Περί "καψούρας" και "φλωριάς"...

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Τις προάλλες μιλούσα με έναν από τους καλύτερούς μου φίλους και λάτρη της λαϊκής και της πανηγυριώτικης μουσικής. Λέω εξ αρχής ότι δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με αυτό. Στη ρέκλα μου θα ακούσω και Αντύπα και Γονίδη και θα σπάσω και κάνα ποτήρι, να μην μιλήσω για τον Σφακιανάκη τον οποίο λατρεύω.

Αλλά να μην σας κουράζω, αφού όπως φαίνεται το ποστ θα είναι μακροσκελές. Για άλλη μία φορά αποκάλεσε το ροκ και το έντεχνο τραγούδι "φλώρικο" επειδή δεν βγάζει "καψούρα". Τσακωθήκαμε για ακόμα μία φορά.

Αυτό που εγώ πιστεύω χωρίζεται σε τρεις υποενότητες τις οποίες και θα αναπτύξω:

Ι. Γιατί να είναι όλα τα ταγούδια ερωτικά σώνει και ντε? Δηλαδή ο έρωτας είναι το μόνο θέμα που πρέπει να μας απασχολεί. Πάρτε για παράδειγμα τα τραγούδια του Μικρούτσικου σε ποίηση Καββαδία (ε πειρατή?), ή τα πολιτικά τραγούδια, ή τους Αχαρνείς και το Λαύριο του Σαββόπουλου, ή τόσα άλλα που για να αναφέρω χρειάζεται χώρος που με τίποτα δεν θα μου παραχωρούσαν οι αγαπητοί αντμίν και σαφως κανείς δεν θα είχε το σθένος να καθίσει να το διαβάσει.

ΙΙ. Και ακόμα και αν εξετάσουμε μόνο τα ερωτικά τραγούδια, ποιος είπε ότι δεν υπάρχουν έντεχνα (όσο και αν ο όρος είναι λίγο προκλητικός το παραδέχομαι) και ροκ τραγούδια με πολύ ερωτικό στίχο και με σαφώς πιο ερωτική μελωδία. Και δεν χρειάζεται καν να πει κανείς τη λέξη σ' αγαπώ

Βάλε συ μια φωνή κι αν δεν είμαι εκεί Χάρη να μη με λένε

Πόσο πολύ σ' αγάπησα ποτέ δεν θα το μάθεις, απ' τη ζωή μου πέρασες κι αλάργεψες κι εχάθης καθώς τα διαβατάρικα κι αγύριστα πουλιά

Τώρα που γρήγορα νωχτώνει σαν παραμύθι θα στο πω, ότι αγαπάς δεν τελειώνει κι εγώ ακόμα σ' αγαπώ

Πώς μπορώ να ξεχάσω τα λυτά της μαλλιά, την άμμο που σαν καταρράχτης έλουζε, καθώς έσκυβε πάνω μου χιλιάδες φιλιά, διαμάντια που απλόχερα μου χάριζε, θα πάω κι ας μου βγει και σε κακό

Και άλλα πολλά

ΙΙΙ. Φλώρικη η μουσική αυτή. Φλώροι οι μουσικοί αυτοί? Φλώρος ο Παπακωνσταντίνου, ο Λοΐζος, ο Παπάζογλου, ο Αγγελάκας, ο Τζίμι Χέντριξ, ο Τζίμι Πέιτζ, ή ο Φρέντι Μέρκιουρι, που παρότι ομοφυλόφιλος (και για να αποφύγω τις παρεξηγήσεις και πάλι δεν έχω κάτι με αυτό απλά για να πάω κόντρα σε μερικούς που βλέπω διαχωριστικές) ήταν ο μεγαλύτερος επί σκηνής μάγκας που υπήρξε ποτέ.


Συγγνώμη για το μέγεθος του ποστ και συγγνώμη αν σας κούρασα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Πες τα ρε τρουφι βαρεθηκα να τσακωνομαι για αυτο το θεμα...

ειλικρινα...
κ το αλλο που μου λενε συνεχεια...
η μουσικη ειναι διασκεδαση τα τραγουδια του...
π.χ. κατσιμοιχα μια που τους ανεφερες σε ανεβαζουν τωρα η σε ριχνουν
κ με λενε κ ξενερωτη απο πανω:(

δεν βγαζω ακρη μαζι τους:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Πες τα ρε τρουφι βαρεθηκα να τσακωνομαι για αυτο το θεμα...

ειλικρινα...
κ το αλλο που μου λενε συνεχεια...
η μουσικη ειναι διασκεδαση τα τραγουδια του...
π.χ. κατσιμοιχα μια που τους ανεφερες σε ανεβαζουν τωρα η σε ριχνουν
κ με λενε κ ξενερωτη απο πανω:(

δεν βγαζω ακρη μαζι τους:mad:


Μια χαρα τα λες και επιμένω δεν είναι όλα σ' αγαπώ δεν μ' αγαπάς και σε βαρέθηκα χωρίζουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
ένα μπράβο στον άγγελο.... δηλαδή καλή μουσική είναι μόνο τα τσιφτετελια και τα γαρυφαλα που πετάμε στα μπουζούκια?
έλεος.... και εμένα μου αρεσουν τα μπουζούκια.... αλλά....

για να μην αναφέρω το τραγουδι "του ερωτα" αφοι κατσιμήχα
της λενα παπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Δεν θα μπορούσα με τίποτα να λείπω απο αυτό το θέμα...

Κατ' αρχήν, η μουσική είναι μια έννοια την οποία ο κάθε άνθρωπος την αντιλαμβάνεται ποικιλοτρόπως αλλά και πολύ διαφορετικά. Φυσικά και δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις κάποιον τραγουδιστή φλώρο για την μουσική του και τα τραγούδια του αφού οπως είπα και παραπάνω οι αίσθηση της μουσικής είναι τελείως διαφορετική για τον καθένα απο εμάς.

Είναι όπως ενα φαγητό. Για εμένα μπορεί να ειναι το καλύτερο, κάτι που θα ήθελα να τρώω ακόμα και κάθε μέρα, αλλά για κάποιον άλλο, να μην μπορεί καν να το βλέπει...

άρα η μουσική είναι ενα δεδομένο το οποίο ο καθένας το φιλτράρει ανάλογα με τις προτιμήσεις του και κρατάει αυτό που θέλει.

Σχετικά με τα είδη τώρα... Οχι δεν ειμαι μεγάλος υποστηρικτής της ελληνικής μουσικής και πολύ περισσότερο του έντεχνου αφού πιστεύω οτι έχει μείνει στάσιμο και καταντάει κουραστικό να ακούς τα ίδια και τα ίδια... Όσο για τα καψουροτράγουδα, και αυτά στην ίδια μοίρα είναι... κλάψα, κλάψα κλάψα... την βαρέθηκα πλέων!!! Για τα νεοελληνικά ποπάκια δεν χρειάζεται νομίζω να πω κάτι αφού ο φοβερός τους στοίχος με αφήνει άφωνο!
Προσωπικές απόψεις πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Δεν έχω να προσθέσω κάτι ιδιαίτερο, μιας και το πρώτο post τα λέει όλα ως έχουν.
Αυτό που θέλω να πω είναι πως τα δυσκολότερα τραγούδια είναι πάντα πιο ωραία, στο τέλος δηλαδή νιώθεις μεγαλύτερη ικανοποίηση που κατάφερες και τα άκουσες, που τα αποκωδικοποίησες.
Και επιπλέον, πάντα αυτός που καταφέρνει κάτι -και στην συγκεκριμένη αφού μιλάμε για άντρες- θα είναι ο φλώρος. Δεν έχουν τα κότσια να παραδεχτούνε ότι είναι καλύτερος από το μέσο όρο και άρα πιο μάγκας. Και η άμεση λύση είναι όλοι να τον πούνε φλώρο. Φλώροι είναι αυτοί οι ίδιοι που δεν έχουν τα κότσια να πατήσουν ένα σκαλοπάτι πιο πάνω στη ζωή τους..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
"Φλώρος όποιος ακούει ροκ και έντεχνο"...Μου θυμίζει λίγο το "μάγκας είναι όποιος καπνίζει".
Και πριν αντιδράσουν οι κάπνιστές, δε θέλω να πω κάτι για αυτό καθεαυτό το κάπνισμα, αλλά για τη νοοτροπία.
Μου φαίνεται πολύ αστείο για να σχοληθώ.
Συμφωνώ με όλα όσα είπε ο Founes και εννοείται ότι συμφωνώ με όσα είπε ο truffino περί ερωτικών ροκ και έντεχνων τραγουδιών. Μάλιστα, νομίζω ότι όλα αυτά είναι τόσο αυτονόητα που δε χρειάζεται κάποιος να τα αποδείξει σε κάποιον άλλο. Αν αυτός ο άλλος αρνείται να τα δει από μόνος του, σημαίνει ότι το κάνει επίτηδες και δεν υπάρχει περίπτωση να πειστεί για το αντίθετο. Ας είναι. Ας μείνει αφού του αρέσει με τα καψουροτράγουδά του. Και αφού του αρέσει, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Κανείς δεν ακούει μουσική επειδή πρέπει, αλλά επειδή τον ευχαριστεί.
Το πρόβλημα ξεκινάει από εκεί που αρχίζουν οι χαρακτηρισμοί. Δε σου αρέσει ρε φίλε το έντεχνο? Με γειά σου και χαρά σου, να μην το ακούς. Αλλά γιατί χαρακτηρίζεις φλώρους αυτούς που το κάνουν? Κάτι αντίστοιχο βέβαια ισχύει και με τον χαρακτηρισμό "σκύλος"...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Συγνωμη ρε παιδια, αλλα βλεπεις στον δρομο, η σε ενα μπαρ, του τυπους της υπογραφης μου και δυο αλλους με πουκαμισο, παντελονακι με τσακισι, κοντο προσεγμενο μαλακι, ξυρισμενοι φυσικα και με κιριλε παπουτσακι. Ε συγνωμη αλλα εμενα μονο αυτου μου φτανει για να δω πιος ειναι ο φλωρος....

Και με αυτο το σκεπτικο παλι φλωρος ειναι αυτος που ακουει τα καψουροτραγουδα, γιατι τι "αντρας" εισαι αν ασχολισε με την χαμενη σου αγαπη; Οι "αντρες" ειναι σκληροι, δεν κλαινε, δεν εχουν συνειστιματα, ειναι μαγκες κλπ....

Και απο μουσικης αποψης (η οπια μας ενδιαφερει περισσοτερο). Ειναι φλωρος ο Παπακωνσταντινου, ο Μαχαιριτσας, ο Dime και ο Zakk και δεν ειναι ο ρεμος ας πουμε. Την στιγμη που για τον ρεμο αλλος γραφει τους στοιχους, αλλος την μουσικη (η οπια συμπεριλαμβανει ενα επαναλαμβανομενο ρυθμο στα drums με ελαχιστα και πολυ απλα break τα οπια τα παιζω και εγω, και κατα τα αλλα εχει 2-3 συνχωρδιες στην κιθαρα, καπια φραση στο μπουζουκι και ετοιμο το κοματι, με τα οπια φυσικα δεν ασχολιτε ο Ρεμος, αυτος ειναι πολυ μεγαλος και συμαντικος για να ασχολιτε με αυτα (τα οπια βεβαια ειναι τα σημαντικοτερα αλλα πουυυυυυ μυαλο), αυτος βαζει την φωνη! Εκανε κατορθωμα.... Ενω ο Παπακωνσταντινου ο οπιος γραφει μουσικη, οχι ιδιετερα δυσκολη αλλα με ενα διαφορετικο στυλ και που περιλαμβανει αρκετα οργανα τα οπια παιζουν ανεξαρτατιτα το ενα απο το αλλο αλλα σε αρμονια, και γραφει και στοιχους, οχι... ειναι φλωρος ρε παιδια... Τολμαει να παει κοντρα σε οτι δεν γουσταρει, αλλα οχι ειναι φλωρος. Ο μαχαιριτσα μια απο τα ιδια... Και φτανουμε στις διατριβες μου... Ο Zakk, ο οπιος με μολις 20 χρονια καριερα εχει βγαλει 23 δισκους, εχει γραψει μερικα απο τα πιο συνεστιματικα αλλα και καπια απο τα πιο ωμα τραγουδια, εχει γραψει και παιξει θριλικα solo (βλ No More Tears), στις συναβλιες που παιζει ο μισος χρονος ειναι αφιερομενος σε αυτον και την κιθαρα του, οι εταιριες τον παρακαλουν για να παιξει με τον εξοπλισμο του, καλητεχνες επισεις τον παρακαλουν να συνεργαστουν μαζι του, αλλα αυτος συνεργαζετε με οπιων γουσταρει, τους εχει γραψει ολους, αφηνει την γενιαδα του, κατευαζει 20-25 κουτακια μπυρα την μερα,εχει το image που γουσταρει, εχει την οικογενια του και παιζει γιατι γουσταρει, και οσο περνανε τα χρονια γιναιτε ολο και πιο θρυλικος. Αλλα οχι αυτος ειναι φλωρος.....

Και τελος ο Dime...Ο ανθρωπος επιρεασε ολους τους γνωστους κιθαριστες, που εφερε ενα νεο κιμα κιθαριστων στην Αμερικη και την Ευρωπη, που κρατισε ζωντανη ολη την μεταλ σκηνη κατα την δεκαετια του 90, αυτος που εγραψε μερικα απο τα πιο επαναστατικα riff, αυτος που εχει ενα απολυτο στυλ στα solo του, που κανεις δεν τον πλισιασε, αυτος που δεν μασισε με τις λαλακιες του Phil Anselmo αλλα εκανε αλλες δυο μπαντες, αυτος που εχει κανει ολους τους κιθαριστες να τον προσκινουν και να μην μπορουν να παιξουν σολο του, χωρις να ειναι απιθανα δυσκολο, και που οσο μεγαλωνε και γινοτανε πιο διασιμος, δεν περνανε αερα τα μυαλα του αλλα συνεχος γινοτανε σοφοτερος, που πριν καν πεθανει ειχε γινει ο μεγαλητερος ζωντανος θρυλος τις μουσικης σκηνης, που η εταιριες οχι απλα τον παρακαλαγανε..... Και που εκτος απο ολα αυτα ητανε παραδειγμα ανθρωποου, και αλλα πολλα, που δεν φτανει ενα φορουμ για να τα γραψω ολα, και πιθανων να μην τα ξερω ολα... Ε οχι ρε παιδια, αυτος δεν ειναι ενας φλωρος!!!!! Ειναι ενας αντρας με ΑΡΧΙΔΙΑ!!! και οχι μια πουστριτσα που τρεχει πισω απο το πιο απλο και αυτο που εχει περισσοτερη περαση...


(συγνωμη για την λεξη @ρχιδι@ αλλα παρακαλω αφηστε την ετσι!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.
"Φλώρος όποιος ακούει ροκ και έντεχνο"...Μου θυμίζει λίγο το "μάγκας είναι όποιος καπνίζει".
Και πριν αντιδράσουν οι κάπνιστές, δε θέλω να πω κάτι για αυτό καθεαυτό το κάπνισμα, αλλά για τη νοοτροπία.
Μου φαίνεται πολύ αστείο για να σχοληθώ.
Συμφωνώ με όλα όσα είπε ο Founes και εννοείται ότι συμφωνώ με όσα είπε ο truffino περί ερωτικών ροκ και έντεχνων τραγουδιών. Μάλιστα, νομίζω ότι όλα αυτά είναι τόσο αυτονόητα που δε χρειάζεται κάποιος να τα αποδείξει σε κάποιον άλλο. Αν αυτός ο άλλος αρνείται να τα δει από μόνος του, σημαίνει ότι το κάνει επίτηδες και δεν υπάρχει περίπτωση να πειστεί για το αντίθετο. Ας είναι. Ας μείνει αφού του αρέσει με τα καψουροτράγουδά του. Και αφού του αρέσει, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Κανείς δεν ακούει μουσική επειδή πρέπει, αλλά επειδή τον ευχαριστεί.
Το πρόβλημα ξεκινάει από εκεί που αρχίζουν οι χαρακτηρισμοί. Δε σου αρέσει ρε φίλε το έντεχνο? Με γειά σου και χαρά σου, να μην το ακούς. Αλλά γιατί χαρακτηρίζεις φλώρους αυτούς που το κάνουν? Κάτι αντίστοιχο βέβαια ισχύει και με τον χαρακτηρισμό "σκύλος"...:P


:thumbup:


(το πες και το κανες Άγγελε;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
"Φλώρος όποιος ακούει ροκ και έντεχνο"...Μου θυμίζει λίγο το "μάγκας είναι όποιος καπνίζει".
Μες στο μυαλό μου είσαι. Καθένας ακούει ό,τι του αρέσει, ό,τι τον ανεβάζει, ό,τι τον ευχαριστεί, γιατί ταιριάζει με τα γούστα του.

Κι εμένα κάποια είδη μουσικής δεν μ' αρέσουν, αλλά παραμένω ουδέτερος. Όσοι τα ευχαριστιούνται, καλά κάνουν, όπως ακριβώς κι εγώ όταν τα σπάω στον Τερζή (:P) ή ακούω κάτι άλλο σε στυλ Χαντζή. ;)


Πάντως βλέπω ότι μεγάλος πόλεμος γίνεται γενικότερα στην Ελληνική μουσική, η οποία έχει ταυτιστεί στο σύνολό της (κακώς) με τον όρο "Σκυλάδικα". :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Aς μην αρχισω, σχετικα με την ελληνικη καψουρα και την κλαψα, γιατι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Συγνωμη ρε παιδια, αλλα βλεπεις στον δρομο, η σε ενα μπαρ, του τυπους της υπογραφης μου και δυο αλλους με πουκαμισο, παντελονακι με τσακισι, κοντο προσεγμενο μαλακι, ξυρισμενοι φυσικα και με κιριλε παπουτσακι. Ε συγνωμη αλλα εμενα μονο αυτου μου φτανει για να δω πιος ειναι ο φλωρος....
Εγώ δε θα πω αν κάποιος απ'τους 2 είναι φλώρος,γιατί για μένα δεν υπάρχει λέξη φλώρος(1)
Και κρόνε νομίζω τώρα κάνεις ένα λάθος.Σε λένε οι άλλοι φλώρο ξέρω γω,και τώρα τους λες κι εσύ(βλέπε το bold)
Θέλω να σου πω ότι δεν είναι ανάγκη να μπεις σε αυτή τη διαδικασία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Συγνωμη ρε παιδια, αλλα βλεπεις στον δρομο, η σε ενα μπαρ, του τυπους της υπογραφης μου και δυο αλλους με πουκαμισο, παντελονακι με τσακισι, κοντο προσεγμενο μαλακι, ξυρισμενοι φυσικα και με κιριλε παπουτσακι. Ε συγνωμη αλλα εμενα μονο αυτου μου φτανει για να δω πιος ειναι ο φλωρος....

Και με αυτο το σκεπτικο παλι φλωρος ειναι αυτος που ακουει τα καψουροτραγουδα, γιατι τι "αντρας" εισαι αν ασχολισε με την χαμενη σου αγαπη; Οι "αντρες" ειναι σκληροι, δεν κλαινε, δεν εχουν συνειστιματα, ειναι μαγκες κλπ....

Κάααααατσε ρε φιλαράκι... δηλαδή εγώ που αρκετές φορές είμαι έτσι έξω... με πουκαμισάκι, παντελονάκι και κυριλέ παπουτσάκι και ΔΕΝ ακουω rock και πολύ περισσότερο έντεχνο, αλλά ούτε και καψουροτράγουδα - ρεμπέτικα και ότι άλλο ελληνικό, αλλά προτιμώ κάτι διαφορετικό, σε soulfull house ας πούμε είμαι φλώρος?
Δηλαδή τι παραπάνω έχουν οι τύποι της υπογραφής σου απο εμένα? Το λιγδιασμένο μαλί και τα αποτυχημένα τατουάζ ? ή τα μούσια με τη ντούκλα στο μουστάκι που λέει και το τραγούδι? Μήπως το "άγριο" ύφος τους ???

Και κάτι άλλο... είναι φλωριά να κλάψεις για μια γυναίκα? Δεν νομίζω...

Όπως σας είπα και παραπάνω, ο καθένας εκλαμβάνει το ερέθισμα του ήχου τελείως διαφορετικά. Ότι αρέσει στον καθένα λοιπόν είναι και το καλύτερο. Υπάρχουν και περιπτώσεις που αλλάζουν τα γούστα σου, ανάλογα με την διάθεση της στιγμής! Τώρα που έχω ντέρτια και καημούς θα πάρω τον φίλο μου τον Γιάννη Περιπατιτή και θα ακούω όλο το βράδυ Καρρά-Γονίδη- Πλούταρχο-Τερζή-Σφακιανάκη... Αύριο που μια νέα μέρα αρχίζει και θέλω να αφήσω πίσω το παρελθόν και να δω με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον, θα ακούσω κάτι περισσότερο χαρούμενο. Ενα μπιτάκι, λίγο μελωδία, ενα ταξίδι... ganga, d-pulse, zac f... Οταν έχω ανάγκη απο αδρεναλίνη, θα με βοηθήσουν οι Nirvana και οι Offspring!!!

...και σε όλες τις περιπτώσεις θα είμαι εγώ, με τα ίδια ρούχα, το ίδιο ξύρισμα και κούρεμα και τις ίδιες προτιμήσεις στο ποτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Κάααααατσε ρε φιλαράκι... δηλαδή εγώ που αρκετές φορές είμαι έτσι έξω... με πουκαμισάκι, παντελονάκι και κυριλέ παπουτσάκι και ΔΕΝ ακουω rock και πολύ περισσότερο έντεχνο, αλλά ούτε και καψουροτράγουδα - ρεμπέτικα και ότι άλλο ελληνικό, αλλά προτιμώ κάτι διαφορετικό, σε soulfull house ας πούμε είμαι φλώρος?
Δηλαδή τι παραπάνω έχουν οι τύποι της υπογραφής σου απο εμένα? Το λιγδιασμένο μαλί και τα αποτυχημένα τατουάζ ? ή τα μούσια με τη ντούκλα στο μουστάκι που λέει και το τραγούδι? Μήπως το "άγριο" ύφος τους ???

Και κάτι άλλο... είναι φλωριά να κλάψεις για μια γυναίκα? Δεν νομίζω...

...και σε όλες τις περιπτώσεις θα είμαι εγώ, με τα ίδια ρούχα, το ίδιο ξύρισμα και κούρεμα και τις ίδιες προτιμήσεις στο ποτό...
+1

Δε μπορώ να καταλάβω* αυτή την αντίληψη μερικών να αποκαλούν / θεωρούν φλώρους όσους άντρες προσέχουν την εμφάνισή τους.
(*η μάλλον μπορώ να κάνω υποθέσεις :) )



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Κάααααατσε ρε φιλαράκι... δηλαδή εγώ που αρκετές φορές είμαι έτσι έξω... με πουκαμισάκι, παντελονάκι και κυριλέ παπουτσάκι και ΔΕΝ ακουω rock και πολύ περισσότερο έντεχνο, αλλά ούτε και καψουροτράγουδα - ρεμπέτικα και ότι άλλο ελληνικό, αλλά προτιμώ κάτι διαφορετικό, σε soulfull house ας πούμε είμαι φλώρος?
Δηλαδή τι παραπάνω έχουν οι τύποι της υπογραφής σου απο εμένα? Το λιγδιασμένο μαλί και τα αποτυχημένα τατουάζ ? ή τα μούσια με τη ντούκλα στο μουστάκι που λέει και το τραγούδι? Μήπως το "άγριο" ύφος τους ???

Και κάτι άλλο... είναι φλωριά να κλάψεις για μια γυναίκα? Δεν νομίζω...

Όπως σας είπα και παραπάνω, ο καθένας εκλαμβάνει το ερέθισμα του ήχου τελείως διαφορετικά. Ότι αρέσει στον καθένα λοιπόν είναι και το καλύτερο. Υπάρχουν και περιπτώσεις που αλλάζουν τα γούστα σου, ανάλογα με την διάθεση της στιγμής! Τώρα που έχω ντέρτια και καημούς θα πάρω τον φίλο μου τον Γιάννη Περιπατιτή και θα ακούω όλο το βράδυ Καρρά-Γονίδη- Πλούταρχο-Τερζή-Σφακιανάκη... Αύριο που μια νέα μέρα αρχίζει και θέλω να αφήσω πίσω το παρελθόν και να δω με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον, θα ακούσω κάτι περισσότερο χαρούμενο. Ενα μπιτάκι, λίγο μελωδία, ενα ταξίδι... ganga, d-pulse, zac f... Οταν έχω ανάγκη απο αδρεναλίνη, θα με βοηθήσουν οι Nirvana και οι Offspring!!!

...και σε όλες τις περιπτώσεις θα είμαι εγώ, με τα ίδια ρούχα, το ίδιο ξύρισμα και κούρεμα και τις ίδιες προτιμήσεις στο ποτό...



Συμφωνώ με όσα λες στην πρώτη παράγραφο.
Προσωπικά, δεν είμαι από αυτούς που θα βγούνε έξω στην τρίχα, αλλά δεν είναι όλοι ίδιοι επειδή μπορεί να ντύνονται με τον ίδιο τρόπο μερικές φορές..
Και Κρόνε, δεν θεωρώ μαγκιά για κάποιον να μπορεί να κατεβάζει όπως λες 20 κουτιά μπύρα την ημέρα, ούτε είναι μαγκιά να παίρνει ναρκωτικά πχ ώστε να μπορεί να κωλοχτυπιέται στη σκηνή ουρλιάζοντας. Αν μπορεί ας το κάνει και χωρίς ναρκωτικές ουσίες.. (αυτό το αναφέρω εγώ).
Παρ'όλα αυτά Founes δεν κατάλαβα αυτό που λες περί "Ότι αρέσει στον καθένα λοιπόν είναι και το καλύτερο". Το καλύτερο μάλλον εννοείς γι'αυτόν, όχι το καλύτερο γενικά.
Εγώ πχ αν είμαι στην κατάσταση που λες δεν θα ακούσω ελληνικά όπως εσύ, γιατί δεν μ'αρέσουν, απλά.
Θα ψάξω άλλα ερωτικά κομμάτια.
Αλλά ο καθένας έχει τις στιγμές του και αν θέλει πραγματικά να είναι αυθεντικός, τίποτα δεν του γκρεμίζει την προσωπικότητα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Συμφωνώ με όσα λες στην πρώτη παράγραφο.
Προσωπικά, δεν είμαι από αυτούς που θα βγούνε έξω στην τρίχα, αλλά δεν είναι όλοι ίδιοι επειδή μπορεί να ντύνονται με τον ίδιο τρόπο μερικές φορές..
Και Κρόνε, δεν θεωρώ μαγκιά για κάποιον να μπορεί να κατεβάζει όπως λες 20 κουτιά μπύρα την ημέρα, ούτε είναι μαγκιά να παίρνει ναρκωτικά πχ ώστε να μπορεί να κωλοχτυπιέται στη σκηνή ουρλιάζοντας. Αν μπορεί ας το κάνει και χωρίς ναρκωτικές ουσίες.. (αυτό το αναφέρω εγώ).
Παρ'όλα αυτά Founes δεν κατάλαβα αυτό που λες περί "Ότι αρέσει στον καθένα λοιπόν είναι και το καλύτερο". Το καλύτερο μάλλον εννοείς γι'αυτόν, όχι το καλύτερο γενικά.
Εγώ πχ αν είμαι στην κατάσταση που λες δεν θα ακούσω ελληνικά όπως εσύ, γιατί δεν μ'αρέσουν, απλά.
Θα ψάξω άλλα ερωτικά κομμάτια.
Αλλά ο καθένας έχει τις στιγμές του και αν θέλει πραγματικά να είναι αυθεντικός, τίποτα δεν του γκρεμίζει την προσωπικότητα..

ακριβώς αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι κανείς αποδοκιμαζει το "να κλαψεις για μια γυναικα". Αλλα το να υπαρχει συνεχεια αυτη η κακομοιρια και κλαψα και καψουρα στο (εν λογω) ελληνικο τραγουδι, λες και μας χτυπησαν εδω και 1000 χρονια ολες οι πληγες του Φαραω , και συνεχιζουν και μας χτυπανε ακομα.Ο κακομοιρης ο ελληνας απο τη μια, ο ερωτοχτυπημενος και παρατημενος απο την αλλη. Ελεος. Ασε που απο στιχους το πηγαδι εχει στερεψει προ πολλου. Εχουνε γραψει 100 λεξεις σε χαρτακια, τις βαζουν σε κληρωτιδα, διαλεγουν 20 και κανουν τραγουδι :down:
Τα χιπ-χοπ,ραπ,και ροκ ελληνικα συγκροτηματα εχουν πολυ πιο ωριμο (και πολυεπιπεδο) στιχο. Ακομα και οταν μιλησουν για αγαπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Παιδια παρεξηγισατε... Ενοειτε οτι δεν θεωρω φλορους ολους οσους φορανε πουκαμισο και κυριλε παπουτσακι (εχω βαλει και εγω μερικες φορες και δεν το αρνιεμε) η οσους δεν εχουν λιγδιασμενο μαλι (αλλωστε ουτε και εγω εχω λιγδα στα μαλια μου....). Απλα εφερα το πιο κλασικο παραδειγμα ενδυσεις οσων ακουνε ρεμο/πλουταρχο/νινο κλπ κλπ και εφερα καπια παραδειγμα απο αυτα που γουσταρω εγω. Εμφανισιακα και μονο η μια πλευρα μου φερνει πολυ περισσοτερο σε φλορους ενω η αλλη σε αυτους που δεν θα δοσουν βαση στο τι θα πει η μαμα τους και η κοινονια. Τωρα αν αυτο ειναι καλο η οχι, ειναι στην κριση του καθενα. Αλλωστε υπαρχουν πολοι που ντυνονται ομια με τα ιδωλα μου αλλα ειναι μεγαλη φλοροι και το αντιθετο. Εφερα ενα πολυ γενικο παραδειγμα, λαθος μαλλον και πιθανων αστοχο! Συγνωμη αν εθιξα καπιον, δεν ειχα τετιον σκοπο.


@Bill_Slayer Αυτο που λεω ειναι πως για μενα ειναι πολυ πιο φλωρος αυτος που ακολουθει τους πολους και την βολεψη του παρα αυτος που κανει αυτο που γουσταρει (βεβαια πολοι το κανουν για image αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα)

@Founes Δεν εχει να κανει με την μουσικη για εμενα η φλωρια, οποτε δεν παιζει ρολο το τι μουσικη ακους. Ωσο γενικοτερα αυτο που λες, οπως ειπα δεν παιζει ρολο η μουσικη που ακους, ο λογος που φορας ομως αυτα τα ρουχα πιθανων να σε κανει φλωρο, και γενικοτερα η νοοτροπια σου. Ιδικα για εσενα, οσο σε ξερω απο εδω μεσα δεν θα σε ελεγα φλωρο.
Οσο για τους τυπους της υπογραφης μου, δεν εχουν τπτ παραπανω και τπτ λιγοτερο απο σενα. Η διαφορα ειναι πως η εμφανιση τους ειναι τετια που καθε αλλο παραεναν φλωρο δειχνει (ασχετα απο το τι κρυβετε βαθητερα) και σαν ατομα, χαρακτιρες και καλητεχνες εχουν δειξει το αντιθετο, εκτος και αν εχω ερμηνευση την λεξη φλωρος λαθος οποτε συγνωμη παιδια αλλα λεω μπουρδες.
Το λιγδιασμενο μαλι δεν σημενει τπτ παραμονων απλισια (η οπια μπορει να ειναι marketing η απλα να μην θελει να κανει μπανιο ο ανθρωπος). Τα τατουαζ καθε αλλο απο αποτυχημενα ειναι, καθοτι μιλαμε για εναν ανθρωπο που τον εχω μελετησει και ξερω τι συμενει το καθενα, και πιστεψε με, το καθε ενα εχει μεγαλη σημασια. Περα ομως απο αυτο και τα τατουαζ το μονο που μπορουν να δειξουν ειναι οτι δεν καθετε "σαν καλο παιδακι" και κανει αυτα που ζηταει η κοινονια, αλλα εκφραζει διαφορα που σημαδεψαν την ζψη του με την ζωγραφικη πανω του. Οσο για τα μουσια, σημενουν κατι διαφορετικο στον καθενα... και για αυτο που μιαλμε τωρα, αν μη τι αλλο, το να κυκλοφορεις με βαμενο πολυ εντονο κοκκινο (η και μοβ και ροζ που ειχε κανιε καπιες φορες) μουσακι μεχρι το στηθος μπορει να ειναι απλα θεμα marketing μια και μιλαμε για διασιμο καλητεχνη, αλλα οταν μιλαμε για καθημερινους ανθρωπους σηγουρα δεν ειναι ενας ανθρωπος που δεν τολμαει να κανει κατι διαφορετικο και ακολουθει το συγουρο μονοπατι.
Καταλαβενεις ελπιζω οτι δεν μιλαμε για τους δυο συγκεκριμενους αλλα για εναν οπιονδηποτε ανθρωπο που θα μπορουσες να δεις στον δρομο και να ειναι σαν αυτους.

Το να κλαψεις για μια γυναικα, η και για το οτιδηποτε για εμενα δεν ειναι ουτε φλωρια ουτε μαγκια ουτε τπτ, ειναι απλα ενας τροπος να βγουν απο μεσα σου καπια συναιστιματα. Λεω για τον τροπο σκεψεις μερικων, που απο οτι φαινετε δεν καταλαβενουν και οι ιδιοι ποσο αντιφατικοι ειναι


Οσο λες για τον ηχο ειναι απολυτα σωστα, αλλα υπαρχει και το θεμα πισω απο τον ηχο... Οκ, ο τελικος ηχος ειναι ο ταδε, ο μουσικος ομως τι χαρακτιρα εχει, με πιον τροπο σκευτετε κλπ;... Και αυτος που ακουει μια ταδε μουσικη γιατι την ακουει; Για να μιασει στους συνομιλικους, γιατι αυτην πραγματικα γουσταρει, γιατι ετσι θα ριξει περισσοτερες γκομενες, γιατι αυτην του επιβαλουν οι γονεις του, γιατι αυτην του επιβαλει το κοινονικο συνολο, γιατι αυτην ακουει η παρεα του;... γιατι απο ολα;... Αυτο δεν παιζει συμαντικοτατο ρολο;.....



@Petros Για εμενα παιζει ρολο το πως και το σε πιον βαθμο. Το να προσεχεις τον ευατο σου δεν ειναι κακο, πιστευω οι περισσοτεροι το κανουν (και το κανω και εγω σε αρκετα μεγαλο βαθμο) αλλα αν φτανεις στο σημειο να κανεις σαν υστερικος, να θες 4 ωρες για να ετοιμαστεις κλπ, δεν ξερω αν ειναι φλωρια αλλα σιγουρα ειναι ηλιθιο....


@
Αρκτούρος Δεν ειναι μαγκια, καθε αλλο... κακο στον εαυτο του κανει... Αλλα ειναι μαγκια να παραδεχεσε αυτο που εισαι ετσι οπως εισαι και να μην κρυβεσε.... Και για τα ναρκωτικα που λες, 100 φορες πιο μαγκας ειναι αυτος που θα βγει και θα κανει τα ιδια χωρις να παρει γραμαριο απο τπτ, αλλα και αυτος που βγαινει και τα κανει εχοντας παρει κατι ειναι πολυ πιο καλος απο εμενα που δεν μπορω να τα κανω ακομα και αν παρω... Δεν ειναι μαγκας φυσικα, αλλα καταφερενει να κανει μια δυσκολη δουλεια! (και σε αυτο το τσουβαλι μπαινουν ολοι οι καλητεχνες ασχετα απο το τι ιδος μουσικης παιζουν και το ξερουμε καλα ολοι μας)


@Lorien συμφνω απολυτα!:worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gian

Νεοφερμένος

Η πραγματικό όνομα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Λοιπόν, παιδιά εγώ νομίζω ότι τα πράγματα είναι πολύ απλά..Οι άνθρωποι νομοτελιακά δεν είναι όλοι ίδιοι και εκεί έγγυται και η μαγεία, στην διαφορετικότητα..Επομένως γιατί να έχουν και όλοι τις ίδιες μουσικές προτιμήσεις?Απλά δεν γίνεται και ευτυχώς δηλαδή..Είναι λοιπόν το λιγότερο αφελές να διαχωριζόμαστε και να αλληλοκατηγορούμαστε ως"φλώροι" και άλλα συναφή λόγω των μουσικών μας προτιμήσεων.Ο καθένας εκφράζεται μέσω της μουσικής με τον ίδιο τρόπο που αντιλαμβάνεται και τον κόσμο.Είναι απλό, πιστεύω, και δεν χρίζει περαιτέρω ανάλυσης..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Παιδια παρεξηγισατε... Ενοειτε οτι δεν θεωρω φλορους ολους οσους φορανε πουκαμισο και κυριλε παπουτσακι (εχω βαλει και εγω μερικες φορες και δεν το αρνιεμε) η οσους δεν εχουν λιγδιασμενο μαλι (αλλωστε ουτε και εγω εχω λιγδα στα μαλια μου....). Απλα εφερα το πιο κλασικο παραδειγμα ενδυσεις οσων ακουνε ρεμο/πλουταρχο/νινο κλπ κλπ και εφερα καπια παραδειγμα απο αυτα που γουσταρω εγω. Εμφανισιακα και μονο η μια πλευρα μου φερνει πολυ περισσοτερο σε φλορους ενω η αλλη σε αυτους που δεν θα δοσουν βαση στο τι θα πει η μαμα τους και η κοινονια. Τωρα αν αυτο ειναι καλο η οχι, ειναι στην κριση του καθενα. Αλλωστε υπαρχουν πολοι που ντυνονται ομια με τα ιδωλα μου αλλα ειναι μεγαλη φλοροι και το αντιθετο. Εφερα ενα πολυ γενικο παραδειγμα, λαθος μαλλον και πιθανων αστοχο! Συγνωμη αν εθιξα καπιον, δεν ειχα τετιον σκοπο.

Κρόνε μην ανησυχείς, κάθε άλλο παρά σε παρεξηγήσαμε νομίζω :)

Απλά το παράδειγμα φάνηκε σα να είναι προσωπική σου απαξίωση. Σα να μισείς κατά κάποιο τρόπο αυτού του είδους τους ανθρώπους.

@Αρκτούρος Δεν ειναι μαγκια, καθε αλλο... κακο στον εαυτο του κανει... Αλλα ειναι μαγκια να παραδεχεσε αυτο που εισαι ετσι οπως εισαι και να μην κρυβεσε.... Και για τα ναρκωτικα που λες, 100 φορες πιο μαγκας ειναι αυτος που θα βγει και θα κανει τα ιδια χωρις να παρει γραμαριο απο τπτ, αλλα και αυτος που βγαινει και τα κανει εχοντας παρει κατι ειναι πολυ πιο καλος απο εμενα που δεν μπορω να τα κανω ακομα και αν παρω... Δεν ειναι μαγκας φυσικα, αλλα καταφερενει να κανει μια δυσκολη δουλεια! (και σε αυτο το τσουβαλι μπαινουν ολοι οι καλητεχνες ασχετα απο το τι ιδος μουσικης παιζουν και το ξερουμε καλα ολοι μας)

Προσωπικά, συμφωνώ μαζί σου στα περισσότερα, καταλαβαίνω τι λες και πως το λες, γι'αυτούς που ακολουθούν τα πρέπει χωρίς να έχουν τα κότσια να κάνουν κάτι αντίθετο με το κατεστημένο. Αλλά ο καθένας -αυτό να το ξέρεις πάντα- το κάνει με τον τρόπο του. Οι δικοί σου ντύνονται με τον τρόπο τους για παράδειγμα. Ο Ελύτης έγραφε ποίηση και ήταν στη μπούκα από ένα σωρό ανθρώπους της εποχής του. Η Joplin έπαιρνε ναρκωτικά δημόσια και τους έγραφε όλους, σε μια περίοδο που θα μπορούσαν άνετα να την είχαν δολοφονήσει, με τις τόσες κοινωνικές εξεγέρσεις, γιατί πιθανόν να μην άρεσε σε κάποιους.
Και πολλά άλλα παραδέιγματα. Που δείχνουν ότι για να διαφέρεις θέλει κότσια και πρέπει να είσαι αυθεντικός σε ό,τι κάνεις. Γιατί έτσι θα παραμείνεις ζωντανός μέσα σ'αυτή τη μιζέρεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top