Η πρώτη εικόνα που σχημάτισα

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
η πρώτη εικόνα που είχα για αυτόν, ήταν αρνητική....
κάτι δε μου άρεσε πάνω του, η εμφάνισή του, ο τρόπος που κοίταγε, ο τρόπος που μίλαγε, ο τρόπος που σκεφτόταν....
μετά από λίγο καιρό, αυτό άλλαξε..., άρχισα να αλλάζω γνώμη....
τελικά ήταν εντάξει άτομο....
πόσο εύκολο είναι να πέσεις έξω, για την εικόνα κάποιου και στη συνέχεια να αλλάξεις γνώμη...;
μου έχει τύχει κάποιες φορές και διαπίστωσα ότι είναι λάθος να φτιάχνεις γνώμη για κάποιον αμέσως και πρέπει να του δίνεις ίσως, λίγο χώρο και λίγο χρόνο, για να μπορέσεις να έχεις σταθερή γνώμη....
εσείς πώς τα πάτε, με τις πρώτες σας γνωριμίες...; βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα, ή αφήνετε τον άλλον να ανοιχτεί και άλλο...;
και τί είναι αυτό, που μερικές φορές σε κάνει να είσαι κάθετος και σίγουρος για κάποιον...; η αλάνθαστη διαίσθησή σου, ή ένα μειονέκτημα...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
καταλαβαινω γρηγορα καποιον αλλα εχω αποδειχθει πολλες φορες λαθος(στην ακριβως αντιθετη περιπτωση απο εσενα,του εδω σα αμεσως την ευκαιρια να γινουμε φιλοι και αργοτερα καταλαβα ποσο λαθος ειχα κανει...:()γι'αυτο απο'δω και περα προσπαθω να μην κρινω αμεσως καποιον και να αφηνω καποιο περιθωριο μεχρι να βγαλω το τελικο συμπερασμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι οτι και εγώ βιάζομαι να κρίνω σχηματίζοντας αμέσως πρώτη εντύπωση... Το κακό όμως με εμένα είναι πως αν κάτι δεν μου "κάτσει καλα" με έναν άνθρωπο δεν δίνω ευκαιρία για να μου αλλάξει γνώμη... Μια και μοναδική φορά έχει κάνει λάθος η διαίσθηση μου, εμπιστεύτηκα κάποιον που δεν άξιζε.. Απο τότε είμαι πι οεπιφυλακτική , αλλά πάντα ξέρω πως αν δεν τον συμπαθήσω την πρώτη φορά ,δεν υπάρχει περίπτωση να αλάξω γνώμη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmaki

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
και εγώ καπως ετσι ειμαι η γνωμη μου δεν αλλαζει με τπτ αν και σπανια πεφτω εξω στην εικονα που σχηματιζω,οσο για τις ευκαιριες που δινω ειναι και αυτες πολυ μετρημενες και τις δινω μονο οταν ειμαι σχεδον σιγουρη πως δε θα απογοητευτω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Σίγουρα δεν μπορούμε να ξέρουμε/''ψυχολογήσουμε'' τον άλλον από τα λίγα λεπτά που μπορεί να βρεθούμε μαζί.
Μου έχει συμβεί και εμένα να σχηματίσω λάθος άποψη για ένα άτομο.Αλλά χάρηκα που αναγνώρισα το λάθος μου και που έζησα μια εμπειρία και με έβαλα να το δω από άλλη οπτική γωνία. Καλύτερη αυτή τη φορά. Και αυτό για μένα ήταν και ένα μάθημα.
Και κάθε φορά προσπαθώ να ερθω και στη θέση του άλλου σε κάθε περίπτωση.


Θέλω ο άλλος να μου ανοίγεται, και καλώς ή κακώς το προσπαθώ από την αρχή αυτό...Να νιώσει άνετα και να μιλήσουμε ελεύθερα.

Βέβαια φυσικά και την έχω πατήσει. Άτομο που νόμιζα πως ήταν ένα θαύμα που είχα δίπλα μου με έκανε να αλλάξω την γνώμη μου απότομα.
Αλλά έτσι είναι συνήθως...Και θα τη πατήσεις αλλά και θα πετύχεις. Είτε με αυτό που λέγεται διαίσθηση ή από τύχη ή από οτιδήποτε άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ναι πολλες φορες εχω πεσει εξω στην πρωτη εκτιμηση αλλα ξερεις ποσες φορες παροτι νομισα πως ειχα πεσει εξω στην πρωτη εκτιμηση,κατα την δευετρη, αλλα τελικα μετα απο καιρο διαπιστωσα πως η πρωτη ηταν η σωστη?...
γιατι κατι που εχει κανει καποιος δεν αναιρειται με το να αλλαξεις γενικη γνωμη, ας ειναι ολα τα αλλα καλα... οποτε καλυτερα να μην βγαζουμε γενικα συμπερασματα για κανενα αλλα να κρινουμε αποκομμενες καποιες πραξεις τους η οτιδηποτε σχετικο με αυτους....
το χειροτερο, το οποια και εχω παθει, ειναι να βγαζω συμπερασμα για καποιον επειδη ειπε κατι που ειχε πει και καποιος αλλος, για τον οποιο δεν εχω και την καλυετρη εντυπωση ή δεν εννοουσε πραγματικο αυτο που ειχε πει , και μετα να νομιζω πως και αυτος δεν εννοει αυτο που λεει η εχει οποιδηποτε αρνητικο χαρακτηριστικο του αλλου.. και εκτος αυτου οι δυο αυτοι ανθρωποι μπορει να εννοουσαν αυτο που ειπαν με διαφορετικο τροπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
το χειροτερο, το οποια και εχω παθει, ειναι να βγαζω συμπερασμα για καποιον επειδη ειπε κατι που ειχε πει και καποιος αλλος,


Η να σχηματίζεις λάθος εντύπωση επειδή ακούς κάποιον που δεν τον συμπαθεί να τον κακολογεί.... Μια φορά την έπαθα και έμαθα. Δεν ακούμε κανέναν πριν δούμε οι ίδιοι με τα μάτια μας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εγώ προσπαθώ να είμαι θετικά κείμενη προς κάθε άγνωστο που τώρα γνωρίζω. ΄Ξεχωρίζω κάποια χαρακτηριστικά του χαρακτήρα του από το πρόσωπο, τα μάτια, τον τρόπο που μιλάει κάποιος αλλά δεν τα αφήνω να με κάνουν να σχηματίσω αρνητική εντύπωση. Και προσπαθώ όσο και άσχημα να μου φερθεί κάποιος, να είμαι πάντα έτοιμη να τον συμπαθήσω εκ νέου και να αλλάξω τελείως άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
μου έχει συμβεί πάντα η πρώτη εικόνα που αποκτώ για ένα άτομο να παραμένει και η τελευταία, αφού έχω γνωρίσει καλά το άτομο και έχουμε περάσει διάφορες καταστάσεις μαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Γενικα εχω αποδειχθει αρκετες φορες ατομο με προαισθηματα για τα ατομα που γνωριζω!:P
Μια δυο συνατησεις και μπορω να σου πω τι σοι ατομο ειναι!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Πάντα πίστευα ότι για να καταλάβεις έναν άνθρωπο 5 λεπτά αρκούν... :hmm:Αυτό προφανώς δεν είναι πάντα σωστό. Μου έχει τύχει να συμπαθήσω ένα άτομο την πρώτη φορά αλλά μετά είδα πως είχα κάνει λάθος. Φυσικά συμβαίνει και το αντίστροφο να σχηματίσεις αρνητική εντύπωση για ένα άτομο και μετά να συνειδητοποιήσεις ότι τελικά το συμπαθείς... Προσωπικά δεν μου έχει συμβεί αυτό. Αν δεν μου γεμίσει το μάτι την πρώτη φορά κατά 99,9% θα πέσω μέσα στην εκτίμηση μου.;) Ο μπαμπάς μου λέει συνήθως ότι τον άνθρωπο τον καταλαβάινεις όταν πίνει και όταν παίζει χαρτιά.. Και συμφωνώ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι συνηθως η πρωτη εντυπωση παιζει μεγαλο ρολο... Αλλα σπανιως ειναι απολυτα σωστη... Ετσι πλεον εχω μαθει να δεχομαι αυτη την πρωτη εντυπωση ως απλως μια θετικη ή αρνητικη προδιαθεση... Ετσι ωστε και παλι να εχει μια ευκαιρια ο αλλος να μου επιβεβαιωσει ή καταρριψει την πρωτη μου εντυπωση...

Προσφατα εκανα το λαθος να αφησω την θετικη πρωτη εντυπωση να με παρασυρει... Τελικα εκανα λαθος... Αλλα και παλι ευγνωμωνω για το λαθος μου αυτο... Μου ξυπνησε ενα κοιμισμενο κομματι του εαυτου μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Παντα μα παντα η πρωτη μου εντυπωση ειναι και σωστη....βεβαια υπαρχουν και ανθρωποι οι οποιοι μου περνουν εντελως αδιαφοροι και δεν καταλαβαινω τι ειναι αλλα αν καποιος μου κανει θετικη η αρνητικη εντυπωση παντα εμπιστευομαι το ενστικτο μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
καμια φορα η πρωτη εντυπωση ειναι λαθος αλλα οχι παντα! Ειναι καποιοι ανθρωποι που κανει "μπαμ" οτι δεν ειναι νταξει. Βεβαια αυτο ειναι υποκειμενικο γιατι ο καθενας διαλεγει με διαφορετικα κρητηρια τους ανθρωπους γυρω του και εξαρταται πολυ και απο τον χαρακτηρα του. Εγω, προτιμω να διαμορφωνω σιγα-σιγα αποψη για καποιον αλλα αν ειμαι σιγουρη οτι το ενστικτο μου δεν κανει λαθος τοτε με εμπιστευομαι και για να πω και την αληθεια συνηθως δεν πεφτω εξω:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
μη κρινετε ανθρωπους απο την πρωτη ματια. και μενα στην αρχη ολοι με εκραζαν.

δεν ειμαι ομως τελικα ενα αξιαγαπητο λοβακι?? :D

εγω δε γελαω... :pfff:


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
μη κρινετε ανθρωπους απο την πρωτη ματια. και μενα στην αρχη ολοι με εκραζαν.

δεν ειμαι ομως τελικα ενα αξιαγαπητο λοβακι?? :D
...και όχι μόνο! ;)

εγω δε γελαω... :pfff:
...ούτε 'μείς. :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
όταν γνώρισα τον αρραβωνιαστικό μου οχι μόνο δεν τον συμπάθησα αλλα τον αντιπάθησα αμέσως,πολλες φορές τύγχαινε να βρεθούμε στην ίδια παρεά γιατι είχαμε κοινούσς φιλους,μια μέρα μου ζήτησε να βγουμε ενω του είχα δείξει ολη την αντιπαθεια μου αλλά δέχτηκα να βγουμε και τελικα μου έκανε αυτό το κλίκ που λέμε....οποτε οταν γνωρίζω κανούργεια ατομα κρατάω δεν σχηματιζω αμεσως γνώμη,κραταω και επιφυλάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
μεχρι στιγμης ειχα ενα καλο...να μπορω ν καταλαβω τον αλλον σχεδον αμεσως....κατα 90% οι προβλεψεις μου εχουν βγει σωστες...βεβαια ειναι καλο παντα να ειμαστε ανοιχτοι και να μην προδιαθετουμε πραγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariw

Νεοφερμένος

Η Mariw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Εγώ όταν πρωτογνώρισα την κολλητή μου ήταν στο φροντιστήριο, ήμασταν πρώτη λυκείου και μπαίνει μέσα στην αίθουσα έχοντας ένα πολύ περίεργο στυλάκι και τότε σκέφτομαι μα τι φρούτο... Τελικά με τις μέρες και καθώς γνωριζόμασταν καλύτερα την συμπάθησα απίστευτα και τώρα είμαστε αχώριστες....Για αυτό η πρώτη εντύπωση δεν είναι πάντα η σωστή....Αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Η πρώτη εικόνα που σχηματίζουμε για κάποιον είναι σημαντική..
Ακόμα κι αν δεν είναι η καλύτερη, προσπαθώ να δίνω ευκαιρίες, εφόσον δεν υπάρχει πιθανότητα να με βλάψει κάποιος, και κάποιες φορές αναθεωρώ..Γενικά, όμως, οι άνθρωποι, κυρίως εκείνοι με τους οποίους σε ένα πρώτο στάδιο μπορούμε να επικοινωνήσουμε, δείχνουν ποιοι είναι με το πέρασμα του χρόνου. Υπάρχουν πάντοτε εκπλήξεις ευχάριστες και δυσάρεστες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top