών/ομάδων όπως η cts productions. Για την ακρίβεια, έχω στο μυαλό μου συγκροτήματα όπως οι Universe217 και οι Sun of Nothing που τυχαίνει να είναι και από τις αγαπημένες μου μπάντες γενικότερα στη μουσική (μεγάλη κουβέντα αλλά ναι!). Επίσης μπάντες όπως Agnes Vein, Lucky Funeral, 1000mods, DreamLongDead που τις θεωρώ πολύ αξιόλογες. Οσοι ανέφερα κινούνται στο μήκος κύματος του "σκληρού ήχου" , και το θέτω πολύ γενικά γιατί κάθε συγκρότημα πειραματίζεται και παίζει μεταξύ διαφορετικών υποειδών. Τους εκτιμώ για την προσεγμένη δουλειά από την μουσική μέχρι το artwork των δίσκων, τα δυνατά lives, αλλά και την (γενικά) diy λογική που διέπει τις κυκλοφορίες κ τις συναυλίες τους. Από τους προαναφερθέντες, κάποιοι έχουν παίξει και εξωτερικό ή/και έχουν κάνει το opening act σε μεγάλα συγκροτήματα (οι Agnes Vein στους Electric Wizard, οι U217 στους Anathema, Saint Vitus, Karma to Burn,κλπ). Υπάρχουν κομματάρες από τέτοιες underground μπάντες που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από μουσικούς ογκόλιθους που έχουν κυκλοφορήσει στο εξωτερικό. Η αναγνώριση δεν πρόκειται να είναι ποτέ μαζική σε τέτοιου είδους μουσικές, πιστεύω, μιλάμε για πειραματικούς, "δύσκολους" ήχους με ένα μικρό αλλά σταθερό κοινό.

Τώρα γενικά είναι μεγάλη κουβέντα, από είδος σε είδος προφανώς υπάρχει διαφορετική δυναμική, αλλά υπενθυμίζω ότι το ελληνικό μέταλ μετρά ιστορία απ΄τα 80ς (σαν περιθωριακή μουσική για την κοινωνική πραγματικότητα της εποχής) ,αφήνω απ' έξω το πανκ (σαν ξεχωριστό είδος). Μιλώντας για το σήμερα πάντως και όσον αφορά το underground που λέγαμε, η γενική μου αντίληψη είναι πως έχουμε πολύ αξιόλογες μπάντες. Στο θέμα της απήχησης στους έλληνες μεταλλάδες δεν θα σταθώ ιδιαίτερα, πολλοί έχουν την τάση να υποτιμούν τα ντόπια προϊόντα (απλά κ μόνο επειδή είναι ντόπια:P). Συγκρίσεις με Αμερική ή άλλες χώρες με παράδοση στο μέταλ τις βρίσκω ανεδαφικές, κυρίως για ιστορικούς λόγους.



βγήκαμε λίγο οφφ τόπικ αλλά οκ, κουβέντα να γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
πράγματι, αναφερόμουν σε diy παραγωγές και παραγωγές μικρών ανεξάρτητων δισκογραφικών/ομάδων όπως η cts productions. Για την ακρίβεια, έχω στο μυαλό μου συγκροτήματα όπως οι Universe217 και οι Sun of Nothing που τυχαίνει να είναι και από τις αγαπημένες μου μπάντες γενικότερα στη μουσική (μεγάλη κουβέντα αλλά ναι!). Επίσης μπάντες όπως Agnes Vein, Lucky Funeral, 1000mods, DreamLongDead που τις θεωρώ πολύ αξιόλογες. Οσοι ανέφερα κινούνται στο μήκος κύματος του "σκληρού ήχου" , και το θέτω πολύ γενικά γιατί κάθε συγκρότημα πειραματίζεται και παίζει μεταξύ διαφορετικών υποειδών. Τους εκτιμώ για την προσεγμένη δουλειά από την μουσική μέχρι το artwork των δίσκων, τα δυνατά lives, αλλά και την (γενικά) diy λογική που διέπει τις κυκλοφορίες κ τις συναυλίες τους. Από τους προαναφερθέντες, κάποιοι έχουν παίξει και εξωτερικό ή/και έχουν κάνει το opening act σε μεγάλα συγκροτήματα (οι Agnes Vein στους Electric Wizard, οι U217 στους Anathema, Saint Vitus, Karma to Burn,κλπ). Υπάρχουν κομματάρες από τέτοιες underground μπάντες που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από μουσικούς ογκόλιθους που έχουν κυκλοφορήσει στο εξωτερικό. Η αναγνώριση δεν πρόκειται να είναι ποτέ μαζική σε τέτοιου είδους μουσικές, πιστεύω, μιλάμε για πειραματικούς, "δύσκολους" ήχους με ένα μικρό αλλά σταθερό κοινό.

Τώρα γενικά είναι μεγάλη κουβέντα, από είδος σε είδος προφανώς υπάρχει διαφορετική δυναμική, αλλά υπενθυμίζω ότι το ελληνικό μέταλ μετρά ιστορία απ΄τα 80ς (σαν περιθωριακή μουσική για την κοινωνική πραγματικότητα της εποχής) ,αφήνω απ' έξω το πανκ (σαν ξεχωριστό είδος). Μιλώντας για το σήμερα πάντως και όσον αφορά το underground που λέγαμε, η γενική μου αντίληψη είναι πως έχουμε πολύ αξιόλογες μπάντες. Στο θέμα της απήχησης στους έλληνες μεταλλάδες δεν θα σταθώ ιδιαίτερα, πολλοί έχουν την τάση να υποτιμούν τα ντόπια προϊόντα (απλά κ μόνο επειδή είναι ντόπια:P). Συγκρίσεις με Αμερική ή άλλες χώρες με παράδοση στο μέταλ τις βρίσκω ανεδαφικές, κυρίως για ιστορικούς λόγους.


βγήκαμε λίγο οφφ τόπικ αλλά οκ, κουβέντα να γίνεται.

Μιας και ηδη βγηκαμε off-topic να σταθω σε δυο σημεια. Δεν υποτιμω το εγχωριο προιον, αντιθετα το στηριζω(αυτο που μου αρεσει φυσικα και ακουω) οσο μπορω αγοραζωντας cd, οταν κυκλοφορουν στο "εμποριο" και αμα εχω κανα ψιλο στην ακρη, και πηγαινω σε live, δηλαδη την "τιμαω" την ελληνικη σκηνη(αλλα σαν τους clutch δεν εχει:P). Και επισης θα συμφωνησω σε αυτο που λες οτι το να συγκρινουμε την ελληνικη με την ξενη σκηνη ειναι λιγο τρατζικ. Τι να πουμε για τη Αγγλικη σκηνη(στο συνολο της εχω την εντυπωση) με τοσα χρονια προυπερεσια και καθε χρονο να βγαινουν γκρουπαρες.

Σημειωση: Απλα επιμενω σε αυτο που λεω πως δεν εχουμε μια σταθερα καλη σκηνη αλλα εχουμε ξεσπασματα και σκαμπανευσματα με γκρουπ, που πραγματικα κοιτανε στα ματια μεγαλα ονοματα, τα οποια ομως μπορει να διαλυθουν και την επομενη μερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
μια και το αναζωπυρώσαμε το θέμα, πάμε να γουστάρουμε λίγο...


κομματάρα από τους βρετανούς Sigiriya:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Μιας και μιλαμε για stoner και ελληνικη σκηνη!!!!!!!!!!!

45 rats ντεμπουτο. Μου εκαναν ιδιαιτερη εντυπωση(θετικη εννοειται).



Καλη ακροαση...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.

Τωρα τελευταια αρχισα να τους ακουω τους Nightstalker (τους ηξερα απο μικρη , ειναι γνωστοι του μπαμπα μου ) και ειλικρινα μου αρεσουν παραα πολυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.

Τωρα τελευταια αρχισα να τους ακουω τους Nightstalker (τους ηξερα απο μικρη , ειναι γνωστοι του μπαμπα μου ) και ειλικρινα μου αρεσουν παραα πολυ :)

Nightstalker ειναι εγγυηση... στα παντα... Πολυ καλα live και ακομα πιο καλες κυκλοφοριες.

ΥΓ: Τι τρελο κονε ειναι αυτο με τους Nightstalker...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Nightstalker ειναι εγγυηση... στα παντα... Πολυ καλα live και ακομα πιο καλες κυκλοφοριες.

ΥΓ: Τι τρελο κονε ειναι αυτο με τους Nightstalker...:P

Για να ειμαι απολυτα ειλικρινης καλυτερο κονε εχω με τους christ (ξερω το Θεμη απο τα 9 μου) αλλα οι ατιμοι ειναι πολυ καφροι...αν και στο live στη Θεσσαλονικη αλλαξα καπως γνωμη (αλλιως να τους ακους μονη σου στο σπιτι και αλλιως σε συναυλια )...παρολη τους την καφριλα(στη μουσικη τουλαχιστον) ειναι πολυ καλα παιδια :)
Μουσικα προτιμω τους Stalker...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Για να ειμαι απολυτα ειλικρινης καλυτερο κονε εχω με τους christ (ξερω το Θεμη απο τα 9 μου) αλλα οι ατιμοι ειναι πολυ καφροι...αν και στο live στη Θεσσαλονικη αλλαξα καπως γνωμη (αλλιως να τους ακους μονη σου στο σπιτι και αλλιως σε συναυλια )...παρολη τους την καφριλα(στη μουσικη τουλαχιστον) ειναι πολυ καλα παιδια :)
Μουσικα προτιμω τους Stalker...

Rottinh Christ ειναι ολοκληρη ιστορια στην ελληνικη σκηνη... Παρολαυτα δεν τους ακουω...
Για τους Nightstalker τα λογια ειναι περιττα... Κανει κατι να δουμε και εμεις Argy απο κοντα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia93

Νεοφερμένος

Η Vassia93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεια σας κ απο μενα!!!! Δεν περιμενα οτι θα υπηρχε και τοπικ για τη stoner!!!! Μπορω ν πω οτι το ειδα και ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΑ!!!!!! :'''')
Ειμαστε πολλοι τελικα!!!!!! :)))

Εχω μια ερωτηση!
Απο οσους στοουνεραδες εχετε δει λαιβ, μπορειτε να επιλεξετε ποιοι κανουν τα καλυτερα λαιβς???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top